O sinkopi i jeziku

Od kunilingvistike do pravopižđenja
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2017, 23:38

MmeTipfeler wrote:
15 Oct 2017, 17:43
Ako još negdje pročitam ili čujem riječ 'sinkopa', načisto ću popizdjeti. :gaah:
Otkad je popizditi glagol treće vrste? Četvrte je; infinitiv mu završava nastavkom -iti, a oblici u prezentu imaju nastavke -im, -iš, -i, -imo, -ite, -e. ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Oct 2017, 00:24

Stitch wrote:
15 Oct 2017, 23:38
Otkad je popizditi glagol treće vrste? Četvrte je; infinitiv mu završava nastavkom -iti, a oblici u prezentu imaju nastavke -im, -iš, -i, -imo, -ite, -e. ;)
BS! :raspa:

U mom selu se kaže popižđeo, popižđesmo, popižđeše...Felerka je samo bila učtiva, što znači da se radi o učtivoj vrsti. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2017, 00:33

Šabović Adis wrote:
16 Oct 2017, 00:24
Felerka je samo bila učtiva, što znači da se radi o učtivoj vrsti. :rofl:
Pao mi je kamen sa srca. Na nogu. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Oct 2017, 01:33

Stitch wrote:
16 Oct 2017, 00:33
Pao mi je kamen sa srca. Na nogu. :D
Da si vrnuo tä kamen đe mu je mjesto! Ču li? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2017, 01:35

Ne čujem dobro! :D

Pazi s takvim pitanjima, možeš započeti rat. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Oct 2017, 01:41

Stitch wrote:
16 Oct 2017, 01:35
Ne čujem dobro! :D
Ma pališ k'o mina! :top:

Kako ti se sviđa umjesto taj? Ima ga u govoru i stvarno je najpribližniji njemačkom ä. :D
Pazi s takvim pitanjima, možeš započeti rat. ;)
Jbg., nisam znao da ima i nelegitimnih pitanja... izvinjavam se. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2017, 01:56

Šabović Adis wrote:
16 Oct 2017, 01:41
Kako ti se sviđa umjesto taj? Ima ga u govoru i stvarno je najpribližniji njemačkom ä. :D
Hah, neobično mi zvuči. Ali ne smeta, neka svatko govori kako god hoće. :raspa:

Davno sam prestao ispravljati ljude, što je obrambeni mehanizam razvijen dugogodišnjom vježbom. Ne primjećujem ono što mi ne plaćaju da primijetim. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Oct 2017, 02:15

Stitch wrote:
16 Oct 2017, 01:56
Hah, neobično mi zvuči. Ali ne smeta, neka svatko govori kako god hoće. :raspa:
Apsolutno! :cerek:
Davno sam prestao ispravljati ljude, što je obrambeni mehanizam razvijen dugogodišnjom vježbom.

Rasplećio sam se dok se nijesam izvještio... :rofl:

:top:
Ne primjećujem ono što mi ne plaćaju da primijetim. ;)
Pametno, pametno. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Oct 2017, 13:51

Izvrsna novinarka Nataša Škaričić na Fejsu je prije nekoliko dana napisala:

Ova stvar s "imanjem sinkope" ide najprije na dušu liječnicima. Otuđivanje bolesti od pacijenta prvo ide kroz jezik, pa tako oni statusno bliski, kako su ih naučili, "imaju vertigo" umjesto da im se vrti ili "imaju hipertenziju", a zapravo im skače tlak. Manji šminkeri kažu "imam tlak" ili "imam vrtoglavicu" ili nešto treće što im je liječnik udijelio, a oni primili sa zahvalnošću. Jedna od malignijih manipulacija medicinskim jezikom se stalno vidi u pravosuđu, gdje deseci vještaka rješavaju banalne semantičke smicalice, i tako po deset, dvadeset godina, koliko zna trajati postupak zbog medicinske pogreške. Elem, ne postoji osoba koja "ima sinkopu", nema je čak ni prebogati građevinski poduzetnik. Imanje sinkope je kad padneš u nesvijest, svima nam se može dogoditi i time ništa nećemo dobiti. Nedokazivo je, osim uz gomilu svjedoka ili ako padanjem u nesvijest nisi razbio lubanju, nogu, votever, pa "imaš puknutu lubanju" koja se lijepo vidi na rentgenskoj slici. Međutim, ako imaš liječnika, on ti može sugerirati da kažeš da "imaš sinkopu", znajući da će se medicinski nepismeno pravosuđe teško iskobeljati iz jezične situacije na koju su svi navikli. I bi tako, eno su slobodni on i njegova draga sinkopa.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Oct 2017, 16:29

A evo i Matakovića... :rofl:

Image
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

18 Jan 2018, 07:54

Stitch wrote:
18 Oct 2017, 13:51
Elem, ne postoji osoba koja "ima sinkopu", nema je čak ni prebogati građevinski poduzetnik. Imanje sinkope je kad padneš u nesvijest, svima nam se može dogoditi i time ništa nećemo dobiti. Nedokazivo je, osim uz gomilu svjedoka ili ako padanjem u nesvijest nisi razbio lubanju, nogu, votever, pa "imaš puknutu lubanju" koja se lijepo vidi na rentgenskoj slici. Međutim, ako imaš liječnika, on ti može sugerirati da kažeš da "imaš sinkopu", znajući da će se medicinski nepismeno pravosuđe teško iskobeljati iz jezične situacije na koju su svi navikli. I bi tako, eno su slobodni on i njegova draga sinkopa.
Jazz, kalipso, reggae,.... Meni su to bili jedini primjeri sinkope prije Horvatinčića. :misli:

Svemu spomenutom dodao bih još jednu sitnicu.

"Imam sinkopu" u sadašnjem vremenu (a ne u prošlom, "imao sam sinkopu") sugerira da sam u nesvjesti upravo u trenutku dok to izgovaram.

Zli jezici bi rekli da tako i zvučim. :zubo:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Jan 2018, 13:55

nvnk wrote:
18 Jan 2018, 07:54
"Imam sinkopu" u sadašnjem vremenu (a ne u prošlom, "imao sam sinkopu") sugerira da sam u nesvjesti upravo u trenutku dok to izgovaram.
Vrlo dobra primjedba. Je li Horvatinčić (ili njegov odvjetnik) u nekom trenutku to tako rekao, u prezentu?
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

18 Jan 2018, 14:10

Šabović Adis wrote:
16 Oct 2017, 00:24
BS! :raspa:

U mom selu se kaže popižđeo, popižđesmo, popižđeše...Felerka je samo bila učtiva, što znači da se radi o učtivoj vrsti. :rofl:
Pa to se odmah vidi, ne znam kako je Stitchu izbjeglo. Na koncu, naviko je na to u nje. U njizi. Šaboviću, pomozi. :rofl:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jan 2018, 07:11

Riona wrote:
18 Jan 2018, 14:10
Pa to se odmah vidi, ne znam kako je Stitchu izbjeglo. Na koncu, naviko je na to u nje. U njizi. Šaboviću, pomozi. :rofl:
Ma Stitch se nekih dana probudi cijepljen od mašte i smisla za humor. :D

Uostalom, na neučtivu vrstu riječi (što mi se sviđa ova glagolska kategorija, Šabo!) općenito je teško primjenjivati pravila. Doduše, ima lektora koji će "jebote" uredno ispraviti u "jebaote". Pa si ti misli. :facepalm:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

20 Jan 2018, 08:02

MmeTipfeler wrote: Ma Stitch se nekih dana probudi cijepljen od mašte i smisla za humor. :D

Uostalom, na neučtivu vrstu riječi (što mi se sviđa ova glagolska kategorija, Šabo!) općenito je teško primjenjivati pravila. Doduše, ima lektora koji će "jebote" uredno ispraviti u "jebaote". Pa si ti misli. :facepalm:
Ja sam cula "u vrit" ali to nije bio lektor i bilo je neznanje. Al opako zvuci, ha? :zubo:

Sent using T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jan 2018, 12:46

Riona wrote:
20 Jan 2018, 08:02
Ja sam cula "u vrit" ali to nije bio lektor i bilo je neznanje. Al opako zvuci, ha? :zubo:
Pišu ljudi na Fejsu o slučaju gdje je siroti van Gogh prepravljen u izvan Gogha. :facepalm:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

20 Jan 2018, 15:21

MmeTipfeler wrote:
20 Jan 2018, 12:46
Pišu ljudi na Fejsu o slučaju gdje je siroti van Gogh prepravljen u izvan Gogha. :facepalm:
:S :lol:
A gle, treba biti hrabar. Nositi kratke hlače zimi, ili minicu, kako tko voli. Popravljati nečije "krive Drine" i starog Gogha poslati vanka.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

21 Jan 2018, 11:04

Riona wrote:
18 Jan 2018, 14:10
Pa to se odmah vidi, ne znam kako je Stitchu izbjeglo. Na koncu, naviko je na to u nje. U njizi. Šaboviću, pomozi. :rofl:
Evo, pomaže Šabo! :rofl:
:grli:
MmeTipfeler wrote:
20 Jan 2018, 07:11

Ma Stitch se nekih dana probudi cijepljen od mašte i smisla za humor. :D

Uostalom, na neučtivu vrstu riječi (što mi se sviđa ova glagolska kategorija, Šabo!) općenito je teško primjenjivati pravila. Doduše, ima lektora koji će "jebote" uredno ispraviti u "jebaote". Pa si ti misli. :facepalm:
Felerče...:trep:

Ma, to su ti oni Ramudavali, Zidani i Brabonje - nepogrešivi lapsuzi, for short! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Feb 2018, 16:22

Šabović Adis wrote:
16 Oct 2017, 00:24
BS! :raspa:

U mom selu se kaže popižđeo, popižđesmo, popižđeše...Felerka je samo bila učtiva, što znači da se radi o učtivoj vrsti. :rofl:
Adise, "tužila" sam te na jednoj jezičnoj grupi pa mi kažu da vala nisi iz Saraj'va, nego da više vučeš na Sandžakliju. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

02 Feb 2018, 19:24

MmeTipfeler wrote:
02 Feb 2018, 16:22
Adise, "tužila" sam te na jednoj jezičnoj grupi pa mi kažu da vala nisi iz Saraj'va, nego da više vučeš na Sandžakliju. :D
Ne no sam u rajvoSa...i vazda vučem đe mi prave Sarajlije odrede. K'o konj... :rofl:

Tipikal, "no čru Skočmen", aj get dat alot. :D

Nego, šta ti misliš? Bih li se prije ja kvalifikovao za pravog Sarajliju ili bi to više bio onaj koji tako o meni piše? :raspa:

(Ne moraš odgovarati ako te/se time dovodim/dovodiš u nezavidan položaj. :hekla:)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Feb 2018, 21:04

Šabović Adis wrote:
02 Feb 2018, 19:24
Nego, šta ti misliš? Bih li se prije ja kvalifikovao za pravog Sarajliju ili bi to više bio onaj koji tako o meni piše? :raspa:
Nemam pojma. Morala bih te čuti. Pisati može svatko. Čak i Jergović. :raspa:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

02 Feb 2018, 21:57

MmeTipfeler wrote:
02 Feb 2018, 21:04
Nemam pojma. Morala bih te čuti. Pisati može svatko. Čak i Jergović. :raspa:
Šta, ni Miljenko nije Sarajlija?! Izdajica...:tuzni:
Fakat, ko god da je u Sarajevu rođen taj više nije Sarajlija, jer prave Sarajlije se rađaju u Šamcu. I šire. :rofl:
Mene, eto, kad na ulici priupitaju đe je ta i ta ulica, vazda odgovorim sa: "Nemoj mene, jarane, ne znam ti ja ništa. Ja sam rođen ovdje. :facepalm: ".

:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Feb 2018, 22:32

To podsjeća na priču iz New Yorka ili već nekog velikog američkog grada, sa sto trakova i kratkim semaforima, pa sad ti prijeđi ulicu. Ukratko, jedan lik ipak uspije u tome, probije se između auta i stigne prijeko sav izubijan i odrpan, a onda tamo sretne drugog tipa, uredan, upicanjen, kao da je ovaj čas iz kuće izašao. "Kako ti je uspjelo da stigneš prijeko bez problema?" - "Prijeko? Pa ja sam rođen na ovoj strani ulice."

Nije svaki Sarajlija mojem srcu mio, a Jergović mi je smiješan. Najblaže rečeno.

Inače, znaš li zašto Englezi govore engleski? Zato što žive u Engleskoj. Nijemci govore njemački zato što žive u Njemačkoj. Francuzi francuski, Talijani talijanski... A mi govorimo materinskim jezikom zato što živimo u pizdi materinoj. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

02 Feb 2018, 23:00

MmeTipfeler wrote:
02 Feb 2018, 22:32
To podsjeća na priču iz New Yorka ili već nekog velikog američkog grada, sa sto trakova i kratkim semaforima, pa sad ti prijeđi ulicu. Ukratko, jedan lik ipak uspije u tome, probije se između auta i stigne prijeko sav izubijan i odrpan, a onda tamo sretne drugog tipa, uredan, upicanjen, kao da je ovaj čas iz kuće izašao. "Kako ti je uspjelo da stigneš prijeko bez problema?" - "Prijeko? Pa ja sam rođen na ovoj strani ulice."

Nije svaki Sarajlija mojem srcu mio, a Jergović mi je smiješan. Najblaže rečeno.

Inače, znaš li zašto Englezi govore engleski? Zato što žive u Engleskoj. Nijemci govore njemački zato što žive u Njemačkoj. Francuzi francuski, Talijani talijanski...
Vidi, nije pitanje je li Jergović Sarajlija ili nije; pitanje je Sarajlija, pa šta ili nije Sarajlija, pa šta ako nije, a to kako ko piše ili šta, to je saaaasvim druga stvar. :D
To Sarajlija (a i Sandžaklija, no otom - potom :D ) mi opasno miriše na još jedan osnov za diskriminaciju (diskriminacija, tot' je ona krimi-nacija, samo dis :rofl: ) i kad se susretnem sa tim tipovima...ehm...usmjerenog obrazovanja koji bi da se sa mnom...ehm...geografišu pa toponimišu, vjerofundamentališu, nacionališu & demokratišu, uvijek ih priupitam a jel' imaju neko ćage & Tapiju da su Sarajlije, jesul' legitimne Sarajlije, s legitimacijom, ili su tek vanabi, dakle sarajevoidni, sarajevofili, jer koliko se ja u atomsku medecinu razumim jedino onaj kojemu u Ličnoj stoji Sarajlija ima pravo (a bome i dužnost!) da se tako, lično, i predstavlja. U protivnom, lažno predstavljanje, enibadi... :rofl:
A mi govorimo materinskim jezikom zato što živimo u pizdi materinoj. :D
Da nije Božja mater u pitanju? :eek:

:rofl: :top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Feb 2018, 06:43

Šabović Adis wrote:
02 Feb 2018, 23:00
(...) jedino onaj kojemu u Ličnoj stoji Sarajlija ima pravo (a bome i dužnost!) da se tako, lično, i predstavlja. U protivnom, lažno predstavljanje, enibadi... :rofl:
Ima tu i drugih elemenata. Ja sam rođena u Zagrebu, cijeli život, osim nekoliko izleta, ovdje živim, imam OI, pa nisam Zagrepčanka, nego sam "iz Zagreba". Nuance. :mig:

Da nije Božja mater u pitanju? :eek:
Neće biti. To su Međugorci. :cerek:
Post Reply