Amarillo te quiero amarillo

Koljite se i gložite!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Dec 2018, 20:17

Pokret žutih prsluka u Francuskoj traje već gotovo mjesec dana, a ovdje to nitko nije primijetio. Navodno će u subotu krenuti prvi prosvjed žutih prsluka u Hrvatskoj. Baš me zanima. Vjerojatno najviše desetoro njih, za razliku od dočeka nogometne reprezentacije. :crying:

Zanimljivo je da je podloga odnosno pozadina priče i u Francuskoj i kod nas ista. Macron je krenuo s poreznim reformama - poznato? - pa je najprije odlučeno da će poskupiti gorivo. Ha! Hrvati na takvu vijest samo malo opsuju, prokomentiraju na Fejsu, eventualno se manje voze ili prištede na drugoj strani da bi se nekako pokrpali za benzu. Ili dizel. Francuzi, ako baš i ne dignu revoluciju i ne giljotiniraju kralja... pardon, predsjednika, iziđu na ulice i razgalame se. I to u velikim količinama.

Onda je Francekima zasmetalo Macronovo igranje 'Alana Forda', odnosno ukidanje poreza najbogatijima na račun manje imućnih. Poznato? Pa su na kraju skužili, u ovo nisam sasvim sigurna jer mi se ne da baš sve čitati, da se porezom na gorivo, zbog čega je i došlo do poskupljenja, pokušava pokrpati nekakva rupa u budžetu.

No Francuzi imaju 200-tinjak godina revolucionarne tradicije. S kakvim takvim rezultatima. Mi imamo samo seljačku bunu. Bez rezultata.

Ne čudi me da se kod nas malo zna o francuskim žutim prslucima: negdje sam pročitala i da postoji inicijator toga pokreta i da se zove - pazite samo! - Gilets Jaunes. Gilets jaunes inače na francuskome znači upravo 'žuti prsluci'. :facepalm:

No zanima me, ako i znate išta o tom pokretu, što predviđate kod nas? Osim nekoliko mrtvih, što ipak ne želimo.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Dec 2018, 07:49

Pokret me uopće nije zainteresirao pa ne pratim situaciju iako znam za njega. Ne zanimaju me dnevnopolitičke teme, jednostavno. Imam prečeg i pametnijeg posla. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Dec 2018, 15:13

Zanimljivo je kako to desničari (uglavnom s one strane bare) interpretiraju: pobuna naroda protiv globalizacije, lijevog liberalizma, LGBT, useljenika i "zelenih nameta" :rofl:
Što predviđam kod nas? Ništa osim još malo prigodnog mahanja zastavama. Kod nas su mase i dalje beznadno ideološki indoktrinirane.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 07:33

Čak stotinjak. Iznenadili su me. :D A i prosvjetari su se ohrabrili. Nedavno ih je na Trgu bilo cijelih pet komada. :raspa:

Link.

P. S. Postove koji nemaju veze s temom prebacujem Horvatinčiću, mijenjam naslov i čistim Haramovo trolanje.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 10:26

Kakva država, takvi prosvjedi. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Dec 2018, 10:37

Pravi prosvjed je jucer bio u Omisu, skupilo se oko 1000 ljudi

http://dalmatinskiportal.hr/vijesti/omi ... raza/39203
OMIŠ ZA NORU: Više od tisuću ljudi okupilo se na prosvjedu zbog malene sugrađanke kojoj treba Spinraza
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 10:48

Mogli su barem račun staviti, da uplatim štogod. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 11:32

Danas će u Nedjeljom u 2 na pitanja odgovarati ministar Kujundžić, između ostaloga i o Spinrazi. Može li se svaka emisija Nedjeljom u 2 dobiti na zahtjev ili samo pojedine? I koliko dana treba proći da se mogu zatražiti?
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

16 Dec 2018, 13:29

Obično se nakon nekoliko sati pojave na Jubitou.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 17:16

Da. Upravo sam odgledala prvih frtalj sata. Ostalo ću poslije, dok se malo smirim. :facepalm:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

17 Dec 2018, 12:26

Citam na fejsu da se organiziraju udruge poput ovog u francuskoj i navodno jos ponegdje u europi, i vidim da su se vec organizirali prosvjedi u zagrebu i splitu i da je bilo cak nekoliko ljudi.

Koji je cilj Zutih prsluka u RH, jer znam koji je cilj u Francuskoj?

Tko ih organizira?

Je li se vladajuca ekipa pribojava pa su organizirali sjednicu nacionalne sigurnosti?

Inace sam dobio poziv od poznanika, a u stvarnosti fejs-prijatelja da se istoj i pridruzim. Nisam, barem dok ne vidim cilj organizacije, ili sto li je to uopce.

Zna li netko nesto vise?
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Dec 2018, 16:57

Falabogu da nisam jedina koja ne čita što već piše na forumu. :top:

Ne znam što naši mediji prenose pa ću možda ponoviti nešto što se ovdje već zna. Žuti prsluci jesu krenuli kao prosvjed protiv povišenja cijena goriva odnosno poreza na gorivo i uvođenje roka od pola godine za tehnički pregled - otuda upravo i ti prsluci kakvi su obvezni dio vozačke opreme. Kod nas su, mislim, još uvijek narančasti. :raspa:

No poslije su proširili zahtjeve na opće smanjenje dažbina (porez na plaće i iz plaća), kao i na poboljšanje životnih uvjeta za studente i penzionere. I nisu zadovoljni palijativnim rješenjima o polugodišnjoj odgodi poskupljenja pa je čak u pitanje došlo i da Macron odstupi s dužnosti.

Francuzi više ne giljotiniraju svoje kraljeve... pardon predsjednike, ali kada pozivaju na odgovornost, onda pozivaju na odgovornost. Nema tu "nisam upoznat sa slučajem" ili "sve što znam čuo sam od Brigitte za doručkom". :D Vodiš državu, ima da znaš. Vodiš ministarstvo, ima da znaš. I tako sve naniže...

Koliko sam pročitala o našim prosvjedima, to je samo blijeda kopija bilo čega, a nemaju ni jasno definirane ciljeve. Na Fejsu postoji grupa "Žuti prsluci Hrvatska" koju je osnovala stranka Slobodna Hrvatska, otpadnici od Živog zida, pa vjerojatno oni i organiziraju prosvjede. Uglavnom, malo galame kako su nezadovoljni i to je to. :(
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Dec 2018, 20:57

To su prosvjedi protiv globalnih klimatskih promjena :)
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Dec 2018, 22:08

haram wrote:
17 Dec 2018, 20:57
To su prosvjedi protiv globalnih klimatskih promjena :)
Ti baš hoćeš da te lupim čekićem po glavi? :bruce:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Dec 2018, 11:28

MmeTipfeler wrote:
17 Dec 2018, 22:08
Ti baš hoćeš da te lupim čekićem po glavi? :bruce:
ajde... ajde... :box:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

18 Dec 2018, 14:41

:kokice:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Dec 2018, 17:14

Dobro, evo još malo o Francuzima: link.

Ukratko, Francis Lalanne (guglajte, lik je nadrealistički opaljen) okupio je dio žutih prsluka s namjerom, kaže, da pokret "prenesu na institucionalni plan", to jest da sudjeluju u europskim izborima koji se trebaju održati dogodine. Kako to misli izvesti, nemam pojma. Citiram iz članka: Il n'y a pas de chef! "C'est fini le temps des chefs", tonne Francis Lalanne. La tête de liste? "On s'en fout!", renchérit le chanteur. Les candidats? "On n'en a rien a foutre! On décidera ça ensemble." (Nema tu vođe! "Prošlo je vrijeme vođa", grmi F. L. Nosilac liste? "Jebe nam se za to!", dodaje pjevač. Kandidati? "Koji će nam kurac kandidati! O svemu ćemo zajedno odlučivati.")

Kako će to biti zabavno! Ili francuski: quel bordel!

No francuski žuti prsluci imaju i himnu koja počinje riječima: "Isključi telku i navuci prsluk." Kaj oni nemaju Fejs pa da dižu revoluciju preko interneta? :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Dec 2018, 07:00

MmeTipfeler wrote:
18 Dec 2018, 17:14
Kaj oni nemaju Fejs pa da dižu revoluciju preko interneta? :D
I tu se, među inim, vidi zašto su Francuzi velik narod, a Hrvati malen, gotovo beznačajan. Oni imaju tradiciju borbe za vlastita prava, od malih nogu usađuju im se vrijednosti na kojima je prvo počivala Republika, a onda i cijeli svijet - jednakost, sloboda, ravnopravnost. Zanemarimo li sitnice (Narodni konvent završio je prilično neslavno; Robespierre, Marat, Danton i mnogi drugi ugledni članovi giljotinirani su zato što se Revolucija pretvorila u lov na vještice), to doista jesu načela svih liberalnih demokracija na kugli zemaljskoj.

Pustimo sad kulturu i broj velikih umjetničkih djela zbog kojih stalno kukamo da smo neznatni, sućušni - veličina se dokazuje stavljanjem pojedinca u centar svega i brigom za njega. Gdje se više skrbi za kolektiv - počinje totalitarizam i nesnošljivost.

Prije će se pakao zalediti nego što će Francuz (Englez, Nijemac...) sjediti u zapećku i ne činiti ništa. Za razliku od nas.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Dec 2018, 12:17

Stitch wrote:
19 Dec 2018, 07:00
Prije će se pakao zalediti nego što će Francuz (Englez, Nijemac...) sjediti u zapećku i ne činiti ništa. Za razliku od nas.
Pa da. Zato su oni imali revoluciju, a mi seljačku bunu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Dec 2018, 13:46

Ko Francuzima, velikom narodu, ugrožava prava odnosno otuđuje ih od njih pa da ih moraju braniti tj. boriti se za njih? Neki veći narod možda?! Francuskiji?!
Ze Đermans?! :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Dec 2018, 14:12

Ne shvaćam smisao posta. Što te konkretno buni?
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Dec 2018, 16:27

Ma ja to apropo velikog naroda i malenog. Beznačajnog. :zubo:

Nego, ne podrazumijeva li borba i nekog protivnika, osim što podrazumijeva borca - protiv koga se treba boriti? Nije vrag da se radi o borbi borbe radi, ono, Sun Cu, izmišljeni neprijatelji i ti folevi?! Dakle, pošto znamo ko su borci za pravo, ko je protiv prava? :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Dec 2018, 17:37

Pa možeš se boriti i protiv samoga sebe, to je uvijek najteže. ;)

U ovom pak slučaju, boriš se protiv vlasti - za veća prava. Tu bi se, makar nominalno, trebao više truditi. O tvojoj se koži radi. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Dec 2018, 18:12

Ouf, a to ne bi bio nož u leđa upravo onima koje sam i postavio da se u moje ime bore za moja prava, tj. vlasti? :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Dec 2018, 18:41

Šabović Adis wrote:
19 Dec 2018, 18:12
Ouf, a to ne bi bio nož u leđa upravo onima koje sam i postavio da se u moje ime bore za moja prava, tj. vlasti? :zubo:
Gle, i mi smo u Hrvatskoj kojekoga delegirali da odlučuje umjesto narodne većine. Previše nas je da bismo svi sudjelovali u donošenju odluka. Skupina od desetak ljudi može se sastati i odlučivati, narod od nekoliko milijuna to ne može. ako ništa drugo, ozvučenje bi bilo preskupo, a i predugo bi trajalo. :D

Pa su nas zajebali. I iskorištavaju nas. A mi smo ili prebdasti ili nemamo dovoljno muda, kao što sma rekla na drugoj temi, da te koje smo izbrali da nas zastupaju i u naše ime donose općekorisne odluke smaknemo... ovaj, maknemo s vlasti.

Vlast se, općenito gledano, ne bori za naša prava, nego realizira uvjete u kojima se ta prava mogu uživati. Ako to ne čini, onda je treba smijeniti. Mi za to imamo instrumente, pa ma koliko ih bilo zapetljano primijeniti - govorim o hrvatskoj situaciji, nemam pojma kakvo je zakonodavstvo u BiH - ali ih iz nekog razloga ne primjenjujemo. Zato što nam se čini prekompliciranim, zato što se bojimo za pojedinačnu egzistenciju, zato što su nas uvjerili da nam je ovako zapravo dobro... tko će ga znati.

Dakle, vlast je predstavnik odnosno zastupnik narodne volje. Ako tu volju iznevjeri, ima da ode. Bar tako misle Francuzi.
Post Reply