Što vam ljepše zvuči: uporaba ili upotreba?

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

14 Jan 2017, 18:23

Kao što rekoh, postavit ću temu na ovu dilemu zbog ljepote izgleda naslova pdf-a s riječju ''uporaba'' (Upute za uporabu).

Kaže na fb-u stanovita profesorica Martina Sviben:
1. Glagolska imenica "korištenje" ima sljedeća značenja:
a) pomaganje ili donošenje koristi - tada se upotrebljava s dativom (korištenje zajednici, korištenje rodbini)
b) obavljanje čega uz pomoć čega - tada se upotrebljava s instrumentalom (korištenje mobitelom, korištenje literaturom)
Konstrukcije s genitivom nisu pravilne!!! (korištenje mobitela....) Umjesto nepravilne konstrukcije "korištenje lijeka" može se upotrijebiti "primjena lijeka".
2. Između imenica "upotreba" i "uporaba" nema razlike, osim što se uotrebljavaju, za razliku od imenice "korištenje", s genitivom (upotreba mobitela/ uporaba mobitela).
Prednost dajem "upotrebi" jer mi bolje zvuči.
Dotična i ja smo, očito, istomišljenice. Meni osobno ovo ''uporaba'' zvuči prehrvatski. Novohrvatski.

Naslovno pitanje vam se još jednom postavlja: Što vam ljepše zvuči: uporaba ili upotreba?


Hidden agenda: glasanje koja je riječ bolja i ako pobjedi ''upotreba'', glasanje o promjeni imena pdf-a. :E


Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Jan 2017, 18:49

Upo Image

ili

Upo Image

:misli:

Ja sam vazda za dobru trebu, makar i upo cijene. :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

14 Jan 2017, 19:12

:S :rofl:


Potpisujem. Kamion ni ne znam voziti, trebe totalno da.
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

14 Jan 2017, 19:14

Šabović Adis wrote:
14 Jan 2017, 18:49
Upo Image

ili

Upo Image

:misli:

Ja sam vazda za dobru trebu, makar i upo cijene. :nogica:

:S :S :S

:amen:

Može ključ? :trep:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

14 Jan 2017, 20:02

Stvar je u naslovu pdf-a. ''Upute za uporabu'' tako (me) nekako bode. A forum je, po ovom što sam vidjela, baš krasan. Kao što je nekome krasna ova treba. Možeš to gledati ovako - bolje da je treba u imenu, nego raba. Osim ako netko voli ove specifične kamione, kao i ostale kamione, a i kamiondžije. Zato i predlažem glasanje. Mislim da moja tema ima refrendumskog potencijala i da još nije zrela za ključ.
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Jan 2017, 20:48

Rek'o sam svoje, al' nek' se zna da nisam hardlajner tj. da sam vrlo labilnog karaktera i da sam uz adekvatan poticaj spreman revidirati svoj stav u toj mjeri da ga preinačim u uporabu. :nogica:


BTW, trebe treba vratit' u Trebinje, đe im je mjesto. :mudri:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jan 2017, 21:22

Zapravo je poraba, prefiks je tu višak. Zvuči knjiški jer leksem smatraju arhaičnim, stilski obilježenim. Viđao sam ga kod Samardžije, doduše. Ako ga on rabi u znanstvenim tekstovima, ne znam zašto se ne bi moglo svuda.

Poraba, uporaba, upotreba - sve je to isti klinac. Upotrijebit ću riječ kako mi puhne, svejedno koju. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

14 Jan 2017, 22:00

Mugen wrote:
14 Jan 2017, 20:02
Osim ako netko voli ove specifične kamione, kao i ostale kamione, a i kamiondžije.
Voljeli su Mansona, zašto ne bi i Paravinju? :rofl:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Jan 2017, 22:43

Stitch wrote:
14 Jan 2017, 21:22
Zapravo je poraba, prefiks je tu višak. Zvuči knjiški jer leksem smatraju arhaičnim, stilski obilježenim. Viđao sam ga kod Samardžije, doduše. Ako ga on rabi u znanstvenim tekstovima, ne znam zašto se ne bi moglo svuda.

Poraba, uporaba, upotreba - sve je to isti klinac. Upotrijebit ću riječ kako mi puhne, svejedno koju. :raspa:
:love:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Jan 2017, 23:07

Mugen, dok ne uvedemo oporabu, sve je dobro. :raspa:

Svaka čast stanovitoj profesorici, ali "bolje mi zvuči" nije lingvistički kriterij. Ja neću upotrebljavati ili rabiti neku riječ odnosno služiti se njome - ima tu sinonima koliko voliš! - bez razloga. Razlozi mogu biti razni: ritam i/ili zvučnost rečenice, namjerno arhaiziranje, razlikovanje između visokog i niskog stila zatreba li mi to u dijalogu, izbjegavanje ponavljanja jedne te iste riječi...

Ova je uporaba moje djelo. Morala bih provjeriti, možda sam je i prepisala od Morticije, no to je već davni historijat. Riječ je namjerno upotrijebljena upravo zato da izazove ovakve reakcije kakva je tvoja.

To jest, da imamo o čemu razgovarati. :D

Inače, samo usput, svojevremeno su se na onim ceduljicama koje dobiješ uz lijekove pa obično otvoriš kutiju na krivoj strani, dakle, svojevremeno su se kolebali između uputa za upotrebu i uputa za uporabu, čak se bila pojavila i varijanta upute korištenja. Tuđmanova uputstva srećom nitko nije preuzeo. Bar koliko ja znam. Onda su se manuli ćorava posla i sad svugdje lijepo piše uputa o lijeku.

Da možda naslov izmijenimo u "upute o forumu"? "O forumu i oko njega"?

Ne možemo zastati samo na dvojbi između uporabe i upotrebe.

P. S. Jedva čekam da se netko dosjeti *upotrijebe. No to ćemo prepustiti Fhr-u. :cerek:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Jan 2017, 23:09

Šabović Adis wrote:
14 Jan 2017, 22:43
:love:
No, krasno! Miky isprobava najlonke, ovdje je ljubav na vidiku. Još malo i postat ćemo popularni. :top:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

14 Jan 2017, 23:09

Zloporaba položaja. :madkava:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Jan 2017, 23:36

MmeTipfeler wrote:
14 Jan 2017, 23:09
No, krasno! Miky isprobava najlonke, ovdje je ljubav na vidiku. Još malo i postat ćemo popularni. :top:
:vidiga: Ljubomora.

@Leteća
:B
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

14 Jan 2017, 23:43

Stitch wrote:
14 Jan 2017, 21:22
Zapravo je poraba, prefiks je tu višak. Zvuči knjiški jer leksem smatraju arhaičnim, stilski obilježenim. Viđao sam ga kod Samardžije, doduše. Ako ga on rabi u znanstvenim tekstovima, ne znam zašto se ne bi moglo svuda.

Poraba, uporaba, upotreba - sve je to isti klinac. Upotrijebit ću riječ kako mi puhne, svejedno koju. :raspa:

''Upute za porabu''? :ne zna:


Šabović Adis wrote:
14 Jan 2017, 20:48
da sam vrlo labilnog karaktera

Uh... Nakon onakvog argumenta, mislim da nema povratka.


Leteća wrote:
14 Jan 2017, 22:00
Voljeli su Mansona, zašto ne bi i Paravinju? :rofl:

:zubo:


MmeTipfeler wrote:
14 Jan 2017, 23:07
Mugen, dok ne uvedemo oporabu, sve je dobro. :raspa:

Svaka čast stanovitoj profesorici, ali "bolje mi zvuči" nije lingvistički kriterij. Ja neću upotrebljavati ili rabiti neku riječ odnosno služiti se njome - ima tu sinonima koliko voliš! - bez razloga. Razlozi mogu biti razni: ritam i/ili zvučnost rečenice, namjerno arhaiziranje, razlikovanje između visokog i niskog stila zatreba li mi to u dijalogu, izbjegavanje ponavljanja jedne te iste riječi...

Ova je uporaba moje djelo. Morala bih provjeriti, možda sam je i prepisala od Morticije, no to je već davni historijat. Riječ je namjerno upotrijebljena upravo zato da izazove ovakve reakcije kakva je tvoja.

To jest, da imamo o čemu razgovarati. :D

Inače, samo usput, svojevremeno su se na onim ceduljicama koje dobiješ uz lijekove pa obično otvoriš kutiju na krivoj strani, dakle, svojevremeno su se kolebali između uputa za upotrebu i uputa za uporabu, čak se bila pojavila i varijanta upute korištenja. Tuđmanova uputstva srećom nitko nije preuzeo. Bar koliko ja znam. Onda su se manuli ćorava posla i sad svugdje lijepo piše uputa o lijeku.

Da možda naslov izmijenimo u "upute o forumu"? "O forumu i oko njega"?


Ne možemo zastati samo na dvojbi između uporabe i upotrebe.

P. S. Jedva čekam da se netko dosjeti *upotrijebe. No to ćemo prepustiti Fhr-u. :cerek:
a) Pa... kada su oba oblika dozvoljena u upotrebi (umalo sam napisala uporabi :facepalm: :zubo: ), preporuka je samo dosljedno se držati odabranog.

b) ''Upute o forumu'' totalno zvuči kao opcija. "O forumu i oko njega" mi je malo neodređeno.

c) :rofl:

Možda sad više neće... :tuzni:
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Jan 2017, 23:59

Mugen wrote:
14 Jan 2017, 23:43
Uh... Nakon onakvog argumenta, mislim da nema povratka.
Imaaa! :mama:

Zloporabi me! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

15 Jan 2017, 00:11

Šabović Adis wrote:
14 Jan 2017, 23:59
Imaaa! :mama:

Zloporabi me! :rofl:
Moraš obuć duge gaće. :kava:
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

15 Jan 2017, 01:35

Mugen wrote:
15 Jan 2017, 00:11
Moraš obuć duge gaće. :kava:
Ovo je nisko. :S

Al' ok., hoću, makar mi se cijelo selo smijalo zbog toga; kak'e treba - na tufne, na štrafte, dozavrat, roza? :cheer:

:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Jan 2017, 08:23

Mugen wrote:
14 Jan 2017, 23:43
''Upute za porabu''? :ne zna:
Ne nužno. Ne treba mijenjati uobičajene fraze. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

15 Jan 2017, 11:12

Leteća wrote:
14 Jan 2017, 19:14

Može ključ? :trep:
Ebemu Iruda, što te nisam pitala ''Jesam li na forum.hr-u?''... :facepalm:


:tuzni:
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

15 Jan 2017, 11:51

Mugen wrote:
15 Jan 2017, 11:12
Ebemu Iruda, što te nisam pitala ''Jesam li na forum.hr-u?''... :facepalm:


:tuzni:
Nisi. Ovdje paradom upravljam ja. to jest Miky, ali kako on isprobava najlonke, ja redovito dignem frku kad netko pokuša išta zaključati.

Istinabog, dignu i drugi frku na mene, ali to uglavnom zbog oslabljene komunikacije s Fhr-om. :cerek:
User avatar
samotnjaknamoru
Posts: 197
Joined: 14 Jan 2017, 20:38

15 Jan 2017, 11:54

Bitno da se diže :o
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

15 Jan 2017, 13:20

Sve slabije. Bar na mobu. Možda je do signala, ali Trkelj je do neki dan bio sajt koji mi se najbrže otvara, dok sve drugo škripi, osobito debelforum.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

16 Jan 2017, 08:50

Mugen wrote:
14 Jan 2017, 18:23
Meni osobno ovo ''uporaba'' zvuči prehrvatski. Novohrvatski.
I meni. I zbog toga je ne rabim :o, nije mi se primila.
Ali, ako ću gledati samo po zvučnosti, uporaba mi ljepše zvuči od upotrebe. Ljepša mi je kao riječ, ak me kužiš.
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

16 Jan 2017, 15:23

Beau wrote:
16 Jan 2017, 08:50
I meni. I zbog toga je ne rabim :o, nije mi se primila.
Ali, ako ću gledati samo po zvučnosti, uporaba mi ljepše zvuči od upotrebe. Ljepša mi je kao riječ, ak me kužiš.

Počeo je glupi radni tjedan i sad sam stalno u letu (neću ukrasti Letećoj ime :giggle: ) i u letu ću reći da se moje uho ovdje vodi i logikom. Stvari upotrebljavam, ne uporabljavam. Iako ček, :misli:, rabiti - uporaba, upotrebljavati - upotreba...? Ovo je postalo ozbiljno u mojoj glavi... (Joj, neki dan sam slučajno saznala da nema više Lastana... baš me to rastužilo. Bilo je baš super čitati njegove učene i mudrolije s pokrićem i vidim da bi on tu imao svašta pametno za reći...)


Ali ono najbitnije, :E , večeras kad opet sjednem u miru malo zatrkeljati, pregledat ću kome se koja riječ više sviđa i objaviti dosadašnje rezultate.
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
superkrkan
nataknjivać i mislijoc
Posts: 514
Joined: 15 Dec 2016, 00:31

16 Jan 2017, 15:38

Mugen wrote:
14 Jan 2017, 18:23
Kao što rekoh, postavit ću temu na ovu dilemu zbog ljepote izgleda naslova pdf-a s riječju ''uporaba'' (Upute za uporabu).

Kaže na fb-u stanovita profesorica Martina Sviben:



Dotična i ja smo, očito, istomišljenice. Meni osobno ovo ''uporaba'' zvuči prehrvatski. Novohrvatski.

Naslovno pitanje vam se još jednom postavlja: Što vam ljepše zvuči: uporaba ili upotreba?


Hidden agenda: glasanje koja je riječ bolja i ako pobjedi ''upotreba'', glasanje o promjeni imena pdf-a. :E
a kakob ti rekla onda "uporabna dozvola", jel "upotrebna dozvola" il kaka :kava:
Post Reply