Uđite i raskomotite se - pušenje dozvoljeno!

Idemo, radimo, Trkeljanje mi gradimo
MmeTipfeler
Katica za sve

Uđite i raskomotite se - pušenje dozvoljeno!

Post by MmeTipfeler » 03 Sep 2016, 13:00

Kao što ste pročitali u poruci, Trkeljanje se obnavlja - rušimo, gradimo, farbamo, lijepimo tapete i svašta nešto.

U skraćenom izdanju prenosim ono što je Mikyju, Judolinu i meni do sada palo na pamet. Poslije ćemo o tome tko je što rekao. :mig:

1. forum se vizualno rastegnuo kao kišna glista - preuređenje (samo dok otkrijemo kako :D)
2. skinuti ban baniranim forumašima što bi možda moglo (molim da svi uočite ovu trostruku potencijalnost, eventualnost i irealnost) potaknuti povratak drugih forumaša
3. promjena forumskog izgleda, a možda i imena
4. da se makne opcija odobravanja postova za nove članove - ako netko bude zajebavao, baniramo ga i / ili brišemo.

Osobno mislim da je najvažnije forum učiniti zanimljivijim i preglednijim - da, prva je točka moja, a ujedno ga popularizirati (čitaj: angažirati nove i stare članove). Je li bitka s društvenim mrežama unaprijed izgubljena, ne znam. Možda je sve ovo borba s vjetrenjačama.

Judolino je odbio globalnu moderaturu, a čini mi se i svaki drugi oblik moderiranja. Za Euklida se još ne zna što će odlučiti. Globalna moderatura zapravo je više tehnička stvar, a o sadržaju i radu pojedinih foruma odnosno podforuma trebali bi brinuti "lokalni" moderatori. Moj je stav kako je prva moderatorova uloga da bude animator na "svojem" forumu odnosno podforumu, a tehnikalije su samo alat.

Nnnn... da, opet iz mene progovara desosirovka. :facepalm:

Uglavnom, vjerujem da će ovdje svatko najprije iznijeti svoje ideje i prijedloge, a onda ćemo o tome porazgovarati. Kad tako donesemo "plan i program", podijelit ćemo zadatke, što znači moderaturu. Čni mi se da nema smisla imenovati modove ako najprije ne riješimo pitanje promjena.

Najvažnije: ako i kada se ovdje pojavite, molim vas da ostavite trag o tome. Osim što ćete se sa svima izgrliti i izljubiti, najprije odlučite želite li biti dio ove grupe. Pa to i napišite.

P. S. Mislim da ću si u potpis staviti Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens! :E

Kad piješ, ne piši po forumu; kad pišeš po forumu, ne pij!

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 03 Sep 2016, 13:39

Po redu:

1. upute - otvarati i brisati podforume nije teško naučiti
2. teško da će to funkcionirati
3. upute - isto nije teško, potreban je samo FTP pristup. Što se pak domene tiče, vrhovna domena .eu najjeftinija je (a .hr daleko najskuplja), pa se i tu može uštedjeti. Sredina je .com, oko 130 kuna godišnje, ako se ne varam. Ovisi o registraru.

Potpisi su za budale.

miky0
ST Leader

Post by miky0 » 03 Sep 2016, 13:49

Stitch » wrote:Po redu:

1. upute - otvarati i brisati podforume nije teško naučiti
2. teško da će to funkcionirati
3. upute - isto nije teško, potreban je samo FTP pristup. Što se pak domene tiče, vrhovna domena .eu najjeftinija je (a .hr daleko najskuplja), pa se i tu može uštedjeti. Sredina je .com, oko 130 kuna godišnje, ako se ne varam. Ovisi o registraru.
Pa druze drago mi je da te vidim nakon toliko vremena, te se nadam da si dobar :top:

Jeli sebe vidis ovdje na ovom forumu?

Ako se vidis, sto smatras da bi se trebalo promjenit?

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 03 Sep 2016, 14:09

Trkeljanje mi je nebitno, a i svoje projekte furam. Nemam vremena.

Pomoći ću oko tehnikalija, ali da sam zainteresiran za sudjelovanje - nisam.

Potpisi su za budale.

Donna Sole

Post by Donna Sole » 03 Sep 2016, 14:30

Podupirem ideju oživljavanja foruma.
Nemam ideju kako. Nisam od pomoći, znam.

Pisati mogu , zezati se mogu iako mi je vrijeme prilično skupo... :o

Jesen stiže, kraći dani, završavaju godišnji , ljudi će se vratiti pa strpljen spašen..

Dio grupe si mislila , nadam se, na forumaše? Ako je dio grupe moderatura, to ne bi..
To što ste dogovorili i smislili ter predložili, dobro ste smislili i predložili.
Izgled osvježiti :check:
promijeniti ime ? hm :misli: sad čekate prijedloge :lol:

otpisani, povratak otpisanih; mali forum; forumčić ; forumček ( :zubo: ) sve jednako bezveze ali ja sam svoje za danas ispunila :raspa:

I, da, bitan je animator ko god to bio. Ja se veselim Euklidu i Undi
eksači i Neniji, Bo, Bari, Letećoj,hm ne znam više imena ...

kurvanjski avatar, a

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 03 Sep 2016, 16:43

Chilli, pod grupom sam mislila na nabrojeno društvance koje bi ovdje skupilo mudre glave i malo na miru probrbljalo o forumu - hoćemo li dalje ili nećemo. Za početak. Kad je Karambol najavio da se forum gasi za mjesec dana, činilo se da bi nekima možda bilo i žao ako se to desi. Pa smo te neke i još neke pozvali na radno druženje. Ništa drugo.

Nitko od nas više nema 15 godina - takav bi klinac preko noći sredio sve naše probleme, a svatko ima i previše posla, a premalo vremena. Nikoga se neće nagovarati na nešto što ne želi prihvatiti, ali moralna podrška, kao što je tvoj i Stitchev dolazak ovamo, plus činjenica da se na njega može računati u vezi s tehničkim savjetima, jako puno znači.

Znaš i sama kako je kad o nečemu sama razmišljaš pa to vrtiš i prevrćeš u glavi, a kad s nekim porazgovaraš, jave ti se i neke nove ideje.

Fora mi je Povratak otpisanih. :top:

Nadajmo se da će se i drugi javiti. Bar javiti. :)

karambol

Post by karambol » 03 Sep 2016, 19:40

Ovo je mjesto bilo živo i zabavno zbog zabavnih i živih nickova. Sviđam ideju o vizualnom redizajnu. Tehnikalije nisu moj teren, ali ću sudjelovati koliko stignem u svemu ostalom, prijedlozima i upisima.

:raspa:

Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 03 Sep 2016, 19:45

MmeTipfeler » wrote:Nikoga se neće nagovarati na nešto što ne želi prihvatiti, ali moralna podrška, kao što je tvoj i Stitchev dolazak ovamo, plus činjenica da se na njega može računati u vezi s tehničkim savjetima, jako puno znači.
Došao sam jer si me zvala. :D

Što se savjeta tiče, ne znam što vam treba ni kakvi su vam planovi. Ako vam je problem hosting, pomoći ću da nađete bolji. Bilo klasični, bilo SSD. Forum ne zahtijeva mnogo prostora, da uzmete npr. 5 GB na SSD serveru, bilo bi vam to i više nego dovoljno i za rad foruma i za bekapiranje podataka, ali i za instalaciju portala ili web shopa. A sve bi letjelo. :cerek:

Važnija je od prostora količina informacija koju smijete prenijeti (bandwith), pri čemu se manje misli na brzinu (protočnost veze), a više na mjesečni promet (download i upload) podataka. Moj je neograničen, što znači da me ne zanima prosječan broj posjetitelja po danu, prosječan broj pregledanih stranica, prosječna veličina stranica i slične pizdarije. :zubo:

Ali velim, sve ovisi o tome što želite. Ako hoćeš porazgovarati o tome, znaš gdje sam.

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 03 Sep 2016, 20:16

Stitch » wrote:
Došao sam jer si me zvala. :D
Zvala sam i druge pa kao da i nisam. :(

Doći ću po savjete kad Mikyja natjeram da nešto počne raditi (čitaj: kad prođe turistička sezona pa se Njemice i Čehinje zapute kući) pa će on onda mene pitati kako se nešto može napraviti, a ja ću pitati tebe i praviti se pametna. :raspa:

Mislim, poslala sam ja njemu link na upute još prije neki dan, ali... Kao što vidiš jebe nas ljudski faktor. :cerek:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 03 Sep 2016, 22:09

Okej. U međuvremenu, logiraj se na cPanel pa mi daj neke referencije. Npr. koliko prostora imate, koliko je prostora zauzeto, koliki je mjesečni promet, kad je napravljen zadnji bekap foruma... Ako znaš kako i ako imate dovoljno prostora, bekapiraj sve prije bilo kakve promjene.

Pretpostavljam da sve od instalacije do bekapiranja radi Softaculous ili kakav sličan softver, što znači da samo trebaš kliknuti na ikonicu. Dobit ćeš fajl s ekstenzijom .tar.gz u kojem će vjerojatno biti i bekap baze. cPanel je Linuxova distribucija, zato ti ekstenzija neće biti poznata, no može se skinuti i raspakirati u Windowsima.

Potraži dakle bekap baze. Prepoznat ćeš ga po ekstenziji .sql. Ako ga nema, baze ćeš morati sama bekapirati u phpMyAdminu. Direktorij s forumskim fajlovima bezvrijedan je bez bekapa baze pa svakako provjeri imaš li ga ili ne.

Dalje nije komplicirano. Logiraš se, odabereš bazu, klikneš Export. Pa Save as file (gzipped).

Ako sam što zaboravio, viči. :D

Potpisi su za budale.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 03 Sep 2016, 22:16

Evo ti i nekakve upute. Ne znam koliko su precizne s obzirom na to da se inačice web panela mogu prilično razlikovati. :)

Potpisi su za budale.

MightyMe

Post by MightyMe » 04 Sep 2016, 00:56

Baza je 200ak MB, ako se dobro sjećam, ima viška i diska i bandwidtha i svega ostalog. Mislim da čak ima klonirana baza od prije koju godinu koju sam zaboravio obrisati. :D

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 04 Sep 2016, 02:43

MmeTipfeler wrote:4. da se makne opcija odobravanja postova za nove članove - ako netko bude zajebavao, baniramo ga i / ili brišemo.
To si dodala naknadno? Jedno će te jutro iznenaditi nekoliko stotina komentara koje su ostavili botovi. Ali hajde što će botovi pisati na forumu, to se da riješiti s malo strpljenja i mnogo klikanja, nije u tome problem. Problem je u tome što će slati mejlove preko tvog servera, zbog čega bi te mogli banirati servisi poput Hotmaila, Gmaila i sličnih. A to već jest problem, i tebi i tvom provajderu. Jednom kad te Google stavi na crnu listu, zbog bilo kojeg razloga, s nje te ne skida godinama. Lakše ti domenu promijeniti nego čekati. :D

Ako provajder ima digitalne potpise (MX records, SPF records i sl.), servisi će znati s kojih domena potječu mejlovi, no ako ih nema - a ruku na srce, to su naše firme i teško im je u WHOIS bazu upisati vlasnika domene, a kamoli obaviti finije i kompliciranije stvari - bit će u gabuli. A i ti s njim.

Loša ideja, ukratko.
MightyMe wrote:Baza je 200ak MB, ako se dobro sjećam, ima viška i diska i bandwidtha i svega ostalog. Mislim da čak ima klonirana baza od prije koju godinu koju sam zaboravio obrisati. :D
200 MB? Lijepo se trkeljalo, bogme. :D

Dodatak: Apologies. Htjela sam citirati pa sam editirala post. Sad sam ga iskopirala s prethodne stranice. Pišem poslije. Kad se razbudim.

Potpisi su za budale.

judolino
Swine Who Must Be Obeyed

Post by judolino » 04 Sep 2016, 02:52

Stiče, drago mi je da si se pokazao kao čovek, drug & starešina - ali da povjerujem u ekstenziju tariguz - pa prećera ga, brate... :rofl:

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 04 Sep 2016, 09:03

Najprije jedan post s dvije isprike.

Napisala sam gore u Stitchevom postu da sam zeznula stvar pa mu je post zapravo iskopiran. Ispričavam se još jednom.

Htjela sam napisati da jesam, naknadno sam dodala 4. točku jer sam se naknadno sjetila. Ako bi to zaista izazvalo takvu pošast, onda treba naći drugo rješenje, to jest ubrzati provjeru i odobravanje novoforumaških postova. Sjećam se da sam ja svojevremeno pizdila čekajući da mi se jebeni post pojavi. Da mi nije zaista trebala pomoć, vjerojatno bih poslala ovaj forum u vražju mater i otišla.

Druga isprika ide Majtiju zbog toga što je bez pitanja završio u adminskoj grupi. Miki je rekao ajmo ga za svaki slučaj stavit, a ja sam rekla ajmo. Pa si tako završio podebljan i pofarban. Glavno da ti nama i dalje čuvaš leđa. :)

Sad ćemo još malo čekati hoće li nam se blagoizvoljeti pridružiti i ostali uzvanici, a onda počinjem prozivati. :D

miky0
ST Leader

Post by miky0 » 04 Sep 2016, 10:35

Super je da se mozemo osloniti na dva IT genijalca :top:

Lako je meni pored tipfelerke, sticha i majtija ;)

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 04 Sep 2016, 11:45

MmeTipfeler » wrote:Ako bi to zaista izazvalo takvu pošast, onda treba naći drugo rješenje, to jest ubrzati provjeru i odobravanje novoforumaških postova. Sjećam se da sam ja svojevremeno pizdila čekajući da mi se jebeni post pojavi. Da mi nije zaista trebala pomoć, vjerojatno bih poslala ovaj forum u vražju mater i otišla.
Prenosim ti svoja iskustva, nemam razloga izmišljati. Moji forumi službeno ne rade - jesu onlajn, ali nikoga ne potičem na registraciju dok ne riješim pravni dio priče oko portalâ, forumâ, webshopovâ - no dnevno me po instalaciji posjeti pedesetak kineskih, ruskih ili američkih botova. Po instalaciji, imam ih petnaestak na dvama serverima. WordPress, Joomla, phpBB, da ne nabrajam. Pa ti računaj. ;)

Pustim ih na portal, pustim ih na forum - ali ništa više od toga. Registrirati se mogu, ali pisati ne. Onda pogledam s koje su domene došli. Ako je sumnjiva, brišem ih. Velim, službeno ne radim, ali jesam onlajn. Moguće je da se registrira tkogod od poštenih, živih korisnika. Ako ih ima, neka ih. No ja kao admin moram odobriti registraciju. I ja kao admin moram odobriti postove. To je ključno. Ako im je mejl s nekakvom žnj-domenom - dakle nije gmail, yahoo ili hotmail - uglavnom su posrijedi roboti. I komotno se mogu banirati i prijaviti. Zato što im već registracija može omogućiti gomilu sranja. Ta činjenica koštala me trodnevnog dopisivanja s Microsoftom. I dvotjednog čekanja da mi domenu skinu s crne liste. Oni to hoće, izaći će ti u susret. Google neće, proklet će te na tri godine. I može kako hoće, on piše pravila, zajebi Microsoft. :D

Admin mora odobriti registraciju. I admin mora odobriti pisanje postova. Ne mogu istaknuti koliko su te dvije stvari važne. Nije bez razloga phpBB jedini forum na crnom webu. To je siguran, neprobojan softver. Pod uvjetom da mu admin nije blesav. :)

Potpisi su za budale.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 04 Sep 2016, 11:55

miky0 » wrote:Super je da se mozemo osloniti na dva IT genijalca :top:

Klinac sam ti ja genijalac. Sam učim, sam se mučim. I često pritom griješim.

No nikad na istome mjestu. :raspa:

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 04 Sep 2016, 12:59

Stitch » wrote:Pod uvjetom da mu admin nije blesav. :)
No, dobro adminica se danas iskazala. :D Mislim da se zapravo ne treba brinuti hioće li se Trkeljanje ugasiti: možemo otvoriti i kladionicu hoće li umrijeti prirodnom ili nasilnom smrću. :E

Ne, Stitch, uopće ne sumnjam u ovo što si napisao. Samo kažem da će onda trebati ubrzati moderatorski rad, pogotovo ako se promet poveća. Čemu se nadamo.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 04 Sep 2016, 13:02

miky0 » wrote:Super je da se mozemo osloniti na dva IT genijalca :top:

Pretpostavljam da te ne mogu u adminskom smislu skratiti za glavu, ali čekaj, čekaj - poslat ću ti račun za instrukcije. :mad:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 04 Sep 2016, 13:08

MmeTipfeler » wrote:Ne, Stitch, uopće ne sumnjam u ovo što si napisao. Samo kažem da će onda trebati ubrzati moderatorski rad, pogotovo ako se promet poveća. Čemu se nadamo.
Zar je problem logirati se dvaput-triput dnevno i provjeriti listu čekanja (korisnici, postovi)? Tko želi pisati, strpjet će se dok mu admin ne odobri djelovanje, što u najgorem slučaju može trajati nekoliko sati. Ne'š ti komplikacije, takvo što uobičajeno je na većini foruma na kojima sam registriran. A tko ne želi, poslat će admina u onu stvar i otići. Što je opet dobro - tko želi nadrkane korisnike, nitko. :D

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 04 Sep 2016, 13:31

Upravo to i ja govorim. Međutim, ja jesam nadrkana forumašica i kao takva sam se doslovce probila na forum - nakon ne znam koliko zvrndajućih postova. :cerek: Bar sam tako ubijala vrijeme dok se netko sjetio ulogirati. :D

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 04 Sep 2016, 13:50

Ne sjećam se više tih postova, no Majti je svojedobno napravio nekakvu listu "dobrih" botova. Spomenuo je to negdje na "tehničkom" podforumu.

Pitat ćemo ga kad se pojavi, ali forum bi stoga trebao biti relativno zaštićen. No opreza nikad dosta. Čim si onlajn, na udaru si, dan i noć. To je rat koji nikad ne prestaje. Zato bi dobro bilo da ti tkogod pomogne. Ne, ne nudim se - samo kažem da bi funkcionalni suadmin bio bolji od formalnoga. ;)

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 04 Sep 2016, 16:19

Stitch » wrote:. Zato bi dobro bilo da ti tkogod pomogne. Ne, ne nudim se - samo kažem da bi funkcionalni suadmin bio bolji od formalnoga. ;)
Čuli smo te i prvi put. Ne moraš se stalno braniti. :D

Meni, kao što sam već rekla, i ovaj razgovor puno pomaže.

Mislim da odobravanje postova i članova može odraditi i globalni mod.

Dok čekamo ostale da se pojave ili se ne pojave, mogu li bar one koji su se ovdje oglasili zamoliti da redovito navraćaju ovamo? Imam u vidu neka pitanja o kojima bih htjela s vama porazgovarati.

Što bi značilo redovito? Zaviriti ovamo jednom dnevno? Bi li to bio problem?

Ili ću opet morati slati okružnicu? Ovaj put potrpat ću vas u grupu. :E

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 04 Sep 2016, 20:06

MmeTipfeler » wrote: Mislim da odobravanje postova i članova može odraditi i globalni mod.
Ne može. Ili će registracija biti automatska, ili će se potvrđivati mejlom, ili će je odobravati admin. To su mogućnosti, nema četvrte opcije.

Potpisi su za budale.