Treba li nam zakon o jeziku?

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Feb 2012, 03:36

Sjeća li se tko Lesarova prijedloga iz 2010. da se hrvatski jezik zaštiti posebnim zakonom?

Izdvojit ću najvažnije iz tog prijedloga:
  • Ne postoji sustavna zakonska regulativa i obveza uporabe hrvatskoga jezika u različitim područjima društvenog života u Republici Hrvatskoj.
  • Svjedoci smo situacije da tvrtke registrirane u Republici Hrvatskoj kao jezik unutarnje
    komunikacije i službeno koriste strani jezik (već prema porijeklu vlasnika tvrtke), pa čak i u
    komunikacijama s vlastitim uposlenicima, hrvatskim državljanima, kojima je hrvatski
    materinji jezik. Tako su hrvatski državljani dovedeni u situaciju da se na vlastitom radnom
    mjestu, u vlastitoj suverenoj i samostalnoj državi, ne mogu služiti svojim vlastitim jezikom.
  • Poslodavci često kao jedan od uvjeta zapošljavanja traže i poznavanje nekog stranog jezika,
    što je pohvalno, ali istovremeno uopće ne brinu o poznavanju hrvatskoga jezika kod svojih
    uposlenika, čak ni onih koji rade sa strankama.
  • Svjesni smo da je globalizacija nezaustavljiv proces i isto smo tako svjesni da u tom velikom
    topljenju nacija i kultura mogu preživjeti samo oni koji su veliki i jaki (a to Hrvatska nije) i
    oni koji brinu o sebi (a to možemo i moramo). Brojne male europske i druge nacije zakonskim
    su propisima pokušale osigurati položaj svog jezika, svjesne opasnosti i svjesne da se
    gubitkom jezičnog i kulturnog identiteta nepovratno gube svaki pojam o suverenosti.
Ili, za one koje zanima cijeli tekst prijedloga, ovoga upućenog prije mjesec dana, mogu ga naći ovdje.

Naša jezikoslovna zlatna...gerijatrija o ovome se prijedlogu očitovala uglavnom pozitivno. Tako i Vijeće za normu hrvatskoga standardnog jezika još 2010.

Onaj kome je pješak uvijek u pravu, Kapović Mate, dakle, nazvat će pak to »ekstremističkim pokušajem suzbijanja slobode u jeziku« i »utjelovljenjem svih nazadnih ideja o društvu i jeziku«. Takav pokušaj reguliranja jezika, prema njegovu mišljenju, treba »odbiti u startu i sasjeći u korijenu«.

To bi bila nekakva dva pola kada govorimo o ovakvim stvarima. Istina je možebitno negdje u sredini.

Da se ne zadržimo samo na zakonskom prijedlogu, možemo i općenito o izazovima globalizacije i sudbini hrvatskoga jezika u EU. A i o pitanju kako zakonski zaštititi nešto što se migolji ko jegulja, što je danas ovako, sutra onako, i što intuitivno postoji i opstoji, ali poprima drugo obličje dok prođe saborsku proceduru.

(Možebitno sam malo pospana sada, evo vam kost dok ne budem štogod rječitija :D)


User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

19 Feb 2012, 09:04

Ja bih radije da su ljudi pismeniji. Pa makar i s razilaženjima oko toga u kakvom su to precizno jeziku pismeni.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

19 Feb 2012, 14:43

Treba, treba, volim zakone i propise, bez njih se razmašem i počnem tjerat neki svoj uvrnuti inat.
Nije to samo radi mene :zubo: , totalno bezakonje je tlo pogodno za manipulacije svake vrste. Što nam sadašnje stanje zorno i demonstrira.

Nije ovo preko noći i iz ničega nastalo, a jok. Da je kogod koga ranije kakvim paligrapom po glavi opalit mogo, ne bi volko o nepismenosti morali kukat.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2012, 15:37

Za vrijeme NDH postojao je Ured za jezik. Postojali su i zakoni. Nije sve ustaško bilo loše. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Feb 2012, 15:53

Nisam baš sigurna koliko ćemo se od ovoga opismeniti. Ovakve stvari reguliraju hoće li na natpisu biti neću ili ne ću prije negoli hoće li baš pisati neču.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2012, 16:06

Okej, ali priznaj da bi intrigantno bilo da svi osim nas nekolicine plaćaju globe ili vise po zatvorima. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Feb 2012, 16:07

Stitch » wrote:Okej, ali priznaj da bi intrigantno bilo da svi osim nas nekolicine plaćaju globe ili vise po zatvorima. :D
Ma jebemese, dovoljno su kažnjeni i ovako. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

19 Feb 2012, 22:08

Stitch » wrote:Okej, ali priznaj da bi intrigantno bilo da svi osim nas nekolicine plaćaju globe ili vise po zatvorima. :D
Bilo bi. Ali čemu to?

Mislim da nam trenutno treba labaviji, a ne stroži odnos prema jeziku.
Već sada imamo masovnu nepismenost i nepoštivanje jezika, gotovo prezir spram njega. Ljudi ga sve manje doživljavaju kao svoj jer im polupismen netko (npr. Handa) govori da način na koji se oni jezikom služe nije dobar, ispravan, legitiman.
I sada da se kojekakve Hande dignu na razinu zakona? Budi bez brige: upravo bi se to dogodilo.

Bolje je bezakonje nego loši zakoni.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Feb 2012, 04:14

Lastan » wrote: Bilo bi. Ali čemu to?

Mislim da nam trenutno treba labaviji, a ne stroži odnos prema jeziku.
Već sada imamo masovnu nepismenost i nepoštivanje jezika, gotovo prezir spram njega. Ljudi ga sve manje doživljavaju kao svoj jer im polupismen netko (npr. Handa) govori da način na koji se oni jezikom služe nije dobar, ispravan, legitiman.
I sada da se kojekakve Hande dignu na razinu zakona? Budi bez brige: upravo bi se to dogodilo.

Bolje je bezakonje nego loši zakoni.
E, upravo to. Nije problem u mogućem zakonu o jeziku, globama, kaznama i štatigajaznam čemu, problem je u tome što malko slabo stojimo u poimanju što to (hrvatski) jezik jest. Konkretno, što smo jako malo svjesni i upućeni u horizontalnu i vertkalnu raslojenost jezika, a pojam funkcionalnoga stila nama je stran. I ne idemo dalje od binarnih opozicija: može - ne može, ispravno - neispravno.

Sad ozakoni nešto kao poželjno i ispravno, pa ćeš dobiti to da ćemo još više čerečiti sirote riječi, brojiti im krvna zrnca i piljiti u drveće ne primjećujući šumu.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

20 Feb 2012, 08:43

Jebote, kakav je ovaj Lesar imbecil. Dobro, to sam znao i prije, ali stalno me uspijeva iznenaditi.
Zašto zaposlenici u Hrvatskoj ne bi morali razgovarati na stranom jeziku?

Osim toga, jezik se sasvim uspješno razvijao tisućama godina, a sad se par seratora sjetilo da bi ga trebalo oblikovati i regulirati po njihovom ukusu. Ma krasno, nabijem ih na sedamsto kuraca.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Feb 2012, 08:49

Oj, Janko, šta si tako ljut?! Nigdje u prijedlogu ne piše da ne smiju razgovarati na stranom jeziku, samo da ne smiju razgovarati samo na stranom jeziku.

A čak je i ovaj drugi o kojemu govoriš sporan, odnosno iz ovoga ga možemo tek posredno zaključiti. Naime, ništa ovakav prijedlog zakona ne propisuje sam po sebi. Barem ništa što se tiče jezika. Druga je stvar to što hoćeš-nećeš dođe do toga da ako već imaš zakon o hrvatskom jeziku, moraš reći što hrvatski jezik jest, a što nije. A to opet nije problem zakona, već njegova tumačenja u stručnim i malo manje stručnim krugovima. Zakonski se naime može propisati i čista deskripcija, ma koliko to oksimoronski zvučalo.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Feb 2012, 10:02

Stitch » wrote:
Kralješnica, da. I konzervativni Anić kralježnicu shvaća kao razgovorni oblik.
Mislim da ću početi komunicirati isključivo na engleskom. Jako volim što me hrvatski jezikoslovci iznova i iznova čine nepismenom budalom. Još mi samo treba i zakon da to i propiše.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Feb 2012, 10:21

ElliQuinn » wrote: Mislim da ću početi komunicirati isključivo na engleskom. Jako volim što me hrvatski jezikoslovci iznova i iznova čine nepismenom budalom. Još mi samo treba i zakon da to i propiše.
Eno je, opet drami. :rolleyes:
To si bila rekla...uf, odavno. Mislim da bi hrvatskim jezikoslovcima bolje bilo da provedu anketu koliko uopće ljudi pozdano zna za te kralješnjake. Bojim se da bi im rezultati mogli biti... a nas par ili tako nešto. :)
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Feb 2012, 10:25

Kako da ne dramim, kad ni materinji jezik nikad neću naučiti. :gaah: :gaah: :gaah:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Feb 2012, 10:27

Tako je, nikad nećeš, a ni ne moraš. :)
Standard tomu služi.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Feb 2012, 10:30

Zekoslawa » wrote:Tako je, nikad nećeš, a ni ne moraš. :)
Standard tomu služi.
:facepalm: Još jedan nedovršen posao. :facepalm:
:tuzni: :tuzni: :tuzni:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Feb 2012, 10:32

ElliQuinn » wrote: :facepalm: Jošt jedan nezavršeni posao. :facepalm:
:tuzni: :tuzni: :tuzni:
E, a šta si mislila, u trideset i nekoj reći da sve znaš? Oš, kako da neš. Nastavi raditi na sebi. :cerek:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

20 Feb 2012, 12:39

Zekoslawa » wrote:Oj, Janko, šta si tako ljut?! Nigdje u prijedlogu ne piše da ne smiju razgovarati na stranom jeziku, samo da ne smiju razgovarati samo na stranom jeziku.
Iritantna je ta budaletina, izdaje se za borca za boljitak radnika, a zapravo radi protiv toga zbog svojih fiksnih ideja. Zašto ne bi firme koristile koji god jezik žele?
Kao da strani ulagači nemaju već dovoljno besmislenih birokratskih razloga da ne dođu u Hrvatsku i ne zaposle radnike, još im ovaj kreten mora izmišljati nove.
A čak je i ovaj drugi o kojemu govoriš sporan, odnosno iz ovoga ga možemo tek posredno zaključiti. Naime, ništa ovakav prijedlog zakona ne propisuje sam po sebi. Barem ništa što se tiče jezika. Druga je stvar to što hoćeš-nećeš dođe do toga da ako već imaš zakon o hrvatskom jeziku, moraš reći što hrvatski jezik jest, a što nije. A to opet nije problem zakona, već njegova tumačenja u stručnim i malo manje stručnim krugovima. Zakonski se naime može propisati i čista deskripcija, ma koliko to oksimoronski zvučalo.
Zašto bi se ikakvi zakoni bavili jezikom?
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

20 Feb 2012, 12:42

A kaj mislite kako bi nam bilo kad bi Hrobi postao njeko i nješto pa počeo donositi zakone o jeziku? :D
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Feb 2012, 12:46

Pa nije Hrvatska po tome jedinstvena. Po x svicarskih firmi, institucija itd. je recimo sluzbeni engleski. Radila sam u firmi koja je uvela engleski kao sluzbeni jezik firme samo zato jer nas je bilo iz cijelog svijeta pa da svi eto imamo jedan zajednicki jezik kojim komuniciramo.
Neke njemacke firme po USA itekako imaju sluzbeni njemacki.
A ovo da ljudi ne znaju materinji jezik je cest slucaj pa da stoput rade u firmi u kojoj se taj isti materinji prica.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Feb 2012, 16:33

JPK » wrote: Zašto bi se ikakvi zakoni bavili jezikom?
Nemam pojma, pitaj ove ovdje. Klikaj države po redu za usporedbu. :D
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

20 Feb 2012, 19:18

Zekoslawa » wrote: Nemam pojma, pitaj ove ovdje. Klikaj države po redu za usporedbu. :D
Pročitao sam dio, napose onoga što se odnosi na europske zemlje.

Tu se, uz još ponješto, radi o 3-4 stvari:

* statusi jezika manjina koje dulje žive i priznati su. To je uglavnom riješeno.

* status jezika novouseljenih, uglavnom neeuropljana- preciznije- nebijelaca i nekršćana- koje zemlje, nevoljki domaćini, uglavnom ne šmekaju, pa ih najčešće-uz koju iznimku- ograničavaju.

* status nacionalnoga jezika glede čistunstva i čišćenja od angloameričkoga jezičnoga smeća.

Tu je i vrlo važna problematika uporabe jezika u visokom školstvu, gdje mi izgleda da su Skandinavci dosta zakazali i dopustili previše nastave na engleskom, pa sad ima klaćenja amo-tamo oko toga pitanja.

Osobno, zanimljiva su različita iskustva Grčke, Italije i Danske (i drugih, naravno).
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

22 Feb 2012, 22:56

Jezikoslovci mogu i moraju biti isključivo notari, javni bilježnici živog jezika. Nisu oni tu da propisuju, tek da bilježe.

Što se tiče jezika koji se koristi u firmama - jezik je komunikacijski alat, a rad način, istinabog ne pretjerano popularan, da se osigura egzistencija. Dokle god je radnik adekvatno plaćen pitanje komunikacijskog alata je irelevantno. Ukoliko nije - tad je pogotovo irelevantno. A inzistirati na uporabi hrvatskog je gotovo maloumno. Ni firme nam nisu hrvatske, pobogu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Feb 2012, 11:28

Štošta treba i propisati. Gramatika se ne može usustaviti i naučiti pukim opisivanjem. Drugi je par rukava što se većina jezikoslovaca bavi leksikologijom, semantikom, sintaksom - dijelovima koji se komotno mogu ubrojiti u taj deskriptivni, a ne preskriptivni dio - a manje ih piše o morfologiji.
Potpisi su za budale.
Post Reply