Komunizam/socijalizam (?) vs. kapitalizam

Koljite se i gložite!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 23:14

judolino wrote:A kaj ti sereš, blentone koji je giljal sa satova matematike.
Ima beskonačno mnogo prim brojeva. Stoga - za kapitalizam nema frke... :ne zna:
Pa to sam ja i rekao: kapitalizam se ponaša kao da nema nikakvih drugih ograničenja osim antropocentričnih zakonitosti, sve je teoretski neograničeno slično kao i u matematici prim brojeva... ali u RL beskonačno ne postoji, i granice rasta neumoljivo vraćaju biološki održive parametre na svoje mjesto, kapitalističkim apologetima unatoč.


what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Oct 2016, 23:14

Jebiga. Taman se mislim posvetiti poslu, a ovaj Haram izvuče intrigantnu temu i isto takvo pitanje. Sad ću morati sve proučiti. :mig:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

27 Oct 2016, 23:16

haram wrote:Okej. Ne zloupotrebljavaš svoje administratorske mogućnosti. Neću dalje čačkati zašto, ali cijenim to, zbilja, i zato pokušavam nastaviti dijalog.
Oprosti, ali kad vidim nekoga sa žličicom za sladoled u ruci pred očiglednim brdom problema, to glup si mi nekako izleti kao najkraći mogući odgovor.
Mi se mozemo svadjat ili jos bolje replicirat, pa zato forumi i sluze, a to sto ja imam administratorske alate i sto mogu puno toga uradit u svoju korist, ako ih iskoristim, to smatram najgorim oblikom forumskog cina.
Zbog takvih likova sam tamo i parcijaliziran na po foruma...dad bas razmisljam, ne znam kako bi se postavio da odjednom ta elita s onog foruma doleti vamo...ma banira bi ih :zubo:
haram wrote: Ja bih jako volio da mogu ovu diskusiju nastaviti sa prerano nestalim Lastanom, već i samo zato što mi može odgovarati, a siguran sam da bi to bili dobri odgovori koji bi potakli i još bolje replike. Ali ovdje su postavljena pitanja veća od tebe, mene, Lastana, i ovog foruma, i bilo bi intelektualno pošteno na njih otvoreno odgovarati.

Dakle, na Lastanov komentar kontraargumentirao sam linkovima na znanstvena istraživanja da je kapitalističko uređenje dugoročno destruktivno čisto biološki, nasuprot tvrdnjama da je najpogodnije/najprirodnije za ljudsku prirodu.
Ok, ne znam tko moze branit kapitalizam od nas ovdje, osim sedmice, samo steta sto njegove intelektualne mogucnosti stanu gdje pocne 100 kila misica :tuzni:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 23:31

Šabović Adis wrote:Hehe, znao sam. :D
Diogen?! To onaj što je usred bijela dana iš'o, s fenjerom u rukama, tražit' čovjeka i nikako da ga pozna? Treb'o je prvo pogledat' u ogledalo i odma' bi ga spazio čim bi ga ugled'o. :rofl:
:top:

Dalje, čovjek nije (samo) biološko biće, štoviše, biologija (ekčuli, biolog) ne konstatuje čovjeka. Biologija konstatuje, isključivo, ili muškarca ili ženu (ako i to, bez da joj se spolnost upetlja, koja je više socijalni nego naturalni konstrukt :zubo:). Čovjeka jok. Diskriminativna je do srži. A ako se zadesi da se umjesto muškarca i žene konstatuju mužjaci i ženke, koji, jelte, žive u fauni, onda se radi o praaaavo lošem biologu - zoologu. Eno ti Mengeleta pa ga pitaj! :rofl:

Čovjek osim što je fizičko jeste i psihičko biće; psihofizičko. Dakle, niti samo jedno niti samo drugo nego oboje. Čovjek osim vugle, kite, pice, ruku, nogu isl. ima i identitet - veze s biologijom & genetikom nema. Zna ko je, tj. zna odovor na to pitanje. :D
A gle; bilo na svijetu sedam i po milijardi čimpanza, orangutana, gorila, neandertalaca, kromanjonaca, ili marksističkih filozofa, ako svi oni jedu, jebu, kakaju, idu u supermarkete i voze aute, isto ti dođe. Zato nema smisla vodit o'đe takve rasprave. Po meni ključno pitanje je dokle to može tako. A neki koji se bave nekakvim naukama o tome dokle to može tako su rekli dokle to može tako. I rekli su da tako ne može još dugo, i da nam se crno piše, bez obzira na političko, nacionalno, religijsko, seksualno, moralno, umjetničko, ili bilo kakvo drugo opredjeljenje.

Šabović Adis wrote:Bil' mi ti znao ovo ispravit'? Nešto sam bio zasr'o a ne znam sam da ispravim grešku. Pit'o sam na debelforumu, al' niko neće da mi pomogne. Šupci! :rofl:
A jebajga Adise, moraš prvo prevest šta je pjesnik htio reći, nisu svi šta bi s tobom divanili neki transcendentalni gurui :ne zna:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 23:41

miky0 wrote:Mi se mozemo svadjat ili jos bolje replicirat, pa zato forumi i sluze, a to sto ja imam administratorske alate i sto mogu puno toga uradit u svoju korist, ako ih iskoristim, to smatram najgorim oblikom forumskog cina.
Aj, pošteno.
miky0 wrote:Zbog takvih likova sam tamo i parcijaliziran na po foruma...dad bas razmisljam, ne znam kako bi se postavio da odjednom ta elita s onog foruma doleti vamo...ma banira bi ih :zubo:
Imam ja još bolju ideju: daj ih meni da prodivanimo :E


miky0 wrote:Ok, ne znam tko moze branit kapitalizam od nas ovdje, osim sedmice, samo steta sto njegove intelektualne mogucnosti stanu gdje pocne 100 kila misica :tuzni:
Aargh! :lol: :top:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

27 Oct 2016, 23:45

Kapitalizam je najveća i najvažnija tekovina svih naših naroda i narodnosti. More krvi smo prolili da ga očuvamo i nikome nećemo dati da ga ruje iznutra... :unda:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 23:49

MmeTipfeler wrote:Jebiga. Taman se mislim posvetiti poslu, a ovaj Haram izvuče intrigantnu temu i isto takvo pitanje. Sad ću morati sve proučiti. :mig:
Nije "Haram", neg' je "haram", moliću fino... stanje, eminencija čak -a ne entitet :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 23:56

Karlinjo wrote:Kapitalizam je najveća i najvažnija tekovina svih naših naroda i narodnosti. More krvi smo prolili da ga očuvamo i nikome nećemo dati da ga ruje iznutra... :unda:
hnja-hnja :cerek:... druže Franjo, ljubičice bijela, tebe voli kamarila* cijela :rofl:


* http://www.hrleksikon.info/definicija/kamarila.html
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Oct 2016, 01:00

haram wrote:A gle; bilo na svijetu sedam i po milijardi čimpanza, orangutana, gorila, neandertalaca, kromanjonaca, ili marksističkih filozofa, ako svi oni jedu, jebu, kakaju, idu u supermarkete i voze aute, isto ti dođe. Zato nema smisla vodit o'đe takve rasprave. Po meni ključno pitanje je dokle to može tako. A neki koji se bave nekakvim naukama o tome dokle to može tako su rekli dokle to može tako. I rekli su da tako ne može još dugo, i da nam se crno piše, bez obzira na političko, nacionalno, religijsko, seksualno, moralno, umjetničko, ili bilo kakvo drugo opredjeljenje.




A jebajga Adise, moraš prvo prevest šta je pjesnik htio reći, nisu svi šta bi s tobom divanili neki transcendentalni gurui :ne zna:
Ha, mislim, prosto je:
Množina od ja je mi a ne jaovi.
Množina od čovjek je ljudi a ne čovjeci (meni supruga ponekad zna reć': "Jes' ti neki ljud ba, štas' ti kojikurac? :rofl: ).
Množina od Šabović Adis je -ko? :D

Mislim, množina je jedna stvar a jednine je nešto sasvim drugo tj. treba znati razliku između političkog subjekta i (apolitičkih & apolitičnih) objekata. :D

Ukratko, da te ne gnjavim više, vidim da sam ti pegla, izbjegavaj te koji tvrde da nas je sedam milijardi a ne znamo ko smo - deklasirani su, 100% nisu komunisti! :mig:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Oct 2016, 01:04

Karlinjo wrote:Kapitalizam je najveća i najvažnija tekovina svih naših naroda i narodnosti. More krvi smo prolili da ga očuvamo i nikome nećemo dati da ga ruje iznutra... :unda:
"Ruje" se piše velikim početnim slovom. :hekla:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Oct 2016, 00:21

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6093 ... tcount=115



zalazak pameti kaže:
Pogledaj post
stalno se donose zakoni koji opravdavaju otimacinu...
otkada postoje pisani tragovi,postoje i takvi zakoni...
sve legalno-znaci...
kroz aparate prisile...
satnik kaže:
I baš zato ih treba biti što manje.


Jedino kriminalci imaju problema sa zakonom. A ne stoje iza njega jer nisu u stanju ni da ga pojme ni da ga propišu.
Životinje, primjerice, nemaju nikakvih zakona...
Ono što socijalisti nikako da skontaju jeste da je tržište prirodan zakon, kao gravitacija, nemožeš ga ukinuti svom silom svijeta.


Tržište niti je zakon niti je prirodno. Društveno je.
Ne raste na livadi niti pada s neba k'o kiša. A ovo s gravitacijom i silom bolje da ne komentarišem - Njutn ti u tu tikvu metarskosekundičnokvadratnu udario...
Usput, tržište nećeš (ti) uspjeti da nametneš ni svim silama svijeta, ne prije nego sama sebe utržiš, prostitutko!
Tržište je što se desi kad ljudski um, potreba i narav spojiš s oskudnim resursima.


Kakvim sad oskudnim resursima? I o kojoj ti to naravi govoriš, gladeži? Šta se desi kad tebe spojimo s crvom? Il' da ti nakalemimo Dolar na čelo?! Mutantu!
Prirodno i bez prisile će jedni s drugima razmijenjivati vrijednost za vrijednost.


Vrijednost čega? Koja je jedinica za vrijednost?
Jednostavno sam čovjek ne može napraviti sve potrebno a kamoli sve poželjno, uvijek će se stvoriti spontana organizacija i suradnja da bi opskrbili sebe i obitelj kroz razmjenu stvorene vrijednosti.

E čuj, čovjek ne može sam?! Da mu nekog ibermenša prizovemo upomoć, a?
Šta ti je to spontana organizacija? Kako se to spontano stvori - ni pobačaj nije baš spontan, Perfidnjaku jedan! I kojikurac sad petljaš obitelj u tu nakaradu od organizacije, Morbidnjaku jedan?
Čak i komunistički režimi poput onog u Sovjetskom savezu, koji je pokušao ukinuti slobodnu razmjenu za ostvarenje što rigidnije planske ekonomije, nije mogao zaustaviti prirodu.


Ti si tako slojevito glup, kao glavica luka, da je to za ne povjerovati.
1) Režim nije komunistički.
2) Režimi isto tako.
3) Pokušao je ukinuti slobodnu razmjenu - čega?
4) Ako nemaš "rigidnu" plansku proizvodnju, šta onda imaš? "Rigidnu" neplansku proizvodnju, eto šta. Divlji Zapad...
No jeb'o SSSR...
Ta umrežena državna mafija sa svim svojim propgandnim posterima o narodnim neprijateljima koji krše zakone, drakonske kazne za bilo kakav prijestup, kvote i prijetnje radnim kampovima ako se iste ne ispune, sa svim svojim policajcima, doušnicima i špijunima to nikada nije uspjelo čak ni njima, uvijek se rodi crno trziste.
Votever...
Pa i u jugi,
Jebem ti mater nepismenu!
radilo se na crno,


Potpiši, pa da te hapsimo! Za rad na crno, eto si ga upravo priznao...
usluge su se razmijenjivale,
Usluge spadaju u tercijarne djelatnosti i kao takve one su najskuplje. Postoje jedino u najrazvijenijim zemljama, što je i dokaz razvijenosti. To što ti, i takvi debili kao ti, u naplati usluga vidite korupciju (a ne smeta vam tražiti, iziskivati usluge, je li?), pa, možete i vampire uviđat', svejedno ste glupi k'o kurac.
doktoru su se nosile boce i pršut,


Doktoru su se guzile i med. sestre a i drk'o mu se kurac, pa šta?

Koliko si boca i pršuta odnio doktoru? Il' primio?
u Italiju se išlo po modne rekvizite


O čemu ti? Dildači?!
jer je partijski vrh zabranio ljudima traženo
,


Majmune, ljudi su partijski vrh!
ili ga je barem učinio neisplativim svojim intervencijama.

Luzeru!
Rokni se!
Nema te sile da ubije ljudsku prirodu. Dok je potražnje bit ce i ponude.

Šta ako ukinemo potražnju? Kome ćeš ti nudit' to tvoje kapitalističko govno? M'rš dolje po afrikama fatat' bušmene i njima to govno od zaostalosti i potrebitosti prodavat', Slino jedna ogavna!
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

29 Oct 2016, 13:21

Ja uopće ne razumijem kako ljudi mogu govoriti protiv kapitalizma pa svo dobro, svu jednakost, mir, umjerenost, kulturu... donio je kapitalizam. :o
User avatar
Nenia Salonitana
Posts: 4103
Joined: 08 Jun 2014, 15:54

29 Oct 2016, 16:58

Karlinjo wrote:Ja uopće ne razumijem kako ljudi mogu govoriti protiv kapitalizma pa svo dobro, svu jednakost, mir, umjerenost, kulturu... donio je kapitalizam. :o
kapitalizam je jedna od najvećih blagodati civilizacije, odmah iza wc papira. :o
nije idealan, ali je najbolje što trenutno imamo i najbolje što je ikada postojalo od svih režima i ideologija.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Oct 2016, 18:26

Samo vas gledam...:hekla:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Nov 2016, 01:28

Nenia Salonitana wrote:kapitalizam je jedna od najvećih blagodati civilizacije, odmah iza wc papira. :o
nije idealan, ali je najbolje što trenutno imamo i najbolje što je ikada postojalo od svih režima i ideologija.
Neznam dokle si ironična, al ak je uskovidno, sebično i autodestruktivno društvo nešto najbolje što možemo smislit i aplicirat, i bolje je da što prije pokrepamo. Možda će žohari bit pametniji.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Nov 2016, 01:58

Karlinjo wrote:Ja uopće ne razumijem kako ljudi mogu govoriti protiv kapitalizma pa svo dobro, svu jednakost, mir, umjerenost, kulturu... donio je kapitalizam. :o
Tvoj nick me podsjeća na izvjesnu poslovnu Carlyle grupaciju, znanu i kao "The ex-presidents' club".

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Carlyle_Group
http://www.rense.com/general36/fat.htm
https://www.theguardian.com/world/2001/ ... ber11.usa4
http://www.economist.com/node/1875084
http://www.forbes.com/sites/nathanvardi ... f2a1fc7473

Što se tiče mira, zanimlivo je primijetit da je dotična grupacija (čiji su prominentni članovi najutjecajniji zapadni političari) glavni dobavljač vojne opreme i financijer privatnih vojski u naftom bogatim sada kriznim regijama.
Internetski linkovi za to su notoro lako dostupni.

I još jedan zanimljiv detalj o prirodi ulaganja u konkretni biznis, sa oficijelne stranice same korporacije:
Investment enables the formation of an oil and gas platform in Europe, Africa and the Mediterranean region
https://www.carlyle.com/media-room/news ... ine-energy
Baš čudno što fosilni lobisti ulažu tolike milione u američke političke stranke.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fossil_fuels_lobby

Mislim, neko je rekao kako je kapitalistička privreda, za razliku od komunističke/socijalističke, slobodna od dirigiranja pseudodržavnih organa najgore vrste? :lol:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

27 Nov 2016, 22:15

haram wrote:Tvoj nick me podsjeća na izvjesnu poslovnu Carlyle grupaciju, znanu i kao "The ex-presidents' club".

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Carlyle_Group
Bilo bi mi drago da sam nekako povezan. :o

Ja mislim da je ludo ne dostavljat oružje, to je dosta profitabilno znači sigurno neki dosta racionalni ljudi. :D

Naravno da je mir u svijetu jedino moguć u kapitalizmu pogotovo dilanjem oružja. :kava: To je činjenica. Dati nekom pušku ili pištolj je kao dati mu kruh u ruke. :o Svaki čovjek s oružjem bi morao biti dovoljno kvalificiran da ne bude pretjerano siromašan. Mislim bolje to nego k'o oni luđaci što siromašnim ljudima daju udice za pecanje i plahte protiv komaraca. :rolleyes: Ja bogme ne znam tko se od toga obogatio ili razvio - dok, kod oružja je to malo drugačije. :o

Mislim da bi trebalo organizirat humanitarne koncerte za prikupljanje oružja... imat srcedrapajuće spotove gdje mali crnac, azijat ili latino priča kako je bio socijalist, a onda nabavio pušku i otkrio sve čari kapitalizma, investiranja u bolje sutra... :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Nov 2016, 22:22

Problem je što se nad kapitalistom uvijek nađe veći kapitalist. :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

27 Nov 2016, 22:29

haram wrote:Pa to sam ja i rekao: kapitalizam se ponaša kao da nema nikakvih drugih ograničenja osim antropocentričnih zakonitosti, sve je teoretski neograničeno slično kao i u matematici prim brojeva... ali u RL beskonačno ne postoji, i granice rasta neumoljivo vraćaju biološki održive parametre na svoje mjesto, kapitalističkim apologetima unatoč.
Mali ispravak. Kapitalizam ne poznaje ni antropocentrične zakonitosti. Samo zakone tržišta. A ono s ljudima nema nikakve veze.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

27 Nov 2016, 22:30

I to je ljepota kapitalizma. Uvijek neki izazovi, neke nove mogućnosti... Divno. :D :o
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

27 Nov 2016, 22:33

Leteća wrote:Mali ispravak. Kapitalizam ne poznaje ni antropocentrične zakonitosti. Samo zakone tržišta. A ono s ljudima nema nikakve veze.
Ljudi su to tržište koji se ponašaju se na ovaj ili onaj nečin u skladu sa nekakvim zakonima, što jasno treba koristiti opet na korist pojedinca. Prema tome antropocentričnost je u samoj srži kapitalizma na više razina. :o
Last edited by Karlinjo on 27 Nov 2016, 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Nov 2016, 22:33

...i stvar prošlosti.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

27 Nov 2016, 22:38

Karlinjo wrote:Ljudi su to tržište koji se ponašaju se na ovaj ili onaj nečin u skladu sa nekakvim zakonima, što jasno treba koristiti opet na korist pojedinca. Prema tome antropocentričnost je u samoj srži kapitalizma na više razina. :o
Ma jok. Oni koji se ponašaju nisu ljudi nego strojevi. Barem u onom guđerifovskom smislu. Misleće biće nemreš uvjerit da mu je potreban šampon protiv prhuti da dođe do pičke. Ili kurca, svejedno.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

27 Nov 2016, 22:41

Koje su ovo djetinjarije ... :facepalm:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Nov 2016, 22:47

Hroboatos wrote:Koje su ovo djetinjarije ... :facepalm:
Posljednji krik. Što? :ne zna:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply