Novinarstvo (?) u Hrvatskoj

Koliko para, toliko muzike
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Oct 2011, 18:32

ex_anais » wrote:
A ovi?
Potaknuo me članak na ovom linku da počnem kukati o novinarstvu u Hrvatskoj, ako to još uvijek postoji.

Ništa ni s čim nema veze. Zašto su simptomi kod djeteta izdvojeni, što oni govore? Kolika je normalna kilaža djeteta od 11 mjeseci? Što znači "militantni vegan", zašto je bitno gledanje klanja životinja na televiziji? Što se događalo 11 mjeseci života tog djeteta?

Nemamo ništa osim horor-pričice koja bi mogla biti isto tako i reciklirana urbana legenda, jer su svi članci koji govore o sličnim slučajevima jednako neinformativni i puni emotivno nabijenih riječi. Tko kaže da nije riječ o reinterpretiranom istom događaju?

Nema konteksta, nema objašnjenja, nema ničega osim smrti bebe, što je očito bio jedini razlog za objavu tog članka.


Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

01 Oct 2011, 18:46

To nije novinarstvo, to je napad retardiranog žutila.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Oct 2011, 18:52

pa, meni je ovo nažalost češći nego rjeđi primjer novinarstva. pretpostavit ću da je prevedeno s nekog drugog stranog portala, sažetak jedne puno slojevitije priče.
inače ne idem na ovaj portal, no po kompoziciji vijesti podsjeća me na 24 sata.
slažem se da nije novinarstvo, no slušala sam jednom prilikom neku tv emisiju gdje su neki stričeki objašnjavali da većina ljudi žele kratke vijesti, tko, što, kako i gdje. znači, vijest u par rečenica.
sve drugo, pravo novinarstvo, u nas ne dobiva toliki medijski prostor.
nema uzroka i povoda nekom događaju, nema vremenskog i geolokacijskog okvira, nema smještanja u neku kulturu/subkulturu..nema ništa
počela sam više vjerovati forumašima i njihvim linkovima na dobre članke, nego internetu. toliko je smeća da mi se neke ni ne da otvoriti
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Oct 2011, 18:55

Kratka vijest koja će mi reći tko, što, kako i zašto ne bi pokrenula ovu temu. Citirani člančić ne daje odgovore na kako i zašto.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Oct 2011, 19:04

ElliQuinn » wrote:Kratka vijest koja će mi reći tko, što, kako i zašto ne bi pokrenula ovu temu. Citirani člančić ne daje odgovore na kako i zašto.
Tragedija se dogodila u ožujku 2008. kada je djevojčici pozlilo, a 40-godišnja majka je pozvala Hitnu pomoć jer se dijete počelo znojiti i plakati.




Francuski par vegana mogao bi dobiti doživotnu kaznu zatvora jer je njihova beba umrla od avitaminoze jer joj nisu davali majčino mlijeko.

Sergine i Joel Le Moaligou pred sucem u Amiensu osuđeni su zbog zanemarivanja njihovog 11 -mjesečnog djeteta. Oboje su militantni vegani kojima njihovo vjerovanje zabranjuje uzimanje bilo kojih proizvoda životinjskog porijekla. Na veganstvo su se odlučili kada su na TV-u gledali klanje stoke.

Tragedija se dogodila u ožujku 2008. kada je djevojčici pozlilo, a 40-godišnja majka je pozvala Hitnu pomoć jer se dijete počelo znojiti i plakati.

Dok je pomoć stigla malena Louise je već bila mrtva. Imala je svega 5.7 kilograma




sve ti je napisano.
Last edited by Pješčana on 01 Oct 2011, 19:05, edited 1 time in total.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Oct 2011, 19:12

Što je, po meni, ostalo nejasno:
"... jer se dijete počelo znojiti i plakati" - dijete se nije znojilo ili plakalo prethodnih 11 mjeseci?

Liječnička pomoć nije proizvod životinjskog porijekla - zašto nije korištena?

"Militantni vegani" - taj pojam daje više informacije o stavu urednika / novinara / portala nego o sadržaju tog pojma. Jesu li se ti roditelji sami tako opisali?

Ako je vijest smrt djeteta starog 11 mjeseci zašto je preneseno što je roditelje navelo na veganstvo, a ne i zakon koji onemogućuje društvu da intervenira i oduzme tim roditeljima dijete na vrijeme?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Oct 2011, 19:18

zato jer je članak koji si postala žuti tisak.
zar zaista očekuješ da se dublje bave analizom te obitelji?
ovako bace crv sumnje u narod, i priča gotova.
ovo o veganstvu, liječnicima..to je ukrasni papir na članku.
valjda imaju obaveznu kvotu od pol kartice za predati za članak :kava:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Oct 2011, 19:22

Pješčana » wrote:zato jer je članak koji si postala žuti tisak.
zar zaista očekuješ da se dublje bave analizom te obitelji?
ovako bace crv sumnje u narod, i priča gotova.
ovo o veganstvu, liječnicima..to je ukrasni papir na članku.
valjda imaju obaveznu kvotu od pol kartice za predati za članak :kava:
Pa, zar je tako mnogo očekivati smisleniji i pismeniji sažetak? Znam da je žutilo u pitanju, ali još uvijek ti ljudi sebe zovu novinarima i tvrde da su završili neku školu. :ne zna:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

01 Oct 2011, 19:32

Ne znam da li vam se kad dogodilo da neku 'priču' znate prije nego je objavljena u novinama, pa onda kad bude objavljena niste sigurni da li je to uopće ta ista priča. Likovi imaju iste inicijale, ali neke 'činjenice' su čisti plod mašte. Primjer: za čovjeka koji je ćelav u opisu je stajalo dugokos. I to je bila stvarno sporedna stvar u cijeloj priči, al i ostale činjenice su napisane na jednak način, one koje su bile puno bitnije od kose.

Onda vas zove neki novinar jer piše članak, štoviše analizu nečega i moli vas podatke. Vi mu te podatke lijepo pripremite, pitate ga treba li mu još nešto, da li je sve jasno itd. Pa izađe članak u kojem ne samo da nije pročitao što ste mu poslali, nego je iskopirao svaku 15tu riječ na način da sve što piše je potpuno netočno.

Nakon par takvih slučajeva kad točno znam činjenice i onda pročitam članak na tu temu i vidim da veze s vezom nema više nema vijesti koju čitam i ne pomislim - a koji dio je ovdje zapravo točan, koji je izmišljen, koji krivo protumačen, a koji krivo prekopiran.
Happy Easter!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Oct 2011, 19:36

sad ste me sjetili dijela na koji ja vrtim očima.
svake godine u jednom trenutku svi mediji krenu s pričom o raku grlića maternice.
potrebna je zaštita, cijepljenje curica itd.
i onda, uredno, čujem na tv, kako je potrebno ići redovito na Papa test da se vidi ima li neka rak grlića maternice. Dragi novinari, ako ovo čitate:
- Papa test je test koji pokazuje promjene na grliću maternice
- razloga je sto, jedan od njih je hpv, od toga samo neki su zloćudni
- to se ne sazna Papa testom, jer taj test živa osoba gleda i procjenjuje što bi moglo biti.
-tek pregledom brisa, možete saznati što je uzrokovalo promjene
Dakle, ako vam Papa kaže da je sve uredno, to ne znači da nemate nešto, samo imate dobar imunitet u danu kad ste raditi test
nadalje, napredne skandinavske zemlje šalju na probire svake tri godine, i dobra im je statistika
Molim vas, informirajte se o temi koju obrađujete!
hvala

nije tako komplicirano, zar ne?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
xibalba
Posts: 83
Joined: 20 Sep 2011, 17:48

01 Oct 2011, 20:52

Evo istog tog članka iz engleskog Guardiana:
http://www.guardian.co.uk/world/2011/ap ... -convicted

Joel and Sergine Le Moaligou convicted of causing child's death
French couple who refused to take their sick and undernourished daughter to hospital were sentenced to five years in jail

guardian.co.uk, Friday 1 April 2011 21.11 BST

A French couple who refused to take their sick and undernourished daughter to hospital and treated her with cabbage and clay compressions have been convicted of causing her death.

Joel and Sergine Le Moaligou, who fed the 11-month-old child on nothing but breast milk were accused of "neglect or food deprivation" after ignoring their doctor and seeking advice in a 35-year-old book on alternative medicine.

A judge sentenced both to five years in jail. However, they escaped prison after part of the sentence was suspended and the time they had served in custody was taken into account.

State attorney, Anne-Laure Sandretto, had called for a 10-year sentence against the couple who were convinced they could cure their daughter's pneumonia with traditional remedies. She also suggested the mother's vegan diet could have contributed to the death of the child, though this was argued over by experts giving evidence in the case.

"We are not here to judge their alternative life style but to decide if this man and this woman have shown a lack of care and caused the death of their child," said Sandretto.

She said the parents had been "blind, and sure of being right" and that this conviction had overridden their love for their daughter.

Dr Stéphane Bernard told the court at Amiens in northern France how the couple had refused to take Louise immediately to hospital after seeing him in January 2008, two months before she died.

"I suspected she was suffering from pneumonia and told them to go straight to casualty for an x-ray and blood test. I told them quite clearly it was pneumonia, which is more serious than bronchitis because the lungs were infected," he said.

"I didn't prescribe any drugs because in my mind it was obvious they'd go to casualty. I didn't even weigh the child as I was convinced they'd do it at hospital."

Afterwards, however, the Moaligou returned home and consulted their books on natural medicine. They continued to treat Louise with mustard, garlic and clay, the jury was told.

Defence lawyer Stéphane Daquo said: "During the nine-month medical check-up they did not follow the doctor's advice to take the baby, suffering from bronchitis and losing weight, to hospital. They preferred recipes based on clay or cabbage poultices taken from what they had read."

The couple's alternative 'bible' was The Natural Guide to Childhood written in 1972, by Jeanette Dextreit, 88, who defended her book in a video link to the court saying it had been written "a long time ago".

"It was book on (child)rearing not a book of treatment. I didn't say to consult a doctor if the illness persisted because, for me, that was obvious," she said.

At the beginning of March, however the Moaligou parents realised Louise was losing weight; at 11 months she was just 5.7 kg, 18% less than she had been six weeks earlier and well below the average weight of 8 kg for a child of her age.

Even so, eight days later the couple cancelled an appointment with their doctor and just over a week later on March 25, Louise died.

Paramedics called to the family home said the baby was pale and underweight.

Earlier in the hearing, Sandretto had made a direct link between the child's death and the fact that her mother was a vegan – shunning animal products including eggs, fish or honey. As the child had been fed on nothing but breast milk, she said this could have led to the severe deficiencies of albumin, protein and vitamins A and B12 making Louise susceptible to the bronchial infection that killed her.

"The problem of the vitamin B12 deficiency would be linked to the diet of the mother," said Sandretto. Reports of her claims sparked furious letters from vegetarians and vegans to The Guardian and local newspaper.

The parents had stopped eating meat and other animal products after "seeing a television programme on the transport of animals to abattoirs", Stéphane Daquo, Mrs Moaligou's lawyer told the court.

However the elder daughter Elodie, 13, was not suffering the same vitamin deficiencies, and other witnesses suggested their rejection of conventional medicine was more of a factor than their diet.

Another doctor, who saw Louise in December 2007, said she was in good health and denied links previously made in court between her death and the mother's vegan diet.

"I saw an eight month old child breastfed by her vegan mother and found her in perfect health," he said.

"We didn't realise the seriousness of the situation," Mrs Moaligou, 45, told the court, her 50-year-old husband added: "We were convinced we could treat her naturally."

The couple only wanted "the best" for their children insisted their lawyers adding the parents were "aware of the mistakes they had made".
Those who cannot remember the past are condemned to repeat it without a sense of ironic futility.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Oct 2011, 20:56

Hvala, xibalbo.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

01 Oct 2011, 20:57

Došla sam do pola članka. U čemu je onaj kratki članak (osim dezinformacije o mlijeku) tako fatalno pogriješio? Ljudi su eklatantan primjer idiota o kojima cijelo vrijeme pričam. Takve će se stvari i češće događati.
Eto, to sam i mislila, knjige o alternativnoj medicini. :facepalm:
User avatar
xibalba
Posts: 83
Joined: 20 Sep 2011, 17:48

01 Oct 2011, 20:57

Za one koji ne znaju engleski, beba je umrla od neliječene upale pluća, jer su roditelji (vegani) odlučili ne odvesti je u bolnicu - unatoč uputama liječnika - nego je liječiti kod kuće prirodnim lijekovima (oblozima od kupusa, češnjaka i sl.).

Dakle, uzrok smrti nije bila veganska prehrana nego upala pluća.
Premda je vrlo vjerojatno da je uslijed nedostatka nekih nutrijenata (vitamina A i B12, albumina i proteina) njezin organizam bio oslabljen i samim time manje otporan na bolesti.

Zanimljivo je koliko je toga u članku izostavljeno.
Those who cannot remember the past are condemned to repeat it without a sense of ironic futility.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

01 Oct 2011, 20:58

xibalba » wrote:Za one koji ne znaju engleski, beba je umrla od neliječene upale pluća, jer su roditelji (vegani) odlučili ne odvesti je u bolnicu - unatoč uputama liječnika - nego je liječiti kod kuće prirodnim lijekovima (oblozima od kupusa, češnjaka i sl.).

Dakle, uzrok smrti nije bila veganska prehrana nego upala pluća.
Premda je vrlo vjerojatno da je uslijed nedostatka nekih nutrijenata (vitamina A i B12, albumina i proteina) njezin organizam bio oslabljen i samim time manje otporan na bolesti.

Zanimljivo je koliko je toga u članku izostavljeno.
Uzrok je njihova veganska filozofija. Ne nužno prehrana, da.
User avatar
xibalba
Posts: 83
Joined: 20 Sep 2011, 17:48

01 Oct 2011, 20:58

ex_anais » wrote:Došla sam do pola članka. U čemu je onaj kratki članak (osim dezinformacije o mlijeku) tako fatalno pogriješio? Ljudi su eklatantan primjer idiota o kojima cijelo vrijeme pričam. Takve će se stvari i češće događati.
Eto, to sam i mislila, knjige o alternativnoj medicini. :facepalm:
Kako to misliš "u čemu je pogriješio"?
Zar ti ne vidiš razliku između ta dva članka?

Da, uzrok smrti je njihova glupost. S naglaskom na njihova. Njih dvoje. Roditelja. Ne sveukupne veganske populacije cijeloga svijeta i njihove "zločinačke ideologije".

Nadam se da si razumjela onaj dio članka gdje piše da im je druga kći sasvim zdravo 13-godišnje dijete. Koje, pretpostavljam, ne hrane mesom.
Last edited by xibalba on 01 Oct 2011, 21:00, edited 1 time in total.
Those who cannot remember the past are condemned to repeat it without a sense of ironic futility.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Oct 2011, 20:59

ex_anais » wrote:Došla sam do pola članka. U čemu je onaj kratki članak (osim dezinformacije o mlijeku) tako fatalno pogriješio? Ljudi su eklatantan primjer idiota o kojima cijelo vrijeme pričam. Takve će se stvari i češće događati.
Eto, to sam i mislila, knjige o alternativnoj medicini. :facepalm:
Istinita je samo činjenica da su roditelji vegani. Dijete je umrlo jer je liječeno alternativnom "medicinom".
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

02 Oct 2011, 09:32

Ostatak rasprave je premješten tu jer je samo prijenos s prvog topika o veganstvu. Radije ovdje stavljajte primjere "novinarstva" ili pustite da potone.

Thx.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

03 Oct 2011, 10:30

Ma meni je tu najzanimljivija ta Tanja Rudež i njena infantilna fascinacija znanstvenicima i znanošću. Sjećam se Plana B, prije nego što sam ga prestao čitati, u kojemu je imala prikaz tri znanstvenika koji je bio poput dječjeg spomenara. Rad carpet praćenje znanosti.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

03 Oct 2011, 12:04

schmokljan » wrote:Ma meni je tu najzanimljivija ta Tanja Rudež i njena infantilna fascinacija znanstvenicima i znanošću. Sjećam se Plana B, prije nego što sam ga prestao čitati, u kojemu je imala prikaz tri znanstvenika koji je bio poput dječjeg spomenara. Rad carpet praćenje znanosti.
Nedavno je imala dvije čitave stranice o Talijanima koji su, navodno, usavršili hladnu fuziju.

Ja znam samo jedno: ako nekoliko dana ranije nisam o tome čitao na Slashdotu, “vijest” je tek autoričina zadaćnica. Ako pak jesam čitao o tome na Slashdotu, tzv. vijest/reportaža/nešto samo je loš prijevod nečeg drugog.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

03 Oct 2011, 13:49

Fotka je vrh. Čestitke uredniku. :cerek:
gonj špadi
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 14:47

ja sam danas otvorila Jutarnji, vidjela članak supermoćne bakterije koja će ubiti kolko ono? 65 miljona ljudi, i kliknula na x u gorenjm desnu kutu
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 14:56

schmokljan » wrote:http://www.jutarnji.hr/-superbakterija- ... --/977941/

Pogledajte vi tu temu, sadržaj, popratnu fotografiju, naslov te mi recite - nije li to vrhunac novinarstva?
možda da Astaroth održi predavanje o kondomima, pa zla bakterija neće pobiti tolikoljudi?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

03 Oct 2011, 19:29

Pješčana » wrote:ja sam danas otvorila Jutarnji, vidjela članak supermoćne bakterije koja će ubiti kolko ono? 65 miljona ljudi, i kliknula na x u gorenjm desnu kutu
Idi u kurac, skoro sam išao otvarati Jutarnji koji mi je na stolu, da vidim o kakvom iksu govoriš. Trebalo mi je tri sekunde da shvatim. :rofl:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

03 Oct 2011, 19:53

Pješčana » wrote:ja sam danas otvorila Jutarnji, vidjela članak supermoćne bakterije koja će ubiti kolko ono? 65 miljona ljudi, i kliknula na x u gorenjm desnu kutu
Čemu umanjivanje, naslov govori o milijardama ljudi, a ti spominješ tričave milijune ljudi:

‘Superbakterija gonoreje divljački se razmnožava, postaje otporna na sve antibiotike i pobit će čitavo čovječanstvo!’

:s
Last edited by schmokljan on 03 Oct 2011, 19:55, edited 1 time in total.
Post Reply