Frane Tente - spomenik u Splitu

Koljite se i gložite!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Apr 2020, 00:38

Dižem ovu temu kako bi Šabo mogao revidirati politička stajališta. ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 Apr 2020, 00:55

Revidiro sam. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Apr 2020, 17:41

Tema je zanimljiva zbog najavljene svečanosti na Mirogoju, kamo je premještena blajburška komemoracija. Mislim, mogao bih otvoriti novu, ali čemu? Opet je riječ o mokrim ustaškim snovima. :ne zna:
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Apr 2020, 18:00

Nego, kad smo kod toga ... nije izravno povezano, ali Milanović jučer u Jasenovcu nešto bulaznio kako onu HOSovu ploču, što su je premjestili, treba zapravo baciti. Pa su mu onda branitelji HOSovci nešto na to odgovorili, da bi ih Bojan Glavašević na to prozvao ustašama. :facepalm:

Ono, otac mu je hvalio HOSovce kao najhrabrije branitelje Vukovara, a sin ih posere da su ustaše. :eek:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Apr 2020, 18:41

Hosovci nisu problem. Sporan je pozdrav "Za dom spremni!" koji se nalazi na toj ploči i koji čini sastavni dio HOS-ove ikonografije. Nećeš valjda tvrditi da je to stari hrvatski pozdrav potvrđen u Badalićevu libretu Zrinskog. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Apr 2020, 18:54

Ne tvrdim da je stari hrvatski pozdrav, ali je udruga HOS registrirana s tim grbom. I Jean Michel Nicolier je bio u HOSu. Je li i on možda ustaša? Origigi francuski ustaša. :bonk:

Ja npr. smatram da je u ovom slučaju kontekst bitan. "Za dom spremni" na HOSovom grbu i uniformama (u Domovinskom ratu) nije isto što i taj pozdrav u razdoblju 1941.-1945., premda se osnivači HOSa (Đapić, Prkačin) jesu referencirali na to. Srbočetnicima se na spomen ustaša smrzavalo govno u guzici i zato je to bilo opravdano. Kao i taj uzvik na početku Čavoglava.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Apr 2020, 19:02

Marsovac7 wrote:
23 Apr 2020, 18:54
Ne tvrdim da je stari hrvatski pozdrav, ali je udruga HOS registrirana s tim grbom. I Jean Michel Nicolier je bio u HOSu. Je li i on možda ustaša? Origigi francuski ustaša. :bonk:
Pa neka ga promijeni. Ono što je za vrijeme rata prolazilo ispod radara - neću reći da je bilo prihvatljivo, precizniji bi opis bio da se za to nije marilo - danas je u fokusu ne samo hrvatske i europske nego i svjetske javnosti. Što bismo sad trebali, dovijeka trpjeti Skeju i njemu slične spodobe? Ma neka se gone u vražju mater! Zakon je jednak za sve. Kao što bi za sve jednake trebale biti civilizacijske i humanističke vrijednosti.
Marsovac7 wrote:
23 Apr 2020, 18:54
Ja npr. smatram da je u ovom slučaju kontekst bitan. "Za dom spremni" na HOSovom grbu i uniformama (u Domovinskom ratu) nije isto što i taj pozdrav u razdoblju 1941.-1945., premda se osnivači HOSa (Đapić, Prkačin) jesu referencirali na to. Srbočetnicima se na spomen ustaša smrzavalo govno u guzici i zato je to bilo opravdano. Kao i taj uzvik na početku Čavoglava.
Ne bi išlo. Koliko se god ti izvlačila na kontekst, simbolika je nepromijenjena, kao i značenje. Zamisli, uostalom, suprotnu situaciju: Šešelj ti objašnjava da četnička obilježja njegovih radikala nemaju nikakve veze s "kraljem i otadžbinom" nego se, eto, računa samo rat od devedesetih nadalje. Što bi mu rekla?
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Apr 2020, 11:49

Ustaški je pozdrav ionako bio: "Za Poglavnika i dom spremni". Ali neki vide ustaštvo u bilo čemu hrvatskome i to mi neopisivo ide na jetra.
Ja ustaše sigurno ni u čemu ne podržavam i zato ne želim da mi se stalno lijepi ta etiketa i stigma koja uz to ide. :gaah:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Apr 2020, 14:16

Pa nema ništa ustaško u hrvatskom, kao što ni ičega hrvatskog u ustaškom nema. Ustaša nije Hrvat, Hrvat nije ustaša. :ne zna:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Apr 2020, 16:39

Daj to objasni ovim "našim" komunjarama, leftardima i sličnima.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Apr 2020, 17:23

Pa objašnjavam, ništa drugo i ne radim. :rofl:

Zna se da Hrvat je narodni element, a ustaša nenarodni. Hrvat je nadasve Jugosloven, a ustaša Jugosloven - ni pod Razno! Izrazito antijugoslovenski nastrojen, a ovamo, kao, Hrvat. :rofl:

Btw, komunjare nisu komunisti. Komunjare su ex-komunisti, oni koji nisu više ono što su nekad bili. Propala, pokolebana, ljudska avangarda. Možda svoju svrhu nađu u nacionalnim elitama... :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2020, 01:03

Marsovac7 wrote:
24 Apr 2020, 11:49
Ustaški je pozdrav ionako bio: "Za Poglavnika i dom spremni".
Ma nemoj. Tko kaže? Hrvatska Wikipedija?
Marsovac7 wrote:
24 Apr 2020, 11:49
Ali neki vide ustaštvo u bilo čemu hrvatskome i to mi neopisivo ide na jetra.
Možda. No to ne mijenja činjenicu da je "Za dom spremni" čisto ustaštvo. Nepatvoreno.
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

25 Apr 2020, 02:05

Stitch wrote:
25 Apr 2020, 01:03
Ma nemoj. Tko kaže? Hrvatska Wikipedija?
Ne, nego ljudi koji su živjeli u to doba i koji o tom razdoblju svakako znaju više od balavaca koji su se rodili nakon što je Tito otegnuo papke.
Stitch wrote:
25 Apr 2020, 01:03
Možda. No to ne mijenja činjenicu da je "Za dom spremni" čisto ustaštvo. Nepatvoreno.
Što je ustaško i/ili zločinačko u toj sintagmi? :misli:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2020, 02:45

Marsovac7 wrote:
25 Apr 2020, 02:05
Ne, nego ljudi koji su živjeli u to doba i koji o tom razdoblju svakako znaju više od balavaca koji su se rodili nakon što je Tito otegnuo papke.
Nenadjebiv argument. Nabijem "ljude" na kurac. Potraži dokumente, ima ih dovoljno.
Marsovac7 wrote:
25 Apr 2020, 02:05
Što je ustaško i/ili zločinačko u toj sintagmi? :misli:
A što je zločinačko u Heil Hitler ili Sieg Heil? Sve varijacije, uključujući Heil, mein Führer, same za sebe nemaju zlokobne konotacije, no stavljene u kontekst nisu banalne. Ako je nacistička i fašistička simbolika i ikonografija nepoželjna, onda to vrijedi i za ustašku ili četničku. Uopće ne sumnjam da u Njemačkoj postoje ljudi koji se prezivaju Hitler, ali to ne znači da se na nekoj pijanci - u šali, dakle - treba poigravati s tim pozdravom. I to je svakome jasno. Osim možda djeci i debilima.
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

25 Apr 2020, 12:28

Stitch wrote:
25 Apr 2020, 02:45
Nenadjebiv argument. Nabijem "ljude" na kurac. Potraži dokumente, ima ih dovoljno.
Što je pak sad izazvalo tako žestoku reakciju s tvoje strane? :eek: :rolleyes: :ne zna:

Nisam tvrdila da se rabio samo taj širi oblik ni da se nije rabilo samo "Za dom spremni".

Inače, za tu proširenu verziju mi je rekla mama koja je 1941. imala 12 godina, a 1945. 16 godina.
A sigurno se može naći i u ponekom dokumentu, ako već insistiraš na njima.
Stitch wrote:
25 Apr 2020, 02:45
A što je zločinačko u Heil Hitler ili Sieg Heil? Sve varijacije, uključujući Heil, mein Führer, same za sebe nemaju zlokobne konotacije, no stavljene u kontekst nisu banalne. Ako je nacistička i fašistička simbolika i ikonografija nepoželjna, onda to vrijedi i za ustašku ili četničku. Uopće ne sumnjam da u Njemačkoj postoje ljudi koji se prezivaju Hitler, ali to ne znači da se na nekoj pijanci - u šali, dakle - treba poigravati s tim pozdravom. I to je svakome jasno. Osim možda djeci i debilima.
Koliko znam, nisam ni dijete ni debil.

Ostajem pri tvrdnji da "Za dom spremni" u kontekstu Domovinskoga rata nije ustaško.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Apr 2020, 13:30

Marsovac7 wrote:
25 Apr 2020, 12:28
Što je pak sad izazvalo tako žestoku reakciju s tvoje strane? :eek: :rolleyes: :ne zna:
Zbog spolovila, misliš? Da sam napisao tintilinić, izgledalo bi neozbiljno. Možda i smiješno. A smrtno sam ozbiljan. Nikad se ne šalim kad je riječ o ustašama. Nekoliko mi je rođaka zaglavilo u Crnoj legiji, i samo je činjenica da je djed bio partizan, istaknuti borac i ratni invalid, moju obitelj spasila od strijeljanja. Baka je sve njihove stvari, fotografije i sitnice zakopala u vrtu, da ih nitko ne vidi, tolika je psihoza vladala. Posve je istraumatizirana bila.
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

28 Apr 2020, 20:58

Stitch wrote:
25 Apr 2020, 13:30
Zbog spolovila, misliš? Da sam napisao tintilinić, izgledalo bi neozbiljno. Možda i smiješno. A smrtno sam ozbiljan. Nikad se ne šalim kad je riječ o ustašama. Nekoliko mi je rođaka zaglavilo u Crnoj legiji, i samo je činjenica da je djed bio partizan, istaknuti borac i ratni invalid, moju obitelj spasila od strijeljanja. Baka je sve njihove stvari, fotografije i sitnice zakopala u vrtu, da ih nitko ne vidi, tolika je psihoza vladala. Posve je istraumatizirana bila.
Svatko od nas ima neku svoju obiteljsku povijest i to obično dosta utječe i na naše stavove o povijesnim, a katkada i o aktualnim događajima.
Možda će zvučati čudno i/ili krivo, ali Vrdoljakova serija "Duga mračna noć" je prilično točno prikazala što se događalo na ovim prostorima u drugom svjetskom ratu i kako su nekad sitnice odlučivale o tome na kojoj će strani tko završiti. Dvojica najboljih prijatelja - jedan u partizanima, pa u zatvoru i na Golom otoku, a drugi u ustašama - ne zato što je bio zao čovjek ili zločinac, nego zbog spleta okolnosti.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Apr 2020, 01:50

Vrdoljak je to dosta ublažio. Jasno da je bilo takvih slučajeva. No ustaše su većinom dobrovoljci. Bilo je prisilnoga novačenja potkraj rata, kao i uvijek kada nestane topovskog mesa, ali ne bi se u NDH toliko sustavno provodili rasni zakoni da nije postojala kritična masa koja će ostvariti tu politiku. Nije to šačica koja je tu i tamo ubijala Židove, Rome, Srbe, komuniste... Posrijedi je sustav, razrađen i prokušan mehanizam s logorima, tajnom policijom, gustom mrežom doušnika, represijom i terorom. Odjel za zaštitu naroda nije bio ništa bolji, i on je funkcionirao po tom principu. Ozna je grozna, Ozna sve dozna. Vladavina straha i sile, samo s drugim predznakom.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Apr 2020, 03:08

E, ljudi, dajte malo racionalnosti, dete udžbenik Povijesti u šake! Udžbenik! :o
Manite se učenja iz komercijalnih proizvoda koji tek kao trgovačku nose etiketu povijesni. Nemoj da vam je Bred Pit - Ahil. :/ Nemoj da vam je Volfgang Held autoritet za zbivanja na našim prostorima, nije Volfgang Held taj! Vrdoljak ako je išta pokazao pokazao je šta autsajderi poput Helda (kakvo prezime, jebote... :rofl: ) vide gledano iz njegove perspektive. Nije prvi put da se te vanjske vizure nameću kao unutrašnje. Njegov stav, temeljen na njegovom pogledu, nema saglasnost stručnjaka isto kao što ni stavovi Šibla nisu onomad imali kada se snimao U gori raste zelen bor (nije slučajno smijenjen i umirovljen te '71. godine :o ). Hvatajte se zvaničnih dokumenata a zvaničnije od udžbenika - nema. Ako možete doći do direktiva partije - ok - ali ne možete, ne dam vam ih ja. Ne znate Odziv. A ni o Lozinci pojma nemate. :rofl:
Manite se pričo mi babo, pričo mi stric. A i baba mi pričala - to su bapske priče...fakin eko čejmber i kakofonija. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Apr 2020, 04:01

Šabović Adis wrote:
29 Apr 2020, 03:08
Nije prvi put da se te vanjske vizure nameću kao unutrašnje. Njegov stav, temeljen na njegovom pogledu, nema saglasnost stručnjaka isto kao što ni stavovi Šibla nisu onomad imali kada se snimao U gori raste zelen bor (nije slučajno smijenjen i umirovljen te '71. godine :o ).
Nije Šibl smijenjen zbog filma, što bulazniš?! Em je sam dao ostavku, em je počeo pisati dvadeset godina prije toga. Da su ga htjeli maknuti, učinili bi to odmah. :p
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Apr 2020, 08:42

Stitch wrote:
29 Apr 2020, 04:01
Nije Šibl smijenjen zbog filma, što bulazniš?! Em je sam dao ostavku, em je počeo pisati dvadeset godina prije toga. Da su ga htjeli maknuti, učinili bi to odmah. :p
Šta, ničim izazvan - ostavku? I cijeli SK Hrvatske, isto ostavke ničim izazvane? Nije bilo aj sjaši, nemoj da te zbacujemo? :o
Gle, uz ostavku koliko-toliko sačuvaš obraz. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Apr 2020, 10:16

Nemoj miješati sudionika NOB-a i Titova generala s ostatkom plebsa. Bio je u malo boljoj poziciji, čini mi se. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Apr 2020, 11:55

Stitch wrote:
29 Apr 2020, 10:16
Nemoj miješati sudionika NOB-a i Titova generala s ostatkom plebsa. Bio je u malo boljoj poziciji, čini mi se. ;)
Pa ne kažem da nije, ali u koliko boljoj? Da baš nikako ne može pasti u nemilost? Ono, nedodirljiv, i ti folovi? Sumljam... :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Apr 2020, 12:15

Toliko nedodirljiv nije bio nitko, sjeti se samo Rankovića. Tito je bio na vrhu, on je jedini bio nezamjenjiv. Bog i batina. Ostali su bili statisti.
Potpisi su za budale.
Post Reply