Kreme za sunčanje

Ljepota za sve: nađite pravi savjet!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

08 May 2012, 10:40

Da, to sam i planirala, staviti prvo svoju uobičajenu, a preko ovaj kreč. :o


MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

08 May 2012, 11:08

Evo nešto jednostavno i korisno za pročitati.
http://www.inpharma.hr/news/12/18/Pravi ... -suncanje/

http://www.ordinacija.hr/budi-lijepa/nj ... -suncanje/

(na hrvatskom :D )



I još sa stranica Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, al na engleskom :zubo:
http://www.stampar.hr/SunSafetyAnd

Sunscreens are best if they are broad spectrum and have a SPF 30+.

prijevod: najbolja zaštita od sunca su sredstva širokog spektra sa SPF-om većim od 30
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 May 2012, 11:44

Hidratantne verzije za lice su meni BB kreme. Imam ju sad na licu, predivno navlazi kozu, vrlo visok zastitni faktor, lagana tonirana. Problem bi mogla biti onima sklonima pristicima.

Nova EU regulativa kaze:
What future labelling will sunscreens have? They will be labelled as below:
SPF 14.9 or below low protection
SPF 15 - 30 medium protection
SPF above 30 high protection
SPF above 50 very high protection

“The EU has also instituted banned labeling claims such as “total protection”, “100% protection”, “sunblock” and “all day prevention” on any marketing info associated with the sunscreen.”

Aleluja.
Nema all day long zastite, ali ima glupih mama koje se ne informiraju u mazu djecu jednom dnevno na ljetovanju.
Najnovije regulative su donesene na EU razini pocetkom godine a poceti ce se primjenjivati od sljedece.

http://www.aad.org/spot-skin-cancer/und ... kin-cancer
Generously apply a broad-spectrum, water-resistant sunscreen with a Sun Protection Factor (SPF) of 30 or more to all exposed skin. “Broad-spectrum” provides protection from both ultraviolet A (UVA) and ultraviolet B (UVB) rays. Reapply approximately every two hours, even on cloudy days, and after swimming or sweating.
Jos jedna medicinska stranica

http://www.skincarephysicians.com/skinc ... ntion.html
Generously apply sunscreen to all exposed skin every day. The sunscreen should have a Sun Protection Factor (SPF) of at least 30 and be broad-spectrum (provides protection from ultraviolet A (UVA) and ultraviolet B (UVB) rays).
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 May 2012, 13:51

Pa što ne bi faktor trebao produživati vašu prirodnu zaštitu? Npr. moja prirodna zaštita traje 5 min i ako stavim faktor 30 mogu biti 150 min na suncu, a da ne izgorim, a ako stavim 50 onda je to vrijeme 250 min?

Ja sam uvijek mislila da je riječ o dužoj, a ne jačoj zaštiti kod visokih faktora :misli:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 May 2012, 13:53

pa da, veći broj faktora omogućuje produžen boravak na suncu.
samo, ja tvrdim da ne produžuje toliko koliko se misli, ombia i mirza pružaju druge informacije.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 May 2012, 14:03

Pa nije li logično da osoba koja ima toliko osjetljivu kožu ionako neće ostati 3-4 sata u komadu na suncu? :misli:
Meni je osim visokog faktora zaštita i to što doslovno bježim od sunca. Izložena sam samo kad bicikliram, ali to nije duže od sat, sat i pol. Na plažu idem rano ujutro ili predvečer. Tako da je meni zapravo svejedno :ne zna:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

08 May 2012, 14:13

Pješčana » wrote:pa da, veći broj faktora omogućuje produžen boravak na suncu.
samo, ja tvrdim da ne produžuje toliko koliko se misli, ombia i mirza pružaju druge informacije.
Meni je problematično to što tvoja izjava "faktor veći od 30 je porez na budale" nije samo tzv. obična još jedna od notornih gluposti koje pišu na internetu, nego može biti veoma opasna ako će je čitati ljudi koji će bez zadrške povjerovati da točno znaš što govoriš.
Opasna je za nečije zdravlje, kužiš.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 May 2012, 14:19

kužim.
ali ima jedan dobar plakat na tu temu.
Image

i ne mislim na tebe, nego na nekog tko će možda naletit na ovo.

tko god me bude čitao, nadam se da će pročitati i linkovlje koje sam dodala.
nitko mi se ne mora opravdati kako troši novac, čak i kad kupuje kreme za sunčanje.
ali zaista smatram da 75 SPF nije toliko bolji od 30, jer će produžiti vrijeme zaštite (i to malo), a koliko sam sinoć guglala kad sam došla na ovu temu, i po onome što čujem oko sebe, ljudi često briju kao da su apsolutno sigurni od Sunca ako se namažu kremom tako visokog zaštitnog faktora.

možda glupa usporedba, ali kao da netko pije kontracepcijske i misli da je 100% zaštićen od svega što sex može donijeti


s druge strane, barem ovdje nemamo svi jednako mišljenje, i tko god nas bude čitao, naći će pro i kontra argumente
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

08 May 2012, 14:30

pjescana, vidim da si guglala. ali jesi li se ti ikada namazala s faktorom 50(+)? btw, spominjes 75 u prethodnom postu, mislim da tog faktora u europi ni nema. :misli:

ja sam najcesce koristila 25-30, ali sam s tim itekako znala izgorjeti jer volim dugo biti vani (blijeda sam, ali ne vampirski blijeda, nemam pjegice, imam tamnu kosu i oci), a s 50+ sam imala puno vecu zastitu. onaj moj ima par nezgodnih madeza, par puta sam ga namazala s 50+ (konkretno, hawaiian tropic pink bits), ali onako nabrzinu, uglavnom na tim dijelovima kod madeza. ostao je totalno saren, na namazanim dijelovima nije dobio ni b od boje. sarenilo s faktorom 30 na svojoj i njegovoj kozi jos nisam vidjela.

mislim, moglo bi se rec' da je sva postojeca kozmetika (ili barem 99% kozmetike) porez na budale. ono, da se manje peremo, imali bismo solidne naslage na kozi. :zubo:

ja se ljeti ne mazem bas uvijek (predvecer volim pustit', sunce bude slabije, a i zasto ne bih dobila malo vitamina d). ali ako znam da cu imati dane kad sam vani prakticki cijeli dan, pa dat cu onda deset kuna vise za bolju zastitu. isto tako, ja veliku vecinu krema iz dm-a ne mogu koristiti. i znam da moram iskesirati za nesto sto ce odgovarati mojoj kozi. a takvi proizvodi, ako iskljucim prirodnu kozmetiku, uglavnom imaju faktor 50(+). a jbg, onda cu kupit'. a kupit ce i oni s alergijom na sunce. i oni koji imaju malu djecu. i tako...
Éowyn » wrote:Pa nije li logično da osoba koja ima toliko osjetljivu kožu ionako neće ostati 3-4 sata u komadu na suncu? :misli:
Meni je osim visokog faktora zaštita i to što doslovno bježim od sunca. Izložena sam samo kad bicikliram, ali to nije duže od sat, sat i pol. Na plažu idem rano ujutro ili predvečer. Tako da je meni zapravo svejedno :ne zna:
erm, ne? ima ljudi koji vole hodati po brdima, prehodati/prebiciklirati cijeli otok, boraviti na barci, traziti rajski lijepe divlje plaze, uzivati u vodenim sportovima ili jednostavno - brckati se satima. i rano jutro provesti u krevetu.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 May 2012, 14:43

*jezebel* » wrote:pjescana, vidim da si guglala. ali jesi li se ti ikada namazala s faktorom 50(+)

ima ljudi koji vole hodati po brdima, prehodati/prebiciklirati cijeli otok, boraviti na barci, traziti rajski lijepe divlje plaze, uzivati u vodenim sportovima ili jednostavno - brckati se satima. i rano jutro provesti u krevetu.
jesam. bila sam na kupanju i frendica je imala neki , mislim Vichy, sa SPF 50.
nikakvu razliku nisam osjetila/ primijetila naspram moje kreme koja ima SPF 30.

isto tako, ja nisam s tom njenom kremom čamila na suncu satima, jer to ni inače ne radim. jer lako pocrvenim, izgorim, dobijem plikove od sunca.
i zato nosim šešir i sunčane i majice s kratkim rukavima a ne bretele, i nisam na suncu satima.

jez, ja tebi vjerujem. vjerujem ti da je teško naći zadovoljavajuću kremu jer i inače uvijek pišeš kako imaš osjetljivu kožu. vjerujem da će roditelj kupiti za klince tako nešto, jer su mu djeca bitnija.
s druge strane, kad si već spomenula, da, ja smatram da ogroman dio cijele kozmetičke industrije nije tako supermoćan i potreban koži, kako se predstavlja.
smatram da na valu straha od bora zarađuju novce, koje često nemaju čim opravdati.
smatram da su ljudi spremni dati puno novaca za sliku boljeg sebe.
i sama znaš koliko često se danas u kozmetici koristi izraz "prirodan i ekološki" mada ne postoji neka svima jasna definicija, i mada nisu svi ti proizvodi odmah bolji ili zdraviji

da se vratim na temu, smatram da je uputnije smanjiti izlaganje suncu. ja sam svijetla i ne mogu si priuštiti bivanje cijeli dan na suncu po ljeti. ne kažem da svi tako moraju, ali znam koliko ljudi jednostavno ne hoda posred ceste usred podneva.
godinama koristim SPF 30, i dosta mi je. ova moja koja koristi SPF 50 izgleda nakon sunčanja kao i ja. da, svjesna sam da su moja i njena koža možda različitije ispod kože.
ali zaista ne vidim smisao u nabijanju broja zaštitnog faktora. podsjeća me na kolu lajt.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 May 2012, 15:20

Éowyn » wrote:Pa nije li logično da osoba koja ima toliko osjetljivu kožu ionako neće ostati 3-4 sata u komadu na suncu? :misli:
Meni je osim visokog faktora zaštita i to što doslovno bježim od sunca. Izložena sam samo kad bicikliram, ali to nije duže od sat, sat i pol. Na plažu idem rano ujutro ili predvečer. Tako da je meni zapravo svejedno :ne zna:
Nije bas logicno. :zubo: Jer vecina ljudi misli da se trebaju namazati samo kad legnu na plazu. Tih tri sata ti prodje u roku keks, a da na plazu mozda nisi ni legla. Otisla si dopodne po spizu, pa na plac, pa do poste, prostrala ves vani i ode vrijeme.

Od sunca ne bjezim, volim ga :cerek:, namazem se i mirna sam. Mogu bas u podne piti kavu na balkonu sat vremena i uzivati toplinu te se oporavljati od trauma ove preduge zime.
aista smatram da 75 SPF nije toliko bolji od 30,
To nitko nije ni tvrdio draga. Niti taj faktor mozes kupiti u europi. :ne zna:
Ovo s vitaminom D sto pise Jeze, ima par dobrih clanaka na tu temu. Organizam dobiva vitamin D svejedno. U manjoj kolicini, ali nismo bas nesto rahiticni ovih dana. :zubo:

E da, rano ujutro na odmoru - spavam. :S Ostatak godine se dizem na zapovjed.
Ako odemo ljeti na izlet biciklom, da cjeli dan smo na suncu. Sklonimo se u hlad, ali to ne mijenja situaciju toliko.
m da svi tako moraju, ali znam koliko ljudi jednostavno ne hoda posred ceste usred podneva.
Ak rade dvokratno i idu na posao? Po dijete u vrtic?
ali zaista ne vidim smisao u nabijanju broja zaštitnog faktora. podsjeća me na kolu lajt.
Osim sto je Cola nezdravo sranje, a zastitna od sunca zdrava.

Onaj dio generalno o kozmetici, slazem se. :)
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 May 2012, 15:37

Pa ja pričam o ljudima koji su jako osjetljivi na sunce, ne o ljudima općenito.
Dakle mislila sam isključivo na albino, crvenokose i osobe s kožnim bolestima kojima sunce jako šteti. I malu djecu. Pretpostavljam da je i za njih opasno biti na suncu :ne zna:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

08 May 2012, 15:46

Nikad nisam koristila veći faktor od 15 :o
A izgorila bih samo onda kad se ne bih ničim namazala.

Pa da stavljam te faktore 30 i 50, vratila bih se s ljetovanja bijela ko sir. Ma kako da ne :raspa:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 May 2012, 16:03

BoDerek » wrote:Nikad nisam koristila veći faktor od 15 :o
A izgorila bih samo onda kad se ne bih ničim namazala.

Pa da stavljam te faktore 30 i 50, vratila bih se s ljetovanja bijela ko sir. Ma kako da ne :raspa:
Mora se vidit da se islo na ljetovanje da. :o

Eowyn ali i takvi moraju izaci iz kuce i u druga doba a ne samo ujutro i navecer. :zubo:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

08 May 2012, 16:10

ombia » wrote:
Mora se vidit da se islo na ljetovanje da. :o
:rofl: :rofl: Si vidla, a?
Pfff nemaš ti pojma koja sam ja elita :hekla:
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 May 2012, 16:10

ombia » wrote:
Mora se vidit da se islo na ljetovanje da. :o

Eowyn ali i takvi moraju izaci iz kuce i u druga doba a ne samo ujutro i navecer. :zubo:
:zubo: Znam, izlazim ja iz kuće u svako doba dana, ali napomenula sam da ne ostajem nikad duže 2-3 sata u komadu na direktnom suncu, osim ako je nešto baš jako hitno. Ako baš ne mogu izbjeći, zamotam se kao taliban :usama:
Ako idem planinariti, biram puteve kroz šumu i tako. Nije da sam ja vampir i ne podnosim sunce, ali paranoična sam. Od malena su mi svi doktori govorili da sam u najrizičnijoj kategoriji za rak kože, a moja teta (koja je je također crvenokosa) je imala rak kože.
Koliko god da volim biciklirati i plivati i planinariti, mogu se suzdržati.

Meni je bijela put baš lijepa :D
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 May 2012, 16:39

Éowyn » wrote:
Meni je bijela put baš lijepa :D
I meni. :)

Ono sto mi je ogavno su solariji. I miris osmudjene kokosi koji se ima iza njih. I to sto je to NAJBRZI put za ostariti.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

08 May 2012, 16:49

kuki » wrote: Ja s 15 izgorim dosta brzo. :ne zna:
S 50 na kraju ljeta budem svjetlija nego na početku. :D
(
ja na plažu idem oko 18h i ne izgorim nikako. ne vidim zašto bi se ljudi svjetlije i osjetljivije puti uopće izlagali suncu na kojem im treba zaštita 50. u 18 h je dovoljna 10-ka

inače, postoje i šilterice, bluzice dugih rukava i hlad

a ovo je istina što kaže pješčana, o postotku razlike u zaštiti između 30 i 50. zato i nema 32, 34, 36 itd. naprosto, nema smisla
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

08 May 2012, 16:50

Éowyn » wrote: Meni je bijela put baš lijepa :D
Možda na televiziji kad gledam kostimirane drame o britanskom plemstvu - inače ne :zubo:


Koje je razlika između bivanja 5 minuta na suncu u podne i bivanja u solariju? Fakat nemam pojma :ne zna:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 May 2012, 17:10

blue » wrote: Možda na televiziji kad gledam kostimirane drame o britanskom plemstvu - inače ne :zubo:


Koje je razlika između bivanja 5 minuta na suncu u podne i bivanja u solariju? Fakat nemam pojma :ne zna:
Ogromna.

Zasad:
Indoor tanning may actually be more dangerous than the sun

Traditional tanning beds and sun lamps typically give off about three times the UVA rays that are emitted by the sun. New, high-pressure sunlamps emit doses of both UVA and UVB rays that can be as much as 15 times that of the sun. A U.K. study found that human skin cells exposed to tanning beds in a laboratory sustained severe DNA damage of the type that is associated with skin cancer development . Tanning beds are also proven to cause sunburns, and just one sunburn doubles your risk of developing skin cancer.
Tanning salons claim that tanning is necessary to obtain sufficient quantities of vitamin D. In fact, it takes far less UV light to obtain the necessary amount of vitamin D than it does to get a suntan.

BOTTOM LINE: Beware of tanning beds! Pretty much every scientifically accepted study shows the strong association of tanning beds with skin cancer.
Dobar clanak

http://www.acneproductsdirect.com/artic ... alons.html

isjecak iz njega.
Why are tanning salon tans more hazardous than natural suntans? | Both natural sunlight and tanning salons are hazardous. Tanning beds have a higher concentration of UVA rays than sunlight. Although UVA rays are less likely to cause burns, people who have ever tanned indoors are 55% more likely to develop malignant melanoma, which is a potentially deadly skin cancer. .
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 May 2012, 19:02

blue » wrote: Možda na televiziji kad gledam kostimirane drame o britanskom plemstvu - inače ne :zubo:


Koje je razlika između bivanja 5 minuta na suncu u podne i bivanja u solariju? Fakat nemam pojma :ne zna:
:cerek: :cerek: :cerek: Meni je puno ljudi sasvim ozbiljno reklo da izgledam kao britanska plemkinja.

U solarij niti mrtva ne bih ušla :nono:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

08 May 2012, 19:07

Éowyn » wrote:
:cerek: :cerek: :cerek: Meni je puno ljudi sasvim ozbiljno reklo da izgledam kao britanska plemkinja.
Image
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 May 2012, 19:31

Ovo je okrutno. :zubo:
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 May 2012, 19:36

:rofl: :rofl: :rofl:
Desire makes slaves out of kings.
Post Reply