Kako zovete...ono za ono?

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

03 May 2013, 15:33

A to je crna marica i papagalo :S Igrali smo obje, crna marica se isto tako zove; a ovo drugo je bilo "care, care koliko je sati".


User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

03 May 2013, 15:34

blue » wrote:A to je crna marica i papagalo :S Igrali smo obje, crna marica se isto tako zove; a ovo drugo je bilo "care, care koliko je sati".
je, je, negdje se to zvalo..care, care..
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

03 May 2013, 15:36

..a skatule batule? :kokice:

skatule batule pretvori se u.. :kokice:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

03 May 2013, 15:41

..a unda » wrote:..a skatule batule? :kokice:

skatule batule pretvori se u.. :kokice:
Joj jesmo - poznato, ne znam kako smo zvali, ni kako se točno igra. Zaboravna sam ili stara :facepalm:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 May 2013, 15:42

blue wrote: Karambol što je zuja?

Zujavac okrene leđa "igračima", stavi lijevu ruku ispod desnog pazuha tako da ima otvoren dlan, a desnu ruku drži na glavi kao da skriva pogled...vrijedi i obrnuto, desno - lijevo, lijevo - desno... :D

"Igrači" ga zatim udaraju (predviđeno je ozvorenim dlanom, što jače, ali ima i opakijih inačica, poput ove koju Unda spominje... :zubo: ) i dižu kažiprst u zrak te svi izgovaraju dugo zzzzzzzzzzz....

Ako papak pogodi tko ga je zviznuo mijenjaju mjesto... :zubo:
..a unda wrote:..di je zekoslava nestala.. nece se vise igrat s nama? :zubo:

e, a kad ste bili mali, jel najgore sto ste mogli rec nekom je..nisam ti vise prijatelj. :tuzni: :D

Je...neki dan mi je došla kćer doma sva uplakana jer joj je najbolja frendica iz klupe rekla dajoj neće više biti prijateljica jerbo se previše druži s nekom Sarom... :tuzni:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 May 2013, 15:43

blue » wrote: Joj jesmo - poznato, ne znam kako smo zvali, ni kako se točno igra. Zaboravna sam ili stara :facepalm:
Ošla ti je memorijska kartica... :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

03 May 2013, 15:46

blue » wrote:A to je crna marica i papagalo :S Igrali smo obje, crna marica se isto tako zove; a ovo drugo je bilo "care, care koliko je sati".
Mi smo imali kume, kume, koliko je sati :lux:

Jedan kišobran, dva mišja koraka i tri banane :lux: :rofl:

A care je bilo nešto drugo.

E da, lanca probijanca :lux:
Care, care, kome daješ vojsku, ako nećeš milom oćeš silom :cerek: :S
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

03 May 2013, 15:58

Nismo ni zuju igrali :zubo:
BoDerek » wrote: E da, lanca probijanca :lux:
Care, care, kome daješ vojsku, ako nećeš milom oćeš silom:cerek: :S
Joj da, to se izgovaralo.

I još neka igra - nekakve repe - svi čuče u krugu, jedan ide s vanjske strane kruga i onda nešto :brukica:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

03 May 2013, 16:00

..ne znam za repe. :kokice: ..za repu znam samo onu pricu.. povuci, potegni, iscupase repu.. :kokice:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

03 May 2013, 16:02

ne znam to.

al mi smo igrali kunpira :raspa:

naprave se dva kruga, jedan s muškima, jedan sa ženskima.

i u svakom se krugu vrti neki predmet, od ruke do ruke. I jedan kaže stop, i muski i ženski koji u tom trenutku imaju predmet u rukama, moraju se poljubit :o
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

03 May 2013, 16:14

BoDerek » wrote:al mi smo igrali kunpira :raspa:

naprave se dva kruga, jedan s muškima, jedan sa ženskima.

i u svakom se krugu vrti neki predmet, od ruke do ruke. I jedan kaže stop, i muski i ženski koji u tom trenutku imaju predmet u rukama, moraju se poljubit :o
Predlažem da ovo bude službena igra na 3. trkeljaškom saboru :raspa:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 May 2013, 16:17

blue » wrote:Nismo ni zuju igrali :zubo:


Joj da, to se izgovaralo.

I još neka igra - nekakve repe - svi čuče u krugu, jedan ide s vanjske strane kruga i onda nešto :brukica:

E, Blue... carice! :rofl: :cerek:

P.S. Znam ja takvih igara sto nekih takvih...ono ideš, onda on njoj, ne, njemu, kuiš? I da! Onda smo brojali, i zalet, pat arteturijen...ma, to, kak se ono zvalo? ... :misli:
Ma, slično onome kad skaču svi, a lopta ide Joži, ako je po abecedi, a ak nije onda Željka uzima reket, a mi svi bjeeež...pa kud koji, a ja ono kod bake na višnji i onda tresem...i tak...
:raspa:

Ti i ja bi si super objasnili sve igre iz djetinjstva samo bi nas nazivi zbunjivali...pa kaj? Zmislili bi nove nazive... :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

03 May 2013, 16:22

karambol » wrote:
P.S. Znam ja takvih igara sto nekih takvih...ono ideš, onda on njoj, ne, njemu, kuiš? I da! Onda smo brojali, i zalet, pat arteturijen...ma, to, kak se ono zvalo? ... :misli:
Ma, slično onome kad skaču svi, a lopta ide Joži, ako je po abecedi, a ak nije onda Željka uzima reket, a mi svi bjeeež...pa kud koji, a ja ono kod bake na višnji i onda tresem...i tak...
:raspa:
E to :S Šta nisi odmah rekao da je ta igra :zubo:

I super mi je naziv ove teme, totalno se prepoznajem :facepalm: :rofl:
Samo bi htjela istaknuti da nisam stara, samo malo senilna :zubo:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

03 May 2013, 23:26

Nama je crna marica bila crna kraljica, čini mi se. A taj s mišjim koracima da me ubiješ ne mogu se sjetiti kako smo to zvali. Bio je i neki kroko-kroko-krokodil kad ga pitaš smiješ li preko rijeke, a onda on kaže da smiješ ako imaš boju tu i tu. Pa smo tražili šta šareniju robu da zajebemo krokodila. :zecoD:

E, a kako ste zvali cik-cak-cuk? Ilitiga cikcanje? :zecoD:
Za neupućene - nije to igra, to je ono kad se trebaš nešto dogovoriti ili podijeliti u grupe ili nešto.
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

03 May 2013, 23:35

blue » wrote:A to je crna marica i papagalo :S Igrali smo obje, crna marica se isto tako zove; a ovo drugo je bilo "care, care koliko je sati".
Je... :lux:

Papagalo, papagalo, che ora (z)e? :S

A jeste igrali cukar-i-kafe? To je pila pišurija, pogotovo u gimnazijsko vrijeme :D
Nadam se da netko zna kako se to igralo... malkice mi teško za objasniti :zubo:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

03 May 2013, 23:37

Šta, odeš sa sata, naručiš kavu i metneš cukar u nju? Jesam, to mi je bila omiljena igra. :zubo:
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

03 May 2013, 23:49

Zekoslawa » wrote:Šta, odeš sa sata, naručiš kavu i metneš cukar u nju? Jesam, to mi je bila omiljena igra. :zubo:
Neeee... Ima li itko da pomogne to objasniti? :mama:

Na kavu smo sa sata odlazili sasvim za ozbiljno. To nije bila igra :durica:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

04 May 2013, 02:08

Igre... :clint: :svoja na svom:

:zubo:

Ove igre što ste spominjali u mene su se zvale:
-žmire (skrivača)
-ganje (to je, valjda, vatalo)
-lastike (gumi-gumi)
-care-care-govedare (ponekad i gospodare) kolko ima sati (papagalo)
-ledene kraljice (to je verzija za buržoaziju onog što vi zovete ledenom babom)
-crna kraljica jen-dva-tri (imali smo i jednu igru koja se zvala samo jen-dva-tri, bez kraljice, al s avtićima)
-ćorave babe (slijepi miš)

Od agresivnijih igara imali smo:
-zuju, i to u dvi verzije, jedna je bilo lupanje ćuški, a u žešćoj varijanti lupali smo čvoke (čvrge, jelte)
-eberečke-ebertučke :zubo: (to je lanac-probijanac)...jebateled...čuj eberečke-ebertučke... :S
-čepe; kad čepiš tuđe noge
-lopova i pandura (s tim da je pandurija zbilja lupala lopove)
-mučenje; oplete se po raji žarom (koprivom) pa ko dulje izdrži taj je pobjednik...hm zbilja smo glupi bili
-jednu bezimenu koja se sastojala od lupanja, što je jače moguće, kažiprstom i srednjim prstom po (istim) tuđim prstima. A onda se zamijenite. Pobjednik je onaj koji ne odustane. :zubo: Još jedna od igara gdje je pamet došla na svoje.
-kapalice (ta nam je originalna, imamo i certifikat); naloži se vatra, prekopa kontejner za smeće u svrhu pronalaženja plastičnih boca i čija se boca na vatri najviše izdulji uz kapanje-taj pobjeđuje. Inače, ta plastika oće prskat i frcat ako je nepažljivo tališ. Usput, najbolje boce-kapalice bile su od Čarlija.

Imali smo i ono kad dijeliš i močiš stabljiku maslačka da se naprave kovrče za vjenčić; to doduše nije agresivno samo po sebi, al pjesmica koju smo ispjevali toj radnji u čast ima sasvim čudan prizvuk:
pišti pišti pištalo
ako nećeš pištati
ja ću tebe zaklati
sjekirom po glavi
na zelenoj travi


Vaik kad se sjetim tizi stihova, padnu mi na pamet i one plačipičkaste priče o tome kako su Pepeljuge i Snjeguljice upropastile ljubavni život današnje mladeži...mabogati...de nek smisle bolji izgovor, mi smo pjevali o sikirama i svi normalni i neiščašeni ostali. Skoro. :zubo: Al niko nikog nije "nasikiro" poradi pjesmice.

Od nespomenutih stvari koje se diljem bivše naše drugačije zovu, igrali smo se još i
-klikera (pikula)
-zaloga (to Dalmoši zovu fote, a za druge ne znam)


blue » wrote:
I još neka igra - nekakve repe - svi čuče u krugu, jedan ide s vanjske strane kruga i onda nešto :brukica:
Jel ova:
Ide maca oko tebe,
pazi da te ne ogrebe,
čuvaj Mijo rep
da ne budeš slijep
ako budeš slijep
otpast će ti rep.

Il je ova:
Širi širi
vezeni peškiri
bosa ja, bosa ti,
okreni se Blue ti.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

04 May 2013, 05:16

Bemti cara govedara! E, tako je bilo i u mom selu, nikako se sjetit. :zecoD:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 May 2013, 09:01

Eberetschke ebertutschke preko prtsche mrtsche.... kako dobro...
Sad imam cime maltretirati ljude...

:zvrko:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

04 Dec 2013, 23:56

http://www.jutarnji.hr/agramer-rjecnik- ... u/1144241/

Evo nešto za sve prave Agramere i one koji tek doživljavaju pobečaj. Budite mi slobodni pokloniti za Pošić. :zubo:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

05 Dec 2013, 00:04

:o :zubo:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

05 Dec 2013, 00:09

Ti si mi već kupio knjizu za Pošić ili svetu Zeku. Oko moje. :love:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

05 Dec 2013, 00:20

To je bilo zato što sam te gnjavio da ideš samnom. :o A i bilo je jeftino. :zubo:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

05 Dec 2013, 00:22

Isuse, Kar. Nisi me gnjavio da idem s tobom, za poka miloga. :gaah: Oko moje. :zecokiss:
Post Reply