komunisticki zlocini / otvaranje arhiva udbe

Koljite se i gložite!
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

12 Apr 2017, 09:16

koliko truda za zivjeti u zabludi. moje pitanje je uvijek isto i uvijek upereno istima: zasto je porazena njemacka 5 godina nakon ww2 vec bila respektavilna sila i igrac na europskoj sceni dok je pobjednicka juga bila mjesto gdje su strani drzavnici tek ponekad dosli pojest i popit kod diktatora?


AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2017, 10:48

Ispočetka nije tako bilo. Pokretale su se urbanizacijske i industrijalizacijske petoljetke nakon Drugog svjetskog rata. I bile su uspješne. Industrijalizacija je šezdesetih godina prošloga stoljeća u bivšoj Jugi bila ravna onoj u Japanu.

Poslije je taj zamah nestao, izgubio se polet. Što je tome uzrok, dalo bi se govoriti. No nije pošteno reći da Jugoslavija nije ulagala u razvoj. Jest, ali ne sve vrijeme i ne planski. Pod tim mislim na opravdana, racionalna ulaganja, a ne na ona po republičkom i regionalnom ključu.
Potpisi su za budale.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

12 Apr 2017, 11:03

Stitch wrote:
12 Apr 2017, 10:48
Ispočetka nije tako bilo. Pokretale su se urbanizacijske i industrijalizacijske petoljetke nakon Drugog svjetskog rata. I bile su uspješne. Industrijalizacija je šezdesetih godina prošloga stoljeća u bivšoj Jugi bila ravna onoj u Japanu.

Poslije je taj zamah nestao, izgubio se polet. Što je tome uzrok, dalo bi se govoriti. No nije pošteno reći da Jugoslavija nije ulagala u razvoj. Jest, ali ne sve vrijeme i ne planski. Pod tim mislim na opravdana, racionalna ulaganja, a ne na ona po republičkom i regionalnom ključu.
ma bilo je rasta ali ako je rast od ceste od utabane ilovace do asfalta to nije usporedivo s skandinavijom (svedsku se spominje kao zemlju koja je 60-ih imala slabiji gospodarski rast od juge ali malo tko napomene da je zato imala standard koji juga nije dosegnula u najboljim danima). zatim industrija i poslovi s nesvrstanima, kako se zvala splitska firma koja je gradila luke u siriji? bilo je posla koji je nestao kad su juzna koreja i kina sredinom sedamdesetih prepolovile cijene, vrijeme radova i udvostrucile kvalitetu, juga tome nije mogla parirati jer se nije ulagalo u inovacije.
AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2017, 11:34

7nationarmy wrote:
12 Apr 2017, 11:03
ma bilo je rasta ali ako je rast od ceste od utabane ilovace do asfalta to nije usporedivo s skandinavijom (svedsku se spominje kao zemlju koja je 60-ih imala slabiji gospodarski rast od juge ali malo tko napomene da je zato imala standard koji juga nije dosegnula u najboljim danima).
Uspoređuješ države koje su se normalno razvijale, i društveno i ekonomski - pri čemu je Švedska bila neutralna pa 150 godina uopće nije ratovala - sa zemljom koja je praktički iz feudalnog društva uskočila u socijalizam. Koliko je ono seljačko stanovništvo imalo udjela u ukupnoj populaciji, 75 posto? Ili više čak?

Jugoslavija i Skandinavija ne mogu u istu rečenicu. Nama je gradnja cesta, pruga, elektrana, tvornica... doista mnogo značila. Bio je to strahovit napredak u tadašnjim okolnostima. Lako je bilo, što ja znam, Indijcima - njima su prokleti kolonijalisti napravili cijelu infrastrukturu. Gradili su željezničke pruge kao nekad Rimljani ceste. I premrežili cijeli potkontinent.

Mi te sreće nismo bili.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Apr 2017, 12:11

7nationarmy wrote:
12 Apr 2017, 09:16
koliko truda za zivjeti u zabludi. moje pitanje je uvijek isto i uvijek upereno istima: zasto je porazena njemacka 5 godina nakon ww2 vec bila respektavilna sila i igrac na europskoj sceni dok je pobjednicka juga bila mjesto gdje su strani drzavnici tek ponekad dosli pojest i popit kod diktatora?
Pobogu, pa već i vrapci na krovu pjevaju o tome kako je Amerika uložila sve sile da podigne poraženu Njemačku. Zapadni dio, dakako, jer je Sjedinjenim Državama to bilo u interesu radi suprotstavljanja SSSR-u. Amerika je ulagala i u Jugoslaviju, ali razmjerno tomu koliki je Juga za njih bila faktor.

Svojevremeno sam negdje čitala kako je Juga imala najveći i najbrži ekonomski rast u svijetu u razdoblju od 1948. do 1951., a to je bila politički motivirana pomoć.

Sustav je s vremenom sam sebe počeo uništavati, a onda smo naglo uskočili u razdoblje prvobitne akumulacije kapitala. I sad se čudimo.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

12 Apr 2017, 14:20

Stitch wrote:
12 Apr 2017, 11:34
Uspoređuješ države koje su se normalno razvijale, i društveno i ekonomski - pri čemu je Švedska bila neutralna pa 150 godina uopće nije ratovala - sa zemljom koja je praktički iz feudalnog društva uskočila u socijalizam. Koliko je ono seljačko stanovništvo imalo udjela u ukupnoj populaciji, 75 posto? Ili više čak?

Jugoslavija i Skandinavija ne mogu u istu rečenicu. Nama je gradnja cesta, pruga, elektrana, tvornica... doista mnogo značila. Bio je to strahovit napredak u tadašnjim okolnostima. Lako je bilo, što ja znam, Indijcima - njima su prokleti kolonijalisti napravili cijelu infrastrukturu. Gradili su željezničke pruge kao nekad Rimljani ceste. I premrežili cijeli potkontinent.

Mi te sreće nismo bili.
ne usporedjujem ja nego drugi, recimo to sam s judolinom davnih dana po forumu pisao kad je bio odusevljen razvojem juge i manje odusevljen kad sam ga pitao zasto je standard izostao. da, svaki rad je tada znacio u zemlji u kojoj je prikljuceno na kanalizaciju bilo 20-30%, za usporedbu u hrvatskoj je ta brojka danas preko 90% a u srbiji i dalje negdje oko 60%.
AJ EM BAK!
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

12 Apr 2017, 14:24

MmeTipfeler wrote:
12 Apr 2017, 12:11
Pobogu, pa već i vrapci na krovu pjevaju o tome kako je Amerika uložila sve sile da podigne poraženu Njemačku. Zapadni dio, dakako, jer je Sjedinjenim Državama to bilo u interesu radi suprotstavljanja SSSR-u. Amerika je ulagala i u Jugoslaviju, ali razmjerno tomu koliki je Juga za njih bila faktor.
ne samo amerika. ali svabo je napravio cijeli posao i uredno vrati i preplatio svaki uloceni cent. juga? torbe love dolazile pred kraj, navodno po 3 miljarde dolara anti markovicu da regulira inflaciju. malo sa zapada, malo sa istoka i gdje smo se nasli - nekonkurentna industrija, izrazito malo skolovanih ljudi od cega jos manje kvalitetno skolovanih.

najgori zlocin ljubicice bele bilo je zatvaranje hrvatske od svijeta, zato ja pizdim na debile koji velicaju taj sustav koji nas je uvjerio da smo nebitni i da moramo bit zadovoljni mrvicama.
AJ EM BAK!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Apr 2017, 15:58

7nationarmy wrote:
12 Apr 2017, 09:16
koliko truda za zivjeti u zabludi.


Fakat. Trebao bi već jednom odrasti.
moje pitanje je uvijek isto i uvijek upereno istima: zasto je porazena njemacka 5 godina nakon ww2 vec bila respektavilna sila i igrac na europskoj sceni
Igrač čega? Domina?! :rofl:
Jel' to neki svoj respektabilni igrač ili nečija pišana maroineta? Još uvijek dojčland iberales, a? Malomorgen! :rofl: Nad dojčlandom hiljadu kuraca, ne zna se ko ga sve nije zabio. I to baš nakon kapitulacije, '45. Dok se i vojno ne oslobode nakon vojnog poraza, mogu biti i respektabilnosilni evropski pljuvači uvis - džabe im. Oh, tu je još i Japan. I Italija... :rofl:

dok je pobjednicka juga bila mjesto gdje su strani drzavnici tek ponekad dosli pojest i popit kod diktatora?

A ti strani državnici, jesul' to bili pobjednički strani državnici?
Ne Šinko, nisu nam to pobjednici dolazili u posjet, dolazili su pobjedniku u posjet! Ne čudi stoga što su odilazili k'o popišani nakon što bi im se ukazalo na tu činjenicu. Da, diktator...moretese žalit' znatevi dobro kome - Jednom Jedinom, a nije diktator, ni monopolist...ma joooook, đe bi On. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

12 Apr 2017, 16:01

velim ja uvijek, meni mercedes, tebi trabant - vazno je znati i biti zadovoljan.
AJ EM BAK!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Apr 2017, 16:44

7nationarmy wrote:
12 Apr 2017, 16:01
velim ja uvijek, meni mercedes, tebi trabant - vazno je znati i biti zadovoljan.
Falat' k'o bratu, al' dokle god imam tebe imam šta i vozikat'! Jeb'o trabante! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2017, 18:31

7nationarmy wrote:
12 Apr 2017, 14:20
ne usporedjujem ja nego drugi, recimo to sam s judolinom davnih dana po forumu pisao kad je bio odusevljen razvojem juge i manje odusevljen kad sam ga pitao zasto je standard izostao. da, svaki rad je tada znacio u zemlji u kojoj je prikljuceno na kanalizaciju bilo 20-30%, za usporedbu u hrvatskoj je ta brojka danas preko 90% a u srbiji i dalje negdje oko 60%.
Ne znam jesi li primijetio, ali ja nisam Judolino. :raspa:

Daleko od toga da sam oduševljen Jugom - štoviše, još sam na satovima marksizma u srednjoj profesorici objašnjavao da bi Hrvatskoj bolje bilo samoj, davno prije Tuđmana i demokratskih izbora, zbog čega mi je jedne godine zaključena trojka unatoč peticama iz testova - ali glupo je izmišljati stvari.

Standard nam je bio dovoljan za razmjerno ugodan život. Nitko nije gladovao i kopao po kontejnerima. Ljudi su svake godine išli na more. Putovali su u inozemstvo i kupovali ono što im fali. Svi su imali osigurano školovanje, liječnika i radno mjesto. A gomila naše love išla je u saveznu blagajnu i trošila se na pasivne srpske i bosanske krajeve. Društvo je dakle bilo koliko-toliko stabilno unatoč tomu što se novac stalno gubio, prelijevao iz šupljeg u prazno. I to treba priznati.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Apr 2017, 19:02

Ja iz Marksizma redovno dobivao kečeve a dvice na guranje. Marksist sam - nula bodova. :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2017, 19:09

Neprijatelja, vele, treba upoznati. Otud ti kečevi, ti si prijatelj bio. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Apr 2017, 19:42

Stitch wrote:
12 Apr 2017, 19:09
Neprijatelja, vele, treba upoznati. Otud ti kečevi, ti si prijatelj bio. ;)
A ne'am pojma. Nešto kontam, da smo umjesto Marksizma imali Staljinizam i s tim bih se isto tako prosipao. Šta'š, možda je do klime. :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

14 Apr 2017, 08:49

Stitch wrote:
12 Apr 2017, 18:31
Ne znam jesi li primijetio, ali ja nisam Judolino. :raspa:
nisam ni rekao nit sam mislio kao uvredu, tebi ili njemu, samo kazem kako se ciklicki vrte iste price.
Daleko od toga da sam oduševljen Jugom - štoviše, još sam na satovima marksizma u srednjoj profesorici objašnjavao da bi Hrvatskoj bolje bilo samoj, davno prije Tuđmana i demokratskih izbora, zbog čega mi je jedne godine zaključena trojka unatoč peticama iz testova - ali glupo je izmišljati stvari.
kakvo izmisljanje? siromasna ruralna zemlja ciji je diktator drugovao s idi aminom i slicnim intelektualcima dok je ostatak svijeta dizao standard.
Standard nam je bio dovoljan za razmjerno ugodan život. Nitko nije gladovao i kopao po kontejnerima. Ljudi su svake godine išli na more. Putovali su u inozemstvo i kupovali ono što im fali. Svi su imali osigurano školovanje, liječnika i radno mjesto. A gomila naše love išla je u saveznu blagajnu i trošila se na pasivne srpske i bosanske krajeve. Društvo je dakle bilo koliko-toliko stabilno unatoč tomu što se novac stalno gubio, prelijevao iz šupljeg u prazno. I to treba priznati.
a cuj, svi su imali osigurano skolovanje pa je dan danas u hrvatskoj oko 10% visoko obrazovanih ljudi. radno mjesto, a gdje su radna mjesta, sto je vrijedilo je ostalo. jebes takvu stabilnost gdje se dovede zemlju triput do stecaja pa te stranci spasavaju jer ih ucjenjujes da ce u protivnom okrenuti prema rusiji. a za to vrijeme rastu kojekakvi tedeschi i slicni tate i sinovi. nisu svi putovali u inozemstvo, tek kad je shvatio da vise ne moze hraniti pola jugoslavije je tito svima omogucio dobivanje pasosa - to su sve povijesne cinjenice, sugava zatvorena prcija manijaka u bijelom odijelu koji je nagomilao aute, jahte i vile a narodu prodavao pricu o samoupravljanju, bratsvu i jedinstvu.
AJ EM BAK!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Apr 2017, 19:59

7nationarmy wrote:
14 Apr 2017, 08:49
nisam ni rekao nit sam mislio kao uvredu, tebi ili njemu, samo kazem kako se ciklicki vrte iste price.
A ti misliš da si bilo čime rekao bilo šta novo?! :rofl:
Šinko, tvoja i priča takvih kao ti je, ono, stara k'o Stara Grčka. Ti si tek Novi kolačić koji same priče nije ni svjestan - jer si Novi kolačić. Ti tek treba da se zapitaš na šta se odnosi unutrašnji i vanjski neprijatelj, a zapitaćeš se, nema ti druge! Polako! :bicedobro:

kakvo izmisljanje? siromasna ruralna zemlja ciji je diktator drugovao s idi aminom i slicnim intelektualcima dok je ostatak svijeta dizao standard.

Misliš, svjetski ostaci dizali sami sebi standard?! Inčresting. :kokice:
Pošto je rad u tom ostatku svijeta, u kojem sam Radnik niti je svjestan rada niti je svjestan toga da se otuđuje od svojeg proizvoda na svoju štetu a u korist *Majmuna u odijelu?



* Vidi posljednju sliku prošloj strani!

a cuj, svi su imali osigurano skolovanje pa je dan danas u hrvatskoj oko 10% visoko obrazovanih ljudi. radno mjesto, a gdje su radna mjesta, sto je vrijedilo je ostalo. jebes takvu stabilnost gdje se dovede zemlju triput do stecaja pa te stranci spasavaju jer ih ucjenjujes da ce u protivnom okrenuti prema rusiji. a za to vrijeme rastu kojekakvi tedeschi i slicni tate i sinovi. nisu svi putovali u inozemstvo, tek kad je shvatio da vise ne moze hraniti pola jugoslavije je tito svima omogucio dobivanje pasosa - to su sve povijesne cinjenice, sugava zatvorena prcija manijaka u bijelom odijelu koji je nagomilao aute, jahte i vile a narodu prodavao pricu o samoupravljanju, bratsvu i jedinstvu.
Zlaja, navedi stranicu, pasus i red odakle si iz Povijesti prepisao ove činjenice! :bicedobro:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Presvetli
Posts: 9
Joined: 10 Apr 2017, 13:27

22 Apr 2017, 10:41

Dnevno.hr :D
Ne bu se nišče prek naših leđa i nami pred nosom penezima kitil.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Apr 2017, 13:42

Tko zna, možda je Narod.hr. ;)
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

02 May 2017, 14:09

7nationarmy wrote:
14 Apr 2017, 08:49
a cuj, svi su imali osigurano skolovanje pa je dan danas u hrvatskoj oko 10% visoko obrazovanih ljudi. radno mjesto, a gdje su radna mjesta, sto je vrijedilo je ostalo. jebes takvu stabilnost gdje se dovede zemlju triput do stecaja pa te stranci spasavaju jer ih ucjenjujes da ce u protivnom okrenuti prema rusiji. a za to vrijeme rastu kojekakvi tedeschi i slicni tate i sinovi. nisu svi putovali u inozemstvo, tek kad je shvatio da vise ne moze hraniti pola jugoslavije je tito svima omogucio dobivanje pasosa - to su sve povijesne cinjenice, sugava zatvorena prcija manijaka u bijelom odijelu koji je nagomilao aute, jahte i vile a narodu prodavao pricu o samoupravljanju, bratsvu i jedinstvu.
Ne znam jesam li prije ostavio podatke iz Radelića o Hrvatskoj i Hrvatima u 2. Jugoslaviji, no ako nisam- oni bi trebali biti dovoljni da svakoga normalnog Hrvata otrijezne od ostataka jugofilije.

Jugoslavija kao antihrvatska država

Većina je podataka iz knjige Zdenka Radelića: Hrvatska u Jugoslaviji 1945.-1991., Zg, ŠK, 2006.

Moja je teza: koliko god mi Hrvati bili heterogeni i imali i te hrvatske Jugoslavene, većina nas, sumarno, nikad nije prihvatila tu Jugoslaviju kao svoju zemlju- i za to smo imali debelih, konkretnih razloga. To je vjerojatno u domeni iracionalnog- no to iracionalno pokazuje prave porive naroda koji zna za što jest, a protiv čega jest- ili barem nevoljko traje u nekoj tvorevini, ali stalno ga ta žulji. Ta je Jugoslavija zbog 500 čimbenika bila obojena srpski- ili, precizniije- antihrvatski- i nije bilo manevarskoga prostora da se učini i hrvatskom, da ju mi osjećamo kao svoju.

Dostajat će podatci-kojima se može prigovoriti da su selektivni- no svima se to može.

Crkva

KC u Hrvata se nikad nije uklopila u taj režim, za razliku od pravoslavne i one u Slovenaca, te islamske.

U doba rata u Yu je ubijeno ukupno 385 katoličkih svećenika, a od toga, partizani su ubili 355. Pravoslavih je ubijeno 498, od toga od ustaša 188, partizana 153 i ostalo ostali.
Katoličke se svećenike nastavilo ubijati i 1946, 1947,..a pravoslavne - ne.
Očito je da je ta disproporcija stavila katolike u opoziciju prema komunistima jer su četnici ubili 24 svećenika, a partizani- 355. U BiH je bilo suđenja vjerskim službenicima. Podatci od 1945.-1953. pokazuju da je tamo osuđeno 154 katolička svećenika (a Hrvati su bili oko 23% stanovništva), 48 pravoslavnih (a Srbi su bili oko 43%) i islamskih 110 (a Muslimani su bili oko 35%). Gangsterskim načinom ubijeno je do kraja 1945. 206 katoličkih svećenika, a do kraja 1951. još 30.
O Stepincu i ostalom da ne govorimo....
Vidi se da je naša crkva najviše stradala od komunističkog režima i nije se nikad savinula, kao što su SPC i islamska.

Ratno nasljeđe

Iako su Hrvati bili debelo zastupljeni u partizanskom pokretu- Broz je dao podatke o 44% Srba, 30% Hrvata, 10% Slovenaca itd.- činjenica je da je vojska NDH bila najbrojnija i najantipartizanskija vojska u doba rata. Maksimum broja su Dražini četnici imali oko bitke na Neretvi, oko 80.000, a Nedić, Ljotić i ostali zanemarivo. Slovenci isto postotno manje, Muslimani boranija, a Hrvati su imali u snagama NDH od 1942. do 1945. (bez legionara u kojima je bilo 15.000-30.000 ljudi) uvijek oko 150.000, a možda i 200.000). Hrvati su u 2. svj. ratu bili narod koji je najviše bio "pod oružjem", na obje strane, i to nešto više na NDH. Kroz vojne formacije prošlo je daleko manje Slovenaca, Srba i Muslimana, a Hrvata najviše, i u apsolutnom broju- a posebno u vojsci NDH koja je bila najjasnije protiv bilo koje Jugoslavije.

Poratna stradanja

Bleiburg i ostalo-uza sva napuhivanja.... bez komentara, jasno je da su Hrvati najviše stradali.

Politička emigracija, kako stara, tako i ona nakon 1971.

Broj glasila političke emigracije 1978.

Albanska 21
Hrvatska 140
Muslimanska 7
Slovenska 22
Srpska 75

Hrvatska zauzima 51,6%.

U 1980-im Njemačka je objavila da ima 16.000 političkih emigranata iz cijelog svijeta. Od toga su oko 10.000 ili 60% činili Hrvati.


Ekonomska emigracija i demografsko krvarenje

Hrvatska je imala najvišu stopu emigracije u Europi, a drugu u svijetu, iza Portorika.

Podatci za 1970/71., po migracijskoj stopi

Hrvatska 5,8
Portugal 5,6
Jugoslavija 3,7
Grčka 3,2
Španjolska 3,1
(o ostalom, Radelić 424-428)


Podređenost u strukturama vlasti


Moglo bi se u beskraj sa statistikama u partiji, vojsci, miliciji...no nema smisla.
Dosta je navesti naporazniji podatak, za BH.
U razdoblju od 1945. do 1966. bili je među oficirima MUP-u BH 2,75% Hrvata, 9,92% Muslimana i 87,13% Srba.
Od 1945. do 1991., BH UDBA/SDB- 9,30% Hrvata, 23,60% Muslimana i 66,60% Srba.

Po dosijeima, kao državni neprijatelji, postoje podatci za BH u 1980-im godinama: Hrvati- 73,19%, Muslimani 16,83% i Srbi 15,62%.

Za cijelu Jugoslaviju, u listopadu 1966., postotak radno sposobnoga stanovništva koji je imao dosije u UDBA-i, t.j. tretirao se kao politički sumnjiv i nepodoban, bio je po republikama i pokrajinama:

BiH 172.274 ili 13%
Crna Gora 36.000 ili 22%
Hrvatska 1.300.000 ili 67%
Makedonija 96.531 ili 17%
Slovenija 200.000 ili 28%
Srbija-bez Kosova 200.000 ili 8%
Kosovo 120.000 ili 36%

U 5. vojnoj oblasti, koja je do preustroja pokrivala većinom Hrvatsku, nacionalna pripadnost oficirskoga kadra bila je- 57% Srba, 12% Hrvata, 6% Slovenaca, 5% Crnogoraca, 4% Jugoslavena i 16% ostalih.
1989. u Službi državne sigurnosti (bivša UDBA), godine 1989. bilo je u saveznoj SDS: 61% Srba, 18% Jugoslavena, 12% Crnogoraca, 4% Makedonaca, 1% Hrvata, 1% Slovenaca, 1% Albanaca. Krajem 1989. bilo je u SDS Hrvatske 51% Hrvata, 29% Srba, 16% Jugoslavena, 25% ostalih.


Gospodarstvo


Paralelni razvitak Hrvatske i Srbije, godina 1925. i 1971.-omjer. Prvi podatak za 1925., drugi za 1971. Hr- Hrvatska, Sr- Srbija

Stanovništvo Hr 28, Sr 22 [] 1925.
Stanovništvo Hr 21, Sr 28 [] 1971.

Industrija Hr 33, Sr 20
Industrija Hr 18, Sr 35

Banke Hr 51, Sr 25
Banke Hr 17, Sr 52

Veletrgovina Hr 55, Sr 7
Veletrgovina Hr 7, Sr 86

Jezik i identitet

Potiskivanje hrvatskog jezika, od imena do značajki (Novosadski “dogovor” 1954.), što je uzrokovalo Deklaraciju 1967., spaljivanje pravopisa 1971., te ustavne izmjene 1974. koje je savezni Ustavni sud poništio 1988., ali se u situaciji raspada na taj unitaristički potez vlasti SR Hrvatske više nisu usudile reagirati poslušnički.Ništa slično nije zabilježeno sa slovenskim, srpskim ili makedonskim.
Nacionalna je jezična baština potiskivana u ime tobožnjega jedinstvenoga jezika, što je razvidno iz prijetisaka starijih (od 16. stoljeća nadalje) hrvatskih gramatika i rječnika: od 1945. do 1990. pretisnuto je 6 rječnika i 2 gramatike (obje jugoslavensko-vukovske); od 1990. do 2011.- 13 gramatika i 16 rječnika.

Jugoslavija je bila zemlja u kojoj je hrvatski identitet bio guran i potiskivan više nego u drugih, i hrvatski narod najsumnjiviji i najneprijateljskiji. Jasno se vidi kako su svi pokušaji jače individualizacije i afirmacije Hrvata bili ili gušeni, ili jedva, s gunđanjem i preko volje, prihvaćeni.
To se lako pokaže preko svih parametara, njih 10-15, od kojih su neki navedeni (o katastrofalnom položaju Hrvata u Vojvodini ili Boki Kotorskoj da se i ne priča).

No, nije istina da je državna politika ili nešto slično bilo ciljano antihrvatski. Veći se dio zbivao po inerciji događaja, a i zbog centralizma i dogmatizma koji nisu nužno "srpski", nego komunistički i staljinistički. Nije- generalno- bilo urote protiv Hrvata kao takvih. No, cijeli je trend života bio takav da je Hrvate, i baš Hrvate, gurao "dolje", a ostale ili "dizao" ili bar držao na nekoj razini odprije.

I nedodirljivi vođa Tito nije mogao sve, nije bio Bog. U svim tim laviranjima, on je bio i ostao jugoslavenski državnik koji je u nizu prilika pokušao poboljšati položaj Hrvata- koliko ide, ako ide. Najbolje je to bilo vidljivo od 1967.-1974. No, i njega je vezivala ideologija socijalizma, a i Jugoslavija kao okvir (kojeg, usput, nije nešto obožavao, što pogrješno misle njegovi apologeti).

Na ostale doktrinare ne treba trošiti riječi (Kardelj je Savki rekao 1971. da bi više volio "ruske tenkove na ulicama, nego tu vašu 'dubčekovštinu'"), Bakarić 1969. da je "bolje ruski socijalizam, bolje Brežnjevljev socijalizam, bolje i Rankovićev socijalizam, nego da socijalizam propadne").
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 May 2017, 14:30

Samo u posljednjih nekoliko godina u Kanadu i Sjedinjene Države odselilo je oko 30.000 ljudi, uglavnom mladih i s visokom stručnom spremom.
http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/51499 ... -hrvatsku/

Po UNICEF-u, svako peto dijete u Hrvatskoj je siromašno.
http://sbonline.net/sb/svako-peto-dijet ... iromastva/

Penzioneri u Hrvatskoj kopaju po smeću.
http://www.suh.hr/index.php/18-naslovna ... ijih-osoba

Zdravstveni sustav u kolapsu
http://www.bljesak.info/rubrika/busines ... ara/154341

Hrvatska ima 22 tisuće milijunaša koji u bankama imaju 56,3 milijarde kuna gotovine
http://www.poslovni.hr/hrvatska/hrvatsk ... ine-308988

U godinu dana Hrvatska dobila 500 novih milijunaša
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska ... fresh=true


Da, strašna je bila ta tamnica naroda, jadni bijahu Hrvati, no neka, isplatilo se, sad svak slobodno može blebetati nebulozne floskule o teškim vremenima na kakvom god kvazikorienskom dijalektu želi, a moderna Hrvatska nije ni u kom pogledu jedno licemjerno klijentelističko društvo :kava:
Last edited by haram on 02 May 2017, 14:57, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 May 2017, 14:49

7nationarmy wrote:
14 Apr 2017, 08:49
... jebes takvu stabilnost gdje se dovede zemlju triput do stecaja pa te stranci spasavaju jer ih ucjenjujes da ce u protivnom okrenuti prema rusiji.
Da, jebeš to šta se nekada bolje živjelo kada je bilo na nezdravim osnovama... za razliku od zdravog kapitalizma koji sada imamo :rofl:
Bajdvej, i 1989. hrvatska proizvodnja svega i svačega je debelo nadmašivala ovu današnju...
ti se baš ne umaraš od ispaljivanja tih ispraznica, zar ne?
7nationarmy wrote:
14 Apr 2017, 08:49
... sugava zatvorena prcija manijaka u bijelom odijelu koji je nagomilao aute, jahte i vile a narodu prodavao pricu o samoupravljanju, bratsvu i jedinstvu.
Ej, Tuđmanu ne pakovati! :tuctuc:
what we've got here is failure to communicate
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

02 May 2017, 15:08

haram wrote:
02 May 2017, 14:30
Samo u posljednjih nekoliko godina u Kanadu i Sjedinjene Države odselilo je oko 30.000 ljudi, uglavnom mladih i s visokom stručnom spremom.
http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/51499 ... -hrvatsku/

Po UNICEF-u, svako peto dijete u Hrvatskoj je siromašno.
http://sbonline.net/sb/svako-peto-dijet ... iromastva/

Penzioneri u Hrvatskoj kopaju po smeću.
http://www.suh.hr/index.php/18-naslovna ... ijih-osoba

Zdravstveni sustav u kolapsu
http://www.bljesak.info/rubrika/busines ... ara/154341

Hrvatska ima 22 tisuće milijunaša koji u bankama imaju 56,3 milijarde kuna gotovine
http://www.poslovni.hr/hrvatska/hrvatsk ... ine-308988

U godinu dana Hrvatska dobila 500 novih milijunaša
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska ... fresh=true


Da, strašna je bila ta tamnica naroda, jadni bijahu Hrvati, no neka, isplatilo se, sad svak slobodno može blebetati nebulozne floskule o teškim vremenima na kakvom god kvazikorienskom dijalektu želi, a moderna Hrvatska nije ni u kom pogledu jedno licemjerno klijentelističko društvo :kava:
Glup "odgovor". Godišnje je iz Hrvatske u doba FNFJ/SFRJ selilo preko 50.000 ljudi (odprilike isti broj za Khuenova režima 1883-1903), dok je materijalna situacija u toj Jugoslaviji bila enormno gora u pogledu gladi, nasilja, samoubojstava, ubojstava, smrti u prometnim nesrećama..

To je bio pravi mali pakao za kojeg uspavani debili nisu ni znali jer im državni mediji nisu nabijali životne trivije 24/7.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 May 2017, 15:27

7nationarmy wrote:
12 Apr 2017, 09:16
koliko truda za zivjeti u zabludi. moje pitanje je uvijek isto i uvijek upereno istima: zasto je porazena njemacka 5 godina nakon ww2 vec bila respektavilna sila i igrac na europskoj sceni dok je pobjednicka juga bila mjesto gdje su strani drzavnici tek ponekad dosli pojest i popit kod diktatora?
Već sam ti ja negdje odgovorio na to pitanje, al izgleda da su ove tvoje cvike toliko zatamnjene da nisi vidio.
Zato jer su ulagali u 50-milionsku državu s kojom nisu htjeli i treći svjetski rat. Koja je bila tampon-zona istočnom bloku. Koja je stoljećima geostrategijski kontinentalno važna. Koja je konačno postala bespogovorna marioneta.
A ono, Titova vanblokovska Juga nije bila respektabilni igrač na nekoj svjetskoj sceni? :rofl:
Da, najviše su se došli najest i napit na Titovoj sahrani... :kava:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 May 2017, 15:53

Hroboatos wrote:
02 May 2017, 15:08
Glup "odgovor". Godišnje je iz Hrvatske u doba FNFJ/SFRJ selilo preko 50.000 ljudi (odprilike isti broj za Khuenova režima 1883-1903)...
Oho! Znači neko je još i selio nakon tolkih genocida :eek: ? Pa nas Hrvata je onomad bilo više nego Ćineza, Rusova i Germana zajedno, izgleda. I to sve visokoobrazovani odoše u pečalbu onomad, ha?
Hroboatos wrote:
02 May 2017, 15:08
...
dok je materijalna situacija u toj Jugoslaviji bila enormno gora u pogledu gladi, nasilja, samoubojstava, ubojstava, smrti u prometnim nesrećama..
Da, sjećam se, nisi mogao ulicama proć od trupala, aj falabogu i Tuđmanu dragomu danas bar živi kopaju po kontejnerima... i ona dva trabanta i tri moskviča šta su kakti jedino bila, kosila su na milione Hrvata danomice... :rofl:
Hroboatos wrote:
02 May 2017, 15:08
To je bio pravi mali pakao za kojeg uspavani debili nisu ni znali jer im državni mediji nisu nabijali životne trivije 24/7.
A valjda jer se nisu bavili filozofskim pitanjima dal' plaću odnijeti na HEP ili vodovod, Konzum ili Bilu, nego otić u Rovinj il Brodaricu, ne'š devetog kruga pakla skrivanog državnim medijima :rofl:
A danas, ono, novinari nabijaju životne trivije o tome kako se skupljaju donacije za lječenje teško oboljele djece za koju jebeni klijentelistički sustav ne mari ni koliko je crno pod noktom. :facepalm:
No, glavno je da neki mašu svojim na svome, i šprickaju po malo usput.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

02 May 2017, 22:35

Hroboatos wrote:
02 May 2017, 14:09
Ne znam jesam li prije ostavio podatke iz Radelića o Hrvatskoj i Hrvatima u 2. Jugoslaviji, no ako nisam- oni bi trebali biti dovoljni da svakoga normalnog Hrvata otrijezne od ostataka jugofilije.
Sjajan start. :top:
Jugoslavija kao antihrvatska država
Bravo! Po čemu je Jugoslavija Jugoslavija? Po tome što je antihrvatska. :top:
Većina je podataka iz knjige Zdenka Radelića: Hrvatska u Jugoslaviji 1945.-1991., Zg, ŠK, 2006.
Da vidimo...
Moja je teza: koliko god mi Hrvati bili heterogeni i imali i te hrvatske Jugoslavene, većina nas, sumarno, nikad nije prihvatila tu Jugoslaviju kao svoju zemlju- i za to smo imali debelih, konkretnih razloga.
Šta'š, čudni smo ti mi Hrvati - smatramo da su svi Jugosloveni pa ih stoga i dijelimo na hrvatske, srpske, muslimanske...hm...šta ima još?...a, da, američki Jugosloveni, japanski, ptičji, vodeni. Baš su nam debeli ti razlozi. I konkretni. :top:
To je vjerojatno u domeni iracionalnog- no to iracionalno pokazuje prave porive naroda koji zna za što jest, a protiv čega jest- ili barem nevoljko traje u nekoj tvorevini, ali stalno ga ta žulji. Ta je Jugoslavija zbog 500 čimbenika bila obojena srpski- ili, precizniije- antihrvatski- i nije bilo manevarskoga prostora da se učini i hrvatskom, da ju mi osjećamo kao svoju.


Ne ublažavaj retoriku - rekli smo da ono što je antihrvatsko antihrvatsko je po tome što je jugoslovensko, a ne po tome što je srpsko. :o
Dostajat će podatci-kojima se može prigovoriti da su selektivni- no svima se to može.
Ma nema veze, bitna je dobra namjera, a to što se zalomi pa pacijent mandrkne to spada u ono iracionalno. :top:

Crkva

KC u Hrvata se nikad nije uklopila u taj režim, za razliku od pravoslavne i one u Slovenaca, te islamske.

Tako je!
Bog sve vidi i sve zna, i zna da se KC u Jugoslaviji nikad nije uklopila u taj režim.
U doba rata u Yu je ubijeno ukupno 385 katoličkih svećenika, a od toga, partizani su ubili 355. Pravoslavih je ubijeno 498, od toga od ustaša 188, partizana 153 i ostalo ostali.
Meni, kao katoličkom svećeniku, potpuno je nejasno otkud svećenici u ratu, al' čudni su Puti Gospodnji.
Nema veze...

Katoličke se svećenike nastavilo ubijati i 1946, 1947,..a pravoslavne - ne.
Tako je!
Samo oni svećenici koji nisu s katoličanstva prešli na pravoslavlje osjetili su gnjev komunista. To su naši velikomučenici i ikone.

Očito je da je ta disproporcija stavila katolike u opoziciju prema komunistima jer su četnici ubili 24 svećenika, a partizani- 355.
To je zato što braća čentici znaju i promašiti, namjerno! Znaju da smo braća po krstu...

U BiH je bilo suđenja vjerskim službenicima.


Tako je. Samo bog u BiH sudi svojim službenicima.
Podatci od 1945.-1953. pokazuju da je tamo osuđeno 154 katolička svećenika (a Hrvati su bili oko 23% stanovništva), 48 pravoslavnih (a Srbi su bili oko 43%) i islamskih 110 (a Muslimani su bili oko 35%)
.

Kakav ti je ovo selektivizam? Šta kojimoj navodiš inovjerce...jeb'o njih! :rolleyes:

Gangsterskim načinom ubijeno je do kraja 1945. 206 katoličkih svećenika, a do kraja 1951. još 30.
Mamicu im gangstersku, nek idu u amerike, nek se tamo gangsterišu ako smiju! :flop:

O Stepincu i ostalom da ne govorimo....


Ah, Stepo, svim silama je branio Hrvate od autokefalizma i HKC. Zna se, samo je jedna RKC! :top:

Vidi se da je naša crkva najviše stradala od komunističkog režima i nije se nikad savinula, kao što su SPC i islamska.

Tako je! Kakav komunizam? Što nas više ubiju više nas ima!
Ratno nasljeđe

Iako su Hrvati bili debelo zastupljeni u partizanskom pokretu- Broz je dao podatke o 44% Srba, 30% Hrvata, 10% Slovenaca itd.- činjenica je da je vojska NDH bila najbrojnija i najantipartizanskija vojska u doba rata.

Bravo! Odlično si bio krenuo na početku - samo nenormalan Hrvat nabije titovku na vuglu. Titovka, to vam je isto što i šajkača samo s onim sotonističkim simbolom - petokrakom. Ne mogu oni normalnog Hrvata prevarit' s tim. Za normalnog Hrvata je ušato U, i pravac Blajburg! :top:
Maksimum broja su Dražini četnici imali oko bitke na Neretvi, oko 80.000, a Nedić, Ljotić i ostali zanemarivo. Slovenci isto postotno manje, Muslimani boranija, a Hrvati su imali u snagama NDH od 1942. do 1945. (bez legionara u kojima je bilo 15.000-30.000 ljudi) uvijek oko 150.000, a možda i 200.000). Hrvati su u 2. svj. ratu bili narod koji je najviše bio "pod oružjem", na obje strane, i to nešto više na NDH. Kroz vojne formacije prošlo je daleko manje Slovenaca, Srba i Muslimana, a Hrvata najviše, i u apsolutnom broju- a posebno u vojsci NDH koja je bila najjasnije protiv bilo koje Jugoslavije.
Ma, izdali nas Talijani, pičkaim materna žabarska, kapituliralo upo frke...pa se razbježalo. Nemeremo sami protiv Juge. :flop:
Poratna stradanja

Bleiburg i ostalo-uza sva napuhivanja.... bez komentara, jasno je da su Hrvati najviše stradali.
Jasno. Ko nije strad'o nije Hrvat! :top:

Ostalu ću sutra, sad me malo smantalo od rakije, al' ne damo se. :top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply