Lingvistički psihokauč - ajme šta me nervira...

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 01:32

Herp » wrote:Da li je, na kraju, ispravno pisati ovako?
Ne, službeno je da li dio srpskog jezika tako da nema kaj raditi u hrvatskom.


Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Nov 2011, 03:58

skinhead_ » wrote: Ne, službeno je da li dio srpskog jezika tako da nema kaj raditi u hrvatskom.
Ova je argumentacija imbecilna do te mjere da bi se čovjek zapitao nisi li slučajno kroatist. Ili možda fonetičar. :kava:

Kad bismo pobrojili sve što je “službeno dio srpskoga jezika” i pod tim izgovorom isto :D izbacili iz hrvatskog, od hrvatskog bi jezika ostao gô kurac. Čak bi nam se i psovke svele na slovensku razinu.

E sad, druga je priča što naš standard ne voli dalikanje (i to primarno iz političkih razloga, tj. da bi se udaljio od balkanskoga jezičnog saveza). Reklo bi se: nije nepravilno, ali nije ni standardno. :D
A onda se nađu kroatisti (a bogme i kroatolozi, što su uglavnom oni koji nisu ni na kroatistiku upali :zubo:) koji izbacuju svako da koje nije potvrdna čestica. :rolleyes:
Ne pamtim više – davno je to bilo – što sam točno bio napisao da je ona kokoš od profesorice hrvatskog koju sam imao u osmom razredu iskrižala ne shvaćajući razliku u značenju. A baš bi mi dobro došao neki primjer u ovaj bizaran sat.
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 04:30

Lastan » wrote: Ova je argumentacija imbecilna do te mjere da bi se čovjek zapitao nisi li slučajno kroatist. Ili možda fonetičar. :kava:

Kad bismo pobrojili sve što je “službeno dio srpskoga jezika” i pod tim izgovorom isto :D izbacili iz hrvatskog, od hrvatskog bi jezika ostao gô kurac. Čak bi nam se i psovke svele na slovensku razinu.

E sad, druga je priča što naš standard ne voli dalikanje (i to primarno iz političkih razloga, tj. da bi se udaljio od balkanskoga jezičnog saveza). Reklo bi se: nije nepravilno, ali nije ni standardno. :D
A onda se nađu kroatisti (a bogme i kroatolozi, što su uglavnom oni koji nisu ni na kroatistiku upali :zubo:) koji izbacuju svako da koje nije potvrdna čestica. :rolleyes:
Ne pamtim više – davno je to bilo – što sam točno bio napisao da je ona kokoš od profesorice hrvatskog koju sam imao u osmom razredu iskrižala ne shvaćajući razliku u značenju. A baš bi mi dobro došao neki primjer u ovaj bizaran sat.
a jebote... ne idem ja na Filozofski kud bi ja to znao. :D

niti je to moj argument, to je službeno jezikoslovlje koje ja nažalost nisam stvarao.

ma uglavnom nađu se likovi sa filozoskog nemaju kaj raditi pa da pokažu svijetu kako su naprednu idi eksperimentirati sa istim spolom, zatim se odu svađati preko foruma i na portlaima, i to sve jer im je dosadno u životu. :)
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Nov 2011, 09:37

skinhead_ » wrote: a jebote... ne idem ja na Filozofski kud bi ja to znao. :D

niti je to moj argument, to je službeno jezikoslovlje koje ja nažalost nisam stvarao.
To jest tvoj argument, a ne službeno jezikoslovlje. I srećom, nisi ga ti stvarao. :kava:

Dalikanje je u prvom redu neekonomično; u pravilu se može preformulirati na kraći način. No em ćeš ga naći u našoj književnoj tradiciji, em ti ponekad zatreba radi ritma, em ga ne možeš uvijek preformulirati. Sve se pitam kako bi genijalci koji slijepo brišu svako “da li” preformulirali Cesarićev stih:
Još bi nam mogla desiti se ljubav,
Desiti – velim,
Ali ja ne znam, da li da je želim,
ili ne želim.
ma uglavnom nađu se likovi sa filozoskog nemaju kaj raditi pa da pokažu svijetu kako su naprednu idi eksperimentirati sa istim spolom, zatim se odu svađati preko foruma i na portlaima, i to sve jer im je dosadno u životu. :)
Jebate, ti si valjda i psihologiju i sociologiju diplomirao.

A ne, oprosti, to bi isto bilo na Filozofskom. :kava:

Icuce, imamo autohtonog trola. :cerek:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

18 Nov 2011, 10:07

Lastan » wrote: Sve se pitam kako bi genijalci koji slijepo brišu svako “da li” preformulirali Cesarićev stih:
Još bi nam mogla desiti se ljubav,
Desiti – velim,
Ali ja ne znam, da li da je želim,
ili ne želim.
To je bar lako:

Jebao bih,
a da mi neuđe.


Nerma "da li". :D
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

18 Nov 2011, 11:01

Dobili smo mawu pwawu :xlux:
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 12:28

Ponavljam, hrvatsko jezikoslovlje kaže da se zabranjuje upotreba da li. Što je tako žali se kome hoćeš

I ovo da li u cesarićevom stihu nije taj da li o kojem pričamo



Jebate, ti si valjda i psihologiju i sociologiju diplomirao.

A ne, oprosti, to bi isto bilo na Filozofskom. :kava:

Icuce, imamo autohtonog trola. :cerek:
[/quote]
Ne, nisam još ništa diplomirao, idem na skroz dijametralno suprotan fakultete.

A tko je trol pitaj si mamu tko je dolazi posjećivati, sine moj. ;D
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
dejzi
Posts: 4649
Joined: 17 Sep 2011, 23:30

18 Nov 2011, 12:43

Jesi ti na nekom netrivijalnom fakultetu? :cerek:
Hand over the chocolate and nobody gets hurt.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

18 Nov 2011, 12:54

Vidiš da je na dijametralno suprotnom. Nije na radijalno suprotnom. Ili dijametralno istom.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

18 Nov 2011, 12:57

skinhead_ » wrote:Ponavljam, hrvatsko jezikoslovlje kaže da se zabranjuje upotreba da li.
Može malo linkovlja? :kokice:
I ovo da li u cesarićevom stihu nije taj da li o kojem pričamo
Nego koji "da li" to jest? :confused: Ima nekih "tih" i nekih "ne-tih" dalija?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Nov 2011, 14:22

Ako je vjerovati Tabaku, i Srbi su prije sto-sto pedeset godina pitanja uredno započinjali sa "je li". "Da li" nije dio organskoga govora nego grčki utjecaj, a sintaksu su im poremetili Srbi doseljenici.

U hrvatskom jeziku treba razlikovati upitne i izjavne rečenice. Dočim je u potonjima "da li" katkad neizbježno - tko ne vjeruje, neka prolista Katičića - upitne je uvijek bolje započeti sa "je li".
Potpisi su za budale.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

18 Nov 2011, 14:26

sto je najbolje, nedavno sam i ja cula tako objasnjenje za da li. :zbunjena:
bit ce da je to sada oko izbora aktualno.

a ja se pak sjecam da posoji razlika kada ide da li, a kada je li. bit ce da je to ovo o cemu Hek pise.

al ja sam sjebana generacija koja nije ucila ww2 na nasim podrucjima i sve je bio srbizam. cak se pokusalo uvesti ije tamo gdje mu nije bilo mjesta. poput grijeska :cerek:
a nisam ni isla na filozofski, pa ne znam. nista. :mama:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Nov 2011, 16:20

skinhead_ » wrote:Ponavljam, hrvatsko jezikoslovlje kaže da se zabranjuje upotreba da li. Što je tako žali se kome hoćeš
Hrvatsko jezikoslovlje to ne kaže.
Zabrane su u jezičnim pravilima rijetke, a ovdje nije riječ o zabrani.
Ne, nisam još ništa diplomirao, idem na skroz dijametralno suprotan fakultete.
S obzirom na tvoj istančan osjećaj za sarkazam: Promet? :zubo:
A tko je trol pitaj si mamu tko je dolazi posjećivati, sine moj. ;D
Eh. Beggars can't be choosers.
Da imamo još trolova, tebe bih vratio kao nešto što nije smjelo proći kontrolu kvalitete.

Izmijenimo par postova i već mi ideš na mamu? Pa daj malo stila pokaži; ne možeš odmah u glavu. Jednom kad ispucaš najjaču municiju, što ćeš dalje? Gađati me gumicama?
Ta današnja mladež, strašno nešto. To je ta Facebook generacija; ne znaju pravo ni trolati. :tuzni:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Nov 2011, 16:24

Hekatonhir » wrote:Ako je vjerovati Tabaku, i Srbi su prije sto-sto pedeset godina pitanja uredno započinjali sa "je li". "Da li" nije dio organskoga govora nego grčki utjecaj, a sintaksu su im poremetili Srbi doseljenici.
Upravo to: balkanski jezični savez.
U hrvatskom jeziku treba razlikovati upitne i izjavne rečenice. Dočim je u potonjima "da li" katkad neizbježno - tko ne vjeruje, neka prolista Katičića - upitne je uvijek bolje započeti sa "je li".
A ja mislio da je "da li" zabranjeno. :tuzni:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Nov 2011, 16:46

Mene žulja kad se umjesto razmijeniti rabi izmijeniti.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

18 Nov 2011, 17:46

Lastan » wrote:Reklo bi se: nije nepravilno, ali nije ni standardno. :D
Preoblikovat ću pitanje :D

Da li bi me mrzio ter me se javno odrekao preko Narodnih novina :D kad bih na nekakav edukativni materijal koji će vidjeti veliki broj ljudi napisala rečenicu popit "Da li je čuvarica bila svjesna kakvo blago je čuvala?"
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

18 Nov 2011, 18:01

skinhead_ » wrote:Ponavljam, hrvatsko jezikoslovlje kaže da se zabranjuje upotreba da li. Što je tako žali se kome hoćeš
Bojim se. :hitler:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

18 Nov 2011, 18:08

skinhead_ » wrote:Ponavljam, hrvatsko jezikoslovlje kaže da se zabranjuje upotreba da li. Što je tako žali se kome hoćeš

I ovo da li u cesarićevom stihu nije taj da li o kojem pričamo

Ne, nisam još ništa diplomirao, idem na skroz dijametralno suprotan fakultete.

A tko je trol pitaj si mamu tko je dolazi posjećivati, sine moj. ;D
nema me jedan dan, a trol nam se dogodio? :xlux:

dobrodošao!
:cerek:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Nov 2011, 18:20

Herp » wrote:Preoblikovat ću pitanje :D

Da li bi me mrzio ter me se javno odrekao preko Narodnih novina :D kad bih na nekakav edukativni materijal koji će vidjeti veliki broj ljudi napisala rečenicu popit "Da li je čuvarica bila svjesna kakvo blago je čuvala?"
Ako je riječ o edukativnom materijalu, ionako bi bilo dobro da prođe lekturu. :mig:
No takva konstrukcija ne zaudara na nepismenost; više na neizbrušen stil. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

18 Nov 2011, 18:20

Pješčana » wrote:nema me jedan dan, a trol nam se dogodio? :xlux:

dobrodošao!
:cerek:
Mazit ću ga, pazit ću ga, nazvat ću ga Đorđe. :cerek:
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 21:48

Lord Byron » wrote:
Može malo linkovlja? :kokice:



Nego koji "da li" to jest? :confused: Ima nekih "tih" i nekih "ne-tih" dalija?
Ne bi bezveze govorio, evo moj profesor u esejima ti stalno ispravlja ako tnetko postavi pitanje koje počinje sa da li, stvarno ne bih bezveze to golvorio. Uostalom kupi si jezikoslovni priručnik ili nekaj slično pa se obrazuj.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 21:48

Aristocat » wrote:
Bojim se. :hitler:
Ne trebaš, ne grizem... bar ne jako. :xd:
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 21:49

Pješčana » wrote:
nema me jedan dan, a trol nam se dogodio? :xlux:

dobrodošao!
:cerek:
Ne kužim, šta doista moram glumiti nekog liberala da ne bih bio trol?? :s
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

19 Nov 2011, 02:49

skinhead_ » wrote: Ne bi bezveze govorio, evo moj profesor u esejima ti stalno ispravlja ako tnetko postavi pitanje koje počinje sa da li, stvarno ne bih bezveze to golvorio. Uostalom kupi si jezikoslovni priručnik ili nekaj slično pa se obrazuj.
Đorđe :love: Herp je zaljubit do balčaka :love:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
emanca
Posts: 33
Joined: 13 Nov 2011, 10:32

19 Nov 2011, 10:53

istoga je nekad teško izbaciti

iako istoga organski ne podnosim, nekad je jednostavno nemoguće preskočiti ga

u govoru ga nikad ne (zlo)upotrebljavam, ali u podnescima ga je nemoguće izbjeći, jer zamjenom istoga s njega ili nju postoji realna opasnost da napisano bude previše kolokvijalno i kao takvo smiješno

npr
Okrivljeni je dana tog i tog oštećenom podnio bjanko zadužnicu znajući da se oštećeni (isti :D )putem iste neće biti u mogućnosti naplatiti

Okrivljeni je dana tog i tog oštećenom podnio bjanko zadužnicu znajući da se oštećeni putem nje (ili još gore predmetne bjanko zadužnice) neće biti u mogućnosti naplatiti.

Draže mi je ponavljati se nego ubaciti iste ali nekad nije moguće

Postoji li neki trik?
vremena su teška, ali moderna
Post Reply