Pseudoznanost u medijima

Koliko para, toliko muzike
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

10 Oct 2011, 22:21

kuki wrote:To radi i konvencionalna medicina. "Evo ti lijek koji je za tvoju bolest u eksperimentalnoj fazi, možda ti pomogne, možda uopće ne pomaže za tvoju bolest, kutija je šest i pol tisuća eura, hvala lijepa.
Lijekovi koji su došli do eksperimentalne faze na čovjeku, prošli su prije toga puuun kufer ispitivanja.
Da bi osoba došla uopće u obzir za eksperimentalne lijekove, treba točno odgovarati zdravstvenom, dobnom, spolnom itd. profilu koji traže. Npr. biti u testnoj skupini za citostatike je nevjerojatna sreća :top: dobijaš najnovije što trenutno moderna medicina nudi i to besplatno.


User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

10 Oct 2011, 22:26

blue » wrote:Da bi osoba došla uopće u obzir za eksperimentalne lijekove, treba točno odgovarati zdravstvenom, dobnom, spolnom itd. profilu koji traže.
I onda joj ih naplate masno. Eksperimentalne lijekove. Nakon što je opako oštete neeskperimentalnima.

Meni je sasvim jasno zašto ljudi krenu piti sodu bikarbonu.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

10 Oct 2011, 22:34

kuki » wrote:I onda joj ih naplate masno. Eksperimentalne lijekove. Nakon što je opako oštete neeskperimentalnima.

Meni je sasvim jasno zašto ljudi krenu piti sodu bikarbonu.
Koji to klinički testovi se plaćaju? Obično se ljudima plaća da sudjeluju u testovima, a ne obrnuto.

Osim toga, uvoditi još jedan bias (mogućnost plaćanja) je loše po znanstvenu stranu takvog testa i vrlo sumnjam da se to radi.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

10 Oct 2011, 22:37

Frendici je lijek koji je za njenu bolest bio u eksperimentalnoj fazi naplaćen spomenutih šest i pol tisuća eura po kutiji.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

10 Oct 2011, 22:42

kuki » wrote:Frendici je lijek koji je za njenu bolest bio u eksperimentalnoj fazi naplaćen spomenutih šest i pol tisuća eura po kutiji.
Aha, krivo sam shvatio, mislio sam da je riječ o eksperimentalnom lijeku unutar kliničkog testa.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

10 Oct 2011, 23:01

kuki » wrote:Frendici je lijek koji je za njenu bolest bio u eksperimentalnoj fazi naplaćen spomenutih šest i pol tisuća eura po kutiji.
jeftiniji bi bio opijum koji bi otupio bol
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

11 Oct 2011, 01:10

JPK » wrote: Koji to klinički testovi se plaćaju? Obično se ljudima plaća da sudjeluju u testovima, a ne obrnuto.

Osim toga, uvoditi još jedan bias (mogućnost plaćanja) je loše po znanstvenu stranu takvog testa i vrlo sumnjam da se to radi.
farmaceutska kompanija plati bolnici. novac redovito završava u rukama dvoje-troje glavnih liječnika u projektu. povremeno se ti ljudi javljaju u medijima i žale nad lošom opremom bolnice
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

11 Oct 2011, 01:13

blaze » wrote: farmaceutska kompanija plati bolnici. novac redovito završava u rukama dvoje-troje glavnih liječnika u projektu. povremeno se ti ljudi javljaju u medijima i žale nad lošom opremom bolnice
A onda je svizac zamotao svoju glavu u aluminijski omot od čokolade da mu ne prisluškuju misli.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

11 Oct 2011, 01:27

JPK » wrote: A onda je svizac zamotao svoju glavu u aluminijski omot od čokolade da mu ne prisluškuju misli.
želiš li reći da farmaceutske kompanije ne plaćaju? o da, koliko god su mi mrske, to im se mora priznati. i to masno. ali, dalje ih ne zanima. dobiju što traže, plate koliko treba. to opet ne znači da su imbecili i da ne kuže gdje završava novac. što ti je tu nevjerojatno?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

12 Oct 2011, 21:59

I tako se ovo pretvorilo u još jedno prepucavanje za i protiv alternativnih metoda liječenja.

Što je bilo za očekivati.

Ipak moram primijetiti da su čak i oni koji jesu za alternativne metode liječenja uglavnom svjesni da je moguće da se radi o placebu i ne tvrde da takve metode imaju uvijek učinak.

Pa da se vratim na pitanje s početka:

Trebaju li pružatelji takvih usluga zauzimati toliko medijskog prostora, a posebno na državnoj televiziji?
Ako npr. emisija Dobro jutro Hrvatska ili Hrvatska uživo ugosti homeopatu, treba li barem u jednakoj minutaži dati medijski prostor i nekome iz redova znanstvenika/liječnika koji će nešto reći o istoj temi, kako bi gledatelji mogli čuti i vidjeti i drugu stranu medalje?

Ovo posebno imajući u vidu postotak neukih pa čak i nepismenih ljudi, koji će prigrliti bilo što što je bilo na televiziji. Jer je bilo na televiziji, što se njih tiče - to je to.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

12 Oct 2011, 22:05

moj lijecnik je prije par godina mjesecima gostovao na dobro jutro hrvatska.

istina, ne gledam tv vec neko duze vrijeme, al ja sam uredno primjecivala znanstvenike i lijecnike u emisijama. :ne zna:

a sto se placeba tice, to cu reci i za "medicinske" pripravke. neke. ;)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

12 Oct 2011, 22:06

Sasvim sigurno mozaičnim emisijama na televiziji nedostaje druga strana priče. Koji put je to toliko uočljivo da se zapitam radi li se o prilogu ili o plaćenom oglasu.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

12 Oct 2011, 22:11

ElliQuinn » wrote:Sasvim sigurno mozaičnim emisijama na televiziji nedostaje druga strana priče. Koji put je to toliko uočljivo da se zapitam radi li se o prilogu ili o plaćenom oglasu.
:top: Upravo o ovome i pričam!

Privatne televizije imaju još donekle "opravdanje", ali na državnoj televiziji?

(Zapravo, nemaju ni privatne televizije pravo opravdanje, jer koliko god privatne bile, imaju društvenu odgovornost. Ali bar ne traže novce od mene. :D )
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

12 Oct 2011, 22:13

dimnjak » wrote:moj lijecnik je prije par godina mjesecima gostovao na dobro jutro hrvatska.

istina, ne gledam tv vec neko duze vrijeme, al ja sam uredno primjecivala znanstvenike i lijecnike u emisijama. :ne zna:

a sto se placeba tice, to cu reci i za "medicinske" pripravke. neke. ;)
Je li tvom liječniku ime Milan? :rofl:
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

12 Oct 2011, 22:31

je.
dr.med.
lijecnik opce prakse.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

12 Oct 2011, 22:35

Tea Tree » wrote:
:top: Upravo o ovome i pričam!

Privatne televizije imaju još donekle "opravdanje", ali na državnoj televiziji?

(Zapravo, nemaju ni privatne televizije pravo opravdanje, jer koliko god privatne bile, imaju društvenu odgovornost. Ali bar ne traže novce od mene. :D )
vidis, zasto to ograniciti samo na nesto sto ti se ne svidja?
ja se s tobom u potpunosti slazem. al uopce ne mislim da je pseudoznanost i sve ono sto se pod nju gura ovdje posebnog tremana.
ja bi tu navela apsolutno sve reklame i placene odnosno sponzorirane reportaze. a narocito farmaceutske.
ponovo naglasavam, ne koristim usluge pseudoznanosti al se osjecam bombardiranom raznim farmaceutskim preparatima za prevenciju i lijecenje, narocito u zimsko doba.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

12 Oct 2011, 23:24

dimnjak » wrote: vidis, zasto to ograniciti samo na nesto sto ti se ne svidja?
ja se s tobom u potpunosti slazem. al uopce ne mislim da je pseudoznanost i sve ono sto se pod nju gura ovdje posebnog tremana.
ja bi tu navela apsolutno sve reklame i placene odnosno sponzorirane reportaze. a narocito farmaceutske.
ponovo naglasavam, ne koristim usluge pseudoznanosti al se osjecam bombardiranom raznim farmaceutskim preparatima za prevenciju i lijecenje, narocito u zimsko doba.
Nažalost, jest. Upravo zbog onog besplatnog medijskog prostora koji dobiva.
O tome se radi.
Što se tiče reklama, idu i meni na živce svi po redu: od raznih deterdženata do mobilnih operatera.
Ali se ne sjećam da je u nekoj mozaičnoj emisiji gostovao npr. netko iz Saponije :D.
Da predstavi najnovije izdanje Faks Helizima :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

13 Oct 2011, 08:01

ma ima. bar je bilo. mislim ja se sjecam. narocito u onim popodnevnim emisijama oko 4h. ne predstavlja, ali prica o odredjenom problemu i nudi prevenciju. isto sranje drugo pakovanje ;)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

13 Oct 2011, 09:41

pa dobro, ja nemam problem s idejom reklamiranja, ponekad stvarno naletiš i na kakav dobar savjet, kao na nekim našim temama kad saznaš što š čime oprati.
shvaćam da je konkurencija velika i da su zato agresivni.
ono što me smeta je način pristupa mogućim korisnicima. pa promijenim kanal
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

13 Oct 2011, 15:57

recimo, mene je smetalo bombardirdiranje cjepivom protiv HPVa prije koju godinu. u raznim emisijama. na televiziji.
zbog toga naprosto ne vidim razliku izmedju jednog ili drugog bombardiranja. jednaka su mi.

a sto se tice one rasprave s prethodne strane, evo zanimljiv clanak http://www.naturala.hr/interview--dr--l ... o-420/420/
http://www.naturala.hr/interview--dr--l ... 2-dio/445/
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

13 Oct 2011, 21:59

Tea Tree » wrote: Nažalost, jest. Upravo zbog onog besplatnog medijskog prostora koji dobiva.
O tome se radi.
Što se tiče reklama, idu i meni na živce svi po redu: od raznih deterdženata do mobilnih operatera.
Ali se ne sjećam da je u nekoj mozaičnoj emisiji gostovao npr. netko iz Saponije :D.
Da predstavi najnovije izdanje Faks Helizima :D
To je zato što ovakve pizdarije prolaze pod "pluralizam mišljenja". Maloumni novinari žive u uvjerenju da je svačije mišljenje jednako vrijedno i da se do objektivne istine dolazi anketom.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

14 Oct 2011, 09:57

Tea Tree » wrote:Ipak moram primijetiti da su čak i oni koji jesu za alternativne metode liječenja uglavnom svjesni da je moguće da se radi o placebu i ne tvrde da takve metode imaju uvijek učinak.
što je placebo?
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

14 Oct 2011, 10:23

Evo jedan zanimljiv članak o placebu:

http://www.wired.com/medtech/drugs/maga ... ntPage=all
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

15 Oct 2011, 21:21

dimnjak » wrote:recimo, mene je smetalo bombardirdiranje cjepivom protiv HPVa prije koju godinu. u raznim emisijama. na televiziji.
zbog toga naprosto ne vidim razliku izmedju jednog ili drugog bombardiranja. jednaka su mi.

a sto se tice one rasprave s prethodne strane, evo zanimljiv clanak http://www.naturala.hr/interview--dr--l ... o-420/420/
http://www.naturala.hr/interview--dr--l ... 2-dio/445/
Ovo je Lidija Gajski. Žao mi je, ali ni uz najbolju volju nju više ne mogu ozbiljno shvatiti pa taman da mi kaže da je danas 15.10.2011. Provjerila bih to još, za svaki slučaj. :D

Lidija Gajski je već debelo prešla preko ruba znanosti, skupa s Mišakom, kod kojeg je jučer gostovala. Ona je uvjerena da su baš sva medicinska istraživanja namještena i da je sve samo pitanje zarade farmaceutskih kompanija.
Dakle, sasvim je izgledno da će se u bilo kojem poslu u kojem se vrti puno novca naći kritična skupina onih koji bi malo više zavrtili u svoj džep.
Međutim, tvrdnje Lidije Gajski su paranoične i barem pretjerane.
I svakako puno štetnije od ovih tu trkeljanja. Jer je ona (još uvijek) liječnik, koji ima brojne medijske istupe u kojima propagira sve ovo.


P.S. Mislim da čak i preporučuje homeopatiju. Nisam sigurna za ovo.
Post Reply