Komunikacijska kompetencija

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

09 May 2012, 20:34

Emericzy » wrote: Ali ne pozdravlja ni s 'bog'. Ima druge pozdrave. Tamo gdje se pozdravlja 'bok' to je uvijek 'bok'. Pozdrav 'bog' prirodno ne postoji. Postoji kao neologizam smišljen među ljudima kojima je pozdrav 'bok' stran.
kako se u dalmaciji ne pozdravlja s ..bog? :confused: odakle ti to?

sta je to..bok? kako to mislis da pozdrav bog prirodno ne postoji? koji drugi pozdrav? a dio, adio? zbogom? evala? koji neologizami, sta je strano..sta ti pricas uopce? :zvrko:

bog ti je isto kao i vrag, kao sto je bok u odnosu na vrak. ili frak.

kako to mislis da ljudi ne misle na boga kad kazu bog? jel to znaci kad ti na ulici kazu..pa pok, emerici, jebal te vrak..jel to znaci da najprije misli na starca s dugom bradom, pa onda na lascivne scene krampusa kako ti zavrce usi i rukom gladi po tjemenu? :delivernas:

mislim, emerici, ono, ka..:rolleyes:


User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

09 May 2012, 20:38

Pok! :cheer:

Kladim se da nemate pojma da je to došlo od engleskog poke, a ne od pučke pankerske varijante pog, za poganje, jelte. :zubo:


A unda, vraktezemi, ja sam se isto jutros sjetila vraka, ovog, fraka. :rofl: Grejt majndz tinkelaaajk.
gonj špadi
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

09 May 2012, 20:50

klonka » wrote:Pok! :cheer:

Kladim se da nemate pojma da je to došlo od engleskog poke, a ne od pučke pankerske varijante pog, za poganje, jelte. :zubo:


A unda, vraktezemi, ja sam se isto jutros sjetila vraka, ovog, fraka. :rofl: Grejt majndz tinkelaaajk.
poke? nemoj mi spominjat poke. mrzim gejzbuk. eror, eror..mrzim fejzbuk. :o

po emericiju bi se konj u dalmaciji reklo gonj i to ne bi bilo prirodno jer je prirodno konj, jer svi normalni govore konj, a u dalmaciji i onako imaju druga imena za gonje..at, dorat, edek (edeg), tovar,kavalo, gonj spadi.. ako je konj standard, onda je i bok standard, sta sad..

:D
Last edited by ..a unda on 09 May 2012, 20:51, edited 1 time in total.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

09 May 2012, 20:50

Meni je pok samo nakazno bok, mislila sam da je to gutacka umotvorina. :o
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

09 May 2012, 20:52

Moja nona je za konja uvijek govorila Marko.
I obratno.

Tako se dida zvao.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

09 May 2012, 20:56

Da gonj špadi, suze mi teku od smijeha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Mortiša, misliš kutačka :nono:


Konj Marko :cerek: :rofl:
gonj špadi
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

09 May 2012, 20:59

Morticia » wrote:Meni je pok samo nakazno bok, mislila sam da je to gutacka umotvorina. :o
zasto nakazno? meni jedino nikad nije jasno odakle snage i volje za izgovorit ono p u pok. to mora jednom preci samo u..ok. pa onda se i k makne, pa ostane samo o.

tako je u dalmaciji ostalo samo a. ali, da se ne ispadne vakav nakav, onda bi trebao i rec..a cuj, rekao sam samo a jer mi se ne da sad sve govorit, i onako znas nasto sam mislio..i onda citavu tu sekvencu zamjeni jedno..e. tako je nastalo..a, e; a e; a. e.; a! e; a..e!; (nediftongno) ae i sve ostale varijante.

mislim, ono, pametni ljudi..:ne zna:

meni je cudnije ponavljanje, ono..pok, pok. ili..pok, pok, pok. kad mi neko drugi put bude rekao..pok, pok, ja cu mu odzdravit... puooook, pok, pok, pok, pok, puooooaak, puoooak..
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

09 May 2012, 21:01

Ae.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

09 May 2012, 21:03

Ala boh i se.

:twist:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

09 May 2012, 21:51

..a unda wrote:meni je cudnije ponavljanje, ono..pok, pok. ili..pok, pok, pok. kad mi neko drugi put bude rekao..pok, pok, ja cu mu odzdravit... puooook, pok, pok, pok, pok, puooooaak, puoooak..
:S
:rofl: :rofl: :rofl: :lol: :lol: :lol:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

09 May 2012, 22:34

emer, u istri se pozdravlja boh
to je definitino došlo od boga jer je i bog - boh
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 May 2012, 11:53

Pa naravno. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

11 May 2012, 22:39

Zar opet?

Bok dolazi od "Faljen Bog" ili nečeg takvog. Mislim, znam da smo to već sto puta rekli.
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

13 May 2012, 13:59

Prevedite naslov na hrvatski.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

13 May 2012, 15:30

Hroboatos » wrote:Prevedite naslov na hrvatski.
Prijedlog?
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

13 May 2012, 19:28

Image





Vještine općenja.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 May 2012, 19:56

MmeTipfeler » wrote:
Oh, ne pretjerujmo. Prosječan govornik (pa čak i izvanprosječan u svakodnevnoj komunikaciji) rijetko je kada svjestan etimologije riječi koje upotrebljava. I to pod uvjetom da mu je poznata. Ili pak posebno zanimljiva.

Rekla bih da se upravo ovo posljednje odnosi na one koje si ti eventualno zapitao što misle pri pozdravu "bok". Za što je s jedne strane kriv internet, a s druge činjenica da se promijenio pogled na standard i njegov odnos prema narječjima.

Evo što mislim.

Možeš li se sjetiti kada se prvi put pojavilo ovo objašnjenje o pozdravu "bok" u značenju "(moj) naklon"? Ja ne mogu prstom pokazati na točan datum, dakako, ali vjeruj mi, na internetu sam od '95. ili '96. godine, a po forumima se muvam negdje od početka ovoga stoljeća. (Kako to zvuči gordo!) Koliko pamtim, sve je krenulo od jednoga cirkularnog maila... negdje 2005. ili 2006. Iz takvih "okružnica" svatko pokupi ono što mu je zanimljivo ili što mu u danom trenutku najviše odgovara. Pa, baš kao što su ekološki osviješteni na sva usta ponavljali kako je Cedevita kancerogena jer sadrži, recimo, askorbinsku kiselinu, a svaka je kiselina, jelte, opasna, tako su se čuvari jezika našega, identificirajući ga sa zagrebačkim govorom, dohvatili ove pričice, jedva čekajući da povjeruju u nju.

Prije 30-ak i više godina nitko se uopće nije pitao o značenju pozdrava "bok". Jednostavno zato što nije bio ugrožen. Niti je ugrožavao druge. Bio se lijepo skrasio u lokalnom govoru, zagrebačkom ili nekom drugom, na jezičnoj margini u odnosu na standard. Baš kao što su marginalizirani bili i svi ostali lokalni govori i narječja, službeno doživljavani kao nešto egzotično, kao kulturna baština koju cijenimo i kojom se dičimo, ali joj je mjesto u bakinoj škrinji. Onda je došlo do jezične emancipacije - kako hrvatskoga, tako i njegovih dijalekata, a po sistemu "dva Hrvata, tri stranke" počeli smo jedni druge motriti da vidimo čiji je veći. Pa su Zagrepčani skužili da se, primjerice, Dalmoši uzajamno pozdravljaju s "bog". A-a, nema šanse da je taj pozdrav jednakovrijedan zagrebačkome "bok". Zagreb uostalom i nije Hrvatska, nego Europa, Zagrepčani se jedan drugome klanjaju - bogati, kad si to posljednji put vidio? - a svi se ostali samo pozdravljaju.

Ne da mi se dalje. Martinetov je Nijemac bio u pravu.
Možda ima i situacija koje opisuješ. Mi smo narod koji obožava lažne tradicije. Dijelom i zato što nema baš puno pravih.

Ali, ovo o čemu ja govorim puno je starije. Ja sam još u osnovnoj školi izvučen iz purgerske sredine i zasađen u multikulturalnu. I shvatio da ljudi izvan moje sredine puno toga što je meni bilo dio svakodnevnog života nije razumljivo. Kao što meni nije bilo razumljivo puno toga iz svakodnevnice mojih novih prijatelja. Već sam u gimnaziji (a to je bilo stvarno davno; glazba se skidala s Radio Luxemburga na magnetofone koji su imali velike kolutove s trakom!) prvi put čuo da netko misli da je 'bok' zapravo 'bog'. I pitao o tome obitelj i bivše susjede. Koji su se tome slatko nasmijali. Ne, nitko nije izvodio nikakvu etimologiju. Jedino je svima bilo potpuno uvjereno da to s Bogom nema veze. Ono što jest imalo veze s Bogom, izgovaralo se s 'g'. Doslovno. U Novoj Vesi nije se govorilo, recimo, 'boktepita' nego 'bog te pita'. Vjerovala ti to ili ne.

Uostalom, nitko mi ne vjeruje, pa je možda bolje da više ne gubimo vrijeme na ovo.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 May 2012, 19:59

..a unda » wrote:kako se u dalmaciji ne pozdravlja s ..bog? :confused: odakle ti to?
U Dalmaciji ljetujem od 1961. Ne sjećam se da sam ikad tamo čuo i jednog Dalmatinca da nekog pozdravi s 'bog'. Ali, možda sam selektivno gluh. Nikad ne znaš.
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

14 May 2012, 20:20

Emericzy » wrote:U Novoj Vesi nije se govorilo, recimo, 'boktepita' nego 'bog te pita'. Vjerovala ti to ili ne.
To ti je, znaš, nemoguće. :)


Ne ulazeći u pozdrav. Jednostavno je nemoguće zajedno izgovoriti zvučni i bezvučni glas, kao što su g i t. :) Al to sam ti već objašnjavala. Izgovarali ste /bokte/ /pita/. Drugačije je nemoguće. Osim ako ste naglašavali enklitiku što mi je nevjerojatno. No i tada je dolazilo do jednačenja. Jednostavno mora doći.
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 May 2012, 20:28

Emericzy » wrote: U Dalmaciji ljetujem od 1961. Ne sjećam se da sam ikad tamo čuo i jednog Dalmatinca da nekog pozdravi s 'bog'. Ali, možda sam selektivno gluh. Nikad ne znaš.
ne ynam ja di si ti ljetovao i sto smatras pod dalmacijom. od zadra do dubrovnika, pa i dalje, savim je uobicajeno cuti i reci..bog. narocito prije 90-te.. :ne zna:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

14 May 2012, 20:32

..a unda » wrote: ne ynam ja di si ti ljetovao i sto smatras pod dalmacijom. od zadra do dubrovnika, pa i dalje, savim je uobicajeno cuti i reci..bog. narocito prije 90-te.. :ne zna:
Kažemo bog. Bok je purgerski.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 May 2012, 20:47

Emericzy » wrote:Već sam u gimnaziji (a to je bilo stvarno davno; glazba se skidala s Radio Luxemburga na magnetofone koji su imali velike kolutove s trakom!) prvi put čuo da netko misli da je 'bok' zapravo 'bog'. I pitao o tome obitelj i bivše susjede. Koji su se tome slatko nasmijali. Ne, nitko nije izvodio nikakvu etimologiju. Jedino je svima bilo potpuno uvjereno da to s Bogom nema veze.
Dakle, negdje početkom 70-ih? A na osnovi čega su bili toliko uvjereni "da to s Bogom nema veze"? Mislim, otkuda su to mogli znati? Bavili su se lingvistikom kao hobijem ili što? OK, znam ja da su kod nas svi superstručnjaci za jezik, politiku i nogomet - ne nužno tim redom, ali uvjerenje je jedno, a argumentirano obrazloženje nešto sasvim drugo.

O izgovoru ti je već Perzefona napisala odgovor pa neću ponavljati.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

14 May 2012, 20:48

zar nije bok/bog došao od pozdrava "Bog s vama"? :misli:

bila sam sigurna da sam tako negdje pročitala
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

17 May 2012, 09:16

MmeTipfeler » wrote: Dakle, negdje početkom 70-ih? A na osnovi čega su bili toliko uvjereni "da to s Bogom nema veze"? Mislim, otkuda su to mogli znati? Bavili su se lingvistikom kao hobijem ili što? OK, znam ja da su kod nas svi superstručnjaci za jezik, politiku i nogomet - ne nužno tim redom, ali uvjerenje je jedno, a argumentirano obrazloženje nešto sasvim drugo.

O izgovoru ti je već Perzefona napisala odgovor pa neću ponavljati.
Joj, molim, te nemoj mi samo našu lingvistiku uzdizati previsoko. Ne'š ti znanosti. Koja mi, recimo tumači da u 'istovetno' postoji refleks jata i da je ijekavski zato 'istovjetno'. :facepalm:

Zašto ja jednom godišnje moram s vama voditi ove besplodne diskusije?
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

17 May 2012, 09:17

Zašto oni s tobom jednom godišnje moraju voditi te jalove diskusije? :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Post Reply