Gospodarske posljedice pandemije

Koljite se i gložite!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 05:13

Ako Vlada RH hitno ne rastereti gospodarstvo, očekuje nas više od pola milijuna nezaposlenih, vele stručnjaci. Izvoz je zbog globalne epidemije praktički potpuno zaustavljen; turizma, koji čini petinu proračuna, gotovo da nema, a o doznakama iz inozemstva ne treba ni sanjati. K tomu, donose se mjere koje bi mogle imati suprotan učinak: "Tako je u prvim danima epidemije i navale na supermarkete Vlada donijela mjere o kontroli cijena nekih proizvoda. U okolnostima prekinutih lanaca dobave ograničiti cijene znači samo mogućnost da dođe do nestašica, jer se nikome ne isplati prodavati nešto ispod nabavne cijene. Ako biste određen broj artikala prodavali ispod nabavne cijene, trošak ćete prebaciti i poskupiti sve ostale artikle", piše Večernji list.

Potom je stigla i druga Vladina mjera, kojom se poduzetnicima sljedeća tri mjeseca nudi mogućnost podizanja kredita i odgode plaćanja poreza i doprinosa: "To je očito palijativna mjera kojom se šalje apsurdna poruka kako smo sada slobodni ne plaćati struju i režije, ali ćemo platiti za tri mjeseca sve odjednom, kada možda ne bude ni posla ni prihoda."

Tko preživi koronu, umrijet će od gladi, vjerojatno.


Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

30 Mar 2020, 09:33

Bravo za temu 👍

Nazalost, slijedi nam tesko razdoblje koje bi po prognozama moglo biti gore od zadnje ekonomske krize iz 2008.

Na prijedlog vlade HGK i HOK su tako mlako odgovorili, ali kao sto znamo, to je samo produzena ruka vladajucoj kasti, ono sto je zabrinjavajuce jeste da se HUP na prvu nije dovoljno jako a ni argumentirano oglasio sto je za posljedicu dobilo udruzenje poduzetnika pod imenom Glas poduzetnika na fejs grupi gdje je danas oko 35000 clanova (mikro, malih i srednjih poduzetnika) a vise o tome mozete viditi i na vec napravljenom websajtu grupe https://glaspoduzetnika.hr/

Grupa se organizirala u nekoliko dana te ovim putem koristim prostor da se zahvalim Bujasu (frontmenu) inicijative te jos nekolicini ljudi koji su sve organizirali da bi se grupa probila iznad okvira fejsa te su gotovo svi mediji popratili priopcenje i zahtjeve grupe. Jedan od vanjskih suradnika grupe je i Vuk Vukovic koji je jucer nastupao u NU2.

Zahtjev mozete pogledati
Vlada Republike Hrvatske
Premijer g. Andrej Plenković
Zahtjevi Inicijative Glas Poduzetnika

ZAHTIJEVAMO DONOŠENJE HITNIH MJERA ZA SPAS RADNIH MJESTA REALNOG SEKTORA I KONAČNOG POKRETANJA OPORAVKA GOSPODARSTVA REPUBLIKE HRVATSKE.

Zahtijevamo da se za tvrtke i obrte kojima je naložena obustava rada, koji su direktno njome pogođeni odnosno koji imaju značajan pad prihoda, omogući:

1. Oslobađanje plaćanja poreza na dohodak, doprinosa i prireza, u trajanju 3+3 mjeseca
2. Oslobađanje naplate komunalnih naknada, najma gradskih prostora, javnih površina te ostalih nameta gradova i općina, u trajanju 3+3 mjeseca
3. Moratorij na otplatu kredita i leasinga bez naknada i kamata, u trajanju 12 mjeseci

Zahtijevamo i sljedeće trajne mjere za sve poduzetnike i obrtnike:

4. Trajno omogućavanje plaćanje PDV-a po naplati
5. Trajno ukidanje svih parafiskalnih nameta i obaveznih članarina
6. Trajno ukidanje plaćanja akontacije poreza na dobit
7. Trajno ukidanje minimalne osnovice za doprinose, za direktore i članove društva
8. Pojednostavljenje procesa i znatno snižavanje troška likvidacije tvrtke

Također, slažemo se s postojećim mjerama koje su već odobrene, a za koje zahtijevamo jasne i transparentne kriterije te brze rokove realizacije:

9. Subvencija minimalne plaće
10. Osiguranje hitnih, niskokamatnih kredita za obrtna sredstva

Dodatno, predlažemo i da se razmotri mogućnost smanjenja cijena energenata.

Sad je trenutak za stvarnu solidarnost i podjelu ovog tereta sa dijelom javnog sektora koji nije na prvoj liniji obrane od pandemije, a koji će također morati sudjelovati u smanjenju plaća i privilegija.

U ovom trenutku bitno je ublažavanje trenutne krize te očuvanje radnih mjesta, ali također ova situacija se treba iskoristiti za smanjenje javnog sektora i optimizaciju državnog aparata, sa svrhom dugoročne održivosti cjelokupnog gospodarstva.

Ispred Inicijative Glas Poduzetnika
Hrvoje Bujas, Dražen Oreščanin, Berislav Marszalek, Gordana Fabijanić Zagreb, 20.03.2020.
Najvise nas je razocarao istup ministra gospodarstva Horvata koji se postavio kao ministar javne uprave a ne asocijacije koju predstavlja postavljajuci pitanje 'kome bi vi to rezali place, mozda doktorima...' sto je izrazito podmukla i zlonamjerna poruka iza koje skriva sav teret javnog velikog i glomaznog pa cak i neupotrebljivog sektora.

Vidit cemo s drugim paketom mjera vlade koliko su nas ozbiljno shvatili.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 13:29

Vidio sam tu grupu na Facebooku, no inicijative na društvenim mrežama, općenito svi oblici klik-pritisaka, ne ulijevaju mi povjerenje. Do rezultata nećemo doći lajkovima. Poduzetnička akcija mora biti instrumentalizirana, pretvorena u konkretno političko tijelo koje će se unutar sustava boriti za interese izvoznika i drugih gospodarstvenika, a ne skupljati članarine i prodavati demagogiju. Amerikanci imaju lobiste. Nama bi osim sindikata također trebali mehanizmi kojima će poslovnjaci nastojati pridobiti zastupnike u parlamentu i drugim tijelima da se bore za njihove interese.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Mar 2020, 13:32

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 05:13
Tko preživi koronu, umrijet će od gladi, vjerojatno.
Umrijet ćemo od gladi. Svejedno i kako god okreneš.

Na Fejsu je osnovana grupa Virtualni zagrebački plac. Siroti i jadni OPG-ovi dostavljaju namirnice. Zagreb je valjda jedino područje na kojem se to isplati. :/ Garantiraju da nose rukavice i maske te da sve dezinficiraju. Zašto bih im to trebala vjerovati? Plaća se gotovinom? Kako? Dobaciš im parsto kuna, a oni tebi praćkom uzvrate 20? :cerek:

Kućanstvo od jedne osobe kao što je moje može samo sjesti i plakati. Koji će mi kiki dvije i pol kile krumpira? I još ću dobiti besplatno glavicu salate. Tako da je ne bace jer bi im ionako uvenula. :D

O cijenama i uvjetima prodaje radije ne bih. Lik prodaje maslinovo ulje po 100 kn za litru. Djevičansko, kurvanjskoga nema. :raspa: Što i nije preskupo ako je kvalitetno, ali to unaprijed ne znaš. Doznat ćeš tek kad kupiš pet litara. Ispod toga ne može.

Spar otkupljuje od OPG-ova, ali to "poduzetnicima" nije primamljivo. Radije će jaja prodavati po 2 kn/kom, i to u najmanjoj količini od 60 komada.

Najzgodniji je sustav "oglašavanja". Objave što prodaju, ali ne objave cijene. Pa onda svaki čas netko pita za cijene i "oglas" se diže na stranici.

Pitanje o tome kako će itko doći do gotovine a da ne iziđe iz kuće i ode do bankomata uopće se ne postavlja. Ako već iziđem iz kuće, onda mogu i u dućan, jebemu. :mad:

Ako ne uvedu potpunu zabranu kretanja, mislim da ću uskoro opet u Metro. A mogla bih organizirati i nabavu i dostavu za one koji nemaju karticu. :zubeki:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 13:49

Otvorio sam sličnu temu kako bih pomogao ljudima da se snađu, vjerujem da si je pročitala. Cijene nisam gledao, ali jesam bio uvjeren u to da će biti onih koji će iskoristiti priliku za makinacije i lopovluk. Toga nažalost uvijek ima.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

30 Mar 2020, 14:18

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 13:29
Vidio sam tu grupu na Facebooku, no inicijative na društvenim mrežama, općenito svi oblici klik-pritisaka, ne ulijevaju mi povjerenje. Do rezultata nećemo doći lajkovima. Poduzetnička akcija mora biti instrumentalizirana, pretvorena u konkretno političko tijelo koje će se unutar sustava boriti za interese izvoznika i drugih gospodarstvenika, a ne skupljati članarine i prodavati demagogiju. Amerikanci imaju lobiste. Nama bi osim sindikata također trebali mehanizmi kojima će poslovnjaci nastojati pridobiti zastupnike u parlamentu i drugim tijelima da se bore za njihove interese.
Tocno to, u grupi je napisano nekoliko tisuca postova, ne stignes sve ni procitat, ima masu ljudi koji traze savjete pa sve do prijedloga koji su opravdani pa do krajnje nerealnih.

U jednom prijedlogu je napisano da se ta fejs grupa pretvori u udrugu gradjana - registrira a potom organizira u stranku. Svih tih malih poduzetnika je malo vise od 90.000, sa clanovima obitelji je to okvirno 250-300.000 ljudi, veliki broj, ali opet ne toliko da hdzsdp ne zadrzi vlast, jer ne zaboravimo da u cijeloj javnoj upravi radi nesto vise od 400.000 ljudi, sto s njihovim obiteljima broji nesto vise od miljun glasaca :tuzni:

Ono sto uz stranku i jasne zahtjeve mi mozemo napraviti je ugasiti privatan sektor, i poslati 900.000 ljudi koji rade u tom sektoru na burzu te se cijela drzava raspada te napraviti reset drustva uz pomoc MMF koji ce dat novce ali uz jasne uvjete: rezi javni sektor za 80% i amen.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Mar 2020, 14:18

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 13:49
Otvorio sam sličnu temu kako bih pomogao ljudima da se snađu, vjerujem da si je pročitala. Cijene nisam gledao, ali jesam bio uvjeren u to da će biti onih koji će iskoristiti priliku za makinacije i lopovluk. Toga nažalost uvijek ima.
Nisam. Propustila sam. No ovo sam napisala zato što svi mirne duše prihvaćaju da ih se iskorištava, a to me ljuti. :mad: I inače se tzv. bio, eko i slično papreno naplaćuje, a sad se usput iskorištava i prilika. Mislim da je vrijeme za uvođenje diktature. Samo što će i diktaturu zloupotrijebiti tko prvi stigne. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 20:27

miky0 wrote:
30 Mar 2020, 14:18
Ono sto uz stranku i jasne zahtjeve mi mozemo napraviti je ugasiti privatan sektor, i poslati 900.000 ljudi koji rade u tom sektoru na burzu te se cijela drzava raspada te napraviti reset drustva uz pomoc MMF koji ce dat novce ali uz jasne uvjete: rezi javni sektor za 80% i amen.
I to je nerealan plan. Prvo, tu razinu jedinstva i solidarnosti nećeš nikada dosegnuti. Ovdje svatko gleda samo svoje interese. Drugo, MMF ima šprancu po kojoj rješava krize. Njemu je rezanje javnog sektora glavna metoda, što nije prošlo primjerice u Africi. Nama treba custom made projekt, skrojen baš po našim karakteristikama i potrebama.

Otvaranje granica i uklanjanje trgovinskih barijera, čime se jedino uništava lokalna proizvodnja, stalne su MMF-ove preporuke, a pitanje je kada ćemo uopće do toga doći. Pandemija se može pretvoriti u sezonsku bolest, što znači da ćeš svako malo imati blokade.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

31 Mar 2020, 21:15

Stitch wrote:
30 Mar 2020, 20:27
I to je nerealan plan. Prvo, tu razinu jedinstva i solidarnosti nećeš nikada dosegnuti. Ovdje svatko gleda samo svoje interese. Drugo, MMF ima šprancu po kojoj rješava krize. Njemu je rezanje javnog sektora glavna metoda, što nije prošlo primjerice u Africi. Nama treba custom made projekt, skrojen baš po našim karakteristikama i potrebama.

Otvaranje granica i uklanjanje trgovinskih barijera, čime se jedino uništava lokalna proizvodnja, stalne su MMF-ove preporuke, a pitanje je kada ćemo uopće do toga doći. Pandemija se može pretvoriti u sezonsku bolest, što znači da ćeš svako malo imati blokade.
Slazem se s puno toga, jedino je ispravno da napravimo jedan realan model s postepenim rezanjem javne uprave (ljudi koji idu u mirovine a da se na to mjesto nikog novog ne zaposli), to je dug put ali sta je tu je :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 21:17

To da. I može se riješiti u roku od tri-četiri godine.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

31 Mar 2020, 21:18

Evo pozitivnog pomaka za poduzetnike :top:

https://m.24sata.hr/news/radnicima-vise ... tke-684435
Radnicima više novca, a otpis poreza i doprinosa za tvrtke
Ajmo vidit je li istinit 🤔
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

31 Mar 2020, 21:21

Kako me ovaj lik iritira :facepalm:
Ribić: Poduzetnička klasa je nepravedna, agresivna, netolerantna i uskogrudna
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2170870

Stvarno, kako kao ekonomist gleda na problem iz samo jednog kuta :facepalm:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 21:23

Mah, njega je briga samo za vlastitu guzicu. Ribić je mjerna jedinica za nesposobnost i gramzivost.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

31 Mar 2020, 21:37

I Sever isto govori gluposti, ali je gospodin, ugladjen, onako fin, ali ovaj Vilim je cista nula.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 21:47

Uopće nije bitno kako se govori nego što se govori. Ribić se proslavio izjavama o 66-postotnom oporezivanju menadžerskih i drugih plaća, sad bi se i zaduživao kako javni sektor, a time i njegove dnevnice od ne baš malih članarina, ne bi trpio gubitke, no nijednom nije rekao za koliko on točno radi. Kladim se da mu plaća nije manja od 20 tisuća kuna. Ne znam za što je dobiva, ograničen je i nedorastao zadatku koji mu je postavljen.
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

31 Mar 2020, 21:57

Ribića plaća Sindikat, a ne država.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 22:02

Pa znam to. Što misliš, zašto sam članarine spomenuo? ;)

No tko će plaćati te članarine ako npr. 20 posto članova dobije otkaz? U tome je bit isprazne mu retorike. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

31 Mar 2020, 22:42

Ma čak mislim da se on povukao, da je samo još nekakav počasni predsjednik NSZVU.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 23:07

Povukao se ili su ga maknuli zaključivši da im donosi više štete nego koristi? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

31 Mar 2020, 23:38

Ne znam detalje, sorry. Mogu pokušati potražiti ako te zanima.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Mar 2020, 23:46

Ne treba. Sindikaliste ne mogu smisliti otkako su mi prodavali bajke kao djelatniku. A sad mi prodaju maglu kao poduzetniku. :rolleyes:

Da je po mome, sve bih ja to pred zid stavio. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Apr 2020, 02:15

Stitch wrote:
31 Mar 2020, 23:46
Ne treba. Sindikaliste ne mogu smisliti otkako su mi prodavali bajke kao djelatniku. A sad mi prodaju maglu kao poduzetniku. :rolleyes:

Da je po mome, sve bih ja to pred zid stavio. :zubeki:
Štasti neki proleter? :mad:
Zašta smose mi borli, jugokomunjaro... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2020, 05:52

Moj sindikalac borio se za nepušenje u prostorijama, a ne za stalno zapošljavanje, povećanje honorara i plaćeni godišnji. Kad su počeli otkazi, bio je prigodno na odmoru. Imao je dionice firme! Upozoren na sukob interesa, prodao ih je za dobru lovu. Drugi krug otkaza isto je propustio.

Sindikalist te vrste uopće mi ne treba, lakše mi je bez njega. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

02 Apr 2020, 10:55

Marsovac7 wrote:
31 Mar 2020, 21:57
Ribića plaća Sindikat, a ne država.
A sindikatu padaju pare s neba :misli:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

02 Apr 2020, 10:59

Vlada je prihvatila vecinu zahtjeva inicijative Glas poduzetnika te prijedlozi idu na usvajanje

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2171390

Sinocnje Otvoreno je bilo fantasticno, kako je Bujas obrisao pod sa Ribicem je vrh :S

Post Reply