Nije u genima sve...

Blago onom tko rano poludi
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 21:09

Za sve je dakako kriv Šabo, to ne treba posebno ni naglašavati. :D Da nije stavio link na članak o slučaju u Americi, i još usto u Teksasu, zemlji muževnih i šutljivih kauboja, ne bih uopće počela razmišljati o ovoj problematici.

Dakle, možete se zabavljati i pretraživati linkove na koje vodi ova priča, a možete i uguglati james + jude + luna pa ćete dobiti još mnogo stavova, izvještaja i mišljenja. Uglavnom kršćanskih i onih koji čitatelja potiču na dobre želje za spas malog Jamesa.

Kao prvo, američki psiholozi, pa onda i svi ostali za njima, razlikuju transseksualnosst (zašto ne transspolnost?) i transrodnost. Razlika je, ako sam dobro shvatila, u stupnju samoprihvaćanja i samoopredjeljenja. I transseksualne i transrodne osobe nezadovoljne su primarnim spolnim karakteristikama s kojima su došli na ovaj svijet, samo što ih se prva grupa jasno i glasno odriče i želi ih zamijeniti onim „drugim“ karakteristikama, a druga smatra da ih je priroda zeznula pa su zbog toga nesretni.

E, sad, jebiga, kod ljudi u fizičkom pogledu postoje tri mogućnosti: ženske i muške spolne karakteristike, primarne i sekundarne, te hermafroditizam. Pravi je hermafroditizam prilično rijedak, ali postoji i tretira se kao anomalija koju treba liječiti. Za tu će se mogućnost, kad bi se to i moglo pri stupnju današnje medicine, malo tko odlučiti.

I tako smo od rođenja „osuđeni“ na žensko ili muško obličje, odnosno fizički smo predodređeni za neki spol. No u glavi možemo, kažu, pripadati rodu koji se ne poklapa ili se bar u potpunosti ne poklapa sa spolom. Nekada se to, jasno i glasno, zvalo biseksualnošću odnosno ženskom ili muškom homoseksualnošću – odbijam pojam „homoseksualac“ upotrebljavati isključivo za muškarce, a žene nazivati „lezbijkama“. Ha! Kako nas jezik odaje: i tu pokušavamo bipolarizirati.


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 21:13

Pišem u dva posta da ne bi bilo predugo.

No nije to ništa novo, samo se starim pojmovima nadijevaju nova imena. Odnosno staro se pitanje promatra kroz novu prizmu. Valjda zato da bi se imalo o čemu trkeljati. :D

U knjizi Kako ga je priroda stvorila koje sam se sjetila u vezi s ovim Šabinim člankom opisuje se sličan slučaj: dječak kojega su pokušali pretvoriti u djevojčicu, samo što na tome nije inzistirala majka koja, čini se, pripada u psihijatrijsku ustanovu, nego je takvo rješenje sugerirano roditeljima nakon što je kirurg zeznuo stvar prilikom obrezivanja pa je dečko ostao bez tintilinića.

E, sad, ni u pogledu biološke podjele (muško : žensko) nije dokraja razjašnjeno kako do nje dolazi. Da postoji muški (XY) i ženski (XX) genotip no čini se da ipak isprva postoji fetus kod kojega tijekom razvoja dolazi do spolne diferencijacije, to jest razvija se u muškom odnosno ženskom smjeru. No postoje i razne međukombinacije, ali to vam ostavljam da izguglate.

U navedenoj knjizi spominjali nekakvi prenatalni elementi i faktori kojima se određuje ne djetetov spol, nego njegovo opredjeljenje. Vjerojatno bi u ovom slučaju trebalo upotrijebiti pridjev rodno. Dakle, nikakvi naknadno dodani hormoni ne mogu muško pretvoriti u žensko ili obratno.

Priča se, očito, ne odvija na hormonalnoj i/ili genetskoj razini. Nego u mozgu. Pri čemu je društveno određenje ponekad više smetnja nego pomoć.

Kaže već Tennyson:

Man for the field and woman for the hearth:
Man for the sword and for the needle she:
Man with the head and woman with the heart:
Man to command and woman to obey;
All else confusion
.

Pri čemu je confusion bitna riječ, bitan pojam. Bar za Tennysona. A ta se zbrka onda pojavljuje na milijun mjesta: u brakovima gdje žena, kako kažu, „nosi hlače“, u prilikama gdje je muškarac pokaže lošijim vozačem od žene – you name it.

Međutim, nije u tome problem. Homoseksualnost je urođena iako tzv. homoseksualni gen ne postoji, ali postoji kombinacija koja dovodi do takva „opredjeljenja“. Drugim riječima, homoseksualna se osoba rađa, ne opredjeljuje se, ono, ja sam od danas odlučio odnosno odlučila da ću voljeti isti spol. Moguće je: danas sam otkrio odnosno otkrila da me društvo zajebava i upućuje u pogrešnom smjeru, no to je već nešto drugo. (V. Tennysona.) Jesu li transseksualnost i transrodnost doista pitanje opredjeljenja, dakle, jesu li društveno uvjetovane odnosno društveno suzbijane ili je u pitanju biologija?

Moj je stav da je posrijedi psihologija, um, mozak. Demantirajte me. :top:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Dec 2018, 21:00

what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Dec 2018, 22:06

haram wrote:
17 Dec 2018, 21:00
Zašto bi te demantirali? :ne zna:
Recimo zato što je Freud tvrdio kako je biseksualnost, no nije tu riječ upotrebljavao u današnjem značenju, nego kao mogućnost da se razvijemo kao muško odnosno žensko, a onda nas društvo preusmjeri. :D

Međutim, na linku koji si stavio razvoj "muškog" odnosno "ženskog" mozga ovisi o hormonima. Zašto onda u slučaju Davida (Brucea) Reimera dodavanje "ženskih" hormona od njega nije stvorilo ženu?

Ili evo ti mojega primjera. Zašto ja, iako sam po spolnoj orijentaciji čisto žensko, definitivno straight, žensko tijelo smatram ljepšim od muškoga? Dobro, neki grčki kipovi mogu se smatrati izuzecima, ali muškarac kao muškarac meni je ružan. Što da vam radim? Bili ste daleko ljepši dok ste se oblačili u svilu i čipku. :cerek:

I najvjerojatnije nisam jedina žena koja tako razmišlja.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Dec 2018, 11:43

MmeTipfeler wrote:
17 Dec 2018, 22:06
Međutim, na linku koji si stavio razvoj "muškog" odnosno "ženskog" mozga ovisi o hormonima. Zašto onda u slučaju Davida (Brucea) Reimera dodavanje "ženskih" hormona od njega nije stvorilo ženu?
Šta, sad još da i čitam linkove koje stavljam?
Ne, nije stvar samo u hormonima.
MmeTipfeler wrote:
17 Dec 2018, 22:06
Ili evo ti mojega primjera. Zašto ja, iako sam po spolnoj orijentaciji čisto žensko, definitivno straight, žensko tijelo smatram ljepšim od muškoga? Dobro, neki grčki kipovi mogu se smatrati izuzecima, ali muškarac kao muškarac meni je ružan. Što da vam radim? Bili ste daleko ljepši dok ste se oblačili u svilu i čipku. :cerek:

I najvjerojatnije nisam jedina žena koja tako razmišlja.
I zaš' sam ja sad proveo čitavo prijepodne fotkajući se po kupaonici??
Pa svakom je muškarac kao muškarac ružan, i žena kao žena... meni recimo je ljepši moj bicikl od ženskog tijela, zato i pazim gdje ga naslanjam... ali, to nije sve! :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Dec 2018, 14:21

Hoćemo fotku bicikla! :cheer:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Dec 2018, 07:35

Kako, zaboga, ljudsko tijelo nije lijepo?! Michelangelo, Bernini, pa i stariji kipovi (Nika sa Samotrake) - što je to nego harmonija, posvemašnji sklad i red?

Bicikl? U top ću vas staviti! :o
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Dec 2018, 12:21

Stitch wrote:
19 Dec 2018, 07:35
Kako, zaboga, ljudsko tijelo nije lijepo?! Michelangelo, Bernini, pa i stariji kipovi (Nika sa Samotrake) - što je to nego harmonija, posvemašnji sklad i red?

Bicikl? U top ću vas staviti! :o
Nika sa Samotrake nije muško. :B
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Dec 2018, 14:09

Ali jest predivna. Fascinantno djelo, čije god bilo. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Dec 2018, 18:07

Stitch wrote:
19 Dec 2018, 14:09
Ali jest predivna. Fascinantno djelo, čije god bilo. :cerek:
Samo što ovdje ne govorimo o tome, umjetnička dušice. :B

Ja sam gore ustvrdila da mi je muško tijelo ružnije od ženskoga, ali da mi zbog toga ne pada na pamet ševiti se sa ženom. Pri tome govorim o stvarnome muškom tijelu, ne o predivnim kipovima koji su zapravo ideja izražena u kamenu. Ili već nečemu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Dec 2018, 18:28

haram wrote:
18 Dec 2018, 11:43
Šta, sad još da i čitam linkove koje stavljam?
Ne, nije stvar samo u hormonima.
Upravo o hormonima govori članak na linku koji nisi pročitao. :D

Kaže:

Male and female fetuses vary in the level of this sex hormone (i. e. testosterone).

Pa onda dalje objašnjava kako se fizičke spolne karakteristike kod fetusa razvijaju u početku trudnoće, a rodne karakteristike, premda ne precizira o kojim je karakteristikama riječ, nego samo kaže gender identity.

Poslije se u članku raspreda o strukturi mozga, neuralnim mehanizmima i amigdalama, a da se pritom nigdje ne kaže da sve to nije bazirano na već spomenutoj količini testosterona. Ako se ne kaže da nije, onda ili jest bazirano ili je članak smušeno napisan. Zato zaključak i jest onakav kakav se mogao očekivati - ni vrit ni mimo:

A slew of studies indicate that neurological factors greatly influence sexual orientation. The functionalities of regions in the brain like the amygdala and the hypothalamus have been proven to be determined genetically and are influenced by hormones. Developments in these regions kick in even before an individual learns cognitive skills or is exposed to environmental and educational settings. But scientists still do not negate the role of environmental factors.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Dec 2018, 02:15

MmeTipfeler wrote:
19 Dec 2018, 18:07
Ja sam gore ustvrdila da mi je muško tijelo ružnije od ženskoga, ali da mi zbog toga ne pada na pamet ševiti se sa ženom. Pri tome govorim o stvarnome muškom tijelu, ne o predivnim kipovima koji su zapravo ideja izražena u kamenu. Ili već nečemu.
Ideju (tj. materiju) ne možeš odvojiti od forme. Ako ti je lijep kip koji prikazuje muškarca, onda ti je lijep i muškarac. Pogotovo što možeš pretpostaviti da je kao model poslužio neki stvarni, konkretni primjerak mužjaka. Grci i Rimljani, sjeti se, njegovali su kult tijela. Potonji iz praktičnih razloga, trebalo je odgajati vojnike i stalno ratovati, ali to ne mijenja činjenicu da su ljudi u globalu prije bili ljepši, zdraviji, funkcionalniji... nego danas. Nije to samo ideja, bila je to stvarnost.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Dec 2018, 07:53

Stitch wrote:
20 Dec 2018, 02:15
Ideju (tj. materiju)...
Ti ideju poistovjećuješ s materijom? :eek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Dec 2018, 09:05

Ne ja, Aristotel. Materija i forma, svrha i kretanje. Sjećaš se toga? ;)

U umjetnosti drukčije i ne možeš gledati, ona je samo oponašanje ideja. Materijalni adekvat. Zato se estetika njima i ne bavi, nju zanima isključivo sklad toga što možeš vidjeti, opipati, ticalima dotaknuti... :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Dec 2018, 14:07

Stitch wrote:
20 Dec 2018, 09:05
Ne ja, Aristotel. Materija i forma, svrha i kretanje. Sjećaš se toga? ;)
Nije baš tako rekao. Tvrdio je da su stvar i njezin oblik nerazdvojivi, da ne postoji ideja neovisno od materije, kao što je mislio Platon.
U umjetnosti drukčije i ne možeš gledati, ona je samo oponašanje ideja. Materijalni adekvat. Zato se estetika njima i ne bavi, nju zanima isključivo sklad toga što možeš vidjeti, opipati, ticalima dotaknuti... :D
Kao što rekoh, platonovski idealizam, samo što posao demijurga ovdje obavlja umjetnik.

Odluči se. :mig:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Dec 2018, 16:23

Možda nisam bio dovoljno precizan, dopuštam mogućnost. :D

Kod Platona ideje su jedno (vječne, nepromjenjive itd.), materija drugo (slike i sjene ideja), a umjetnost treće (slike slika i sjene sjena). Kod Aristotela ideje su jedno, materija isto to - samo u materijalnom svijetu, a umjetnost je oponašanje koje ima jednaku vrijednost kao filozofija (ontologija) i matematika - čiji su diskurz upravo ideje.

Umjetnost kod Aristotela ima dakle svrhu, dočim kod Platona nudi iskrivljenu sliku stvarnosti pa umjetnike iz njegova svijeta treba protjerati i odbaciti kao varalice, prodavače magle.

Bolje tako? :)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

29 Dec 2018, 01:13

MmeTipfeler wrote:
19 Dec 2018, 18:28
Upravo o hormonima govori članak na linku koji nisi pročitao. :D

Kaže:

Male and female fetuses vary in the level of this sex hormone (i. e. testosterone).

Pa onda dalje objašnjava kako se fizičke spolne karakteristike kod fetusa razvijaju u početku trudnoće, a rodne karakteristike, premda ne precizira o kojim je karakteristikama riječ, nego samo kaže gender identity.

Poslije se u članku raspreda o strukturi mozga, neuralnim mehanizmima i amigdalama, a da se pritom nigdje ne kaže da sve to nije bazirano na već spomenutoj količini testosterona. Ako se ne kaže da nije, onda ili jest bazirano ili je članak smušeno napisan. Zato zaključak i jest onakav kakav se mogao očekivati - ni vrit ni mimo:

A slew of studies indicate that neurological factors greatly influence sexual orientation. The functionalities of regions in the brain like the amygdala and the hypothalamus have been proven to be determined genetically and are influenced by hormones. Developments in these regions kick in even before an individual learns cognitive skills or is exposed to environmental and educational settings. But scientists still do not negate the role of environmental factors.
Nemreš znanstveni članak tumačiti po tome što nije napisano, to je krajnje apsurdno. I sama navodiš da postoji masa studija koje pokazuju na neurološke faktore (ma šta to značilo), i da znanstvenici ne negiraju ulogu okoline.
Dakle, zbilja nije stvar samo u hormonima. Po pitanju homoseksualnosti, mislim.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Dec 2018, 07:52

haram wrote:
29 Dec 2018, 01:13
Nemreš znanstveni članak tumačiti po tome što nije napisano, to je krajnje apsurdno.
Itekako mogu: to znači članak nije iscrpan ili da je neprecizan. Dvije su mogućnosti: testosteron (1) stoji iza svega što se poslije navodi ili (2) ne stoji iza svega što se poslije navodi. U oba slučaja trebalo je jasno reći što je u pitanju po autorovu mišljenju. Inače se stvara dojam da autor zastupa prvu mogućnost.
Dakle, zbilja nije stvar samo u hormonima. Po pitanju homoseksualnosti, mislim.
Nije riječ (samo) o homoseksualnosti, nego o seksualnosti općenito. Bar za mene. Priča je zapravo počela od mogućnosti promjene (zamjene) spola, od razlike između spola i roda (osim u gramatičkom smislu).
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Dec 2018, 12:26

MmeTipfeler wrote:
29 Dec 2018, 07:52
Itekako mogu: to znači članak nije iscrpan ili da je neprecizan. Dvije su mogućnosti: testosteron (1) stoji iza svega što se poslije navodi ili (2) ne stoji iza svega što se poslije navodi. U oba slučaja trebalo je jasno reći što je u pitanju po autorovu mišljenju. Inače se stvara dojam da autor zastupa prvu mogućnost.
Pa i kaže se: neurološki faktori, i spominje se koji i kako. Hormoni su tek posljedica, a ne uzrok kako ti to ovdje interpretiraš.
MmeTipfeler wrote:
29 Dec 2018, 07:52
Nije riječ (samo) o homoseksualnosti, nego o seksualnosti općenito. Bar za mene. Priča je zapravo počela od mogućnosti promjene (zamjene) spola, od razlike između spola i roda (osim u gramatičkom smislu).
U psihološkom smislu, preciznije.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply