Doista, što je s tim mirovinama?

Koljite se i gložite!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2017, 00:40

Ako planirate ostati u Hrvatskoj, štedite svoj novac. Radite na crno ako možete, ostatak spremajte za teška vremena koja su iza ugla. Država vas uvjerava da je plaćanje poreza moralno "jer vrtići". Vrtići se ne grade, škole i bolnice propadaju. Sav vaš novac požderu uhljebi i korupcija. Svakom kunom poreza i doprinosa financirate kriminalni i uhljebski sustav koji vam neće vratiti ništa. Ako se uzdate u penziju, zaista, starost ćete provesti po kontejnerima, javnim kuhinjama i karitasima. Parazituum mobile ne funkcionira, novca neće biti, piše na Facebooku Matija Babić.

Postojeće mirovine po sustavu međugeracijske solidarnosti su super i velike - u odnosu na ono što će imati buduće generacije. Jednostavno je - nema tih budućih radnika koji će tadašnjim penzićima uplaćivati u fondove. Za mirovinu se pobrinite sami na vrijeme, na onu "od države" ne računajte, na istome mjestu prisnažuje Goran Vojković, koji u tekstu na Indexu "Ako imate manje od 50 godina nikad nećete dobiti hrvatsku mirovinu, makar je uplaćujete drugima" veli i ovo: ZADNJIH dana se i penzioneri bune kako su mirovine male. Moramo ih razočarati – mirovine su sasvim pristojne. Čak i dobre. Velike. Odlične. Naravno, ako ih usporedimo s mirovinama koje će imati buduće generacije, ukoliko si nešto same ne uštede. Jer ovaj mirovinski model koji je u nas primaran, međugeneracijske solidarnosti, propada već par desetaka godina i tko se bude na njega naslanjao jednom će moći pričati kako mu je otac ili djed primao punih 2500 kuna, a neki čak i 3000 kuna mirovine.

Doista, što je s našim mirovinama? Jesu li novci nepovratno nestali? Radit ćemo sve do smrti? :E


Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

16 Oct 2017, 03:01

Stitch wrote:
16 Oct 2017, 00:40
Doista, što je s našim mirovinama? Jesu li novci nepovratno nestali? Radit ćemo sve do smrti? :E
Nisu nestali neg još nisu nastali. :tulum: Mi ne zarađujemo svoju pemziju (bar ne kroz ove obavezne mirovinske stupove, ako neko sebi izdvaja pare sa strane to je drugi par opanaka).
I jes, radit ćemo do smrti. Jer nas je sve manje i sve smo stariji, a to ni bolji mirovinski sustavi ne mogu podnijeti pa đe bi baš naš uspijo. Zato nam i povećavaju dobnu granicu za odlazak u penziju na isti način ko i kad klince uče plivat il bicikl vozit: taman kad klinjo dođe blizu, roditelj se još malo izmakne.
U kujcu je to sve oko penzija, al, za utjehu, ni druge stvari u državi ništa ne valjaju.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Oct 2017, 07:02

Ma koji mirovinski sustav moze izdrzat jednog umirovljenika na jednog radnika? S tim da ce u buducnosti situacija biti jos gora zbog pada broja rodjenih. Naime krivom poreznom politikom (a i ne samo poreznom) mi smo sami sebe unistili. Bojim se bezpovratno.

Mislim da je u ovom trenutku najbolja zivotna stednja preko onih kriminalnih osiguravajucih kuca.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Oct 2017, 07:09

nina williams wrote:
16 Oct 2017, 03:01
Nisu nestali neg još nisu nastali. :tulum: Mi ne zarađujemo svoju pemziju (bar ne kroz ove obavezne mirovinske stupove, ako neko sebi izdvaja pare sa strane to je drugi par opanaka).
Ovo je krivo. Nastale su. To su novci koji se uplacuju za doprinose (mirovinski stup). I to koriste sadasnji umirovljenici i mirovinski fond koji je barem jednom bio opljackan, a po nekoj verziji izgleda da je i veliki gazda imao prste u tom pljackanju ili u jednom od. Procitah naslov o tome prije koji dan ali nisam citao text.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

16 Oct 2017, 09:09

Rad na crno, iseljavanje, pad nataliteta i skupa država. Da, doista, vrlo vrlo skoro neće biti penzija. "Plaše" nas stranim radnicima, ali nekako mi se čini da doprinosi koji će biti uplaćeni uz njihove plaće, neće pokriti potrebe.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2017, 09:24

miky0 wrote:
16 Oct 2017, 07:02
Ma koji mirovinski sustav moze izdrzat jednog umirovljenika na jednog radnika? S tim da ce u buducnosti situacija biti jos gora zbog pada broja rodjenih. Naime krivom poreznom politikom (a i ne samo poreznom) mi smo sami sebe unistili. Bojim se bezpovratno.

Mislim da je u ovom trenutku najbolja zivotna stednja preko onih kriminalnih osiguravajucih kuca.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, osiguranika je trenutačno 1,440.000, a umirovljenika 1,233.000 odnosno omjer zaposlenih i umirovljenika iznosi 1:1,17. Minimalni održivi omjer jest 1:2, od čega smo još daleko.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Oct 2017, 10:15

Stitch wrote:
16 Oct 2017, 09:24
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, osiguranika je trenutačno 1,440.000, a umirovljenika 1,233.000 odnosno omjer zaposlenih i umirovljenika iznosi 1:1,17. Minimalni održivi omjer jest 1:2, od čega smo još daleko.
Pa mi ni ne idemo u smjeru prema 1:2 nego cak i ispod 1:1. Ovim tempom za 30 godina cemo imat 2 umirovljenika na jednog radnika.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Oct 2017, 11:25

miky0 wrote:
16 Oct 2017, 10:15
Pa mi ni ne idemo u smjeru prema 1:2 nego cak i ispod 1:1. Ovim tempom za 30 godina cemo imat 2 umirovljenika na jednog radnika.
Što predlažeš? Da pobijemo bar polovicu umirovljenika ili da možda počnemo razvijati privredu i zapošljavati nezaposlene?
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Oct 2017, 11:37

MmeTipfeler wrote:
16 Oct 2017, 11:25
Što predlažeš? Da pobijemo bar polovicu umirovljenika ili da možda počnemo razvijati privredu i zapošljavati nezaposlene?
Ja sam svojim postupkom dokazao u kojem smjeru valja ic (pokrenio novi posao unatoc bankrotu), no mene se ne pita. Pita se vladajuce, a u kojem oni smjeru idu -vidimo. Za one koji jos ne vide, idemo ka pobijanju, raseljavanju i otimacini.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Oct 2017, 12:19

miky0 wrote:
16 Oct 2017, 11:37
(pokrenio novi posao unatoc bankrotu)
Ovo ne razumijem. :misli:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Oct 2017, 12:30

MmeTipfeler wrote:
16 Oct 2017, 12:19
Ovo ne razumijem. :misli:
Propao s prvim biznisom, platio dugove s kamatom i pokrenio novi posao.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Oct 2017, 17:46

miky0 wrote:
16 Oct 2017, 12:30
Propao s prvim biznisom, platio dugove s kamatom i pokrenio novi posao.
Aaaaa, to je već nešto drugo. Kako si prvo napisao, zvučalo je kao da si bio u bankrotu u trenutku kad si pokretao novi posao.

Nego, ja sam se pozvala na tvoj post samo zato što je bio zadnji. Činjenica je da se svi batrgamo pojedinačno, kako znamo i umijemo, ali sustav ne valja, jednostavno ne valja. Državni je aparat preskup, porezi nepoticajni - da nije tako, i tvoj bi novi posao otvorio bar jedno novo radno mjesto.

O tome koliko nam kompliciraju život, bolje je i ne govoriti. Ja sam do prije godinu dana imala registriranu sporednu djelatnost. Od koje je zarada na kraju sva otišla na porez i raznorazna davanja. Prema propisima nisam smjela nikoga zaposliti, čak ni honorarno ili preko Studentskog servisa. Da sam to mogla, em bi posao bolje išao, em bi bar jedna osoba mogla štogod zaraditi.

Na drugome sam mjestu pisala kako to funkcionira u Austriji. Točnije, kako je funkcioniralo. Sada će dobiti Sebastijana koji je već najavio kako se "zalaže za promjene". Koje vražje promjene? Austriji tako dobro ide da svaka promjena može biti samo promjena nagore.

Déjà vu. :facepalm:
Post Reply