Oprost duga socijalno ugroženima

Koljite se i gložite!
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Jan 2015, 18:44

Šta kažete na to? Evo je danas donesena odluka.

Ja imam malo problema sa zauzimanjem stava oko toga, pravo da kažem. Onako, osjećam se malo budalasto jerbo eto, i ja imam nekakav dug banci za minus na tekućem koji su mi ukinuli otkad nemam stalni posao, i dogovorila sam otplatu na rate. Trenutačno sam nezaposlena, odnosno radim na autorske ugovore, prema tome, ne bi imali otkud to naplatiti. Ali eto, ja to uredno plaćam, s odurnom kamatom, i svaki mjesec otplaćujem svoj dug umjesto da si recimo plaćam doprinose, što bih mogla sa zaradom preko autorskih ugovora.

Nije da bih rado bila u koži ljudima kojima se takvi dugovi opraštaju, ali nekako se pitam kako čovjek uopće dođe u situaciju da godinu dana ne plaća režije. Jasno mi je da nikome nije u interesu da ti ljudi budu u blokadi, jer se izvući iz nje sami neće, a neće dabome mnogo ni trošiti dok nemaju odakle, pa eto, neka im novog početka, svima nam je u interesu da se izvuku. Ali isto mi je nekako teško biti toliko velika i milostiva da kažem da je to sasvim okej, zahvalim bogu što nisam u toj situaciji i zaželim im sretan novi početak.


User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

19 Jan 2015, 18:55

Oprost svima ili nikom. I ovo nazalost za blokirane ili veliku vecinu njih nije novi pocetak, jer ce opet slijedeceg mjeseca-dva ili tri zavrsit u novom minusu. Treba umjesto oprosta izmislit radna mjesta.

Problem je sto veleizdajnicko nesposobna politicka kasta nije sposobna za takav SF film.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Jan 2015, 19:16

Ovo što se tiče telekoma, zanima me nešto skroz drugo. Da ne otvaram novu temu. Znači, 2006-e ja potpisujem ugovor s tele2, ali se moj otac obaveže plaćati račune (nikad inače ne bih uzela pretplatu, toliko luda ipak nisam) i kad mu to više nije pasalo, odluči prestati plaćati te iste račune iako oni uredno i dalje stižu isključivo na njegovu adresu, a ne moju. Još mi da naputak da zaobiđem zakon kad se to nakupilo i da nikad ne primim poštu na svoje ime u idućih deset godina. Kako je meni tad bilo sjebano i zdravlje i koješta mi se izdešavalo, ja sam na to jebiga zaboravila.
Računam da je ovrha dolazila od 2007-e do 2013-e na njegovu adresu jer je ta adresa navedena u ugovoru uz moje ime i prezime.
Naravno, on patološki laže i ne bi to ni priznao. I tako su se valjda konačno iz tele2 dosjetili da pošalju na rezervnu adresu (moju).
Ono što mene zanima. Kamate su narasle pojma nemam koliko, u pitanju je osam godina duga. Ja nisam znala za ovrhu. Moja kućna adresa nije navedena u ugovoru. On se usmeno obvezao to plaćati. Ja to nemam otkud plaćati dok se jednog dana ne zaposlim.
Imaju li oni isključivo pod ovim uvjetima, dakle njegova adresa, njegov svojevoljan prestanak plaćanja i stizanje ovrhe godinama na adresu koju je očito odbijao primiti, njemu to naplatiti? On to može bez problema platiti. Ja ne mogu, ne sad.
Kad bih ja pokrenula pravni postupak putem besplatne pravne pomoći, jel imam šanse da taj dug ode njemu? Da ne kažem da imam medicinsku dokumentaciju iz tog razdoblja koja dokazuje ne doduše da nisam bila prisebna, ali da sam imala gadne probleme s anksioznošću i napadima panike, ako se to išta računa.
Nije stvar tog duga koliko me iritira muljaža s njegove strane. I namjera koja stoji iza toga kad jedan pravnik dopusti takvu situaciju da se nešto gomila na nečiju grbaču godinama bez da ikad više zucne riječ o tome.
Ja mogu dokazati njima da ja nisam znala da je on prestao plaćati račune jer na moju adresu računi nisu stizali. :ne zna: Moja adresa nije bila navedena tamo u ugovoru. Jel se to uooće smije, stavit nečije ime, a tuđu adresu?
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Jan 2015, 19:19

Ako je stvarno tako kako kažeš, da nikad ni jedan račun nije tebi došao, niti si ti ikad potpisala primitak ikakve opomene, ne znam kako bi se moglo dokazati da si ti išta i o čemu znala. :ne zna:

I ne znam baš da se kamate mogu gomilati toliko dugo, u nekom je trenutku to moralo ići u zastaru.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Jan 2015, 19:20

Zekoslawa » wrote:Ako je stvarno tako kako kažeš, da nikad ni jedan račun nije tebi došao, niti si ti ikad potpisala primitak ikakve opomene, ne znam kako bi se moglo dokazati da si ti išta i o čemu znala. :ne zna:

I ne znam baš da se kamate mogu gomilati toliko dugo, u nekom je trenutku to moralo ići u zastaru.
To bi otišlo u zastaru 2016-e da ja nisam to preuzela u pošti nemajuć pojma da se radi o tome jer sam prvo dala osobnu, a onda mi je teta u pošti dala omotnicu. :facepalm:

Meni je rješenje o ovrsi koje datira iz 2007-e došlo na moju adresu tek 2013-e. Račun nikad nijedan jer je u ugovoru navedena njegova kućna adresa, a moja tek kao rezervna i nikad ništa nije stiglo svih tih godina. Ali i dalje stoji moje ime i prezime u ugovoru i prema tome me terete.

Kamate idu i dalje, to mi je rekao prije dvije godine kad sam to primila.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Jan 2015, 19:26

Da, ali ti na njegovoj adresi nisi imala prijavljeno prebivalište ni boravište i nikad ništa nisi potpisala, dakle ti si teoretski te račune mogla nikad i ne vidjeti. Nemaju oni pravo računati na to da ih jesi vidjela na temelju toga što ste u rodu, mošte si vi biti na pas mater, uostalom.

E sad, dugo ti već govoriš o tim računima, ali situacija je uvijek ista. Jesi li ti pokušala u međuvremenu pitati kod operatera koje su ti opcije i postoji li mogućnost otplate na rate ili nešto?
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 Jan 2015, 19:27

Zekoslawa » wrote:Šta kažete na to? Evo je danas donesena odluka.

Ja imam malo problema sa zauzimanjem stava oko toga, pravo da kažem. Onako, osjećam se malo budalasto jerbo eto, i ja imam nekakav dug banci za minus na tekućem koji su mi ukinuli otkad nemam stalni posao, i dogovorila sam otplatu na rate. Trenutačno sam nezaposlena, odnosno radim na autorske ugovore, prema tome, ne bi imali otkud to naplatiti. Ali eto, ja to uredno plaćam, s odurnom kamatom, i svaki mjesec otplaćujem svoj dug umjesto da si recimo plaćam doprinose, što bih mogla sa zaradom preko autorskih ugovora.

Nije da bih rado bila u koži ljudima kojima se takvi dugovi opraštaju, ali nekako se pitam kako čovjek uopće dođe u situaciju da godinu dana ne plaća režije. Jasno mi je da nikome nije u interesu da ti ljudi budu u blokadi, jer se izvući iz nje sami neće, a neće dabome mnogo ni trošiti dok nemaju odakle, pa eto, neka im novog početka, svima nam je u interesu da se izvuku. Ali isto mi je nekako teško biti toliko velika i milostiva da kažem da je to sasvim okej, zahvalim bogu što nisam u toj situaciji i zaželim im sretan novi početak.
ne znam sta ce to bit. meni je to sumnjivo. nesto kao ono... put u pakao itd, itd.
puno tu ima pitanja, nedefiniranosti..
osim toga po necjim drugim standardima, ovdje ima barem milijun socijalnih slucajeva.

jednom mi je jedna osoba rekla.. svaki put dajem nesto prosjaku, ne razmisljam o tome jel mozda glumi, jer kako je da je, bolje da ja dajem njemu, nego on meni.

a opet, s cetvrte strane ima onih i za koje je status socijalno ugrozenog, ipak neki kakav takav status, legitimacija. neki nemaju ni to. :kokice:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Jan 2015, 19:27

Zekoslawa » wrote:Da, ali ti na njegovoj adresi nisi imala prijavljeno prebivalište ni boravište i nikad ništa nisi potpisala, dakle ti si teoretski te račune mogla nikad i ne vidjeti. Nemaju oni pravo računati na to da ih jesi vidjela na temelju toga što ste u rodu, mošte si vi biti na pas mater, uostalom.

E sad, dugo ti već govoriš o tim računima, ali situacija je uvijek ista. Jesi li ti pokušala u međuvremenu pitati kod operatera koje su ti opcije i postoji li mogućnost otplate na rate ili nešto?
Nisam jer je rekao da to pustim jer onog trena kad stupim u kontakt rastu troškovi. :confused: A on je pravnik, valjda zna šta priča. :ne zna: Tako sam pustila to na miru.
Nemam pojma ni koliki je iznos s kamatama.

Morala bih njima dokazati dakle da nisam vidjela račune. A zaista nisam. SAmo ne znam kako to dokazati.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Jan 2015, 19:35

Eks » wrote:
Nisam jer je rekao da to pustim jer onog trena kad stupim u kontakt rastu troškovi. :confused: A on je pravnik, valjda zna šta priča. :ne zna: Tako sam pustila to na miru.
Nemam pojma ni koliki je iznos s kamatama.

Morala bih njima dokazati dakle da nisam vidjela račune. A zaista nisam. SAmo ne znam kako to dokazati.
Ma pari mi se da je to dokazivo, samo ne znam koliko ti se da s time zajebavati. Ne znam koliko će to ići bez suočavanja s njim, a onda i posljedično brukanja i opisivanja vaših odnosa. To u slučaju da želiš to dokazivati i da na kraju plati on. Ako misliš da ti je jednostavnije da platiš ti i da ne prolaziš kroz ta sranja, najbolje ti se s njima dogovoriti. Vidjeti koliko toga ima, kakve su opcije i slično.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Jan 2015, 19:38

Zekoslawa » wrote: Ma pari mi se da je to dokazivo, samo ne znam koliko ti se da s time zajebavati. Ne znam koliko će to ići bez suočavanja s njim, a onda i posljedično brukanja i opisivanja vaših odnosa. To u slučaju da želiš to dokazivati i da na kraju plati on. Ako misliš da ti je jednostavnije da platiš ti i da ne prolaziš kroz ta sranja, najbolje ti se s njima dogovoriti. Vidjeti koliko toga ima, kakve su opcije i slično.
Ako je to preko deset tisuća, a moglo bi bit, nemam pojma kako ću to otplaćivat. Sve i da je na rate, puno je. Da, znam, problem je kod suočavanja. Ne znam može li se srediti da me zastupa odvjetnik bez da se ja osobno suočavam? :zubo: Ali ono, adresa je njegova, možda bi oni pristali ganjat njega bez da ja nešto pretjerano dokazujem? :misli: Jer njima je stalo to naplatiti. Ako vide da ne mogu od mene naplatiti, nije li im u interesu naplatiti se kod osobe koja je već plaćala račune njima jednom? Ne znam jel se i to može provjeriti, da je on to osobno uplaćivao njima onomad.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

19 Jan 2015, 19:40

Zekoslawa » wrote:Ako je stvarno tako kako kažeš, da nikad ni jedan račun nije tebi došao, niti si ti ikad potpisala primitak ikakve opomene, ne znam kako bi se moglo dokazati da si ti išta i o čemu znala. :ne zna:

I ne znam baš da se kamate mogu gomilati toliko dugo, u nekom je trenutku to moralo ići u zastaru.
U zastaru ne ide cijela kamata, vec samo ona zadnja godina. Ne znam jeli zastara 7, 8 ili 10 godina, ali ide uvijek ona zadnja. Postoji i apdolutna zastara a kad ona nastupa nemam pojma :ne zna:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Jan 2015, 19:42

miky0 » wrote:
U zastaru ne ide cijela kamata, vec samo ona zadnja godina. Ne znam jeli zastara 7, 8 ili 10 godina, ali ide uvijek ona zadnja. Postoji i apdolutna zastara a kad ona nastupa nemam pojma :ne zna:
Apsolutna je nakon deset godina. Meni ništa ne ide u zastaru jer sam potpisala 2013-e nažalost da sam primila to. Zastara bi bila 2023. :facepalm: Kamate teku svo vrijeme, nemam pojma koliko je to duga.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Jan 2015, 19:44

Eks » wrote:
Ako je to preko deset tisuća, a moglo bi bit, nemam pojma kako ću to otplaćivat. Sve i da je na rate, puno je. Da, znam, problem je kod suočavanja. Ne znam može li se srediti da me zastupa odvjetnik bez da se ja osobno suočavam? :zubo: Ali ono, adresa je njegova, možda bi oni pristali ganjat njega bez da ja nešto pretjerano dokazujem? :misli: Jer njima je stalo to naplatiti. Ako vide da ne mogu od mene naplatiti, nije li im u interesu naplatiti se kod osobe koja je već plaćala račune njima jednom? Ne znam jel se i to može provjeriti, da je on to osobno uplaćivao njima onomad.
Pa zato kažem, raspitaj se negdje gdje možeš dobiti kakve-takve odgovore, ovo je sve ovdje nagađanje. Možda postoji način da se ne suočite, ne znam. Svakako je najgore što možeš napraviti čekati i dalje. Svi se oni žele naplatiti i vole kad im nudiš dogovor. Dakle, prvo se raspitati šta je posrijedi s pravne strane, a onda vidjeti dalje. Od nas ovdje nemaš puno koristi.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Jan 2015, 19:50

Zekoslawa » wrote: Pa zato kažem, raspitaj se negdje gdje možeš dobiti kakve-takve odgovore, ovo je sve ovdje nagađanje. Možda postoji način da se ne suočite, ne znam. Svakako je najgore što možeš napraviti čekati i dalje. Svi se oni žele naplatiti i vole kad im nudiš dogovor. Dakle, prvo se raspitati šta je posrijedi s pravne strane, a onda vidjeti dalje. Od nas ovdje nemaš puno koristi.
Da, samo me strah da ne uđem u sudski proces s njima jer je on rekao da ako stupim u pregovore, rastu troškovi. Ne znam. Morat ću prvo vidjeti s pravne strane što i kako.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Jan 2015, 15:27

..a unda » wrote:
ne znam sta ce to bit. meni je to sumnjivo. nesto kao ono... put u pakao itd, itd.
puno tu ima pitanja, nedefiniranosti..
osim toga po necjim drugim standardima, ovdje ima barem milijun socijalnih slucajeva.

jednom mi je jedna osoba rekla.. svaki put dajem nesto prosjaku, ne razmisljam o tome jel mozda glumi, jer kako je da je, bolje da ja dajem njemu, nego on meni.

a opet, s cetvrte strane ima onih i za koje je status socijalno ugrozenog, ipak neki kakav takav status, legitimacija. neki nemaju ni to. :kokice:
E upravo to, pitam se je li se ovim pomoglo stvarno najugroženijima ili pak po principu ko je jamio, jamio. Ima ljudi koji su na rubu egzistencije, samo se toga stide ili su dovoljno pošteni da skucaju za račune, a sami ne jedu. Sjećam se dok se HRT pretplata skupljala od stana do stana, uvijek isti ne bi otvarali vrata ili bi se svađali, a to ujedno ne bi bili i najsiromašniji, nego počesto najbezobrazniji. U našem društvu je neplaćanje obveza vrlo često stvar odgoja i odluke.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 16:37

Zekoslawa » wrote: E upravo to, pitam se je li se ovim pomoglo stvarno najugroženijima ili pak po principu ko je jamio, jamio. Ima ljudi koji su na rubu egzistencije, samo se toga stide ili su dovoljno pošteni da skucaju za račune, a sami ne jedu. Sjećam se dok se HRT pretplata skupljala od stana do stana, uvijek isti ne bi otvarali vrata ili bi se svađali, a to ujedno ne bi bili i najsiromašniji, nego počesto najbezobrazniji. U našem društvu je neplaćanje obveza vrlo često stvar odgoja i odluke.
tako i ovdje. promijeniće se stvar kad se neko sjeti da može ubrat koji pol. poen na tome.
..a to će bit vjerovatno nikad, s obzirom da je većina takva. ..bar sam takvog dojma. :D

fakat, da se sad pojave ljudi s najnaj soc, ekon, antikor, itd. programom, pitanje je da li bi prešli cenzus. :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Jan 2015, 18:03

Kolinda, provjeri prvo što je od svega toga u zastari. Evo ovo nađoh bez previše traženja, valjda ima korisne informacije: http://www.narodni-list.hr/posts/5345001

Što se oprosta dugova tiče, možda bi bilo bolje da se ljudima oproste troškovi postupka i kamate nego da im se oprašta sve. Država je ta koja je zatezne kamate postavila tako visoko te propisala minimalne cijene naplate odvjetničkih troškova naplaćuju tako kako se naplaćuju. I to zato da sebe bolje naplati i da ograniči pristup pravnom lijeku običnim građanima. Sad kad se to sve skupa pretvara u socijalnu bombu, sad idu opraštati dugove. Nakon 25 godina potpunog nemara prema građanima i seljacima :D RH, oni idu rješavati posljedice samo da bi kupili nešto vremena. Na kraju, država rješava problem dugova kao što su ga rješavali i dužnici - kupimo vrijeme, ignorirajmo sve što nam ne paše, već ćemo se nekako snaći, makar i pobjeći.


Još je jedan problem je što kad nešto definiraš kao socijalnu kategoriju tad će se uvijek naći igrača s novcima i pajdašima da u tu socijalnu kategoriju i upadnu. Pa ako mogu drugi turci, može i mujo, drž - ne daj, i evo ti registra s pola milijuna branitelja.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Post Reply