Lingvistički psihokauč - ajme šta me nervira...

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 11:53

schmokljan » wrote:
Krležu su optuživali za ovaj postupak. :D
Misliš, ja sam to činio? :rofl:


Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Nov 2011, 11:58

Znači (,) ne idu zarezi u onoj mojoj rečenici? :xd:

@Lorde, hvala. Ubit će me cjepidlačenje i perfekcionizam jednog dana. :o
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

16 Nov 2011, 12:05

A mogu i ići. Ovisi o tome kako želiš da rečenica zvuči.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 Nov 2011, 12:07

ex_anais » wrote:Znači (,) ne idu zarezi u onoj mojoj rečenici? :xd:

@Lorde, hvala. Ubit će me cjepidlačenje i perfekcionizam jednog dana. :o
Možda ti je zato teško natjerati se na učenje. Jedna si od onih koje ne izlaze na ispit dok nisu dobro pripremljeni, a ne da im se dobro pripremati jer znaju da im toliko posla ipak nije potrebno?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 12:08

ex_anais » wrote:Znači (,) ne idu zarezi u onoj mojoj rečenici? :xd:
Iza znači ide. Ali ne znam na koju rečenicu misliš, promaknula mi je.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Nov 2011, 12:11

ElliQuinn » wrote: Možda ti je zato teško natjerati se na učenje. Jedna si od onih koje ne izlaze na ispit dok nisu dobro pripremljeni, a ne da im se dobro pripremati jer znaju da im toliko posla ipak nije potrebno?
Upravo. :xzubo:
Hekatonhir wrote:
Iza znači ide. Ali ne znam na koju rečenicu misliš, promaknula mi je.
Znam, zajebavam se na račun svoje nesigurnosti. :xzubo:
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=53423#p53423
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

16 Nov 2011, 12:12

Da li je OK ponekad staviti zarez i prije i?

Npr. I onda je pričao, i pričao, i pričao....
Happy Easter!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Nov 2011, 12:13

aisling » wrote:Da li je OK ponekad staviti zarez i prije i?

Npr. I onda je pričao, i pričao, i pričao....
Ja mislim da tu i mora ići. :xd: Ali nisam sigurna. :xne zna:
Pričekajmo Heka. :o
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 12:15

Ex, u tvojoj rečenici ne ide zarez - načelno je bolje da što glađe teče, bez zapreka.

Aisling, zarezima ističeš trajanje. Dobro si napisala.
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Nov 2011, 12:20

Hekatonhir » wrote:Ex, u tvojoj rečenici ne ide zarez - načelno je bolje da što glađe teče, bez zapreka.

Aisling, zarezima ističeš trajanje. Dobro si napisala.
I mislila sam. Ali eto. :xd:
Sad ću dva dana biti opsjednuta zarezima. :rofl:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Nov 2011, 13:12

Hekatonhir » wrote:
Misliš, ja sam to činio? :rofl:
Da, ti! :zubo:

Ali na forumu, koliko se sjećam, jer tvoj blog nisam posjećivao, ali to je upravo ta formulacija.

No, i tada i sada, držim da treba postojati Krležina iznimka. Dakle - ako je Krleža nešto napisao na određen način - to automatski postaje ne samo ispravno, nego i put koji treba slijediti. Želim reći - ne možeš ni ti biti pismeniji od Krleže, makar bolje poznavao pravopis. :Pop:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 14:13

Zato postoji razlika između književnog i standardnog jezika. Književni jezik svaki je zapisani jezik, dočim je standardni jezik onaj koji je zasnovan na trenutačnoj normi.

Krleža je uglavnom pisao po tadašnjem pravopisu iako je uvijek isticao da ga takve stvari ne zanimaju. Više je pozornosti posvećivao vlastitu osjećaju za jezik. I to je okej. Kad čovjek suvereno vlada riječima, štošta mu je dopušteno. Napokon, i moj je pravopis svojevrsna kompilacija - jer ne slijedim samo jedan. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Nov 2011, 16:35

Hekatonhir » wrote:Zato postoji razlika između književnog i standardnog jezika. Književni jezik svaki je zapisani jezik, dočim je standardni jezik onaj koji je zasnovan na trenutačnoj normi.

Krleža je uglavnom pisao po tadašnjem pravopisu iako je uvijek isticao da ga takve stvari ne zanimaju. Više je pozornosti posvećivao vlastitu osjećaju za jezik. I to je okej. Kad čovjek suvereno vlada riječima, štošta mu je dopušteno. Napokon, i moj je pravopis svojevrsna kompilacija - jer ne slijedim samo jedan. :D
Drago mi je da tako razmišljaš. :D

Nego, vi ste obični jezični notari, zar ne? Bilježite pravila i promjene istih (evo ga) te ih definirate. Nemate prava intervenirati u jezična pravila. Ili imate? Ili postoje dvije škole razmišljanja i po ovom pitanju? :E
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 17:00

Nisu to škole nego zdrav razum. Netko će dobra pravila prihvatiti (što znači sustavna, dosljedna, smislena) a loša odbaciti. Poput mene. Netko će ih slijediti kud puklo da puklo. Netko će se buniti i prigovarati. Poput mene. Netko će šutjeti.

Sve ovisi o čovjeku.
Potpisi su za budale.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

16 Nov 2011, 17:59

Hekatonhir » wrote:Nisu to škole nego zdrav razum. Netko će dobra pravila prihvatiti (što znači sustavna, dosljedna, smislena) a loša odbaciti. Poput mene. Netko će ih slijediti kud puklo da puklo. Netko će se buniti i prigovarati. Poput mene. Netko će šutjeti.

Sve ovisi o čovjeku.
Jednom prilikom, na nekom kružoku na faksu, recimo samo da si nisam svojim nastupom priskrbio mnogo prijatelja.
Naime, govorilo se o hrvatskom jeziku, pravopisnim reformama i sličnome, a ja sam popljuvao kroatiste kao struku jer je baš tih dana u nekoj dnevnoj tiskovini objavljeno pismo jednog profesora hrvatskog jezika, koji je u njemu javno iznio stav “ako nešto pravopisci odluče, ja ću se toga bespogovorno držati i tako poučavati djecu”.
Jer ja se pitam: kako je takav majmun dobio diplomu? Što će mu?
Trebao je na studiju naučiti kritički promišljati o događanjima u području vlastite struke. Očito nije; on smatra da pravopisci znaju više od njega i da je njihova riječ zakon. Dobio je diplomu kao znanstvenik, a pokorava se argumentu ad verecundiam. A da ne govorim o tome da će onda na isti način i poučavati – ne “to je tako zato, zato i zato”, već “to je tako jer ja tako kažem”.

I taj i takav profesor nije usamljen slučaj. O, ne.

Jasno mi je da se slijepo pridržavaš pravila ako ti nešto nije struka. Ne znaš dovoljno da bi znao zašto, ali netko ti je dao upute kako. I ideš i drviš po tome jer tako je kako je. I to je OK.
No kad se kao stručnjak slijepo držiš čak i arbitrarnih propisa jer valjda oni koji su ih donijeli imaju dobre razloge za to… to je sramota. Diletantizam. Fušeraj.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Nov 2011, 18:13

I s Lastanom se u potpunosti slažem. Nego, zna li netko otkuda izraz fušeraj?

Bez guglanja molim.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 18:28

Izraz je njemački, a s vremenom je od značenja "loše raditi" došlo do semantičkog pomaka pa sad znači i "raditi štogod uz stalni posao, honorarno".
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Nov 2011, 18:35

A da nije od Josepha Fouchéa, koji je u karijeri promijenio sedam strana, glasovao za smaknuće Luja XVI., bio Jakobinac, skinuo Robbespierra, bio uz Direktorij, skinuo Direktorij, bio uz Napoleona, izdao ga, vratio mu se te na kraju doveo na vlast Luja XVIII., brata istog onog Luja kojemu je izglasao smaknuće?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2011, 18:37

Ne, to je pučka etimologija. Pfuschen, to je osnova.
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Nov 2011, 18:45

Ma znam. No dok sam čitao biografiju Josepha Fouchéa, koju je napisao Stefan Zweig (moj omiljeni austrijski pisac, Židov naravno), pomislio sam kako bi bilo savršeno logično da je fuširanje/fušeraj nastalo po djelu gospodina Fouchéa.

Sve bi bilo isto, samo bi to značilo da vokabular obogaćujemo proučavajući francusku povijest dok sjedimo u udobnim foteljama, a ne slušajući predradnika kako nam prigovara dok uništavamo kralježnicu po njemačkim autoputevima. :gaah:
User avatar
Trip
Posts: 63
Joined: 26 Oct 2011, 13:25

17 Nov 2011, 00:19

schmokljan rocks! :cool2:
No ID, no person.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

17 Nov 2011, 07:16

Lastan » wrote:“ako nešto pravopisci odluče, ja ću se toga bespogovorno držati i tako poučavati djecu”.
Jer ja se pitam: kako je takav majmun dobio diplomu? Što će mu?
Klizav teren.

Pitanje je koliko si slobode u podučavanju djece smije priuštiti nastavnik. Nisam baš sasvim shvatio što točno zagovaraš: da nastavnici arbitrarno (ne) podučavaju djecu "odlukama pravopisaca" ovisno o tome koliko sâmi (ne) podržavaju te odluke? :confused:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

17 Nov 2011, 08:44

Lord Byron » wrote: Klizav teren.

Pitanje je koliko si slobode u podučavanju djece smije priuštiti nastavnik. Nisam baš sasvim shvatio što točno zagovaraš: da nastavnici arbitrarno (ne) podučavaju djecu "odlukama pravopisaca" ovisno o tome koliko sâmi (ne) podržavaju te odluke? :confused:
Kao prvo, ne postoji jedan jedini pravopis koji se uzima kao sveto pismo. A rečeni je nastavnik – prouči dijelove njegove “argumentacije” koje sam prenio – zaključio da će se upravo na taj način držati najnovijeg BHM pravopisa.
Kao drugo, ja sam imao kojekakvih nastavnika, pa i iz hrvatskog. Bolji među njima itekako su uspoređivali različite pravopise i davali varijante pravilâ.

A budući da imamo situaciju gdje u čitankama iz hrvatskog piše “ne ću”, u skladu s tim smećem od pravopisa, a u ostalim udžbenicima “neću”, da, mislim da bi nastavnici hrvatskog trebali napokon uključiti ono malo kroatističkog mozga što imaju. Metilji. </abyssus>
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

18 Nov 2011, 01:11

Da li je, na kraju, ispravno pisati ovako?
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 01:31

Lastan » wrote: Jednom prilikom, na nekom kružoku na faksu, recimo samo da si nisam svojim nastupom priskrbio mnogo prijatelja.
Naime, govorilo se o hrvatskom jeziku, pravopisnim reformama i sličnome, a ja sam popljuvao kroatiste kao struku jer je baš tih dana u nekoj dnevnoj tiskovini objavljeno pismo jednog profesora hrvatskog jezika, koji je u njemu javno iznio stav “ako nešto pravopisci odluče, ja ću se toga bespogovorno držati i tako poučavati djecu”.
Jer ja se pitam: kako je takav majmun dobio diplomu? Što će mu?
Trebao je na studiju naučiti kritički promišljati o događanjima u području vlastite struke. Očito nije; on smatra da pravopisci znaju više od njega i da je njihova riječ zakon. Dobio je diplomu kao znanstvenik, a pokorava se argumentu ad verecundiam. A da ne govorim o tome da će onda na isti način i poučavati – ne “to je tako zato, zato i zato”, već “to je tako jer ja tako kažem”.

I taj i takav profesor nije usamljen slučaj. O, ne.

Jasno mi je da se slijepo pridržavaš pravila ako ti nešto nije struka. Ne znaš dovoljno da bi znao zašto, ali netko ti je dao upute kako. I ideš i drviš po tome jer tako je kako je. I to je OK.
No kad se kao stručnjak slijepo držiš čak i arbitrarnih propisa jer valjda oni koji su ih donijeli imaju dobre razloge za to… to je sramota. Diletantizam. Fušeraj.
Ma općenito ovi sa Filozofskog su kreteni da ne kažem kako, em što su lijenčine, em što su razmažena derišta. ne bi šteli plačati školarine nego bi šteli da ostali plačaju preko poreza k tomu bi još šteli i besplatan prijevoz. ma nek se jebu... :puke:
Last edited by Dubrava on 18 Nov 2011, 01:33, edited 1 time in total.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
Post Reply