Euro ili kuna?

Koljite se i gložite!

Jeste li za uvodjenje eura?

DA
0
No votes
NE
2
100%
 
Total votes: 2
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

11 Oct 2017, 20:31

Evo vladajuci krenuli i sluzbeno uvoditi euro koji bi se najranije mogao zamijenit kunom za 4-5 godina.

Jeste li za euro ili NE, i molim vas da obrazlozite zasto.


User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

11 Oct 2017, 21:12

Tuđe nećemo - svoje ne damo: naravno da sam za! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

11 Oct 2017, 21:14

Ionak je Hr euro nacija. Kn je vezana uz eur. Krediti su u eur. A i za privredu je bolje da je sve u eur pogotovo za izvoznike.
A i moja placa je u eur.
Prosao sam uvodjenje eur u slo. Ok, stvari su poskupile, ali su i place rasle.
Recimo moja je 2 puta veca nego je bila kad su uveli eur. A cijene bas i nisu porasle 2 puta.
Znaci - ja sam za euro.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Oct 2017, 09:39

Još nisam načisto s tim pa neću glasati. Svaka mogućnost ima i prednosti i mana. To što kaže Nukac stoji, no pitanje je koliko je Hrvatska spremna za uvođenje eura. Preduvjet su zdrave javne financije, stabilan tečaj te konvergencija dugoročnih kamatnih stopa. Usto, proračunski manjak mora biti manji od tri posto BDP-a, a javni dug manji od 60 posto BDP-a. To zasad ne zadovoljavamo.

Ambivalentan sam, velim. Imali bismo od toga koristi - ali i štete budemo li se previše žurili.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Oct 2017, 12:58

Mislim da se tu nema što biti za ili protiv. Obveza je zemalja članica da uvedu euro, kad-tad. U Hrvatskoj se, kako kaže Stitch, još nisu stekli uvjeti za ulazak u eurozonu. Za razliku od Švedske koja bi to komotno mogla napraviti, ali izbjegava krunu zamijeniti eurom. Baš kao što ni Mađari ne pokazuju namjeru da se odreknu forinte.

Nekako ne vjerujem da će nam s ovim ekipama koje vode zemlju uspjeti izvesti ono što je uspjelo Slovencima: kod nas, čim se počne bilo što prčkati po financijama, sve poskupi, plaće se takoreći zamrznu, a penzije se već odavno ne usklađuju s plaćama.

P. S. Samo usput: Vojković blesan kojemu para nema - naravno da mu neće penzići isplaćivati penziju jer će već odavno biti mrtvi i pokopani, ali neće penziju dobivati ni iz doprinosa koje sam uplaćuje, nego iz fonda u koji su se uplaćivali doprinosi onih koji su prije njega došli na red za umirovljenje. To se zove društvena solidarnost i princip je koji se primjenjuje u svim fondovima. Što su sredstva iz pojedinih fondova, od kojih je jedan i mirovinski, nenamjenski trošena i potrošena, druga je priča.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Oct 2017, 13:54

Općenito: Dugoročno, euro je u interesu i Hrvatske i bilo koje EU zemlje.

Pa ipak, ....

Kao prvo, treba odabrat trenutak. Euro,generalno, više paše izvozno orijentiranim zemljama, a manje onima koje jako puno uvoze. Jasno je, valjda, među koje mi spadamo. Netko će reći "a turizam"? OK, istina, puno toga je pri ugošćavanju stranaca jednostavnije kad imaju i zarađuju tvoju valutu i obrnuto (ti njihovu), ali svejedno, ono temeljno, a to je uvjeriti nekoga da uopće dođe u tvoju zemlju nema nikakve veze s valutom. Još nikad nisam samog sebe (a ni ikog drugog) uhvatio u razmišljanju tipa "radije idem u Estoniju nego u Češku, jer je tamo euro, valuta koju zarađujem".

Nadalje, ima jedna stvar koju Nukac nije rekao glede Slovenije i Eura: kad je u Grčkoj pukla pizdarija, njezine su kredite svojim zaduživanjem solidarno vraćale samo članice eurozone, a ne sve članice EU. Dakle, Sloveija se zadužila kako bi vraćala grčke dugove i taj kredit (a s njime i grčki dugovi) se vraćaju iz moje i Nukčeve plaće, a ne iz plaća vas koji šljakate u HR, kao niti iz plaća Britanaca, Šveđana, Čeha, Danaca, ....

Doduše, kad bolje razmislim, to bi možda više mogao biti argument za euro u HR nego protiv, s obzirom da je veće šansa da ćemo se u eurozoni ponašat ko Grci (i da ćemo onda Nukac, ja i ostali eurozonaši vraćat sve što ćete vi ostali proćerdat :D).

Uglavnom, moje je mišljenje da je anketa presuhoparna i nedovoljno oiznijansirana. Naravno da odgovor mora biti da, ali ne odmah i ne pod bilo kojim uvjetima. :durica:

Još jedan detalj: To da u trenutku uvođenja Eura u zemlji cijene skokovito rastu zbog uvođenja eura je mit.

Cijene, naravno, rastu, ali zbog inflacije kao mjere neefikasnosti gospodarstva.

Stvar je jedino u tome što većina (osobito manjiih) država u godinama neposredno prije ulaska u eurozonu raznim mjerama (privremenog učinka) tu inflaciju umjetno/nerealno drži ispod granice koja im je uvjet za euro. Sve te (još jednom ću reći: umjetne) uzde pucaju u trenutku uvođenja eura (tj. u danima i tjednima nakon) pa cijene skoče, ali ne više nego što bi i inače skočile, samo ne odjednom i ne u tom trenutku, nego u 3-4 prethodne godine postepeno. ;)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2017, 17:17

nvnk wrote:
26 Oct 2017, 13:54
Uglavnom, moje je mišljenje da je anketa presuhoparna i nedovoljno oiznijansirana. Naravno da odgovor mora biti da, ali ne odmah i ne pod bilo kojim uvjetima. :durica:
Sve su ankete takve. U svakoj fali baš kriterij koji se nama čini bitnim.
Još jedan detalj: To da u trenutku uvođenja Eura u zemlji cijene skokovito rastu zbog uvođenja eura je mit.

Cijene, naravno, rastu, ali zbog inflacije kao mjere neefikasnosti gospodarstva.
Rekla bih da se, s obzirom na to da u tom trenutku postoji zajednički nazivnik, element za usporedbu, a to je zajednička valuta, u tom trenutku pokazuje sve što se do tada skrivalo pod tepihić. Što ne znači da se običan puk ne boji porasta cijena, pogotovo ako ekonomska politika nema u pripravi mjere za poboljšanje.

Mi ih nemamo. Da ih imamo, valjda bi se to bar negdje pokazalo. Uostalom, kod nas nikoga i ne zanima ekonomija.
Stvar je jedino u tome što većina (osobito manjiih) država u godinama neposredno prije ulaska u eurozonu raznim mjerama (privremenog učinka) tu inflaciju umjetno/nerealno drži ispod granice koja im je uvjet za euro. Sve te (još jednom ću reći: umjetne) uzde pucaju u trenutku uvođenja eura (tj. u danima i tjednima nakon) pa cijene skoče, ali ne više nego što bi i inače skočile, samo ne odjednom i ne u tom trenutku, nego u 3-4 prethodne godine postepeno. ;)
I ja mislim da je u ovome bit, ali mene, kao i obično, nitko ništa ne pita. :crying:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Oct 2017, 17:52

nvnk wrote:
26 Oct 2017, 13:54
(...)
Stvar je jedino u tome što većina (osobito manjiih) država u godinama neposredno prije ulaska u eurozonu raznim mjerama (privremenog učinka) tu inflaciju umjetno/nerealno drži ispod granice koja im je uvjet za euro. Sve te (još jednom ću reći: umjetne) uzde pucaju u trenutku uvođenja eura (tj. u danima i tjednima nakon) pa cijene skoče, ali ne više nego što bi i inače skočile, samo ne odjednom i ne u tom trenutku, nego u 3-4 prethodne godine postepeno. ;)
Da se osvrnem i ja; jel' primjećuješ da se samo one države koju se manje od eurozone "utrpavaju" u eurozonu? Mislim, logično je da manje gravitira većem, a ono koje nije manje...hm...neka se potrudi da postane manje da bi onda moglo da gravitira (neću navest' na šta mislim, pametni ste i bez mene, jeboga više krupna riba u čije širom razjapljene ralje uskaču sitne ribe, i još se u tome utrkuju ... :rofl: ).

Plus, u ne tako davnoj prošlosti imali smo pojmove kao što je aneksija ('bemti priljepke, satelite i trabante! :rofl: ).
Sad imamo integracija, napredovali smo, nema šta. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2017, 18:02

Šabović Adis wrote:
26 Oct 2017, 17:52
Da se osvrnem i ja; jel' primjećuješ da se samo one države koju se manje od eurozone "utrpavaju" u eurozonu? Mislim, logično je da manje gravitira većem, a ono koje nije manje...hm...neka se potrudi da postane manje da bi onda moglo da gravitira (neću navest' na šta mislim, pametni ste i bez mene, jeboga više krupna riba u čije širom razjapljene ralje uskaču sitne ribe, i još se u tome utrkuju ... :rofl: ).
Šabo, teorija ti je prilično... primitivna, recimo to tako. Odmakni se malo od žalopojki o svjetskoj zavjeri. Je li se raspao SSSR? Jest. Kako se ne bi onda raspala Jugoslavija, koja je stajala još na klimavijim nogama? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2017, 18:10

Šabović Adis wrote:
26 Oct 2017, 17:52
Da se osvrnem i ja; jel' primjećuješ da se samo one države koju se manje od eurozone "utrpavaju" u eurozonu?
Pa baš i ne. Je li Švedska manja od eurozone? O Velikoj Britaniji da se i ne govori. Stvar je u tome da su sve zemlje članice prije ili poslije obvezne uvesti euro. One čija je ekonomija na stabilnijim nogama mogu si dopustiti oklijevanje jer je njihovo uključivanje u eurozonu poželjno. Pa se ponašaju kao vlaška mlada.
Stitch wrote:
26 Oct 2017, 18:02
Odmakni se malo od žalopojki o svjetskoj zavjeri. Je li se raspao SSSR? Jest. Kako se ne bi onda raspala Jugoslavija, koja je stajala još na klimavijim nogama? ;)
Ne bih ja rekla da je ekonomija tu bila jedino presudna. To tako biva: malo se sastavlja pa se malo rastavlja, a svaki je povod dobar.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

26 Oct 2017, 18:14

Pogotovo Britanija nije profitirala od neuvodjenja eur.
Godinom za godinom funta rapidno pada. Ne da se zalim. Ali kad je uveden eur funta je bila oko 11-12 kn, dok je sad oko 8.5 kn. I stalno pada. Jedno vrijeme je bila i oko 8 kn.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2017, 18:17

MmeTipfeler wrote:
26 Oct 2017, 18:10
Ne bih ja rekla da je ekonomija tu bila jedino presudna. To tako biva: malo se sastavlja pa se malo rastavlja, a svaki je povod dobar.
Ekonomija, društveno uređenje, političko nezadovoljstvo pojedinih sastavnica, pa i duh vremena, zašto ne? Mnogo je tu silnica koje su pridonijele konačnom raspadu. I neka su. :E
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2017, 18:20

Nukac wrote:
26 Oct 2017, 18:14
Pogotovo Britanija nije profitirala od neuvodjenja eur.
Godinom za godinom funta rapidno pada. Ne da se zalim. Ali kad je uveden eur funta je bila oko 11-12 kn, dok je sad oko 8.5 kn. I stalno pada. Jedno vrijeme je bila i oko 8 kn.
Meni se čini - nisam neki stručnjak - da Velikoj Britaniji euro uopće puno ne znači, nego da je u daleko prisnijem odnosu s dolarom.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Oct 2017, 18:34

Stitch wrote:
26 Oct 2017, 18:02
Šabo, teorija ti je prilično... primitivna, recimo to tako. Odmakni se malo od žalopojki o svjetskoj zavjeri. Je li se raspao SSSR? Jest. Kako se ne bi onda raspala Jugoslavija, koja je stajala još na klimavijim nogama? ;)
Znaš da nisam pobornik zavjera.

- Znaš ti da nema boga? :raspa:
- Ko je rek'o? :confused:
- Pa...komesar rek'o. :ne zna:

:rofl:

Tako i ti, držiš se Badintera k'o p'jan plota, a Stiče? :D

Za SSSR ne odgovaram, nije moja nadležnost. :raspa:
MmeTipfeler wrote:
26 Oct 2017, 18:10

Pa baš i ne. Je li Švedska manja od eurozone?
Ne. Samo je članica...Unije. :rofl:
O Velikoj Britaniji da se i ne govori.
Ok. :D
Stvar je u tome da su sve zemlje članice prije ili poslije obvezne uvesti euro. One čija je ekonomija na stabilnijim nogama mogu si dopustiti oklijevanje jer je njihovo uključivanje u eurozonu poželjno. Pa se ponašaju kao vlaška mlada.
Gledaj, zemlje sa stabilnom ekonomijom imaju preča posla od priključivanja unijama u kojima će tek steći (?) stabilnost, kao ne primjer...aaaaa.... :misli: održavanje stabilnosti svoje ekonomije tj. izbjegavanje ekonomskih avanturizama isl. Ta stabilne zemlje su - stabilne. :rofl:
Ne bih ja rekla da je ekonomija tu bila jedino presudna. To tako biva: malo se sastavlja pa se malo rastavlja, a svaki je povod dobar.
Politika!
Politički kepeci su ti koji gravitiraju političkim gromadama. Ekonomija je tek miraz, da ih prime. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2017, 18:41

Šabović Adis wrote:
26 Oct 2017, 18:34
Tako i ti, držiš se Badintera k'o p'jan plota, a Stiče? :D
Pa ne iako neću reći da Badinterova komisija nije imala dobrih zaključaka o SFRJ. Posrijedi je nešto drugo: raspad Jugoslavije previše je kompleksno pitanje za odgovor tipa "razjebali su državu kako bi je što jednostavnije mogli opljačkati". Ima i toga, jasno - ali nisu stranci stvorili Miloševića i velikosrpski nacionalizam. Postojao je daleko prije Garašanina, koji ga je samo postulirao.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2017, 18:44

Adise, čini li se to meni ili ti brkaš EU i eurozonu? I Švedska i Hrvatska, samo primjera radi, članice su EU. Švedska ima pristojnu ekonomiju, ali stalno odgađa uvođenje eura, dakle, ulazak u eurozonu, to jest područje na kojemu se euro upotrebljava kao jedina valuta.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Oct 2017, 18:56

Stitch wrote:
26 Oct 2017, 18:41
Pa ne iako neću reći da Badinterova komisija nije imala dobrih zaključaka o SFRJ.
Kojih? :zubo:

Da ne pitam gdje je Badinter nostrifikovao diplomu, šta mu je uža specijalnost, ima li uopšte pravo glasa i ko mu je dao riječ... :rofl:
Posrijedi je nešto drugo: raspad Jugoslavije previše je kompleksno pitanje za odgovor tipa "razjebali su državu kako bi je što jednostavnije mogli opljačkati". Ima i toga, jasno - ali nisu stranci stvorili Miloševića i velikosrpski nacionalizam. Postojao je daleko prije Garašanina, koji ga je samo postulirao.
Jesu! I ne samo Miloševića.
Ako zagrebeš ispod površine zaprepastićeš se kad otkriješ na šta se zapravo odnosi pojam stranac. A onda, nađe se tu i pokoji tuđin itakoto... :D
Apropo nacionalizma, jesil' znao da je upravo nacija ono što nacionaliste razdvaja, a i spaja, od nacista? Otac nacije nije ništa drugo doli nacist - kojemu gravitiraju pripadajući mu nacionalisti, djeca nacije.

K'o diler & narkomani... :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Oct 2017, 19:02

MmeTipfeler wrote:
26 Oct 2017, 18:44
Adise, čini li se to meni ili ti brkaš EU i eurozonu? I Švedska i Hrvatska, samo primjera radi, članice su EU. Švedska ima pristojnu ekonomiju, ali stalno odgađa uvođenje eura, dakle, ulazak u eurozonu, to jest područje na kojemu se euro upotrebljava kao jedina valuta.
Ma ne brkam, bona, nego nikako da poentiram s jeblavas i eurozona i euro unija, pogle Kine, pogle Amerike, Rusije...njima svejedno jel' zona il' unija, iliti kako biti svoj na svom ako valja biti Evropin na Evropinom?
To ti meni reci! :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2017, 19:02

Šabović Adis wrote:
26 Oct 2017, 18:56
Kojih? :zubo:
Pa recimo:

- da se Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija raspada
- da je na republikama rješavanje problema sukcesije
- da srpsko stanovništvo u Hrvatskoj ima sva prava
- da republike moraju članovima manjina i etničkih skupina omogućiti uživanje prava i temeljnih sloboda čovjeka koje priznaje međunarodno pravo
- da se vanjske granice u svim slučajevima moraju poštovati. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Oct 2017, 19:31

Stitch wrote:
26 Oct 2017, 19:02
Pa recimo:
Aha, da vidimo: :D
- da se Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija raspada
Ma genijalno! :rofl:
Doš'o mrtvozornik da konstatuje smrt, jedva doček'o da ga pozovu?!

A ti, za valjan, uzimaš nalaz nekoga ko ne razlikujue populističku od socijalističke tvorevine (jer socijalističku ni ne poima)?! Ja ne. :D
I, u kakvoj nesvijesti, da ne kažem limbu, moraš biti pa da pozoveš tamonekog trećeg, stručnjaka za postojanje i nepostojanje, i da ga upitaš: "Izvini, majketi, jel' ja postojim il' ne? :misli: ". :rofl:
- da je na republikama rješavanje problema sukcesije
Kakvim sad republikama? Rekli smo nema SFRJ, sa sve republike. :zubo:
- da srpsko stanovništvo u Hrvatskoj ima sva prava
Sa sve republikama nestaje i stanovništvo, ergo kakvo te stanovništvo snašlo? Sad još i srpsko?! :zubo:
- da republike moraju članovima manjina i etničkih skupina omogućiti uživanje prava i temeljnih sloboda čovjeka koje priznaje međunarodno pravo
Vidiš ti to, prvo ukine 22.000.000 ljudi a onda forsira nekakve ljudske slobode?! I to još za članove nekakvih manjina & etničkih skupina... :rofl:
- da se vanjske granice u svim slučajevima moraju poštovati. :raspa:
Aha. A jel' ih poštuje? :zubo:

E:

P.S.
Odoh sad na partijski - dužnost zove. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply