Forumski diskurz(i)

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

08 Jan 2012, 18:16

Hekatonhir » wrote:Samo što se smajlića tiče. Dogodi mi se da ih počnem lijepiti u poslovnoj korespondenciji. :D
Mene ponekad brine interpunkcija. Naime, na forumu je doslovno stavljam tako da mi prati tok misli, zarez mi dođe isključivo kao pauza u govoru. I koliko god to zapravo bilo smisleno, ima situacija da se kosi s pokojim pravopisnim načelom. Takvih me stvari strah.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Jan 2012, 21:12

Mah, proglasit će te novim Krležom, sve pet. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

09 Jan 2012, 03:13

Hekatonhir » wrote:Samo što se smajlića tiče. Dogodi mi se da ih počnem lijepiti u poslovnoj korespondenciji. :D
Vidiš, zaboravih napomenuti očito: da mi je :kava: gotovo zaštitni znak.

Barem bio; ovdje ne ulazim toliko u duele gdje ispijam toliko kave.
A na Facebooku, gdje posljednjih dana imam okršaje s “ne u EU” kroatis… ovaj, kretenima (i stvarno kroatisticama, make of it what you will), smajlića nema. A trebaju mi i facepalm i headdesk i ubadanje nožem u oko preko interneta™.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

09 Jan 2012, 03:29

Ja, za razliku od većine, ne pišem kako govorim. Trudim se pisati književno i više-manje gramatički točno. Nikad mi gramatika nije bila jača strana pa ako me vidite da griješim, ispravite me da naučim nešto. :D Da pišem onako kako govorim, vjerojatno bi većina ljudi pomislila da sam zatucani tovar koji se ne može ničemu naučiti. A i kad pišem nešto ozbiljno, ružno mi je to vidjeti napisano na govornom jeziku.
User avatar
nevjerna
Posts: 78
Joined: 05 Jan 2012, 00:38

09 Jan 2012, 03:37

I u realnom i u virtualnom važna mi je samo ljepota izričaja. :o
Ajme majko, sveti Ante, Duje, Šime, Frane, divico Marijo i svi sveci !!!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Jan 2012, 08:28

nevjerna » wrote:I u realnom i u virtualnom važna mi je samo ljepota izričaja. :o
Čak i ako je sadržaj isprazan? :confused:

Način na koji pišem ovisi o tome što pišem. Na jedan ću način napisati "samostojeću plahtu", na drugi ću raspravljati s nekim, na treći način ću napisati nešto što bi trebalo biti kratko, ali duhovito - a na četvrti način se flejmati.

Kako god pokušam opisivati svoj diskurs/z, neobično mi je to činiti onima koji ga znaju; sve što mogu postići je dosada "znamo sve to", ili pak zdvajanje "o čemu ti to, ovo što opisuješ nema veze s onim kako pišeš". U puno veće nesporazume, probleme (pa i podjebavanja) mogu upasti krenem li objašnjavati što i kako zapravo želim/pokušavam/nastojim svojim pisanjem.

Zato mislim da je najbolje opis svog forumskog diskurs/za prepustiti čitateljima. Obojici :zubo:.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Jan 2012, 08:31

Zašto baš obojici? A ne objema? Pogotovo ovdje, gdje su žene u većini? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
nevjerna
Posts: 78
Joined: 05 Jan 2012, 00:38

10 Jan 2012, 02:18

Lord Byron » wrote: Čak i ako je sadržaj isprazan? :confused:

Način na koji pišem ovisi o tome što pišem. Na jedan ću način napisati "samostojeću plahtu", na drugi ću raspravljati s nekim, na treći način ću napisati nešto što bi trebalo biti kratko, ali duhovito - a na četvrti način se flejmati.
O ne, sadržaj nikad nije (posve) isprazan. :zubo:

Način na koji ti pišeš nije uvijek isti, ali da svakoj trećoj riječi pridodaš "elementarno" je božja istina. :gaah:
Ajme majko, sveti Ante, Duje, Šime, Frane, divico Marijo i svi sveci !!!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

10 Jan 2012, 06:19

nevjerna » wrote: Način na koji ti pišeš nije uvijek isti, ali da svakoj trećoj riječi pridodaš "elementarno" je božja istina. :gaah:
Ovo je elementarna neistina. :durica:
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

10 Jan 2012, 11:05

Meni je jedna trkeljašica napisala da joj se moje pisanje čini hladnim i preciznim poput stroja ili računala lišenim ikakve strasti ili topline. Eh... :tuzni: Možda je i u pravu.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Jan 2012, 13:56

Zekoslawa » wrote:A događa li vam se kad da se zbog dugotrajnoga forumarenja jednostavno malko zaboravite, pa prenesete taj svoj diskurz drugdje?
Aha, sad se silim da, po obavljenom vanforumskom pisanju, još jednom pažljivo pročitam cijeli tekst.
Ali to je meni sa svim oblicima komunikacije tako, ponese me glupust bez po frke.
Recimo, u forumaškom poslu nisam se srodila sa smajlićima, osim s ovim :zubo: , i često puta editiram da ubacim još ponekog.
S druge strane, u svakodnevnom životu, nerijetko ispadne da neka interna šala postaje nešto što koristim 'pod normalno'. Trenutno, najgluplje što mi se događa je konstrukt 'naj mi je bolje'. Ima dragi kolegu koji misli da to tako treba ić i dok su ga uvjeravali da ne treba...bla-bla...sve u svemu iz zajebancije smo on i ja to počeli govorit i sad se često uhvatim kako više to i nije samo fora. Ustvari, postajemo isti onakvi kakav je i taj njegov kolega. :E
Ima još jedan izraz-fejsplam. Jedan je bio jako ljut u raspravi s prijateljicom, pa je, naravno :zubo: , krenuo s tim kako je ona glupa i upotrijebio izraz (to inače ne čujem baš često) facepalm. Na to je meni prikipjelo, pa sam mu rekla da oladi više jer izgleda ko paprika i da mu faca liči na facenapalm. Zajapurio se, jelte. Pa ondak po tvorbi napalm-plamen-plam ispo fejsplam.
I primo se.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

10 Jan 2012, 15:12

Potjeh » wrote:Meni je jedna trkeljašica napisala da joj se moje pisanje čini hladnim i preciznim poput stroja ili računala lišenim ikakve strasti ili topline. Eh... :tuzni: Možda je i u pravu.
Što fali preciznom pisanju, barem čitatelji ne moraju pogađati što je pjesnik htio reći :ne zna:

Na forumu pišem nekim stilom koji kao imitira neformalni govor, samo što sam više škrta na riječima kada pišem, nego kada govorim; ne volim tipkati Image
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

10 Jan 2012, 15:18

blue » wrote: Što fali preciznom pisanju, barem čitatelji ne moraju pogađati što je pjesnik htio reći :ne zna:
Strasti i topline, naravno. :durica:
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

10 Jan 2012, 16:42

Potjeh » wrote:Strasti i topline, naravno. :durica:
:)

Pisanje nas, u vecini slucajeva, odrazava. Mozda je pisanje jedan od laksih (?) nacina da se upoznamo.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

10 Jan 2012, 21:18

Pisanje kao zrcalo duše? Znači, ja sam računalo? Hm... :matrix:
User avatar
nevjerna
Posts: 78
Joined: 05 Jan 2012, 00:38

10 Jan 2012, 21:58

Potjeh » wrote:Pisanje kao zrcalo duše? Znači, ja sam računalo? Hm... :matrix:
Naravno.
Ali ne slažem se s gornjim stavom da u preciznom pisanju ne može biti strasti i topline. Jedno drugog ne isključuje.

Moje pisanje na forumima jest zrcalo duše jer, za razliku od mojeg vanforumskog pisanja, na forumu ne moram žurit i pisat i onda kad mi se ne piše, ili kad sam ljuta i zajapurena. Ne skačem kao bijesna na tipkovnicu i kvot, nego popijem kavicu, pročitam neku laganu temu dok se odgovor/post sam od sebe ne kristalizira.

Stil pisanja je ono na što sam ponosna; svijest o tom da mi je svaki upis na forumima, iz sviju mojih emanacija, jednako prepoznatljiv. Zapravo mi je najdraže kad se regam na neki novi forum gdje nitkog živog ne poznam i počnem pisat kako uvijek pišem, te mi se nakon par upisa javi netko nepoznat s pitanjem "nevjerna, jes to ti?" :cerek:

Sad kad sam lijepo samoj sebi posložila kitu komplimenata, slikovno rečeno, u krilo, tebi Byrone ću reći da si se spretno izvukao iz elementarnog :zubo: , te da su mi draži tvoji upisi kad nisi zajapuren (i kad nisu preveliki).
Ajme majko, sveti Ante, Duje, Šime, Frane, divico Marijo i svi sveci !!!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

10 Jan 2012, 22:15

nevjerna » wrote:te da su mi draži tvoji upisi kad nisi zajapuren (i kad nisu preveliki).
Tu nema velika pomoći, nažalost. Veličina je moj usud. :zubo:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

10 Jan 2012, 22:17

Potjeh » wrote:Pisanje kao zrcalo duše?
Ne baš.

Pisanje je jasna slika onih i onakvih "nas" koje i kakve želimo pokazati drugima, onoga dijela "nas" koji želimo pokazati drugima. Ne govorim o falsificiranju istinskih "nas", nego o tome da sve nije za svakoga.
User avatar
nevjerna
Posts: 78
Joined: 05 Jan 2012, 00:38

10 Jan 2012, 22:21

Lord Byron » wrote: Ne baš.

Pisanje je jasna slika onih i onakvih "nas" koje i kakve želimo pokazati drugima, onoga dijela "nas" koji želimo pokazati drugima. Ne govorim o falsificiranju istinskih "nas", nego o tome da sve nije za svakoga.
Ne baš. Često se u upisima usput zazrcali i ono što nismo mislili pokazati forumskoj javnosti.
Ajme majko, sveti Ante, Duje, Šime, Frane, divico Marijo i svi sveci !!!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

10 Jan 2012, 22:38

nevjerna » wrote: Ne baš. Često se u upisima usput zazrcali i ono što nismo mislili pokazati forumskoj javnosti.
Kako kod koga, kako kad.

Moja su iskustva da ljudi uglavnom iskroje neke svoje, redovito groteskno pogrešne priče, i onda umisle da su to pročitali u forumskim postovima. Ljudi vole "vidjeti" i "znati".

Nekad me to pogađalo, pa nerviralo, pa zabavljalo. Sad mi je onak, svejedno :D.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

10 Jan 2012, 22:48

nevjerna » wrote: Ne baš. Često se u upisima usput zazrcali i ono što nismo mislili pokazati forumskoj javnosti.
Tako je. Ponekad je to razina pismenosti, ponekad osjecaj koji se ne uspije sakriti. A ponekad potpuno odsustvo istih. Uglavnom, ma koliku konstrukciju netko radio od forumskog nicka, ne moze se pobjeci od sebe. :)
Last edited by Aristocat on 10 Jan 2012, 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

10 Jan 2012, 22:50

Lord Byron » wrote: Kako kod koga, kako kad.

Ljudi vole "vidjeti" i "znati".

Naravno. Ljudska osobina. Ne valja kad se vidjeno i znano koristi u lose svrhe.

Da ne volimo vidjeti i znati ne bismo bili ovdje. Sve ovo je, na neki nacin legalni voajerizam. :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

10 Jan 2012, 22:54

nevjerna » wrote: Ne baš. Često se u upisima usput zazrcali i ono što nismo mislili pokazati forumskoj javnosti.
Meni to miriše na jeftinu psihologiju.

Što se tiče mog forumskog izričaja, ne znam, uopće ne razmišljam o tome, vjerujem da je ozbiljan kad treba, a opušten kad su teme takve.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

10 Jan 2012, 22:59

ex anais » wrote:
Meni to miriše na jeftinu psihologiju.
Zasto?
User avatar
nevjerna
Posts: 78
Joined: 05 Jan 2012, 00:38

10 Jan 2012, 22:59

ex anais » wrote:
Meni to miriše na jeftinu psihologiju.

Što se tiče mog forumskog izričaja, ne znam, uopće ne razmišljam o tome, vjerujem da je ozbiljan kad treba, a opušten kad su teme takve.
Forumi su puni samozvanih psihologa.

Pogledaj neku od tema na Ljubavi & sexu gdje se netko javi s konkretnim problemom i koja obično posluži kao povod da se forumaši prospu... tu se najlakše izgubi (samo)kontrola i takvi upisi su najsmiješniji za čitati.
Ajme majko, sveti Ante, Duje, Šime, Frane, divico Marijo i svi sveci !!!
Post Reply