Kamenac, ocat, solna kiselina...

Đurine kućne čarolije
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 16:40

Ti si online vodoinstalater! :lux:


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 16:50

Na usluzi sam ti aktivno još 11 minuta, dok ne počne utakmica. Okoristi se, slobodno. Nakon toga, mogu škicat ako ti treba, al ne garantiram brzinu. :zubo:
Ako oš, moremo se dogovorit za termin aktivnih konzultacija.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 17:19

Nisam vidjela post na vrijeme :D
Nemam octa sad ionako, samo sam isprobavala. :D Imam malo jabučnog. :rofl:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Nov 2011, 10:39

Nikad čuo za vodovodni ventil koji bi imao "naopaki" navoj. Od svih ventila za koje znam, samo se onaj na plinskoj boci odvrće/zavrće u "naopakom" smjeru.

Može se dogoditi da je ventil neispravan, tj. da njegovo okretanje ne znači ništa. U tom slučaju, treba zatvoriti glavni ventil kupaonice/stana/zgrade/svemira.

Ventil koji prokapa kad ga se odvrće ne bih dirao bez utipkanog broja za brze intervencije spremnog za nazivanje. Takav ventil je nepropusan zato što je "zapekao", tj. zato što se na mjestu kapanja nataložio kamenac i zatvorio ga.

Kamenac se, nakon napada kemikalija, može dodatno uklanjati i "grubom silom", tj. mehanički nečim plastičnim - metal će sjebati keramiku školjke.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

21 Nov 2011, 13:05

Većina stvari koja ima navoj - ventili, čepovi na bocama, navojni šarafi... zatvaraju se u smjeru kazaljke na satu :)
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Nov 2011, 13:11

Lord Byron » wrote:Nikad čuo za vodovodni ventil koji bi imao "naopaki" navoj. Od svih ventila za koje znam, samo se onaj na plinskoj boci odvrće/zavrće u "naopakom" smjeru.
Moj se u kuhinji zavrćevrće u smjeru kazaljke, onaj kod veš-mašine i kotlića kontra. Svega od tih stvari jeme lijevih i desnih.
Lord Byron » wrote:Ventil koji prokapa kad ga se odvrće ne bih dirao bez utipkanog broja za brze intervencije spremnog za nazivanje. Takav ventil je nepropusan zato što je "zapekao", tj. zato što se na mjestu kapanja nataložio kamenac i zatvorio ga.
Alaj Bajrone, to je ventil. I to za kućnu primjenu kod vode. Najebe ga tlak i malo prokapa dok ne izjednači. Šta je plašiš?
I nije nepropusan, vidiš da joj pun kotlić. :zubo:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Nov 2011, 14:39

nina williams » wrote: I nije nepropusan, vidiš da joj pun kotlić. :zubo:
Ne govorim o (ne)propusnosti tamo gdje ventil treba (ne)propuštati, nego o kapanju "van".
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

21 Nov 2011, 16:04

Lord Byron » wrote: Ventil koji prokapa kad ga se odvrće ne bih dirao bez utipkanog broja za brze intervencije spremnog za nazivanje. Takav ventil je nepropusan zato što je "zapekao", tj. zato što se na mjestu kapanja nataložio kamenac i zatvorio ga.
Hvala na ovome. Ima smisla, kapa kad malo okrenem na bilo koju stranu, a kamenac je savršeno logično objašnjenje za SVE u ovom stanu. Je li to općenito opasno i riskiram poplavu ili samo ako ga diram?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Nov 2011, 16:27

kuki » wrote: Je li to općenito opasno i riskiram poplavu ili samo ako ga diram?
Dok ga ne diraš i dok ne curi, nije uopće opasno.

Ja se ne bih bez prijeke potrebe puno petljao s "nepoznatim" ventilima u starijem stanu. Nije poplava jedino što te može zadesiti - može ti se dogoditi da popravak traži kopanje i svaštanešto.

Tim prije što u tvojoj priči ne vidim razloga za zatvaranje ventila, sve dok ne odlučiš mijenjati mehanizam s plovkom na vodokotliću (najvjerojatnije on ne dihta pa zbog toga vodokotlić kapa). Ako ti to kapanje vodokotlića ne ide na živce sâmo po sebi, u imalo održavanom stanu to jednostavno ne može proizvesti ozbiljne naslage kamenca - jednom tjedno neka od onih tekućina u patkasto dizajniranim pakiranjima, i sve blista i miriši.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Nov 2011, 16:35

kuki » wrote: Imam i ja pitanje. Kako da znam smijem li solnom kiselinom pokušat očistit wc školjku? Imam neki kamenac iz pakla na mjestu gdje voda izlazi iz kotlića i mama me plaši da solna zna skuriti cijevi. Sram me napisati koliko sam novaca skurila na srectva razna kojima sam namakala papirnate ručnike koji su oblagali školjku pa se to tako namakalo satima. Još uvijek je par mm debeo.
solna je spasila jednu wc školjku u jednom podstanarskom stanu.
jedino je to djelovalo.
tako da, moj savjet je kreni :)
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Nov 2011, 17:25

Da sam na njezinu mjestu, bio bih oprezan s kiselinom. Ipak. Nisam jednom od vodoinstalatera čuo kako je stoput bolje njega zvati da očisti cijevi onom svojom žicom nego spaliti ih pa mijenjati.

Kiselina se ne lijeva u cijevi, to čine fuš-majstori.
Potpisi su za budale.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

21 Nov 2011, 17:53

A da razbijem macolom školjku i kažem da mi je bio debeli prijatelj na kavi i eto desilo se, pa neka mijenjaju? :(
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Nov 2011, 17:58

Lako za školjku, spališ li cijevi - razbit ćeš cijeli stan. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

21 Nov 2011, 18:11

Jel neko reko ocat?
Mi imamo jak kamenac, redovno i najjača naslaga ode s običnim salatnim octom vrste kisko :xne zna:
Iako denkmit (dmova) sredstva inače najbolje funkcioniraju za mast, tepihe, podove, sve površine, ovome ne pomaže niš osim octa.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Nov 2011, 19:15

kuki » wrote:A da razbijem macolom školjku i kažem da mi je bio debeli prijatelj na kavi i eto desilo se, pa neka mijenjaju? :(
Jesi ti ikad u svom mladom životu vidjela vodoinstalatere na djelu? Jako sumnjam, jerbo se ne bi usudila ni u šali spominjati ovako nešto. :D

Zamislimo na trenutak ispunjenje takvog scenarija, pa čak i gazdinu spremnost da plati popravak.

Dan prvi: dolazak majstora. Zatvaranje vode u cijelom stanu i razbijanje pola kupaonice. Naravno, iz neke od tri milijuna cijevi počne curiti jer nije na onom ventilu. "Moram sad ič kupit jedan dio, poslje ne stignem doč, evo drž'te tu ispod hamper i praznite ga svaki sat".

Dan drugi: hamper treba prazniti svakih pol sata. Negdje oko podne zove majstor i kaže da mu je jako žao, ali da mu je puničina jetrva od sestrine zaove imala srčani udar u dvanaestom mjesecu trudnoće i da ne može danas.

Dan treći: dolazi majstor s dijelom. "A gdje vam je nova školjka?". Postaviš li naivno pitanje "Kakva sad školjka?, požalit ćeš dan kad si se rodila. "Pa šta si vi mislite, milostiva, da sam ja zanat naučio da bi iš'o kupovat' školjke po dučanima??? Pa jel' vi znate tko je Lujo vodoinstalater? Jel vi znate kome sam ja sve zahode postavljao po Zagrebu?"

Dan četvrti: jako je zajebano povlačiti se po tramvajima s WC-školjkom u rukama. Napokon, kuća. Napokon, Lujo. Kurac: "pa što si to kupila, ženska glavo? Pa šta ću ja stim? Pa jel' vidiš da je ovo ovdje dvanes' cola, a ja kupijo dio za jedanaes??? Ojebemti život... ajd' ništa, budem pit'o Mehu, meho uvjek ima dio za zamjenit, dobar je čovjek, samo pije jebogati - a je li, jel'imaš ti svog čo'eka, mislim, vako mlada, šteta da uveneš, ajde štas sramiš, pa nešse potrošit, heeee, heeeee, heeeee." Nažalost, hamper ti još uvijek treba za skupljat vodu, ne možeš ga mlatnut po glavi.

Dan peti: "ejebiga, Meho bijo pijan, nema djela. A da ti skokneš po novu školjku, jebo sad petsto kuna?"

(...)

Dan dvadeset sedmi: Već dvadeset dana kupaš se, pereš i pišaš u susjeda. Hamper si nabila Luji na glavu i u kupaonu stavila pastrve nek rastu.

Srećom, susjedin Marko ima tako jakojako plave oči...

:D
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

21 Nov 2011, 21:56

Lord Byron » wrote: Srećom, susjedin Marko ima tako jakojako plave oči...

:D
Baš romantično :D



Ako ti je kamenac na keramičkom dijelu wc školjke, nalij solne kiseline na wc papir na tom dijelu (meni nije nikad pregorila cijevi :ne zna:), ako je u WC kotliću, isprazni i ulij octa.
Nisam skužila koji ventil curi, onaj od vodokotlića ili glavni ventil od vode :misli:

Slažem se s, tko je već napisao, da ne forsaš ventil, ako je zapekao i ako je hrđav može puknuti, a onda tulum :zubo:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

22 Nov 2011, 21:29

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Ventil koji curi je onaj na cijevi koja izlazi iz zida i ide u kotlić. Ne usudim se mislit kakva je unutrašnjost vodokotlića. :D

Sutra idem po najjaču solnu i špricu. :D

A ovo samo da svi vi koji mislite da imate problema s kamencem znate da nemate. Iako mi je neugodno kao da ja nisam oprala wc 20 godina. :D Btw, ovo je osjetno poboljšano stanje, nakon nekoliko desetaka sati čišćenja i nekoliko desetaka kuna na razna nabrojana sredstva i lupanja nekom plastikom (odatle crni tragovi, plastika se na ovome... rašpa).

http://img15.imageshack.us/img15/2504/p1160624.jpg
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dejzi
Posts: 4649
Joined: 17 Sep 2011, 23:30

22 Nov 2011, 21:32

Isusatipoka. :s :s

Kako, jebote, kako?!
Hand over the chocolate and nobody gets hurt.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

22 Nov 2011, 21:36

Ne znam. Nisam imala pojma da tako nešto uopće može postojati. One žene iz Odreda za čistoću nisu imale pojma da tako nešto može postojati. S obzirom na to da nisu na trkeljanjima, i dalje misle da su sve vidjele. :D

Pretpostavljam da wc nije opran otkad je zgrada sagrađena pa do prije godinu dana (kad sam uselila prije 2 mjeseca, stan je bio vrlo čist). Nema drugog objašnjenja.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

22 Nov 2011, 22:06

A taaaj kamenac - da, vjerujem da nije školjka čišćena godinama, bila sam u jednom takvom stanu - čestitam, ne pomaže ni solna kiselina :zubo:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

22 Nov 2011, 22:25

Lorde, jel znaš Luju? :(
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

22 Nov 2011, 23:22

kuki » wrote:Lorde, jel znaš Luju? :(
Što si napravila?
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

23 Nov 2011, 00:03

Lord Byron » wrote: Što si napravila?
Pa ništa, samo se oću udat, dopao mi se a susjedin Marko je gej i uostalom majstor u kući život u sreći. Vidiš da solna neće pomoć. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

23 Nov 2011, 07:15

Is, dase Lujo tijo ženit, štati misliš dabi tebe ćekao? Kadbi vidla unjega gedoru, svebti namah bilo jasno, heeeee, heeeee, heeeee. :D

Rim nije izgrađen u jednom danu, Tojest, kamenac nije nastao u jednom danu - pa ga ne možeš ni skinuti tako jednostavno. U biti je jedini način za srediti zapuštenu školjku tako da izgleda k'o nova - kupiti novu. Nije to ni neka lova ni neki problem postaviti : Lujo:.

Naravno, ostaje pitanje koje prije ili kasnije netko treba postaviti: a imaš ti još koji OKP osim potrebe da taj kamenac uništiš sad i odmah smjesta isti čas? :rofl:
carrier pigeon
Posts: 54
Joined: 20 Sep 2011, 13:23

23 Nov 2011, 12:14

Lord Byron » wrote:Is, dase Lujo tijo ženit, štati misliš dabi tebe ćekao? Kadbi vidla unjega gedoru, svebti namah bilo jasno, heeeee, heeeee, heeeee. :D

Rim nije izgrađen u jednom danu, Tojest, kamenac nije nastao u jednom danu - pa ga ne možeš ni skinuti tako jednostavno. U biti je jedini način za srediti zapuštenu školjku tako da izgleda k'o nova - kupiti novu. Nije to ni neka lova ni neki problem postaviti : Lujo:.

Naravno, ostaje pitanje koje prije ili kasnije netko treba postaviti: a imaš ti još koji OKP osim potrebe da taj kamenac uništiš sad i odmah smjesta isti čas? :rofl:
Solna kiselina, dvije litre. U dućanu na policama s ostalim sredstvima za čišćenje. Isprobano i djeluje na 5 godina stari kamenac u školjki - iznajmila sam stan od mlade same ženske koja je pričala da je uredna i kad sam pogledala školjku, imala sam se čemu diviti. Od curenja iz kotlića nastala je traka širine 10ak cm potpuno crna. Imam svjedoka, jer to nitko normalan ne bi povjerovao. Dvije litre kamenca (postepeno), bez ikakvog papira ili krpi. Nema straha za cijevi.
Sretno i strpljivo.
Post Reply