Spoznaja o nepoznatome

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

29 Nov 2016, 11:35

MadMarx wrote:Racionalno si fulala ceo fusbal :zubo:
Ako nisi primijetio, na krivom si stadionu. :raspa:


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
MadMarx
Posts: 40
Joined: 17 Nov 2016, 00:10

29 Nov 2016, 12:32

Leteća wrote:Ako nisi primijetio, na krivom si stadionu. :raspa:
Da, skužih prekasno - ovdje se ipak trebaju davati točni odgovori :D
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

30 Nov 2016, 15:53

haram wrote:A kaj nogu :zubo:

dobro¸ sad san bar trezan za tipkobnitson :facepalm:
Odgovor me nije zadovoljio.
Javi se za 24 sata ljudskim jezikom.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Nov 2016, 21:40

Dakle, napokon sam smislila pristojan naslov. Bar mislim da je pristojan. Odnosno da u sebi sažima ono što me muči u vezi s idejom o izvanzemaljskom jeziku kakav je predoćen odnosno zamišljen u Dolasku. Ujedno, uspjela sam ugrubo prevesti jedno poglavlje pizdarije koja me dopala pa sad malo odmaram svoje živce, a maltretiram vaše. :cerek:

I dalje pišem samo na osnovi onoga članka koji sam navela u prvome postu i ispričavam se svima kojima sam editirala naslov u postovima.

Nnnn... da... vjerojatno niste ni primijetili. :kava:

Film još uvijek nisam uspjela pogledati, a fabula, čini mi se, i nema mnogo veze s ovim problemom.

Čini mi se da je netko spomenuo kako između govornika i sugovornika, uvjetno rečeno, mora postojati neki najmanji zajednički nazivnik, neka spona. Ako je riječ o dvije potpuno različite strane, o dvije strane koje se u svemu razlikuju, koje nemaju ama baš ništa zajedničko i prepoznatljivo, ništa od komunikacije.

Neću se sada vraćati na Lema i Zvjezdane staze, no mislim da su to primjeri u kojima dvije strane nisu potpuno tuđe jedna drugoj. Inače ne bi uspjele naći kanal putem kojega će uspostaviti komunikaciju.

Upravo malo "listam" Google. Zanimljivo, čini se da je taj jezični element privukao opću pažnju. Govori se o exciting new sci-fi language, o language barriers humans face in trying to communicate, bla-bla. Pretpostavlja se, dakle, da mi i alijeni imamo jednu zajedničku karaketristiku: komunikaciju i potrebu za komunikacijom?

Ne mogu a da se ne sjetim maloga Leibniza, bar se tako priča, koji je učitelju matematike postavio pitanje zbog kojega bi mu danas zavli tatu i mamu u školu. U ono doba najvjerojatnije su ga siprašili po turu. dakle, učitelj je razredu postavio uobičajeno pozznati zadatak: "Ako u stadu ima X ovaca, a onda dođe vuk i pojede Y ovaca, koliko je ovaca ostalo u stadu?" Mali je Leibniz dignuo ruku i pitao: "A što ako u stadu nije bilo X ovaca?" Zajeb, jelda?

Pa pitam zajedno s Gottfriedom: što ako nemamo?

OK, može se pretpostaviti da su izvanzemaljci, kad su se već spakriali i potrudili doći na Zemlju, radoznali, da ih zanima što se ovdje zbiva. No to automatski ne znači i potrebu za komunikacijom. Ekipa koja snima promet eda bi pribavila podatke o evenutalnim prometnim izmjenama nema ama baš nikakve potrebe za komunikacijom s vozilima koja prolaze mimo njih. Samo ih prebrojavaju, svrstavaju u tablice i šalju na daljnju obradu.

U prvom postu spomenula sam Ludwiga, Wittgensteina, dakako.

O prijevodu odnosno kvaliteti prijevoda njegova djela Tractatus logico-philosophicus ne mogu raspravljati, no u Gaju Petrovića teško je sumnjati, tim više što se na kraju i sam ograđuje od pojedinih prevodilačkih rješenja te ukazuje na poteškoće. Govorili smo o komunikaciji?

Opće je poznata rečenica kojom Wittgenstein završava svoje djelo: "O čemu se ne može govoriti, o tome se mora šutjeti" (Wovon man nicht sprechen kann, darüber muss man schweigen). Navodno ta rečenica govori o bogospoznaji. Nemam pojma. Možda. No znam da je u samom Traktatu Ludwig problematizirao spoznaju nečega što prethodno nismo osjetilno doživjeli.

Mislila sam da imam u kompjuteru spremljen Gajin prijevod, ali nemam pa vam ne mogu prenijeti rečenicu ni u prijevodu ni u izvorniku, mogu samo prepričati ideju. Dakle, kako ćemo nekome tko nikada nije vidio crvenu boju, bilo što crveno, objasniti pojam "crveno". Odgovor je jednostavan: nikako.

Svojevremeno smo se zezali na račun indijske logike i Paninijeve gramatike. Zapadnjaci neki pojam definiraju s obzirom na njegove atribute koji se pretpostavljaju kao unaprijed poznati. Kod indijaca se priča svodi na eliminaciju. Krajnje jednostavno. U hrvatskome je stol, definiciju posuđujem od HJP-a, "komad pokućstva s daskom (rjeđe plastikom, željezom i sl.) kao radnom i sl. površinom, s jednom ili više nogu", u engleskome - a piece of furniture usually supported by one or more legs and having a flat top surface on which objects can be placed: a dinner table; a poker table, u francuskome - pièce de mobilier composée d'une surface plane horizontale disposée à hauteur convenable pour y prendre des repas et pour y déposer les objets et les mets nécessaires à ceux-ci, u talijanskome - mobile costituito da un piano orizzontale sostenuto per lo più da quattro gambe; senza altra specificazione indica la tavola a cui ci si siede per consumare i pasti, definicije se ovdje ne zaustavljaju, ali to nije ni bitno za ono što želim reći. Zapad neki pojam, u ovome slučaju "stol", definira kao nešto što je ovakvo ili onakvo, pirpada ovome ili onome. Indijci kažu drukčije: stol je, pa ma kako se to reklo na hindiju ili sanskrtu, ono što nije ni stolica, ni kuća, ni čovjek, ni žena, ni drvo, ni auto, ni dionica, ni autoosiguranje. dakle, tek nakon što pobrojimo sve ono što stol nije, možemo znati, možemo spoznati što stol zapravo jest. Zajebano, ha?

E pa, upravo nam o tome govori i Ludwig, a ja se šlepam uz njega. Ako nešto ne znamo, ako to nismo osjetilno doživjeli, nema šanse za spoznaju.

Spoznaja je rezultat poimanja stvarnosti, bila ona objektivna ili subjektivna, no je li poimanje moguće bez osjetilnoga iskustva? Ili bez bilo kakva iskustva?

Ne bih rekla.

Crveno je sve ono što nije ni plavo, ni žuto, ni zeleno, ni ljubičasto, ni crno... a i tu se sudaramo s pojmom boje.

Kao što rekoh, zajebano. :raspa:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

30 Nov 2016, 22:06

A je, zajebano je. Na debeloj filozofiji su nešto drvili o tome - spominjali su kvalije, ne sjećam se više koja je to tema bila, ali imala je veze s umjetnom inteligencijom, addx je bio pokretač, čini mi se. Šabo bi mogao znat nešto o tome, valjda.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Dec 2016, 00:29

Jes', ko će - Šabo će. :rolleyes:

Vrlo mi je bliska ta "indijska", "eliminaciona" filozofija - i po meni je istina ne - neistina tj. negativ neistine, :zvrko: samo, to nije dovoljno za dvice jer i dalje fali definicija (jebeš negativne definicije! :rofl: ), ono, isto samo drugim riječima, dakle jednako. Slično tome, moglo bi se reći istina je istina, u smislu jabuka nije istina odnosno jabuka nije isto što i istina ili kopačka je kopačka, a ne istina. To su, po meni, sve idiotske idioštine idiota i takav način izražavanja je nedovoljan za komunikaciju - sjedi, kec! :rofl:
Najviše što o istini mogu reći, a da pritom ne slažem, je da je istina Imenica ženskog roda. Jednine. Nije više vlastita (vlasnika smo, nažalost, morali ukokat', jer nije sluš'o :rofl: ), nije više tzv. misaona tj. misao zvana Istina. :zubo: Istina je sad opšta stvar, crno na bijelo (kad je metneš na papir) i svi je znaju...osim onih koji je ne znaju. Jbg. :rofl:

Nego, znatel' šta je nezelena? Zelena koja to nije?!
Negativ zelene!
Oduzmite od bijelog (koje nije boja!) zeleno i preostaće negativ zelene, antizelena, nezelena - dakle, ljubičasta. Bijelo (cjelina) tako posve nestaje, gubi se u procesu oduzimanja - usljed oduzimanja - i tako se sve boje razliju. Od bijelog oduzmite ljubičastu i ostaće - zelena! Ista stvar je i sa plavom (a i neplavom - smeđom), crvenom (i necrvenom - Makita :rofl: ). I nijanse su tu negdje al' niko nije lud da se zajebava s njima, i haj' sad neko nek' mi nabroji boje jugoslovenske trobojke, ako smije! :rofl:

Uslov komunikacije su subjekti: A i B, te odnos tj. relacija subjekata: AB-BA odnosno paritet subjekata. Sve to mora biti poznato subjektima (a i sami subjekti jedan drugom - sori, ksenosapijens, nisam te namjerno pozn'o :rofl: ) inače od komunikacije nema ništa - gluhi telefoni, opštenje nula bodova, a za dalje, subjekti će se sami snaći - rukama, nogama, okicama,...možda i slova izmisle nekad. :zubo:

Jbg. ne mogu ukrug pričat' a da priča ne ispadne glupa k'o točak. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

01 Dec 2016, 00:42

Šabović Adis wrote:Jes', ko će - Šabo će. :rolleyes:

Vrlo mi je bliska ta "indijska", "eliminaciona" filozofija - i po meni je istina ne - neistina tj. negativ neistine, :zvrko: samo, to nije dovoljno za dvice jer i dalje fali definicija (jebeš negativne definicije! :rofl: ), ono, isto samo drugim riječima, dakle jednako. Slično tome, moglo bi se reći istina je istina, u smislu jabuka nije istina odnosno jabuka nije isto što i istina ili kopačka je kopačka, a ne istina. To su, po meni, sve idiotske idioštine idiota i takav način izražavanja je nedovoljan za komunikaciju - sjedi, kec! :rofl:
Najviše što o istini mogu reći, a da pritom ne slažem, je da je istina Imenica ženskog roda. Jednine. Nije više vlastita (vlasnika smo, nažalost, morali ukokat', jer nije sluš'o :rofl: ), nije više tzv. misaona tj. misao zvana Istina. :zubo: Istina je sad opšta stvar, crno na bijelo (kad je metneš na papir) i svi je znaju...osim onih koji je ne znaju. Jbg. :rofl:

Nego, znatel' šta je nezelena? Zelena koja to nije?!
Negativ zelene!
Oduzmite od bijelog (koje nije boja!) zeleno i preostaće negativ zelene, antizelena, nezelena - dakle, ljubičasta. Bijelo (cjelina) tako posve nestaje, gubi se u procesu oduzimanja - usljed oduzimanja - i tako se sve boje razliju. Od bijelog oduzmite ljubičastu i ostaće - zelena! Ista stvar je i sa plavom (a i neplavom - smeđom), crvenom (i necrvenom - Makita :rofl: ). I nijanse su tu negdje al' niko nije lud da se zajebava s njima, i haj' sad neko nek' mi nabroji boje jugoslovenske trobojke, ako smije! :rofl:

Uslov komunikacije su subjekti: A i B, te odnos tj. relacija subjekata: AB-BA odnosno paritet subjekata. Sve to mora biti poznato subjektima (a i sami subjekti jedan drugom - sori, ksenosapijens, nisam te namjerno pozn'o :rofl: ) inače od komunikacije nema ništa - gluhi telefoni, opštenje nula bodova, a za dalje, subjekti će se sami snaći - rukama, nogama, okicama,...možda i slova izmisle nekad. :zubo:

Jbg. ne mogu ukrug pričat' a da priča ne ispadne glupa k'o točak. :D
Makita nije indijska nego japanska pila. Ostalo ne kužim ni kurca. Odnosno, kužim kurac u negativu.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Dec 2016, 03:55

Leteća wrote:Makita nije indijska nego japanska pila. Ostalo ne kužim ni kurca. Odnosno, kužim kurac u negativu.
Ma zanemari, Adis je izgleda opet hakov'o profil, jebaće mu Šabović mater za to kad se tivra ćiku! :rofl:







Kurac N(j)epička...jes ovo dobro, jeee... :rofl: :rofl:
:top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Dec 2016, 06:25

Šaboviću, pa jel mi nisi mogo kraće reći da odjebem? :raspa:

Ipak, veseli me što sam te natjerala da napišeš više od jedne i pol proste rečenice. :cerek:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Dec 2016, 22:17

Ne'š više nikad! :rofl:

:grli:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 Dec 2016, 23:48

:rofl:

pjur filozofique! :S
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Dec 2016, 07:23

haram wrote::rofl:

pjur filozofique! :S
Ovaj se komentar odnosi na Šabovića, jelda, jelda? :zecotrep:
User avatar
MadMarx
Posts: 40
Joined: 17 Nov 2016, 00:10

03 Dec 2016, 18:27

Šabović Adis wrote:Jes', ko će - Šabo će. :rolleyes:

Vrlo mi je bliska ta "indijska", "eliminaciona" filozofija - i po meni je istina ne - neistina tj. negativ neistine, :zvrko: samo, to nije dovoljno za dvice jer i dalje fali definicija (jebeš negativne definicije! :rofl: ), ono, isto samo drugim riječima, dakle jednako. Slično tome, moglo bi se reći istina je istina, u smislu jabuka nije istina odnosno jabuka nije isto što i istina ili kopačka je kopačka, a ne istina. To su, po meni, sve idiotske idioštine idiota i takav način izražavanja je nedovoljan za komunikaciju - sjedi, kec! :rofl:
Najviše što o istini mogu reći, a da pritom ne slažem, je da je istina Imenica ženskog roda. Jednine. Nije više vlastita (vlasnika smo, nažalost, morali ukokat', jer nije sluš'o :rofl: ), nije više tzv. misaona tj. misao zvana Istina. :zubo: Istina je sad opšta stvar, crno na bijelo (kad je metneš na papir) i svi je znaju...osim onih koji je ne znaju. Jbg. :rofl:

Nego, znatel' šta je nezelena? Zelena koja to nije?!
Negativ zelene!
Oduzmite od bijelog (koje nije boja!) zeleno i preostaće negativ zelene, antizelena, nezelena - dakle, ljubičasta. Bijelo (cjelina) tako posve nestaje, gubi se u procesu oduzimanja - usljed oduzimanja - i tako se sve boje razliju. Od bijelog oduzmite ljubičastu i ostaće - zelena! Ista stvar je i sa plavom (a i neplavom - smeđom), crvenom (i necrvenom - Makita :rofl: ). I nijanse su tu negdje al' niko nije lud da se zajebava s njima, i haj' sad neko nek' mi nabroji boje jugoslovenske trobojke, ako smije! :rofl:

Uslov komunikacije su subjekti: A i B, te odnos tj. relacija subjekata: AB-BA odnosno paritet subjekata. Sve to mora biti poznato subjektima (a i sami subjekti jedan drugom - sori, ksenosapijens, nisam te namjerno pozn'o :rofl: ) inače od komunikacije nema ništa - gluhi telefoni, opštenje nula bodova, a za dalje, subjekti će se sami snaći - rukama, nogama, okicama,...možda i slova izmisle nekad. :zubo:

Jbg. ne mogu ukrug pričat' a da priča ne ispadne glupa k'o točak. :D
Izvrsno! Pogotovo priča o bojama ako si samo iz glave bacao :zubo: Namaste :zubo:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Dec 2016, 19:27

MadMarx wrote:Izvrsno! Pogotovo priča o bojama ako si samo iz glave bacao :zubo: Namaste :zubo:
Ma tot' je obično računanje s nulom. :D

Kad već reko' nula, znaš kako ovo Image
nastaje?

Ufatiš nulu za rep i za rogove. Onda joj šiju zavrćeš. Radijalno. Al' samo za max. 180°, da ne prećeraš. Čisto galvanska stvar - stvaranje razlike potencijala na krajevima provodnika. Tako stvaraš napon.
Mo'š i prokomentarisat' sa: "Nulobre, glupa si k'o točak! Nemo' da me živciraš, prekinuću te k'o kiflu! :agrosex:".

:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

05 Dec 2016, 19:48

Eto vam na, pa se razvalite... :cheer:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Dec 2016, 20:45

judolino wrote:Eto vam na, pa se razvalite... :cheer:
AHAHAHA!! :lol: Kozmološka pop-opera :rofl: - ima i poster!

pssst... nisam srao za tipkovnicu, ona doma mi je zbilja bila hendikepirana... sad imam novu-staru tipkovnicu... nedostajat će mi ona stara-stara tipkobnitsa :tuzni:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

05 Dec 2016, 20:48

..i nama će nedostajati tvoje smiješno pisanje

ne...

:giggle:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

05 Dec 2016, 22:38

haram wrote:AHAHAHA!! :lol: Kozmološka pop-opera :rofl: - ima i poster!

pssst... nisam srao za tipkovnicu, ona doma mi je zbilja bila hendikepirana... sad imam novu-staru tipkovnicu... nedostajat će mi ona stara-stara tipkobnitsa :tuzni:
Teleća i ja se obeznanismo...

Divimo se do imbecilnosti... :S

Ae, ču9o sam za tipkobnitsu... Šta kažete, ima banana? Neka, neka, dobre su banane... :unda:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2016, 01:46

AAARRGHHH! :lol:

Rolling in the Higgs - još bolja! :rofl:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Istiphul Amue
Posts: 20
Joined: 19 Nov 2016, 18:08

06 Dec 2016, 11:06

Indijska neti-neti filozofija nije namijenjena puku nego posvećenicima. Tko nije došao na korak do raskrinkavanja zablude identiteta ne može razumjeti o čemu se radi. Konceptualno shvaćanje je beskorisno bez istovremenog osjećaja stanja. Čak je i sjećanje na iskustvo lažno, jer se kreira od strane prividnog.
Nadam se da nitko neće doživjeti slom :gaah:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

06 Dec 2016, 11:57

Istiphul Amue wrote:Indijska neti-neti filozofija nije namijenjena puku nego posvećenicima. Tko nije došao na korak do raskrinkavanja zablude identiteta ne može razumjeti o čemu se radi. Konceptualno shvaćanje je beskorisno bez istovremenog osjećaja stanja. Čak je i sjećanje na iskustvo lažno, jer se kreira od strane prividnog.
Nadam se da nitko neće doživjeti slom :gaah:
Kakav slon, jebo te on. :facepalm:

Pa davno smo se svi složili da su ti pučani tak prosti. :D
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2016, 14:17

Istiphul Amue wrote:Indijska neti-neti filozofija nije namijenjena puku nego posvećenicima. Tko nije došao na korak do raskrinkavanja zablude identiteta ne može razumjeti o čemu se radi. Konceptualno shvaćanje je beskorisno bez istovremenog osjećaja stanja. Čak je i sjećanje na iskustvo lažno, jer se kreira od strane prividnog.
Nadam se da nitko neće doživjeti slom :gaah:
Jašta da nije :top: ! Pa neće kmetovi po cijele dane mantrat umjesto da crnče po poljima tvornicama i rudnicima :gaah: .
Ovo mogu samo posvećenici:
Guru Graha Mantra
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

06 Dec 2016, 14:42

haram wrote:Jašta da nije :top: ! Pa neće kmetovi po cijele dane mantrat umjesto da crnče po poljima tvornicama i rudnicima :gaah: .
Ovo mogu samo posvećenici:
Guru Graha Mantra
To neka prvomajska?
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Dec 2016, 14:45

Istiphul Amue wrote:Indijska neti-neti filozofija nije namijenjena puku nego posvećenicima. Tko nije došao na korak do raskrinkavanja zablude identiteta ne može razumjeti o čemu se radi. Konceptualno shvaćanje je beskorisno bez istovremenog osjećaja stanja. Čak je i sjećanje na iskustvo lažno, jer se kreira od strane prividnog.
Nadam se da nitko neće doživjeti slom :gaah:
Đezbila devedzdruge? :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Dec 2016, 14:58

Leteća wrote:To neka prvomajska?
Jok. Feudalnokapitalistička. Proleteri ne mantraju o hrani, oni ju proizvode. :kava:
Last edited by haram on 06 Dec 2016, 15:02, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply