Administrativno-politička podjela RH i njezine posljedice

Koljite se i gložite!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Aug 2018, 22:11

Svojevremeno je Franjo Prvi, tzv. otac domovine i osnivač RH, došao na genijalnu zamisao da preuredi administrativnu podjelu u Hrvatskoj. Pa mu se svidjelo da Hrvatsku podijeli na županije. Kud Frnjo okom, tud ostali skokom. I podijeliše Hrvatsku na županije.

So far so good.

Što su se malo zajebali pa pojedinim županijama pripojili gradove i mjesta koja im povijesno ne pripadaju (vidi Google, nemojte da vam sve ja pričam), na to smo se naviknuli i s time se pomirili. No administracija je sila jedna grdna: ne možeš joj pobjeći pa da si Bog Isus. Kamo ti kaže da pripadaš, tamo ima da budeš, bez obzira na eventualnu blizinu i primjerenost, posebno u pogledu zdravlja.

I života.

Tako se, recimo, u Zagrebu, u Vinogradsku bolnicu stječe cijeli zapadni dio grada plus još hrpa okolnih mjesta i sela, bez obzira na dijagnozu. Možeš biti dijabetičar, padneš li u nesvijest, neće te voziti u Vuk Vrhovac gdje ćeš dobiti prvorazredni tretman, nego u Vinogradsku. I tako redom.

Šire gledano, živiš li na području Zaprešića i zatreba ti hitna pomoć, kola neće doći iz 10 minuta udaljenog Zagreba, nego iz Zaprešića, što je normalno, ali će doći bez doktora. Zato što zaprešićka Hitna ima samo jednog doktora, a taj je, vidi vraga, trenutačno na intervenciji u Samoboru. No stići će rezervna hitna pomoć iz Jaske. Dakako, prekasno. Pacijent je, mimo pravila struke, umro prije nego što su stigli.

Ljudi koji su na licu mjesta pomogli dečku kojemu je pozlilo tvrde jedno, a službeni izvještaj drugo. U cijeloj to zbrci, dok je Hitna iz Jaske jurila u Zaprešić, u Jastrebarskome je umro drugi bolesnik. Zaključak: razvidno (je) da je za ovakva područja broj od pet timova T1 nedostatan.

Razvidno je, jebem vam mater, da u medicini trebamo doktore, a ne popove. Razvidno je da je u prosincu prošle godine Zaprešićko vijeće izglasalo odbijenicu prijedlogu da se 300.000 kn, umjesto na gradonačelnikove savjetnike, preusmjeri na tamošnju službu hitne pomoći: prijedlog. Razvidno je da je dečko umro prema pravilima struke: link i da će o tome odlučivati inspekcija. Hoće li inspekcija razmatrati ovakve slučajeve, još se ne zna. No razvidno je da naše Ministarstvo zdravstva ima problema sa zemljopisom. Kao što ga je imao i rahmetli Franjo.

A mi? Sjedni i plači. Kad za drugo nismo sposobni. :facepalm:


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Aug 2018, 23:39

Grafički prikaz.
Image
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Aug 2018, 07:46

Sjećam se vremena kada su i Samobor i Zaprešić i Jastrebarsko i V.Gorica i D.Selo i Ivanić i Zelina i Vrbovec bili tek općine grada Zagreba.
Zato sad imamo čitavu državnu vojsku beskorisnih birokrata koju tih par strančica koje se bore za mjesto na kopanji popunjavaju svojim izgladnjelim glasačkim tijelima.
To nam je naša borba dala :kava:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Aug 2018, 08:40

... I kako bi brže stigli na mjesto događaja, povremeno koriste skelu preko Save, a ne obilaznicu.
- toliko i o toj izgradnji prometne infrastrukture: kad nema skele (zbog vodostaja ili skelara) do susjednog područja "gradova" Samobora i Zaprešića koje dijeli tek par km zračne linije mora se obilaziti (kroz zapadni Zagrebački prometni čvor ili Sloveniju) barem 25-30km više. Jer dva "grada"/županija već desetljećima ne mogu na mjestu skele izgraditi jedan pišljivi most preko Save koja se tu može kamenom prebaciti.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

14 Aug 2018, 10:38

Možda se nađe jeftiniji način... :misli: recimo hitna, vatrogasci i policija imaju amfibije? Ili hoovere... kak se to već sve zove...

edit: slušam jučer na radiju - u požaru izgorjela dva vozila omiškog DVD-a. Hitno su im posuđena dva, a za jedan će se (netko... zaboravila sam ime) boriti da ostane DVD-u Omiš.
Pa je, to je ionako za zafrkanciju, požari su tamo rijetki i cisterne sa svom opremom su samo za pokazivanje na paradi. :facepalm:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Aug 2018, 12:30

Ovako se odgovara na novinarska pitanja: link. I nije samo Kujundžić u ovoj zemlji bez stida i srama. :crying:

Pitam se samo gdje je KGK. Da ponosno pozira s defibrilatorom. :facepalm:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Aug 2018, 12:37

Image
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

14 Aug 2018, 15:43

Prvo ti završi fakultet,
onda će on dati ostavku... nije baš obećao.

Mislim, kakvo prebacivanje brabonjka. :facepalm:

Uostalom, čist bezobrazluk. Učitelj ne možeš biti bez diplome.
Ministar možeš biti bez diplome.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Aug 2018, 18:36

Jadni smo i glupi. :crying: Živimo u sustavu kojemu bi najviše odgovarao naziv feudalna demokracija. Ili demokratski feudalizam. Kad ti novinar postavi pitanje, onda na njega odgovoriš - da ili ne. Ili kažeš "neću na to odgovoriti". A ne prepucavaš se protupitanjima. :mad:

Ljudi ispucavaju bijes preko interneta, a promijeniti se ništa neće. Kako ne radim u zdravstvu, a bivša susjeda koja kao doktorica radila u hitnoj više nije ovdje, nisam, recimo, pojma imala da su hitnjacima ukinuli beneficirani radni staž. U ovom članku prilično su dobro izneseni ključni problemi i njihov historijat, no slaba je vajda od toga.

Kujundžić ima facu kao razbojnik, a još ga fotografi i slikaju iz zanimljivih rakursa. Mame vjerojatno zločestu djecu plaše njegovom slikom. :raspa:


Ovo je iz grupe na Fejsu, uz tekst koji kopiram ispod slike.


Image

U okviru svoje akcije "jedan svećenik vrijedi više od 20 liječnika", ministar zdravstva Kujundžić je objavio da je organizaciju hitne medicinske pomoći prepustio Crkvi.

"To nam jamči korištenje vrhunske opreme iz 16. stoljeća, a osim svećenika, u posebno teškim slučajevima, na intervencije će izlaziti i biskupi", rekao je ministar i dodao: "I to sve za svega par milijardi kuna godišnje."
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

21 Aug 2018, 09:57

Najnovije - dečko je imao srčanu manu. "Nitko mu ne bi mogao pomoći i da je došao na vrijeme i da je imao opremu..." Mama kaže da nije točno. A s obzirom na astmu, vjerojatno bi bilo i srčeko provjereno, ne? Ili? Mislim, nije isto kad svjetom hoda zdrav dvadesetgodišnjak ili dvadesetgodišnjak sa astmom. Prvi nema razloga posjećivati doktora, pa neke
mane ostanu neotkrivene.
Što se tiče smješne ideje o ostavci...
Stalno mi na pamet dolazi ministrica zdravstva Ana Rukavina. Koliko se ja sjećam, nije ni luk jela, ni lukom mirisala, a ipak ... bio je skandal u njezinom ministarstvu. I pokupila se. (možda bi bolje bilo da nije, takva, ispravna. )
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Aug 2018, 11:13

Mama ti je u pravu, a i pitanje je koliko se u službene izvještaje uopće možemo pouzdati. Ovo je, pretpostavljam, rezultat obdukcije. No sam je Kujundžić uspio navesti tri različita vremena u vezi s izlaskom Hitne na teren. Tako da...

Sustav je sjeban, i to u prvom redu administrativno, a onda i financijski. Ja sam neki dan vozila iz Zagreba u Zaprešić, prvi put, sve nepoznato, bez rotirke i sirene, od Selske ceste u Zagrebu do Jelačićevih dvora u Zaprešiću trebalo mi je 20 minuta, s time da sam se dvaput zaustavljala da nazovem frendicu i pitam jesam li na dobrom putu, a jednom čak i krivo skrenula pa se morala vraćati. Ne kažem da bi u trenutku kad je dečku zatrebala pomoć u Gajnicama baš bio slobodan tim s liječnikom, ali da je i bio, na centrali njima ne upućuju poziv.

Navodno, čak i kad se pred bolnicom netko sruši, čeka se Hitna - bolničko mu osoblje ne smije samoinicijativno pomoći jer time krši propis.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

21 Aug 2018, 11:30

MmeTipfeler wrote:
21 Aug 2018, 11:13
Mama ti je u pravu, ...
Navodno, čak i kad se pred bolnicom netko sruši, čeka se Hitna - bolničko mu osoblje ne smije samoinicijativno pomoći jer time krši propis.
Njegova mama to kaže.

Ne znam za bolnicu. Jednom sam vidjela kako se čovjek srušio s klupe u parkiću pred domom zdravlja. Uletila sam unutra, pa u ordinaciju (kroz sveta vrata za fine padobrance) i pozvala doktora da mu pomogne. Prvo me pogledao. malo poduže. Onda me pitao tko mi je to. Onda me pitao šta mu je. ONda mi objašnjavao da on to ne može rješavati. Jer ima pacijente u čekaonici. Kad sam viknula na njega, konačno se prenuo, pozvao sestru da sve zaključa (jer ima lijekova, a narkomani samo čekaju!?) i tek onda izgegao van.
Šta su učinili nemam pojma. Otišla sam da ne zagutim kretena.
Da ko mi je nepoznati koji je pao s klupice!?
a ko je tebi, doktore, jel ti samo liječiš poznate i obitelj?
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Aug 2018, 13:29

Nisam shvatila čija je mama u pitanju, a zaboravna sam. Oprosti. :(

Ovaj tvoj slučaj tipičan je za ponašanje opće prakse, čak i kad im dovezu vlastitog pacijenta. Jednom sam prilikom bila prisutna kad su doveli - zapravo, umalo donijeli - čovjeka jedva pri svijesti, ne znam što mu je bilo, ženska osoba iz pratnje mahnito kuca na vrata ambulante, a iznutra se čuje otegnuto: "Priiiičekat'!" :facepalm:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

21 Aug 2018, 15:24

Zbilja ne znam što se čudimo. kao i svi ostali, oni su tu zato da bi mi (publika u raznim oblicima) imali kome služiti.
Post Reply