Rat u Europi

Koljite se i gložite!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Nov 2015, 12:28

miky0 » wrote:
A sta je rec da si ti prominija misljenje od ubojstva Salpoeka do danas :misli:

Inace, da, kojim kurcem sad mi trebamo podrzavat francusku politku uvlacenja svih svojih susjeda na raspodjelu meta :ne zna:

Ja francusku poruku shvacam kako govore teroristima nemojte samo nas, ima nas jos 27 :)
Ne znam zašto misliš da sam promijenio mišljenje. Od početka sam pisao da takve manijake treba zgaziti. Drugo su uski interesi nekih skupina poput naftnog lobija, čiju intervencionističku politiku ne treba podržavati. Ali nisu oni stvorili radikalni islamski fundamentalizam.

Mi smo odavno već mete, samo nas je teško naći na karti. :D
Jer imamo i neke vojnike u misijama sklopu NATOa u toj regiji. I trebamo Francuskoj pružit bar političku potporu ako ništa drugo ne možemo, umjesto se stalno skrivat iza nečijih leđa, zato što se ne smije tolerirati zločinačke odmazde nad civilima, koliko god neka druga strana zločina počinila.


what we've got here is failure to communicate
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

18 Nov 2015, 13:34

miky0 » wrote:Sta kazete na francusku zelju da uvuce cijelu EU u rat s teroristima? Kako im rec da se to nas ne tice :ne zna:
Tiče te se. Itekako.

http://www.ibtimes.com/paris-attacks-is ... nt-2184568
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Nov 2015, 13:37

Euklid » wrote:eo je i drug Tito još prije 40 i kusur godina bio pametniji nego ovi danas

koliko se tadašnje arapske i afričke sirotinje školovalo kod nas,

znao je stari da je znanje moć i da je obrazovanje jedini ispravan put da se pomogne trećem svijetu...
Ponekad se i na takvom putu može gadno zabrazditi.
http://www.jutarnji.hr/pol-pot--prvo-je ... i/1044039/
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Nov 2015, 14:03

Jebateled, :horor: ovaj pamflet kao da su sročili neki likovi sa alternative foruma.hr!
what we've got here is failure to communicate
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

19 Nov 2015, 17:53

U pravu ste. Tice nas se, al nas se nije trebalo ticat. Pogotovo ako se nismo ukljucili kad su ubili Salopeka, al cemo se ukljucit za 130 francuza :misli:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

19 Nov 2015, 20:36

miky0 » wrote:U pravu ste. Tice nas se, al nas se nije trebalo ticat. Pogotovo ako se nismo ukljucili kad su ubili Salopeka, al cemo se ukljucit za 130 francuza :misli:
Jebiga, u takvim situacijama realna prijetnja odmazdom jedino može imati efekta. A RH nije u mogućnosti sama izvodit neke svoje odmazde.
A jel se koga šta trebalo ticati... neznam dal se sjećaš onog vesterna "Nepomirljivi"? Čitav lanac događaja koji se nisu trebali dogoditi na kraju eskalira u tragediju za sve. Tako i ovo isto -mnogi su odavno povukli poteze koje nisu trebali. I sad postoji samo jedan način da se sve razrješi.
I ne bih radio razliku između jednog Salopeka i XY Francuza.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

21 Nov 2015, 17:32

FRANCUSKA ‘UBIRE’ KOLONIJALNI POREZ: Od 14 afričkih zemalja godišnje dobije 500 milijardi $

..već sam puno puta pisao na trkelju kako su neokolonijalizam i neoimperijalizam jedna od bitnih komponenti visokog standarda kojeg uživaju na zapadu...

izvući će svaki novčić kojeg mogu, izrabljivat će koga god stignu, satrat će i uništit svakog ko im stane na put, nekad to ide izvozom demokracije, nekad vojnim pučevima a nekad izravnim vojnim intervencijama

vrhunac ironije je kad se predstave kao prijatelji a onda te muzu, spomenimo samo koliko je milijardi kuna ubrao Deutsche Telekom u Hrvatskoj ili kako su grčkoj veleizdajničkoj političkoj eliti uvaljivali milijarde kredita kako bi onda kupovali njihove proizvode (dovoljno je pogledati koliko je Grčka kupila samo vojne opreme od Njemačke i Francuske) a sada će na račun tih nenaplativih kredita zaposjesti masu grčke infrastrukture

Francuzi sad 1 teroristički napad predstaviše kao napad na cjelokupno čovječanstvo

gdje su bili do nedavno kad su ubijali na stotine tisuća ljudi?
od Indonezije do Alžira, od Vijetnama do Obale Bjelokosti?

gdje su i sada kada zbog njihovog iskorištavanja diljem svijeta milijarde ljudi žive u teškoj bijedi, kada milijuni djece gladuju ili rade najteže fizičke poslove?

nije ih briga, eto gdje su...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

23 Nov 2015, 04:12

A daj Euklid, što si tako jednouman? :D Pa ne radi kapitalizam toliku razliku među ljudima, njemu je svejedno koje su boje, vjere ili rase leševi preko kojih gazi.
what we've got here is failure to communicate
Pero Djetlić
Posts: 8
Joined: 01 Nov 2015, 12:02

23 Nov 2015, 21:11

Jel tko čita vijesti ummeta?
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Nov 2015, 14:51

Nope.

Prvo, ne želim im davat klikove.
Drugo, pretpostavljam da su praćeni na neki način, pa da ne zbunjujem sigurnosne službe turističkim posjetima :D
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Nov 2015, 15:04

Ko je šta di umeta?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Nov 2015, 15:15

BIH portal koji podržava radikalan islam, slavi terorističke napade i sl.
Pretpostavljam da je nije ugašen samo zato da se mogu pratiti pristaše.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Nov 2015, 15:55

Ah zo. Ma i mislio sam si da je tako nešto, samo gugl mi je svašta izbacio...

Ma tim jaranima treba došapnut da napadaju krive ljude.
Eh kako su to nekad lijepo ciljano znale radit radikalne ljevičarske organizacije u Italiji, Španjolskoj, Francuskoj i Njemačkoj, :tuzni:, a ne ko što ovi bradati majmuni upadnu na koncert heavy-metal sastava ko da su neki radikalni pro-klasičarski kritičari.
what we've got here is failure to communicate
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

24 Nov 2015, 21:43

Pratio sam medije po zapadu prije i posle ovoga u Parizu i taj kontrast reakcija na terorizam to ne može da ne smeta. Razumijem da rušenje aviona izgleda manje stravično nego ono strijeljanje ljudi u Parizu ali to je i dalje užas koji je odnio i mnogo veći broj ljudskih života. I time koliko su se sad zapadne zemlje homogenizovale nakon ovoga u Parizu, pa njihove vrijednosti ovo pa ono, naročito kad se uporedi sa izostankom slične reakcije na žrtve koje trpi ostatak svijeta od tog istog terorizma meni govori dosta o tome u kom smjeru se tamo stvari kreću. A i govori i dosta toga što se dešavalo prije ovoga u Parizu naravno. Mnogo bolje bi mi zapadne vrijednosti izgledale ako bi na primjer neko sad na Zapadu odgovarao zbog rata u Iraku, i da se neko kazni što je uopšte došlo do svega ovoga. Da neko pokrene pitanje odgovornosti, pa jedan čovjek da se proglasi odgovornim za pokretanje ove strahote. To se neće dogoditi naravno, ljude koji su htjeli da pomognu da se takve stvari otkriju su ili strpali u zatvor zbog otkrivanja državnih tajni ili ih love po svijetu da i njih unište.

Ne znamo za stvarne razloge napada na Irak ili na Libiju, ili ovo što baš podrška oružjem odredjenoj grupi islamista u Siriji koje su proglasili za umjerene. To ne znamo, ne znamo koji su interesi bili ni u Iraku, ni u Libiji, ni u Siriji, mi samo treba da se solidarišemo sa kako veli Bokasa našim partnerima iz NATOa, kad se jave problemi, oni su zajednički a interesi su samo njihovi, mi o tome ne moramo da znamo. A naš interes odje u Crnoj Gori na primjer, naš interes je da Bokasa ostane na vlasti do kraja života pa onda kako već ide sa preuzimanjem trona, to je ta trgovina. Svi smo mi Francuska sad i svi branimo zapadne vrijednosti, samo smo mi tu domoroci, prijateljski nastrojeni prema velikoj zapadnoj civilizaciji, a oni su tu da nas štite. Slika za album zaista.

Oću da kažem da bez ulaska u uzroke ovoga što se dogadja problem se neće i ne može riješiti. Ovo što sad rade u svijetu se svelo na demonstraciju sile i posle svega sve manje ljudi u svijetu vjeruje bilo čemu što dolazi sa te strane. Ako im je cilj da antagonizuju čitavi svijet ide im dobro, samo ne znam do kad će to ići ovako, ovo mi sve sad nikako ne izgleda dobro. Ni ovo danas što su Turci srušili ovaj ruski avion, ni Stoltenbergova izjava, to ne izgleda dobro.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Nov 2015, 11:03

Znamo uzroke zapadnih miješanja u Libiji, Iraku i Siriji (a tu i ruskih). Zovu se nafta.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Nov 2015, 11:30

Image
'if you fall, i'll be there' (floor)
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

27 Nov 2015, 12:05

http://antenam.net/web/index.php/politi ... uje-od-nas
“Pridruživanje Crne Gore Zajedničkoj izjavi o Siriji, usvojenoj 6. septembra 2013. godine, na marginama sastanka G20 u Sankt Petersburgu, koju su do juče podržale 33 zemlje svijeta, odgovoran je odnos Crne Gore u odnosu na globalne prijetnje kakva je upotreba hemijskog oružja, kakav se i očekuje od članice Savjeta UN za ljudska prava.
A ovo sa globalnom prijetnjom hemijskog oružja je stvar koja je počela i ono u Iraku, što vele kera nikad ne ubiješ nazdravo, nego ga prvo optužiš da je bijesan. A ko mene pita, i ajde što mene ne pita, nego ko pita one što su Lukšića glasali oće li država sad da se pridružuje ratu ili podržava rat i na kojoj strani će se uključiti u taj rat i iz kojih razloga. Ili i ovo ide pod ono što Tamara veli, pa na izborima si glasao da ta vlast vodi politiku za tebe. I znači izmedju izbora putuj igumane i ne brini za manastir, pa neka manastir gori ne sjekiraj se nije tvoj posao.

A šta ćemo da radimo sad na primjer sad kad smo naučili da su ovi Turkmeni Turci u dijaspori, i da se nalaze na području koje je bogato naftom, i ovo da su baš oni prvi oružano ustali protiv Asada i od njih se ovo razbuktalo dalje, pa i ovo da prodaju četiri puta jeftinije naftu Turcima od svjetske cijene. I to što su islamski fundamentalisti i što saradjuju i sa Turcima i Al Nusrom koja je Al Kaida u Siriji.
To je retoričko pitanje naravno, mi odje nećemo ništa sigurno, zato što mi nismo nikakvi partneri SAD, Velike Britanije itd ovih zemalja koji su u svakom saopštenju DPSa o čemu se god radilo. I ovo kad podržimo nezavisnost Kosova, rat u Siriji, vrijednosti SAD, Velike Britanije i ekipe, to se ne zove uskladjivanje politike sa svojim evro-atlantskim partnerima. Te fraze su okamenjena mantra svakog DPS zombija, i onih na višem nivou u lancu ishrane a naučili su i ove što to izgovore u nekoj svojoj varijanti, uglavnom to je u tom istom obliku uvijek. Istinitija i preciznija fraza za to, ako ćemo da biramo fraze koje su bile u upotrebi u novijoj istoriji je kolaboracija, a za ovakve kao DPS marionetska vlada. Marionetske vlade su vlade koje formalno vladaju zemljom a suštinsku politiku te zemlje vodi puppet master. I to onda u praksi znači da kad glasaš DPS ti ne znaš u suštini šta si glasao jer DPS ne zna sa čime će sledeći put uskladjivati svoju politiku, i kuda uopšte plovi ovaj brod. Šta će se dešavati je što vele u engleskom anyone's guess. Samo znaš da će to biti politika evro-atlantskog partnera pa kako se god ta politika kretala. DPS će kad pobijedi na izborima podijeliti svoja groblja, parking servise, JKP Čistoće i to, zaposliti neku sirotinju kao referente za te djelatnosti kako bi se sledeći put opet obrnuo krug vladanja, a velike odluke, to će evro-atlantski partneri za nas.
Ovo što je Knežević tražio "obimnu dokumentaciju" o tome šta se dešavalo u Siriji tada, pa to ne samo da neće dobiti nikad, nego to Lukšić i ne zna. On zna ovu mantru sa vrijednostima naših partnera, uskladjivanjem i eto naučio je i ovo sa hemijskim naoružanjem, a da odgovori razumno na razumno pitanje neće znati a nema sad ni savjest razvijenu pa da se sad udubljuje nešto u to koliko je to moralno ili tako da podstiče ljude na rat o kojem ništa ne zna. Ako bude da je znao da je ove Turkmene bog davao prije sad što je pročitao u novinama povlačim sve što sam ikad rekao o DPSu.

To koliko je to unižavanje naroda koji odje živi kad se u njegovo ime odrekneš prava da imaš svoj stav o bilo čemu, i koliko možemo očekivati da će nas bilo ko poštovati ako sami sebe predstavljamo kao narod kojem su potrebne nečije ovo što vele vrijednosti, jer svojih nemamo a 21i je vijek, to je jasno ja mislim i ovim našim rodjacima šimpanzama i bonobo majmunima.

I nije u pitanju ni Sirija sad, ni hemijsko naoružanje, ni je li išta od toga istina ili nije, nego je u pitanju princip na kojem bi država bilo koja, i demokratija bilo koja trebala da funkcioniše. Što Tamara veli, riječ demokratija potiče od grčke riječi demos, a demos je narod pa je to onda vladavina naroda, samo kurac je moj to vladavina naroda kod nas kad ni narod ni taj što ga je narod glasao ne zna kuda ta država uopšte ide i kad ovo što mi imamo i nije država nego Bokasin d.o.o. Mi smo podržali Turkmene, Al Nusru, i koje tamo, taj rat se neće završavati ako se mi ne odemo tamo, Rusi će su 400, i Amerikanci krstareće ili koje rakete, a mi ćemo čvrge narodu tamo da palimo, to nam je najteže naoružanje kojim raspolažemo. Ako to šta može pomoći možemo da pravimo avione od papira.

Uglavnom to sa Sirijom je apsolutno ista banalno jednostavna priča koja je uvijek ista, samo je povod drugačiji. U tim DPS saopštenjima nikad ne fale SAD, Velika Britanija, Njemačka, Francuska i uvijek se tu lista završi da se nebi sad trošilo vrijeme čitaoca nabrajanjem tamo neke boranije svjetske, Španija, ili tako, Holandija, Švedska, ili tako. Te nikad nisu na listi, i da imam vremena to bi bilo interesantno sad da citiram gomile DPS saopštenja to da ilustrujem. I ova Italija mi je zaparala uši tu, oni obično nisu na listi. To je naša slika odje sad, nije neka slika zaista i ne treba puno riječi da se opiše to kako DPS vlada odje: cmok u dupe za evro-atlantskog partnera i jedan zaposleni referent za nešto u državnoj upravi su četiri glasa za nas. Zaista ne znam koji bi to treći politički princip DPSa bio.

Pošto sad DPS tvrdi da će nam članstvo u NATO donijeti investicije i ekonomski prosperitet, ja mislim da je pravo vrijeme da vidimo nešto od toga osim obećanja. Nekako sam skeptičan kad vidim one sa zavežljajima preko ramena sa Kosova i dijete u ruku iz tog ekonomskog prosperiteta što su im evro-atlantski partneri donijeli. Možda da nam daju bar pola šargarepe nešto da vidimo, lakše će ljudi povjerovati nego ovako silom, Bokasa je moj drug pa će nam Bokasa završiti posao. I da nas puste da glasamo kao ljudi, pošto ne živimo u SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj, Italiji itd. to što rade u SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj, Italiji itd. za to me zabolje velikan, ne znam kako je to moj posao kako će oni. Ili ako jeste i ako već moram kao ovi u SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj, Italiji itd. ja bih tamo da glasam onda. Sad bih glasao za Bernija Sandersa u SAD, izgleda skoro pa nestvarno dobra varijanta posle Bušova i bračnog para Klinton.

Da skratim lancun, o Siriji sam htio i o ovome našem odje patetičnom podržavanju partnera, to da je sreće bi sve trebalo da ide drugačije. Upravo su se ovi naši partneri posrali u UN i to kako je bilo zamišljeno da se medjunarodni sporovi rješavaju u svijetu. Ujedinjene Nacije ne funkcionišu i ne znam da li će se neko sjetiti jednom da bi stvari mogle jednom da počnu da se rješavaju u onoj zgradi a ne kako se kome partneru digne u kojem slučaju. Mislim da je sramno posle ovoga što smo vidjeli u Iraku i Afganistanu, i Libije podržavati naoružavanje pojedinačnih grupa u sukobu zato što je to partneru u SAD najbolja varijanta na meniju. A Rusi će da podržavaju onu drugu stranu, Turci će imati neku svoju opciju, a u svemu tome Sirijci puše i to dobro. Podijeljeni su vjerski i nacionalno na milion grupica i za svačije gore, zato što su slabi su i privukli svjetske lešinare, oni koji su jedinstveni prodju mnogo bolje.

Mi u Crnoj Gori smo i kod ovoga sa Sirijom dobili informaciju da ima hemijsko naoružanje i to nam je rečeno isto kao i sve do sad kako smo već navikli, ugrozilo bi državnu bezbjednost da se više od toga objelodani, kao i ovo skoro sa Rusima i Srbijom što smo mogli samo da znamo da su upetljani a kako i što to nije zdravo da znamo. Ja sad ne znam za ovo hemijsko naoružanje u Siriji i kojem Lukšić zna, ali znam o hemijskom naoružanju koje su on i pajtaši ispaljivali u narod prije mjesec dana:

http://www.blic.rs/data/images/2015-10- ... 1445874802

Suzavac Irtant CS kojeg su pripadnici crnogorske policije u noći demonstracija ispalili u ogromnim količinama (preko stotinu patrona, plus desetine bombi sa istom hemikalijom) na građane, pojedina ljekarska udruženja okarakterisala su kao opasan i - kancerogen.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Nov 2015, 12:43

A ovo sa globalnom prijetnjom hemijskog oružja je stvar koja je počela i ono u Iraku, što vele kera nikad ne ubiješ nazdravo, nego ga prvo optužiš da je bijesan.
Činjenice jesu da je tadašnji režim Sadama Huseina koristio kemijsko oružje (kao i netko u Siriji, najvjerojatnije Asadova vlada) u Iračko-Iranskom ratu (https://en.wikipedia.org/wiki/Iran%E2%8 ... ns_by_Iraq) i u pobuni Kurda, i da nije dozvoljavao nadzor međunarodnih institucija, pa je stoga bila i te kako opravdana sumnja da on to oružje i dalje ima. I nije ništa novo da državne tajne službe manipuliraju činjenicama u korist određenih interesnih krugova -poput recimo naftnog lobija koji drma američkom vanjskom i unutarnjom politikom.
Suzavac Irtant CS kojeg su pripadnici crnogorske policije u noći demonstracija ispalili u ogromnim količinama (preko stotinu patrona, plus desetine bombi sa istom hemikalijom) na građane, pojedina ljekarska udruženja okarakterisala su kao opasan i - kancerogen.
Kao što je kancerogena i nafta i plastični proizvodi i neka elektromagnetska zračenja uređaja koje milijarde ljudi svakodnevno koriste, pa se nitko zbog toga ne buni u svojim dnevnopolitičkim kalkulacijama i malverzacijama.
Ali suzavac ipak nema ovakav učinak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Halabja_chemical_attack
what we've got here is failure to communicate
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

27 Nov 2015, 13:12

Sad bi mogli da citiramo pola interneta je li ili nije i koliko je. Ali ako je koristio u ratu sa Iranom, o čemu se pričalo dosta i o tome da su mu Amerikanci pomagali u tome, zašto to nije bio onda problem nego je to pitanje postalo problem onda kad je zbog nečega stao na žulj Amerikancima. U vrijeme rata sa Iranom Iranci su bili američki neprijatelji broj jedan posle one talačke krize i ko zna je li i taj rat započet sa strane i za čiji interes. Problem sa ratom u Iraku je što to nikad nije objelodanjeno kako je to Sadam imao u planu proizvodnju kojeg oružja za masovno uništavanje koga. Je li znaš išta o tome, je li znaš nekoga ko zna nešto o tome, prema kome bi to bilo usmjereno i zašto. Ovo što si citirao ovaj napad na Kurde, pa u bombardovanju Srbije je stradalo više ljudi i bombardovana je osiromašenim uranijumom, i je li sad bilo opravdano da Ameriku napadne medjunarodna zajednica, pa po Americi kao što je Amerika po Iraku.
Ne radi se o Sadamu ni o Asadu, nego se radi o tome da su žrtve i haos koji je nastao posle Sadama neuporedivo veća cijena od ovoga što veliš da je on Kurdima radio. Ako stvari ne staviš u kontekst sve može izgledati užasno loše ili nevjerovatno dobro, samo je pitanje kako to želiš da prikažeš. Oćeš da Asad ne valja i ne samo da ubijediš masu da Asad ne valja nego da te moli da pokreneš avionsku kampanju pa po Siriji juhuuu, nema problema. Oćeš da Rusi ne valjaju, Turci? Nema problema sve može, samo mi daj resurse, medije koji oni imaju i ubijediću ljude da smo tetrijebi, ili šta god oćeš. Da smo mi odje u Crnoj Gori Bugari a da su pravi Crnogorci u Bugarskoj ili kakav god ludi plan čovjek ima on može taj plan da predstavi kao spašavanje ljudske vrste, samo ako ima moć, pa da sa pozicije moći govori o tim svojim idejama. I uopšte nije bitno koliko je to logično ili nelogično, najvažniji element tu je ponavljanje, to da se utuče u glavu čovjeku da mu to dodje kao najprirodnija stvar na svijetu. Ono kao sa radio Ruandom, nadrukaj ljude dok se ne stvori histerija da niko ne misli svojom glavom.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Nov 2015, 15:16

Sad bi mogli da citiramo pola interneta je li ili nije i koliko je.
Možemo citirat i matrixworld, ali samo izvori koji su u svakom provjerljivom segmentu logički i činjenično konzistentni mogu biti pouzdani. Samo, većina ljudi ih bira po svojim navijačkim preduvjerenjima, zanoseći se kako su baš njihovi najobjektivniji.
Ali ako je koristio u ratu sa Iranom, o čemu se pričalo dosta i o tome da su mu Amerikanci pomagali u tome, zašto to nije bio onda problem nego je to pitanje postalo problem onda kad je zbog nečega stao na žulj Amerikancima.
Ne znam odakle ti to da su mu baš Amerikanci pomagali u tome umjesto međunarodne firme (i evropske) koje su zarađivale na prodaji raznih tehnologija -liberalni kapitalizam, bejbe, imaš nekaj sproću njega il samo talasaš jer tim iz tvoje spilje gubi (to ja tako antropološki tumačim :D)?
U vrijeme rata sa Iranom Iranci su bili američki neprijatelji broj jedan posle one talačke krize i ko zna je li i taj rat započet sa strane i za čiji interes.
Mislim da su u to vrijeme američki neprijatelj broj jedan bili Sovjeti i komunistička ideologija, a iranska vjerska revolucija se sama od sebe ugurala u tu lokalnu geostrategijsku igru kontra oba velika igrača. Zato je Irak imao daleko veću podršku kako od međusobno suprotstavljenih blokova, tako i od tzv. zemalja trećeg svijeta.
A taj rat je očito započet od strane debilnog diktatora znanog kao Sadam Husein koji je mislio da može iskoristiti tadašnju međunarodnu izolaciju Irana kako bi ostvario teritorijalne probitke i stekao još veći utjecaj u sektoru globalne energetike.
I uopšte nije bitno koliko je to logično ili nelogično, najvažniji element tu je ponavljanje, to da se utuče u glavu čovjeku da mu to dodje kao najprirodnija stvar na svijetu. Ono kao sa radio Ruandom, nadrukaj ljude dok se ne stvori histerija da niko ne misli svojom glavom.
Sumnjam da je radio odigrao presudnu ulogu u tome da neki primati dobiju ideju da trebaju mačetama nasjeckati pripadnike drugog čopora, možda im je samo dao ideju da su slobodni da to učine. Al to ti je ona razlika između čovjeka i drugih životinja za koju misliš da je ogromna.
Ovo što si citirao ovaj napad na Kurde, pa u bombardovanju Srbije je stradalo više ljudi i bombardovana je osiromašenim uranijumom, i je li sad bilo opravdano da Ameriku napadne medjunarodna zajednica, pa po Americi kao što je Amerika po Iraku.
Zbilja ne znam odakle ti to da su Ameri potamanili više Srba nego Iračani Kurda. Možeš li navesti izvore?
A baš međunarodna zajednica je zatražila vojnu intervenciju protiv režima Sadama Huseina nakon okupacije Kuvajta, kojoj su se energetski i monetarno-financijski ovisne SAD zdušno odazvale.
what we've got here is failure to communicate
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

27 Nov 2015, 18:14

Ne znam odakle ti to da su mu baš Amerikanci pomagali u tome umjesto međunarodne firme (i evropske) koje su zarađivale na prodaji raznih tehnologija -liberalni kapitalizam, bejbe, imaš nekaj sproću njega il samo talasaš jer tim iz tvoje spilje gubi (to ja tako antropološki tumačim :D)?
Pa taman sam pomislio tamo kad si pisao o grijanju Zemlje i Mjeseca normalizovao se i pisaće sad na temu ali ti okreni obrni najviše voliš antropološki da analiziraš mene i ovu moju spilju, i to ti tako nekako sastaviš rekao bi čovjek iz San Franciska si a ne iz Ogulina. I znam o tome da su pomagali sa interneta najviše a znao bi i ti kad bi te to bar približno toliko interesovalo kao što te ja i moja spilja interesuju. Možeš na Wikipediji da čitaš pa raspravljaj sa autorom članka reci mu da je nekonzistentan https://en.wikipedia.org/wiki/United_St ... 93Iraq_war

I ovo logički provjerljivi izvori u svakom segmentu i logički konzistentni, i ti si sad utvrdio da su svi koji vele da je to propaganda da u Iraku nije pronadjeno nikakvo oružje za masovno uništavanje i da je to bio izmišljen povod za rat, to je sve tebi nelogično. Pa ti to tako samouvjereno nekako tvrdiš kao da si najmanje za stolom bio sa Bušom pa ste zajedno strategije napada na Irak vas dvojica razmatrali. Pitaš Gugl evo ovako donald rumsfeld iraq lies i pročitaš iz kakvih oćeš izvora o tome kako je ta Ramsfeldova propaganda išla, ima i dokumentarac o tome. O tome sam gledao da se otvoreno priča i na mejnstrim medijima u Americi.
Mislim da su u to vrijeme američki neprijatelj broj jedan bili Sovjeti i komunistička ideologija, a iranska vjerska revolucija se sama od sebe ugurala u tu lokalnu geostrategijsku igru kontra oba velika igrača. Zato je Irak imao daleko veću podršku kako od međusobno suprotstavljenih blokova, tako i od tzv. zemalja trećeg svijeta.
A taj rat je očito započet od strane debilnog diktatora znanog kao Sadam Husein koji je mislio da može iskoristiti tadašnju međunarodnu izolaciju Irana kako bi ostvario teritorijalne probitke i stekao još veći utjecaj u sektoru globalne energetike.
Nisu u to vrijeme komunisti bili broj jedan neprijatelj američke politike nego su uvijek bili najveći neprijatelj. Podržavali su i fašiste, i mudžahedine i svakoga samo da nisu komunisti na vlasti. Po meni to što su radili po svijetu da bi spriječili dolazak komunista na vlast je bilo ludo, to mi prvo padne na pamet kako bih nazvao politiku koja je rušila i ubijala iz bolesnog straha da će se komunizam raširiti svijetom. I ne znam kako je uguravala vjerska revolucija u Iranu sebe u geostrategiju znam da je tada malo falilo da dodje do napada na Iran i da je ostao Regan na vlasti vjerovatno bi i došlo do rata.
A taj rat je očito započet od strane debilnog diktatora znanog kao Sadam Husein koji je mislio da može iskoristiti tadašnju međunarodnu izolaciju Irana kako bi ostvario teritorijalne probitke i stekao još veći utjecaj u sektoru globalne energetike.
Kao razlog je navodjeno da su im ovi iz Kuvajta podzemno krali naftu, i to ja ne znam je li istina ali kako god, nije napad na Irak bio povezan sa tim u Kuvajtu jer bi se to završilo u Kuvajtu, napad je bio da se obezbijedi to što se radilo u Kuvajtu i da se otme i ono iz Iraka.
Sumnjam da je radio odigrao presudnu ulogu u tome da neki primati dobiju ideju da trebaju mačetama nasjeckati pripadnike drugog čopora, možda im je samo dao ideju da su slobodni da to učine. Al to ti je ona razlika između čovjeka i drugih životinja za koju misliš da je ogromna.
Nije odigrao jedinu ulogu, nego je služio za pumpanje toga što već postoji u narodu dok se ljudi ne napumpaju dovoljno da bi bili spremni da kidaju glave mačetama.
Zbilja ne znam odakle ti to da su Ameri potamanili više Srba nego Iračani Kurda. Možeš li navesti izvore?
Nisam pominjao Srbe nego sam imao sam u vidu civile koji su poginuli u tom periodu kao posledica bombardovanja. Evo podaci sa Wikipedije valjda su izvori pouzdani vidi sam
Podaci Fonda za humanitarno pravo (FHP) i Fonda za humanitarno pravo Kosovo (FHP Kosovo) pokazuju da je u periodu od 24.03. do 10.06.1999. godine, u toku međunarodnog oružanog sukoba na Kosovu ubijeno, stradalo ili prisilno nestalo 9.401 osoba, od kojih je 758 (8%) stradalo od dejstva NATO.[1] Najviše su stradali Albanci. Od ukupnog broja stradalih i nestalih u tom periodu, 6.511 su albanski civili. Među njima, 220 (3%) je stradalo od NATO bombi, a više od 6.200 (95%) od snaga VJ/MUP-a Republike Srbije. Ukupno 46 srpskih civila i drugih nealbanaca ubijeno je u napadima NATO snaga na Kosovu, a dodatnih 187 civila u Srbiji.[1] S druge strane, Human Rights Watch spominje brojku od oko 500 poginulih civila u Srbiji.[2]

Najviše poginulih bilo je u napadima na putnički voz kod Grdelice 12. aprila (11), na kolonu albanskih izbeglica na Kosovu 14. aprila (75), na zgradu RTS-a u Beogradu 23. aprila (16), na Surdulicu 28. aprila (16), na putnički autobus kod mesta Lužani 1. maja (23), na Niš kasetnim bombama 7. maja (20), i na kraju najteži napad na civile, 14. maja na drugu kolonu albanskih izbeglica kraj Prizrena, sa 87 mrtvih.

Napad koji je dobio najveću medijsku pažnju bio je napad 8. maja na ambasadu Narodne Republike Kine u Beogradu, koji je izazvao veliku diplomatsku napetost između vlada te države i SAD-a. U tom su napadu ubijena tri kineska službenika ambasade.

U Srbiji se do 1999. registrovalo između 15.000 i 20.000 novih slučajeva kancera, da bi taj broj već 2004. dostigao cifru od 30-000 novih bolesnika. (vidi Streljivo sa osiromašenim uranijem)
Znam da je u Podgorici ubijen čovjek, i u Danilovgradu, i šestoro u Murinu na mostu, posle su rekli bila je navigacijska greška.Ovi termini navigacijska greška kad ubiješ djecu na mostu, pa kolateralna šteta, to su izmislili ovi sa zapadnim vrijednostima. Mogu da budu ovi sa istočnim vrijednostima neki stepen u razvoju niže ili kakvi su ali to nije njihov izum da se tako govori o ljudskim životima. To da se sudi nekome za navigacijsku grešku koja je nevinom čovjeku oduzela život, to nije zapadna vrijednost. Trenutno je zapadna vrijednost kad se desi ubijanje kao na video igricama na primjer ili navigacijska greška, da se o tome ili slaže, da se neko drugi optuži, da se zataška a ako neko otkrije da se ćera dok ga ne sjebu što se usudio to da otkrije.

To sam prije pričao, i posle rata na Kosovu. Ovo ubijanje iz vazduha kao na video igricama, to će samo gore da bude, nije se završilo na Kosovu i neće se završiti ni u Siriji ni Libiji nego će to biti sve gore ako se jednom takvoj politici nekako ne stane na put. Šta god da je razlog, o Turkmenima i kako se naoružavaju i zašto se naoružavaju se moglo pričati mnogo prije nego što je došlo do sukoba, ili o Asadu je li diktator ili nije prije nego što je do svega došlo. To nije bio interes, ali jeste interes naoružavanje grupa u Siriji da se to ubijanje što više rasplamsa. I bogzna koji su interesi tu sve upetljani zaista. Pa sjetio sam se sad Libije kako je došlo do obračuna Francuza i Engleza i njihovih kompanija oko toga ko će da dobije ugovore za izgradnju Libije posle bombardovanja. Prvo sruše a onda se kao lešinari čupaju ko će više od lešine da otkine. Bilo je o tome i u Guardianu http://www.theguardian.com/world/2011/sep/01/libya-oil i na Russia Today ali Ruse ne moraš da čitaš to će tebi biti nekonzistentno https://www.rt.com/news/libya-rebuild-contracts-uk-385/
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Nov 2015, 14:32

Što si ti naporan sa tim svojim kilometarskim literarnim stranputicama. :rolleyes:
Pa taman sam pomislio tamo kad si pisao o grijanju Zemlje i Mjeseca normalizovao se i pisaće sad na temu ali ti okreni obrni najviše voliš antropološki da analiziraš mene i ovu moju spilju, i to ti tako nekako sastaviš rekao bi čovjek iz San Franciska si a ne iz Ogulina. I znam o tome da su pomagali sa interneta najviše a znao bi i ti kad bi te to bar približno toliko interesovalo kao što te ja i moja spilja interesuju. Možeš na Wikipediji da čitaš pa raspravljaj sa autorom članka reci mu da je nekonzistentan https://en.wikipedia.org/wiki/United_St ... 93Iraq_war
Prvo, počeli smo o kemijskom oružju, koje je Huseinov režim očito koristio i protiv kurdskih civila, oružju koje su mu pomogle razviti neke zapadne kompanije (belgijske, francuske, britanske, američke...), oružju za koje je postojala opravdana sumnja da ga ima i nakon Iračko-Iranskog rata (vidi karijeru Kemijskog Alija), u vremenu oko i nakon okupacije Kuvajta i pokazivanja daljnjih teritorijalnih pretenzija i brutalnih obračuna sa manjinama. Kakve veze ima s time sasvim logična podrška SAD Iraku u vrijeme tog rata i nakon zaoštravanja odnosa sa Iranom?
Drugo: jedina razlika između američkih šovinista i antiameričkih šovinista je ta da su ovi prvi rođeni kao Amerikanci. Mentalni sklop je isti, i zaista vuče korijene iz mnogo ranijeg vremena nego što su uopće izmišljene nacije. Sviđalo se to kome ili ne.

I ovo logički provjerljivi izvori u svakom segmentu i logički konzistentni, i ti si sad utvrdio da su svi koji vele da je to propaganda da u Iraku nije pronadjeno nikakvo oružje za masovno uništavanje i da je to bio izmišljen povod za rat, to je sve tebi nelogično. Pa ti to tako samouvjereno nekako tvrdiš kao da si najmanje za stolom bio sa Bušom pa ste zajedno strategije napada na Irak vas dvojica razmatrali. Pitaš Gugl evo ovako donald rumsfeld iraq lies i pročitaš iz kakvih oćeš izvora o tome kako je ta Ramsfeldova propaganda išla, ima i dokumentarac o tome. O tome sam gledao da se otvoreno priča i na mejnstrim medijima u Americi.
Daj se malo koncentriraj na ono što sam zaista rekao, lijepo ti piše i gore u ovom postu. Nemoj izvlačiti dijelove iz konteksta da bi pisao promašene disertacije. Postojala je opravdana sumnja da Husein ima i dalje kemijsko oružje, i da bi ga mogao ponovo upotrebljavati.
Naravno da ameri nakon intervencije nisu našli ništa od oružja za masovno uništenje (što su dijelom i Izraelci prevenirali napadom na Ozirak 1981.), a pravi uzrok je bila stabilna opskrba naftom i plinom iz time najbogatije svjetske regije. Za to ne trebam biti za stolom sa Bušom, dovoljno je malo proguglati "Arbusto company" i "US republicans fossil fuels ties".

Nisu u to vrijeme komunisti bili broj jedan neprijatelj američke politike nego su uvijek bili najveći neprijatelj. Podržavali su i fašiste, i mudžahedine i svakoga samo da nisu komunisti na vlasti. Po meni to što su radili po svijetu da bi spriječili dolazak komunista na vlast je bilo ludo, to mi prvo padne na pamet kako bih nazvao politiku koja je rušila i ubijala iz bolesnog straha da će se komunizam raširiti svijetom.
S ovime se potpuno slažem. Ali čak je i u Americi tog vremena bilo onih koji su se takvoj politici javno protivili. Nije makartizam nastao sam od sebe.

I ne znam kako je uguravala vjerska revolucija u Iranu sebe u geostrategiju znam da je tada malo falilo da dodje do napada na Iran i da je ostao Regan na vlasti vjerovatno bi i došlo do rata.
Ugurala se kada je Iran od jakog regionalnog saveznika na granici sa SSSRom postao protivnik SAD. Bush stariji je nastavio istu politiku, i vjerojatno bi do intervencije u nekom obliku došlo da je Iran skrenuo prema SSSRu umjesto što je bio tako rigidno antiblokovski nastrojen, i da se SSSR nije ubrzo raspao.

Kao razlog je navodjeno da su im ovi iz Kuvajta podzemno krali naftu, i to ja ne znam je li istina ali kako god, nije napad na Irak bio povezan sa tim u Kuvajtu jer bi se to završilo u Kuvajtu, napad je bio da se obezbijedi to što se radilo u Kuvajtu i da se otme i ono iz Iraka.
Čini mi se da sad već malo brkaš lončiće, ali u osnovi si u pravu, nafta je uzrok USArmy intervencija u tom dijelu (posthladnoratovskog) svijeta (što nikako da primjetiš da već odavno pišem).
Zapravo trgovina naftom, jer nema intervencija tamo gdje se nafta prodaje za petrodolare.

Nije odigrao jedinu ulogu, nego je služio za pumpanje toga što već postoji u narodu dok se ljudi ne napumpaju dovoljno da bi bili spremni da kidaju glave mačetama.
To već odavno postoji u svim primatima, pogledaj malo koji dokumentarac kako neki majmuni love druge.
Samo danas se pumpa zove šovinizam, i širi se svim medijima, a ne samo zrakom.

Nisam pominjao Srbe nego sam imao sam u vidu civile koji su poginuli u tom periodu kao posledica bombardovanja. Evo podaci sa Wikipedije valjda su izvori pouzdani vidi sam
Još uvijek se podaci o nekoliko stotina kolateralnih žrtava u višemjesečnim bombardiranjima vojnih ciljeva ne mogu usporediti sa ciljanim napadom na Halabju.
https://en.wikipedia.org/wiki/Halabja_chemical_attack
Uostalom, bilo bi mnogo više žrtava da SAD nisu odlučile prekinuti nove balkanske ratove.
A što se tiče slučajeva kancera, lako se manipulira statistikama jer teško je odrediti porijeklo svakoga od njih. Tako se manipulira i sa brojem žrtava nuklearnih havarija.

Znam da je u Podgorici ubijen čovjek, i u Danilovgradu, i šestoro u Murinu na mostu, posle su rekli bila je navigacijska greška.Ovi termini navigacijska greška kad ubiješ djecu na mostu, pa kolateralna šteta, to su izmislili ovi sa zapadnim vrijednostima. Mogu da budu ovi sa istočnim vrijednostima neki stepen u razvoju niže ili kakvi su ali to nije njihov izum da se tako govori o ljudskim životima. To da se sudi nekome za navigacijsku grešku koja je nevinom čovjeku oduzela život, to nije zapadna vrijednost. Trenutno je zapadna vrijednost kad se desi ubijanje kao na video igricama na primjer ili navigacijska greška, da se o tome ili slaže, da se neko drugi optuži, da se zataška a ako neko otkrije da se ćera dok ga ne sjebu što se usudio to da otkrije.
Gdje se vrše višemjesečna zračna bombardiranja, očekivano je da će poginuti i netko tko se zatekne u blizini ili greškom na ciljniku. A ako misliš da je NATOu bilo u interesu pobiti neke civile, ti brojevi bi bili nekoliko magnituda viši. Ponavljam: bilo bi mnogo više žrtava da Zapad nije čvrsto odlučio prekinuti nove balkanske ratove, i onda bi i ti znao za mnogo više mrtvih U Podgorici, Danilovgradu, Murinu i drugdje (i vjerojatno bi ti i onda bio kriv NATO i SAD).
Gle; o civilizacijskim vrijednostima bi trebali ljudi razmišljati prije nego što počnu mahati nacionalnim zastavama i brusiti noževe dok pogledavaju na komšije.
A i taktika stvaranja živih štitova baš ne ide na čast tim tvojim moralnim vertikalama.

To sam prije pričao, i posle rata na Kosovu. Ovo ubijanje iz vazduha kao na video igricama, to će samo gore da bude, nije se završilo na Kosovu i neće se završiti ni u Siriji ni Libiji nego će to biti sve gore ako se jednom takvoj politici nekako ne stane na put. Šta god da je razlog, o Turkmenima i kako se naoružavaju i zašto se naoružavaju se moglo pričati mnogo prije nego što je došlo do sukoba, ili o Asadu je li diktator ili nije prije nego što je do svega došlo. To nije bio interes, ali jeste interes naoružavanje grupa u Siriji da se to ubijanje što više rasplamsa. I bogzna koji su interesi tu sve upetljani zaista. Pa sjetio sam se sad Libije kako je došlo do obračuna Francuza i Engleza i njihovih kompanija oko toga ko će da dobije ugovore za izgradnju Libije posle bombardovanja. Prvo sruše a onda se kao lešinari čupaju ko će više od lešine da otkine. Bilo je o tome i u Guardianu http://www.theguardian.com/world/2011/sep/01/libya-oil i na Russia Today ali Ruse ne moraš da čitaš to će tebi biti nekonzistentno https://www.rt.com/news/libya-rebuild-contracts-uk-385/
Nisam ja taj koji odlučuje o konzistentnosti nečijih tvrdnji, to je logika, a o razlici u slobodi medija između Istoka i Zapada mogla bi ti nešto reći Ana Politkovskaja i još poneko iz Nove Gazete i te branše što je popio čaj od strihnina ili metak ili bombu pod sjedalom.
A bogami i islamski fundamentalizam ima iste korijene kao i tvrdi nacionalizam, kao i želja pojedinaca za dominacijom nad ostatkom društva -a to je mračna i vlažna pećina spiljskog čovjeka.
what we've got here is failure to communicate
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

16 Dec 2015, 14:13

Image

Traze se postavljaci zice. :zubo:
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

16 Dec 2015, 20:50

Mala ti je slika, patuljak, stavi veću, jebala te ona... :mad:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

16 Dec 2015, 21:35

Jebiga, nije mi se dalo brljat po mobitelu da još risajzan. :D
Post Reply