Jezik - iznad matematike, onkraj svega

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Feb 2017, 20:41

gđa Karambol wrote:
27 Feb 2017, 20:09
Ma, kakvi!
Žele ti reći da ti je džaba znati zbrajati fazno pomaknuta izmjenična magnetska polja dok te Ona gleda. Ti u tom trenutku zaboravljaš na svaku od 300 000 000 000 zvijezda i čuješ samo jednu Njezinu riječ - "Dođi."
:D
Dobra večer. :)

Dan kada su se supruge vratile na Trkeljanje. ;)

:cerek:


Potpisi su za budale.
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

27 Feb 2017, 21:59

Stitch wrote:
27 Feb 2017, 20:41
Dobra večer. :)
Dobra večer i Vama, mladiću.
Dan kada su se supruge vratile na Trkeljanje. ;)

:cerek:
Ha, nije teško žene privući riječima. :cerek: To su zaključili još prije 2400 godina.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

27 Feb 2017, 22:00

gđa Karambol wrote:
27 Feb 2017, 21:59
Ha, nije teško žene privući riječima. :cerek: To su zaključili još prije 2400 godina.
Još ako su te riječi "derivirao bih te pa onda integrirao i pronašao sve točke infleksije" nema koja nebi pala :D
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

27 Feb 2017, 22:02

Quark wrote:
27 Feb 2017, 20:34
ja čujen "biž ča štas doša s ton bradon" :facepalm:
Nisi se imao vremena obrijati jer si brojao one puste zvijezde?
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

27 Feb 2017, 22:03

gđa Karambol wrote:
27 Feb 2017, 22:02
Nisi se imao vremena obrijati jer si brojao one puste zvijezde?
Brijen se 12-15 puta godišnje :brukica:
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Feb 2017, 22:04

gđa Karambol wrote:
27 Feb 2017, 21:59
Ha, nije teško žene privući riječima. :cerek: To su zaključili još prije 2400 godina.
Znam ja to, Vatsjajana je goli kuhar u odnosu na me. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

27 Feb 2017, 22:08

Quark wrote:
27 Feb 2017, 22:03
Brijen se 12-15 puta godišnje :brukica:
Za sve vjerske i državne blagdane?
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

27 Feb 2017, 22:09

Stitch wrote:
27 Feb 2017, 22:04
Znam ja to, Vatsjajana je goli kuhar u odnosu na me. ;)
Awwwwwww! Prepoznaješ! :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Feb 2017, 07:46

karambol wrote:
27 Feb 2017, 19:17
Racionalizam kontra empirizma... :zubo:
Šta ono bi griješka u mijerenju? :zubo:

Gđo Krambol :w
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

01 Mar 2017, 04:43

Quark wrote:
26 Feb 2017, 23:10
Naprotiv... vrlo malo, vrlo malo :)
Ne kontam onda kakve ti to imaš instinkte? :zubo: Jesi onda baš ziher da zastupaš pravu stranu u ovoj raspravi? :zubo:
Govorila sam o tom da se (bez jezika) puno više fizike neg politike dade shvatit na instinktivnom nivou.



Ne bih sad ulazila u raspravu jel matematiku izmislio čovjek...naravno da nije :zubo: , al Mighty je već odradio poso, samo bih se još na ovo osvrnula i to u kontekstu onog što je karambol napisao o nerazumljivosti jezika u matematici:
MmeTipfeler wrote:
27 Feb 2017, 12:47
(...)
Kao pojam, kvadrat je ljudski konstrukt
(...)
Čini mi se da ovdje govoriš o kvadratu kao o geometrijskom liku. (Jer, ko prvo, ne vjerujem da bi se zeznula i umjesto kvadriranje napisala kvadrat, a, ko drugo, čak i da si se zeznula u pisanju :no: , kvadratna funkcija nikako ne može bit ljudski konstrukt jer je nalazimo u prirodi na svakom ćošku.) Al u ovoj* formulaciji Pitagorinog poučka ne misli se na lik, nego na funkciju. Jer, s čisto jezične strane :zubo: , zbroj kvadrata (likova) nad katetama je, uvijek, 2. :zubo:
A zbroj kvadrata duljina kateta (a^2 + b^2), daje kvadrat duljine hipotenuze (c^2).

Daklem, iako o tom nisam nikad razmišljala kao o mogućoj teškoći u shvaćanju matematike, moguće da stvarno ima dosta u tom o čemu karambol govori.

Iiii, da ne zaboravim, kvadrat (ni kao lik :zubo: ) nikako nije ljudski konstrukt. Recmo, a primjera ima još, kvadrat moš bez po frke definirat preko kristalografije. I to iz čak dva sustava, kubičnog i tetragonskog. Daklem, neovisno o ljudima, diljem Zemlje, a bome i šire, u određenim uvjetima isti atomi složit će se uvijek na isti način.

*Prije to nije bilo tako, Grci su zbilja to promatrali kao geometrijski lik.


Stitch wrote:
26 Feb 2017, 23:33
Taman posla, samo nastavi.

Zec. :cerek:
Kad već imam blagoslov...ElliQuinn, gđa Karambol :cerek: :cerek: :cerek:
:bliss:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Mar 2017, 08:05

Noćas nisi mogla spavati, ha? Teška su te pitanja, vidim, mučila. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

01 Mar 2017, 08:33

nina williams wrote:
01 Mar 2017, 04:43
Ne kontam onda kakve ti to imaš instinkte? :zubo: Jesi onda baš ziher da zastupaš pravu stranu u ovoj raspravi? :zubo:
Govorila sam o tom da se (bez jezika) puno više fizike neg politike dade shvatit na instinktivnom nivou.
Samo sam htio ukazati da je većina fizike neinstiktivna. Može li čovjek instiktivno zaključiti da je svjetlost elektromagnetski val? Može li čovjek instiktivno zaključiti da postoji dolina nuklearne stabilnosti?
A što se tiče politike, cijela politika se može shvatiti na instiktivnom nivou, naravno politika postoji zbog onih koje je ne shvaćaju na ikakvom nivou.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Mar 2017, 09:05

nina williams wrote:
01 Mar 2017, 04:43
(...) nikako ne može bit ljudski konstrukt jer [to] nalazimo u prirodi na svakom ćošku.
Ovo je prilagođen citat jer mi za odgovor ništa drugo i ne treba. Trotočje zamijeniti s 'nešto', a 'je' sam u uglatim zagradama zamijenila s 'to'. Najzanimljivi mi je pak pdebljani dio.

Pa što ako se nešto nalazi u prirodi na svakom ćošku? Na svakome ćošku u prirodi nalzi se i crvena boja, kao i njezine nijanse, ali nećemo sad o detaljima. Crveno je, kaže definicija, ako dobro pamtim, boja čija je valna duljina najveća u spektru vidljive svjetlosti, brojke i nanometre ne znam - može se izguglati.

Sjajno. Sve je jasno, zar ne? Pred sobom imamo kristalno jasnu definiciju. doduše, u toj definiciji treba posebno definirati svaki pojedini element, a onda možda i njegove dijelove. I sve se to, kažeš, nalazi u prirodi na svakom ćošku? I svakome je jasno, ha? A onda se najednom jave daltonisti i pitaju kako to izgleda u njihovu "spektru". Pa im objasniš da to ovisi o tipu njihova poremećaja. So far so good. Zatim se jave slijepci, i to ljudi koji su slijepi od rođenja, kojima sam pojam boje ništa ne znači. Boja i dalje postoji na svakom ćošku u svijetu oko njih, ali je oni ne mogu pojmiti i za njih ona ne postoji.

Bez čovjeka i njegove spoznaje, a zatim i tumačenja onoga što "postoji u prirodi", nema ničega. Da nije tako, ne bismo još uvijek otkrivali nepoznanice, nego bi nam se činjenice same nadavale, sve bi bilo jedna velika unio mystica.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Mar 2017, 09:26

Quark wrote:
01 Mar 2017, 08:33
Samo sam htio ukazati da je većina fizike neinstiktivna. Može li čovjek instiktivno zaključiti da je svjetlost elektromagnetski val? Može li čovjek instiktivno zaključiti da postoji dolina nuklearne stabilnosti?
A što se tiče politike, cijela politika se može shvatiti na instiktivnom nivou, naravno politika postoji zbog onih koje je ne shvaćaju na ikakvom nivou.
Fizika ne samo da je neinstinktivna, neki su prirodni zakoni, kako da to kažem, kontra-intuitivni. Taman na intuitivnom nivou naučiš da ćeš miješanjem plave i žute dobiti zelenu, kad ono, hop hop hop, neki fizikalni zakon dokaže da u nekom konkretnom slučaju, miješanjem plave i žute boje dobiješ pizzu četiri vrste sira. :D

Na višim (složenijim, rafiniranijim?) nivoima znanstveni zaključci se naizgled protive zdravorazumskom poimanju svijeta. Znanost je bila apsolutno mrak u prosvjetiteljstvu jer je davala objašnjenja za pojave koje su nas okruživale i ta objašnjenja nisu zdravom razumu djelovala malkice pomaknuto, pa onda i sumnjivo.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

01 Mar 2017, 09:28

MmeTipfeler wrote:
01 Mar 2017, 09:05
Bez čovjeka i njegove spoznaje, a zatim i tumačenja onoga što "postoji u prirodi", nema ničega.
Sad smo izašli iz skupa R i ušli u skup C.

Čemu toliko veličanje čovjeka? Čovjek je toliko beznačajan i malen u tkivu prostorvremena da bi mogli slobodno reći da je čovjek jednak dsvemira (de svemira).
Da nije čovjeka sve bi bilo kako jest, čovjek nije utjecao niti stvorio ni jedan prirodni zakon. S obzirom na veličinu svemira i broj ljudi u njemu možemo slobodno reći da je čovjek greška svemira.
MmeTipfeler wrote:
01 Mar 2017, 09:05
Da nije tako, ne bismo još uvijek otkrivali nepoznanice, nego bi nam se činjenice same nadavale, sve bi bilo jedna velika unio mystica.
Otkad je svijeta i vijeka činjenice i znanstvene spoznaje su nam na pladnju. To što mi nemamo intelektualnih sposobnosti da ih pojmimo, već nam triba 10000 godina za 1% to dovoljno govori o nama samima. Svako toliko se dogodi neki intelektualni bljesak, međutim brzo bude zasjenjen rozim Bentleyem GT od Paris Hilton.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Mar 2017, 09:54

Čemu toliko veličanje čovjeka? Pa da nema čovjeka, tko bi uopće znao za sve fizikalne, matematičke i ostale divote, tko bi ih mogao promišljati. Ostao bi svemir odnosno Bog. Kad bolje pogledaš, ista stvar.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

01 Mar 2017, 11:24

Dakle ti smatraš da prirodni zakoni, nastali rođenjem svemira, postoje i stoje na lageru 20 milijardi godina da bi ih čovjek otkrio? Postoji li Mount Everest samo zato da bi se čovjek uspeo na njega?

Da rezimiram: izbacimo čovjeka, čovjek je nebitan. Čovjek samo ima tu privilegiju i čast da može izjaviti: "Ponosan sam što sam pripadnik iste vrste kojoj pripadaju i Michael Faraday i Srinivasa Ramanujan."
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Mar 2017, 11:36

Quark wrote:
01 Mar 2017, 11:24
Dakle ti smatraš da prirodni zakoni, nastali rođenjem svemira, postoje i stoje na lageru 20 milijardi godina da bi ih čovjek otkrio? Postoji li Mount Everest samo zato da bi se čovjek uspeo na njega?
Ne. Uopće ne smatram da univerzum, dakle, sve što postoji, ima nekakvu svrhu. Univerzum jednostavno jest. No bi li bez čovjeka bio smislen?
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

01 Mar 2017, 11:40

MmeTipfeler wrote:
01 Mar 2017, 11:36
Ne. Uopće ne smatram da univerzum, dakle, sve što postoji, ima nekakvu svrhu. Univerzum jednostavno jest. No bi li bez čovjeka bio smislen?
Smisao je pojam kojeg je stvorio čovjek. Na skali univerzuma pojam smisao nema smisla.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Mar 2017, 11:42

MmeTipfeler wrote:
01 Mar 2017, 11:36
No bi li bez čovjeka bio smislen?
Ne bi, naravno. Smislenost je ljudska kategorija. Samo čovjek pojavama i stvarima pridaje značenje, svrhu, sadržaj. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

01 Mar 2017, 11:56

Quark wrote:
01 Mar 2017, 11:24
Dakle ti smatraš da prirodni zakoni, nastali rođenjem svemira, postoje i stoje na lageru 20 milijardi godina da bi ih čovjek otkrio? Postoji li Mount Everest samo zato da bi se čovjek uspeo na njega?

Da rezimiram: izbacimo čovjeka, čovjek je nebitan. Čovjek samo ima tu privilegiju i čast da može izjaviti: "Ponosan sam što sam pripadnik iste vrste kojoj pripadaju i Michael Faraday i Srinivasa Ramanujan."
Kako reče Darwin da čovjek usprkos svim svojim plemenitim vrijednostima ipak na sebi nosi neizbrisivi pečat svoga niskog porijekla. Ok, vidljivo je to na mnogim primjerima, ali čovjek ima tu strast o spoznaji, napadaju ga mnoge ideje pogrešne i ispravne i treba znati i naučiti koje mora odbaciti. Znanost je skup činjenica i cjepivo protiv šarlatana, a čovjek je prvenstveno ono što sam učini od sebe. Te činjenice treba slagati dok ne napravimo kuću, a ponekad već postavljenu činjenicu treba zamijeniti kao kamen kojim gradimo pa skužimo da baš sad i ne paše na to mjesto. Moramo činiti svijet boljim. Zapažanjem, učenjem, propitkivanjem, odgajanjem i ne odustajati unatoč mnogim nastranim ispadima i trijumfu ludih ideja.
Fizika (matematika, a i sva znanost, dodajem ja :zubo: ) je kao seks. Naravno, može dati neke praktične rezultate, ali to nije glavni razlog zašto se bavimo njome.
Richard Feynman
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Mar 2017, 12:13

Quark wrote:
01 Mar 2017, 11:40
Smisao je pojam kojeg je stvorio čovjek. Na skali univerzuma pojam smisao nema smisla.
Aha. super. A pojam kao što je 'zakon' postoji u prirodi kao takav. :facepalm:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Mar 2017, 12:14

Stitch wrote:
01 Mar 2017, 11:42
Ne bi, naravno. Smislenost je ljudska kategorija. Samo čovjek pojavama i stvarima pridaje značenje, svrhu, sadržaj. :)
I usustavljuje ih.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Mar 2017, 12:18

Quark wrote:
01 Mar 2017, 09:28

...


Čemu toliko veličanje čovjeka? Čovjek je toliko beznačajan i malen u tkivu prostorvremena da bi mogli slobodno

...
Mene ovo vrijeđa!

Uostalom, ne kaže se zadžabe Nadasve - čovjek! , Čovjek - kako to gordo zvuči! , Čovjek - najsavršenije živo biće! isl.

Zamijeni imenicu čovek bilo kojom drugom i eto ti belaja!
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

01 Mar 2017, 13:39

ElliQuinn wrote:
01 Mar 2017, 09:26
Fizika ne samo da je neinstinktivna, neki su prirodni zakoni, kako da to kažem, kontra-intuitivni. Taman na intuitivnom nivou naučiš da ćeš miješanjem plave i žute dobiti zelenu, kad ono, hop hop hop, neki fizikalni zakon dokaže da u nekom konkretnom slučaju, miješanjem plave i žute boje dobiješ pizzu četiri vrste sira. :D

Na višim (složenijim, rafiniranijim?) nivoima znanstveni zaključci se naizgled protive zdravorazumskom poimanju svijeta. Znanost je bila apsolutno mrak u prosvjetiteljstvu jer je davala objašnjenja za pojave koje su nas okruživale i ta objašnjenja nisu zdravom razumu djelovala malkice pomaknuto, pa onda i sumnjivo.
Intuicija, barem fizikalna, se vježba. :)
Post Reply