Spoznaja o nepoznatome

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

08 Dec 2016, 04:32

Šabović Adis wrote:Jel' zato što nisam kokuz? :D
Ne, nego zato kaj taj kurac Alan Ford ima dolčevitu... :vidiga:


User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 Dec 2016, 04:43

judolino wrote:Ne, nego zato kaj taj kurac Alan Ford ima dolčevitu... :vidiga:
A nije da nemam...samo ne nosim, u znak solidarnosti. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
caramba
Posts: 129
Joined: 07 Dec 2016, 07:18

16 Jan 2017, 19:54

Sad ste me baš zabrinuli. Možda su oni već tu i možda nas na neki način već tisućljećima osvajaju i opsjedaju. Ili možda jedino hoće komunicirati da mi toga nismo ni svjesni jer nismo na istom komunikacijskom sustavu niti biološko-metafizičkoj razini.
Sva moja spoznaja tj. obrada podataka o tome se naslanja samo na zastarjelu konfiguraciju staru na desetke tisuća godina pa i više, koju još uz to ograničavaju nesavršena ljudska osjetila i prastari procesor sivih ćelija koji obrađuje podatke zastarjelim empirijskim programom. :misli: Drugim riječima, ja sam još na "bejziku". :tuzni:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Jan 2017, 20:31

Mi već jesmo tu. I ovo vam samo dobronamjerno priopćavamo. :cerek:
User avatar
caramba
Posts: 129
Joined: 07 Dec 2016, 07:18

16 Jan 2017, 21:12

MmeTipfeler wrote:
23 Nov 2016, 23:25

Pitanje komunikacije s izvanzemaljcima, ako se i kada se pojave u našoj galaksili ili nedajbože na Zemlji, obrađeno je već mali milijun puta, na različite načine i u razna vremena. Očito zato što je bilo i ostalo intrigantno.

Naime, svi ovozemaljski jezici, kako god okreneš u biti sadrže jedan poznati element: izražavaju se glasovima, ponekad se i zapisuju, a u širem značenju, poruka se može prenositi i znakovima odnosno simbolima. Za ovaj izvanzemaljski jezik u članku se kaže ovako:
Među životinjama je ipak malo drugačije. :zubo: Neke se služe nekim drugim osjetilima koja i mi posjedujemo. Poznati su nam ti načini "komunkacije" ali su u nas toliko slabije razvijena i vremenom se mijenjala, opadala da su u usporedbi sa njima gotovo bezvrijedna.

Why Do Dogs Smell Each Other's Butts? :D

Spominjem usputno prisjetivši se i navodeći pse kao primjer "drugačije komunikacije" iako ni ljudima nije strana :D . Ipak pretpostavljamo da su "vanzemaljci" ipak iznad toga ako su kadri vinuti se u letjelicu nepreglednim svemirskim prostorom. :zubo:

Recimo ovo im mi nudimo:
http://voyager.damninteresting.com/

Valjda će jednom uspijeti to dešifrirati. :rofl:
Za mene za sada postoje jedino u literaturi i holivudskim filmovima. Tko zna možda čekaju da usavršimo međusobnu komunikaciju, pa se onda jave. :o
E vidim da nekima ovdje ide dobro teorija boja :p a dohvatili ste se i nekih ratišta 90-tih. E pa o bojama zasad neću pisnuti jedino mogu reći, kad bi znali što je iza bijele boje (svijetlo) možda bi i rješili ovaj problem sa spoznajom ovog nepoznatog. :ne zna:
A šta se ovog drugog tiče, iz tog vremena bilo je različitih zgoda osim onih ružnih, ratnih, moram to spomenuti kad ste već vi prvi počeli. Ide nekako s ovim topicom. Kad bi bili na tim uzvisinama, položajima koje bi držali, bili smo bliže nebu a oči su bile ovolike :eek: na sve što mrda, bliješti i šuška, pa smo se kroz potihi razgovor onako u onirističkoj psihozi znali dotaknuti i ove materije. Nema smisla da se sad zaklinjem kako su mnogi viđali NLO-e i odbljeske na nebu, štatijaznam sve ne. Ali iz tog perioda ostade mi jedna šala koju jedan suborac ispriča, zapravo vic koji je tada bio prigodan a mogao bi i ovdje biti. Eto guglao sam po onome što ja znam (lovac, svemirci, šumar/lovočuvar) a dobio jedino ovo, pa cp vica slijedi a nadam se da se lale neće naljutiti (ako ih tu uopće ima), nekako ide uz temu komunikacije i našu tužnu zbilju "u iščekivanju svemirskog godota" . :zubo:


Slušao Lala radio, kad odjednom, prekida se program zbog važne vesti:
• Poštovani slušaoci, pojavili su se svemirci, mali, zeleni, buljavih očiju, ruku do zemlje, u slučaju da ih vidite, zagovarajte ih!
Pošao Lala na njivu da ore i taman što je seo na traktor, on vide u grmu nešto šuška! Priđe on grmu, kad tamo nešto malo, zeleno, buljavih očiju, ruku do zemlje i šta će Lala, seti se da treba da ga zagovara:
• Ja sam Lala, sad orem, pa ću da sejem, a onda ću da žanjem.
Ništa se ne desava! On opet:
• Ja sam Lala, sad orem, pa ću da sejem, a onda ću da žanjem.
Opet se ništa ne dešava! On opet:
• Ja sam Lala, sad orem, pa ću da sejem, a onda ću da žanjem.
Tek odjednom iz žbunja:
• Ja sam šumar, sad serem pa ću posle da ti je**m mater što me ometaš!

:lol:
User avatar
caramba
Posts: 129
Joined: 07 Dec 2016, 07:18

16 Jan 2017, 21:23

MmeTipfeler wrote:
16 Jan 2017, 20:31
Mi već jesmo tu. I ovo vam samo dobronamjerno priopćavamo. :cerek:
Čisto sumnjam. :skeptik: :raspa:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Jan 2017, 21:40

Još uvijek sumnjaš? :p
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

17 Jan 2017, 01:21

caramba wrote:
16 Jan 2017, 21:23
Čisto sumnjam. :skeptik: :raspa:
Tako je, pusti Felerku, ona ti se samo pričinjava! :Pop:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
caramba
Posts: 129
Joined: 07 Dec 2016, 07:18

17 Jan 2017, 06:15

MmeTipfeler wrote:
16 Jan 2017, 21:40
Još uvijek sumnjaš? :p
:duh:
Aaa? Tko mi to ukrade mišavatar.
Šabović Adis wrote:
17 Jan 2017, 01:21

Tako je, pusti Felerku, ona ti se samo pričinjava! :Pop:

Image
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Jan 2017, 06:37

caramba wrote:
17 Jan 2017, 06:15
:duh:
Aaa? Tko mi to ukrade mišavatar.
Koji mišavatar? Što je to uopće? :ne zna:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

17 Jan 2017, 07:14

caramba wrote:
17 Jan 2017, 06:15
Image
A i ja ti se samopričinjavam... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
caramba
Posts: 129
Joined: 07 Dec 2016, 07:18

17 Jan 2017, 07:21

MmeTipfeler wrote:
17 Jan 2017, 06:37
Koji mišavatar? Što je to uopće? :ne zna:

miš + forumski avatar
nova forumska "stopljenica" :D
vi'š kako sam ja postao pametan otkad pohađam časove trkeljforuma :mirko:
Šabović Adis wrote:
17 Jan 2017, 07:14
A i ja ti se samopričinjavam... :rofl:
ma nekad mi se pričiniš a nekad ne, sad jel' to do tebe il' mene ili njih :ne zna: :rofl:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Apr 2017, 12:53

Napokon sam pogledala Dolazak, Na jednoj od piratskih filmskih gledalica. Naime, pokušala sam se malo uhvatiti znan-fana pa mi je dopizdilo, a onda sam potražila film. Čisto da ostanem u motu.

Dakle, kao film, beskrajno je blesav, lingvistički jednostavno idiotski, ali je prepun neverbalnih znakova, a još više klišeja.

Svemirski brod (jedan od dvanaest - falatibože na nebesima za uobičajeni mistični broj!) iz daljine se doima kao menhir, bez obzira na nerazmjer s prirodnom okolinom, dakle, misteriozna veza s nekim drugim svijetom. Brod inače u svemir oslazi u vodoravnom položaju, kao svaki pristojan leteći tanjur, ali ga izvanzemaljci u režiserovoj koncepciji nisu bez veze tako postavili. Uostalom, vodoravno nije prijetnja, a okomito jest.

Zašto vojska o svemirskom brodu govori kao o 'ljusci' (shell), a na jednom mjestu, čini mi se, da kažu ili egg ili eggshell, ostat će mi zauvijek nejasno. :misli:

Prilikom prvog ulaska komunikacijskoga para u brod, lingvistica, ničim izazvana i potpuno nelogično, pruža ruku u rukavici prema oplati letjelice: kretnja stara koliko i čovjek, a koja u prijevodu pokazuje opreznu radoznalost, da vidimo što je to. S obzirom na to da poslije ponavlja sličnu kretnju, samo odlučnije, prislanjajući dlan na staklenu (?) prepreku koja dijeli ljude od heptopoda, sa značenjem "hajde da se upoznamo", zbilja ne vidim razloga za cijelu lingvističku zbrku i mudrovanje: očito i jedna i druga strana razumije neverbalni jezik, a svemirci imaju i sedam udova, pa su se komotno mogli kroz cijeli film sporazumijevati i pokretima. :D

Od klišeja navodim samo "tipično žensko" lingvističino ponašanje, ona ruka u rukavici koju sam gore spomenula također se ubraja ovamo, a velika znanstvenica neprestano stenje i dahće, što bi valjda trebalo pokazati njezinu uzrujanost - žene imaju slabe živce! - a disanje ostalih članova ekipa uopće se ne čuje. Dobro, ni njezin partner, inače, teorijski fizičar ( :cerek: ) baš se nije iskazao: zadivljeno bleji u njezinu pšeformasu, a u jednom joj trenutku kaže da pristupa jeziku kao matematičarka. A kako bi drukčije?

Doseg zemaljske tehnologije pokazuje kanarinac u krletki: kao iz vremena Julesa Vernea, ptica služi kao detektor otrovnih supstancija u zraku. Što je u filmu uočava samo kamera, a ostali se na nju uopće ne obaziru, sdmao je još jedan neverbalni znak za glupost.

P. S. Još rješavam pitanje termina heptopod - trebalo bi biti heptapod, no moguće je i da sam pogrešno čula.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 May 2017, 22:33

MmeTipfeler wrote:
24 Apr 2017, 12:53
...

Zašto vojska o svemirskom brodu govori kao o 'ljusci' (shell), a na jednom mjestu, čini mi se, da kažu ili egg ili eggshell, ostat će mi zauvijek nejasno.

...
Shell je u vojnoj terminologiji naziv za granatu, vjerojatno jer brod oblikom podsjeća na nju (sudeći po filmskoj najavi - nisam gledao, još...)
Tako je još u prvom svj.ratu zabilježen jedan oblik PTSP-a: shell-shock, odnosno trauma uzrokovana izloženosti dugotrajnom granatiranju.

Ako želiš vidjeti fenomenalno dobro djelo o mogućem prvom kontaktu sa vanzemaljcima, pročitaj "Glas gospodara" od Stanislawa Lema, a i njegove knjige poput Solarisa, Nepobjedivog, i Fijaska se jako bave tom problematikom.
Za sada se još nije našao neki filmaš koji bi mogao neko njegovo djelo vjerno pretočiti u film, jer taj bi morao biti hibrid najboljeg od Scorsesea, Kamerona, R.Scotta, J.Forda, T.Gilliama, P.Weira, T.Koppela... ju nejmit :D
... iako je bilo nekih traljavih pokušaja sa Solarisom i sa sovjetske i sa američanske strane :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 May 2017, 23:27

haram wrote:
09 May 2017, 22:33
... T.Koppela...
uuups... htjedoh reći; Godfrey Reggio-a...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 May 2017, 00:09

Zaje-b. Dogod-i s-e svakom-e. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 May 2017, 17:26

Stitch wrote:
29 May 2017, 00:09
Zaje-b. Dogod-i s-e svakom-e. ;)
A podjebavanje samo nekima. :D
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 May 2017, 00:19

MmeTipfeler wrote:
24 Apr 2017, 12:53
Napokon sam pogledala Dolazak...
I ja danas (jučer zapravo)... pokušavam si zamisliti situaciju u kojoj su vanzemaljcima poslali Hrobija da im tumači srž nacionalnog bića i zašto je nužno očuvanje ćistoće WASP kulture :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 May 2017, 06:39

haram wrote:
30 May 2017, 00:19
I ja danas (jučer zapravo)... pokušavam si zamisliti situaciju u kojoj su vanzemaljcima poslali Hrobija da im tumači srž nacionalnog bića i zašto je nužno očuvanje ćistoće WASP kulture :cerek:
Loša ti je usporedba i nije pristojno ogovarati. :mad:

Nego, nije mi se dalo objašnjavati na neviđeno, jesi li shvatio da ti svemirski brodovi uopće nemaju oblik granate?
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

31 May 2017, 00:37

MmeTipfeler wrote:
30 May 2017, 06:39
Loša ti je usporedba i nije pristojno ogovarati. :mad:
A što? Baš me zanima jel bi Hrobi želio da pretoči svoju kozmičku mudrost o nacijama drugim kozmičkim bićima? Jel misli da i kod njih ima nekih nacija? Na posljetku, on sebe smatra istaknutim lingvistom. Stvarno; kako bi on pristupio pitanju prvog kontakta sa stranom inteligencijom? Ili bar sa bićima koja mu roštaju po smeću pred vratima.
MmeTipfeler wrote:
30 May 2017, 06:39
Nego, nije mi se dalo objašnjavati na neviđeno, jesi li shvatio da ti svemirski brodovi uopće nemaju oblik granate?
Shvatio sam; imaju oblik jajaca, presječenih po dužini...al spreda izgledaju baš ko jajca :cerek:

Ozbiljno, film mi i nije baš najjače pogodio potku o bezvremenosti uspomena i irelevantnosti sadašnjeg momenta -vidio sam i boljih na tu temu.
Kojih?
Pojma nemam, zaboravio sam već :ne zna:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

31 May 2017, 19:22

Zapravo me nije zanimao film, a pogotovo ne njegova glupava "poruka", nego ideja s kojom je navodno sniman. Ono što je navedeno u članku koji sam spomenula u prvom postu: "alien to everything our mind knows". Ono što je tuđe svemu što naš um poznaje, mi i ne možemo spoznati. Da bi se ostvarila komunikacija, da bi se uspostavio zajednički jezik, jezik kojim će se bitno različita bića - jesu li doista baš toliko različita? - međusobno sporazumijevati, mora postojati bar jedan zajednički element. Rekla sam "da je nemoguće izmisliti jezik odnosno sustav znakova od potpuno nepoznatih elemenata" a da taj jezik ujedno i služi za komunikaciju. I najfantastičnija bića, izmišljena bića, sastavljena su od poznatih elemenata. Različita je samo kombinacija. Kao i razumijevanje odnosa unutar te kombinacije.
Post Reply