Povezanost odnosa prema prirodi i mentalnog stanja

Blago onom tko rano poludi
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

11 Jun 2018, 19:07

Naslov je radi naslova a jezični nazi nek popravlja ako mu se popravlja.

Tema je sljedeća:

Odnos prema prirodi i odnos prema nutarnjem sebi - jest ili nije povezano? Jel ukazuje na problem i poremećaj ili su prirodnjaci samo novi trendseteri?

Ja prirodu ne doživljavam. Nimalo. Svejedno mi je jesam li u kafiću koji gleda na more ili na kontejner. Uopće ne doživljavam prirodne ljepote. Moj najveći dodir s prirodom je plivanje i sunčanje na plaži. Kad trčim radije trčim ulicom nego parkom. Branje šparoga mi je kazna a isto tako i ribolov. Ne pada mi na pamet šetanje po šumi. Planinarenje nedajbože.

I kako da se ja sad osjećam ( a osjećam se skroz dobro) kad mi svi kažu da imam neki unutarnji otpor i da to trebam riješiti i otkriti odakle dolazi. Ja kažem da ja znam da je to otpor jer ne volim prirodu ali ne mislim rješavati ništa jer mi je skroz dobro. Preporučuju mi šetnju uz more da se povežem i smirim. Ja mjesecima ne izađem do mora koje mi je 20m od kuće i ne poželim to.

Jel to fakat problem i nema mi spasa ili je to skroz u redu?

Molim prirodnjake da mi ne spominju svoje izlete i gušte uz Savu/Dravu/Koranu/Papuk/velebit jer me to ne zanima. Zanima me u čemu je stvar? Zašto mi je priroda dosadna i nimalo privlačna...

Nemoj da mi sad neko kaže "jooj, ja obožavam raditi u vrtu/šetati pse po šumi ili volim lov". Znam da volite i ja vam zbog toga neću reći da niste normalni i da imate poremećaj ko što se meni stalno čude zašto ne volim do Zagreba starom ličkom nego mi je draži autoput...


kurvanjski avatar, a
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Jun 2018, 19:37

Pa ako ti je more na 20 metara od kuće, onda si blisko povezana s prirodom. Što ti više treba? :raspa:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

11 Jun 2018, 20:00

MmeTipfeler wrote:
11 Jun 2018, 19:37
Pa ako ti je more na 20 metara od kuće, onda si blisko povezana s prirodom. Što ti više treba? :raspa:
To i ja kažem. Samo što ja to more nit čujem nit vidim. :raspa:

Poziv u šetnju uz more ili u šumu, vožnju bajkom ću glatko i s gnušanjem odbiti.

Međutim, poziv na kavu ili piće neću nikad odbiti makar to bio kafić uz parkiralište trgovačkog centra ili birtija žnj kategorije.

Prošle godine me muž pokušao odvesti na izlet na neko navodno "čarobno" mjesto u podnožju Velebita. Proplakala sam veći dio puta koja su prolazila kroz taj nenaseljeni divlji dio. Nisam otvoreno pokazivala nezadovoljstvo, samo sam bila vrlo snuždena. Nisam uopće ubrala prirodne ljepote i još sam fascinirana tom fasciniranošću prirodom.
kurvanjski avatar, a
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

11 Jun 2018, 20:12

Donna Sole wrote:
11 Jun 2018, 19:07
Naslov je radi naslova a jezični nazi nek popravlja ako mu se popravlja.
Popravljeno. :zubeki:
Stitch
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

11 Jun 2018, 20:33

Falat ko bratu.

Inače da dodam glede prirode. Recikliram otpad a i odvajam. Nastojim ne zagađivati vodu.
Malo koristim plastiku.

Vozim auto. Kuću čistim prirodnim preparatima. Nastojim što više biti eko i natur. ( :lol: )

Ali daleko od šuma i planina, mora i njiva, livada i tako to... :brukica:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Jun 2018, 23:40

Ja sam ti sličan. Ergo, normalna si. :D

Ne volim robinzonski turizam, održavanje vrta, ideju da imam vikendicu oko koje ću saditi voćke... Općenito, nimalo me ne zanima sve što je s biljem povezano. Ne volim ga ni u hrani. :o
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Jun 2018, 08:17

Ja bih jako voljela imati kuću s veeeeelikom okućnicom, vrtove i voćnjake, po mogućnosti i jezerce u blizini. Kao i sluge ili robove koji će sve to održavati - okopavati povrtnjak, kositi travu, šišati grmlje, obrezivati drveće, donositi kuharici domaće proizvode, a ja da ležim na terasi, pijuckam kavu, čitam knjige, mazim pse, a kad nam ljenčarenje dojadi, odemo i prošećemo se.

Idealan suživot s prirodom. :top:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Jun 2018, 08:18

Donna Sole wrote:
11 Jun 2018, 19:07
Naslov je radi naslova a jezični nazi nek popravlja ako mu se popravlja.

Tema je sljedeća:

Odnos prema prirodi i odnos prema nutarnjem sebi - jest ili nije povezano? Jel ukazuje na problem i poremećaj ili su prirodnjaci samo novi trendseteri?

Ja prirodu ne doživljavam. Nimalo. Svejedno mi je jesam li u kafiću koji gleda na more ili na kontejner. Uopće ne doživljavam prirodne ljepote. Moj najveći dodir s prirodom je plivanje i sunčanje na plaži. Kad trčim radije trčim ulicom nego parkom. Branje šparoga mi je kazna a isto tako i ribolov. Ne pada mi na pamet šetanje po šumi. Planinarenje nedajbože.

I kako da se ja sad osjećam ( a osjećam se skroz dobro) kad mi svi kažu da imam neki unutarnji otpor i da to trebam riješiti i otkriti odakle dolazi. Ja kažem da ja znam da je to otpor jer ne volim prirodu ali ne mislim rješavati ništa jer mi je skroz dobro. Preporučuju mi šetnju uz more da se povežem i smirim. Ja mjesecima ne izađem do mora koje mi je 20m od kuće i ne poželim to.

Jel to fakat problem i nema mi spasa ili je to skroz u redu?

Molim prirodnjake da mi ne spominju svoje izlete i gušte uz Savu/Dravu/Koranu/Papuk/velebit jer me to ne zanima. Zanima me u čemu je stvar? Zašto mi je priroda dosadna i nimalo privlačna...

Nemoj da mi sad neko kaže "jooj, ja obožavam raditi u vrtu/šetati pse po šumi ili volim lov". Znam da volite i ja vam zbog toga neću reći da niste normalni i da imate poremećaj ko što se meni stalno čude zašto ne volim do Zagreba starom ličkom nego mi je draži autoput...
Nemaš ti nikakav otpor prema prirodi nego alergiju prema kenjatorima koji pripisujući koješta koječemu sluđuju sve oko sebe...kao što su i sami sluđeni. :o
Moj stari je vazda rek'o: Sine, đe čuješ da vodu i vazduh hvale, livade i planine, bježotalen što te noge nose! :mudri:
:rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Jun 2018, 09:07

Šabović Adis wrote:
12 Jun 2018, 08:18
Moj stari je vazda rek'o: Sine, đe čuješ da vodu i vazduh hvale, livade i planine, bježotalen što te noge nose! :mudri:
:rofl: :rofl:
To se danas već pretvara u kult. I ne mislim samo na ove što preživljavaju u prirodi, ne znam kako se zovu, uče kako se pali vatra bez šibica i lovi hrana bez odlaska u špeceraj, nego općenito na njuejdžovski stav koji samo ponavlja Rousseaua, a i to bez pravoga razumijevanja.

Super mi je kad se netko raspriča o divotama života u divljini, a doma ni ziherung ne zna promijeniti. I obično se takve priče aktualiziraju ljeti, kada nigdje nema ni kiše, ni vjetra, ni snijega pa najgore što ti se može dogoditi jest da te izgrizu komarci. :rolleyes:

Ja hoću toplu vodu, hoću špaher na struju i/ili plin, hoću kadu i tuš, hoću mašinu za suđe i veš. Tko neće, neka se vrati loviti mamute. :mad:

Za razliku od Donne, meni nije skroz mrsko otići u šetnju po šumi, no bih li se u to upuštala da ne vidim koliko ove moje beštije uživaju u tome, zbilja ne znam. Vjerojatno ne bih. Baš kao što ne bih ni izlazila iz kuće i gacala po blatu ili snijegu. I svaki put osjetim se zadovoljno. Je li to zato što sam učinila dobro djelo i zvijerima pružila ono što im treba ili zato što sam provela nekoliko sati u prirodi, ne znam.

No isto tako primjećujem da u prirodu odlazi sve više ljudi kojima bi mjesto bilo u ustanovi zatvorenog tipa. Najozbiljnije. Ili bar u savjetovalištu za odnose s drugima.

Grlite drveće, šećite po šumama, uživajte u prirodi - to će vam pomoći da riješite unutarnji nemir koji vas muči. Ma da ne bi! Lupi ga po glavi, daj mu apaurinček ili rakijicu, što ti je već pri ruci, pa neka malo odspava, a ne da ide okolo i gnjavi ljude. :cerek:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

12 Jun 2018, 09:18

MmeTipfeler wrote:
12 Jun 2018, 09:07

No isto tako primjećujem da u prirodu odlazi sve više ljudi kojima bi mjesto bilo u ustanovi zatvorenog tipa. Najozbiljnije. Ili bar u savjetovalištu za odnose s drugima.

Grlite drveće, šećite po šumama, uživajte u prirodi - to će vam pomoći da riješite unutarnji nemir koji vas muči. Ma da ne bi! Lupi ga po glavi, daj mu apaurinček ili rakijicu, što ti je već pri ruci, pa neka malo odspava, a ne da ide okolo i gnjavi ljude. :cerek:
:S :cerek:

Odahnula sam.


Jedna moja nabrijana prija tvrdi da sam izgubila sebe, da sam se previše udaljila od sebe i da se moram pronaći.
:misli:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Jun 2018, 09:59

MmeTipfeler wrote:
12 Jun 2018, 09:07
To se danas već pretvara u kult. I ne mislim samo na ove što preživljavaju u prirodi, ne znam kako se zovu, uče kako se pali vatra bez šibica i lovi hrana bez odlaska u špeceraj, nego općenito na njuejdžovski stav koji samo ponavlja Rousseaua, a i to bez pravoga razumijevanja.

Super mi je kad se netko raspriča o divotama života u divljini, a doma ni ziherung ne zna promijeniti. I obično se takve priče aktualiziraju ljeti, kada nigdje nema ni kiše, ni vjetra, ni snijega pa najgore što ti se može dogoditi jest da te izgrizu komarci. :rolleyes:

Ja hoću toplu vodu, hoću špaher na struju i/ili plin, hoću kadu i tuš, hoću mašinu za suđe i veš. Tko neće, neka se vrati loviti mamute. :mad:

Za razliku od Donne, meni nije skroz mrsko otići u šetnju po šumi, no bih li se u to upuštala da ne vidim koliko ove moje beštije uživaju u tome, zbilja ne znam. Vjerojatno ne bih. Baš kao što ne bih ni izlazila iz kuće i gacala po blatu ili snijegu. I svaki put osjetim se zadovoljno. Je li to zato što sam učinila dobro djelo i zvijerima pružila ono što im treba ili zato što sam provela nekoliko sati u prirodi, ne znam.

No isto tako primjećujem da u prirodu odlazi sve više ljudi kojima bi mjesto bilo u ustanovi zatvorenog tipa. Najozbiljnije. Ili bar u savjetovalištu za odnose s drugima.

Grlite drveće, šećite po šumama, uživajte u prirodi - to će vam pomoći da riješite unutarnji nemir koji vas muči. Ma da ne bi! Lupi ga po glavi, daj mu apaurinček ili rakijicu, što ti je već pri ruci, pa neka malo odspava, a ne da ide okolo i gnjavi ljude. :cerek:
Samo d a se nadovežem, odavde mi je stari rodom, i, kako kaže, nema se tu šta hvalit'. Ko se uspije grada dočepat' i spasio se, ovi ostali još po katunima ovce i koze vijaju... :rofl: :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Jun 2018, 10:25

Donna Sole wrote:
12 Jun 2018, 09:18
Jedna moja nabrijana prija tvrdi da sam izgubila sebe, da sam se previše udaljila od sebe i da se moram pronaći.
:misli:
Znam takve. :facepalm: Ili ti savjetuju da moraš "poraditi na sebi". U oba slučaja pitam je li dovoljno ako stanem pred špigl. :cerek:

Šabović Adis wrote:
12 Jun 2018, 09:59
Samo da se nadovežem, odavde mi je stari rodom, i, kako kaže, nema se tu šta hvalit'. Ko se uspije grada dočepat' i spasio se, ovi ostali još po katunima ovce i koze vijaju... :rofl: :rofl: :rofl:
Pa po čemu si ti onda Bosanac? :eek:

P. S. Nisu li sad tamo napravili nacionalni park? Ili prirodu štite od ljudi ili ljude od prirode...
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Jun 2018, 10:47

MmeTipfeler wrote:
12 Jun 2018, 10:25
Pa po čemu si ti onda Bosanac? :eek:
Po Hercegovcu?! :ne zna:
:rofl:
P. S. Nisu li sad tamo napravili nacionalni park? Ili prirodu štite od ljudi ili ljude od prirode...
A neam pojma, sad brendiraju šta stignu. Brendirali su ljude, što ne bi i prirodu. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

12 Jun 2018, 11:10

Ja sam po ovom pitanju bi.
Meni se sviđa i priroda, ali i gradovi.
Doduše, ne hodam po šumama i ne grlim drveće. S tim da što sam stariji, to više volim prirodu. Valjda ti ljudi počnu ići na živce, pa voliš osamljena mjesta.
Fasciniraju me ekstremne prirodne ljepote.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Jun 2018, 11:57

Nukac wrote:
12 Jun 2018, 11:10
Valjda ti ljudi počnu ići na živce, pa voliš osamljena mjesta.
Da ne citiram Baudelairea, možeš ostati kod kuće.
Fasciniraju me ekstremne prirodne ljepote.
I mene, ali uglavnom na fotkama. :D Daleko od toga da ne bih ponešto voljela i uživo vidjeti, ali pod uvjetom da me duh iz boce na brzinu prenese tamo i pokaže mi prizor. Od pomisli da bih se morala nekamo penjati da uživam u prekrasnom vidiku zaboli me glava. Pa čak ni preduga vožnja autom ne čini mi se privlačnom.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Jun 2018, 13:08

Ja sad imam malo prilike radit na jednom mjestu u centru Zagreba. Raskrižje ulica gdje danonoćno prođe jedno 120 000 automobila, kamiona, tramvaja, itd... neko u sitni sat u susjednoj zgradi otvorio malo prozor, vrućina brate mili, i gleda TV... morao nafrljiti na 150 decibela da čuje od buke s ulice, na zagađenje se valjda već privikao ko štakor, ili se nada da pemziju neće doživjet. Mogu samo reć da bih poludio na mjestu ljudi koji tamo žive, a da tamo moram radit još koju smjenu više, dao bih otkaz.
E takve ko ti stanari bih ja prije nazvao poremećenima, nego one koji u prirodi uživaju.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Jun 2018, 13:16

Šabović Adis wrote:
12 Jun 2018, 09:59
Samo d a se nadovežem, odavde mi je stari rodom, i, kako kaže, nema se tu šta hvalit'. Ko se uspije grada dočepat' i spasio se, ovi ostali još po katunima ovce i koze vijaju... :rofl: :rofl: :rofl:
A-UUUU!!! Bjutiful!
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

12 Jun 2018, 13:24

MmeTipfeler wrote:
12 Jun 2018, 11:57
Da ne citiram Baudelairea, možeš ostati kod kuće.

I mene, ali uglavnom na fotkama. :D Daleko od toga da ne bih ponešto voljela i uživo vidjeti, ali pod uvjetom da me duh iz boce na brzinu prenese tamo i pokaže mi prizor. Od pomisli da bih se morala nekamo penjati da uživam u prekrasnom vidiku zaboli me glava. Pa čak ni preduga vožnja autom ne čini mi se privlačnom.
Ko da sam ja pisala.
Radije ostajem kod kuće u svoja četiri zida. Kad se zaželim društva, odem na kavu .

Fotke su mi sasvim dovoljne da vidim da neka mjesta na svijetu pružaju spektakularan pogled. Ne daj bože da bi se ja penjala a da prije toga još moram vozit par sati. Znam puno ugodniju potrošnju vremena.
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Jun 2018, 13:36

Aha... i ona nudistička plaža je u nekom škveru :rolleyes:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

12 Jun 2018, 13:40

haram wrote:
12 Jun 2018, 13:36
Aha... i ona nudistička plaža je u nekom škveru :rolleyes:
:lol: Fora.

Ne. U uvodnom postu piše da mi se sav kontakt s prirodom svodi na sunčanje na plaži i plivanje . Mislim da ni to više ne bi bilo to da moram voziti više od 30 min pa da još moram propješačiti više od 500m. Onda bi se radije sunčala doma na balkonu. Ili se ne bi više sunčala.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Jun 2018, 14:09

haram wrote:
12 Jun 2018, 13:16
A-UUUU!!! Bjutiful!
Aha...sve ima. Voda, borovnica, uzbrdica, nizbrdica, mo'š i poprijeko...Pare ti ionako ne trebaju, nema struje, nema vodovoda, nema granapa, televizija - jok, internet - ska. :zubo:

http://www.mojacrnagora.com/slika-dana- ... u-svijeta/
Čudesne Prokletije i pogled sa Karuale kao na rubu svijeta
Ko ovo smatra komplimentom, ono, svaka mu dala! Nije džabe Tolkin Kletu Goru prepis'o odnas... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

12 Jun 2018, 15:00

Lijepo izgleda. Trebalo bi jednom posjetit i Crnu Goru...
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Jun 2018, 16:04

Nukac wrote:
12 Jun 2018, 15:00
Lijepo izgleda. Trebalo bi jednom posjetit i Crnu Goru...
Trkeljaški susret? A Šabu uzmemo za vodiča. :cerek:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

12 Jun 2018, 16:11

Nema problema. To ce biti onda treci za koji ja znam.
Ustvari 4-ti.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Jun 2018, 04:53

MmeTipfeler wrote:
12 Jun 2018, 16:04
Trkeljaški susret? A Šabu uzmemo za vodiča. :cerek:
Šabo se na staro vraćati neće! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply