Pozdrav, križu, jedina nado

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 21:51

Ave Crux, spes unica, pisao je Strindberg u svojoj katoličkoj fazi.

Ovo nije tema o katoličanstvu, nego o vjeri i smislu.

Odnosno - kako dati životu smisla ako čovjek ne vjeruje u više biće koje simbolizira viši smisao života?

Dakle - je li vjera jedina koja daje nadu da život ima smisla?


JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Nov 2011, 21:57

Naravno.
Problem riješen, ključaj topic!
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Nov 2011, 21:57

:rofl:
Aj ti stavi ovdje onu autobiografiju.
:rofl:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Nov 2011, 22:00

schmokljan » wrote:Odnosno - kako dati životu smisla ako čovjek ne vjeruje u više biće koje simbolizira viši smisao života?
Ako vjeruješ u više biće koje je sve stvorilo i o čijim hirovima sve ovisi, tvoj život uistinu ima smisao: ti si igračka entiteta kojeg ne razumiješ u igri čija pravila ne znaš.

Teško mi je zamisliti depresivniji smisao od toga; čak mi je i trivijalni smisao “jedi, razmnoži se, umri” prihvatljiviji od toga.
Dakle - je li vjera jedina koja daje nadu da život ima smisla?
Nije.

No inače smatram da je smisao precijenjen.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

21 Nov 2011, 22:01

Schmokljane, je li ti to provodiš neprijateljsko preuzimanje Trkeljanja?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

21 Nov 2011, 22:04

schmokljan » wrote:Dakle - je li vjera jedina koja daje nadu da život ima smisla?

Život živim sad, ili ima jebenog smisla ili nema. Poše.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 22:05

Eli, ne razumijem. JPK, razumijem. Tea trea, nema šanse.

Lastane - više biće ne mora biti hirovito, čak više ni aktivno. Nemoj trivijalizirati ideju o višem biću jer time trivijaliziraš ideju o višem smislu, a to je možda i najveća ideja koje se čovječanstvo domislilo, pa makar bila i zabluda.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Nov 2011, 22:06

Trebali smo pustiti da tu dođu ljudi i lijepo kažu kako ih vjera ispunjava.
A ne zasrat sve u startu. Ovo već ne izgleda lijepo.
Ja nisam takva.
Image
: pobožna:

P.S. ovo sam već negdje stavila, ali mi sad treba pa sam ponovila :zubo:
Ne može mali zubo :crying:
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Nov 2011, 22:08

schmokljan » wrote:Eli, ne razumijem. JPK, razumijem. Tea trea, nema šanse.

Lastane - više biće ne mora biti hirovito, čak više ni aktivno. Nemoj trivijalizirati ideju o višem biću jer time trivijaliziraš ideju o višem smislu, a to je možda i najveća ideja koje se čovječanstvo domislilo, pa makar bila i zabluda.
Zašto mene ne razumiješ? :crying:

Meni se warp speed ideja isto čini velika. Možda je čak ostvariva.
Može li me to ispunjavati?
Je li baš bitno da bude više biće?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Nov 2011, 22:10

schmokljan » wrote:Nemoj trivijalizirati ideju o višem biću jer time trivijaliziraš ideju o višem smislu, a to je možda i najveća ideja koje se čovječanstvo domislilo, pa makar bila i zabluda.
Ma je li?
Turducken je puno ingenioznija ideja od boga.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 22:15

JPK » wrote: Ma je li?
Turducken je puno ingenioznija ideja od boga.
Gle - tebi je od volje hoćeš li pokušati minirati ovu raspravu no na tvom mjestu bih to prestao raditi. Hvala.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 22:18

Tea Tree » wrote: Zašto mene ne razumiješ? :crying:

Meni se warp speed ideja isto čini velika. Možda je čak ostvariva.
Može li me to ispunjavati?
Je li baš bitno da bude više biće?
Što je ovo - natjecanje tko će na neduhovitiji način pokazati da je kul?
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Nov 2011, 22:19

Tko mu je dao pola viagre? Ja nisam.
Na onom saboru netko, sigurno. :D
User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

21 Nov 2011, 22:29

schmokljan » wrote:Odnosno - kako dati životu smisla ako čovjek ne vjeruje u više biće koje simbolizira viši smisao života?

Dakle - je li vjera jedina koja daje nadu da život ima smisla?


A koji to vjera daje smisao osim ajmo biti papčine, bojat se smrti i možda nas imaginarni prijatelj spasi tog groznog završetka života. Vjera je iskorištavanje iskonskog životnog straha od smrti. Dakle, vjera daje nadu, ali sa 99% vjerojatnosti lažnu.

Svatko treba otkriti sam kako ispuniti život da bi mogao umrijeti spokojan.
0 new messages
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 22:32

Tea Tree » wrote:Tko mu je dao pola viagre? Ja nisam.
Na onom saboru netko, sigurno. :D
Stvarno ne shvaćam - postoji sto tema za duhovitosti ovog tipa. O saboru također postoji tema pa ako ti se provjerava duhovitost vlastitih duhovitosti - imaš gdje.

Molim moderatora da ili počisti ili zatvori temu.

Meni je jasno da je na trkeljanju kul srati po svakoj vrsti religioznosti, čak se, očito, niti razmišljanje o vjeri i smislu ne tolerira - no onda bi bilo pošteno to jasno i reći da ne bi ljudima palo na pamet da nešto o tome pišu. Hvala.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 22:35

daze » wrote:
A koji to vjera daje smisao osim ajmo biti papčine, bojat se smrti i možda nas imaginarni prijatelj spasi tog groznog završetka života. Vjera je iskorištavanje iskonskog životnog straha od smrti. Dakle, vjera daje nadu, ali sa 99% vjerojatnosti lažnu.

Svatko treba otkriti sam kako ispuniti život da bi mogao umrijeti spokojan.
A odakle taj iskonski strah?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Nov 2011, 22:36

schmokljan » wrote:
Gle - tebi je od volje hoćeš li pokušati minirati ovu raspravu no na tvom mjestu bih to prestao raditi. Hvala.
Meni je zabavno kako ti svakom prilikom sprdaš i omalovažavaš tuđe obrasce ponašanja za koje misliš da su posljedica straha od smrti (prisjetimo se primjedbe Lastanu oko ponašanja u prometu, te meni).
Činiš li to zato jer ih doživljavaš kao konkurenciju svojoj deluziji koja ti ublažava strah od smrti?
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Nov 2011, 22:47

JPK » wrote: Meni je zabavno kako ti svakom prilikom sprdaš i omalovažavaš tuđe obrasce ponašanja za koje misliš da su posljedica straha od smrti (prisjetimo se primjedbe Lastanu oko ponašanja u prometu, te meni).
Činiš li to zato jer ih doživljavaš kao konkurenciju svojoj deluziji koja ti ublažava strah od smrti?
Uopće se ne sjećam što sam tebi pisao, a Lastana nisam sprdao, nego opravdavao, jer bi inače proizašlo, po mom mišljenju, da je on loša osoba. Dakle - kad sam ja napisao da on laže - to sam napisao da obranim njegovu ljudskost. To što ti to nisi shvatio ne govori ništa o mojim namjerama.

Zatim - opetovano inzistiraš da sam ja vjernik, kad ja to nisam. Ne vjerujem da bog postoji. No, istovremeno težim za nekim višim smislom. S vremena na vrijeme. No ti to izgleda ne možeš pojmiti.

Usput - nije deluzija, nego iluzija, barem ju je Freud tako zvao, a on je zasigurno imao bolje razloge zvati je iluzijom, nego ti deluzijom.

Stoga te molim - pokušaj biti ontopic, ako se osjećaš povrijeđen zbog nekog mog komentara napiši - schmokljane ovdje i ovdje nisi bio fer i ja ću ti se ispričati. Ali prestani me pratiti i minirati mi teme zbog osobne netrpeljivosti. Hvala još jednom.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Nov 2011, 22:56

schmokljan » wrote:Lastane - više biće ne mora biti hirovito, čak više ni aktivno. Nemoj trivijalizirati ideju o višem biću jer time trivijaliziraš ideju o višem smislu, a to je možda i najveća ideja koje se čovječanstvo domislilo, pa makar bila i zabluda.
Oprosti, ali ne vidim po čemu je ideja o višem biću posebno velika ideja. Sama je ideja trivijalna (znamo da ljudi rade svašta; ako se događa nešto što ljudi u nekom trenutku ne mogu razumjeti, postuliranje višeg bića koje to razumije ili izvodi uistinu je trivijalna nadgradnja na poznato), provlači se od prapovijesti, a statistički je trend kroz povijest smanjivanje broja tih viših bića.
Dakle, oprosti što “trivijaliziram” ideju o višem biću, no ne vidim po čemu bi bila iole posebna.

Nadalje, više je biće, ako je aktivno, ili hirovito ili nerazlučivo od toga; inače bi imalo dokučive planove, a time ne bi bilo toliko više.
Ako pak više biće nije aktivno, a postuliramo da nekad jest bilo, njegov je posljednji hiroviti akt – prestanak djelovanja. Ako želiš istaknuti da možda taj akt nije bio hirovit, vidi pretprošlu rečenicu.

A sad, čisto da ti serviram prividnu kontradikciju: smatram teoriju evolucije daleko većom i važnijom idejom od bilo kojeg višeg bića. A u svojoj je osnovi toliko trivijalna da trivijalnija ne može biti.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Nov 2011, 23:04

schmokljan » wrote:Uopće se ne sjećam što sam tebi pisao, a Lastana nisam sprdao, nego opravdavao, jer bi inače proizašlo, po mom mišljenju, da je on loša osoba. Dakle - kad sam ja napisao da on laže - to sam napisao da obranim njegovu ljudskost. To što ti to nisi shvatio ne govori ništa o mojim namjerama.
Preciznije, to si napisao da obraniš svoju viziju moje ljudskosti. Iako ljudskost, krajnje paradoksalno, podrazumijeva ne realna ljudska ponašanja i težnje, već samo točno određene ideale. :D

Ljudi inače rijetko za sebe smatraju da su zli. Sva svoja ponašanja možemo racionalizirati na ovaj ili onaj način.
Meni je draže kad me netko smatra lošom osobom (djelomice ili potpuno) nego kad me optužuje da lažem (čime sam također loša osoba) eda bi mi fol sačuvao obraz.
Zatim - opetovano inzistiraš da sam ja vjernik, kad ja to nisam. Ne vjerujem da bog postoji. No, istovremeno težim za nekim višim smislom. S vremena na vrijeme. No ti to izgleda ne možeš pojmiti.
Budući da si već uspio tražiti da se tema očisti, zamolit ću tebe posebno da se suzdržiš od ad hominem argumentacije.
Usput - nije deluzija, nego iluzija, barem ju je Freud tako zvao, a on je zasigurno imao bolje razloge zvati je iluzijom, nego ti deluzijom.
Također se suzdrži od argumentacije ad verecundiam. :mig:
Stoga te molim - pokušaj biti ontopic, ako se osjećaš povrijeđen zbog nekog mog komentara napiši - schmokljane ovdje i ovdje nisi bio fer i ja ću ti se ispričati. Ali prestani me pratiti i minirati mi teme zbog osobne netrpeljivosti. Hvala još jednom.
Evo, da nisi u međuvremenu napisao ovaj odgovor, bio bih potpisao dio JPK-ova posta jer su odgovori na ta pitanja i mene zanimali. Nije to stvar osobne netrpeljivosti; pitanja su posve legitimna.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Nov 2011, 23:04

schmokljan » wrote:
Uopće se ne sjećam što sam tebi pisao, a Lastana nisam sprdao, nego opravdavao, jer bi inače proizašlo, po mom mišljenju, da je on loša osoba. Dakle - kad sam ja napisao da on laže - to sam napisao da obranim njegovu ljudskost. To što ti to nisi shvatio ne govori ništa o mojim namjerama.
Krasno. Dakle, on je nečovjek jer, po tvom mišljenju, priča pizdarije - osim ako iza toga stoji strah od smrti, onda je aboliran. Ostali razlozi iz kojih bi čovjek mogao pričati pizdarije valjda nisu dovoljno ljudski.
Zašto strah od smrti zauzima tako centralno mjesto u tvom poimanju života?
Zatim - opetovano inzistiraš da sam ja vjernik, kad ja to nisam.
Pa vidi se da očajnički želiš biti. Zanima me gdje je zapelo.
Stoga te molim - pokušaj biti ontopic, ako se osjećaš povrijeđen zbog nekog mog komentara napiši - schmokljane ovdje i ovdje nisi bio fer i ja ću ti se ispričati. Ali prestani me pratiti i minirati mi teme zbog osobne netrpeljivosti. Hvala još jednom.
Što si tako osjetljiv?
Moje legitimno mišljenje je da turducken ima više smisla od boga.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

21 Nov 2011, 23:13

Lastan » wrote: Ako vjeruješ u više biće koje je sve stvorilo i o čijim hirovima sve ovisi, tvoj život uistinu ima smisao: ti si igračka entiteta kojeg ne razumiješ u igri čija pravila ne znaš.

Ne poznajem nikoga koji potpuno razumije i zna pravila te igre. Čovjek se uči dok je živ, pa opet lud umre.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

21 Nov 2011, 23:24

schmokljan » wrote:Ave Crux, spes unica, pisao je Strindberg u svojoj katoličkoj fazi.

Ovo nije tema o katoličanstvu, nego o vjeri i smislu.

Odnosno - kako dati životu smisla ako čovjek ne vjeruje u više biće koje simbolizira viši smisao života?

Dakle - je li vjera jedina koja daje nadu da život ima smisla?
Kakvo veze ovo ima sa politikom?

Očito je da nismo dovoljno sekularni pa kada miješamo vjeru i politiku.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

21 Nov 2011, 23:32

schmokljan » wrote:
A odakle taj iskonski strah?
Pa otpočetka je svrha života preživjeti. Još od onih malih ameba i papučica. Želja za preživljavanjem je tako snažna da je pogurala i evoluciju. Ili je evolucija progurala tu želju, taj strah. Sa početkom sapiensa to se sve potenciralo, i uopće ne čudi da se svaka, ali baš svaka religija vrti oko zagrobnog života.
0 new messages
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

21 Nov 2011, 23:44

Religijama zamjeram to što me nisu u stanju uvjeriti u besmrtnost. Za toliku lovu očekujem bolju uslugu.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
Post Reply