Anketa o neovisnosti Katalonije

Koljite se i gložite!

Neovisnost Katalonije:

Za.
4
67%
Protiv.
0
No votes
Svejedno mi je.
2
33%
 
Total votes: 6
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Oct 2017, 16:43

miky0 wrote:
05 Oct 2017, 13:14
Zanima me anketa, i zanima me vase misljenje zasto ne omogucit drzavu narodu koji to zeli (pod uvjetom da to i zeli).

I nije to sve...
Molim?! :confused:
Ko da omogući kome čiju državu? :misli:


Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 17:59

Šabović Adis wrote:
05 Oct 2017, 16:43
Molim?! :confused:
Ko da omogući kome čiju državu? :misli:
Ma to Miky živi u oblacima. :facepalm:

Ako dobro razumijem što je htio reći, pita zašto EU ne pritisne Španjolce zbog Katalonije.

Što je totalno bezvezno pitanje. Glavno načelo Unije nije nikakva sloboda naroda, nego lova - zato je EU i nastala. Od odcjepljenja Katalonije nitko ne bi imao nikakve financijske koristi pa čak ni sami Katalonci pa ma koliko im se sada možda čini da bi imali.

Da ne govorimo o tome kako pravni sustav ne omogućuje Uniji nikakvu intervenciju unutar država članica.

(Ono, i nas su uvjeravali da sav hrvatski novac završava u Beogradu.)

Meni se čini da je to samo nadmetanje čiji je veći.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

05 Oct 2017, 18:42

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 17:59
.. Glavno načelo Unije nije nikakva sloboda naroda, nego lova - zato je EU i nastala. Od odcjepljenja Katalonije nitko ne bi imao nikakve financijske koristi pa čak ni sami Katalonci pa ma koliko im se sada možda čini da bi imali.
..
na osnovu čega misliš da katalonci ne bi imali finansijske koristi?

mislim, ako je odcjepljenje jedino stvar novca, onda bih se tako paušalno i ja s tim složio. (sjaši kurta..) :D


meni se čini da odcjepljenje ima smisla samo u slučaju različite kulture. (jel ovo ide u množinu?)

yu: slovenija, istra - ima smisla, ovo ostalo tako svejedno. :D
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 19:13

Zmaj021 wrote:
05 Oct 2017, 18:42
na osnovu čega misliš da katalonci ne bi imali finansijske koristi?
Sadašnja upravna tijela jednostavno bi preimenovali, ali bi se morali i odlučiti o uređenju - mogli bi biti čak i kraljevina, s time da to onda bude izborno rješenje, a i to nekog vraga košta. No recimo da bi taj trošak podnijeli.

Međutim, za početak, ne bi automatski ušli u EU, nego bi morali proći cijeli prijemni postupak. Što su trenutačno silno bogati kao autonomna zajednica, ne bi im puno pomoglo pri izvozu i uvozu što za sada obavljaju kao dio Španjolske. A morali bi preuzeti i odgovarući dio španjolskoga međunarodnog duga. Možda bi se u konačnici i sredili, za razliku od Hrvatske, ali to ne bi bilo od danas do sutra.
mislim, ako je odcjepljenje jedino stvar novca, onda bih se tako paušalno i ja s tim složio. (sjaši kurta..) :D
Jebiga, i mi smo se paušalno s time složili pa ja sada s nominalno većom lovom nego prije 25 godina jedva sastavljam kraj s krajem. I još mi je dobro u odnosu na to kako je mnogima oko mene. :(
meni se čini da odcjepljenje ima smisla samo u slučaju različite kulture.(jel ovo ide u množinu?)
A gdje bi se povukla crta? Odredio povijesni trenutak kada su se kulture počele razdvajati? Ili spajati? Malo je zemalja koje se prema tome kriteriju ne bi mogle podijeliti. Kao što rekoh, polisi samo što nisu zaživjeli.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

05 Oct 2017, 21:13

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 19:13
Sadašnja upravna tijela jednostavno bi preimenovali, ali bi se morali i odlučiti o uređenju - mogli bi biti čak i kraljevina, s time da to onda bude izborno rješenje, a i to nekog vraga košta. No recimo da bi taj trošak podnijeli.

Međutim, za početak, ne bi automatski ušli u EU, nego bi morali proći cijeli prijemni postupak. Što su trenutačno silno bogati kao autonomna zajednica, ne bi im puno pomoglo pri izvozu i uvozu što za sada obavljaju kao dio Španjolske. A morali bi preuzeti i odgovarući dio španjolskoga međunarodnog duga. Možda bi se u konačnici i sredili, za razliku od Hrvatske, ali to ne bi bilo od danas do sutra.
ok, poremećaja po prirodi stvari mora biti. trgovinski problem s eu bi se relativno brzo riješio (srbija nije u eu, a carinska stopa je nula). mene zanima kompleksnija analiza, jer ako se matematika svodi na mi dajemo toliko, a ubiremo ovoliko jebo tu matematiku.
Jebiga, i mi smo se paušalno s time složili pa ja sada s nominalno većom lovom nego prije 25 godina jedva sastavljam kraj s krajem. I još mi je dobro u odnosu na to kako je mnogima oko mene. :(
loše sam se izrazio.. zapravo sam htio reći da ako je novac jedini razlog za odcjepljenje + gornja matematika, onda će se stvar najvjerovatnije svesti na kurtu i murtu, a raji kako bude. zanima me šira priča iza ideje odcjepljenja plus ljudi koji je guraju.

brexit je dobar primjer - priča o ulaganju u zdravstvo prije i poslije referenduma.
most je dobar primjer - mnogi su popušili njihovu priču, ali ne i oni koji su skužili ljude iza. (undamin, jašta :D)

iza ideje odcjepljenja stoje konkretni ljudi i njihovi konkretni motivi, a na to slabo ko obraća pažnju.
otud i moje pitanje za referendum i markićku. mada je još bolje pitanje da li bi hrvati s današnjim iskustvom glasali onako kako su glasali '91. jedno je biti za nešto, a drugo je to nešto podržati kroz nosioce s pričom tipa tisućljetnjeg sna.

sad sam se sjetio i kolege euklida koji bi podržao markićku u vezi izmjene izbornog sistema. čak i ako bi novi sistem bio bolji, kako to podržat kad znaš da ćeš takvoj osobi dati određenu političku moć. ono, još samo ona fali.
A gdje bi se povukla crta? Odredio povijesni trenutak kada su se kulture počele razdvajati? Ili spajati? Malo je zemalja koje se prema tome kriteriju ne bi mogle podijeliti. Kao što rekoh, polisi samo što nisu zaživjeli.
pa tu, to.. kod opštine. :D
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 21:38

Ja sam politološki amater, ali sve mi se čini da se priča odvija u ciklusima, baš kao i u ekonomiji. Prvo se malo raspadamo pa se onda malo... hmmm, spadamo nije baš pravi antonim iako se iz toga može izvesti spadalo. Uglavnom, sastavljamo se i rastavljamo. Nažalost, nema praktične šanse da granice povučemo tamo gdje završava mjesna zajednica.

Uostalom, Golding je sve to već lijepo opisao.

Meni se ipak čini da sve svodi na isplativost. Što se onda kamuflira tisućljetnim snom i sličnim mazanjem očiju. Ne znam, a vjerojatno nitko i ne zna što Katalonce doista potiče na odcjepljenje, kao skup individua, ne kao gomilu. Imaju li i oni svoje Tuđmane i Markićke ili je u pitanju spontano samozapaljenje? Meni se čini da gomili netko mora predočiti zajednički cilj i uvjeriti je u način da se taj cilj postigne, kao i da konzervativna španjolska vlada to jako dobro zna: ako se nakon ove policijske represije pokret nastavi, onda je u pitanju nešto trajnije. Ako ne, onda su za sada mirni - samozapaljenje je dalo svoje i požar je bio samo privremen.

Osobno razmišljam i reagiram na individualnoj razini: grozim se i uvijek sam se grozila činjenice da se pojedinačni životi i/ili pojedinačno zlostavljanje zlorabe radi takozvanoga "višeg cilja", a na kraju financijski profitiraju oni koji su se cijelo vrijeme držali u pozadini.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

05 Oct 2017, 23:03

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 17:59
Ma to Miky živi u oblacima. :facepalm:

Ako dobro razumijem što je htio reći, pita zašto EU ne pritisne Španjolce zbog Katalonije.
Španija "jeste" EU, Katalonija "jeste" Španija, stoga i EU "jeste" Katalonija. E sad, ko tu koga, kao, treba da natjera da dopusti otcjepljenje od koga, a ko se, kao, čemu protivi...jebešmisve ako sam pametan. :rofl:
Što je totalno bezvezno pitanje. Glavno načelo Unije nije nikakva sloboda naroda, nego lova - zato je EU i nastala.

Elitni klub milijardera? :zubo:

Od odcjepljenja Katalonije nitko ne bi imao nikakve financijske koristi pa čak ni sami Katalonci pa ma koliko im se sada možda čini da bi imali.
Pretpostavljam da je Kataloncima prvenstveno stalo do toga da prestanu da rade na svoju štetu, a rješenje tog problema vide u otcjepljenju od Španije. Pitanje je hoće li moći da izdrže igru u prvoj ligi, i koliko dugo. Ono:
da li će sloboda umeti da peva, kao što su sužnji pevali o njoj
:zubo:
Da ne govorimo o tome kako pravni sustav ne omogućuje Uniji nikakvu intervenciju unutar država članica.
EU nije društvena tvorevina. To je, koliko sam upućen, tek ekonomska zajednica, a takve zajednice nemaju "onih" instrumenata zato što im u opisu poslova ni ne stoji bavljenje "onim" stvarima. :ne zna:
Al' zato ima EUFOR, koji se itekako bavi intervencijama van svojih teritorija. :rofl:

(Ono, i nas su uvjeravali da sav hrvatski novac završava u Beogradu.)
Misliš jugoslovenski Dinari? Jbg., ako se otuđimo od svoje valute onda naš Dinar više nije naš nego tuđ a svojim radom samo opluđujemo tuđe Dinare...a ni mi nismo više mi nego smo...oni. :rofl:
Meni se čini da je to samo nadmetanje čiji je veći.
Oh, pa to uvijek ima. I to je ok. Samo, ovo nadmetanje je na vrlo niskom nivou. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Oct 2017, 23:34

Da, EU jest ponajprije ekonomska zajednica, no to joj nimalo ne smeta da ima stanovite pravne osnove. Jedno je od tih načela: ne pačaj se u poslove zemalja članica.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

06 Oct 2017, 00:55

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 17:59
Ma to Miky živi u oblacima. :facepalm:

Ako dobro razumijem što je htio reći, pita zašto EU ne pritisne Španjolce zbog Katalonije.

Što je totalno bezvezno pitanje. Glavno načelo Unije nije nikakva sloboda naroda, nego lova - zato je EU i nastala. Od odcjepljenja Katalonije nitko ne bi imao nikakve financijske koristi pa čak ni sami Katalonci pa ma koliko im se sada možda čini da bi imali.

Da ne govorimo o tome kako pravni sustav ne omogućuje Uniji nikakvu intervenciju unutar država članica.

(Ono, i nas su uvjeravali da sav hrvatski novac završava u Beogradu.)

Meni se čini da je to samo nadmetanje čiji je veći.
Boldano je potpuno krivo i netocno. Naime europska komisija je iznad ustava clanica EU osim mozda njemackog.
Europska unija može u okviru svojih ovlasti, sklapati međunarodne sporazume s drugim državama ili međunarodnim organizacijama . Međunarodni sporazumi koje Unija sklapa hijerarhijski su ispod primarnog prava i općih načela prava, a iznad sekundarnog prava. Ujedno, takvi sporazumi pravno su obvezujući za sve institucije i države članice Europske unije i sastavni su dio prava Europske unije.
Nadalje...
Ugovor iz Maastrichta (1992.): o njemu se pregovaralo na dvije međuvladine konferencije – jedna se bavila ekonomskom i monetarnom unijom, a druga političkom unijom (uvođenje zajedničke Vanjske i sigurnosne politike (CFSP) i Pravosuđa i unutarnjih poslova (JHA))
Ovo sam boldao da se ne govori o uniji iskljucivo kao ekonomskoj uniji vec kao pravoj drzavi, koja to ustvari gotovo ili prekriveno -je.
http://euinfo.pravo.hr/page.aspx?pageID=46

I na kraju krajeva, ako unija kaze da se katalonija odvoji onda ce se ona i odvojit ma sto o tome govorila spanjolska. Samo za tako nesto trebaju imati interes.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Oct 2017, 02:37

miky0 wrote:
06 Oct 2017, 00:55
Boldano je potpuno krivo i netocno. Naime europska komisija je iznad ustava clanica EU osim mozda njemackog.
A tu komisiju, sačinjavaju li je članice ili...hm...nečlanice? Prikriveni entitet?! Jesu li članice konstitutivne? :zubo:
Nadalje...



Ovo sam boldao da se ne govori o uniji iskljucivo kao ekonomskoj uniji vec kao pravoj drzavi, koja to ustvari gotovo ili prekriveno -je.
http://euinfo.pravo.hr/page.aspx?pageID=46
Ouf...a državljani EU bi se zvali Evropejci?! Ili Unitaristi?! :zubo:

I na kraju krajeva, ako unija kaze da se katalonija odvoji onda ce se ona i odvojit ma sto o tome govorila spanjolska. Samo za tako nesto trebaju imati interes.
Šta ako se Španija povuče iz EU ne bi li tako samu sebe spriječila da bude u podređenom položaju u odnosu na EU koju i sama sačinjava? :D

Meni sve te integracije vrište asimilacija, to nisu istine... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Oct 2017, 13:16

miky0 wrote:
06 Oct 2017, 00:55
Boldano je potpuno krivo i netocno. Naime europska komisija je iznad ustava clanica EU osim mozda njemackog.
Bogo mili! Otkuda sad ovo?
Ovo sam boldao da se ne govori o uniji iskljucivo kao ekonomskoj uniji vec kao pravoj drzavi, koja to ustvari gotovo ili prekriveno -je.
Nije. Osnovni su elementi države, osim gore spomenute suverenosti, nacija i vojska.
I na kraju krajeva, ako unija kaze da se katalonija odvoji onda ce se ona i odvojit ma sto o tome govorila spanjolska. Samo za tako nesto trebaju imati interes.
A kakva bi interesa EU imala u katalonskom odcjepljenju?
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

06 Oct 2017, 15:50

Ja b im dala ustavnu mogućnost odcjepljenja, a onda ponovila referendum. Jer ovaj sadašnji baš i ne oslikava stvarno stanje, bar tako kažu. Izašli su, mahom, ljudi koji žele odcjepljenje, a oni čine (opet, tako kažu) čak i manje od 50% glasača.
Ne b nikog na silu zadržavala u državi, to mi je slično ko da nekog oš na silu ostavit u braku, a samo zato jer druga strana ne želi razvod/odcjepljenje.
Zmaj021 wrote:
05 Oct 2017, 15:13
.. na primjeru bivše nam države, šta mislite koliko bi ljudi glasalo za samostalnu hrvatsku da je referendum pokrenula npr. markićka (ovakva kakvu je poznajemo)?
Ne vjerujem da bi bilo neke bitne razlike, uostalom ona je već dobila jedan referendum :( .
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Oct 2017, 16:25

to mi je slično ko da nekog oš na silu ostavit u braku, a samo zato jer druga strana ne želi razvod/odcjepljenje.
A prisilnom razvodu, veliš, nema mane? :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

06 Oct 2017, 16:34

Šabović Adis wrote:
06 Oct 2017, 16:25
A prisilnom razvodu, veliš, nema mane? :o
Pa ono...ne velim. :misli:
Ne znam što b to rekla kad blage veze neam ni šta je to. :ne zna:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Oct 2017, 17:17

nina williams wrote:
06 Oct 2017, 16:34
Pa ono...ne velim. :misli:
Ne znam što b to rekla kad blage veze neam ni šta je to. :ne zna:
Ma ne znam ni ja, samo, reko', ako može da ima prisilan brak onda mora da može da ima i prisilan razvod.
Et'. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

06 Oct 2017, 17:24

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 21:38
Ja sam politološki amater, ali sve mi se čini da se priča odvija u ciklusima, baš kao i u ekonomiji. Prvo se malo raspadamo pa se onda malo... hmmm, spadamo nije baš pravi antonim iako se iz toga može izvesti spadalo. Uglavnom, sastavljamo se i rastavljamo.
..
bitno je da ima prometa :zubo:
Meni se ipak čini da sve svodi na isplativost. Što se onda kamuflira tisućljetnim snom i sličnim mazanjem očiju. Ne znam, a vjerojatno nitko i ne zna što Katalonce doista potiče na odcjepljenje, kao skup individua, ne kao gomilu. Imaju li i oni svoje Tuđmane i Markićke ili je u pitanju spontano samozapaljenje? Meni se čini da gomili netko mora predočiti zajednički cilj i uvjeriti je u način da se taj cilj postigne, kao i da konzervativna španjolska vlada to jako dobro zna: ako se nakon ove policijske represije pokret nastavi, onda je u pitanju nešto trajnije. Ako ne, onda su za sada mirni - samozapaljenje je dalo svoje i požar je bio samo privremen.
spontano samozapaljenje nije jer za organizaciju referenduma treba i ljudi i novaca. ko su & odakle im?
..a i nije im prvi put. :D
Osobno razmišlja i reagiram na individualnoj razini: grozim se i uvijek sam se grozila činjenice da se pojedinačni životi i/ili pojedinačno zlostavljanje zlorabe radi takozvanoga "višeg cilja", a na kraju financijski profitiraju oni koji su se cijelo vrijeme držali u pozadini.
juče se otimalo od dokazanog neprijatelja, danas od domaćeg izdajnika, a sutra će krenut nasumično - kao što je i bilo prekjuče. :D

nina williams wrote:
06 Oct 2017, 15:50
Ja b im dala ustavnu mogućnost odcjepljenja, a onda ponovila referendum. Jer ovaj sadašnji baš i ne oslikava stvarno stanje, bar tako kažu. Izašli su, mahom, ljudi koji žele odcjepljenje, a oni čine (opet, tako kažu) čak i manje od 50% glasača.
..
madridu bi to bilo najpametnije. krajnje im je vrijeme da se prestanu skrivati iza ustava..
šta će učiniti kad se proglasi nezavisnost? kad se krenu, eto, skidat zastave? ful kontakt neminovnost. šta kad ode prva glava? nema onda nazad.. samo će bit pitanje vremena.
Ne vjerujem da bi bilo neke bitne razlike, uostalom ona je već dobila jedan referendum :( .
sad se ja češkam po glavi.. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Oct 2017, 17:43

nina williams wrote:
06 Oct 2017, 15:50
Ne vjerujem da bi bilo neke bitne razlike, uostalom ona je već dobila jedan referendum :( .
Jedan je i organizirala, nije ih bilo dvjesto. :D

Čemu malodušnost, idući put sigurno gubi. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

06 Oct 2017, 17:54

Zmaj021 wrote:
06 Oct 2017, 17:24
sad se ja češkam po glavi.. :D
Ma ovo sranje: https://hr.wikipedia.org/wiki/Referendu ... _Hrvatskoj

Stitch wrote:
06 Oct 2017, 17:43


Jedan je i organizirala, nije ih bilo dvjesto. :D

Čemu malodušnost, idući put sigurno gubi. :cerek:
Ona je meni zlo. Da živim 80-ak godina ranije, ja b se nje bojala. Nako isto ko što su se Hitlera trebali bojat. Ovako mislim da i selidba nije loše rješenje.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Oct 2017, 22:01

Malo oftopičarim, ali čini se da ima nade: link.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Oct 2017, 23:50

nina williams wrote:
06 Oct 2017, 17:54
Ona je meni zlo. Da živim 80-ak godina ranije, ja b se nje bojala. Nako isto ko što su se Hitlera trebali bojat. Ovako mislim da i selidba nije loše rješenje.
Znaš kako pametan Hrvat zove glupog Hrvata?

Telefonom iz inozemstva. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2018, 13:47

MmeTipfeler wrote:
05 Oct 2017, 21:38
Ja sam politološki amater, ali sve mi se čini da se priča odvija u ciklusima, baš kao i u ekonomiji. Prvo se malo raspadamo pa se onda malo... hmmm, spadamo nije baš pravi antonim iako se iz toga može izvesti spadalo. Uglavnom, sastavljamo se i rastavljamo. Nažalost, nema praktične šanse da granice povučemo tamo gdje završava mjesna zajednica.

Uostalom, Golding je sve to već lijepo opisao.

Meni se ipak čini da sve svodi na isplativost. Što se onda kamuflira tisućljetnim snom i sličnim mazanjem očiju. Ne znam, a vjerojatno nitko i ne zna što Katalonce doista potiče na odcjepljenje, kao skup individua, ne kao gomilu. Imaju li i oni svoje Tuđmane i Markićke ili je u pitanju spontano samozapaljenje? Meni se čini da gomili netko mora predočiti zajednički cilj i uvjeriti je u način da se taj cilj postigne, kao i da konzervativna španjolska vlada to jako dobro zna: ako se nakon ove policijske represije pokret nastavi, onda je u pitanju nešto trajnije. Ako ne, onda su za sada mirni - samozapaljenje je dalo svoje i požar je bio samo privremen.

Osobno razmišljam i reagiram na individualnoj razini: grozim se i uvijek sam se grozila činjenice da se pojedinačni životi i/ili pojedinačno zlostavljanje zlorabe radi takozvanoga "višeg cilja", a na kraju financijski profitiraju oni koji su se cijelo vrijeme držali u pozadini.
Vau! :eek:
Bravo, Madam! Dodao bih samo da se ljudima često manipulira pomoću tog rudimentarno animalnog instinkta teritorijalnosti zabašurenog u neke uzvišene ili praktične svrhe. A u prirodi ljudi je i da su nepovjerljivi prema onima po bilo čemu drugačijima, i da to nepovjerenje često prelazi u netrpeljivost, netrpeljivost u mržnju, i -voila, eto nam raznih političkih -izama. A od -izama do ratova je već dobro trasirana, izbetonirana, znacima regulirana i osvijetljena autocesta, sa prigodnim popratnim svratištima u kojima se dobro jede, jebe, i čvrsto spava. I sa naplatom cestarine na izlazu. :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Apr 2018, 14:23

Zmaj021 wrote:
05 Oct 2017, 21:13
ok, poremećaja po prirodi stvari mora biti. trgovinski problem s eu bi se relativno brzo riješio (srbija nije u eu, a carinska stopa je nula). mene zanima kompleksnija analiza, jer ako se matematika svodi na mi dajemo toliko, a ubiremo ovoliko jebo tu matematiku.


loše sam se izrazio.. zapravo sam htio reći da ako je novac jedini razlog za odcjepljenje + gornja matematika, onda će se stvar najvjerovatnije svesti na kurtu i murtu, a raji kako bude. zanima me šira priča iza ideje odcjepljenja plus ljudi koji je guraju.

brexit je dobar primjer - priča o ulaganju u zdravstvo prije i poslije referenduma.
most je dobar primjer - mnogi su popušili njihovu priču, ali ne i oni koji su skužili ljude iza. (undamin, jašta :D)

iza ideje odcjepljenja stoje konkretni ljudi i njihovi konkretni motivi, a na to slabo ko obraća pažnju.
otud i moje pitanje za referendum i markićku. mada je još bolje pitanje da li bi hrvati s današnjim iskustvom glasali onako kako su glasali '91. jedno je biti za nešto, a drugo je to nešto podržati kroz nosioce s pričom tipa tisućljetnjeg sna.

sad sam se sjetio i kolege euklida koji bi podržao markićku u vezi izmjene izbornog sistema. čak i ako bi novi sistem bio bolji, kako to podržat kad znaš da ćeš takvoj osobi dati određenu političku moć. ono, još samo ona fali.


pa tu, to.. kod opštine. :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_Boys
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Shock_Doctrine
https://www.ineteconomics.org/perspecti ... -the-world
... iako se meni čini da su u politici stvari ipak dosta kaotičnije nego u ekonomiji koja samo pokušava kanalizirati društvena strujanja u nečiju korist
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Apr 2018, 11:30

Jedna zanimljivost: katalonski anarhistički pokret prvi se u Evropi izborio za osmosatno radno vrijeme (kao zakonsku obavezu na državnoj razini) davne 1919.
Prvi u svijetu bio je -Urugvaj, 1915.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply