Mitovi, predaja, legende i sve ostalo

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Mar 2017, 07:55

Loki

Od likova iz nordijske ili skandinavske mitologije meni je osobno najdraži Loki, varalica i smutljivac, zgodan i pametan, okretna jezika i velika ispičutura. Po ovome posljednjem ne razlikuje se, doduše, od ostalih – svi su oni stalno lokali, a sutradan ujutro obično bi bili zbunjeni posljedicama onoga što su protekle noći zajebali.

Loki zapravo i nije bog nego jötunn, to jest pripada rodu divova koji su već po svojoj naravi neprijatelji bogovima. No stalno se petlja s bogovima pa malo nešto zezne, a malo im učini dobro. Tako je bilo i s darovima što su ih patuljci načinili za bogove.


Image

Loki i njegov sin, vuk Fenrir

Jednoga jutra Thorova žena probudila se ćelava. Duge zlatne kose kojom se toliko ponosila više nije bilo. Thoru je odmah bilo jasno da za takvu pizdariju može biti kriv samo Loki pa je otišao do njega, zgrabio ga za vrat i pozvao na red. Loki se branio da je sinoć puno popio pa, eto, jebiga, shit happens. Ljutiti muž zahtijevao je da Loki vrati kosu odakle ju je i maznuo. „Nažalost“, rekao je krivac, „ništa od toga. Počupao sam sve vlasi skupa s korijenom. Možda bi tvoja žena mogla staviti kapu ili omotati rubac oko glave, navodno će to biti jako u modi nakon Ragnaröka ili sumraka bogova.“ Thor je zaprijetio da će mu sve kosti polomiti ako iz ovih stopa ne krene i ne pronađe rješenje pa je tako Loki otišao k patuljcima.


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Mar 2017, 08:04

Nešto mu vrag nije dao mira, a nešto ni patuljci nisu bili spremni raditi po narudžbi pa je Loki smislio spletku kojom će ih natjerati na međusobno natjecanje. Najprije je otišao trojici Ivaldijevih sinova i rekao im kako bogovi žele prosuditi tko je među patuljcima najbolji kovač i umjetnik, a da Brokkr i njegov brat Eitri tvrde kako su bolji od njih. Poslije je, naravno, otišao do ove druge dvojice i prodao im istu priču. Eitri je bio veći umjetnik, ali je Brokkr bio bolji poslovnjak pa je rekao kako kod njih nema ništa džabe, nego će njegov brat načiniti tri predmeta bolja od onih koje će načiniti Ivaldijevi sinovi, ali samo pod uvjetom da Loki založi vlastitu glavu: ako ona druga trojica pobijede, sve pet, no ako pobjedu odnesu Eitrijevi predmeti, Brokkr će Lokiju odrezati glavu i dati je bratu da od nje načini, recimo, zgodnu tintarnicu. :D

I tako se u ugovoreni dan skupila tročlana komisija da ocijeni i procijeni patuljačku domaću zadaću. U komisiji su bili Odin, Thor i Freyr. Radove Ivaldijevih sinova prezentirao je sam Loki: Odinu je uručio koplje koje nikad ne promašuje cilj, što je jednookom bogu bilo svakako korisno, Thor je dobio kosu od zlatnih niti za svoju ženu i niti su na njezinoj glavi odmah pustile korijenje, a pred Freyra je položio čarobni svileni rubac koji se mogao presavijanjem pretvoriti u jedrenjak koji uvijek nalazi povoljan vjetar, a poslije plovidbe jednostavno opet smotati i gurnuti u džep. Dakako da je Loki sve te predmete hvalio i nahvalio na sva usta.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Mar 2017, 08:06

Onda je nastupio Brokkr. Loki je nadao da će darovi koje je on donio doživjeti manju hvalu, a imao je i osnove za tu nadu jer se, dok su Eitri i njegov brat radili u kovačnici, bio pretvorio u divovsku muhu zunzaru i maltretirao Brokkra koji je gazio mijeh ne bi li im pokvario posao. Patuljak je doista izgledao jadno: oči su mu bile podlivene krvlju, a po licu je sav bio prekriven ubodima neke odvratne bubetine. Ipak, donio je tri dara. Prvi je bio namijenjen Odinu: zlatna narukvica koja se nosi na nadlaktici, a svakih devet dana proizvede još osam isto takvih narukvica. Freyr je dobio zlatnoga vepra da ga upregne u bojna kola i tako juri nebom. Treći je dar bio zlatni čekić, no nažalost nije bio baš savršeno načinjen, što je Thor odmah primijetio. „Držak mu je malo prekratak“, počeo je prigovarati.

Lokiju je odlanulo. Upravo je izradu toga čekića na kraju uspio sabotirati natjeravši Brokkra da u kritičnom trenutku posustane. No patuljak je priznao kako je bilo, da, on je zajebao stvar, nije brat ništa kriv, ali... Iz Mjölnira, tako je bilo ime čekiću, sijevaju munje, a kad se njime zamahne udaraju gromovi. „Osim svega“, rekao je Thoru, „čekić je nepoderiv – možeš njime lupati po čemu god hoćeš, po najtvrđem materijalu, neće se oštetiti, ni ogrebotine na njemu neće biti, a ako ga baciš, nema šanse da ćeš fulati. I prije nego što zaboravim – funkcionira kao bumerang. Dobro, Australiju će oni Nizozemci tek poslije otkriti pa ću ti odmah objasniti: koliko god ga daleko bacio, čekić će ti se vratiti.“
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Mar 2017, 08:07

Thor se oduševio kao malo dijete. U životu je već bio potrgao i polomio toliko oruđa i oružja, toliko toga pogubio kad bi u bijesu zamahnuo i nešto bacio, a osim svega proizvodit će munje i gromove. O, da, bit će to sjajno oružje kada se bude trebalo boriti protiv mraznih divova!

I ostala su se dvojica oduševila čekićem i doslovce zlatnom perspektivom koju je donosio Asgardu, domu bogova, odobravajući su potapšali Brokkra po glavici pa njega i njegova brata proglasili pobjednicima.

„Supač!“ zlobno se osmjehnuo patuljak. „Loki, dolazi ovamo da ti odrežem glavu. Napokon će nečemu korisnom poslužiti.“

Loki se pokušao cjenkati, nudio srebro i zlato, drago kamenje i bisere, ali uzalud. Onda je pokušao pobjeći, ali je Thor jedva dočekao da isproba novu igračku pa je pogodio Lokija u zraku i srušio ga na tlo, pred patuljkove noge. Brokkr je izvukao nož, ali se onda Loki opet oglasio:

„Pazi, patuljče, dogovorili smo se da ćeš mi odrezati glavu, ali nemoj se slučajno zeznuti pa mi ozlijediti vrat. Pozivam se na Odinovu pravednost i mudrost. Da, dobro, znam da će mi onaj Will jednog dana maznuti ovu ideju, a čak je neće biti u stanju ni točno ponoviti, ali nije to sad bitno.“

Odin je priznao da je Loki u pravu, a Loki ispod glasa dodao kako pri svakom dogovoru treba paziti na točne riječi i izraze... nja-nja-nja... Na što je Brokkr, naravno, popizdio, a u bijesu i patuljcima sine pokoja ideja.

„Dobro“, rekao je, „ali nismo rekli da ti ovo neću učiniti.“

Izvukao je iz džepa komad čvrste kože i šilo, omotao kožnu vrpcu Lokiju oko glave, dakako, preko usta, pa šilom probio rupice – kako na koži, tako i oko Lokijevih usta, a zatim se poslužio iglom i postolarskim koncem da jedno zašije za drugo.

Tako je Loki neko vrijeme bio prisiljen šutjeti, što mu je bila najgora kazna. :cerek:
User avatar
gđa Karambol
Posts: 404
Joined: 20 Jun 2013, 08:44

04 Apr 2017, 12:36

Ajme, kakva krasna tema! :S

U Studencima, selu kraj Imotskog, postoji područje zelenije trave u pravilnom primjeru od točno 10 metara. Trava je u tom savršenom krugu, ozbiljno, drugačija. :D Od kako pamte, muškarci su tamo nestajali na nekoliko dana kad bi prolazili blizu tog kruga. Ne svi koji su prolazili, ne svaki put kad bi prolazili. Onako, zgodno, kad bi situacija doma bila teška, kad bi pritisle brige, kad bi se osjećali u klopci, bez izlaza. Oni koji bi nestali, vraćali bi se nakon dva - tri dana vidno raspoloženiji, spremniji za što-god-ih-doma-čeka. Službeno objašnjenje za nestanak je da su ih otele vile koje su plešući napravile savršen krug na livadi. U to objašnjenje nitko nikad nije sumnjao.
- Mare, gdje je Ante?
- Nema ga od utorka. Iša je do gumna u Dočiću. Biće su ga otele vile.
- A, dobro onda.

Samo za zapisnik: nije zabilježeno da su se vile ikad zajebale i otele žensko čeljade. :cerek:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2017, 15:56

Isprva začuje se prigušen smijeh, mrmor, šapat, potom nejasni glasovi, sad tiho sad jače, te ubrzo započinje pjesma, melodija uhu ugodna,odjekujući i ispunjavajući tijelo zvucima opojnim, preplavljujući ga slatko sanjivom omamom. Početak je to vrtoglavog plesa vila, kola pod mjesečinom, kola što vrti se, isprepliće, sad bliže sad dalje, koraka združenih, ruku pruženih, neumorno, neprestano u krug, u krug…

:raspa:

:zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Apr 2017, 16:16

Bilo je viljenjaka, samo ne u našem vjerovanju. Bar ja ne znam za to. Iako je Šantić der Erlkönig preveo kao Bauk, ovo je sjajan prijevod.

Ko to jezdi tako pozno kroz noć i vjetar taj?
To otac sa čedom svojim kroz pusti jaše kraj
Dok vije vihor bjesni i strašna sječe stud,
On dijete svoje grli, o toplu grije grud.

Što sine skrivaš tako lice i pogled svoj?
Bauka zar ne vidiš, oče, u noći toj?
Bauka, krunu onu i njegov dugi skut?
To sine, noćne magle prelaze neba put.

"O drago čedo, hodi i pođi samnom ti!
Prekrasne igre mnoge zajedno ćemo igrati,
Po obalama cvijeće šareno ćemo brat'
Majka će moja tebi zlaćeno ruho dat."

O oče, zar ne čuješ šta zbori bauk taj,
Kako me tiho zove i mami u svoj kraj?
Smiri se, čedo moje, to nije bio glas
Iz suhog lišća vjetar pozdravlja šumom nas.

"Hoćeš li, slatko čedo, hoćeš li kraju mom?
Tebe će moje kćeri paziti ljubavlju svom
One će noću igrat' lagani tanac svoj
I ljuljaće te brižno i pjevat' slatki poj"

O oče, zar ne vidiš otud u onaj mrak
Da baukove kćeri rukom mi daju znak?
Da čedo moje, vidim, al' tebe vara gled
To noćni vjetar starih povija vrba red.

"Ja volim čedo tebe i lice što ti sja,
Nećeš li milom, silom odnijeću tebe ja!"
O oče, on me hvata, bauk me grabi sad,
Bauk mi, oče, evo zadade bol i jad!

Dubokom prožet jezom otac uspori gred
U naručju mu sinak od bola blijed,
A kad je pred dom stig'o s mukom i jadom svim,
Mrtvo čedo bilo na grud'ma njegovim.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

04 Apr 2017, 18:30

MmeTipfeler wrote:
04 Apr 2017, 16:16
Bilo je viljenjaka, samo ne u našem vjerovanju. Bar ja ne znam za to. Iako je Šantić der Erlkönig preveo kao Bauk, ovo je sjajan prijevod.

Ko to jezdi tako pozno kroz noć i vjetar taj?
To otac sa čedom svojim kroz pusti jaše kraj...

Dubokom prožet jezom otac uspori gred
U naručju mu sinak od bola blijed,
A kad je pred dom stig'o s mukom i jadom svim,
Mrtvo čedo bilo na grud'ma njegovim.
Jel ovo bilo nekad u lektiri? Jer mi se čini da sam to čitala, a bogme ne bih sama od sebe ušla u taj mračni tunel.


Ma šta pričam.
Koješta sam čitala, nisu me tjerali. :zubo:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Apr 2017, 19:12

Riona wrote:
04 Apr 2017, 18:30
Jel ovo bilo nekad u lektiri? Jer mi se čini da sam to čitala, a bogme ne bih sama od sebe ušla u taj mračni tunel.

Ma šta pričam.
Koješta sam čitala, nisu me tjerali. :zubo:
Ne znam je li bilo u lektiri. I ja sam koješta čitala.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

04 Apr 2017, 20:07

MmeTipfeler wrote:
04 Apr 2017, 19:12
Ne znam je li bilo u lektiri. I ja sam koješta čitala.
Koještarevićke :zubo:
Bar smo se dobro zabavljale. :raspa:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Apr 2017, 20:09

Ja se još uvijek dobro zabavljam. Dobro, ne trenutačno, ali općenito. :mig:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

04 Apr 2017, 20:34

same here. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Apr 2017, 21:48

gđa Karambol wrote:
04 Apr 2017, 12:36
Ajme, kakva krasna tema! :S
Jest. Samo ne znam po čemu spada u društvene teme, a ne u (usmenu) književnost, kao i sve priče iz narodne tradicije. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Apr 2017, 17:49

Stitch wrote:
04 Apr 2017, 21:48
Jest. Samo ne znam po čemu spada u društvene teme, a ne u (usmenu) književnost, kao i sve priče iz narodne tradicije. :raspa:
Zato što nije riječ o književnosti, nego o mitologiji odnosno mitskoj građi, bez obzira na to iz kojega izvora dolazi. Goethe teško da se može svrstati pod usmenu književnost. Bez obzira na Hasanaginicu. :raspa:
Post Reply