Komunizam/socijalizam (?) vs. kapitalizam

Koljite se i gložite!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

30 Nov 2016, 03:33

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... stcount=87
Hvala bogu da te zlocinacke totalitarne drzave vise nema.
Njemu zahvali za nestanak svih politeističkih "uređenja" i za svakog današnjeg apatrida! A kada bi i imao veze s SFRJ ili, dalekobilo, uništenjem SFRJ ja bih ga ponovo zguzio te bih mu, ove rede, napravio kći, da mu sin ima šta nakurac nabijat' i tako produžavat' vrstu. Incestuoznu, ali bolje ikakvu nego nikakvu, da joj se trag ne utre.
Ti bi, Sine, dakle, dobio Sestru blizanku.

- Tata
Sa srecom se sjetim tog sramotnog dana republike, spoznajom da ga vise nema i nikada ga vise nece biti.
Čijeg Dana čije Republike? Je li, Šišmišu ćoravi?
Hvala svim hrvatskim braniteljima koji su omogucili da taj dan bude zauvijek izbisan iz kalendara neovisne Hrvatske.
Prvo mora biti upisan da bi mogao biti izbrisan.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... stcount=90
Naravno.

Raspad Jugoslavije je upravo u suprotnosti sa svime sto su njezini tvorci zamislili u Jajcu 29. novembra 1943. godine.
Apsolutno. Raspad nije predviđen ergo neće se ni desiti. A oportunistima se čak i život događa usput, onako kao zgodna prilika, ponekad im se raspadne ponekad saspadne.
'taš...
Sigurno nisu zamislili da ce se ta drzava ikada raspasti, a pogotovo ne da ce se raspasti u krvi i ratovima naroda medju kojima je vladalo "bratstvo-jedinstvo". Ah, koje li zablude...
Nema potrebe da takvo šta zamišljaju.
A maloumnicima, koji nisu u stanju napraviti ni kratkoročni, petogodišnji, plan, jer su maloumnici, kapu kroji ko stigne, imputirajući im raspade, krvave, bratoubilačke ratove kako im se ćefne i sprdne, docirajući i suflirajući ispravljanje vjekovnih, ne moram naglašavati, već ispravljenih nepravdi, izvodeći ih iz jednog i uvodeći u drugi "režim" bez da znaju ko, šta, kako, zašto, otkad, čime, dokad itd., navlačeći ih tako na tanak led, jer su, rekoh već, maloumnici, koji se ne znaju ni ćebetom pokrit' dok sa EPP ne zagrmi: "Zima!".
Samostalna Hrvatska je negacija Jugoslavije, negacija Jajca i negacija onoga sto su stvoritelji Jugoslavije imali na umu onda kada su je stvarali.


Šinko, žaboravljaš prečižirati koja Hrvaška i koja Žugošlavija! :rofl:

Uzeću da si mislio na Socijalističke Republike; ne samo da samostalnost SRH nije negacija SFRJ nego se, a i u Ustavu SFRJ tako stoji, samostalnost čak i potiče. Do otcjepljenja.

A neke druge Hrvatske imaju veze sa nekim drugim Jugoslavijama...
Na kraju krajeva, da bi se samostalna Hrvastka rodila, Jugoslavija je morala umrijeti.
Možda se i tebi iz organizma rodi samostalni organ - mozak, uz odumiranje svih ostalih vitalnih organa, naravno.
Fraknenšajn, enibadi? :rofl:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... stcount=86
Tema na kojima se forumaš prisjećaju bezbrižnog života i rum-štangica ima na forumu nekoliko, i nikad mi nije palo ni na pamet da se miješam u ta sjećanja ili ih, ne daj Bože, nekome zabranjujem.
I bolje ti je.
Ova tema nije o tome, nego se zove Sretan Dan Republike!, a čestita se valjda samo ono što se slavi.
Jok, slavi se samo ono što se čestita.
Činjenica je da ovdje slavite dan državnosti države/režima u kojoj za većinu nije bilo osnovnih ljudskih sloboda, a ne sretne dane vašeg djetinjstva.
Činjenica je da je ne većina nego cijela cjelina uživala isključivo ljudsku slobodu jer, čudna li čuda, nikakva druga ne postoji. To što se paraziti osjećaju posebnima, te im opšte, neposebne tj. svakodnevne slobode prolaze ispod radara, te misle da ih nemaju, je sasvim druga stvar. Uostalom, impliciraš disparitet tamo gdje ga nema i kotejebe. Mrš!
Ne sporim da ima i onih kojima te slobode nisu bile važne, dosta im je bilo što je njihova guzica bila osigurana, nahranjena prasetinom i debela.
I janjetinom i janjetinom. :rofl:

Ne seri! :kava:
Koga briga što su istovremeno neki tamo zbog dvije riječi završavali u zatvorima, a neki drugi bili ubijani kao psi.
Koje dvije riječi? "Smrt Titu!"?! "Ua Jugoslavija!"?! :cerek:
Također se slažem da djeca "podobnih" roditelja nisu mogla to znati, jer im se roditelji sigurno nisu hvalili svojom sramotom (a znali su da žive ugodno zahvaljujući tome što ili nekome rade "krivdu" ili "samo" žmire na nepravde, vjeruj mi!), ali bi bilo za očekivati od odraslih osoba (pogotovo od onih koji pretendiraju sebe smatrati intelektualcima) da danas, kad se puno toga saznalo, otkrilo i otkopalo..., "znaju bolje" i ne sramote se veličajući tiraniju.
Bold:
Evo, ja ti vjerujem na riječ da su tebi tvoji sve pričali i da su baš zbog one dvije riječi i dobivali klempe, te da su tebe zavještali kao osvetnika svih neslobodnih ljudi...u slobodnoj Jugoslaviji.

Ne dipr!
Stoga nemoj mene pravit budalom, molim te, poznamo se već predugo...
A ne, to je, isključivo, zasluga tvojih roditelja - Judo ni'ke veze nema s tim. :rofl:


Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

30 Nov 2016, 04:41

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... tcount=108
Ukljucim forum, prvo sto vidim da je aktivno na pdf politika je ova tema....

Pomislim da je dobra zajebancija i kvalitetan trol... a onda procitam upise...
Šta, ti mislio igra mečka pa svrnuo na pečenje i pivu?! :rofl:
Kako kaze onaj stih - Hel Sloveni, i ostali... debelo ste zaostali...
Ajde begaj, Džounzi, što si nakraj srca, nemo' da ti zovem Osmog putnika! :agrosex:

Nismo mi zaostali - mi smo preostali. :mirko:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... tcount=124

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... tcount=134

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6141 ... tcount=140

Ma nije moguće! Pravo pravcato bractvo i jedinstvo. :cerek:
U rukavicama. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

30 Nov 2016, 07:46

Divim vam se kako imate volje ulaziti u raspravu na debelom forumu .Ja ga odavno više uopće ne otvaram od muke Sreća imam vas za izvidnicu i odašiljanje informacija . :cerek:


:trkeljanje azil: bar je mirno i prozračno ter služe grickalice i beveriđe
kurvanjski avatar, a
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

30 Nov 2016, 12:02

Chilimama wrote:Divim vam se kako imate volje ulaziti u raspravu na debelom forumu .Ja ga odavno više uopće ne otvaram od muke Sreća imam vas za izvidnicu i odašiljanje informacija . :cerek:


:trkeljanje azil: bar je mirno i prozračno ter služe grickalice i beveriđe
Ja ga koristim samo za regrutaciju novih trkeljaša. :o

Ali politiku ne otvaram, to bi već bilo previše.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

30 Nov 2016, 14:00

Leteća wrote:Ja ga koristim samo za regrutaciju novih trkeljaša. :o

Ali politiku ne otvaram, to bi već bilo previše.
Mozda si mogla dovest koje desnicarske debile da imamo koga banat :misli:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

30 Nov 2016, 15:31

miky0 wrote:Mozda si mogla dovest koje desnicarske debile da imamo koga banat :misli:
To nek ti juda trpa na traktore, ja imam prenježne ručice da bih dirala stajski gnoj. :raspa:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Dec 2016, 06:21

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6142 ... stcount=15

(...)A fasizam i komunizam nisu isto, neovisno o tome da imaju svoje grijehe (jer iako su pod obje ideologije činjeni zločini, samo je jedna zločinačka već u ideji).
Npr., kad neko namjerno počini zločin onda nije ok., a kad ga nenamjerno onda nema veze?! Jbt., ja bih radije da me neko prikolje, namjerno, zato što me mrzi iz dna duše, jer sam mu se nečim zamjerio pa da mi se na taj način osveti nego da me stoka, nenamejrno, gazi i da joj niko ništa ne smije jer je to, kao, ok. kad je nenamjerno. Jel' fakat ne kontaš da se komunisti upravo fašističkoj stoci svjesno, namjerno odupiru, Stoko jedna onesviještena, polusvijetu jedan? K'o da nikad nisi čuo za samoodbranu i odbrambeni, oslobodilački rat. Ajmo malo priznat' sud partije pa ćemo onda o presudama!

Koji bulšit jebote... :facepalm:

Bold:
Slušaj, Tumač, nosite se i ti i ovaj bold u materinu, pa tamo naširoko i nadugačko među sobom raspravljajte i o terminološkim i o suštinskim i o konceptualnim sličnostima a i različitostima komunizma (ako to tamo uopšte smijete) i fašizma te šta je to što fašiste čini fašistima a šta komuniste komunistima, i kakve veze komunisti (kojima se jedino može pripisati komunizam) imaju s ovim boldom! Ljigo! Slino! Mrš! :flop:

To smo puno puta obrazlagali. Pa tako ni 29. novembar nije isto sto i 10.4.
Zaključak je da su oba datuma zločinačka samo jedan je zločinačkiji, a? Moremršupičkumaternunedojebanu, serem ti se u ideologiju ako nije - nauka o ideji! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Dec 2016, 01:52

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6159 ... count=7334
Ono što je nesumnjivo jest da religijska komponenta komunizma jest direktno preslikana iz kršćanstva.
:facepalm:
Ajde?!

Jel' nema ničeg drugog nesumnjivog osim toga da je religijska komponenta komunizma direktno preslikana iz kršćanstva? :rofl:

I, ko je bio nesumnjivi preslikator i kojim se to sredstvima & metodama služio - Mikelanđelo, indigom + uranova ruda & zračenje radijumove soli? Pikaso, rotoskopijom & "3 strip" metodom?! Hebib, fotokopijom?! Likar, odokativno?! Možda ti, Drujo?! Potpišider i idi sad crtat' slikovnice! :rofl:
Pitam se šta će Agencija za zaštitu intelektualnog vlasništva reć' na ovo... :rofl: :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Dec 2016, 01:47

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6174 ... tcount=218

Mislim da ti ne citas sto ja pisem.
Hajde de, nije zabranjeno misliti. :rofl:

Jugoslavija je bila ekonomski uspjesnija od vecine drzava istocnoeuropskog socijalistickog lagera koje su bile pod kontrolom Moskve.


Debosu, kaže se Varšavski Ugovor a ne ist. soc. lager! Uostalom, mogao bi metnut' zarez između lagera i koje, da ti se ne bi spočitalo guranje SFRJ u to.

Takva je postala zahvaljujuci (cemu i kome?) americkoj lovi.
To, Majstore!!! Pošto država? Pošto državnost? Pošto sloboda? Pošto teritorija? Suverenitet?! Nezavisnost?! Jezik?! Istorija?! Kultura sa sve nasljeđem?! Mir?!?!?! :rofl:


Jer je amerikancima trebala uspjesna komunisticka drzava izvan sovjetskog bloka.


Mda, zato su se Ameri i borili u Dr. Svj. Ratu - da bi svoju komunističku Američicu zaključno sa 15.5.1945. g.n.e., na brdovitom Balkanu, postavili na noge, plativši punu cijenu za svoju slobodu (1.700.000 stradalih! Ljudi!!!).

I otad se više nisu igrali šnjome. :rofl:
Bez te pomoci bi Jugoslavija skrahirala i bilo ruglo cak i medju drzavama istocnog bloka koje nisu uspjevale postene cipele proizvesti, te bi Moskva mogla reci, evo vidite sto se dogodi kad se udaljite od SSSR-a. I zato ameri spasavaju Jugu da to ne dopuste, ne samo da Jugoslavija nije skrahirala nego je i postala uspjesnija od vecina drzava pod kontrolom Moskve.
Jel' ovo sad sovjetska il' američka propaganda? :misli:

Kogajebe, nije naša kako god da okreneš. :rofl:

Ovo uspjesna je u ekonomskom smislu usporedba sa ostalima komunistickim drzavama istocne Europe, to je usporedba sa drzavama koje su međuostalim proizvodile plasticnog trabanta za kojeg je lista cekanja bila godinama.
Samo što države istočne Evrope ama baš nikakve veze nemaju sa komunizmom.
Vec u iducoj recenici nakon citata je objasnjena "tajna uspjeha".
Mislim Jugoslavija je ekonomski bila tragicna zemlja, ali opet je bolje stajala od ostatka komunistickog bloka (zato sto je dobivala lovu od kapitalistickog "neprijatelja"). To sve govori o komunizmu kao ekonomskom uređenju.
Sinek, kapitalistički neprijatelj nikad nikome nije dao lovu tek tako (difits ic prpos!) - mada bi to želio da tako prikaže. :bicedobro:
A to što taj isti neprijatelj, nenavikao na red, disciplinu, stručnost, nekorumpiranost, uređeno tržište a ne Eldorado, potpuni izostanak oportunizma itd., itsl., ne kuži da za svoju lovu kod nas može kupiti samo našu lovu koja i jeste, naš, državni proizvod (šta 'no bi crno devizno tržište? :bicedobro:) a našom lovom u našoj zemlji kupovati samo ono što je u ponudi, te stalo biti pravljen (i napravljen :rofl:) budalom zato što se i dalje drži ekonomskih i trgovinskih modela koji korijene vuku iz feudalizma ili čega još nazadnijeg pa su stoga taman toliko neučinkoviti i štetni (po njega) koliko su i demode...e toooo je neprijateljev problem. To! Zato sad, kao i onda, imamo ovo drvljenje po Titu i "Titovoj Jugoslaviji" - jer ga je (neprijatelja) Stari i slao po ćevape i pucao po ušima i prevodio žedna preko vode a da nikad neprijatelju za to nije odgovarao.
Ono, tome neprijatelj i služi - ole, Toro! :cheer:
:rofl: :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Jan 2017, 05:48

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6192 ... tcount=114

prije drugog svjetskog rata u hrvatskoj je bilo preko 150 000 nijemaca a sada ih se može izbrojiti na prste.
A ti lijepo skokni do Fukušime il' Crnobilja, da te čike tamo ozrače pa ti možda izraste treća ruka...i četvrta noga...te tako uzmogneš brojati do - trideset! To ako ti je malo to prsta što sad imaš. :raspa:
Istina nije Hrvatska za to kriva nego jugoslavija ,


Ne postoji kriva Jugoslavija, samo prava. A ni Hrvatska ne može biti kriva kad je u Jugoslaviji. Pravoj! :raspa:
ali nekako se ne čuju u javnosti glasovi da se ne što poduzme za vraćanje kuća i povratak potomaka žrtava tog zločina.
Morao bi prvo dokazati zločin zločincima, a koliko se zna zločinci su sav onaj gnoj koji je pred partizanima odmaglio s ovih prostora. Brže od metka!
Neki nisu dovoljno brzo odmagljivali pa ih je znao stić' taj rečeni partizanski metak...ima tih rupčaga s ostacima, služi kao dokaz. :hekla:
osim toga brojni značajni hrvatski nacionalisti uključujući Starčevića , Šenou i druge su u svoje vrijeme bili poznati po svojim antigermanskim stavovima što je stvorilo podlogu za kasniji genocid
Ček, Hrvati su, navodno, izgenocidisali Nijemce ili Germane?!
A šta su radile Plave Kacige? Mirovni Posmatrači?! Igrali školice i klisa?! :rofl:


http://www.forum.hr/showpost.php?p=6198 ... tcount=119
Negiranje povijesnih činjenica je baš cool.
Mi stojimo iza povijesnih činjenica. Mi!

Povijesna činjenica je i to da smo u 2. Sv. Ratu jebali milu majčicu svima koji su nam se zamjerili i to samo zato što su se nama zamjerili. Jel' problem? :trep:

Tvrda komunistička retorika je isto cool...
Nije retorika jedina tvrda stvar u komunista! :trep:
A sve to uz solidnu dozu fašizma. Bravo !
Jeb'o li ti Musolini mater!
Jel' i ovo fašizam? :raspa:


http://www.forum.hr/showpost.php?p=6200 ... tcount=122
Necu hvaliti ovdje Sunića ali ispada da je Sunić bio dobar prorok, zapravo nije bio dobar prorok koliko je dubinski, na nevjerojatan nacin skuzio sto je to boljševizam, komunizam, u Americi liberalizam i u kavu propast vode sve te neuspjesne ideologije. Steta sto je takav vrhunski intelektualac marginaliziran i sto na neki nacin propada. Najgore od svega je sto takav intelekt ne postoji ili jedva da postoji na ovim nasim prostorima... Podsjeca me malo na Nichea koji je bi neslavan na pocetku a kasnije, nakon smrti postao slavan po svojim djelima, razmišljanjima...
Ajde?! :rofl:
Vrhunski intelektualac, skužio komunizme, skužio boljševizme, liberalizme...a nikako da skuži kako to da je FK Sarajevo bolje igr'o a FK Željo pobijedio?! I šta to jebe naše koke?!
:rofl: :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

22 Jan 2017, 20:57

U koliko % vi pripadate? :mirko:

http://www.globalrichlist.com/
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 Jan 2017, 21:54

Ja sve imam. Kol'ko je to posto? :giggle:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

23 Jan 2017, 11:20

Karlinjo wrote:
22 Jan 2017, 20:57
U koliko % vi pripadate? :mirko:

http://www.globalrichlist.com/
Prvo bi trebali definirati šta zapravo jest bogatstvo.
Drugo bi trebali reć kako je to tzv.bogatstvo jako imaginarna kategorija kada ga npr. jedan politički govor definira. Iliti takvo bogatstvo je kurac od ovce, smrdljiva tvorevina parazitske đubradi na zdravom tkivu biološki najnaprednije konstrukcije zvane ljudska civilizacija.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

23 Jan 2017, 15:17

Tvoj post zvuči ogorčeno jer nitko ne plaća tvoju ljubav prema civilizaciji. :o
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Apr 2017, 11:41

haram wrote:
23 Jan 2017, 11:20
Prvo bi trebali definirati šta zapravo jest bogatstvo.
Drugo bi trebali reć kako je to tzv.bogatstvo jako imaginarna kategorija kada ga npr. jedan politički govor definira. Iliti takvo bogatstvo je kurac od ovce, smrdljiva tvorevina parazitske đubradi na zdravom tkivu biološki najnaprednije konstrukcije zvane ljudska civilizacija.
Uf, koliko velikih riječi. :D

Stanimo malo na loptu: prvo i osnovno, pojmovi "biologija" i "biološki" nikako ne opisuju, a kamoli da objašnjavaju ukupnost materijalnoga, intelektualnoga i društvenoga razvoja ljudske zajednice, što civilizacija po definiciji jest. Drugo, civilizacija i kultura suprotni su polovi u odnosu na njih jer se odnose na nadgradnju, uvjetno rečeno; civilizacija označava višu razinu društvenoga razvoja, razvijeniji oblik materijalnih i kulturnih dobara i društvenih potreba te stoji nasuprot divljaštvu odnosno biologiji kao osnovi. I treće, civilizacije se rađaju i nestaju, kao i vrste. "Najnaprednija" ne znači ništa drugo doli "najnaprednija trenutačno", što samo po sebi nije apsolut - a nije ni iznimka. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 May 2017, 10:26

Stitch wrote:
11 Apr 2017, 11:41
Uf, koliko velikih riječi. :D
...
Velike riječi za velike ideje... ponio me moment, šta ćeš :cerek:

Ali evo jedna slika vrijedi milijun riječi:

Image

i još jedan milijun:

Image
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 May 2017, 12:56

Čemu onda glorificiranje "biološki najnaprednije konstrukcije zvane ljudska civilizacija" kada i te fotografije dokazuju da pretjeruješ? ;)

Idealiziranje ljudi besmisleno je. Ne zbog idealiziranja samog nego zato što sve stvaraju pojedinci. Kolektiv nikad ništa nije stvorio. Svjetina je dobra isključivo za linč. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 May 2017, 21:34

Stitch wrote:
28 May 2017, 12:56
Čemu onda glorificiranje "biološki najnaprednije konstrukcije zvane ljudska civilizacija" kada i te fotografije dokazuju da pretjeruješ? ;)

Idealiziranje ljudi besmisleno je. Ne zbog idealiziranja samog nego zato što sve stvaraju pojedinci. Kolektiv nikad ništa nije stvorio. Svjetina je dobra isključivo za linč. :raspa:
Slijedi li da taj kolektiv nije kolektiv pojedinaca? Pojedinci otuđeni od kolektiva a kolektiv od pojedinaca?! Neki disparitet?!
Šta su uistinu radikali i ekstremi?
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 May 2017, 22:38

Idem redom, a vi onda nastavite.

Civilizacija nije niti može biti biološka, a ni "biološki najnaprednija konstrukcija", pa ma što to značilo. civilizacija je društveni proizvod.

Ne postoji kolektivni genij, to je točno, ali ne postoji ni pojedinačni genij ako to nije u okviru društva i u odnosu na društvo.

Društvo odnosno kolektiv doista ništa ne stvara, no služi kao izvor energije. I ne mora uvijek biti riječ o rulji. :D

Šaboviću, nadam se da ti je sada sve jasno. :raspa:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 May 2017, 22:57

Interesuje me ovo:
Ima li kolektiv značiti pojedinci ili ne? Kolektiv garant ne znači pojedinac. Znači li pojedinci?
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 May 2017, 23:00

MmeTipfeler wrote:
28 May 2017, 22:38
Društvo odnosno kolektiv doista ništa ne stvara, no služi kao izvor energije. I ne mora uvijek biti riječ o rulji. :D
Kolektiv je meni uvijek stado. Ništa borgovsko, samo ničeansko. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 May 2017, 23:31

A šta ste se tolko uvatili toga šta je pjana budala u deliriju izvalila? :cerek:

Ovako:
ljudska vrsta je ostvarila nešto bez presedana u biološkoj povijesti ovog planeta, možda čak i u povijesti čitavog Univerzuma. Tehnološku civilizaciju, koja tek otvara nepregledne nove mogućnosti i puteve samoregulirajućeg života. Pjesnički rečeno; od svinja bi se mogli pretvorit u bogove.
Ali taj put ćemo sjebat jer svinje ne žele biti ništa drugo doli svinje, čak i kada im je klanje na vidiku, jer se do zadnjeg časa uzdaju u deus ex machina koje ih abolira od vlastitih napora i neugodne istine.
Ergo, i kapitalizam kao jedna svinjska ideologija im je savršeno prihvatljiv, dok god ima nešto u kopanji.

Ujedno se ispričavam svim onim nedužnim nesvojevoljno stvorenim i zatočenim domestificiranim životinjama iz roda papkara na tolikim personificirajućim objedama samo zbog toga što su neutemeljeno na zlom glasu jer su uključene u nutriticionistički nezdravu prehrambenu industriju .
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 May 2017, 23:46

haram wrote:
28 May 2017, 23:31
A šta ste se tolko uvatili toga šta je pjana budala u deliriju izvalila? :cerek:
Cinični smo. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 May 2017, 00:04

haram wrote:
28 May 2017, 23:31
A šta ste se tolko uvatili toga šta je pjana budala u deliriju izvalila? :cerek:

Ovako:
ljudska vrsta je ostvarila nešto bez presedana u biološkoj povijesti ovog planeta, možda čak i u povijesti čitavog Univerzuma. Tehnološku civilizaciju, koja tek otvara nepregledne nove mogućnosti i puteve samoregulirajućeg života. Pjesnički rečeno; od svinja bi se mogli pretvorit u bogove.
Ali taj put ćemo sjebat jer svinje ne žele biti ništa drugo doli svinje, čak i kada im je klanje na vidiku, jer se do zadnjeg časa uzdaju u deus ex machina koje ih abolira od vlastitih napora i neugodne istine.
Ergo, i kapitalizam kao jedna svinjska ideologija im je savršeno prihvatljiv, dok god ima nešto u kopanji.

Ujedno se ispričavam nedužnim nesvojevoljno stvorenim i zatočenim domaćim životinjama iz roda papkara na tolikim personificirajućim objedama samo zbog toga što su neutemeljeno na zlom glasu.
Ovo od svinja pa do ovog boldanog treba predstavljati neki progres?! Evoluciju?! To neki napredak?! Ako da, ok. Neka! Nemam ništa protiv da ovo boldano bude zapravo bivša svinja koja se na određeni način uzdigla do zvjezdanih visina i blještavila (da se i uopšte i ne osvrćemo na svinjsko porijeklo i svekoliko kruženje energije u univerzumu tj. povratak u prvobitno stanje i formu).
A od ljudi bi napredak bio - šta? Kiborzi?! Neka metamorfoza u ksenomorfe?! Prometejske Dejvide?! Terminatore?! Iksmene?! Kojimoj?
To fakat ne kužim, jbg.

I kakve veze imamo mi s tim svinjama koje šta žele ili ne žele? Ne smatraš valjda nas tim svinjama koje bi trebalo pretvarati u ono boldano? I ko bi to trebalo da nas pretvara? Priliči li nam pretvaranje uopšte?

Za kapitalizam se slažem, eto ga svinjama.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 May 2017, 17:54

Kako je počelo, otvorit ćemo mi i podforum Filozofija i ostale pizdarije, a Šabovića postaviti, akoli ne za moda, a onda za glavnu zvijezdu. :D

Pa da se malo pozabavimo futuristikom...

Šabović Adis wrote:
29 May 2017, 00:04
A od ljudi bi napredak bio - šta? Kiborzi?! Neka metamorfoza u ksenomorfe?! Prometejske Dejvide?! Terminatore?! Iksmene?! Kojimoj?
To fakat ne kužim, jbg.
Govorimo u biološkom smislu? Nemamo mnogo mogućnosti. Uspravili se jesmo, upotrebljavamo ruke za koješta, ne samo za tipkanje, jedino nam preostaje da se riješimo ostatka dlaka na tijelu. Dok god budemo pripadali razredu sisavaca, teško ćemo se moći odreći bilo kojega organa što ih sada imamo. Ako se okoliš na Zemlji promijeni, vidjet ćemo. Možda nam izrastu peraje i škrge.

Neke mogućnosti, doduše, pruža eventualni razvoj mozga i njegovih sposobnosti, kao i razvoj tehnologije. Recimo, danas nam treba deset prstiju za tipkanje, za sve ostalo dovoljan je samo palac i četiri prsta kao cjelina, otprilike, kao u onim dječjim rukavicama. Razvije li se tehnologija tako da više nećemo morati tipkati, nego će svakome biti dostupan pouzdan govorni program za pisanje teksta, moglo bi se dogoditi da se četiri prsta na ruci spoje u jedan. Onako malo veći. Na stopalu su za hodanje i ravnotežu bitne tri točke - palac, peta i jastučić ispod maloga prsta pa je i tu moguća slična promjena.

Reći će netko, pa ne služe nam prsti na rukama samo za tipkanje. Mogu se oni upotrijebiti i u druge svrhe. Mnogo ugodnije. Tu se vraćamo na razvoj mozga. Dakako, kod onih koji ga imaju. :cerek:
Post Reply