Parlamentarni izbori 2020.

Koljite se i gložite!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Jun 2020, 14:36

Marsovac je zauzeta pa ću ja pokrenuti temu o gunguli koja nas uskoro čeka. Parlamentarni izbori za 10. saborski saziv od hrvatske neovisnosti održat će se 5. srpnja. U Hrvatski sabor birat ćemo 151 zastupnika; 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, tri će birati dijaspora, a osam pripadnici nacionalnih manjina.

Liste su manje-više gotove, šef HDZ-a Andrej Plenković Državnom izbornom povjerenstvu donijet će ih u utorak, a SDP će svoje liste i formalno potvrditi na današnjoj sjednici Glavnog odbora. Bernardić kalkulira, do zadnje minute drži liste u najstrožoj tajnosti i ne želi otkriti ljudima računa li na njih ili ne. To što se tiče najvećih stranaka, manje su bile daleko brže.

Što vi velite, za koga ćete glasati i koja vas stranka najviše živcira? ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jun 2020, 10:30

Stitch wrote:
13 Jun 2020, 14:36
Bernardić kalkulira, do zadnje minute drži liste u najstrožoj tajnosti i ne želi otkriti ljudima računa li na njih ili ne.
Očekivano, bilo je mnogo nezadovoljnih. Čitam da su Ranko Ostojić i Mišo Krstičević čak odbili biti na listi. Po svemu sudeći, SDP će i ove izbore izgubiti. Nije mi žao, no to znači da HDZ ostaje na vlasti, što je daleko veći problem. :bonk:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

17 Jun 2020, 08:31

Prenosim komentar dana: "Na ljevici Možemo, u centru koalicija Pametno, Fokus, Strip, desno Most i Domovinski pokret, samo sad recite da nemate za koga glasati ili glasajte opet za SDP ili HDZ - onda jednostavno imate točno ono što ste zaslužili." :E
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

17 Jun 2020, 21:41

Slažem se s dotičnim komentarom. Ponuda bolja i šira nego ikada.
Wow, postala sam moderatorica. :)
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

18 Jun 2020, 19:10

Istina, takav osjećaj sam imala za predsjedničke izbore. Stvarno smo imali baš ono sve moguće opcije od skroz lijevo, baš ono partizanke, do pravog izvornog američkog ekonomskog liberala i sve između uključujući zelenog antiglobalistu, krajnju (kulturološku) desnicu i populiste. Super izbor, svega na meniju.
Pa su na kraju opet ostali SDP-HDZ kandidati.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Jun 2020, 19:20

Sve se svodi na medijsku eksponiranost, rekao bih. Koliko primjerice znate o programima Fokusa i Stripa? Praktički ništa, zar ne? Za razliku od toga, HDZ i SDP u žarištu su stalno, iza njih stoji uhodana mašinerija podmazana brdom love. Zato nije čudno što glasači samo njih vide. I pamte.
Potpisi su za budale.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

18 Jun 2020, 21:37

A tko zna išta o bilo čijim programima. Važno je što je ko reko o presudnim temama koje će utjecati na kvalitetu našeg i života budućih generacija, kao što su: ustaše i partizani, treba li homoseksualnim osobama omogućiti usvajanje djece, što s pobačajem i ćirilićnim pločama. Ovi neki programi i strategije, koga briga, to je dosadno.

Dobro, ima veze medijska eksponiranost, ali u vrijeme interneta sve manje. Evo, ekipa od mog djeda, znači svi 90ogodišnjaci iz kluba umirovljenika, svi su dali podršku Orešković. A ona se ful žalila da nema mašineriju.
OK, sad sam išla guglati da provjerim jel to stvarno ona, pa vidim da se razvodi. Super! Nije mogla izabrati bolje vrijeme, eto, riješila je problem medijske neeksponiranosti, ne znam čime bi više privukla medije na sebe (ok, znam, ali neću napisati).
Raspudići su pak išli obrnutim putem, prvo su stekli medijsku eksponiranost, pa su onda iskoristili to vrijeme eksponiranosti kako bi se okušali u politici.
Eto, snalaze se ljudi koji nemaju mašineriju. :D

Ma, sve je to - racionalni izbor u kojem misliš da ako ti glasaš za neku svoju manju stranku,"ovi drugi" će svi glasati za SDP/HDZ, pa ideš i ti glasati za HDZ/SDP, kako tvoj glas ne bi "propao".
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jun 2020, 09:47

Stranka u koju je ušlo 97 tisuća nekadašnjih komunista već 30 godina zbog komunizma proziva stranku u kojoj je ostalo 46 tisuća nekadašnjih komunista. A i jedni i drugi već 30 godina tvore hrvatsku političku i društvenu elitu. Koja nas uči demokratskim vrijednostima, kapitalističkom tržištu i građanskoj kulturi, a sama je oblikovana u jednoumlju, planskom gospodarstvu i nemilosrdnim čistkama. I mi se čudimo što već 30 godina ne možemo naprijed. I mi već 30 godina od govna pokušavamo napraviti pitu.

Bolje od ovog teško da zaslužujemo.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jun 2020, 14:19

Stiče, jel primaš kritiku? :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jun 2020, 15:56

Primam. Pohvale i primjedbe proslijedi na žiroračun. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jun 2020, 16:03

Stitch wrote:
19 Jun 2020, 15:56
Primam.

Molim te da ne pišeš komunisti ako pritom misliš na članove Saveza. Nije fer. Malo je reći da je razlika kao nebo i zemlja.
To te molim. :o
Pohvale i primjedbe proslijedi na žiroračun. :zubeki:
Bah, samo Dolari, Euri, Funte i Jeni. Ne koristim ništa od navedenog. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

19 Jun 2020, 16:28

Šabović Adis wrote:
19 Jun 2020, 16:03
Molim te da ne pišeš komunisti ako pritom misliš na članove Saveza. Nije fer. Malo je reći da je razlika kao nebo i zemlja.
To te molim. :o
Kako ih smijemo zvati da to tebi bude prihvatljivo? Komunjare ok? Ili partijci? :kokice:

Tebi riječ 'komunist' označava nešto pozitivno? :misli:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jun 2020, 16:41

Šabović Adis wrote:
19 Jun 2020, 16:03
Molim te da ne pišeš komunisti ako pritom misliš na članove Saveza. Nije fer. Malo je reći da je razlika kao nebo i zemlja.
U čemu je razlika? Nijemci imaju izreku: "Ako nacist sjedne za stol pa ih potom dođe još desetero, onda za stolom sjedi jedanaestero nacista."

Što su članovi Saveza komunista? Baletani?
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jun 2020, 16:49

Marsovac7 wrote:
19 Jun 2020, 16:28
Kako ih smijemo zvati da to tebi bude prihvatljivo? Komunjare ok? Ili partijci? :kokice:
Gle, član Saveza komunistu dođe otprilike isto što i član Knjižnice književniku. Kužiš? Ne prođe puno vremena nakon učlanjenja da član utripuje da je pisac. Znam to iz prve ruke jer sam radio i kao bibliotekar. Dalje, pozlata na olovu olovo ne čini zlatom, isto kao što ni majmun u odijelu nije čovjek - odijelo čovjeka ne čini, a ni članska komunista. :o
Tako da ne radi se o onome što je meni prihvatljivo, nego se radi o nepodmetanju muda pod bubrege...i nepiljenju pilom naopačke...i nezamjenjivanju teza. Da ne kažem laganju. :rofl:
Nisu to komunisti, niti su kad bili niti će kad biti. To su, preostorečeno, naši loši đaci. Naši, ali loši, jebiga! Treba to reći. Loši, ali naši, jebiga! I to treba reći. Mogao bih koristiti politički nekorektan izraz da ih okarakterišem jednom riječju, ali neću - koristiću politički korektan izraz, a to je demokrati. :rofl:
Tebi riječ 'komunist' označava nešto pozitivno? :misli:
A jok, eto, pozitivno je samo ako je antikomunisti. Eto ti ih, puni su ih i Parlamenti i Sabori... :rofl:
Stitch wrote:
19 Jun 2020, 16:41


U čemu je razlika? Nijemci imaju izreku: "Ako nacist sjedne za stol pa ih potom dođe još desetero, onda za stolom sjedi jedanaestero nacista."

Što su članovi Saveza komunista? Baletani?
Vidi gore! :)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

19 Jun 2020, 18:33

ja mislim da se ni sami članovi Saveza nisu smatrali komunistima, nego socijalistima.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jun 2020, 18:48

Pa šta im se desilo da su od socijalista konvertirali u nacionaliste?
Nacija postala preča od društva? :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

19 Jun 2020, 18:59

Stitch wrote:
19 Jun 2020, 09:47
Stranka u koju je ušlo 97 tisuća nekadašnjih komunista već 30 godina zbog komunizma proziva stranku u kojoj je ostalo 46 tisuća nekadašnjih komunista. A i jedni i drugi već 30 godina tvore hrvatsku političku i društvenu elitu. Koja nas uči demokratskim vrijednostima, kapitalističkom tržištu i građanskoj kulturi, a sama je oblikovana u jednoumlju, planskom gospodarstvu i nemilosrdnim čistkama. I mi se čudimo što već 30 godina ne možemo naprijed. I mi već 30 godina od govna pokušavamo napraviti pitu.

Bolje od ovog teško da zaslužujemo.
Pa dobro, treba vremena dok ljudi steknu drukčiji mentalitet, nauče raditi stvari na drukčiji način, shvate da će samoinicijativnim poštivanjem zakona i ne krađom i varanjem na sve strane svima nama biti bolje jer ćemo živjeti u uređenom društvu itd., ali ja vidim dosta pozitivnih pomaka u tom smjeru iskreno. Stvarno vidim kod novijih generacija da rade kako treba, žele što prije i što bolje nešto napraviti, smetaju im debilne i nelogične procedure, nemaju taj idiotski "šalterski" stav koji nas svih tretira kao da smo retardirani, nego se besmislene radnje izbacuju. Nešto je pomogla jako jako dugo odgađana informatizacija u javnom sektoru, puno je doprinijela Korona (hvala joj!) kad se pokazalo da se ipak puno toga može puno jednostavnije odraditi itd. Da ne govorim globalizacija, uska suradnja među različitim državama, EU načini suradnje i razmjene dobrih praksi, "nuđenje" financijskih sredstava za smislene stvari i sposobne ljude (dobro nije ni to baš sjajno, ima i tu prostora za poboljšanje, a i nije nuđenje - nego uzimanje pa vraćanje za svrhe koje nam drugi odrede, ali ipak smatram da predstavlja napredak).

Ljudi studiraju i u inozemstvu, sve više njih. I uče ovu neoliberalnu ekonomiju gdje je produktivnost važna, a ne marksističku. I kad se vrate, ne može se reći da su "neprijatelji režima", nego dobiju dobra mjesta u ministarstvima gdje imaju priliku utjecati na stvari.

Dobro, problem novih generacija je internet i površnost i tko zna kakvo kognitivno funkcioniranje, ali to je neka druga tema. Što se tiče posla i rada, nikom se više ne da trpjeti te spore ljude i "komunistički" (ispričavam se "pravim" komunistima), totalno neproduktivan i neinteligentan način razmišljanja.
Osim toga, radi se, nije da se samo pravi da se nešto radi i čeka 15:00 tj. 14:45 sati da se ode doma.
Sigurno da ima još puno nelogičnosti i prostora za poboljšanje, ali ja u svojoj okolini zaista vidim pozitivne pomake.

Ali da imam teško izliječive traume od svih tih idiotskih "ustajalih" ljudi s kojima sam se susretala prije od fali ti jedan papir, do potpune nesposobnosti i idiotskih objašnjenja do tih silnih potvrda i procedura - to imam (doduše nije kod nas gore bilo nego u Mađarskoj). Ali baš zato kažem da vidim promjene.

Mislim, pa koliko ti političari uopće i zarađuju. Pa danas neki sposoban i malo ambiciozan čovjek koje god struke može zaraditi puno više, uopće ne vidim da se isplati ić tim putem (političkim). Barem danas kod nas masovno fali skoro svega, ništa lakše nego naći što fali i usavršiti i specijalizirati se u tome i radiš, zarađuješ i mirno živiš. Ovi političari i svi ti "komunisti" stvarno prestaju bit neki važan faktor. Cirkusanti za zabavu narodu, a čak i profesionalni zabavljači (komedijanti, što bi reko Balašević) više zarađuju.

OK, raspisah se, a koje je ono bilo pitanje :misli:
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

19 Jun 2020, 19:03

Šabović Adis wrote:
19 Jun 2020, 18:48
Pa šta im se desilo da su od socijalista konvertirali u nacionaliste?
Nacija postala preča od društva? :o
Pa jer su nacionalisti su postali pobjednici, a socijalisti gubitnici, a uvijek je bolje biti na pobjedničkoj strani. :)
Bolje pobjediti, nego izgubiti :mudri:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jun 2020, 19:29

Marisol wrote:
19 Jun 2020, 19:03
Pa jer su nacionalisti su postali pobjednici, a socijalisti gubitnici, a uvijek je bolje biti na pobjedničkoj strani. :)
Bolje pobjediti, nego izgubiti :mudri:
Aha, kontam.
Nego, aj prevedi živla pobjeda! na Njemački, ako smiješ! :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jun 2020, 19:49

Marisol wrote:
19 Jun 2020, 18:59
OK, raspisah se, a koje je ono bilo pitanje :misli:
Nema pitanja, samo utvrđujem(o) stanje. Dobro je da mladi aktivnije sudjeluju u politici. Platon je zahtijevao da njegovom državom vladaju pedesetogodišnjaci. Te je vladare - iskusne, prokušane, obrazovane ljude - nazivao filozofima. U mojoj pak državi vladar ne bi smio biti nitko stariji od trideset. Zašto, očito je. Koji će nam klinac isluženi komunistički kadrovi, što bi novog oni mogli donijeti?
Potpisi su za budale.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

19 Jun 2020, 20:02

Ne znam njemački.

A dobro, da, ono što su napravili je to da su politiku ogadili svim normalnim ljudima, pa se ne može očekivati u neko dogledno vrijeme da se netko normalan pojavi na toj sceni (ovo je paušalna i površna tvrdnja, naravno da ima iznimaka i da bi se dalo diskutirati, ali govorim načelno).
A moje mišljenje je da su filozofi vrlo riječiti i mentalno spretni ljudi, ali da za vladare ipak trebamo šljakere i ljude koji su više pedantni i usmjereni na detalje i dobri organizatori. Filozofi neka "filozofiraju", to mi je više u domeni umjetnosti. Što je stvarno jako lijepo za intelektualnu zabavu i ima definitivno svoju publiku, ali mi trebamo ipak evidence-based policy making, a neke druge struke se ipak za to obrazuju i treniraju (mislim na MPP, MPA i sl. studije, za koje mi ni nemamo fakultete u Hrvatskoj niti išta slično - toliko o tome).
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jun 2020, 20:07

Nisu to filozofi u današnjem smislu. Nego ljudi koji poznaju bitak. Koji dopiru do srži stvari, pojednostavnjeno.
Potpisi su za budale.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

19 Jun 2020, 21:14

Svejedno, mislim da nisu oni za vladare, nego tehničari.
Dobro, pristala bih da mi Dalaj lama bude predsjednik vlade, jako rado. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jun 2020, 09:58

Što mislite, hoće li otkazati izbore? :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

28 Jun 2020, 13:49

Naravno da neće. Neće uvest ni obavezne maske na predizbornim skupovima, kamoli što više od tog.
A čim prođu izbori trenirat će strogoću.

Skoro pa mi dođe žao Plenkovića. Ako je zaražen, taj sad ne smi ni odbolovat, s obzirom kolko je drečo da ne treba u samoizolaciju.
Post Reply