Gospodarske posljedice pandemije

Koljite se i gložite!
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

02 Apr 2020, 12:13

miky0 wrote:
02 Apr 2020, 10:55
A sindikatu padaju pare s neba :misli:
Ne, nego iz članarina članova sindikata (koji doduše dobijaju pare od države).


Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

02 Apr 2020, 12:29

Marsovac7 wrote:
02 Apr 2020, 12:13
Ne, nego iz članarina članova sindikata (koji doduše dobijaju pare od države).
Sve je jasno 👍
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2020, 17:22

"Ako se država zbog korona-krize bude morala zadužiti za novih npr. 50 milijardi kuna, tada ne treba tim novcem poticati privatni sektor, već se te milijarde trebaju upumpati u javni sektor i u plaće tog sektora, a onda će radnici javnog sektora taj novac nesebično potrošiti i tako doprinijeti potrošnji u Hrvatskoj." Krasan sarkazam Hrvoja Zgombića, koji u tekstu "Dokad će se gutati neistine sindikata u javnom sektoru?" niže upravo savršene primjere elementarnog neznanja brojnih sindikalista. Genijalci misle da će pretakanjem iz šupljeg u prazno potaknuti gospodarski rast, za što zaslužuju kolac iz ekonomije doživotno. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

21 May 2020, 23:34

sinoć san ima raspravu sa ženinon rodicon, pravnica u hzzo u zg, 46 god, studirala 10 god, tipični uhljeb. ona odgovorno tvrdi da i ona plaća porez i doprinose, a ja san joj dokaza da bi je zaminija za 17 minuta sa 100 linija koda.
dok god u ovoj državi radnik javni sektor bude bija bolje plaćen od privatnog i dok god se ne počne sa isplatama brutto plaće svima po defaultu nema ode sriće.
pa di to ima da ćaća daje sinu džeparac veći nego šta mu je plaća? a to je u biti to.
a sve te ekonomiste treba pred zid.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 May 2020, 00:18

Pih, još jedan jugozomboid i jugokomunjara. Šta, ti bi na istinske funkcije postavljao istinske funkcionere bez kojih istinske funkcije ne bi ni bile funkcije niti bi cijela stvar mogla funkcionisati?
E pa nema ti toga više, sad stvar funkcioniše bilo funkcionera na funkciji ne bilo, dolazio na posao ne dolazio - plata ide. Garant je i rođen u juzi...gross. :rolleyes:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

22 May 2020, 00:31

bager je zaminija 100 njih sa lopatama.
dobar komad softvera može zaminit 90% državnih službenika.
nema tu nikakve jugonostalgije, to je činjenično stanje. imamo nove osobne, imamo čitače kartica, imamo pin od akd... ne vidim u čemu je problem.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 May 2020, 00:57

I? Kako je taj bager pomogao tom kordonu lopataša koji su ostali bez posla? Koji će kua komad softvera zamjenjivat 90% službenika ako tih 90% može zamjenit dobar softver? Đeš šnjima?
Otpusti 90% administracije i nadaj se državnom udaru! S njima na čelu. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

22 May 2020, 09:53

kako? pa neki su postali bageristi npr. neki su se prebacili u druge odjele, a neki su se uvatili knjige i prebacili u druge djelatnosti.
jel ti meni oćeš reći da je radnik sa lopatom bezvrijedan pa se lako zamijeni sa bagerom, a uhljebska guzica vrijedna pa je nećemo zamijeniti sa dva potprograma?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 May 2020, 13:08

Jogbre. :rofl:
Kažem da ako radnika ostaviš bez svrhe i namjene da se sam snalazi kako zna i umije, počeće da se snalazi kako zna i umije, ali ne u tvoju korist nego u svoju. Šta ako se 90% otpuštene administracije dovati one knjige u kojoj piše Država - čemu to? I kojto kua izrabljivanje radničke klase... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 May 2020, 17:24

Dobro ti čovjek veli. Svaka čast onima u administraciji koji pošteno obavljaju svoj posao, ali takvi su rijetki. Debela većina državne uprave svodi se na premetanje dva fascikla mjesec dana. Dobiju li još tri, svi kukaju da su zatrpani do nosa, a realno trebaju rješavati barem deset slučajeva - dnevno.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 May 2020, 17:49

Pih, nema on meni šta dobro velit i bit u pravu pored mene živa. Ne normira on rad administracije nego ja.
I ti mora da si neki prikriveni revolucer i proleter. I ilegalac. Srami se! :hekla:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 May 2020, 18:08

Sramim se. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 May 2020, 18:39

Pa da. Ti si jugokomunjara i mrzitelj svega hrvatskog. Ti se tu, u srcu civilizirane Europe, nešto kamenicama bacaš na nas iz administracije, a da ti nije nas, da te civiliziramo, to što nam plaćaš ne bi bio porez nego harač. Odnosno reket. A samo zahvaljujući sili zakona, tj. nama, je porez. Kakote bolan nije sramota?
E, Tito dragi, zašta smose mi borli, nikad nučit neće, pih! :hekla:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

22 May 2020, 23:23

adise ne tucaj mermer. uostalom znaš onaj poznati grafit bilo nam je bolje kad nam je bilo gore.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 May 2020, 00:30

A znam...:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

24 May 2020, 18:35

Quark wrote:
21 May 2020, 23:34
sinoć san ima raspravu sa ženinon rodicon, pravnica u hzzo u zg, 46 god, studirala 10 god, tipični uhljeb. ona odgovorno tvrdi da i ona plaća porez i doprinose, a ja san joj dokaza da bi je zaminija za 17 minuta sa 100 linija koda.
dok god u ovoj državi radnik javni sektor bude bija bolje plaćen od privatnog i dok god se ne počne sa isplatama brutto plaće svima po defaultu nema ode sriće.
pa di to ima da ćaća daje sinu džeparac veći nego šta mu je plaća? a to je u biti to.
a sve te ekonomiste treba pred zid.
Kvarce, to je to 👍👍👍
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

24 May 2020, 22:05

a vezano uz topic, gospodarske posljedice pandemije… ova ekipa šta tvrdi da je sve to orkestrirano u svrhu nečijeg bogaćenja, nečijeg stjecanja jeftinih dionica, nečijih planova da čovječanstvo triba ostrići na 500 miljuna ljudi - to je sve horse shit po mom mišljenju. smatram da se "njima", tko god bili, daje previše kredibiliteta u smislu inteligencije, predviđanja, organizacijskih sposobnosti i jedinstva (da ne kažem još bratstva). zašto od svih teorija koje se tiču ove pandemije niti jedna ne kaže "shit happens". pa pogledajte te mokre tržnice u Wuhanu, kuvaju žive pase u zdjelama, jedu juhe od šišmiša i ko zna šta sve ne, jednoga dana će luđacima biti specijalitet juha od sadržaja fekalne cijevi. pa pravo je čudo kod sveg tog ludila šta je taj virus uopće doša tek u 2019 godini... ljudi su glupa stoka i cijelo svjetsko vodstvo je reagiralo refleksno, zasrali su i to je to. pa pogledajte trumpa, pa u velikoj enciklopediji vasione ispod pojma degenerik stoji njegova slika.
šta vi mislite da tamo neka budala sa yalea u odijelu koji cili život proučava exel pite uopće zna kako funkcionira naftna bušotina i koja je tehnička pozadina toga da je nafta u 4 misecu bila u minus?
ne kažem da od ovog neće stanovita količina ljudi debelo profitirati, naravno da hoće, statistički hoće, ali neće zbog svoje sposobnosti ili pameti već zbog svog đubarluka da prepozna priliku za bogaćenje na tuđoj ili grbači ili nevolji.
nas vode budale koje ne znaju sastaviti više od jedne prosto proširene rečenice. da ovaj svijet vode i odlučuju diplomirani inženjeri strojarstva, brodogradnje i elektrotehnike ničeg ovog nebi bilo.
da sam ja vlast, ali nažalost nisam, za imanje oiba bi se polagali algebarski razlomci, za stjecanje prava glasa na izborima limesi, a za bilo kakvu javnu funkciju vođenja bilo čega, pa makar i mjesne zajednice, bi trebalo položiti diferencijalne jednadžbe. pa da vidiš brate kako bi se stvari brzo posložile na svoje mjesto unutar pola generacije. budale bi bile u šumi i u rudniku gdje im je i mjesto.
također treba pod hitno zabraniti Internet u smislu dvosmjerne komunikacije, dakle ukinuti društvene mreže, drkanja po fejsu, sranja po instagramu i debilizam po tik toku. tek kad si izračunao površinu ispod krivulje imaš pravo nešto napisati šta će biti online.
cijelo ovo društvo ide u kurac sa ili bez pandemije, pandemija je samo ubrzala proces razotkrivanja budala sa pristupom internetu i kvazi celeba koji su svakom loncu poklopac. pa jebo te prije nekoliko tjedana mi je pažnju privuka članak na nekom portalu da neka sova, influenserica od 24 godine piše autobiografiju. ima 24 godine i piše autobiografiju? a nema 2 petka i 1 radnu subotu života... šta će pisat kad bude imala 50? povijest multiversa sa posebnim osvrtom na utjecaj magnetara? majke ti isusove.
i da još jednom napišem nešto o samim gospodarskim podljedicama pandemije… jebi ga neki će propasti, ali neće propasti zbog pandemije nego će propasti jer ionako nisu bili bitni u tkivu prostorvremena. pa di to ima karta za avion do Londona 150 kuna? i sad se čude ko pizda na nove mudante šta ih je korona sjebala. radi nešto korisno i pametno pizda ti materina, pa nije marža i zarada za kurac. ova pandemija je samo ogolila cara: svi su bili na granici, ispod granice. jedan moj korisnik plače ima 40 vozila na lizingu. 40? pa šta je on mislija da postoje samo eksponencijalne funkcije? a sinusoide?
ma ljudi su budale. a i ja šta trošin vrime pišući ovo, a pročitaće 4 čovika.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

24 May 2020, 22:57

Quark wrote:
21 May 2020, 23:34
sinoć san ima raspravu sa ženinon rodicon, pravnica u hzzo u zg, 46 god, studirala 10 god, tipični uhljeb. ona odgovorno tvrdi da i ona plaća porez i doprinose, a ja san joj dokaza da bi je zaminija za 17 minuta sa 100 linija koda.
dok god u ovoj državi radnik javni sektor bude bija bolje plaćen od privatnog i dok god se ne počne sa isplatama brutto plaće svima po defaultu nema ode sriće.
pa di to ima da ćaća daje sinu džeparac veći nego šta mu je plaća? a to je u biti to.
a sve te ekonomiste treba pred zid.
Slična stvar mi se desila, nevjerojatno! Isto pravnica, samo što nije uhljeb, nego je bila najbolja studentica i radi na faksu. Ona mene uvjerava da je bolje imati što više zaposlenih u javnom sektoru jer oni plaćaju doprinose, pa ako se njih bude otpuštalo, neće se imati novaca za mirovine.
I kad sam rekla da ne plaća ona doprinose, nego se to sve - i doprinosi i njena plaća - financiraju iz proračuna i kad ona ne bi bila zaposlena, onda bi i njena plaća i doprinosi ostali dostupni za mirovine.
A ona mi na to odgovorila: "A da, imaš pravo. Jer plaća je uvijek veća nego doprinosi."
Taj zadnji dio nisam ni razumjela, što, da su doprinosi veći od plaće, onda bi bilo ok ili što.
Nisam mogla vjerovati koje razmišljanje.
To je na tom tragu da im se treba dati više što više novaca, pa će oni trošiti i spasiti državu. Jer ljudi u privatnom sektoru ne bi trošili.

A što se tiče visine plaća, ma mislim da bi bilo najbolje srezati dobar dio javnog sektora, a privatni osloboditi od raznih davanja.


Samo što vidim po poznanicima koji rade u javnom sektoru da jako puno rade, stvarno mislim da nije više istina da tamo sjede 8 sati i lakiraju nokte, nego ostaju i po 10 sati, rade vikendima i fakat rade svo to vrijeme bez pauze. To mi je isto čudno, jel mi sad toliko puno više poslova odrađujemo ili nas je uvođenje novih tehnologija učinilo toliko manje produktivnima. Dobro, vjerojatno puno uzme i loša organizacija, ali ona je i prije bila takva pa ljudi opet nisu toliko puno vremenski radili.

Zapravo, od svih sektora, najmanje vremenski sam radila u udrugama. Što ne znači i da sam najmanje toga odradila, nego jednostavno ako si ti u stanju odraditi za 2 ili 4 sata sve što imaš za taj dan, možeš ići kući (ili tražit i prijavljivat nove projekte ako si ambiciozniji). To mi se nekako činio pristup kao da poštuje inteligenciju i zdrav razum.
Last edited by Marisol on 24 May 2020, 23:23, edited 1 time in total.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

24 May 2020, 23:12

Stitch wrote:
22 May 2020, 17:24
Dobro ti čovjek veli. Svaka čast onima u administraciji koji pošteno obavljaju svoj posao, ali takvi su rijetki. Debela većina državne uprave svodi se na premetanje dva fascikla mjesec dana. Dobiju li još tri, svi kukaju da su zatrpani do nosa, a realno trebaju rješavati barem deset slučajeva - dnevno.
Vjerojatno su stvari drukčije na raznim mjestima, ali zaista znam puno ljudi koji rade po tim gradskim i županijskim upravama, ministarstvima i sl. i ljudi fakat rade.

Recimo jedan primjer je ta informatizacija javne uprave gdje su se razne institucije povezale kako korisnici ne bi trebali hodati od jednog do drugog šaltera i skupljati dokumente (iako traume su već nanesene za većinu ovog stanovništva pogotovo s time što se namjerno toliko dugo čekalo s time), nego službenici imaju sve podatke koji im trebaju u aplikaciji.
Rezultat je ipak bio više posla jer s obzirom da je sad bilo puno lakše predati zahtjev, došla je masa novih zahtjeva, kojih bez uvođenja te informatizacije nije bilo.

To je samo jedan primjer, pokušavam razlučiti zašto je došlo do toga da se sve više radi.

Dio posla je najčešće i zbog debilnih razloga, recimo promijeni se zakon (koji se poprilično često mijenjaju) i neke stvari se drukčije nazovu (primjer nije više socijalna pomoć nego zajamčena minimalna naknada). I sad svako od njih treba za svako od 700 rješenja koje tamo ima donijeti novo rješenje kojim poništava to staro rješenje i potom donijeti novo rješenje u kojem stoje novi nazivi naknada.
Koliko papira se tu troši... :crying:

A eto, bilo je obećanja da će strojevi sve raditi za nas, a mi ćemo biti oslobođeni od rada. :tuzni:

Doduše, neki fakulteti u EU su ozbiljno počeli provoditi istraživanja universal basic income-a (znači da svi dobivaju dohotak, neovisno o tome je li rade, imaju li obitelj ili bilo što), feasibility, podršku javnosti, kakav učinak bi imao na ponudu rada i sl. Mislim da bi bilo dobro da krenemo u tom smjeru.

OK, čini se da sam ja od vaših neoliberalnih pristupa došla do nečeg totalno socijalističkog, haha.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

24 May 2020, 23:56

ja sam isto za basic income. znanstvena istraživanja su dokazala, a i mnoge knjige i članci, da je čovjek zdraviji ako ima ekonomsku sigurnost. jedan inžinjer kojemu matematika nije strana jednostavno izračuna da je bolje da se podijeli ljudima 50 milijardi kuna godišnje iz proračuna nego da se tih istih 50 milijardi isporuči tim istim ljudima kroz kemoterapije, tablete i zračenja.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

25 May 2020, 00:03

da, a ovo da se neki državni službenici ubijaju od posla... to je isto kao da daš radniku da sa lopatom istovari dajca škalje i onda ponovo utovari. čovjek se ubio od posla, a učinak nula. i prije nego je počeo i kad je završio ispred njega je stajao pun kamion. ista stvar je i sa službenicima, lako ih je zamijeniti sa nekoliko linija koda.
pa jebemu evo npr. kad programiram nas servere, pa kad stavljam razne razine pristupa raznim klasama korisnika. pa to je stvarno pičkin dim. zdravstvo ulazi u kartone, ali ne i u kaznene postupke, policija ulazi svugdi osim u zdravstvene kartone itd itd. ali kurac, ko će objasnit državnom službeniku da vridi miljun puta manje od šporkog radnika. radnik je ipak zaminjen sa bagerom od 2 miljuna kuna, a lupač pečata sa subrutinom koju je programer ispisa dok je sra da ne gubi vrime za pametne stvari.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

25 May 2020, 06:23

Veceras na N1 u 20:00 gostuju Ribic i Orescanin :raspa:
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

25 May 2020, 09:31

Quark wrote:
24 May 2020, 23:56
ja sam isto za basic income. znanstvena istraživanja su dokazala, a i mnoge knjige i članci, da je čovjek zdraviji ako ima ekonomsku sigurnost. jedan inžinjer kojemu matematika nije strana jednostavno izračuna da je bolje da se podijeli ljudima 50 milijardi kuna godišnje iz proračuna nego da se tih istih 50 milijardi isporuči tim istim ljudima kroz kemoterapije, tablete i zračenja.
Za taj novac, iznenadila sam se koliko se novaca daje za npr. projekte raznih udruga, koje zapravo i ništa smisleno ne rade. Bude neki natječaj, obično neko širenje demokracije, zaštita ljudskih prava i sl. (protiv čega nisam, ali ovo su definitvno prazne farse i floskule), udruge potpuno neispirirano rutinski napišu neke stvari za koje znaju da prolaze, kao što su radionice za članove drugih udruga, umrežavanje s drugim udrugama, izrada plakata i to je uglavnom to, prijave se na natječaj i dobiju lovu da to provedu. Sve one paralelno provode iste stvari. Želim reći da je taj novac mogao biti i bolje potrošen da se stvarno riješe neki socijalni problemi ili dade izravno ljudima.

A vidim i po sebi, kad sam zaradila dovoljno novaca, uzela sam si jednu godinu izvan rada i to je zaista najpozitivnije djelovalo na mene u smislu da je dovelo do toga da sam razmišljala o tome što bih radila s guštom i bez da me se plati i u čemu vidim da bi moj rad imao najviše smisla. I tako mi se vratio neki entuzijazam i energija da mogu ponovo doprinositi (ali ovog puta smislenije), a bila sam sigurna da više nikad ne želim ništa raditi, toliko mi se bila zamjerila besmislenost svega toga.

Tako da, ljudi su izmoreni i izmaltretirani današnjim poslovima i načinima kako ti poslovi funkcioniraju, šefovima uhljebima i bullyjima. I onda je glavna bojazan za taj BI da onda nitko neće htjeti raditi. Možda i neće dok se ne odmori od svih trauma koje svi svakodnevno proživljavamo u susretu s birokracijom i nelogičnim odlukama itd., ali ja vjerujem da bi nakon toga svatko našao neki hobi koji bi ga ispunjavao, a ne praznio, neki način kako bi mogao doprinijeti ovom društvu i pritom bio sretan.

A i što smeta da neki ljudi odluče do kraja života ljenčariti.
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

25 May 2020, 09:39

Quark wrote:
25 May 2020, 00:03
da, a ovo da se neki državni službenici ubijaju od posla... to je isto kao da daš radniku da sa lopatom istovari dajca škalje i onda ponovo utovari. čovjek se ubio od posla, a učinak nula. i prije nego je počeo i kad je završio ispred njega je stajao pun kamion. ista stvar je i sa službenicima, lako ih je zamijeniti sa nekoliko linija koda.
pa jebemu evo npr. kad programiram nas servere, pa kad stavljam razne razine pristupa raznim klasama korisnika. pa to je stvarno pičkin dim. zdravstvo ulazi u kartone, ali ne i u kaznene postupke, policija ulazi svugdi osim u zdravstvene kartone itd itd. ali kurac, ko će objasnit državnom službeniku da vridi miljun puta manje od šporkog radnika. radnik je ipak zaminjen sa bagerom od 2 miljuna kuna, a lupač pečata sa subrutinom koju je programer ispisa dok je sra da ne gubi vrime za pametne stvari.
Pa to mene zanima, zašto je tako. Zašto se toliko radi, a tako neučinkovito. Kako identificirati uzroke i promijeniti stvari.
Imam iskustvo rada u uredu i i dalje ne mogu reći da kužim. Fakat sam imala posla, odrađivala, stvari su se gomilale, odrađivala još više... nemam pojma. Vjerojatno kad si usmjeren na sve te detalje i svakodnevne zadatke koje treba odraditi, ne može se istovremeno u glavi imati velika slika cijelog sustava pa mi je sad teško izvući neke zaključke.

A što se tiče zamjena, mislim da bi se trebali zamjenjivati čim više, to valjda i je cilj nekakvog napretka. Ne kažem da treba uzrokovati još više socijalnih problema, nego možda naći neki drugi smisao tih ljudi i njihovog doprinosa društvu, ne znam.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

25 May 2020, 12:11

Marisol wrote:
25 May 2020, 09:31
Za taj novac, iznenadila sam se koliko se novaca daje za npr. projekte raznih udruga, koje zapravo i ništa smisleno ne rade. Bude neki natječaj, obično neko širenje demokracije, zaštita ljudskih prava i sl. (protiv čega nisam, ali ovo su definitvno prazne farse i floskule), udruge potpuno neispirirano rutinski napišu neke stvari za koje znaju da prolaze, kao što su radionice za članove drugih udruga, umrežavanje s drugim udrugama, izrada plakata i to je uglavnom to, prijave se na natječaj i dobiju lovu da to provedu. Sve one paralelno provode iste stvari. Želim reći da je taj novac mogao biti i bolje potrošen da se stvarno riješe neki socijalni problemi ili dade izravno ljudima.
Ja sam članica i aktivistica udruge Ludruga koja se brine o mentalnom zdravlju osoba sa psihičkim problemima i članova njihovih obitelji i koja dobiva i međunarodne projekte i nikako ne troši novce bez veze. A da ih ima bezveznih i koje rade više štete nego koristi, ima. Ali ne treba sve trpati u isti koš.
Wow, postala sam moderatorica. :)
Post Reply