Novinarstvo (?) u Hrvatskoj

Koliko para, toliko muzike
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 17:13

Emericzy » wrote: Nije istina.

Tržište je uništilo naše novinarstvo. Kad nisu bili podložni tržištu, izdavači su njegovali iluziju kvalitetnog novinarstva.
Kad je sve prepušteno tržištu, tu je bastardnu lažno-stvarnu kvalitetu jednostavno pomeo sirovi interes izdavača. (Koji nije jednostavan; dalo bi ga se puno analizirati, ali jest, kulturno i politički govoreći, sirov.)

U tom su se ozračju interesa najbolje snašli vješti a nepošteni tekstopisci profila Kuljiša, Butkovića itd. koji održavaju kakav-takav ton, te buljuk polupismenih a poslušnih mladih wannabe novinara koji ne znaju za bolje.
Tržište ga je oblikovalo. I politika, također, koja je iznjedrila ovaj boldani profil...
Da, ima se tu o čemu dumati i analizirati, ali je žalosna istina da ovaj buljuk polupismenih i poslušnih wannabe novinara danas oblikuje jedan važan dio medijskog prostora. Važan, unatoč tehnološkim trendovima i internetu.
Ono što mi je izuzetno tužno gledati je kako se ljudi poput moje stare i njenih frendica na svakodnevnim babinjacima s nevjerojatnom lakoćom predaju utjecaju tih naslova i koliko vjeruju u sve što je tamo nadrobljeno... Znam, to je njihov problem jer imaju prekidač na off...


Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

04 Apr 2012, 17:24

karambol » wrote: Ono što mi je izuzetno tužno gledati je kako se ljudi poput moje stare i njenih frendica na svakodnevnim babinjacima s nevjerojatnom lakoćom predaju utjecaju tih naslova i koliko vjeruju u sve što je tamo nadrobljeno... Znam, to je njihov problem jer imaju prekidač na off...
možda ne vjeruju, možda samo pričaju o tome da ne moraju o svojim životima
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 17:30

Pješčana » wrote: možda ne vjeruju, možda samo pričaju o tome da ne moraju o svojim životima
Vjeruju. Kao mala djeca kad im pričaš o zmajevima i zubić vili...Uzimaju te informacije zdravo za gotovo i po njima se određuju i stvaraju mišljenje koje kasnije i iznesu. Bez obzira koliko glupa informacija bila. Zapravo, mislim kako ne razmišljajući donose i stvaraju sliku svijeta oko sebe samo na temelju toga što piše u večernjem, jutarnjem i 24 sata...a to je grozno.
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 17:34

Lastan dobro kaže -- nije to samo naša situacija. Cijeli je svijet potonuo u jezu masovnog šund-novinarstva. Ne zna se je li gore ono tiskano ili ono televizijsko.

Kako je netko nedavno primijetio, od dvojice poznatih crnih prognozera budućnosti, Orwella i Huxleya, u pravu je bio ovaj drugi.

Orwellov strah od diktatorske čizme pokazao se neopravdanim. Možda baš i zbog njegovih i sličnih upozorenja. Nažalost, Huxleyev strah od propasti koju si sami namećemo, prigrlivši površnost i plitke užitke, pokazao se kao opravdaniji.

EPH i RTL nitko nam nije nametnuo. Sami smo ih prigrlili.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

04 Apr 2012, 17:39

..a unda » wrote:
ko je, stoje kvalitetan novinar? po kojim kriterijima? po kojoj to znanosti? stoga i ustvari, cemu novinarstvo ili cemu kvalitetno novinarstvo?
jel npr kvalitetan glumac smije/moze/hoce glumiti u sapunici?


presiromasna cime? jel necim prebogata? zasto novina koja bi bila kvalitetna ne bi kostala 7 kuna ili 5, zasto se ne bi citala i imala 300000 tiraz? u cemu je razlike izmedju tog, jel, kvalitetnog novinarstva i nekvalitetnog? ovaj drugi novinar je jeftiniji? jel ima neko ko moze i od toga bit jeftiniji i dokle to moze ici?

zasto od novinara nije ocekivati da mijenjajui drustvo? a od koga je to onda ocekivati? jel mogu ja radit posao kao..mjenjac drustva?

novinari ne bi smjeli biti prodavaci nego sto?..proizvodjaci? ..konfekcionari? uopce, jel se vijesti proizvode i ako da kako, da ne kazem..zasto?

kako kupac informacije moze biti informiran ako je on roba? sto se uopce u novinama (i slicno) naplacuje i komu? hint..zasto su reklame u novinama koje placamo? zasto zelimo biti truli?


..eto, da ne kazes da te nikad nista nisam pitao.. informiraj me. :zubo: :D
Uh, oh...

Da vidimo. Image

Ono gore lijevo... dobro pitanje. Hoće li kvalitetan glumac glumiti u sapunici. Hoće, kao što će kvalitetan novinar pisati onako kako traže od njega, osim ako je protagonist američkog filma ili Cervantesovog romana. Tako je, kako je.

Zašto tražiš da piskaram ono što svi znaju? :D Al ajd'.
Kvalitetne novine (jel' treba definicija?), namijenjene manjem broju čitatelja, za razliku od tabloida nisu zanimljive oglašivačima, plaće novinara su veće (jer dobar, traženi novinar lakše diktira plaću), troškovi su, dakle, veći pa i cijena mora biti veća. Mnogima je previše davati svakodnevno 7 kn za novine a više od toga im je... isto previše.

Ne da ne bi trebali sudjelovati u mijenjanju društva ali to je sve što mogu.

Dobro, ako ćemo tako postaviti stvari, svi su prodavači. Svi.


kako kupac informacije moze biti informiran ako je on roba? sto se uopce u novinama (i slicno) naplacuje i komu? hint..zasto su reklame u novinama koje placamo? zasto zelimo biti truli?


Nisam shvatila. Želiš reći da je kupac informacije zapravo roba, tj. proizvod medijskih kuća kojeg onda one prodaju oglašivačima? Stvore široko čitateljstvo pa ga prodaju. Pa da.

Ne znam zašto želimo biti truli. To ti reci. :D
Last edited by Nikolajevna on 04 Apr 2012, 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 17:39

Emericzy » wrote:Lastan dobro kaže -- nije to samo naša situacija. Cijeli je svijet potonuo u jezu masovnog šund-novinarstva. Ne zna se je li gore ono tiskano ili ono televizijsko.

EPH i RTL nitko nam nije nametnuo. Sami smo ih prigrlili.
Upravo tako. I to s nevjerojatnom lakoćom...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

04 Apr 2012, 17:42

Emericzy » wrote:Lastan dobro kaže -- nije to samo naša situacija. Cijeli je svijet potonuo u jezu masovnog šund-novinarstva. Ne zna se je li gore ono tiskano ili ono televizijsko.
Mislim da nije. U mnogim zemljama ipak ima izbora, ima i ovakvog i onakvog novinarstva, kod nas se za sada nudi samo onakvo.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 17:47

Nikolajevna » wrote:Ne znam zašto želimo biti truli.
Znam ja.

To je linija manjeg otpora. Obična mehanika ti kaže da se lakše spuštati nego penjati.

A ljudi su se tijekom 20. stoljeća naučili jednoj gluposti: da bi život trebao biti lagodan. I sad smatraju da je nepravedno ako nije. Probleme i muke i trud i prepreke smatraju za nevolje, a ne za nešto normalno i očekivano. Ljudi danas misle da je nenormalno patiti i izbjegavaju to na sve moguće načine.

Neproblematična dokolica danas je opće prihvaćena kao poželjno stanje.

I onda smo dobili to što smo dobili.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 17:52

Nikolajevna » wrote:
Mislim da nije. U mnogim zemljama ipak ima izbora, ima i ovakvog i onakvog novinarstva, kod nas se za sada nudi samo onakvo.
Izbora ima samo nominalno. Statistički gledano, nema. Izbor ima samo intelektualna elita. I na Zapadu i na Istoku i tu pri nama.

Ja, recimo, nisam ograničen na EPH i na Večernji i na RTL. Samo kad pogledam što mi dnevno posta krug prijatelja na Facebooku (koji održavam malim i periodički ga krešem) dovoljno mi je da dobijem debelu porciju kvalitetnih informacija kakve u govnarske medije ne dolaze. A to je samo jedan put.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

04 Apr 2012, 17:52

Lastan » wrote: ...jer ti većina publike prvenstveno gleda (namjerno izbjegavam glagol čitati) tračeraj.
Iz tiskanih medija se izbacuju rubrike prema (ne)čitanosti odnosno klikabilnosti pojedinih rubrika iz njihovih digitalnih izdanja. Urednici kao da ne razumiju da to nije ista publika. A nije isti ni način konzumacije. Ni vrijeme provedeno na sisama i na nečijem ozbiljnom članku ili komentaru.

Emericzy » wrote:Tržište je uništilo naše novinarstvo. Kad nisu bili podložni tržištu, izdavači su njegovali iluziju kvalitetnog novinarstva. I onda se, u takvom ozračju, dogodilo da se, već i nehotice, po logici stvari, stvarno napravila i neka skrama kvalitete.
A ne znam baš. Kvalitetnim novinarima nije tržište dalo otkaz nego njihovi urednici.
Last edited by klonka on 04 Apr 2012, 17:55, edited 1 time in total.
gonj špadi
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

04 Apr 2012, 17:54

Emericzy » wrote:
To je linija manjeg otpora.
Ne znam... nije to. Dosađivanje nije linija manjeg otpora, dosađivanje je patnja (kad već spominješ patnju).
E sad, zašto crveni tepisi nisu dosadni kako bi i trebali biti? Nekima su crveni tepisi neizmjerno dosadni, zašto nisu većini?
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 18:04

Emericzy » wrote: Znam ja.

To je linija manjeg otpora. Obična mehanika ti kaže da se lakše spuštati nego penjati.

A ljudi su se tijekom 20. stoljeća naučili jednoj gluposti: da bi život trebao biti lagodan. I sad smatraju da je nepravedno ako nije. Probleme i muke i trud i prepreke smatraju za nevolje, a ne za nešto normalno i očekivano. Ljudi danas misle da je nenormalno patiti i izbjegavaju to na sve moguće načine.

Neproblematična dokolica danas je opće prihvaćena kao poželjno stanje.

I onda smo dobili to što smo dobili.
Je. A ja se pitam gdje je nestao onaj poriv za penjanjem, osvajanjem vrha brda? Otkrivanjem nečega novog i pomicanjem granica, stvaranjem nečega, jebemu??
I da, upravo su ti mediji sukrivci ili alat koji je korišten za stvaranje te slike, tog prava o lagodnom životu, tog crno-bijelog nametanja...Ili je jad, bijeda, glad i ratovi, manijaci i ubojice, silovatelji i narkomafija ili je divota lagodnog življenja Severine, Todorića, lepih fudbalera i još postojećih Grace Kelly priča...
Ljudi imaju ponuđene te dvije opcije. Ili si luzer kad nemaš tisuću milijuna bilo čega (novaca, kvadrata, hektara,dućana....) ili, ako to imaš i/ili se dobro pretvaraš kako imaš onda je tvoja sreća najveća...
I svakodnevno to serviraju...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

04 Apr 2012, 18:33

Nikolajevna » wrote:
Uh, oh...

Da vidimo. Image

Ono gore lijevo... dobro pitanje. Hoće li kvalitetan glumac glumiti u sapunici. Hoće, kao što će kvalitetan novinar pisati onako kako traže od njega, osim ako je protagonist američkog filma ili Cervantesovog romana. Tako je, kako je.

Zašto tražiš da piskaram ono što svi znaju? :D Al ajd'.
Kvalitetne novine (jel' treba definicija?), namijenjene manjem broju čitatelja, za razliku od tabloida nisu zanimljive oglašivačima, plaće novinara su veće (jer dobar, traženi novinar lakše diktira plaću), troškovi su, dakle, veći pa i cijena mora biti veća. Mnogima je previše davati svakodnevno 7 kn za novine a više od toga im je... isto previše.

Ne da ne bi trebali sudjelovati u mijenjanju društva ali to je sve što mogu.

Dobro, ako ćemo tako postaviti stvari, svi su prodavači. Svi.


kako kupac informacije moze biti informiran ako je on roba? sto se uopce u novinama (i slicno) naplacuje i komu? hint..zasto su reklame u novinama koje placamo? zasto zelimo biti truli?


Nisam shvatila. Želiš reći da je kupac informacije zapravo roba, tj. proizvod medijskih kuća kojeg onda one prodaju oglašivačima? Stvore široko čitateljstvo pa ga prodaju. Pa da.

Ne znam zašto želimo biti truli. To ti reci. :D
pa, nisam zadovoljan. mislim da mozes bolje, ali neces.. :D

..da vidimo.. Image :zubo:

novinar ce pisati onako kako traze od njega..jel ti to hoces reci da ce novinar ako treba biti i ispunjac..rasplinjac..karburator praznog medijskog prostora, tj onog prostora koji nam se zeli praznim prikazati. ili ce mozda biti medijski postolar? ..medijski stilist? ..osoba koja od nista proizvodi nista da bi koristilo nicemu, osim profita? prazno upakiras u prazno, eventualno das naslov, zamotas u prazno i prodas govoreci..pa rekli smo vam da je prazno, a to sto vi vidite nesto u tome, to je samo odraz vas samih..ustvari, vi ste svi sami novinari, mi vam samo damo neki prazninom ostancani predlozak, ako i to.

ili mozda zelis reci da ne postoji tako visoki zid, radi kojeg magarac koji nosi teret zlata nece napisat clanak, kolumnu..kao sto klod lelus nece snimiti neku reklamu..za sto ono..kokakolu?

dakle, ako je sve profit, cemu onda informacija?

kvalitetno novinarstvo..sto to svi znaju? kako znaju? jel kvalitetan novinar onaj koji informira ili manipulira? jel novinarstvo spisateljstvo, knjizevnost, lirika, sto li ili novinar treba informirati o cinjenicama, a ne prozvoditi cinjenice?
jednostavno, ne znam sto je vise uopce novinarstvo, a kamoli kvalitetno novinarstvo i bi li ta dva novinarstva trebala bit sinonimi, tj da je suvisno reci za novinarstvo da je kvalitetno.
..ili su novinari po definiciji trci lazi ekipa koja se na takav nacin bori za svoj opstanak i egzistenciju, jer..nesto se raditi mora, pa ako se to placa, zasto se i to ne bi radilo? neko mora..:ne zna:
tj, sve za pare. i taj neki koji se smatra ili kojeg smatraju kvalitetnim novinarom, napisat ce bilo sto, ako se dovoljno plati. ima pedera, nema novaca?

pa ne postoje samo tabloidi. tabloidi su samo jedna od diverzifikacija smeca, jedno od utjelovljenja smeca. i kako to da bi kvalitetne novine trebale biti namijenje manjem broju citatelja. zasto? meni to isto nije jasno.

pa da? sta pa da? :D ..sta imaju reklame traziti u novinama, medijima koji se placaju? to je opce ludilo i bezumnost. eventualno, aj, tranzicijski pristajem da ima mali oglasnik neki i nek unutra pice reklame koliko god oce ili da na televiziji se zna..dnevno pola sata ili sat, blok reklama. negdje izmedju dva i tri ujutro.. :ne zna:

novine prodaju paznju citatelja oglasivacima, a citatelji jos to financiraju. pa jel moze ludje, jel moze? moze naravno, iako kad predjes tu crtu, poslije je svejedno.
reklame moraju van iz placenih medija. isto kao..ne znam..sto vjeronauk mora van iz javnih skola. ono, naglavacke, bez milosti i tolerantnosti. zna se gdje je cemu mjesto, necemo valjda sad sve svuda stalno?

radi se o mentalnoj i jos kojoj mozda higijeni. radi se o elementarnim i egzistencijalnim pojmovima, ami na to ne gledamo kao na nasilje, kao na kradju, kao na ropstvo, nego se srcano upinjemo da budemo dijelom toga i tako ostvarimo..gle, sami sebe, identitet neki, integritet, ocemo tako bit realiziranima..?
ne znam, ludilo je preslaba rijec. :ne zna:

mi ne zelimo biti truli. ne pitajmo se kome zvona zvone. mi jesmo truli, to je nas smisao. :raspa:

nikolajevna..? :dilej:

:D
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 18:52

Tko? Što? Gdje? Kada? Zašto? - o tome, valjda, oni koji pišu nešto znaju? Ili ipak nije važno?

Objektivnost, brzina, zanimljivost, angažiranost...
Istinitost, poštenje, točnost, uravnoteženost, nepristranost...

Što od navedenoga krasi novinarstvo u Hrvatskoj?
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

04 Apr 2012, 19:06

karambol » wrote:Tko? Što? Gdje? Kada? Zašto? - o tome, valjda, oni koji pišu nešto znaju? Ili ipak nije važno?

Objektivnost, brzina, zanimljivost, angažiranost...
Istinitost, poštenje, točnost, uravnoteženost, nepristranost...

Što od navedenoga krasi novinarstvo u Hrvatskoj?
..pet? meni su rekli da ima..sedam pitanja? a mozda sam nesto i zabucao. da, onda se, tada, govorilo i zasto je mis pobijedio lava..ali i to sam zaboravio. valjda namjerno. :D

ali, da, tako bi to nekako trebalo biti, iako je danas sve relativno, dijagnostika napreduje, dekonstrukcija je demokratska, tako da i na ta, naoko jednostavna pitanja i ti nesto manje jednostavni pojmovi, danas je na njih tesko odgovoriti, a subjektivizam i pravo na dozivljaj definicije, odnosno referentnog sustava, subjektiviziran je do dogme.

npr..pitanje tko? o kojoj ulozi govorimo? govorimo li o funkciji, o imenu, o refleksiji, o kojoj ulozi, o nekom drugom kroz tog.. tko? o kojem i u kojem kontekstu je taj tko?

eto, vec na pocetku imamo dilemice, a isto vrijeti i za kad, sto, itd. o ovom, postenju, istinosti..tu se vec koplja mogu lomiti eksponencijalnom progresijom.
zato i postoji ona floskula..neka citatelji ili gledatelji ili slusatelji procijene, mi smo samo dali cinjenice ili sukobili misljenja.

cim se to reklo, gotovo je vec. to je siguran znak da je posao vec odradjen, da mi vise nemamo nikakve sposobnosti razlucivanja, kriteriji netragom nestaju, ostaju nam emocije i hiperventilacija, cak i ne osjecamo da smo porazeni, da smo u moci.. :D
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 19:28

Dobro. Ti stvar ogoljuješ do kosti i još dublje. Ono što mene muči (i ne samo mene) je izostanak onog gušta kad sjedneš u birc popiti kavu, uzmeš novine, neke, koje voliš inače uzeti u ruke i začitati se tako da ne skužiš koliko je vremena prošlo i da ti se kava ohladila.
Da mi pažnju otmu neki tekstovi s kojima se ne moram nužno slagati (i bilo bi to suludo očekivati), ali koji će me natjerati da razmišljam o njima ili iznešenim stavovima, da ima rubriku kulture s relevantnim osvrtima na zbivanja u mom gradu, zemlji... Želim pročitati i neka suvisla, kritička ili suluda pisma čitatelja koja će tu biti uvrštena i tiskana kao odraz neke veze između čitatelja i tvoraca dotične tiskovine, vidjeti da je ljudima stalo što se tu piše...Konstruktivne kritike i odmjerene pohvale, ako ih netko zaslužuje, analitički pisane tekstove o problemima i rješenjima. Duhovite kolumne i ogledalo društva koje se ne bavi samo estradnim likovima, polusvijetom, pljačkama, 'ko je koga i koliko puta plus Lidl - druga stranica, Konzum - peta i deveta, Interspar - jedanaesta, osmrtnice, glupi vicevi, horoskopi, Mamić - Štimac - Marković i savjeti za kuhanje kompota od egzotičnog voća...
To mi nedostaje. To ne mogu pronaći, a imam dojam da sam nekada to mogao naći i na hrvatskom jeziku...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 19:33

klonka » wrote:A ne znam baš. Kvalitetnim novinarima nije tržište dalo otkaz nego njihovi urednici.
Da. Sve lošiji urednici upravljani od strane sve lošijih vlasnika, kojima je jedino tržište bilo važno.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 19:35

..a unda » wrote:mi ne zelimo biti truli. ne pitajmo se kome zvona zvone. mi jesmo truli, to je nas smisao.
Točno
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 19:37

karambol » wrote:To ne mogu pronaći, a imam dojam da sam nekada to mogao naći i na hrvatskom jeziku...
Jesi. Ne jako puno, ali našlo se. Sad nažalost moraš posegnuti za stranim tiskom.

Ja čitam Guardian, Economist, New Yorker...
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

04 Apr 2012, 23:43

Emericzy » wrote: Izbora ima samo nominalno. Statistički gledano, nema. Izbor ima samo intelektualna elita. I na Zapadu i na Istoku i tu pri nama.

Ja, recimo, nisam ograničen na EPH i na Večernji i na RTL. Samo kad pogledam što mi dnevno posta krug prijatelja na Facebooku (koji održavam malim i periodički ga krešem) dovoljno mi je da dobijem debelu porciju kvalitetnih informacija kakve u govnarske medije ne dolaze. A to je samo jedan put.
Taj krug prijatelja je jako bitan. Većina ljudi bira prijatelje po inerciji, dobili su ih, s kvartom, s poslom, školom, obitelji. Taj uzorak je slučajan i u većini slučajeva debilan do otužan.

Ako prijatelje biraš, zaista biraš, oni postaju tvoja ticala. Ionako nemamo vremena pročitati sve dobre knjige napisane na ovome svijetu, vidjeti sve Mačju Pičke, ljubiti sve žene dostojne ljubljenja, a sigurno želiš da netko drugi prvi proba novu drogu u gradu.

Tako imam nekoliko vjerodostojnih ticala, koja mi u malo riječi i rečenica objasne sukus stvari koje me zanimaju, a nemam vremena ili volje ili novaca detaljnije ih analizirati sam.
Emericzy wrote: Jesi. Ne jako puno, ali našlo se. Sad nažalost moraš posegnuti za stranim tiskom.

Ja čitam Guardian, Economist, New Yorker...
Vrijeme je novac, zato ja radije čitam tebe koji ujedinjuješ sva tri lista, a ušteđeno vrijeme koristim za nešto konstruktivnije, poput seksa ili droge.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

05 Apr 2012, 00:11

karambol » wrote: To mi nedostaje. To ne mogu pronaći, a imam dojam da sam nekada to mogao naći i na hrvatskom jeziku...
Kao da si rekao 'sanjao sam'. :)

To 'nekada' je bilo kada smo bili dio jedne drzave, koju su ovi sto ce danas pisati zutilom i ovi koji ce krezubim osmjesima to isto zutilo slovkati - isli rusiti.

Mozda nije bila najbolja ali nije bila ovako zuta i gnjila kao ova banana sada. Crveni su im smetali.
Sad imaju zute. Zuteliju. I svu slobodu pisanja na hrvatskom jeziku.
I? :kokice: Sto se napisalo osim novog 'rjecnika'? Prirucnik 'Kako se jeftino prodati i uvesti smjece sa zapada?"

PS Karambol, odgovarala sam samo na tvoju zadnju recenicu. Ja i ne znam o cemu je ovdje tema, ali nije ni vazno. Tema je uvijek i samo jedna - jal i kuknjava o tome kako zive oni koji su se zatvorili u svoju novu drzavu, pobjednicku jeli. Cudna neka pobjeda. Dugo nisam vidjela da itko slavi i da je itko veseo u maloj drzavi na brdovitom Balkanu. Ali, opet, ni Bog ne oprasta tako lako. Rekla bih da zuta boja ne oslikava radost.
Dakle, zalujte se, pardon, zutite se narodi.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

05 Apr 2012, 00:31

karambol » wrote:Dobro. Ti stvar ogoljuješ do kosti i još dublje. Ono što mene muči (i ne samo mene) je izostanak onog gušta kad sjedneš u birc popiti kavu, uzmeš novine, neke, koje voliš inače uzeti u ruke i začitati se tako da ne skužiš koliko je vremena prošlo i da ti se kava ohladila.
Da mi pažnju otmu neki tekstovi s kojima se ne moram nužno slagati (i bilo bi to suludo očekivati), ali koji će me natjerati da razmišljam o njima ili iznešenim stavovima, da ima rubriku kulture s relevantnim osvrtima na zbivanja u mom gradu, zemlji... Želim pročitati i neka suvisla, kritička ili suluda pisma čitatelja koja će tu biti uvrštena i tiskana kao odraz neke veze između čitatelja i tvoraca dotične tiskovine, vidjeti da je ljudima stalo što se tu piše...Konstruktivne kritike i odmjerene pohvale, ako ih netko zaslužuje, analitički pisane tekstove o problemima i rješenjima. Duhovite kolumne i ogledalo društva koje se ne bavi samo estradnim likovima, polusvijetom, pljačkama, 'ko je koga i koliko puta plus Lidl - druga stranica, Konzum - peta i deveta, Interspar - jedanaesta, osmrtnice, glupi vicevi, horoskopi, Mamić - Štimac - Marković i savjeti za kuhanje kompota od egzotičnog voća...
To mi nedostaje. To ne mogu pronaći, a imam dojam da sam nekada to mogao naći i na hrvatskom jeziku...
preporučila bih ti 'novosti', uglavnom jesu na hrvatskom jeziku :zubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 07:47

vrrrlet » wrote:Ako prijatelje biraš, zaista biraš, oni postaju tvoja ticala. Ionako nemamo vremena pročitati sve dobre knjige napisane na ovome svijetu, vidjeti sve Mačju Pičke, ljubiti sve žene dostojne ljubljenja, a sigurno želiš da netko drugi prvi proba novu drogu u gradu.

Tako imam nekoliko vjerodostojnih ticala, koja mi u malo riječi i rečenica objasne sukus stvari koje me zanimaju, a nemam vremena ili volje ili novaca detaljnije ih analizirati sam.
Baš tako.
ušteđeno vrijeme koristim za nešto konstruktivnije, poput seksa ili droge.
Što reć? :top: Možda još dodati rokenrol.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 07:50

blaze » wrote: preporučila bih ti 'novosti', uglavnom jesu na hrvatskom jeziku :zubo:
Evo, i ja se pridružujem. Jedne od najboljih novina u Hrvatskoj, ako ne i najbolje. Imaju svoje mušice, ali zanemarive.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

05 Apr 2012, 07:54

Aristocat » wrote:To 'nekada' je bilo kada smo bili dio jedne drzave, koju su ovi sto ce danas pisati zutilom i ovi koji ce krezubim osmjesima to isto zutilo slovkati - isli rusiti.

Mozda nije bila najbolja ali nije bila ovako zuta i gnjila kao ova banana sada. Crveni su im smetali.
Sad imaju zute. Zuteliju. I svu slobodu pisanja na hrvatskom jeziku.
Nemoj pretjerivati. To što je ova sadašnja država govno ne znači da ona prethodna nije bila. To što su ta dva govna jako međusobno različita i smrde na jako različite načine ne znači da oba nisu govna.

1918. smo jedno govno zamijenili drugim. 1945. smo umjesto drugog odabrali treće. 1991. smo treće zamijenili četvrtim. Vrijeme je da prestanemo kukati. Sami si to radimo; nitko nam nije kriv.
Post Reply