Porezna i uvid u račune

Sve od javnog i tajnog interesa
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Feb 2017, 19:37

Od 1.1. 2017. porezna škica sve račune običnih malih ljudi. Što mislite o tome? :raspa:


User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 19:44

Mislim da to nije u redu.
Kao prvo: na tekućim računima građana nalazi se najčišći novac koji postoji, novac koji je prošao sve vrste oporezivanja i kao takav u vidu netto plaće čist sjeo na tekući račun.
Kao drugo: u bilo kakav veći transfer, bilo kupoprodaja vozila ili nekretnine, porezna itekako ima uvid. A da ne govorimo da porezna istovremeno radi protuustavno, protuzakonito i protumoralno jer ne prizna ugovore o prodaji ovjerene kod javnog bilježnika već ima svoje "tablice vrijednosti" prema kojima odreže porez.
Kao treće: nek se jebu lagano, ova uhljebska država će napraviti sve, ali APSOLUTNO SVE, kako bi prehranila golemi aparat.

Sve u svemu, zaključak se nameće sam od sebe, bolje rečeno glupa država ga je sama nametnula: moralno i logično je nedopustivo prijavljivati svu zaradu.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Feb 2017, 20:20

Eks wrote:
25 Feb 2017, 19:37
Od 1.1. 2017. porezna škica sve račune običnih malih ljudi. Što mislite o tome? :raspa:
Pa zar je to neka novost? Odavno to rade.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Feb 2017, 20:24

Žiro da, tekuće dosad ne, bar ne javno. :misli:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Feb 2017, 20:36

Eks wrote:
25 Feb 2017, 20:24
Žiro da, tekuće dosad ne, bar ne javno. :misli:
I tekuće, i tekuće. Pričao mi je svojevremeno frend, a ima od toga podosta godina, kako je otišao u općinu srediti neke "sitnice" s poreznom referenticom. Pa je žena otvorila njegov "dosje" i pokazala mu ekran. A tamo su bili navedeni ne samo njegov žirac i tekući, nego i tekući račun njegove mame za koji je imao punomoć. :o

Meni se uostalom kod banke sve uplate sa žirca prebacuju na tekući da ne moram misliti. :durica:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Feb 2017, 20:39

Banda. Mogla sam si i misliti. :D
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 20:59

To je dno dna, a sve sa svrhom da nekom tko ne moze iz nekog razloga dokazat odakle mu novci uzmu 40%.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Feb 2017, 21:19

miky0 wrote:
25 Feb 2017, 20:59
To je dno dna, a sve sa svrhom da nekom tko ne moze iz nekog razloga dokazat odakle mu novci uzmu 40%.
A koji bi to bio razlog?

Da se razumijemo, odavno se zna da su u Hrvatskoj porezi na zaradu (dohodak i dobit) što previsoki, što nepravedno raspoređeni: porez ne plaćaju samo oni čiji su prihodi na razini crkavice, a oni koji na državnim jaslama i kojekakvim upravnim odborima ubiru gomile para nerazmjerno se oporezuju.

Najebe, kao i obično, ono što se nekada zvalo srednja klasa, a sada su zapravo mali ljudi, ne nužno poduzetnici i samostalci, koji se nastoje održati na površini. Na svaku zarađenu kunu drugu treba platiti državi. Otprilike tako.

Međutim, ideja da će se taj problem riješiti babićevski, to jest neplaćanjem ili utajom poreza, vodi nas u vrzino kolo: mi ne platimo ili utajimo porez, država nije zadovoljna onime što je ubrala pa odere još jače, onda mi još manje platimo odnosno još više utajimo, a država bude još nezadovoljnija... i tako u krug.

Država košta, ali ne smije joj se dopustiti da bude sama sebi svrhom i da košta onoliko koliko joj padne na pamet. Rješenje? Ili revolucija (uz gilotinu, naravno) ili povlačenje zastupnika u Saboru za rukav, pisanje peticija, građanske akcije.

Od njurganja po internetu nikakve koristi. Samo se ispušemo pa sutra opet nastavimo po starom. :(
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 21:31

OK, Mme je dobro napisala, međutim ima tu još nekoliko bitnih momenata koje bi valjalo istaknuti, čisto da se zna i da bude u skladu sa Zakonom logike:

- sav novac, zarađen "na crno" ili "na bilo", završi u sistemu i prije ili kasnije bude oporezovan. primjer: majstor naplati bakici 200 kn i ulije na pumpi 200 kn goriva. druga bi situacija bila da se novac zarađen "na crno" vadi iz sistema, ali jednostavno to nije slučaj.

- država će potrošiti novaca koliko joj triba za funkcioniranje u bilo kojoj varijanti, uprihodovala ta sredstva ili ne. ako ih ne uprihoduje jednostavno će dići kredit kojeg opet vraća radni narod. stoga ono što se naziva "utaja poreza" nije ništa drugo nego "odgađanje plaćanja državi"

- rješenje je uvik revolucija
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Feb 2017, 21:42

Revolucija, okej. A što poslije? Može malo kreativnih, pametnih rješenja?

Rušenje bez gradnje novoga nema nikakvog smisla.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Feb 2017, 21:43

Revolucija bi nam donijela nekog Pernara na čelo države, bojim se. :o
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 22:07

Stitch wrote:
25 Feb 2017, 21:42
Revolucija, okej. A što poslije? Može malo kreativnih, pametnih rješenja?

Rušenje bez gradnje novoga nema nikakvog smisla.
Gle, osobno sam mišljenja da postotni porez nije pošten... ako se tu da razgovarati o nekakvom "poštenju", ali hajd' vatrogasci, medicinske sestre i profesori moraju primiti plaće.

Prvo i osnovno, a o tome san nekoliko puta nadugo i naširoko pisa na svom blogu iz informatičke perspektive, maloprodaju nikad nije trebalo fiskalizirati. Fiskalizirati je tribalo veleprodaju i naći model da se prekine krug neplaćanja i građenja carstava na račun malih poduzetnika i obrtnika. Da nisam 20 godina u poslu nebi to govorija, ali vjeruj mi na riječ kad ti kažem. Država je stvarno nekom majka, a nekom maćeha.

Drugo, brutto na ruke. Doslovno. Prvo, zašto bi neko ima posla s bankama ako nema potrebe za time? Nadalje, kad bi ljudi sami plaćali porez i doprinose stekli bi dojam koliko je to u biti. Ovako imamo situaciju da obrtnik (jebi ga, ja san dugogodišnji obrtnik pa se češem tamo di me svrbi) plati misečno 2-3 iljade kuna u "državnu kesu", a državni službenik koji ima netto 6000 kaže "ja san uplatija duplo više od tebe". Ima li to smisla?

Ozbiljno sankcionirati nevaljale državne službenike, a ne samo opominjati (ako ih se uopće i opomene). Recimo, ja san vodija jedan spor sa državom 4 ipo godine (i to me dobro guštalo) zato šta je neko u Zagrebu 2 puta IZGUBIJA dokumentaciju koju je moja odvjetnica tribala ponovo pribaviti i slati. Ko? ko je odgovoran? Ko je odgovara? Aj ti sine izgubi registrator UFA iz 2015 pa ćeš vidjeti koliko će te rebniti po žepu.

Zabraniti ikakva stranačka koaliranja. Zabraniti obavljanje više od jedne dužnosti. Da li je moguće da je neko sposoban samo za mesti grad u gradskoj čistoći, a neko sposoban za biti gradonačelnik i istovremeno saborski zastupnik i član nekoliko povjerenstava i 4-5 nadzornih odbora? A rodili se obojica u po godine razlike u dva susjedna grada?

Vezati OIB poduzeća uz OIB osobe, kao i kod nas obrtnika. Tako se ne može dogoditi ko meni kad mi je jedan šta mi je osta dužan reka: "Mićo, nisan tebi ja dužan nego moja firma" :facepalm:

I za kraj: pod hitno uvesti zakon kojim se strogo kažnjava prevarenog, a ne prevaranta. Pa bi vidija kako bi se smanjija kriminal i prevare...
Eks wrote:
25 Feb 2017, 21:43
Revolucija bi nam donijela nekog Pernara na čelo države, bojim se. :o
Možda... a možda i nebi.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Feb 2017, 22:16

Nije loše, slažem se sa svime osim s posljednjim. Prevarenog su već kaznili prevarant i majčica priroda, zašto bi ga još i država kažnjavala? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Feb 2017, 22:20

Stitch wrote:
25 Feb 2017, 22:16
Nije loše, slažem se sa svime osim s posljednjim. Prevarenog su već kaznili prevarant i majčica priroda, zašto bi ga još i država kažnjavala? :D
I meni se čini da to ne bi bilo pametno. Prevareni bi se u ogorčenju mogao latiti tvornih sredstava, a to bi samo dovelo do porasta kriminala i potrebe za povećanjem broja policajaca te naposljetku do veće cijene najmilije nam države. :misli:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 22:22

Stitch wrote:
25 Feb 2017, 22:16
Nije loše, slažem se sa svime osim s posljednjim. Prevarenog su već kaznili prevarant i majčica priroda, zašto bi ga još i država kažnjavala? :D
Zato šta je u naravi posla da čovik traži. Ponuda nije prirodna. Svi koji imaju šta ponuditi stoje za vrijeme radnog vremena u svojim poslovnim prostorima i čekaju da dođu ovi šta im nešto triba. Teta u trafici čita novog Zagora dok ja ne dođen po duvane. Ona u dućanu slaže ajvar dok ne dođen ja po radensku... itd. Ako je već čovjek glup pa misli da će mu išta pametno doći samo od sebe na kućni prag onda je država dužna da ga zaštiti jednom dobrom kaznom jer to je jedini jezik koji čovjek razumije.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 22:24

MmeTipfeler wrote:
25 Feb 2017, 22:20
I meni se čini da to ne bi bilo pametno. Prevareni bi se u ogorčenju mogao latiti tvornih sredstava, a to bi samo dovelo do porasta kriminala i potrebe za povećanjem broja policajaca te naposljetku do veće cijene najmilije nam države. :misli:
Niste me svatili. Samo postojanje tog zakona djelovalo bi preventivno. Niko se nebi upušta u nikave radnje mimo standardnog obrasca ponašanja. kakva brza zarada, kakav usisivač na prezentaciji kod Mare u stanu?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

25 Feb 2017, 22:25

MmeTipfeler wrote:
25 Feb 2017, 21:19
A koji bi to bio razlog?
Npr. otac koji je svojim radom na bijelo i vise na crno orajuci zemlju, kopajuci kanale ili necim trecim u 30godisnjoj karijeri stekao nekakav novac. Dajmo mu da je stekao 100 novcanih jedinica i spremio u carapu a potom i umro, i onda je dosao njegov sin i rek'o ma necu ja te novce drzat u carapu ko moj caca i ide u banku i polozi ih na jednom od svojih racuna (tekucem ili stednom, svejedno) i nakon malo vremena dodje mu poziv od porezne:

- Dobar dan
- Dobar dan
- Odakle vam ovih 100 novcanih jedinica?
- Ostavija mi ih je caca
- Je kurac, evo ti uplatnica na 40 novcanih jedinica.
.
.
.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

26 Feb 2017, 04:58

Eks wrote:
25 Feb 2017, 19:37
Od 1.1. 2017. porezna škica sve račune običnih malih ljudi. Što mislite o tome? :raspa:
Idu mi na živac. Ko i ZET koji bi htijo znat kud idem kad s njim idem. A e-građanin...bolje da ne počinjem, njih posebno dobro ne podnosim. I jebeni Android na mobitelu, mrš, stoko, ne želim imat Gugl akaunt, mejl, plej i ostale điđe.

Poreznu ne mogu izbjeć pa nek gledaju, voajeri nijedni.
Ove ostale odbijam koristit.

A što se poreza i revolucije tiče... :nogica:
Ne bih ja tu (a to je jedna od rijetkih koju ne bih) revoluciju dizala.
: režite me na tanke komade :
Ja sam za poreze. U ideji, bar. :zubo:
Zadovoljna sam što moji novci idu bolesnicima, zatvorenicima, invalidima, onima koje se plaća iz proračuna i tako tima.
Jebga, vjerujem da tako treba bit. Država mora bit servis i to treba platit.

Naravno, moglo bi se to učinkovitije rješavat. Al, načelno, volem porez i rado ga plaćam. :zubo:

(P.S. Niti jedan dan života svog nisam radila u državnoj službi.)
User avatar
caramba
Posts: 129
Joined: 07 Dec 2016, 07:18

26 Feb 2017, 06:52

Stitch wrote:
25 Feb 2017, 22:16
Nije loše, slažem se sa svime osim s posljednjim. Prevarenog su već kaznili prevarant i majčica priroda, zašto bi ga još i država kažnjavala? :D
Šutnja je znak odobravanja. :raspa:
Tko mu kriv što ne prijavi poslodavca koji mu plaću isplaćuje pol' na ruke a pol' na tekući račun i tako zajedno sa njime sudjeluje u potkradanju države.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Feb 2017, 10:00

caramba wrote:
26 Feb 2017, 06:52
Šutnja je znak odobravanja. :raspa:
Tko mu kriv što ne prijavi poslodavca koji mu plaću isplaćuje pol' na ruke a pol' na tekući račun i tako zajedno sa njime sudjeluje u potkradanju države.
Zato što će onda ostati bez posla. :( kompromisi su dobri, ali kratkoročno. Dugoročno - doveli su nas ovamo gdje smo sada, a vode nas i sve dalje u propast.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Feb 2017, 10:12

miky0 wrote:
25 Feb 2017, 22:25
Npr. otac koji je svojim radom na bijelo i vise na crno orajuci zemlju, kopajuci kanale ili necim trecim u 30godisnjoj karijeri stekao nekakav novac. Dajmo mu da je stekao 100 novcanih jedinica i spremio u carapu a potom i umro, i onda je dosao njegov sin i rek'o ma necu ja te novce drzat u carapu ko moj caca i ide u banku i polozi ih na jednom od svojih racuna (tekucem ili stednom, svejedno) i nakon malo vremena dodje mu poziv od porezne:

- Dobar dan
- Dobar dan
- Odakle vam ovih 100 novcanih jedinica?
- Ostavija mi ih je caca
- Je kurac, evo ti uplatnica na 40 novcanih jedinica.
I najlošiji je zakon bolji od bezakonja odnosno nepridržavanja zakona. Zakone ne valja kršiti, nego ih treba mijenjati ako nam ne odgovaraju.

U ovom tvom primjeru sin je postupio glupavo, to jest htio je ići prečicom i to mu se na kraju obilo o glavu. Nije mi se sinoć dalo provjeravati, ali sam jutros pogledala u Zakon o nasljeđivanju jer sam s pravom pretpostavljala da situacija kakvu opisuješ mora biti pravno predviđena. U VI. glavi objašnjava se postupak s naknadno pronađenom imovinom - da je sin prijavio naknadno pronađenu pokretninu sudu, a time i javnom bilježniku pred kojim je vođena ostavinska rasprava, dobio bi dopunu ostavinskog rješenja, dakle, dokument na temelju kojega bi mogao dokazati porijeklo novca što ga ulaže na svoj tekući račun. odnosno, ne bi ga on ni uložio, nego bi novac kao pokretnina bio pohranjen pa uplaćen na njegov tekući račun.

Kao izravni potomak, to jest prvi nasljedni red, ne bi platio nikakav porez, ali morao pričekati da do te love dođe.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

26 Feb 2017, 10:47

Mme oprosti, ali moram ti udriti kontru. Iako govoriš sa "zakonske" točke gledišta ispravno.

Dakle, zašto bi itko morao poznavati sve zakone? Sve detalje? Bilo koje detalje? Čovjek je našao novac svog pokojnog oca i što je logičnije da pomisli:
- ovo je moj pokojni ćaća krvavo zaradija, to je moje
- vidi pare mog pokojnog ćaće, idem se obratiti na sud da mi oni kažu šta ću s time

Dat ću ti konkretan primjer: kazna za nemanje osobne kod sebe je 300 kuna. Moj sin je lani posta punoljetan i par miseci prije toga san ga vodija da je napravi i kasnije predigne. Šta misliš da li mu je državni službenik prilikom uručenja iste reka da je od sad mora imat sobom inače može biti kažnjen? Šta bi sad mulac od 18 godina triba uzet 20 centimetara knjiga i sam tražit?

To su sve gluposti. Evo... čemu služi Domovnica? Osobnu kartu ne možeš napraviti bez Domovnice. To znači da svak ko ima osobnu ima i Domovnicu. Nakon šta napraviš osobnu ima li više potrebe da te iko ikad pita Domovnicu?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Feb 2017, 10:53

Eks wrote:
25 Feb 2017, 19:37
Od 1.1. 2017. porezna škica sve račune običnih malih ljudi. Što mislite o tome? :raspa:
'oće to ko ima račun. :ne zna:

I Poreznu... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Feb 2017, 11:12

A što, ti u šumi živiš? :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Feb 2017, 11:24

Šta ti je, šuma je za mene civilizacija. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply