O Snježani Kordić

Od kunilingvistike do pravopižđenja
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

12 May 2017, 17:16

Sneška, Sneška....ovo je došlo do absurda. Istina je da je ovaj voditelj tikvan, no ni vajni Miloš Kovačević nije kamilica. Sve u svemu, besmisao cijele te kampanje, dosta je progurati zadnju trećinu:



Tu je sličan teatar:



User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 May 2017, 01:09

Jeb'o zajednički jezik ako se ne zna o kojoj/kakvoj se zajednici radi. I, jel' se zajednički odnosi samo na te neke zajedničare? :D
Da su umjesto zajdenički stavili ljudski, možda bi imali veći/jači odziv, ovako... :rofl:
Zajedničkinaš, zajednicami! :mirko:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 May 2017, 09:36

Sintagma "zajednički jezik", "naš jezik" ili neka slična kao oznaka za (standardni) jezik nekoliko naroda uopće nije rijetka. Ima toga i u rječnicima hrvatskih leksikografa. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 May 2017, 12:13

Pa eto, ne osporavam postojanje zajedničkog jezika a ni same sintagme zajednički jezik. Mislim, eto je, tu je. Diskutujemo upravo o njoj. Smatram samo da je ta sintagma promašena. :D
Kordićka u jednom momentu kaže da se radi o jednom jeziku s tri (ili više, ne znam sad napamet) imena. Takvu formulaciju sam i prije čuo. Može li se, stoga, reći, kad govorimo o toj zajednici zajednički jezik koje je u pitanju, da se radi i o jednoj zajednici s tri imena? Kakva je zajednica, zapravo, u pitanju? Možda zajednica naroda?! Šta bi to, jednom riječju, bilo? Pojam?
Kordićka možda smatra i da ta (jedna) zajednica jeste zapravo (jedan) narod s tri imena?! :rofl:
Možda i jeste, ali jedno je sigurno - mi niti smo narod niti smo zajednica. Blizu, ali ipak promašaj. Mogu još, u teniserskom duhu, dodati da nije bitno koliki je aut, bitno je da je aut. :D

Za razliku od zajednički jezik, naš jezik ima nas za osnov. Bez nas ne postoji, a zajednica ima raznih - zajednica muškarca i žene, na primjer (imal' bračni jezik? :rofl: ). Naš jezik, to je, dakle, subjektivna stvar;
subjekt - mi! Mi smo ti koji se služimo našim jezikom (a ne zajednica, zajednica niti ima jezik niti može da govori :rofl: ), koji stojimo iza našeg jezika, koji ga kao takvog određujemo, definišemo, i o kojima, direktno, ovisi a ja, kao jedan od nas, po definiciji, s punim pravom (da ne kažem dužnošću :rofl: ) mogu da govorim o tome. I, nije pitanje šta smo. Ljudi smo.
Pitanje je ko smo, a to je draga deco, pitanje svih pitanja -
političko pitanje. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 May 2017, 19:06

Pa ne mora se zajednički, usprkos Aniću, odnositi samo na zajednicu, Šabo. Recimo, ti i ja možemo imati zajedničkog prijatelja ili kafanu, a ne moramo tvoriti nikakvu zajednicu.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 May 2017, 20:02

Šabović Adis wrote:
13 May 2017, 12:13
... I, nije pitanje šta smo. Ljudi smo...
Isss, Adise... tebi samo neke homo zajednice na pameti :giggle:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 May 2017, 20:09

haram wrote:
13 May 2017, 20:02
Isss, Adise... tebi samo neke homo zajednice na pameti :giggle:
Nije to isti homo. :D
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 May 2017, 21:06

MmeTipfeler wrote:
13 May 2017, 20:09
Nije to isti homo. :D
Dabome da nije isti, pa gdje si ti vidjela zajednicu sa samo jednim homo partnerom? :rolleyes:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 May 2017, 03:24

MmeTipfeler wrote:
13 May 2017, 19:06
Pa ne mora se zajednički, usprkos Aniću, odnositi samo na zajednicu, Šabo. Recimo, ti i ja možemo imati zajedničkog prijatelja ili kafanu, a ne moramo tvoriti nikakvu zajednicu.
Mrmlj...nismo li ti i ja - mi? Tvoj i moj - naš?! :o
Zajednički mi zvuči distancirano i hladno. Druga liga. Srebrna medalja :ne zna:

Drugo, Haro je, eto, tvoj i moj prijatelj, dakle naš, no svejedno, meni nikad ne pi palo na pamet da koristim Hara kao temelj za pišanu deklaraciju o zajedničkom prijatelju, na šta se zapravo i svodi sva ova priča - nije njima, Seka, do zajedničkog jezika. Njima je do publiciteta, što jedino deklaracijom i mogu dobiti. Da jeste, radili bi ovo što i ja, bez ikakve deklaracije. Naš jezik je veeeej zajedničkiji nego zajednički jezik, a čik nek' odgovore ko smo mi u našem jeziku, ako znaju! :zubo:

Treće, kamo im deklaracija o zajedničkoj fizici, hemiji, biologiji, matematici (Haro, Kvarče, Zeco & Co., ovo je za vas!)... :rofl:
Trebal' još? O tome da kad kažem da mi je četerespet godina da me se deklarativno ispravi da mi nije četerespet nego plus četerespet?! Hljebovi preko pogača...:rofl: :rofl: :rofl:
haram wrote:
13 May 2017, 20:02


Isss, Adise... tebi samo neke homo zajednice na pameti :giggle:
Image

:ne zna:

:rofl:

:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

17 May 2017, 20:30

Šabović Adis wrote:
13 May 2017, 01:09
Jeb'o zajednički jezik ako se ne zna o kojoj/kakvoj se zajednici radi. I, jel' se zajednički odnosi samo na te neke zajedničare? :D
Da su umjesto zajdenički stavili ljudski, možda bi imali veći/jači odziv, ovako... :rofl:
Zajedničkinaš, zajednicami! :mirko:
Bosanac, kad te žvajznem iza uha, glumil buš zvrk-hanumu bar dve revolucije oko zvizdana, jebo te jebo s apostrofom da te jebo... :kahva:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

17 May 2017, 23:18

judolino wrote:
17 May 2017, 20:30
Bosanac, kad te žvajznem iza uha, glumil buš zvrk-hanumu bar dve revolucije oko zvizdana, jebo te jebo s apostrofom da te jebo... :kahva:
Mojne ba zajebavat', vižda guzim u rukavicama. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply