Novinarstvo (?) u Hrvatskoj

Koliko para, toliko muzike
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

03 Apr 2012, 11:32

Što se tiče IKG i ostalih novinara koji su ušli u vladu, mislim da je riječ o pomno planiranoj odnosi-s-javnošću taktici.



Mišljenja sam da je vlada zaposlila par novinara jer želi da novine/portali u kojima su ti novinari radili, budu blaži prema vladi. Ono, da ne seciraju svaki vladin pokret i/ili da o potezima pričaju kroz lila naočale. Valjda žele da javnost ima bolju sliku o njima i nadaju se da će im ovom mjerom to uspjeti.





Imajte na umu da ja ne mislim da će ovo biti uspiješno, nego da mislim da vlada misli to. :o


Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

03 Apr 2012, 12:05

Zašto uzeti ikoga iz Jutarnjeg, već duže vrijeme najlošijih novina u Hrvatskoj?
gonj špadi
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 Apr 2012, 12:26

klonka » wrote:Zašto uzeti ikoga iz Jutarnjeg, već duže vrijeme najlošijih novina u Hrvatskoj?
Nije ni večernji ništa bolji. Mislim kako je to veća inačica 24 sata koja se još fura na kupovanje po navici i život na staroj slavi... Kad god mi dopadnu u ruke (jutarnji i večernji) primjetim kako sve vrvi od, prvenstveno, površnosti kojom se "obrađuje" tema, a da o nekoj kompetenciji i upućenosti u ono o čemu serviraju članak da i ne govorim. Tako da se križam i bljujem svaki put kad čitam neki članak o politici i političarima gdje redovito brkaju nazive, titule, a i imena pojedinaca, također. Tako se jučer ili prekjučer može "saznati" da još ima državnih tajnika koji to nisu nikada niti bili, da postoji glavni konzul RH u nekoj zemlji - kao da postoji npr. pomoćni, lijevi i desni ili gornji i donji... Prestrašno je što to sve skupa nema veze s viješću, niti s nametnutim naslovom ili boldanim odlomkom... i da to sve prođe i tiska se... Ili je smišljeno i planski se radi tako, usput tretirajući čitatelje kao polupismene i neobrazovane idiote ili je to do kosti ogoljen diletantizam i nepismenost... :facepalm:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

03 Apr 2012, 13:24

klonka » wrote:Zašto uzeti ikoga iz Jutarnjeg, već duže vrijeme najlošijih novina u Hrvatskoj?
Možda jer oni najviše blate vlast, kako zasluženo, kako nezasluženo, kako pretjerano, i željeli bi da narod ne čita takvo smeće. A čitat će, jer se to traži, pa bi željeli da toga bude kako-tako manje.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

03 Apr 2012, 14:40

Meni se ne čini da najviše blate vlast - blate je samo onda kad vide da mogu, vrlo predvidljivo. I jadno.
gonj špadi
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

03 Apr 2012, 15:17

karambol » wrote:Ili je smišljeno i planski se radi tako, usput tretirajući čitatelje kao polupismene i neobrazovane idiote ili je to do kosti ogoljen diletantizam i nepismenost... :facepalm:
Hanlonova britva naginje potonjoj mogućnosti.

Uostalom, misliš li da bi netko mogao isplanirati tolike gluposti i toliku nepismenost?
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 Apr 2012, 15:20

Lastan » wrote: Hanlonova britva naginje potonjoj mogućnosti.

Uostalom, misliš li da bi netko mogao isplanirati tolike gluposti i toliku nepismenost?
Imaš pravo...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

03 Apr 2012, 15:55

karambol » wrote: Ili je smišljeno i planski se radi tako, usput tretirajući čitatelje kao polupismene i neobrazovane idiote ili je to do kosti ogoljen diletantizam i nepismenost... :facepalm:
Za razliku od Lastana, ja bih rekla da je ovo prvo. Pročitati polemiku Kuljiš - Bakotin.
gonj špadi
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

03 Apr 2012, 17:23

klonka » wrote: Za razliku od Lastana, ja bih rekla da je ovo prvo. Pročitati polemiku Kuljiš - Bakotin.
Kakvu polemiku, tu Kuljiš samo ističe očito, a nekakav dosadni pizdun se osjetio prozvanim i zalajao.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Apr 2012, 22:33

Taj "dosadni pizdun" savršeno je u pravu - Kuljiši, Božići i Pukanići uništili su naše novinarstvo.
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

03 Apr 2012, 22:35

Stitch » wrote:Taj "dosadni pizdun" savršeno je u pravu - Kuljiši, Božići i Pukanići uništili su naše novinarstvo.
Hajd, hajd, ne budi lud, svrstaj se i ti na stranu pobjednika, onih koji imaju novce i šišaju ovce. :E
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

03 Apr 2012, 22:46

Stitch » wrote:Taj "dosadni pizdun" savršeno je u pravu - Kuljiši, Božići i Pukanići uništili su naše novinarstvo.
Razgovarao sam danas s jednim starim grafičarom koji je radio u Vjesnikovoj tiskari, pa kasnije u EPH-u. I onda zbrisao iz EPH-a.
Pun je riječi hvale za Kuljiše, Paviće i kompaniju. Ako se “koje su to ljige” može smatrati pohvalom. :D
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

04 Apr 2012, 00:24

Stitch » wrote:Taj "dosadni pizdun" savršeno je u pravu - Kuljiši, Božići i Pukanići uništili su naše novinarstvo.
Ne znam tko ga je uništio, ali stanje u njemu i prosječan novinar mi djeluju upravo kako ih je Kuljiš opisao.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Apr 2012, 10:35

Kao što u Don Quijoteu otprilike kaže Cervantes: "Nije kriva svjetina koja traži gluposti nego oni koji joj ništa bolje ne mogu ponuditi."

Globus, Kuljišev Globus, Nacional, ST - općenito tabloidizacija novina u Hrvata - doveli su do toga da jedan Pauletić izmišlja reportaže, do toga da prosječnom novinaru ne možeš povjeriti ni nacrtanu ovcu (jer znaš da ga je Denis dobro poučio iskrivljavanju činjenica), do toga da Babić piše upute kako trebaju izgledati naslovi i tekstovi u onom smeću od novina i portala...

Sve te kretene trebalo bi objesiti za jaja. Ako je itko zaglupio i obezvrijedio ljude i struku, onda su to oni.
Potpisi su za budale.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

04 Apr 2012, 11:46

A možda je Hrvatska jednostavno premalo tržište za kvalitetne novine, kad bi ih neko i mogao napraviti.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

04 Apr 2012, 12:02

JPK » wrote:A možda je Hrvatska jednostavno premalo tržište za kvalitetne novine, kad bi ih neko i mogao napraviti.
Sjećam se da je jednom bila nešto veće tržište. Osamdesetih iz novina nisu hrpimice ispadale vijesti o tome tko se s kim jebao, te su općenito novine bile kulturnije, iako su bile pod političkom dikataturom.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

04 Apr 2012, 12:17

JPK » wrote:A možda je Hrvatska jednostavno premalo tržište za kvalitetne novine, kad bi ih neko i mogao napraviti.
Nije.

Tabloidizacija medija događa se i na daleko većim tržištima, i uvijek po istom mehanizmu: povećavaš prodaju uvrštavanjem trač-rubrika, a onda skužiš da možeš izbaciti neke teže, ozbiljnije i nadasve skuplje stvari jer ti većina publike prvenstveno gleda (namjerno izbjegavam glagol čitati) tračeraj.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

04 Apr 2012, 12:28

vrrrlet » wrote:
Sjećam se da je jednom bila nešto veće tržište. Osamdesetih iz novina nisu hrpimice ispadale vijesti o tome tko se s kim jebao, te su općenito novine bile kulturnije, iako su bile pod političkom dikataturom.
Pa onda su bile kvalitetnije upravo zbog diktature. Komunisti su prezirali šund i ako zanemarimo cenzuru i ostale negativne efekte partijske diktature, i proizvodili su znatno kvalitetnije novine od današnjih, u prosjeku.
Biti i mniti svemiropolisno
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

04 Apr 2012, 12:33

Lastan » wrote: Nije.

Tabloidizacija medija događa se i na daleko većim tržištima, i uvijek po istom mehanizmu: povećavaš prodaju uvrštavanjem trač-rubrika, a onda skužiš da možeš izbaciti neke teže, ozbiljnije i nadasve skuplje stvari jer ti većina publike prvenstveno gleda (namjerno izbjegavam glagol čitati) tračeraj.
Na većim tržištima se broj ljudi koji bi kupili NYT ili The Atlantic broji u milijunima, i to bogatih čitatelja, a ne u tisućama siromašnih kao na hrvatskom. Dakle, novine koje nisu spremne na bezumnu tabloidizaciju imaju šanse preživjeti jer imaju dovoljno veliku bazu potencijalnih čitatelja. Hrvatska, sa svojih nekoliko posto visokoobrazovanih, nema takvu bazu.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

04 Apr 2012, 12:44

JPK » wrote: Na većim tržištima se broj ljudi koji bi kupili NYT ili The Atlantic broji u milijunima, i to bogatih čitatelja, a ne u tisućama siromašnih kao na hrvatskom. Dakle, novine koje nisu spremne na bezumnu tabloidizaciju imaju šanse preživjeti jer imaju dovoljno veliku bazu potencijalnih čitatelja. Hrvatska, sa svojih nekoliko posto visokoobrazovanih, nema takvu bazu.
S druge strane, novine koje su spremne na držanje razine kvalitete u svijetu imaju ohoho kvalitetnih stručnjaka koji bi za njih pisali.
Koliko je kvalitetnih novinara u Hrvatskoj?

Ali nije sve samo faktor veličine tržišta, već prvenstveno nevoljkosti bilo kojeg medija da ponudi kvalitetan proizvod. Jer raja nema izbora; kupovat će ili smeće ili ništa. Čemu se onda isticati kvalitetom kad je takav proizvod skuplji, a da bi se počeo više prodavati, potrebno je dosta vremena da se probije?
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

04 Apr 2012, 15:52

Lastan » wrote: S druge strane, novine koje su spremne na držanje razine kvalitete u svijetu imaju ohoho kvalitetnih stručnjaka koji bi za njih pisali.
Koliko je kvalitetnih novinara u Hrvatskoj?
Našlo bi se dovoljno kvalitetnih novinara u Hrvatskoj, sigurna sam, kad bi se takvo novinarstvo poticalo.

Ali nije sve samo faktor veličine tržišta, već prvenstveno nevoljkosti bilo kojeg medija da ponudi kvalitetan proizvod. Jer raja nema izbora; kupovat će ili smeće ili ništa. Čemu se onda isticati kvalitetom kad je takav proizvod skuplji, a da bi se počeo više prodavati, potrebno je dosta vremena da se probije?
Hrvatska je trenutno presiromašna da bi kvalitetan proizvod opstao na tržištu, donosio plaće novinarima, ostvarivao profit. Niti novinama koje teže toj kvaliteti ne preostaje drugo nego uz ozbiljne tekstove ubaciti malo infotainmenta i poneki savjet o ljepoti i zdravlju.

Nevoljkost vlasnika da se odrekne profita je valjda jasna.
Od novinara očekivati da mijenjaju društvo je previše, oni nisu tu da privole publiku da se zanima za pametnije teme od tračeva. Novinari ne bi smjeli biti prodavači. Oni mogu pisati kvalitetne tekstove i privući one koji već jesu čitatelji ozbiljnih “newsmagazina” da kupuju neke, određene, novine. Takav kupac kupuje novine konstantno, želeći biti informiran, a ne onda kad se na naslovnici pojavi intrigantan naslov. Njega se zadržava kvalitetom, a ne privlači senzacionalizmom.

Izgleda da je publika ta koja održava ovakvo stanje u novinarstvu (iako su velike međunarodne medijske korporacije te koje su ga započele). Dakle, trulo društvo – trule novine.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2012, 16:03

Nikolajevna » wrote:
Našlo bi se dovoljno kvalitetnih novinara u Hrvatskoj, sigurna sam, kad bi se takvo novinarstvo poticalo.





Izgleda da je publika ta koja održava ovakvo stanje u novinarstvu (iako su velike međunarodne medijske korporacije te koje su ga započele). Dakle, trulo društvo – trule novine.

Sviđa mi se. :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 16:46

klonka » wrote:Zašto uzeti ikoga iz Jutarnjeg, već duže vrijeme najlošijih novina u Hrvatskoj?
Hmmmm.... A koje su bolje, na nacionalnoj razini? Večernji? Slobodna je iz iste kuhinje. Novi list je bolji ali je provincijalan. Čega još uopće ima? Glas Slavonije? 24 sata?

Naravno da će uzeti iz Jutarnjeg.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

04 Apr 2012, 16:47

Nikolajevna » wrote:
Našlo bi se dovoljno kvalitetnih novinara u Hrvatskoj, sigurna sam, kad bi se takvo novinarstvo poticalo.
ko je, stoje kvalitetan novinar? po kojim kriterijima? po kojoj to znanosti? stoga i ustvari, cemu novinarstvo ili cemu kvalitetno novinarstvo?
jel npr kvalitetan glumac smije/moze/hoce glumiti u sapunici?
Hrvatska je trenutno presiromašna da bi kvalitetan proizvod opstao na tržištu, donosio plaće novinarima, ostvarivao profit. Niti novinama koje teže toj kvaliteti ne preostaje drugo nego uz ozbiljne tekstove ubaciti malo infotainmenta i poneki savjet o ljepoti i zdravlju.

Nevoljkost vlasnika da se odrekne profita je valjda jasna.
Od novinara očekivati da mijenjaju društvo je previše, oni nisu tu da privole publiku da se zanima za pametnije teme od tračeva. Novinari ne bi smjeli biti prodavači. Oni mogu pisati kvalitetne tekstove i privući one koji već jesu čitatelji ozbiljnih “newsmagazina” da kupuju neke, određene, novine. Takav kupac kupuje novine konstantno, želeći biti informiran, a ne onda kad se na naslovnici pojavi intrigantan naslov. Njega se zadržava kvalitetom, a ne privlači senzacionalizmom.

Izgleda da je publika ta koja održava ovakvo stanje u novinarstvu (iako su velike međunarodne medijske korporacije te koje su ga započele). Dakle, trulo društvo – trule novine.
presiromasna cime? jel necim prebogata? zasto novina koja bi bila kvalitetna ne bi kostala 7 kuna ili 5, zasto se ne bi citala i imala 300000 tiraz? u cemu je razlike izmedju tog, jel, kvalitetnog novinarstva i nekvalitetnog? ovaj drugi novinar je jeftiniji? jel ima neko ko moze i od toga bit jeftiniji i dokle to moze ici?

zasto od novinara nije ocekivati da mijenjajui drustvo? a od koga je to onda ocekivati? jel mogu ja radit posao kao..mjenjac drustva?

novinari ne bi smjeli biti prodavaci nego sto?..proizvodjaci? ..konfekcionari? uopce, jel se vijesti proizvode i ako da kako, da ne kazem..zasto?

kako kupac informacije moze biti informiran ako je on roba? sto se uopce u novinama (i slicno) naplacuje i komu? hint..zasto su reklame u novinama koje placamo? zasto zelimo biti truli?


..eto, da ne kazes da te nikad nista nisam pitao.. informiraj me. :zubo: :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Apr 2012, 16:52

Stitch » wrote:Taj "dosadni pizdun" savršeno je u pravu - Kuljiši, Božići i Pukanići uništili su naše novinarstvo.
Nije istina.

Tržište je uništilo naše novinarstvo. Kad nisu bili podložni tržištu, izdavači su njegovali iluziju kvalitetnog novinarstva. I onda se, u takvom ozračju, dogodilo da se, već i nehotice, po logici stvari, stvarno napravila i neka skrama kvalitete.

Kad je sve prepušteno tržištu, tu je bastardnu lažno-stvarnu kvalitetu jednostavno pomeo sirovi interes izdavača. (Koji nije jednostavan; dalo bi ga se puno analizirati, ali jest, kulturno i politički govoreći, sirov.)

U tom su se ozračju interesa najbolje snašli vješti a nepošteni tekstopisci profila Kuljiša, Butkovića itd. koji održavaju kakav-takav ton, te buljuk polupismenih a poslušnih mladih wannabe novinara koji ne znaju za bolje.
Post Reply