Logika - zna li iko to? :zubo:

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

02 May 2012, 11:12

JPK » wrote: Ovo je pogrešan zaključak.

Ako ne vidiš bez toga, silogizme je najlakše provjeravati crtanjem Vennovih dijagrama.
Fakat. :no:


gonj špadi
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

02 May 2012, 11:14

barbara, celarent, darii, ferio? :misli:
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 11:31

Almost Rosey » wrote:barbara, celarent, darii, ferio? :misli:
eee, to to to! :D

al mene ne zanimaju nazivi tih tipova, mene naziva sama logika! :zubo:
doduše, zanimala me, sad sam shvatila, sad me zaboli...al objašnjavam ovima koje sam navukla :rofl:
meg ti je glupa!!! :xlux:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

02 May 2012, 11:41

Mulica » wrote: doduše, zanimala me, sad sam shvatila, sad me zaboli...al objašnjavam ovima koje sam navukla :rofl:
:rofl: :cerek: :cerek: :cerek:

S logikom, bez logike, ostala si uvijek ista :o
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 12:14

BoDerek » wrote: :rofl: :cerek: :cerek: :cerek:

S logikom, bez logike, ostala si uvijek ista :o
i ova suza na licu moooooooooooooom.... :koka:
meg ti je glupa!!! :xlux:
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

02 May 2012, 12:36

Mulica » wrote:e sad, ovo gore je logično i bez znanja same logike. ono što mene muči je prepoznat ove veće i manje pojmove.
Ako se ispitivač drži tradicionalnog zapisa, onda je lako 'prepoznati': srednji član je ono što se pojavljuje u obje premise, predikat konkluzije se nalazi u prvoj premisi, a subjekt konkluzije u drugoj premisi; tj. tradicionalno zapisan silogizam je uvijek oblika

P-M
M-S

S-P


S tim da očito postoje 4 permutacije ovih PM i MS u premisama, i to su onda 4 oblika silogizama, od kojih je Aristotel iz nekog razloga nabrojao samo 3. :confused:
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 12:50

nodens » wrote:
Ako se ispitivač drži tradicionalnog zapisa, onda je lako 'prepoznati': srednji član je ono što se pojavljuje u obje premise, predikat konkluzije se nalazi u prvoj premisi, a subjekt konkluzije u drugoj premisi; tj. tradicionalno zapisan silogizam je uvijek oblika

P-M
M-S

S-P


S tim da očito postoje 4 permutacije ovih PM i MS u premisama, i to su onda 4 oblika silogizama, od kojih je Aristotel iz nekog razloga nabrojao samo 3. :confused:
evo, prvi koji je skužio što sam uopće pitala! :S :S :S
hvala, skužila sam u međuvremenu, rekoše mi tamo ..i da, pogledala sam zadatke, drži se tradicionalnog zapisa! :D
aristotel nije priznavao četvrti oblik, mislim da je to bio:
PM
SM
zbog čega, ne znam...nije mi se dalo čitat to! al mislim da se taj može lako prevest na onaj oblik:
MP
MS
pa iz tog razloga njega nije uzimao kao poseban obliik - ako me pamet dobro služi, to je objašnjenje! :zubo:


enivej, hvala svejedno! :D
meg ti je glupa!!! :xlux:
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

02 May 2012, 12:59

Mulica » wrote: evo, prvi koji je skužio što sam uopće pitala! :S :S :S
hvala, skužila sam u međuvremenu, rekoše mi tamo ..i da, pogledala sam zadatke, drži se tradicionalnog zapisa! :D
aristotel nije priznavao četvrti oblik, mislim da je to bio:
PM
SM
zbog čega, ne znam...nije mi se dalo čitat to! al mislim da se taj može lako prevest na onaj oblik:
MP
MS
pa iz tog razloga njega nije uzimao kao poseban obliik - ako me pamet dobro služi, to je objašnjenje! :zubo:


enivej, hvala svejedno! :D
Nema na čemu, ali pobrkala si ovog koji Aristotel nije poznavao; radi se o

P-M
M-S
---
S-P


Svi Grci su ljudi
Svi ljudi su smrtni.
----
Neka smrtna bića su Grci.

:cerek: To je jako slično kao prvi oblik, samo su subjekt i predikat u konkluziji obrnuti. Valjda Aristotelu nije palo na pamet da se i na taj način nešto može zaključiti.
Last edited by nodens on 02 May 2012, 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

02 May 2012, 13:00

Ovo je jedan od onih trenutaka kad odlučim da ću ja sad sjedit i bit lijepa.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

02 May 2012, 13:13

kuki » wrote:Ovo je jedan od onih trenutaka kad odlučim da ću ja sad sjedit i bit lijepa.
Mene boli mozak od ovoga. Tj. boli prije nego pokušam shvatiti, opire se pokušaju. Tako je i s brojkama.
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 13:23

nodens » wrote:
Nema na čemu, ali pobrkala si ovog koji Aristotel nije poznavao; radi se o

P-M
M-S
---
S-P


Svi Grci su ljudi
Svi ljudi su smrtni.
----
Neka smrtna bića su Grci.

:cerek: To je jako slično kao prvi oblik, samo su subjekt i predikat u konkluziji obrnuti. Valjda Aristotelu nije palo na pamet da se i na taj način nešto može zaključiti.
aha, dobro onda! :zubo:
čitala sam to jučer, al sam zaboravila koji je točno on odjebao...znam da ga se moglo prevest na onaj neki drugi tip...zato ga valjda nije priznao! :ne zna:
enivej, zaboli me :raspa: to me neće pitat :rofl:
meg ti je glupa!!! :xlux:
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 13:24

kuki » wrote:Ovo je jedan od onih trenutaka kad odlučim da ću ja sad sjedit i bit lijepa.
ex anais wrote:
Mene boli mozak od ovoga. Tj. boli prije nego pokušam shvatiti, opire se pokušaju. Tako je i s brojkama.

kad shvatite, onda bude super vježbati vlastiti mozak s tim! :cerek:
ozbiljno :rofl:
meg ti je glupa!!! :xlux:
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

02 May 2012, 13:30

Mulica » wrote: aha, dobro onda! :zubo:
čitala sam to jučer, al sam zaboravila koji je točno on odjebao...znam da ga se moglo prevest na onaj neki drugi tip...zato ga valjda nije priznao! :ne zna:
enivej, zaboli me :raspa: to me neće pitat :rofl:
Me'ščini da ga je jednostavno smetnuo s uma, išao je vjerojatno logikom, ako zanemarimo poredak premisa jer je to samo pitanje zapisa - u jednom obliku je srednji član u obje premise 'subjekt', u drugom obliku je srednji član u obje premise 'predikat' - a u trećem obliku je u jednoj premisi subjekt, a u drugoj predikat. To je dakle 3 oblika - gdje bi bio četvrti? :zubo:
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

02 May 2012, 13:39

Mulica » wrote: kad shvatite, onda bude super vježbati vlastiti mozak s tim! :cerek:
ozbiljno :rofl:
:cerek: A jesi li naišla na one glavolomke od onog ludog Lewisa Carrolla? BTW, lika koji bi za današnje pojmove imao pomalo 'sumnjivu' fascinaciju spram malodobnih curica... :rofl:

http://www.math.hawaii.edu/~hile/math100/logice.htm

Paz ovo:

I despise anything that cannot be used as a bridge.
Everything, that is worth writing an ode to, would be a welcome gift to me.
A rainbow will not bear the weight of a wheelbarrow.
Whatever can be used as a bridge will bear the weight of a wheelbarrow.
I would not take, as a gift, a thing that I despise.


:rofl: Zaključak: A rainbow is not worth writing an ode to. :rofl:


Ili ovo:

No kitten, that loves fish, is unteachable.
No kitten without a tail will play with a gorilla.
Kittens with whiskers always love fish.
No teachable kitten has green eyes.
No kittens have tails unless they have whiskers.
-------------------
No kitten with green eyes will play with a gorilla.


Ovog primjera se sjećam iz jednog prastarog udžbenika logike gdje se prevoditelju potkrala greška u prevođenju, što je mene izluđivalo jer se nisam mogao (tada, LOL, davno je to bilo) dosjetiti da je i to moguće :rofl: . Naime, bilo je prevedeno ovako:

Nijedna maca koja voli ribu, nije takva da je ne možemo nešto naučiti. Nijedna maca bez repa neće se igrati s gorilom. Mace s brcima uvijek vole ribu. Nijedna maca koju možemo nešto naučiti, nema zelene oči. Nijedna maca nema rep, ako ima brkove. Prema tome, nijedna maca sa zelenim očima, neće se igrati s gorilom.

I to je bilo navedeno pod 'ispravni zaključak kojeg je teško provjeriti'. :rofl: Ne samo teško, nego nemoguće, zbog ovog 'ako ima brkove', gdje je trebalo stajati 'ako NEMA brkove' - inače se ništa ne može zaključiti. :rofl:
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 14:07

nodens » wrote:
Me'ščini da ga je jednostavno smetnuo s uma, išao je vjerojatno logikom, ako zanemarimo poredak premisa jer je to samo pitanje zapisa - u jednom obliku je srednji član u obje premise 'subjekt', u drugom obliku je srednji član u obje premise 'predikat' - a u trećem obliku je u jednoj premisi subjekt, a u drugoj predikat. To je dakle 3 oblika - gdje bi bio četvrti? :zubo:
ovaj tvoj treći bi bili treći i četvrti onda!
ovisno U KOJOJ se premisi nalazi srednji član kao subjekt...dal u prvoj ili u drugoj! prema tome postoje četiri! :o
al dobro, čim je ova moja iz filozofije toliko ushićeno pričala o aristotelu, konkluzija je da je taj bio malo pomaknut :zubo: :rofl: ma ti filozofi vole bit posebni, on je išao bit drugačiji od drugih :rolleyes:
meg ti je glupa!!! :xlux:
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 14:29

nodens » wrote:
:cerek: A jesi li naišla na one glavolomke od onog ludog Lewisa Carrolla? BTW, lika koji bi za današnje pojmove imao pomalo 'sumnjivu' fascinaciju spram malodobnih curica... :rofl:

http://www.math.hawaii.edu/~hile/math100/logice.htm
nisam hebote, što ti je...oće mi glava puknit od toga :eek: :rofl:
sad mi je postalo zanimljivo ovo...al kvragu, ovaj lik je zajeban to temelja :S
kvragu, mozak me zaboli dok skužim sve!

i 3 pojma su mi puno, kamoli 4-5 pojmova u 5-6 premisa :rofl:
meg ti je glupa!!! :xlux:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

02 May 2012, 22:06

Mulica » wrote:



kad shvatite, onda bude super vježbati vlastiti mozak s tim! :cerek:
ozbiljno :rofl:
Imam sise, boli me kurac. Ili tako nešto. :D


Drugi put ću. :o
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

02 May 2012, 22:44

kuki » wrote: Imam sise, boli me kurac. Ili tako nešto. :D
:rofl:
Meni je to skroz logično. :cerek:

I ja imam sise i luksuz da ne moram bit pametna. :raspa:
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 23:01

imam i ja sise jebo vas! :madkava:

imam veće od kuki :mirko: :misli:
kuki, jesu moje veće? koliko si ih dobro promotrila? :o
enivej, imam sise..sad sam u potrazi za pameću! evo, komad sam našla! :raspa:
meg ti je glupa!!! :xlux:
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

02 May 2012, 23:03

Pa imamo i mi pamet. Uz sise. Fora je u tome što ju ne treba naprezat kad imaš sise. Kad si pametna, brzo to skužiš. :o
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

02 May 2012, 23:20

ništa ja ne razumim šta govoriš :o
ja imam sise :o
meg ti je glupa!!! :xlux:
Post Reply