Predrag Matvejević

O duhovnim i materijalnim dobrima
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Feb 2017, 19:51

Otišao je danas zauvijek. Vjerojatno naš posljednji homo universalis. Tko ne zna o kome je riječ, neka pročita.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Feb 2017, 19:53

Počivao u miru. Oduvijek sam vjerovao u koncept univerzalnog čovjeka, ali malo sam takvih ljudi sretao.
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Feb 2017, 22:06

A ni ja se ne osjećam baš najbolje...
Počivao u miru, Peco.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

02 Feb 2017, 22:17

shit, ovo mi je prvi glas
još jedan manje u borbi za bolji i pravedniji svijet... :(

R.I.P.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Feb 2017, 00:14

Peđa je prije svega bio Francuz. U najboljem smislu te riječi. Sutra ću vam prevesti ovaj tekst.

Falit će mi. Jako. Dok sam znala da negdje postoji, svijet je imao smisla, u svijetu je bilo nade. Pa makar i iluzorne. :(
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Feb 2017, 00:29

Kotradikcije me posebno interesuju.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Feb 2017, 16:56

Šabović Adis wrote:
03 Feb 2017, 00:29
Kotradikcije me posebno interesuju.
Ne znam što si ovime mislio reći. :ne znam:

A malo ću i pričekati s prijevodom. Nekako nisam od volje, a vidim i da baš ne vlada pretjerani interes za intelektualce, pa makar bili i pokojni.

Uostalom, što da Miljenku kvarim posao. :p
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Feb 2017, 21:09

MmeTipfeler wrote:
03 Feb 2017, 16:56
Ne znam što si ovime mislio reći. :ne znam:

A malo ću i pričekati s prijevodom. Nekako nisam od volje, a vidim i da baš ne vlada pretjerani interes za intelektualce, pa makar bili i pokojni.

Uostalom, što da Miljenku kvarim posao. :p
Radi se o kontradikcijama Balkana, je li tako? Baš me interesuje kroz kakvu nas to vizuru gleda prosječan Francuz. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

03 Feb 2017, 23:15

Rekao sam da nam treba bosanski jezik instalirati. :kava:
Stitch
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

04 Feb 2017, 00:34

Misliš da bi pomoglo? Bolje Gugl translejt. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

11 Feb 2017, 00:07

Život je za njega bio skučen

"Njegov je život bio neprekidni povratak u budućnost: povratak u budućnost kraja i zemlje iz koje je potekao, književnosti koju je volio, politike u koju je vjerovao. Taj povratak nije nikad bio završen. On je znao da se stvari neumitno mijenjaju, da se kulture gase, a države nestaju, da povijest, kakva god bila, nije nužno opunomoćenje i opravdanje sadašnjosti, da je lutanje, stalno izgnanstvo, jedinstvena mogućnost pripadanja".

pi.ku materinu i država kad je takoreći sve što valja u novinarstvu silom prilika završilo u srpskim novostima... :(
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Feb 2017, 09:03

Novosti su odlične. A jesu li hrvatske ili srpske, nebitno je. Bitno da postoje.
Potpisi su za budale.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

11 Feb 2017, 12:39

neće ni oni još dugo...

evo još jedan dobar tekst, moraš povećalom tražit po internetu dok se u isto vrijeme saplićem o guzu Maje Šuput na svakom ćošku... :gaah:

Ostao Mile Pešorda

''Predrag Matvejević, profesor, pisac, publicist, poliglot i jedan od posljednjih angažiranih intelektualaca klasičnog europskog novecenta umro je talijanskoj, francuskoj i mediteranskoj kulturi: nedostajat će kulturi koja ga je čitala i slušala, kulturi koja ga je poštovala i voljela, kulturi koja ga je slavila i nagrađivala. Toj kulturi umro je omiljeni profesor na Novoj Sorbonni i La Sapienzi, humanist koji se otvoreno suprotstavljao diktaturama i „demokraturama“, autor Mediteranskog brevijara i Druge Venecije, dobitnik najviših francuskih i talijanskih književnih nagrada, kozmopolit i državljanin Mediterana.

Toj velikoj, širokoj kulturi umro je čovjek kojega su za Nobelovu nagradu predlagali Umberto Eco i Claudio Magris, i koji je u svojim rimskim i pariškim poštanskim sandučićima nalazio pisma vodećih europskih pisaca i intelektualaca, državnika i rimskih papa. Hrvatskoj pak kulturi umro je pisac koji je napisao mnogo knjiga, i koji je na svom zagrebačkom poštanskom sandučiću uz natpis „Svinja jugoslavenska“ našao dvije rupe od metka.

Toj maloj, tijesnoj i vlažnoj kulturi umro je tek pisac pravomoćno osuđen na uvjetnu zatvorsku kaznu zbog uvrede Mile Pešorde.
''
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Mar 2017, 11:54

je l' to onaj lazov koji je po francuskoj i drugdje kmecao da mora u zatvor jer ga ustase progone? nisam upoznat s njegovim radom nevezanim za politiku pa o tome ne mogu ali covjek koji je odlazio kad god je zapucalo i mrzio sve hrvatsko mi nece falit.
AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Mar 2017, 12:09

A 'mrzio je sve hrvatsko' zato što se nije slagao s HDZ-ovim polupismenim primitivcima, pretpostavljam? :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Mar 2017, 12:36

ajde zatomi bar nekad te bedaste porive sve svodit na politicku spiku. ovo je sazetak, zvonimir hodak:
Umro je Predrag Matvejević. Moj klijent Mile Pešorda uspio je u kaznenom postupku ishoditi protiv njega uvjetnu presudu zbog kaznenog djela klevete. Pokojnik je još za života uspio pokrenuti senilne francuske akademike lažno im prikazujući da mora u zatvor. DORH je hrabro zatražio od VSH ponavljanje postupka i bio odbijen. Dobro da nisu zatražili bezuvjetni zatvor za Pešordu. Dobro, reći ćete, čovjek je pred Božjim sudom, čemu sad ta analiza i ”klevetanje”. Zato jer je Matvejević čitav rat bio na strani agresora, a jugoslavenstvo nosio duboko u srcu. U normalnom hrvatstvu vidio je fašizam, ustaštvo i Josipovićeve ustaške zmije. Međutim, Hrvatski sabor je, na poticaj Nenada Stazića, početkom veljače, minutom šutnje odao počast deklariranom ”jugoslovenu”. Zar baš nitko od zastupnika u Hrvatskom saboru nije barem na tren osjetio sram što se odaje javno u Saboru počast djelu čovjeka koji je u mnogim svojim javnim nastupima prezirao ovu našu samostalnu Hrvatsku? Što se na dan smrti majke-heroja Kate Šoljić, koja je u Domovinskom ratu izgubila četiri sina, nije digao neki zastupnik i zatražio minutu šutnje. “ Mediteranski brevijar“ ne može izbrisati sramotno ponašanje Predraga Matvejevića prema tragično teškim vremenima stvaranja ove države. I još tragičnije je što svoje heroje zaboravljamo i marginaliziramo, a lijeve kulturnjake nekritično glorificiramo. I onda nam Ante Tomić napiše da su “Branitelji kao bankari. Nikako da im otplatimo dug. A rate su sve veće.“ A što ako jednog dana branitelji krenu u ovrhu, tražeći otplatu duga od Tomića, Jergovića, Pavičića, Pofuka, Stazića, Hribara, Lovrićke itd.? Započet će opće cmizdrenje ili Đikićevsko napuštanje zemlje. Možda prvo denunciranje Herr Schulzu. Stara jugonostalgičarska ofucana priča.
bedak koji laze, podmece, iskrivljava i onda se skriva iza intelektualizma, a brevijar cu morat procitat jednom kad potisnem sve sto znam o matvejevicu.
AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Mar 2017, 12:52

7nationarmy wrote:
03 Mar 2017, 12:36
ajde zatomi bar nekad te bedaste porive sve svodit na politicku spiku.
Ti si je sveo, ne ja. Sam si izrijekom rekao da nisi upoznat 's njegovim radom nevezanim za politiku'. Koncentriraj se malo.
7nationarmy wrote:
03 Mar 2017, 12:36
ovo je sazetak, zvonimir hodak
Aha, odvjetnik je mjera poštenja, integriteta i karaktera? Ili još bolje, tip kojem su kćerku ubili pred vratima kao opomenu mjera je poštenja, integriteta i karaktera? Nikad ti na pamet nije palo da to nije bilo zbog njegove čestitosti nego upravo obrnuto?
Potpisi su za budale.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Mar 2017, 13:31

i to znaci da sam mislio na hadezeesdepe spike? mislim na njegovu politiku lizanja guza jugoslavenstini i aktivnom radu kontra hrvatske, domace patuljke nisam rjecju spomenuo.

nemam pojma u kakve se tu konstrukcije upustas oko njegove osobne tragedije, matvejecic je lagao i klevetao i kasnije opet lagao o progonu jer je manjinac i nepocudan sto je glupost.
AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Mar 2017, 13:55

7nationarmy wrote:
03 Mar 2017, 13:31
i to znaci da sam mislio na hadezeesdepe spike? mislim na njegovu politiku lizanja guza jugoslavenstini i aktivnom radu kontra hrvatske, domace patuljke nisam rjecju spomenuo.
Aha, a to si izvukao iz guzice? Ili imaš štogod konkretnije od Hodaka?
7nationarmy wrote:
03 Mar 2017, 13:31
nemam pojma u kakve se tu konstrukcije upustas oko njegove osobne tragedije, matvejecic je lagao i klevetao i kasnije opet lagao o progonu jer je manjinac i nepocudan sto je glupost.
Ne upuštam se ni u kakve konstrukcije, samo postavljam pitanja koja tebi očito promiču. Meni je Hodaka kao čovjeka i oca žao, ali malo mu je prekasno bilo u svim novinama raspaliti s retorikom 'sve ću ja to sad razotkriti'. Prvo i osnovno, zašto se uopće petljao u nešto što je trebalo 'razotkrivati'? Drugo, nitko ga puškom nije tjerao da brani Zagorca. I treće, pravi se našao glumiti moralnu vertikalu, branio bi svakoga tko mu ponudi dobar honorar, pa i tog švercera dijamantima, velikoga ratnika koji nikad bojište nije vidio, a bio je hodajuća izložba odlikovanja i spomenica.

Tko s vragom namjerava ručak podijeliti, neka uzme dugačku, dugačku žlicu. Ti su mi tvoji 'autoriteti' dozlaboga sumnjivi. Bolje bi ti bilo da pročitaš što je Matvejević doista pisao.
Potpisi su za budale.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Mar 2017, 15:18

kaj nije dovoljno njegovih 20 otvorenih pisama izrazavanja gnusanja ustasom tudjmanom koji bije prelijepu jugoslaviju, nije dovoljno ni njegovih tribina po europi o hrvatskom nacionalizmu a na pitanje kakav je to nacionalizam braniti se od agresije pedja bi mucao i trazio uklanjanje ubacenih crnokosuljasa. zapravo me ne cudi da ga volis.

i opet nemam pojma o cemu pises, sad se bavis hodakom kojeg sam naveo samo zato da ne tipkam isto a on je dobro srocio. autoritetom ga ti prozivas, navodnici ili ne. hocu, procitati cu kao sto sam napisao, cim splasne osjecaj gadjenja kakav imam prema svim tim doseljenim i dobro prihvacenim bosancima poput frljica, jergovica i matvejevica. nisu ostali doma i 'propitkivali' jer bi ostali bez glave, dosli su tu di ih objerucke docekala orjuna i proglasila intelektualcima.
AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Mar 2017, 18:55

Mda, u pravu si. Prosječni je pučkoškolac pismeniji od tebe veleumnoga, ali ti, eto, znaš tko jest, a tko nije intelektualac. Ono je, veliš, dobro sročeno? Za tutleke poput tebe, koji su u životu jedva pedeset knjiga pročitali, vjerojatno jest. I to ti je otprilike krajnji domet, s mukom sricati slova i prepisivati pamflete.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Mar 2017, 19:31

To onaj što loše je učio, često se tukao te je u 13. godini života završio u Popravnom domu za maloljetnike u Ravnoj Gori pokraj Delnica gdje je ostao dvije godine?! :kokice:

Ravnogorac neki?! :rofl:
* Zato jer je Matvejević čitav rat bio na strani agresora, a jugoslavenstvo nosio duboko u srcu. U normalnom hrvatstvu vidio je fašizam, ustaštvo i Josipovićeve ustaške zmije.
A on, naravno, ni'ke veze s Jugoslavijom i jugoslovenstvom nema zato što je od '45. obitavao na Marsu, a tek je 80-tih, pavši s Marsa, ugazio u javni život & politiku.
Pretpostavljam da ga je lično Matvejević ovlastio da govori u njegovo ime...pogotovu kada ga više ne bude. :zvrko:

Ne čude takve konstrukcije kada dolaze od nekoga kome se po glavi motaju ove i ovakve pizdarije:
Dobro, reći ćete, čovjek je pred Božjim sudom, čemu sad ta analiza i ”klevetanje”.
Pod Hitno ga na psihofizičke provjere, da malo kod psihića slaže kockice i trokutiće i da se u javnosti pojavi s valjanim Ljekarskim...nemeremo 'vako u Euvropu! :rofl:


* Btw, nije zato jer nego zato što... :raspa:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Herbicidna
Posts: 1099
Joined: 08 Feb 2017, 17:20

03 Mar 2017, 19:39

Šabović Adis wrote:
03 Mar 2017, 19:31



* Btw, nije zato jer nego zato što... :raspa:
ajmeee kak si ga izlektorira :o
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Mar 2017, 19:45

Herbicidna wrote:
03 Mar 2017, 19:39
ajmeee kak si ga izlektorira :o
Ja sam vegan. Mjestimično. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Mar 2017, 00:20

Po načinu na koji plivamo može se ustanoviti odakle smo – s koje smo obale došli, s otoka ili poluotoka, s gornjega ili donjega toka rijeke, iz manjih ili većih zaljeva. Nisu svi najbolji plivači rođeni uz more.
Razlikuju se, na samoj obali, oni koji plivaju iz nužde od onih koji to čine samo zato što žele plivati – sve razloge zbog kojih to žele nije moguće saznati.

I ne, to nisam ja napisao. :raspa:
Potpisi su za budale.
Locked