Anketa o neovisnosti Katalonije

Koljite se i gložite!

Neovisnost Katalonije:

Za.
4
67%
Protiv.
0
No votes
Svejedno mi je.
2
33%
 
Total votes: 6
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

04 Oct 2017, 21:02

Jeli problem u jos uvijek cjelovitoj Spanjolskoj taj sto je bitniji ustav od volje jednog naroda na samostalnost?

Imamo situaciju gdje se demokracija brani policijskom represijom, i imamo EU koja podrzava taj postupak, pa se logicno pita, zasto nasi zastupnici pri EU nisu jasno i nedvojbeno stali na katalonsku stranu jer smo poprilicno slicne sudbine?

Kako vi vidite ovu situaciju?
I tu je referendumsko/anketno pitanje, te vas molim da se izjasnite.


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Oct 2017, 21:52

S obzirom na to da nitko ovdje nije Katalonac, bar koliko se zna, fali ti treća mogućnost: živo mi se fućka. :D

Dakako da je ustav bitan, to jest pravna osnova. Sve je drugo anarhija.

I ne, nije nam sudbina poprilično slična, sve dok se Katalonija ne odcijepi. Za sada imaju jaku privredu (vinogradarstvo i industriju), a to je imala i Hrvatska prije odcjepljenja.

Što dalje?

Sljedeći će se odcijepiti Aragon, onda će se svi rascjepkati na pokrajine pa ćemo malo-pomalo ponovo dobiti polise. Ne samo u Španjolskoj.

Iskreno rečeno, jedva čekam da se odcijepi Istra pa da zatražim državljanstvo. :raspa:
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

04 Oct 2017, 22:37

MmeTipfeler wrote:
04 Oct 2017, 21:52
S obzirom na to da nitko ovdje nije Katalonac, bar koliko se zna, fali ti treća mogućnost: živo mi se fućka. :D
Popravljeno. :D
Stitch
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

04 Oct 2017, 22:43

MmeTipfeler wrote:
04 Oct 2017, 21:52
S obzirom na to da nitko ovdje nije Katalonac, bar koliko se zna, fali ti treća mogućnost: živo mi se fućka. :D

Dakako da je ustav bitan, to jest pravna osnova. Sve je drugo anarhija.

I ne, nije nam sudbina poprilično slična, sve dok se Katalonija ne odcijepi. Za sada imaju jaku privredu (vinogradarstvo i industriju), a to je imala i Hrvatska prije odcjepljenja.

Što dalje?

Sljedeći će se odcijepiti Aragon, onda će se svi rascjepkati na pokrajine pa ćemo malo-pomalo ponovo dobiti polise. Ne samo u Španjolskoj.

Iskreno rečeno, jedva čekam da se odcijepi Istra pa da zatražim državljanstvo. :raspa:
Mozemo mi sad goborit o ustavu kao pravu i oravnoj osnovi, ali budimo realni, spanjolski ustav nikad nece dat mogucnost odcjepljenja, te po tom znaci da ce taj narod zauvijek ostat zarobljen u jednoj tamo spanjolskoj.

Ali mene manje muci nedemokraticno ponasanje spanjolske koliko me muci EU.

Sto se tice trece opcije u anketi, namjerno je nisam ponudio jer bi ta pobjedila :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Oct 2017, 23:01

miky0 wrote:
04 Oct 2017, 22:43
Sto se tice trece opcije u anketi, namjerno je nisam ponudio jer bi ta pobjedila :zubo:
Ne bi. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

04 Oct 2017, 23:18

Jeli se moze stavit da se vidi ko je glasao za koju opciju?
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Oct 2017, 23:54

miky0 wrote:
04 Oct 2017, 23:18
Jeli se moze stavit da se vidi ko je glasao za koju opciju?
Ne. I na referendumu je zajamčena tajnost glasanja. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Oct 2017, 00:05

Programeri phpBB-a nisu predvidjeli tu mogućnost, no ima je vBulletin, gdje se ona po volji autora teme može uključiti ili isključiti.
Potpisi su za budale.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

05 Oct 2017, 08:55

nisam ni za prvo ni za drugo, a čim išta pišem ne vrijedi mi ni treće ponuđeno. :D

interesantno je kako će se stvar dalje odvijati. ovo do sad je vjerovatno bilo u nekom predviđenom okviru, ali šta sad.. proglašenje nezavisnosti vuče konkretne promjene na terenu... šta će jedni, šta će drugi.. sad tek frka dolazi.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Oct 2017, 10:48

Zmaj021 wrote:
05 Oct 2017, 08:55
.. sad tek frka dolazi.
Upravo tako. I pitanje intezinteta frke ovisi o brojnosti onih koji će biti (ili već jesu) spremni uletjeti u frku pod raznim parolama. Činjenica je da imaju ustav takav kakav imaju, a koji katalonce drži kao zatočenike bez mogućnosti kakvu smo imali mi. Tako ih španjolske vladajuće glave uvijek mogu klepiti po ušima pozivajući se na ustav i obranu istoga i natovariti im da je sve katalonsko protuustavno i čiča miča gotova priča...

A to pitanje o neovisnosti...kao da je itko neovisan... :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Oct 2017, 10:57

Vidjećemo jesu li kadri da budu neovisni. Ako jesu, jedna briga manje...
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 12:19

Stitch wrote:
05 Oct 2017, 00:05
Programeri phpBB-a nisu predvidjeli tu mogućnost, no ima je vBulletin, gdje se ona po volji autora teme može uključiti ili isključiti.
Miky ni s time ne bi bio sretan. On ti je k'o vlaški popa - malo maše, malo odmahuje.

Mislim, Miky, nisi mi jasan: ako već postaviš anketu, koja je potpuno bez osnove jer ne znam što mi ovdje imamo biti za ili protiv u vezi s katalonskim odcjepljenjem, onda se pretpostavlja da te zanima samo njezin rezultat. Ako želiš raspravljati o tome, onda tako reci.

Zapravo i ne moraš - već smo krenuli u tom smjeru. :bicedobro:

P. S. FYI - nisam glasala niti to namjeravam: nijedan od dosadašnjih pet glasova nije moj.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 12:40

A sada ozbiljno.

Zemljopisno, srljaju u pizdariju: na slici je Katalonija onaj mali ficlek gore desno. Istina, ako se odcijepi, bit će veća od Andore. :D

Ne, prema španjolskom Ustavu, nemaju pravo na odcjepljenje, ali imaju pravo na autonomiju - zato i jesu autonomna zajednica. I nisu se prvi sjetili odcjepljenja, samo što se Španjolskoj ne da mijenjati ustav.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

05 Oct 2017, 13:14

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 12:19
Miky ni s time ne bi bio sretan. On ti je k'o vlaški popa - malo maše, malo odmahuje.

Mislim, Miky, nisi mi jasan: ako već postaviš anketu, koja je potpuno bez osnove jer ne znam što mi ovdje imamo biti za ili protiv u vezi s katalonskim odcjepljenjem, onda se pretpostavlja da te zanima samo njezin rezultat. Ako želiš raspravljati o tome, onda tako reci.

Zapravo i ne moraš - već smo krenuli u tom smjeru. :bicedobro:

P. S. FYI - nisam glasala niti to namjeravam: nijedan od dosadašnjih pet glasova nije moj.
Zanima me anketa, i zanima me vase misljenje zasto ne omogucit drzavu narodu koji to zeli (pod uvjetom da to i zeli).

I nije to sve...
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

05 Oct 2017, 13:16

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 12:40
A sada ozbiljno.

Zemljopisno, srljaju u pizdariju: na slici je Katalonija onaj mali ficlek gore desno. Istina, ako se odcijepi, bit će veća od Andore. :D

Ne, prema španjolskom Ustavu, nemaju pravo na odcjepljenje, ali imaju pravo na autonomiju - zato i jesu autonomna zajednica. I nisu se prvi sjetili odcjepljenja, samo što se Španjolskoj ne da mijenjati ustav.
...nastavak...

Svima je jasno da po spanjolskom ustavu ne mogu imat drzavu, pitanje je samo zasto u demokraciji demokracija nije moguca :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Oct 2017, 13:48

miky0 wrote:
05 Oct 2017, 13:16
Svima je jasno da po spanjolskom ustavu ne mogu imat drzavu, pitanje je samo zasto u demokraciji demokracija nije moguca :ne zna:
Eh, postoje razne vrste demokracije. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

05 Oct 2017, 14:01

Mene samo zanima jedno:
Koliko će to koštat (u parama) te tko će sve to platit?

Na kraju ćemo i mi to platit, jer ako postanu samostalna država, po automatizmu nisu više u EU, što znači da imamo još jedan Brexit. I što znaći da i mi na neki način to plaćamo.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

05 Oct 2017, 14:03

miky0 wrote:
05 Oct 2017, 13:16
...nastavak...

Svima je jasno da po spanjolskom ustavu ne mogu imat drzavu, pitanje je samo zasto u demokraciji demokracija nije moguca :ne zna:
Nije demokracija bez ograda, jebemu... Nije da sam na nečijoj strani, ali... U najvećem broju slučajeva bih demokraciju definirao kao vladavinu većine uz prava manjina...U tim tzv. liberalnim demokracijama je, kažu, ustav na prvom mjestu. Španjolski ustav je napisan tako da kataloncima ne daje skoro nikakvu (možda samo teoretsku u nekom SF scenariju) mogućnost da naprave legalno (po španjolskom pravnom sustavu) bilo kakav iskorak prema neovisnosti i osamostaljenju (kako pompozno zvuči :zubo: )... Tek nakon ustava koji, navodno, ograničava moć vlade i štiti građanska prava, dolaze razne slobode (govora, tiska, okupljanja....)
Gazit će ih govoreći kako ne moraju odobravati politiku vlade, ali moraju poštivati temeljnu legitimnost države i samog demokratskog procesa...i bla, bla...Možda će im u jednom trenutku s oltara suptilno reći: "Sve mi je slobodno, ali nije sve na korist; sve mi je slobodno, ali sve ne ide na dobro."

:E

:D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

05 Oct 2017, 15:13

ni ja nisam glasao, niti ću. razlog je kao kod gospođe madam. :D

što se tiče prava na nezavisnost, dao bih ga svima do nivoa mz.. ne, ne, nije to realno, nek bude do nivoa opštine. :D

mene zanimaju razlozi za odcjepljenje, ali i ljudi koji stoje iza.. na primjeru bivše nam države, šta mislite koliko bi ljudi glasalo za samostalnu hrvatsku da je referendum pokrenula npr. markićka (ovakva kakvu je poznajemo)?
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

05 Oct 2017, 16:04

Stitch wrote:
05 Oct 2017, 13:48
Eh, postoje razne vrste demokracije. :D
Dakako, a najbolja demokracija je ta koja se brani -pendrecima i gumenim mecima :zubo:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 16:06

miky0 wrote:
05 Oct 2017, 13:16
...nastavak...

Svima je jasno da po spanjolskom ustavu ne mogu imat drzavu, pitanje je samo zasto u demokraciji demokracija nije moguca :ne zna:
Pogrešno definiraš demokraciju kao vladavinu u kojoj suverenost pripada onome tko se ujutro prvi probudi. :D

Upravo se hrvem s autorom koji je u povijesti politologije baš taj pojam (suverenost) uveo kao glavnu karakteristiku države te s obzirom na to kome suverenost pripada u republici (naziv koji upotrebljava u smislu res publica - javna stvar, opće dobro, država), definirao demokraciju:

Demokracija ili narodna država slučaj je kada suverenost ima sav narod ili najveći njegov dio kao cjelina.

Španjolska je, žalim slučaj, ustavna monarhija, doduše, parlamentarna monarhija, ali teško da tu može biti govora o bilo kakvoj demokraciji.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

05 Oct 2017, 16:06

Nukac wrote:
05 Oct 2017, 14:01
Mene samo zanima jedno:
Koliko će to koštat (u parama) te tko će sve to platit?

Na kraju ćemo i mi to platit, jer ako postanu samostalna država, po automatizmu nisu više u EU, što znači da imamo još jedan Brexit. I što znaći da i mi na neki način to plaćamo.
Mi to platili ili ne je po meni najmanje bitno dokle god ide porez na nekretnine (u kojem god obliku bio).

U konacnici ako bude rata, a katolncima treba oruzje, mi ga imamo dovoljno i za izvoz pa mozda i zaradimo ;)
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

05 Oct 2017, 16:09

karambol wrote:
05 Oct 2017, 14:03
Nije demokracija bez ograda, jebemu... Nije da sam na nečijoj strani, ali... U najvećem broju slučajeva bih demokraciju definirao kao vladavinu većine uz prava manjina...U tim tzv. liberalnim demokracijama je, kažu, ustav na prvom mjestu. Španjolski ustav je napisan tako da kataloncima ne daje skoro nikakvu (možda samo teoretsku u nekom SF scenariju) mogućnost da naprave legalno (po španjolskom pravnom sustavu) bilo kakav iskorak prema neovisnosti i osamostaljenju (kako pompozno zvuči :zubo: )... Tek nakon ustava koji, navodno, ograničava moć vlade i štiti građanska prava, dolaze razne slobode (govora, tiska, okupljanja....)
Gazit će ih govoreći kako ne moraju odobravati politiku vlade, ali moraju poštivati temeljnu legitimnost države i samog demokratskog procesa...i bla, bla...Možda će im u jednom trenutku s oltara suptilno reći: "Sve mi je slobodno, ali nije sve na korist; sve mi je slobodno, ali sve ne ide na dobro."

:E

:D
Sve to stoji, ali jedno od glavnih nacela EU jeste ta da je najbitnija sloboda naroda. Eto jedan narod zeli slobodu, a ta EU kaze: no-no...
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

05 Oct 2017, 16:16

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 16:06
Pogrešno definiraš demokraciju kao vladavinu u kojoj suverenost pripada onome tko se ujutro prvi probudi. :D

Upravo se hrvem s autorom koji je u povijesti politologije baš taj pojam (suverenost) uveo kao glavnu karakteristiku države te s obzirom na to kome suverenost pripada u republici (naziv koji upotrebljava u smislu res publica - javna stvar, opće dobro, država), definirao demokraciju:

Demokracija ili narodna država slučaj je kada suverenost ima sav narod ili najveći njegov dio kao cjelina.

Španjolska je, žalim slučaj, ustavna monarhija, doduše, parlamentarna monarhija, ali teško da tu može biti govora o bilo kakvoj demokraciji.
Ma najmanje je bitno sto ja demokraciju gledam drugcije od stvarnosti, dok je jako bitno naglasit kako EU kojoj je glavno nacelo sloboda naroda, to nacelo baca pod tepih u konkretnom slucaju. Za samu spanjolsku je jasno kako to nije demokratska drzava i kao takva nema sto radit u EU :zubo:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 16:25

miky0 wrote:
05 Oct 2017, 16:16
Ma najmanje je bitno sto ja demokraciju gledam drugcije od stvarnosti, dok je jako bitno naglasit kako EU kojoj je glavno nacelo sloboda naroda, to nacelo baca pod tepih u konkretnom slucaju. Za samu spanjolsku je jasno kako to nije demokratska drzava i kao takva nema sto radit u EU :zubo:
Otkuda izvlačiš ovo o EU? :ne zna:
Post Reply