Krize, sex i bebe

Kopulacija, masturbacija i nešto malo o ljubavi
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Jul 2013, 10:50

http://www.usatoday.com/story/news/nati ... m/2576741/

čitam jutros članak o povećanom broju beba na području New Yorka, 9 mjeseci nakon uragana Sandy. nasmijao me dio "People just love hurricanes and sex," said Richard W. Evans,
ali sjetila sam se kako je prošle zime, kad je ono pao snijeg a svi mediji su imali izvanredne vijesti jer, eto, pao je snijeg!!, u Vrgorcu (mislim) 9 mjeseci kasnije bio baby boom.


znači li to da blagodati suvremenog društva više znači prosječnom čovjeku od sexa?
znate li za kakav sličan primjer da je negdje stislo, kakova elementarna nepogoda ili slično tome, pa da se broj poroda povećao?
pa si mislim, kod nas je kriza već dovoljno dugo, kako to da smo u minusu s bebama? jel moguće da samo kraće krize, prekid struje, grijanja i slično djeluju?

ako je tako, onda bi, recimo, prekid grijanja iduću zimu mogao pomoći. ili prekid struje svako toliko od 22- 03.
više to djeluje od svih propovjedi i crnih statistika Državnog ureda za statistiku.


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

25 Jul 2013, 11:47

Pješčana » wrote:http://www.usatoday.com/story/news/nati ... m/2576741/

znači li to da blagodati suvremenog društva više znači prosječnom čovjeku od sexa?
Pročitala sam Krize, sex i babe, pa rekoh, zašto opet ista nodensova tema.
Da, mislim da je lakoća postojanja važnija od seksa.
A kriza kod nas predugo traje, zato nema beba. Pa nećeš se valjda godinama ševit?
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

25 Jul 2013, 11:59

Vidiš i nosorozi su u krizi a ne ide im baš seks, jednom u tri godina i to ako im se potrefe.

"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
Sorceress
Posts: 9
Joined: 25 Jul 2013, 12:27

25 Jul 2013, 12:35

Pofesor iz geografije je govorio da nakon neke katastrofe ili krize (kao rat), bude baby boom. Nakon domovinskog rata je bio mali baby boom. Obicno je nakon rata karakteristicno da bude puno vise djece, nego sto se rodilo nakon D.R.

Govorili smo o dobno-spolnoj piramidi medu stanovnistvom i mogucim uzrocima ako je dobno-spolna piramida "iskrivljena".
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Jul 2013, 12:51

Btw, kad smo kod beba, jel mi netko može objasniti imbecilnu teoriju koja zahvaljujući raznim pua kretenarijama biva ponavljana u zadnje vrijeme od slijepih sljedbenika, a glasi "Alfe prave djecu, bete ih odgajaju". Koji to kurac znači? Znam da je jednom bila takva slična kretenarija kad se tvrdio neki nemogući broj djece koja su podvaljena muškarcima, ali i dalje mi ne ide u glavu. Odbijam u to povjerovati. :ne zna: No ako netko ima suvislo objašnjenje kako je moguće da malen postotak muškaraca pravi djecu, a čovječanstvo ih odgaja, voljela bih čuti.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Jul 2013, 12:56

ne vjerujem u to.
nisu svi ljudi nevjerni.
da je tako, zar ne bio mali genetski bazen do sada?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jul 2013, 13:17

višekratni slon » wrote:Btw, kad smo kod beba, jel mi netko može objasniti imbecilnu teoriju koja zahvaljujući raznim pua kretenarijama biva ponavljana u zadnje vrijeme od slijepih sljedbenika, a glasi "Alfe prave djecu, bete ih odgajaju". Koji to kurac znači? Znam da je jednom bila takva slična kretenarija kad se tvrdio neki nemogući broj djece koja su podvaljena muškarcima, ali i dalje mi ne ide u glavu. Odbijam u to povjerovati. :ne zna: No ako netko ima suvislo objašnjenje kako je moguće da malen postotak muškaraca pravi djecu, a čovječanstvo ih odgaja, voljela bih čuti.
Kretenarija je ako se to predstavlja kao neki univerzalni pattern. Ipak većinu djece odgajaju biološki roditelji.

No, postoji i taj podatak da kroz razne kulture (znači, ne radi se samo o zapadnjačkom fenomenu, nego univerzalnom) - nekih desetak posto djece bude 'uvaljeno', jel, znači, muškarac koji ih odgaja i koji misli da im je otac - nije zaista (biološki) otac. S obzirom da je 10% poprilično velik broj, to onda ljudi još napušu pa tako dobiješ ovaj gore štos s alfama i betama.

Ciljaš li na ovih 10% kad kažeš 'nemogući broj djece'? To zaista jest enorman broj djece, točno. :ne zna:
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jul 2013, 13:22

Pješčana » wrote:ne vjerujem u to.
nisu svi ljudi nevjerni.
da je tako, zar ne bio mali genetski bazen do sada?
Pa jasno, nisu svi, ali ovih 10% je dovoljno velik broj da se oko toga iskonstruira takva fama.

Paz recimo ovaj slučaj:

Two years after filing the suit that sought to end his paternal rights, Mike is still irate about the fix he’s in. “I pay child support to a biologically intact family,” Mike told me, his voice cracking with incredulity. “A father and mother, married, who live with their own child. And I pay support for that child. How ridiculous is that?”
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

25 Jul 2013, 13:34

Meni je i tih deset posto nevjerojatno. :ne zna:
Mda, našla sam temu gdje se objašnjavalo o ženama glupačama kojima upravlja menstrualni ciklus. Ček da se podsjetim. :zubo:
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

25 Jul 2013, 13:50

Nikad se neće moći utvrditi postotak. Al činjenica je da tih slučajeva itekako ima. Danas možda manje, jer postoji kontracepcija.

Odi na forum, pa vidi onaj kutak za preljubnice i slično. Ne varaju žene od jučer. Pa kad joj se zalomilo izvan braka, a što će? :ne zna:

Nikad neću zaboraviti možda najveći šok koji mi je priredila kolegica s faksa, 20 godina, Rvatica, katolkinja, nevina... Jednom smo tako čavrljale i ona se iskreno meni čudila što nisam nevina. Pa kako ću se udat? Ja sam se njoj čudila kako se misli udat naslijepo, šta ako joj se muž ne svidi kao seksualni partner. Njoj zaista, al zaista nije bilo jasno, šokantna je bila njezina nevjerica mojim pitanjem. Pa gdje je tu problem? Pa udana je, zaboga, misija dovršena, može radit što hoće, tek tad seksualni život i njegova raznovrsnost počinje.

Ne, nije se zajebavala.
I smatrala se moralnijom od mene jer se nisam čuvala za muža.
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

25 Jul 2013, 14:14

višekratni slon » wrote:Meni je i tih deset posto nevjerojatno. :ne zna:
Mda, našla sam temu gdje se objašnjavalo o ženama glupačama kojima upravlja menstrualni ciklus. Ček da se podsjetim. :zubo:
Zašto nevjerojatan? Ja bih rekao da je to zato što projiciraš svoj mentalni sklop i način razmišljanja subkulture kojoj pripadaš - na opću populaciju. Mislim, nije to kritiziranje, to mi se čini prilično logično, da se događa ljudima (takva projekcija).

Inače meni to s 10% tuđe djece sasvim logično zvuči iz perspektive evolucijske psihologije. :zubo:

Perzefona » wrote:Nikad se neće moći utvrditi postotak. Al činjenica je da tih slučajeva itekako ima. Danas možda manje, jer postoji kontracepcija.
Kao što rekoh, taj broj je već utvrđen i kreće se oko 10%, kros-kulturalno. Nije teško zamisliti način na koji se to može statistički obrađivati; postoji ona ogromna baza uzoraka krvi koji su uzimani desetljećima širom kugle zemaljske. Na temelju tih uzoraka može se naći statistički postotak 'djece' koja nisu biološka djeca muškog 'roditelja'; usporedbom tog postotka s onim mnogo manje 'kontroverznim' postotkom, a to je onaj vezan za posvajanje ili preuzimanje djece iz bivše veze/braka, kojeg se može ustanoviti sociološkim istraživanjima - može se naći koliko njih je 'incognito'. :zubo:

Ne znam je li se na taj način došlo do ove cifre od 10%, no kažem - budući da je jednostavno smisliti pouzdanu metodu (koja nije tek puka anketa gdje ljudi mogu lagat itd) za utvrđivanje tog statističkog podatka, ne vjerujem da bi se ozbiljni sociolozi s tim brojem razbacivali tek tako, ako nije 'čvrst'. :ne zna: No evo, nisam se bavio time, uzeo sam to onako, at face value.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

25 Jul 2013, 17:42

Pješčana » wrote: znači li to da blagodati suvremenog društva više znači prosječnom čovjeku od sexa?
Možda ne baš od seksa, al od reprodukcije...vjerojatno. :zubo: Iako, lako moguće da je i od seksa.
Pješčana » wrote:znate li za kakav sličan primjer da je negdje stislo, kakova elementarna nepogoda ili slično tome, pa da se broj poroda povećao?
pa si mislim, kod nas je kriza već dovoljno dugo, kako to da smo u minusu s bebama? jel moguće da samo kraće krize, prekid struje, grijanja i slično djeluju?

ako je tako, onda bi, recimo, prekid grijanja iduću zimu mogao pomoći. ili prekid struje svako toliko od 22- 03.
više to djeluje od svih propovjedi i crnih statistika Državnog ureda za statistiku.
Jes, vaik je to tako, ziher ima i neko svoje ime ta pojava. Poanta je u tom da u trenutku životne ugroženosti (daklem kod katastrofičnih tih nekih događaja) čoek želi stvorit novi život, tj. produžit vrstu. Kad tom pridodaš još i skučen prostor i izostanak drugih zanimacija (što je Sandy uzrokovala), ete ti popravka demografske slike.
Kod nas je situacija malo drugačija, u nas je kriza, više-manje, trajno stanje. :zubo: Nije iznenadna, hoću reć.
Nema promjene, saživljeni smo s njom. :p
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Jul 2013, 18:24

Kad su pocetkom 80-ih bile redukcije struje isto je bio baby boom a ja sam dobio buraza...
'if you fall, i'll be there' (floor)
Sorceress
Posts: 9
Joined: 25 Jul 2013, 12:27

28 Jul 2013, 09:51

nodens » wrote:
U biti, evo dalje googlam i ipak može dijete imati smeđe oči iako oba roditelja imaju plava... mama ne mora ništa biti kriva :rofl:

Image


Because the two genes depend on each other, it is possible for someone to actually be a carrier of a dominant trait like brown eyes. And if two blue eyed parents are carriers, then they can have a brown eyed child. Genetics is so much fun!

So all you light eyed parents with dark eyed kids, stop asking those paternity questions (unless you have other reasons to be suspicious). Darker eyed kids are a real possibility that can now be explained with real genes.

Zar ne?

Ona podjela na smede- dominanto i plavo-recesivno je zastarijela, iako nije potpuno pogresna. http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_color
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

04 Aug 2013, 09:47

Pješčana » wrote:znači li to da blagodati suvremenog društva više znači prosječnom čovjeku od sexa?
U razvijenim društvima pada natalitet.
Nije nimalo nemoguće da je i to jedan od razloga.

Iako bih ja ipak rekao da je situacija tu malo naopako postavljena. Naime, uragani i mećave spadaju u krizne, stresne situacije. A fiziologija straha i fiziologija seksualnog uzbuđenja toliko su slične da ih mozak baš i ne razlikuje; zato je dobro novog potencijalnog partnera odvesti u kino na dobar horor, ili pak u lunapark na nešto što izaziva vrištanje. :zubo: I sad dobiješ uragan, mećavu, nešto već gdje su ljudi prikladnih spolova i seksualnih orijentacija a) ustrašeni i b) zatočeni zajedno.

U normalnim uvjetima seks jednostavno nije sve o čemu razmišljamo. U takvim kriznim situacijama seks je jedino o čemu želimo razmišljati. :D
znate li za kakav sličan primjer da je negdje stislo, kakova elementarna nepogoda ili slično tome, pa da se broj poroda povećao?
Da, to je sasvim uobičajeno. Ako se ne varam, prije dovođenja struje u domove najviše je bilo jesenske djece, začete u dugim, hladnim zimskim noćima. A stari sindikalni izleti doduše nisu baš spadali u elementarne nepogode, no kao i današnji susreti katoličke mladeži, riječ je o oportunitetnoj jebačini na inače vjerojatno iznimno dosadnim prigodama. :raspa:
pa si mislim, kod nas je kriza već dovoljno dugo, kako to da smo u minusu s bebama? jel moguće da samo kraće krize, prekid struje, grijanja i slično djeluju?
To su različiti tipovi krize.

I ne samo po trajanju.

Ekonomska kriza smanjuje mušku potenciju. Stres na poslu, poraz sportskog tima za koji navija... sve što muškarca može učiniti da se osjeća kao gubitnik automatski porazno djeluje na njegov seksualni život. A ni seksualni život njegove partnerice neće biti puno bolji ako ne potraži uspješnijeg obljubnika.
ako je tako, onda bi, recimo, prekid grijanja iduću zimu mogao pomoći. ili prekid struje svako toliko od 22- 03.
više to djeluje od svih propovjedi i crnih statistika Državnog ureda za statistiku.
Ne. Ne bi.
Ako je riječ o predvidljivom, repetitivnom fenomenu, on više ne djeluje jednako na emocije. Umjesto straha dobivaš frustraciju, koja također smanjuje seksualnu želju. Čak i ako bi u početku bilo pozitivnih rezultata, dugoročno bi katastrofa bila samo veća.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

04 Aug 2013, 15:18

Drugim riječima, ono što može izazvati povećanje nataliteta u Hrvata jest izlazak iz krize. Nekrizno stanje bilo bi toliko novo i nepoznato da bi izazvalo blagi strah i navalu hormona.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

04 Aug 2013, 15:48

ElliQuinn » wrote:Drugim riječima, ono što može izazvati povećanje nataliteta u Hrvata jest izlazak iz krize. Nekrizno stanje bilo bi toliko novo i nepoznato da bi izazvalo blagi strah i navalu hormona.
Naravno.

A tu je i činjenica da ljudi s imalo mozga, a u reproduktivnoj dobi, a) odustaju od zasnivanja obitelji koju neće moći prehraniti ili b) odlaze iz Hrvatske kako bi zasnovali obitelj.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

05 Aug 2013, 10:12

Tu je i onaj poznati paradoks da najsiromasniji koji ne mogu prehraniti ni sami sebe imaju copore djece a najbogatiji koji bi ih mogli imati desetoro imaju jedno, dvoje. Ponekad niti toliko :misli:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

05 Aug 2013, 12:14

Euklid » wrote:Tu je i onaj poznati paradoks da najsiromasniji koji ne mogu prehraniti ni sami sebe imaju copore djece a najbogatiji koji bi ih mogli imati desetoro imaju jedno, dvoje. Ponekad niti toliko :misli:
Da, to su ljudi koji si ni kontracepciju ne mogu priuštiti...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

05 Aug 2013, 14:02

Jebe se njima za kontracepciju...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

05 Aug 2013, 15:21

Frendica (ima para) je rekla da bi ih imala 10 da joj svekrva hoće čuvati. Kako nije mogla postići dogovor sa svekrvom, ima samo dvoje.
Post Reply