Medijska izmaglica

Koliko para, toliko muzike
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Apr 2017, 19:21

Sezona kiselih krastavaca, čini se, počinje sve ranije. Riječ je o slučaju starom otprilike dvije godine, a VL, Index i ostali tek sada pišu o tome. Istina, cijeloj je priči kumovala i brzina našega pravosudnog sustava - tek je nedavno podignuta optužnica protiv I. I. (doduše, nije maloljetan pa nije jasno zašto mu se identitet skriva iza inicijala). Mikrotvrtka nalazi se na Knežiji, a registrirana je za "usluge pripreme za tisak i objavljivanje", pa ma što ovo posljednje značilo.

Dakako, na noge se digla sva zaštitarska javnost - mislim na udruge za zaštitu životinja, naravno, sa zakašnjenjem, svi vade klješta i noževe, a meni neke stvari baš i nisu jasne.

Nije mi jasno kako se psa koji reagira na izravne podražaje, stječe navike, ali ne izvodi zaključke može batinama te uskraćivanjem hrane i vode navesti na to da, citiram uz odgovarajuću izmjenu, "lakše dozvoli maltretiranje". Net.hr govori o "pokušaju procesa uvjetovanja", što je sve kretenarija. Rodezijski goniči psi su uzgojeni za lov na lavove: ukratko, nema tu uvjetovanja, ono, daš mi pičku odnosno guzicu, a ja ću te nahraniti, nego su morali biti fizički iscrpljeni tako da se nisu bili u stanju braniti.

Izjava vještakinje do boli je kretenska: psi reagiraju uplašeno. Trebali bi mahati repom ili što? Psi su upropašteni i bilo bi ih najpametnije eutanazirati, što je, pretpostavljam, već i učinjeno. Dumovac ne drži pse dvije godine na čuvanju.

Toliko što se tiče pasa. No psi ne organiziraju ljudsko društvo, a naše je dozlaboga neorganizirano. Nemamo zakonskoga propisa koji bi po službenoj dužnosti obvezivao upućivanje na liječenje osoba opasnih po okolinu. Niti ga mislimo imati. Imamo medije koji nakon dvije godine otkriju, ne samo priču o zlostavljanju pasa, nego i činjenicu da je počinitelj bio član Europskoga parlamenta, ali i HBK, a bome se nitko nije ni potrudio provjeriti je li to ista osoba.

Napeto ću pratiti nastavak priče.

Znam, kombinacija imena i prezimena ne dopušta mnogo mogućnosti za zabunu, ali pogrešna legitimacija ostavlja samo jednu mogućnost: tužbu zbog klevete. No, kakva država, takvi i novinari. Ili obratno. :crying:


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Apr 2017, 09:39

Index je, kaže, provjerio: link. Opismenio se nije: počinitelj je, tvrde "uhićen na različitim adresama u Hrvatskoj". :rolleyes:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Apr 2017, 11:19

MmeTipfeler wrote:
26 Apr 2017, 19:21
Znam, kombinacija imena i prezimena ne dopušta mnogo mogućnosti za zabunu, ali pogrešna legitimacija ostavlja samo jednu mogućnost: tužbu zbog klevete. No, kakva država, takvi i novinari. Ili obratno. :crying:
Malo mi je nejasno u kojem smjeru vodiš ovu raspravu. :D

Je li naglasak na zlostavljanju životinja, nepostojanju adekvatnih zakona ili medijima? Nema propisa koji bi kažnjavao svjesno obmanjivanje javnosti. Barem koliko znam. :ne zna:

Tužba zbog klevete uvijek je dakako moguća.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Apr 2017, 11:54

Ne vodim raspravu, nego monolog. :D

Ovaj slučaj i njegov prikaz slika je i prilika našega novinarstva. Index se nekada dičio istraživačkom orijentacijom, a ovime je pokazao da je to sve goli kiki.

Još kad mi na Fejsu uleti Matija Babić i počne pizditi kako je 'prijelomna vijest' najbolji mogući prijevod za breaking news. Što su navodno oni u Indexu izmislili. :rolleyes:

No nije Index jedini - kod njega je bitno što se srozao s kakve-takve razine koju je nekada imao. Ostali su bili i ostali srednja žalost.

Da, nisam temu naslovila kao "Kakvu biste kaznu odrapili ovom sodomistu?", "Danas psi, sutra vaša djeca!" ili "Ajooooj! Užasssss!", što bi vjerojatno imalo veći odaziv. :facepalm:

Činjenica je, međutim, da je prije pet-šest dana ova vijest bila udarna, ne samo na Indexu, iako su se poslije svi pozivali na Index kao izvor, kao nekada na Hinu ( :cerek: ). Makar i nakon dvije godine, slučaj ima dovoljno elemenata za skandal, jasno, pod uvjetom da se sve navedeno dokaže: silovanje pasa, članstvo u EU parlamentu i članstvo u HBK, te onda poveže s konkretnim imenom i prezimenom odnosno nazivom mikrotvrtke. Tu je trebalo dalje kopati, pogotovo u doba kada široka vjernička javnost pizdi zbog Frljića. Postaviti stvari na svoje mjesto. Reći popu pop, a bobu bo. :raspa:

Međutim, kako se čini, ništa od toga. U jednom je trenutku nastupilo zatišje u dotoku informacija pa su svi bubnuli prvo što im je došlo pod ruku. Odnosno na ekran. I tako biva sa svim vijestima. Nema kontinuiteta, bombardiraju nas iz dana u dan novim informacijama, pa na kraju dolazi do opće zbunjenosti.

Uvjerena sam da to i jest krajnji cilj. Medijska izmaglica.
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

30 Apr 2017, 18:11

MmeTipfeler wrote:
30 Apr 2017, 11:54
Uvjerena sam da to i jest krajnji cilj. Medijska izmaglica.
Prebaci ovo na Medije, onda. Možda ćemo se u nastavku pozabaviti istraživačkim novinarstvom.
Stitch
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Apr 2017, 20:22

Alooo! Čime? :D

Može. Ionako svejedno na kojem podforumu nitko ne reagira. :p
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Apr 2017, 21:32

MmeTipfeler wrote:
30 Apr 2017, 20:22
Alooo! Čime? :D
Radio sam s nekim facama svojedobno, bili su izvrsni istraživački novinari. Valdec se primjerice dao zatvoriti u ludnicu radi intervjua ('99., čini mi se), Babićeva je stalno bila privođena zbog pisanja o tajnim službama, Miljuš se sustavno bavio organiziranim kriminalom, Glavina je nagrade dobivala za reportaže o zdravstvu... Ne mogu se sjetiti svih imena i afera, ali što misliš - tko im je osim urednika čitao sirove tekstove i slušao priče o okolnostima u kojima su nastajali? ;)

Kamo sreće da novinari u nas imaju uvjete i plaće slične onima u inozemstvu. Bilo bi onda i više riskiranja i istraživanja. No ne volim kad se po tim ljudima pljuje. Imali su muda. Nikome od njih nije bilo lako. Puljizova, Peratović, Margetić... - svi su oni najebali zato što su radili svoj posao. Za sitne novce, ako ćemo pravo.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Apr 2017, 21:45

Naglasak je, ako ćemo pravo, na 'svojevremeno'. Stvar je u tome da se novinarstvo sve više pretvara u prepisivački zanat, i to na šegrtskoj razini, a nigdje u tome nema ni majstorstva ni strasti.

Ovo što pišeš podsjetilo me na jednog arhitekta koji je na prekršajnom sudu odabrao zatvorsku kaznu umjesto novčane - tak toliko da "vidi kako to izgleda" pa poslije o tome "nešto napiše". To nešto napisao je, dakako, u pokojnom Feralu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Apr 2017, 22:00

Mah, znam ja da danas istraživačko novinarstvo u korporacijskim medijima ne postoji. Ali postoji u nezavisnima. Kako će u korporacijskima i postojati kad se izdavači nimalo ne brinu za svoje djelatnike. :rolleyes:

Hoćeš li ti staviti glavu na panj ako znaš da tvrtka za koju radiš nimalo ne mari za tebe? Da je nije briga ako ostaneš bez love, ako nemaš kako vratiti kredit, ako se putem negdje spotakneš, propiješ i propadneš? Ili, još bolje, ako te na cesti pretuku maskirani batinaši ili ako te pokupe dečki s čudnim iskaznicama? :D

Da se odmah razumijemo, sve se to događalo tim ljudima. Da ih je itko zaštitio, i firma i sindikati - drukčije bismo danas govorili o istraživačkome novinarstvu.
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

01 May 2017, 21:21

Stitch wrote:
30 Apr 2017, 22:00
Mah, znam ja da danas istraživačko novinarstvo u korporacijskim medijima ne postoji. Ali postoji u nezavisnima. Kako će u korporacijskima i postojati kad se izdavači nimalo ne brinu za svoje djelatnike. :rolleyes:

Hoćeš li ti staviti glavu na panj ako znaš da tvrtka za koju radiš nimalo ne mari za tebe? Da je nije briga ako ostaneš bez love, ako nemaš kako vratiti kredit, ako se putem negdje spotakneš, propiješ i propadneš? Ili, još bolje, ako te na cesti pretuku maskirani batinaši ili ako te pokupe dečki s čudnim iskaznicama? :D

Da se odmah razumijemo, sve se to događalo tim ljudima. Da ih je itko zaštitio, i firma i sindikati - drukčije bismo danas govorili o istraživačkome novinarstvu.
Ne bih o Hrvatskoj, no "istraživačko" novinarstvo mi djeluje najviše kao neka ljevičarska spačka (onaj Nijemac Gunther i Turci, zatim U. Sinclair i klaonice u Chicagu, Bernstein i Woodward što je zapravo bio državni udar protiv Nixona,...). Novinari: a) nemaju morala, to je takva profesija, b) to su sve jebivjetri- ne znam ni jednog jedinoga novinara koji bi to bio po primarnom pozivu, a bio istaknutija osoba.

Nu, vjerojatno i takvi likovi imaju svoju funkciju, kao pauci, gmazovi i štakori ...:kava:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 May 2017, 20:31

Da, amoralni ljevičarskospačkaški jebivjetri kao Robert Capa, ili Kevin Carter, recimo... :kava:

a majketimilene, al se opet prosra... :facepalm:
what we've got here is failure to communicate
Post Reply