Elokvencija

O duhovnim i materijalnim dobrima
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

05 Sep 2013, 23:42

Pa sad, ako pod elokvencijom smatramo vještinu izražavanja i prenošenja informacije, bit će da su takvi elokventni. S druge strane, obilato gestikuliranje počesto se smatra karakteristikom onih koji se ne znaju dobro izraziti riječima. A onda je tu i kulturološka uvjetovanost, odnosno poneka se gesta od kulture do kulture shvaća potpuno drugačije, oprečno čak, pa bi se nekome mogli pričiniti nekulturnima.


User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

05 Sep 2013, 23:44

da, to za razlike od kulture do kulture sam nedavno gledala na tv, ono što je u Argentini "jebemtimater" u Njemačkoj tumače kao "ovi se slažu s nama" :D
zanimljivo mi je hipoteza o gestikulaciji kao sredstvu izražavanja manje elokventnih.
ja sam nekako stekla dojam da neki ljudi jednostavno koriste sva sredstva da se izraze.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

05 Sep 2013, 23:48

Ne znam, ja nemam toliku potrebu za gestikuliranjem kad znam što govorim i kad sam sigurna u to. Gestikulirati počinjem kad mi fali verbalnih sredstva, recimo kad govorim stranim jezikom kojim se ne mogu dovoljno dobro izraziti. Onda krenu i poštapalice i gestikulacija i mahanje rukama i nogama da nešto kažem. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

06 Sep 2013, 13:12

Zekoslawa » wrote:Pa sad, ako pod elokvencijom smatramo vještinu izražavanja i prenošenja informacije, bit će da su takvi elokventni. S druge strane, obilato gestikuliranje počesto se smatra karakteristikom onih koji se ne znaju dobro izraziti riječima. A onda je tu i kulturološka uvjetovanost, odnosno poneka se gesta od kulture do kulture shvaća potpuno drugačije, oprečno čak, pa bi se nekome mogli pričiniti nekulturnima.
A i količina gestikuliranja, kao i mnoge druge komunikacijske norme, varira od kulture do kulture.

Recimo to ovako:
Engleska: Ljubazno se mole putnici da ne razgovaraju s vozačem.
Njemačka: Najstrože je zabranjeno razgovarati s vozačem.
Italija: Ne odgovarajte vozaču.

:zubo:

Frend iz Finske veli da se kod njih u javnosti ne obraćaš nikome koga ne poznaješ osim ako baš trebaš pomoć; svako se ometanje smatra napadom na tuđu intimu.

Ekstrovertiranije kulture više mašu; introvertiranije manje.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

06 Sep 2013, 13:27

Lastan » wrote: Ekstrovertiranije kulture više mašu; introvertiranije manje.

Ja sam izuzetno ekstrovertiran...mlatim rukama i kreveljim se kako bih što zornije oslikao neku priču.
:zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

06 Sep 2013, 21:32

Englezi su nekad, za vrijeme imperije, znali reći "ne pij vodu u zemljama gdje ljudi puno mašu rukama dok govore". Ima nešto u tome.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

07 Sep 2013, 22:16

Emericzy » wrote:Englezi su nekad, za vrijeme imperije, znali reći "ne pij vodu u zemljama gdje ljudi puno mašu rukama dok govore". Ima nešto u tome.

Ja sumnjam u njihov sud, engleski....nije da nisu pametni i lukavi, ali su im mahali da ih otjeraju prije nego se oni napiju vode tamo gdje su pristali brodovljem ne bi li kralju, kraljici i sebi cvaknuli stogod vrijednoga i usput nekoga poslali u vjecna lovista... :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

09 Sep 2013, 12:18

karambol » wrote:

Ja sumnjam u njihov sud, engleski....nije da nisu pametni i lukavi, ali su im mahali da ih otjeraju prije nego se oni napiju vode tamo gdje su pristali brodovljem ne bi li kralju, kraljici i sebi cvaknuli stogod vrijednoga i usput nekoga poslali u vjecna lovista... :D
Naravno da su mahali. Bez velike koristi. Englezima je preuzimanje neko vrijeme išlo izuzetno dobro. Kao nekad Rimljanima. Bolje nego poslije Amerikancima. Onog diletanta Hitlera neću ni spominjati. Sjetio se soboslikar osvajati svijet. :rolleyes:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

09 Sep 2013, 20:43

Seljak ko seljak, šta sad da se pretvaram? :zubo:

Frik sam, izgleda, nešto ko komunikacijski doktor Džekil i mister Hajd. Sa slučajno sretnutim strancima ne želim ostvarivat ikakvu (dublju) komunikaciju, bila bih najsretnija da nikad ni ne moram. Oni s kojima imadem formalne odnose (poso, birtija i tako to) misle da sam šutljiva. Oni s kojima sam prisna...pa, eto, neki mi napominju da se od mene do riječi ne more doć. Ti neki su roditelji. Prijatelji su pristojni, pa take komentare zadržavaju za sebe. :zubo:
Osim toga, sa slabo poznatim personama sam pristojna, ljubazna i uslužna. BTW, s njima sam iznimno hm...ovaj...artikulirata...jedan dirigent je silno falio moju jasnoću izgovora...mnogo dobar čoek, pjevala sam mu u zboru...o kako li je on to trpio, a sve šutke :tuzni: ...još je imo volje i falit nešto...pedagog, diplomat, gospodin. :S (Inače, ja sluha imam ko i slijepac vida. Taj zbor je bio nešto ko zvanje pod mus, morala sam zavijat u njemu.)
S poznatima psujem i gutam vokale.
Generalno...sposobna sam bit elokventna. :zubo:
Glede toga kako meni moj snimljen glas zvuči...varira to. Al uglavnom nedobro zvuči i nerijetko se ne mogu prepoznat dok mi drugi ne vele da sam to ja il dok ne prepoznam rečenice. I neam pojma zašto mi nekad glas čudno izmutira, maltene ko dečku u pubertetu...ono, sebi uglavnom zvučim loše, al navikla sam :zubo: , međutim nekad mi ovi s druge strane žice govore da imadem super glas. Ono, znalo se više puta desit da trebam nekog, pa se javi njegov kolega iz kancelarije i dok mu daje slušalicu trabunja nešto o tom kako ga treba jedna dama iznimno ugodnog glasa, il takve neke zvizdarije. (E da, s tim glasom, i jedino tad :zubo: , me ko damu krste.) Mislim, tad nekad i ja čujem da dobro zvuči, al rijetki su to petki.
Nikad se ne gledam na teveju. Neka, fala, ja imam ukusa.
Post Reply