Pravopis i automatizacija pamćenja

Blago onom tko rano poludi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2017, 09:09

Koliko ste puta dosad na internetu pročitali vječno: "Ma ja se ovdje zabavljam, pišem opušteno, zato ne pazim na gramatiku." Ili: "Pravopis inače savršeno poznajem, ali u brzini mi se omakne." Zilijun, jelda? :D

Šteta što poluobrazovani tutleki koji se na to vade ne čitaju knjige iz psihologije. Ne čitaju nikakve knjige, zašto bi onda te. A u njima lijepo stoji da osim razine traga, razine prepoznavanja i razine reprodukcije u razinama pamćenja postoji i posljednja, razina automatizacije, u koju spadaju navike. Drugim riječima, jednom kad se na nešto naviknete, morate uložiti svjestan napor da se toga riješite, da to prevladate. Ne postoji način da čovjeka koji je naučio pisati "lijep", "ne znam", "učit ću" natjerate da piše, brzo ili sporo - "ljep", "neznam", "učiti ću"... To spada u nesvjesno. I da to osvijestite, morate zastati i potruditi se. To je kao kad nekome tko ima sluha i zna pjevati kažete da počne pjevati falš. On to jednostavno ne umije, ne zna kako. Ali oni koji falšaju otprije - eh, oni će se lako snaći. Jasno, pjevat će "opušteno" pa će im se "u brzini" potkrasti poneki pogrešan ton. ;)

Zašto o tome drvim? Pratim Culeja i ostale desne političare. Od bravara i bivšeg policajca čovjek doista ne može očekivati mnogo. Ali ni drugi nisu bolji. Svi oni jako brzo objavljuju statuse na Fejsu. :cerek:


Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

01 Nov 2017, 09:34

Da, sve stoji , ali meni se ne da uvijek pisati Mathew Mcconaughey pa napišem Metju mekonahi, a pri tom ne vodim raačuna ni o velikom slovu.
Ili kad pišem Đerard batler. :cerek: :cice: :trep: :love: :lux:


Često pišem i quratz.
Mobitel me jebe pa sam korigira , najčešće netočno. Bitno da se razumijemo.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2017, 09:46

Dobro, nisam pitao na koga se pališ. Ali neka si nam i to rekla. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

01 Nov 2017, 09:58

Obojica su mi hot.

Pravopis mi nije problem.
Ni gramatika, također.

Ne vodim računa o pravilima kad sam napaljena.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2017, 10:05

Donna Sole wrote:
01 Nov 2017, 09:58
Ne vodim računa o pravilima kad sam napaljena.
Ni ja. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Nov 2017, 10:09

I čitanje isto pomaže, zapamtiš izgled riječi. Kad krivo napišem riječ, osobito na engleskom, jednostavno krivo izgleda, pa čačkam po njoj ili provjerim u rječniku.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

01 Nov 2017, 11:27

Donna Sole wrote:
01 Nov 2017, 09:58
Obojica su mi hot.

Pravopis mi nije problem.
Ni gramatika, također.

Ne vodim računa o pravilima kad sam napaljena.
:rofl:
Stitch wrote:
01 Nov 2017, 10:05


Ni ja. :cerek:
:rofl: :rofl:
ElliQuinn wrote:
01 Nov 2017, 10:09
I čitanje isto pomaže, zapamtiš izgled riječi. Kad krivo napišem riječ, osobito na engleskom, jednostavno krivo izgleda, pa čačkam po njoj ili provjerim u rječniku.
i onda glas razuma :raspa:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Nov 2017, 13:10

Ufufuf...gramatika je ideološkija ideologija nego ideologija sama. Pravopis joj dođe atest.

Đebi ja bez gramatike - bi govna snaso sjedne nadrugu stranu, ućaćemi i umatere...:nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2017, 19:50

Nije gramatika problem, Šabo. Nego ljudi koji tvrde da je znaju. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Nov 2017, 20:04

Stitch wrote:
01 Nov 2017, 19:50
Nije gramatika problem, Šabo. Nego ljudi koji tvrde da je znaju. ;)
Pa znaju kako ne bi znali. Em smo Horvati. Kod nas su svi stručnjaci za jezik, politiku, ekonomiju i nogomet. Ne nužno tim redom. :raspa:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Nov 2017, 20:07

Kako se ti nosiš s takvima? :nogica:

E:
@Stič!
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2017, 20:18

Ismijavam ih. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Nov 2017, 20:23

Računaš da će korekciju prije prihvatiti kroz humor nego kad udariš u kost?! :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Nov 2017, 20:45

Šabović Adis wrote:
01 Nov 2017, 20:23
Računaš da će korekciju prije prihvatiti kroz humor nego kad udariš u kost?! :nogica:
Ama, neće prihvatiti nikako. I to se ne odnosi samo na jezik. Ali ti je lakše pri duši. :raspa:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Nov 2017, 20:53

Šabović Adis wrote:
01 Nov 2017, 20:23
Računaš da će korekciju prije prihvatiti kroz humor nego kad udariš u kost?! :nogica:
Kako kad. Nisu svi sugovornici isti. Neki su glupi pa ih moraš opaliti maljem. Neki pak znaju da ne znaju pa ne glume. Pitaju. S takvima sam uvijek u dobrim odnosima. Jer se prema njima ponašam ljubazno i susretljivo. :)

Ne smeta meni neznanje. Već petnaestak godina pišem o jeziku i nastojim pomoći ljudima. Pitačima, ne bahatim krkanima. Bahate krkane ne podnosim. Ne volim ni kad se profesionalci ponašaju neprofesionalno. Ako radiš kao prevoditelj ili lektor - uči, majku ti poljubim. Ni meni ništa s neba nije palo. Još gore ako si profesor ili nastavnik. Nemaš pojma, samo kvariš djecu. Zaposli se radije kao konobar. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Nov 2017, 20:55

MmeTipfeler wrote:
01 Nov 2017, 20:45
Ama, neće prihvatiti nikako. I to se ne odnosi samo na jezik. Ali ti je lakše pri duši. :raspa:
Ma ne vjerujem ti ja u taj cinizam - đe pedagogija? :o

E:
Eno, Stič je dao dobar primjer. S tim da se prosvjetarski treba ponašati - u školi. :top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

07 Nov 2017, 00:41

Glavno što sam ja ovdje ubrala jest da Stič nema velka očekivanja od bravara.
Hm, ne znam čemu sad to...

Inače, men se čini da u nedovoljnom opsegu usvajamo gradivo iz škole. Nije to samo iz jezika, ima toga u svim područjima. Pravila se još i nauče, al primjena šteka. Iz mog iskustva poražavajuće velik broj ljudi ne zna riješit zadatak s osnovnim matematičkim operacijama, ono, jebe ih redoslijed, jel se prvo množi pa oduzima i tako to.
Usput, nisam ni sama cijepljena od tih ignorantskih metoda...već bar 20 godina ne znam dijelit ručno i stalno govorim da ću naučit.
ElliQuinn wrote:
01 Nov 2017, 10:09
I čitanje isto pomaže, zapamtiš izgled riječi. Kad krivo napišem riječ, osobito na engleskom, jednostavno krivo izgleda, pa čačkam po njoj ili provjerim u rječniku.
Ovaaaaj...eto...recmo...ja nikad ne znam kako se zovu likovi u knjigama. Svjesno pamtim samo prvo (i ponekad zadnje) imena i odokativnu dužinu...imam problema kad se u knjigama nađu 2 lika s istim početnim slovom i slične dužine. Usput, koristim priliku da spomenem familiju onom ko je Westonov članak spojio u Wheatstoneov most, o perverznjaka li. :rofl: Godine su prošle dok ja nisam ubrala da to nije isti pobro. :zubo:

Htjedoh reć da ne čitamo svi isto.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Nov 2017, 00:46

nina williams wrote:
07 Nov 2017, 00:41
Glavno što sam ja ovdje ubrala jest da Stič nema velka očekivanja od bravara.
Hm, ne znam čemu sad to...
Standardni disklejmer. Znaš kako su ljudi ovdje osjetljivi. Bolje da odmah preciziram na koga se ljutim. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

16 Nov 2017, 13:50

Stitch wrote:
01 Nov 2017, 09:09
Koliko ste puta dosad na internetu pročitali vječno: "Ma ja se ovdje zabavljam, pišem opušteno, zato ne pazim na gramatiku." Ili: "Pravopis inače savršeno poznajem, ali u brzini mi se omakne." Zilijun, jelda? :D

Šteta što poluobrazovani tutleki koji se na to vade ne čitaju knjige iz psihologije. Ne čitaju nikakve knjige, zašto bi onda te. A u njima lijepo stoji da osim razine traga, razine prepoznavanja i razine reprodukcije u razinama pamćenja postoji i posljednja, razina automatizacije, u koju spadaju navike. Drugim riječima, jednom kad se na nešto naviknete, morate uložiti svjestan napor da se toga riješite, da to prevladate. Ne postoji način da čovjeka koji je naučio pisati "lijep", "ne znam", "učit ću" natjerate da piše, brzo ili sporo - "ljep", "neznam", "učiti ću"... To spada u nesvjesno. I da to osvijestite, morate zastati i potruditi se. To je kao kad nekome tko ima sluha i zna pjevati kažete da počne pjevati falš. On to jednostavno ne umije, ne zna kako. Ali oni koji falšaju otprije - eh, oni će se lako snaći. Jasno, pjevat će "opušteno" pa će im se "u brzini" potkrasti poneki pogrešan ton. ;)

Zašto o tome drvim? Pratim Culeja i ostale desne političare. Od bravara i bivšeg policajca čovjek doista ne može očekivati mnogo. Ali ni drugi nisu bolji. Svi oni jako brzo objavljuju statuse na Fejsu. :cerek:
Moj je problem sto ne poznajem savrseno pravopis pa se pred strucno jezicavim ljudima ( kakvih je tu dosta) osjecam kompleksno neadekvatnom pisati :D, a opet nemam bahatluk i tvrdu kozu ljudi koji nemaju znanja ali — ili ne znaju da ne znaju — ili mozda i znaju ali ih ta cinjenica ne jebe ni pol posto da pisu kako pisu. I nis ih to ne smeta.
A mene smeta kad znam da ne znam (tastina, jelte) ali mi nije milo ni uciti sad pod stare dane e da bih postigla savrsenstvo. Ili bar da budem bolja.
Iako znam gubiti dosta vremena trazeci kako se nesto pise i to su uglavnom iste rijeci koje ne mogu zapamtiti. :D
Kako bilo, mislim da me se razumije a nekad je i to dovoljno.

Uocim jako lose napisane postove, one s ideju, buju, dijeca, sumljiv i sl no nemam poriv ispravljati pisca. Nije mi ni poso pa me nije ni briga. :ne zna:
Ako cu odgovoriti na takav post, onda je to na osnovu mog dozivljaja iskrenosti, unesenosti, onog neceg sto me potakne da napisem nesto. Dakle, cisto osobni pristup ovisan o mom raspolozenju a ne o pismenosti pisca.

Evo npr sad se ja mislim jel treba napisati osobni ili osoban ili nesto drugo ali ako idem traziti i proucavati kaj bi bilo, odustat cu od pisanja.

Kad citam i vidim rijec koja mi je bila sumnjiva, trudim se zapamtiti ali do prilike da je upotrebim, opet je ne znam.
Eto, zivim s tim. :ne zna:
Time? :misli:
:gaah:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

16 Nov 2017, 15:36

:rofl:

Dobra si!
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

16 Nov 2017, 16:07

Riona wrote:
16 Nov 2017, 15:36
Dobra si!
Trebali bismo u pravila staviti naputak da se ne citira cijeli post zbog jedne rečenice u idućem. ;)
Stitch
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

16 Nov 2017, 16:13

Zato su moji posteki kratki :trep:

edit: i nije bila jedna rečenica, bilo ih je par, pa zato nisam ni boldala. :raspa:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Nov 2017, 16:19

Zbog tvoje jedne rečenice, pobogu. :D

Baro, ne treba ti navezak. Na mnogim sam mjestima o tome pisao.

Iako se slažem s tim da je post genijalan, samo ta sitnica. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

16 Nov 2017, 20:59

Stitch wrote:
16 Nov 2017, 16:19
Zbog tvoje jedne rečenice, pobogu. :D

Baro, ne treba ti navezak. Na mnogim sam mjestima o tome pisao.

Iako se slažem s tim da je post genijalan, samo ta sitnica. ;)

aha, hoćeš reći da je bolje da šutim... ? :zubo:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Dec 2017, 11:05

Riona wrote:
16 Nov 2017, 20:59
aha, hoćeš reći da je bolje da šutim... ? :zubo:
Šutjela ti ili ne, ja moram progovoriti. Inače ću puknuti.

Kao prvo, da, sama sam si kriva - motam se na Fejsu po jezičnim grupama i komuniciram s nazovistručnjacima. A ne mogu odoljeti kad naletim na glupost.

Pa sada ispada da su pravopis i gramatika samo 'prijedlozi', a na nama je, kao širokoj javnosti i njihovim korisnicima, da odlučimo hoćemo li ih prihvatiti ili ne. To je jutrošnji 'ulov'. Da ne govorim o finoj lingvističkoj distinkciji između srpskoga i hrvatskoga na jučerašnjoj raspravi.

Ajde-de, u ovoj drugoj bar sudjeluju ljudi koji se bave jezikom, ali prvu je raspravu, koliko sam uspjela izguglati, pokrenula žena čija je jedina veza s obrazovanjem, što ne znači nužno i s jezikom, o mrežnom sustavu.
Post Reply