Lektorska je tuga pregolema...

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Apr 2018, 12:47

Svašta mi se u lektorskoj karijeri događalo - da pola knjige pregledam, a pola ne jer je autor u međuvremenu dopisao još nekoliko poglavlja, "lektorirao" ih, potpisao me ni krivog ni dužnog i djelo poslao u tisak; da mi se pisac nakon mučna pretumbavanja njegovih umotvorina poslije pohvali kako većinu izmjena nije prihvatio (jebala ga opcija "track changes"!), ali uredno me naveo u impresumu; da čovjek prevodi s francuskog, a francuski zna kao da ga je na parkiralištu učio pa moram tražiti engleski prijevod kako bih shvatio što je genijalni prevoditelj nažvrljao...

Bilo je i toga da mi nude sedam-osam kuna po kartici stručnog teksta umjesto barem dvadeset - a strahovito im se žuri, ipak je doktorska disertacija (!) posrijedi, kao i toga da mi nakon obavljena posla "zaborave" platiti. Rijetko doduše, ali bilo je i takvih stvari. No nikada još nisam čuo da lektor klijentu (čak ne izdavačkoj kući za koju radi nego baš naručitelju) treba poslati potvrdu kojom jamči da je ovlašten lektorirati tekstove. I to ne službenu - recimo diplomu filozofskog fakulteta - nego u kućnoj radinosti. Papir koji je sam osmislio i ovjerio. Pa gdje toga ima, recite mi?! :facepalm:


Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

26 Apr 2018, 14:02

Toga ima u kurtulnoj republiki kroatistanu.

U Republiki gdije živu katolici veči od pape, gdije živu sve strućnjaki do strućnjaka, najkurtulniji ljudi na Svjetu.
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Apr 2018, 14:45

Haha. Ima svugdje gdje je forma bitna, a ne sadržaj, i gdje se pamet mjeri po kili i političkoj podobnosti, a ne po... ma ko je do sad shvatio, i dalje će...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Apr 2018, 20:52

Stitch wrote:
26 Apr 2018, 12:47
No nikada još nisam čuo da lektor klijentu (čak ne izdavačkoj kući za koju radi nego baš naručitelju) treba poslati potvrdu kojom jamči da je ovlašten lektorirati tekstove.
Ovo ne razumijem. Ako knjigu izdaje neki nakladnik, onda radiš za njega i nakladnik od tebe naručuje lekturu, dakle, nakladnik je naručitelj. Ako autor (prevodilac ili pisac) želi da mu tekst pregledaš prije nego što ga preda odnosno ponudi izdavaču, onda je on i naručitelj. Ovo s potvrdom obična je glupost, dakako, ali u igri mi malo previše lica traži autora. :ne zna:

P. S. Te koji naknadno dopisuju tekst najviše volim. Meni je lik, umjesto da unese rukom naznačene ispravke, vratio novi primjerak teksta koji je prepravio kako se njemu sviđalo. Samo što sam ja prethodno skenirala tekst. :cerek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Apr 2018, 21:59

MmeTipfeler wrote:
26 Apr 2018, 20:52
Ovo ne razumijem. Ako knjigu izdaje neki nakladnik, onda radiš za njega i nakladnik od tebe naručuje lekturu, dakle, nakladnik je naručitelj. Ako autor (prevodilac ili pisac) želi da mu tekst pregledaš prije nego što ga preda odnosno ponudi izdavaču, onda je on i naručitelj. Ovo s potvrdom obična je glupost, dakako, ali u igri mi malo previše lica traži autora. :ne zna:
Ispričavam se, trebao sam biti jasniji. :D

Riječ je o tvrtki koja za razne klijente prevodi i uređuje dokumentaciju potrebnu za hrvatsko tržište, a neki od tih klijenata - primjerice farmaceuti - redovito od lektora traže potvrdu da je ovladao potrebnim znanjima i vještinama. Ostali ne, ali ovima koji proizvode lijekove i razne pripravke iznimno je bitno dokazati da znam kako se piše diacetilmorfin i acetilsalicilna kiselina pa očekuju da im uz dotjerani prijevod dostavim i taj papir, što poduzeću koje me unajmilo uopće nije bitno, ali boji se da će izgubiti zlatnu koku pa sluša pizdarije.

Dobro tako? :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Apr 2018, 22:29

Heh. Ajmo se opet malo čuditi kapitalizmu što po difoltu traži kruha preko pogače...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Apr 2018, 22:44

Nije to kapitalizam. Da jest, potvrdu bi tražili i drugi, npr. proizvođači televizora. Što bi onda bila normalna procedura u izradi ili prilagodbi tehničke dokumentacije. Ne, ovo je nečije nepoznavanje - ili čak izmišljanje - propisa budući da u nas ne postoje stručni standardi za obavljanje lektorskog i prevoditeljskog posla. Lektoriranjem ili prevođenjem može se baviti doslovce svatko. Drugi je par rukava, razumljivo, koliko to vješto i kvalitetno čini.

S tim u vezi, farmaceuti zahtijevaju i potpisivanje ugovora o poslovnoj tajni. Što je u redu, trebala bi to biti praksa i u drugim branšama. Ali jedno je kliničko testiranje, gdje imaju pravo tražiti tajnost podataka, a drugo kemijski sastav proizvoda koji će pametan čovjek ionako prvo potražiti i pročitati prije bilo kakve upotrebe lijeka.
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

26 Apr 2018, 22:54

Nisam još imala posla s takvim nebulozama, ali nisam previše iznenađena. Ljudi generalno jako malo znaju o prevoditeljskom i lektorskom poslu, cijenama i uvjetima suradnje, o propisima još manje, pa tako traže svakojake zvizdarije.

Kad sam svojedobno radila u prevoditeljskoj agenciji, svako malo morala sam nekome objašnjavati što rade sudski tumači, da ne postoji certifikat s jamstvom kvalitete prijevoda, da prevoditelj nema pojma što klijent treba dalje sa svojim prevedenim dokumentom i da krivu osobu pita...

Čuj, lijepo im sastavi izjavu, daj im časnu pionirsku i ovjeri kod javnog bilježnika. Nije da će znati da to ništa ne vrijedi. :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Apr 2018, 22:57

Zekoslawa wrote:
26 Apr 2018, 22:54
Čuj, lijepo im sastavi izjavu, daj im časnu pionirsku i ovjeri kod javnog bilježnika. Nije da će znati da to ništa ne vrijedi. :zubo:
Bilježnika sam preskočio, ne isplati se uz današnje honorare, ali ostalo sam napravio. :rofl:
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

26 Apr 2018, 23:04

Stitch wrote:
26 Apr 2018, 22:57
Bilježnika sam preskočio, ne isplati se uz današnje honorare, ali ostalo sam napravio. :rofl:
Ako treba, još stavi dva svjedoka. Evo Tipfelerka i ja ćemo potvrditi. Ti samo napiši da je potvrda valjana bez potpisa i pečata i metni link. To će im se činiti skroz ozbiljno i vjerodostojno. :zubo:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Apr 2018, 22:00

Zekoslawa wrote:
26 Apr 2018, 23:04
Ako treba, još stavi dva svjedoka. Evo Tipfelerka i ja ćemo potvrditi. Ti samo napiši da je potvrda valjana bez potpisa i pečata i metni link. To će im se činiti skroz ozbiljno i vjerodostojno. :zubo:
Ma jel? Da svjedočimo zabadava? :cerek:

Meni je ovo skroz blesavo i neprotokolarno. Valjda se ide nekim redom. Ako farmaceut od tvrtke naručuje lekturu, a tvrtka im nudi lektora, dakle, funkcionira kao posrednik, onda neka garanciju traže od tvrtke, a ne da maltretiraju izvođača radova. :mad:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Apr 2018, 07:56

Blesavo bi i tako bilo, nemaju oni mene što maltretirati. Njihovo je da šute i plate. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Apr 2018, 09:15

Stitch wrote:
28 Apr 2018, 07:56
Blesavo bi i tako bilo, nemaju oni mene što maltretirati. Njihovo je da šute i plate. :D
Ja ti velim da je to tako zbog ovog našeg divljeg kapitalizma. Još malo pa će uz intelektualne usluge tražiti i da im travu pokosiš i drva nacepaš, jer, eto, oni plaćaju a mi trebamo kao biti sretni šta imamo priliku da... neću reći zaradimo, nego -budemo plaćeni :cerek:

ali dobro, nećemo sad otvarat još jednu temu o kapitalizmu i klijentelističkim sustavima...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Apr 2018, 09:20

MmeTipfeler wrote:
27 Apr 2018, 22:00
Ma jel? Da svjedočimo zabadava? :cerek:

Meni je ovo skroz blesavo i neprotokolarno. Valjda se ide nekim redom. Ako farmaceut od tvrtke naručuje lekturu, a tvrtka im nudi lektora, dakle, funkcionira kao posrednik, onda neka garanciju traže od tvrtke, a ne da maltretiraju izvođača radova. :mad:
Onda izvođač radova treba naći nekog podizvođača radova da ga još više maltretira, tako taj sustav u praksi funkcionira :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Apr 2018, 12:42

haram wrote:
28 Apr 2018, 09:15
Ja ti velim da je to tako zbog ovog našeg divljeg kapitalizma. Još malo pa će uz intelektualne usluge tražiti i da im travu pokosiš i drva nacepaš, jer, eto, oni plaćaju a mi trebamo kao biti sretni šta imamo priliku da... neću reći zaradimo, nego -budemo plaćeni :cerek:

ali dobro, nećemo sad otvarat još jednu temu o kapitalizmu i klijentelističkim sustavima...
Toj zato što EPP kaže da mušterija je vazda upravu...mis'im, jes', kad prodajem kradenu robu - avijon za Marku, sve dam samo da prodam. :zubo:

Emancipovale se mušterije, nema šta, i EPP imaju...:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Apr 2018, 19:10

Stitch wrote:
28 Apr 2018, 07:56
Blesavo bi i tako bilo, nemaju oni mene što maltretirati. Njihovo je da šute i plate. :D
Pa ne tebe, nego tvrtku preko koje radiš.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Apr 2018, 23:33

Isto ti je to. :o
Potpisi su za budale.
Post Reply