Hrvatska - administrativna podjela

Koljite se i gložite!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

15 Apr 2020, 22:03

Koliko god naši političari gledali u prvome radu na vlastitu korist, povremeno im se omakne pokoja primjedba u vezi s administrativnom podjelom RH. Pogotovo kad se približe izbori, a nisu sigurni u rezultat. Spomenula sam negdje - ne traži mi se gdje - taj problem u vezi s izdavanjem propusnica.

Da, problem. Nema drugoga naziva za to. Kad je Tuki dijelio Hrvatsku na županije (20 odnosno 21), bilo mu je stalo samo da to što bolje zvuči. Tako da danas na površini od 56.594 km2 imamo 428 općina (podatak iz 2016.), a u Francuskoj, na desetak puta većoj površini (543.965) imamo 22 regije (administrativne pokrajine), te u Njemačkoj (357.375 km2) 16 saveznih država. Francusku navodim zato što je najbolje poznajem, a Njemačku zato što smo se u donošenju novih hrvatskih zakona ugledali na njih i praktično doslovce prepisivali njemačke zakone, pri čemu smo napravili dosta bedastoća - recimo, da netko nije primiejtio u posljednji čas, dobili bismo zakon u kojemu bi se spominjale jezerske luke, kakve Hrvatska jednostavno nema. :cerek:

Govorila sam o Rijeci i riječkoj regiji: više je objašnjeno ovdje, kao i na linku / linkovima u tekstu.

Ako se itko ikada spuštao u Rijeku po tzv. "staroj cesti", zna kako izgleda reljef u Gornjem Jelenju i da prolazak kroz te serpentine traje maksimalno deset minuta.

Zaista mislite da za to treba propusnica? Ili propusnica Zagreb-Samobor. Ili Sveta Nedelja? S druge pak strane na površini od 650 km2 i 800.000 stanovnika ne treba nikakva propusnica. Govorim o Zagrebu, dakako. :/

Ukratko, trenutačna administrativna podjela, čini mi se, nimalo ne vodi računa o zemljopisu, reljefu i blizini naselja u Hrvatskoj, a kamoli o ekonomiji, nego se ponajprije oslanja na političke kriterije.

Neću postavljati anketu jer ne znam kakav bih odgovor predložila, no nadam se da će vas ovo potaknuti na razmišljanje.


User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

15 Apr 2020, 22:30

Loše je postavljena tema. Da, ovakva administrativna podjela ne valja i općina je puno previše. To se znalo već i prije, a sad je zahvaljujući bedastoći s propusnicama postalo još očitije. No oni koji bi jedini mogli donijeti odluku da se to promijeni, neće to učiniti jer njima jedinima odgovara baš ovako. Gotovo, nema se o čemu raspravljati.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

15 Apr 2020, 22:38

Marsovac7 wrote:
15 Apr 2020, 22:30
Loše je postavljena tema.
Predloži nešto bolje. :)
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Apr 2020, 00:16

MmeTipfeler wrote:
15 Apr 2020, 22:03
Koliko god naši političari gledali u prvome radu na vlastitu korist, povremeno im se omakne pokoja primjedba u vezi s administrativnom podjelom RH. Pogotovo kad se približe izbori, a nisu sigurni u rezultat. Spomenula sam negdje - ne traži mi se gdje - taj problem u vezi s izdavanjem propusnica....
Da ne kopiram sve.

Dobra tema, ali bi je ja prosorio jos na kakvu Hrvatsku zelimo u post korona vrijeme.

Sada ne znam da li od ovog topica prosiriti temu ili da otvorim novu (bas sam sutra zelio otvoriti temu s ekonomskog, javnoupravnog te teritorijalnog ustroja RH) :misli:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2020, 00:17

Hrvatskoj bi bolje odgovarala podjela po zemljopisnome kriteriju: na istoku je Slavonija, koja zajedno s Baranjom čini jednu regiju. Središnja Hrvatska mogla bi se podijeliti na dvije cjeline, zagrebačku makroregiju te Liku i Gorski kotar. Jadranski dio, koji čine Istra, Kvarner i Dalmacija, mogao bi se podijeliti na sjeverni i južni. I to je tô, ne treba više.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Apr 2020, 00:24

Marsovac7 wrote:
15 Apr 2020, 22:30
Loše je postavljena tema. Da, ovakva administrativna podjela ne valja i općina je puno previše. To se znalo već i prije, a sad je zahvaljujući bedastoći s propusnicama postalo još očitije. No oni koji bi jedini mogli donijeti odluku da se to promijeni, neće to učiniti jer njima jedinima odgovara baš ovako. Gotovo, nema se o čemu raspravljati.
Hoce, promjenit ce je. Ne zato jer to zele, vec zato jer nece imati za place cjelokupnog javnog sektora, u pitanju ce vec za koji mjesec doc mirovine a vrlo vjerojatno ce se grabiti iz drugog mirovinskog stupa. I da, ici ce se i na smanjenje place svima u javnom sektoru, a vec do nove godine ce krenuti s otpustanjima, jer jednostavno nema novca. Sve ovo govorim pod uvjetom da stvarno prihod od turizma bude 0.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Apr 2020, 00:27

Stitch wrote:
16 Apr 2020, 00:17
Hrvatskoj bi bolje odgovarala podjela po zemljopisnome kriteriju: na istoku je Slavonija, koja zajedno s Baranjom čini jednu regiju. Središnja Hrvatska mogla bi se podijeliti na dvije cjeline, zagrebačku makroregiju te Liku i Gorski kotar. Jadranski dio, koji čine Istra, Kvarner i Dalmacija, mogao bi se podijeliti na sjeverni i južni. I to je tô, ne treba više.
Da, to je to. Ja sam zamislio 5 regija, Slavonija (Osijek), Zagorje (Zagreb). Istra i Primorje (Rijeka), Lika (Gospic) te Dalmacija (Split).
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Apr 2020, 07:53

miky0 wrote:
16 Apr 2020, 00:27
Da, to je to. Ja sam zamislio 5 regija, Slavonija (Osijek), Zagorje (Zagreb). Istra i Primorje (Rijeka), Lika (Gospic) te Dalmacija (Split).
Fali ti Gorski kotar. :mig:

No potrebne su i potpodjele, a za to u obzir treba uzeti ne samo površinu, nego i naseljenost. Osim svega, trebalo bi nastaviti s informatizacijom jer nema smisla da netko iz pripizdine mora radi svakog administrativnog posla ići do prvog većeg središta pa bio to okrug ili općina. Što svi nemaju kompjutere i nisu informatički pismeni, ne znači ništa - imaju poštu. Zar ne bi bilo lijepo da možeš doći na poštu i tražiti zemljišno-knjižni izvadak, kao prilog kupoprodajnom ugovoru? Ili podnijeti zahtjev za produženje legitimacije? Na eGrađani, recimo, već postoji mogućnost za potvrdu o mjestu stanovanja koja se izdaje s digitalnim potpisom, ali je zemljišno-knjižni izvadak samo "informativan".

Broj državnih službenika svakako bi trebalo smanjiti, ali treba ih i prekvalificirati da rade nešto drugo, a to znači i prestrukturiranje privrede, a ne da nam glavni dohodak ovisi o turizmu, i to obalnom.

Ti se svakako nadoveži s onim što si mislio, Miky - lako ćemo prilagoditi naslov teme.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2020, 10:12

Dobar je naslov, odgovara onome što će ljudi prvo utipkati u tražilicu. A broj općina može varirati neovisno o broju županija; ovdje je ponajprije riječ o županijama kao najvišem obliku organizacije. I Miki i ja predlažemo pet županija, s tim da se Grad Zagreb opet može izdvojiti kao posebna cjelina. Mislim, ja ne bih, ali to je u svijetu uobičajeno - glavni gradovi imaju specifične zahtjeve kojima treba udovoljiti.
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

19 Apr 2020, 19:33

MmeTipfeler wrote:
15 Apr 2020, 22:03
Kad je Tuki dijelio Hrvatsku na županije (20 odnosno 21), bilo mu je stalo samo da to što bolje zvuči.
Khm...ovaj...jes...a i Zeus je sasvim slučajno kocke dobro baco i dobijo nebo. :zubo:
Županije još nekako prolaze, al općine su mjestimično tolko nakaradno iscrtane da se se stvarno čoek može dobrano iznenadit...sve dok ne uzme podatke o nacijonalnoj pripadnosti stanovnika. :zubo:
A ima tu i još nekih interesa pa su se i neka, naoko nezanimljiva sela, znala selit po županijama.

A glede podjele na 5 ili 6 županija...bilo bi to nekima vrlo nezgodno na parlamentarnim izborima.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Apr 2020, 04:22

nina williams wrote:
19 Apr 2020, 19:33
A glede podjele na 5 ili 6 županija...bilo bi to nekima vrlo nezgodno na parlamentarnim izborima.
Raspiši to malo, što si stala na najnapetijem dijelu? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

23 Apr 2020, 23:14

Šta da raspišem, tu sramotu teško je i gledat pa makar i jednom u 4 godine...
Ako su općine nakaradne, a jesu :zubo: , za izborne jedinice ne mogu nać prikladnu riječ. A ako se broj županija smanji više niko neće moć naći opravdanje da se i izborne jedinice ne prekroje. Na stranu sad to što ne udovoljavaju ni zakonskim regulativama, to je tek jedan u nizu apsurda države i nas koji u njoj živimo.
Pitanje za milijardu kuna je: kako nešto što nema uprišta u ničemu relevantnom (zdravom razumu, geografiji, matematici, a i zakonu) i dalje postoji, dapače služi određivanju Vlade i Sabora ?
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Apr 2020, 12:05

nina williams wrote:
23 Apr 2020, 23:14
Šta da raspišem, tu sramotu teško je i gledat pa makar i jednom u 4 godine...
Ako su općine nakaradne, a jesu :zubo: , za izborne jedinice ne mogu nać prikladnu riječ. A ako se broj županija smanji više niko neće moć naći opravdanje da se i izborne jedinice ne prekroje. Na stranu sad to što ne udovoljavaju ni zakonskim regulativama, to je tek jedan u nizu apsurda države i nas koji u njoj živimo.
Pitanje za milijardu kuna je: kako nešto što nema uprišta u ničemu relevantnom (zdravom razumu, geografiji, matematici, a i zakonu) i dalje postoji, dapače služi određivanju Vlade i Sabora ?
Pa postoji zato jer tako odgovara Vladi i Saboru. :mudri:

Hoću sad dobiti milijardu kuna? :kokice: :klopa:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

24 Apr 2020, 21:50

Vlada i saziva Sabora bilo je preko nekoliko od podjele na izborne jedinice...što će reći da odgovornost leži na svima njima, kao i na nama koji im na izborima to omogućujemo.

Dam ti pola milijarde. :zubo:
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Apr 2020, 23:28

nina williams wrote:
24 Apr 2020, 21:50
Vlada i saziva Sabora bilo je preko nekoliko od podjele na izborne jedinice...što će reći da odgovornost leži na svima njima, kao i na nama koji im na izborima to omogućujemo.

Dam ti pola milijarde. :zubo:
Ma to se samo desna i lijeva frakcija Partije smjenjuju na vlasti. A ja sam izašla na svake izbore i nikad nisam glasovala ni za jednu od tih dviju frakcija.

Ali pristajem na pola milijarde.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

26 May 2020, 02:48

Originalna ideja je bila da se hr podjeli na jedinice s prilično jednakim brojem stanovnika.
Zg ima oko 800 tisuća, grad je drugačiji od ostatka države pa je u svakom prijedlogu odvojen.

Još maltene pola države živi u okolici, pa bi tu bilo normalno da su 2 dijela, sjeverni oko Varaždina, koji obuhvaća još i Krapinu, Čakovec i Koprivnicu.
I južni koji obuhvaća zg-ring, Karlovac i Sisak.
Nešto slično starim AU županijama, iako je tu postojala i bjelovarska, a ona je premala, Bjelovar bi se trebao nekome pripojiti.
Ne nužno cijela županija, granice po Moslavini i zap.Slavoniji su čudne...
To su sve skupa 3;
Grad zg
Posavina
Podravina

Ostatak je najlakše podjeliti po povijesnim regijama.
Osijek-Slavonija (s Baranjom i Srijemom)
Split-Dalmacija
Rijeka-Istra, Kvarner, Gorski Kotar i Lika

Sama lika je premala po pučanstvu da bude svoja...
Za AU je imala duplo više stanovnika.

To bi bilo 6 sveskupa.
Zg
Posavina/Sjeverna Hr
Podravina/Središnja Hr
Dalmacija/Južna Hr
Slavonija/Istočna Hr
Liburnija?/Zapadna Hr

Mogla bi se eventualno stvoriti još neka županija od Like i Zadra.
U AU je mislim postojala Gornja i Donja Dalmacija.
Samo je AU Dalmacija bila veća, Šibenik vuče pod Split, a ne Zadar, a Dubrovnik je daleko.

U AU slavoniji su isto bile 3 županije, ali je preko 2/3 srijemske u Srbiji danas, a pripojena je (malena) Baranja.
Mogla bi se napraviti podjela Slavonije, na zapadnu i istočnu, ionako je istok povijesno više "baranja-srijem", zapad je bio duže Slavonija.
No onda je pitanje granica, gdje bi išla Virovitica, koja je u Podravini i vuče Osijeku, ali i u zapadnoj Slavoniji.
Što s Bjelovarom ili bar dijelom te županije koji je u Slavoniji.
Što s Novskom?
Gdje bi bilo središte nove?

Uglavnom, mislim da neće ukidati županije, ali bi im mogli neko tijelo nametnuti i propisati suradnju, te smanjiti birokraciju.
Općina bi trebali barem 2/3 ukinuti.

Ako se bude nešto mijenjalo u BiH, pitanje je i vanjskih granica, a onda neke stvari opet mogu drugačije ispasti.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

26 May 2020, 08:06

U tih 6 - gdje bi bili Čakovec, Varaždin, Krapina? I Sisak i ta okolica? Pod Gradom Zg ili? Jer to bi bilo stvarno puno stanovnika.

A što misliš da jednostavno bude:
- Slavonija i Baranja
- Dalmacija (i dalm. zagora)
- Zagreb
- Istra, Kvarner i Gorski kotar
- Karlovac, Moslavina i Lika (zapravo bi mi Gorski kotar prema prirodnim obilježjima išao ovdje, ali šteta ga je uništiti ekonomski)
- i još ostaje Međimurje i Zagorje koje ne vidim nego da budu samostalni iako bi to bila najmanja regija.

Ja mislim da je ovo ok jer su to područja koja imaju slična obilježja, vegetaciju, probleme i prilike pa bi se moglo cijelim područjem upravljati na isti način.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

26 May 2020, 08:21

MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2020, 07:53
Fali ti Gorski kotar. :mig:

No potrebne su i potpodjele, a za to u obzir treba uzeti ne samo površinu, nego i naseljenost. Osim svega, trebalo bi nastaviti s informatizacijom jer nema smisla da netko iz pripizdine mora radi svakog administrativnog posla ići do prvog većeg središta pa bio to okrug ili općina. Što svi nemaju kompjutere i nisu informatički pismeni, ne znači ništa - imaju poštu. Zar ne bi bilo lijepo da možeš doći na poštu i tražiti zemljišno-knjižni izvadak, kao prilog kupoprodajnom ugovoru? Ili podnijeti zahtjev za produženje legitimacije? Na eGrađani, recimo, već postoji mogućnost za potvrdu o mjestu stanovanja koja se izdaje s digitalnim potpisom, ali je zemljišno-knjižni izvadak samo "informativan".

Broj državnih službenika svakako bi trebalo smanjiti, ali treba ih i prekvalificirati da rade nešto drugo, a to znači i prestrukturiranje privrede, a ne da nam glavni dohodak ovisi o turizmu, i to obalnom.

Ti se svakako nadoveži s onim što si mislio, Miky - lako ćemo prilagoditi naslov teme.
Moglo bi se napraviti da zatražiš neki izvadak ili nekaj online, pa ti ga oni pošalju poštom na adresu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

26 May 2020, 12:52

4 regije sj, ist, zap, jug, gradova onoliko koliko ih ima sa više od 15 kilostanovnika, ostalo selo. jebemu mater postoji grad i postoji selo, ako nekog svrbi glava iznutra šta bi po novome živija na selu - metak u čelo.
ali ono šta mi je trenutno najveće ludilo to je hr ima 20 županija koje imaju svoju udrugu i kojoj je predsjednik naš ovaj šibenski čoban (koji je u politiku doša priko nogometa i u kojoj god firmi je radija tu više trava nije narasla) i onda 20 županija čini i udrugu županija, a i 20 županija čini i republiku hrvatsku... niti ne znan kojeg bi zločinca prizva da se digne iz groba i sve nas poubija jer za nas nije lopata, kamoli država.
guverner regije bi bila počasna i volonterska dužnost osobe koja je pred kraj radnog vijeka (55+) koja je već dokazala u privatnom poslu da zna zbrojiti 2 i 2. gradonačelnici također volonterske dužnosti... kao i seoske starješine.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

27 May 2020, 03:49

Marisol wrote:
26 May 2020, 08:06
U tih 6 - gdje bi bili Čakovec, Varaždin, Krapina? I Sisak i ta okolica? Pod Gradom Zg ili? Jer to bi bilo stvarno puno stanovnika.

A što misliš da jednostavno bude:
- Slavonija i Baranja
- Dalmacija (i dalm. zagora)
- Zagreb
- Istra, Kvarner i Gorski kotar
- Karlovac, Moslavina i Lika (zapravo bi mi Gorski kotar prema prirodnim obilježjima išao ovdje, ali šteta ga je uništiti ekonomski)
- i još ostaje Međimurje i Zagorje koje ne vidim nego da budu samostalni iako bi to bila najmanja regija.

Ja mislim da je ovo ok jer su to područja koja imaju slična obilježja, vegetaciju, probleme i prilike pa bi se moglo cijelim područjem upravljati na isti način.
*Dalmacija je Split
*Slavonija i Baranja je Osijek
*Istra, Kvarner i Gorski Kotar su Rijeka, s time da je tu dodana Lika
*Grad Zagreb je sam za sebe
*cjelokupna zg okolica (od Zaprešića do Vrbovca), Karlovac s Kordunom i Sisak s Moslavinom
*Krapina, Koprivnica, Čakovec i Varaždin su svoji (Varaždin je najveći tu)

Bjelovar ne znam gdje bi išao, utrpali bi ga negdje.

Moguće je uspostaviti 2 nove, Liku sa Zadrom i Zapadnu Slavoniju (Požega, Brod...), samo pitanje koliko se to isplati.

Gorski kotar je pod Rijekom, mislim da se to ne izmjeniti.
Eventualno je pitanje Ogulina, možda i Slunja i Vojnića, ne moraju se pratiti postojeće županijske granice.
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

27 May 2020, 04:00

Quark wrote:
26 May 2020, 12:52
4 regije sj, ist, zap, jug, gradova onoliko koliko ih ima sa više od 15 kilostanovnika, ostalo selo. jebemu mater postoji grad i postoji selo, ako nekog svrbi glava iznutra šta bi po novome živija na selu - metak u čelo.
ali ono šta mi je trenutno najveće ludilo to je hr ima 20 županija koje imaju svoju udrugu i kojoj je predsjednik naš ovaj šibenski čoban (koji je u politiku doša priko nogometa i u kojoj god firmi je radija tu više trava nije narasla) i onda 20 županija čini i udrugu županija, a i 20 županija čini i republiku hrvatsku... niti ne znan kojeg bi zločinca prizva da se digne iz groba i sve nas poubija jer za nas nije lopata, kamoli država.
guverner regije bi bila počasna i volonterska dužnost osobe koja je pred kraj radnog vijeka (55+) koja je već dokazala u privatnom poslu da zna zbrojiti 2 i 2. gradonačelnici također volonterske dužnosti... kao i seoske starješine.
Slažem se da bi trebalo biti više volonterskih dužnosti, a uz to paziti da se više stvari po zakonu događaju.

Za regije, ne.
Čak i ok za istok, jug i zapad, ali za sjever...
Previše stanovnika.
Zg mora biti svoja regija.
Njega izdvojiš, a onda ostatak podjeliš ravnom crtom na sjever i središnji dio.

Kažem, slično je starim AU županijama.
Istok
Jug
Zapad
Sjever
Središte
Glavni grad...

Gradovi se daju odrezati po broju da.
Ak nekog smeta naziv selo, nek bude gradić, papir trpi svašta.
Imamo 500 općina?
200 je max
100 je bilo u bivšoj Jugi.
Sad ima smisla negdje na moru dati općinu više, no iber toga...

Treba odrediti što radi regija (može ostati i ime županija), što radi grad, što općina, a što naselje.
Kako može biti općina bez škole ili pošte?
Za udrugu, da :facepalm:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

27 May 2020, 13:28

ako koja urbana/kvaziurbana sredina ima mogućnosti da financira javnu vatrogasnu postrojbu, gradsku knjižnicu, kazalište, bioskop, poštu... onda nek bude grad. ali vidi ti kurca vi ste grad kad tribaju općinski vijećnici žderati stado janjadi a da vas niko ništa ne pita, a kad triba gasiti požar onda dođite vi iz šibenika. kurca ti. svaka skupina kuća di ima konzum - grad/općina. NE MOŽE. pa ko će to platit jebo te?
evo crtica od jedne lokalne općine, moj korisnik, proračun im je 7 megakuna, a na javnu rasvjetu im ode 2.8 megakuna. plus 5 zaposlenika, nek im je bruto plaća 10 kilokuna to je 600 kilokuna za plaće. po ko zdrav plati 80 kiloeura par budala da se griju mukti cilu zimu i privrnu 3 papira u 21 stoljeću?
sve to triba ukinit.

a ovo za regije? zašto ne? ko ga jebe koliko koja ima stanovnika? pa više stanovnika ima tokio nego kanada.
i imena regija, sve bi ja to po ps-u. sjever, jug, istok, zapad. kakve dalmacije slavonije like pičke materine?
oni glupi amerikanci su najpametniji, "treća ulica", "prva avenija", a ne ko kod nas dok su jedni na vlasti onda se ulica zove vladimira bakarića, dođu drugi zove se mile budaka, čovik triba minjat 7 puta ličnu kartu zbog adrese, a nije se maka s mista cili život.
ljudi tribaju živit u kartezijevom koordinatnom sustavu, onda bi se zna red, koje karte koji đžipies, a ne u ulici hrvatskog sabora ili tina ujevića.
da se mene pita ja bi skroz izbacija imena. hrvatska bi postala država br. 27 na kontinentu br 2. živija bi u gradu 22 na koordinatama 314,1729.
i ljudska imena triba isto izbacit. svi ljudi nose ime koje im je neko drugi da. šta ako mi se ne sviđa?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 May 2020, 18:58

Ovo, jel? :o
Image
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

28 May 2020, 04:35

Quark wrote:
27 May 2020, 13:28
ako koja urbana/kvaziurbana sredina ima mogućnosti da financira javnu vatrogasnu postrojbu, gradsku knjižnicu, kazalište, bioskop, poštu... onda nek bude grad. ali vidi ti kurca vi ste grad kad tribaju općinski vijećnici žderati stado janjadi a da vas niko ništa ne pita, a kad triba gasiti požar onda dođite vi iz šibenika. kurca ti. svaka skupina kuća di ima konzum - grad/općina. NE MOŽE. pa ko će to platit jebo te?
evo crtica od jedne lokalne općine, moj korisnik, proračun im je 7 megakuna, a na javnu rasvjetu im ode 2.8 megakuna. plus 5 zaposlenika, nek im je bruto plaća 10 kilokuna to je 600 kilokuna za plaće. po ko zdrav plati 80 kiloeura par budala da se griju mukti cilu zimu i privrnu 3 papira u 21 stoljeću?
sve to triba ukinit.

a ovo za regije? zašto ne? ko ga jebe koliko koja ima stanovnika? pa više stanovnika ima tokio nego kanada.
i imena regija, sve bi ja to po ps-u. sjever, jug, istok, zapad. kakve dalmacije slavonije like pičke materine?
oni glupi amerikanci su najpametniji, "treća ulica", "prva avenija", a ne ko kod nas dok su jedni na vlasti onda se ulica zove vladimira bakarića, dođu drugi zove se mile budaka, čovik triba minjat 7 puta ličnu kartu zbog adrese, a nije se maka s mista cili život.
ljudi tribaju živit u kartezijevom koordinatnom sustavu, onda bi se zna red, koje karte koji đžipies, a ne u ulici hrvatskog sabora ili tina ujevića.
da se mene pita ja bi skroz izbacija imena. hrvatska bi postala država br. 27 na kontinentu br 2. živija bi u gradu 22 na koordinatama 314,1729.
i ljudska imena triba isto izbacit. svi ljudi nose ime koje im je neko drugi da. šta ako mi se ne sviđa?
Može se to i binarno srediti :D

Broj stanovnika ti je bitan, jer su ljudi novac.
Ako pola RH uguraš u Sjever, imat ćeš preveliku koncentraciju svega tu.
Nadalje, bila je neka studija koja je pokazala da su problemi zg-a, drugačiji od problema ljudi iz njegovog kruga.
Zato je najlakše izvući zg van, a ostatak podijeliti po pola.
Kažem, slično je napravila i AU.

Glavni grad
Središte
Sjever
Istok
Zapad
Jug

Nešto ovako, ali makni i ZG-grad;
https://www.google.com/search?q=nova+po ... 9RmLDzDCfM

Ako sam dobro shvatio NUTS2 granice, u njima Sjever obuhvaća i Bjelovar i ZG ring, a Istok i Sisak i Karlovac.

Ima i nekih ideja da bi Središnja HR trebala obuhvaćati i Liku, uz Karlovac i Sisak, a da bi zg-ring trebao ići u Sjever, što mi je malo smiješno....

Realno, Bjelovar bi imao smisla biti sa Varaždinom, originalno ime mu i je Novi Varaždin, ali ne nužno kao i cijela županija.
Tu je sjever Moslavine, koji se lako zg ringu prikrpa.

Kažem, to su neke upitne točke, Bjelovar, zapadna Slavonija, Lika i Zadar, ali sve se to da srediti.

Za ulice je bed po brojevima jer što se događa kada između Prve i Druge probiješ novu?
Ili adresa broj 22 u Prvoj ulici. Kakve smo sreće, netko bi shvatio kao adresu broj 1 u Dvadeset i drugoj ulici...
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

28 May 2020, 07:57

Pa staviš 1.1, 1.2 itd. :D

Poslije možeš dodavati i 1.11, 1.12 itd. Ima tu puno više mogućnost (beskonačno), nego ovako sa slovima.

Ljudima je užasno zbunjujuće jer postoji adrese kao:
Trokut 1 - je naziv ulice i onda tu još ide kućni broj.
Pa imaš Trokut 1 23; Trokut 8 2; Trokut 14 10 itd.
Isto i za Trnjanski nasip i za Kozari putevi.
Post Reply