Dunbarov broj, ili koliko prijatelja možemo imati

Blago onom tko rano poludi
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

19 Nov 2015, 22:46

Dunbar's number je približni maksimalni broj s koliko je osoba istovremeno neki pojedinac u stanju održavati stabilne odnose. Uvjetovan je kognitivnim sposobnostima našeg mozga, a proizašao je iz evolutivne nužnosti čovjeka kao društvenog bića. To znači da je pojedinac imao mnogo bolje šanse za pronaći hranu, sigurnost pred grabežljivcima, i mjesto za podizanje potomstva u nekoj proširenoj grupi koja surađuje, nego samo kao dio vlastite jezgrene obitelji među strancima. Međutim, problem sa sve većom grupom je što su u njoj sve više moguća i jača trvenja i sukobi, ali oni se mogu izbjeći stalnim socijalnim interakcijama koje omogućuju podizanje nivoa snošljivosti i dobro poznavanje članova grupe za predviđanje njihovih reakcija.
Obično se uzima kao 150, ali može i varirati između 100 i 200. Kod drugih životinja on je mnogo manji (kod čimpanza tri puta) zato što se uspostavlja prisnim tjelesnim kontaktima (češkanjem, lizanjem, maženjem) i dugotrajnom fizičkom blizinom, dok je čovjek to "društveno timarenje" proširio razvojem govora, pisma i kulturnih običaja.
Jezgra grupe je 5-15 osoba (koje su najčešće i članovi uže obitelji) s kojima je ugodno provoditi svaki trenutak i u koje se ima neograničeno povjerenje, idući krug je sa 50-tak prijateljski nastrojenih osoba s kojima se surađuje u nabavci hrane ili drugim važnim aktivnostima, dok su ostatak do 150 znanci s kojima se može računati u opasnim situacijama ili ih bar bez brige pozvati na zabavu ili piće. Van tog kruga ostali se tretiraju s nepovjerenjem ili potpuno ignoriraju. Naravno da se s vremenom pojedinci mijenjaju u slojevima ili grupi, ali brojevi ostaju približno isti čisto zbog ograničenja naših mentalnih sposobnosti. Zanimljivo je da je svaki širi sloj u pravilu tri puta veći od onog ispod.



Bilo je pokušaja da se ova teorija ospori, kao kod ovog lika što je to htio eksperimentom na facebooku, ali je na kraju sam otkrio da je teorija točna.
http://www.wired.com/2012/03/dunbars-number-facebook/


what we've got here is failure to communicate
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Nov 2015, 15:10

:misli:

Ja sam prilično društvena, dosta se krećem među ljudima i imam puno poznanika, no 150 mi se čini puno previše.

I tko ima 2000 ljudi na Fb? Osim ako nisi Shakira ili tako nešto :ne zna:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Nov 2015, 15:27

150 je maksimalni približni broj, koji ne mora za sve biti isti. Ha čuj, zavisi i o životnoj dobi. Neko sa 50 kuki sigurno može imat više prijatelja nego neko sa 25.
Ja sam svoje s vremenom likvidirao. :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Nov 2015, 15:51

Hm, iz definicije proizlazi da se broj odnosi na trenutnan broj "prijatelja", ne zbroj svih poznanika kroz život. Logično mi je da mlađa osoba (u školi ili na faksu) zna više ljudi, kasnije broj opada. Osim ako se uzmu u obzir poslovni kontakti, i to možda u prodaji ili tako nekom vrlo interaktivnom zanimanju.
A možda i ja nisam uopće društvena :rofl: :zubo:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Nov 2015, 16:36

blue » wrote:Hm, iz definicije proizlazi da se broj odnosi na trenutnan broj "prijatelja", ne zbroj svih poznanika kroz život. Logično mi je da mlađa osoba (u školi ili na faksu) zna više ljudi, kasnije broj opada. Osim ako se uzmu u obzir poslovni kontakti, i to možda u prodaji ili tako nekom vrlo interaktivnom zanimanju.
A možda i ja nisam uopće društvena :rofl: :zubo:
Točno, ali s godinama razvijaš socijalne vještine i lakše ti je okupiti i održavati veći broj prijatelja.
Ili postaneš staro gunđalo pa i ono malo rastjeraš. :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Dec 2015, 16:32

:nogica:
U pravu je mate. Asocijalna sam.

Kakih 150 koje bez brige mogu pozvati na zabavu ili piće...pa i i 50 takih bi me izludlo. :gaah:
Bit će da se mnogo brinem. :zubo:
Šta sad, da se zabrinem još i više?
Mislim, ja sam zadovoljna s ovom postojećom situvacijom. Osjećam se skroz, jelte, dobro, ne b ja tu puno barkala. :misli:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

11 Dec 2015, 01:07

Pa, mi ovdje u ishisteriziranoj, isfrustriranoj i u mnogim pogledima kriznoj 'rvatskoj ipak živimo u podosta devijantnom društvu u kakvom baš ne vrijede zakoni jedne normalne staložene džungle. U takvim uvjetima se i može očekivati da će pojedinci imati više smetnji u održavanju uobičajenih društvenih odnosa.
Evo, kako će neko tko radi više od 300 sati mjesečno i za to dobiva crkavicu jedva za preživit održavati krug od 150 prijatelja?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

19 Dec 2015, 13:56

Ne znam za druge, al nije u mene baš tako. Ono, ne radim 300 sati tjedno i imam normalnu plaću.
Al da me ubiješ nemam volje nalazit se s tolikim ljudima. Pogotovo ne često, što je, najčešće, jedan od uvjeta za održavanje prijateljstva. Ako želim imat vrijeme za sebe (a želim) i za ljubaf moju (i to želim) i za obavit neke svakodnevne stvari...tuširanje, recmo, il spavanje i održavanje stana (i to želim), ne vidim kako bi ja njih sve stigla, jelte, opsluživat. :zubo:
A to ni ne želim.
Ne znam, al usiljeno mi se čini imat/reć da imaš i 30 prijateljski nastrojenih osoba s kojima (redovito i često) piješ kave. Ako ima takvih, čini mi se da nije riječ o 'radnoj' populaciji. Srednjoškolci, studenti i penzići mogu uć u tu kategoriju. :ne zna:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Dec 2015, 23:18

Tih 150tak, to su recimo ti s kojima bi bili sigurni da možemo ostavit novčanik na stolu kada na kratko izađemo iz sobe, što se baš ne može reći za druge izvan tog kruga. I to je otprilike maksimalni broj ljudi u koje možemo steći takvo povjerenje. Onih s kojima bi se kupali goli i pričali o prvoj poluciji (bez seksualnih pobuda) je proporcionalno devet puta manje. :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

29 Dec 2015, 10:34

Još nisam sigurna da bi mogla pobrojit 150 ljudi. A s nekim poznanicima bi se prije kupala gola nego ostavila novčanik nasred sobe :ne zna:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

29 Dec 2015, 13:57

haram » wrote:Tih 150tak, to su recimo ti s kojima bi bili sigurni da možemo ostavit novčanik na stolu kada na kratko izađemo iz sobe, što se baš ne može reći za druge izvan tog kruga. I to je otprilike maksimalni broj ljudi u koje možemo steći takvo povjerenje. Onih s kojima bi se kupali goli i pričali o prvoj poluciji (bez seksualnih pobuda) je proporcionalno devet puta manje. :zubo:
Ahaaa, tako to ide. :zubo:
E, al onda mi tek računica ne štima, tad sam još i gora od tih 150...ja to ostavljam đe stignem. :zubo:
Jako sam nemarna po tom pitanju, a nešto mislim da takvo ponašanje nije idealna podloga za određivanje povjerenja.
Kad razmislim o tom moram pofalit ljudove (nako generalno), niko nije iskoristijo taj moj nemaran odnos, bar kolko znam. (Jer nije da ja baš pratim kolko imam novaca u novčaniku do u kunu. Znam nako odokativno kolko bi tu moglo bit, recmo neću se zajebat jel unutra promaja il imam iljadu kuna, al neću znat imam li 300 il 500 kn.) Uglavnom, mislim da mi niko nikad nije ukro pare iz novčanika koji maltene povazdan nehajno stoji na stolu. (Jesu mi doduše ukrali pare na poslu iz novčanika koji je bijo u torbi i garderobi. :zubo: ) Ne znam...ljude ne doživljavam ko lopine koje će ić čačkat po tuđim novčanicima i krast im pare pa onda ni ne skrivam te stvari.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

29 Dec 2015, 14:46

nina williams wrote:
Ahaaa, tako to ide. :zubo:
E, al onda mi tek računica ne štima, tad sam još i gora od tih 150...ja to ostavljam đe stignem. :zubo:
Jako sam nemarna po tom pitanju, a nešto mislim da takvo ponašanje nije idealna podloga za određivanje povjerenja.
Kad razmislim o tom moram pofalit ljudove (nako generalno), niko nije iskoristijo taj moj nemaran odnos, bar kolko znam. (Jer nije da ja baš pratim kolko imam novaca u novčaniku do u kunu. Znam nako odokativno kolko bi tu moglo bit, recmo neću se zajebat jel unutra promaja il imam iljadu kuna, al neću znat imam li 300 il 500 kn.) Uglavnom, mislim da mi niko nikad nije ukro pare iz novčanika koji maltene povazdan nehajno stoji na stolu. Ne znam...ljude ne doživljavam ko lopine koje će ić čačkat po tuđim novčanicima i krast im pare pa onda ni ne skrivam te stvari.
Sve potpisujem :D
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Jan 2016, 15:18

A je... s koliko ljudi bi se Tihomir Orešković kupao gol - kaj mislite djevuške rasplodne! ? :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

12 Jan 2016, 13:30

A kako da to diplomacki kažem...radije bih se rasplođivala neg (sa)zna(va)la odgovore na taka pitanja. :zubo:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

16 Jan 2016, 16:17

:ekhm:

Zanemarite prijašnji mi post. :brukica:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Oct 2016, 15:08

nina williams » wrote:
Ahaaa, tako to ide. :zubo:
E, al onda mi tek računica ne štima, tad sam još i gora od tih 150...ja to ostavljam đe stignem. :zubo:
Jako sam nemarna po tom pitanju, a nešto mislim da takvo ponašanje nije idealna podloga za određivanje povjerenja.
Kad razmislim o tom moram pofalit ljudove (nako generalno), niko nije iskoristijo taj moj nemaran odnos, bar kolko znam. (Jer nije da ja baš pratim kolko imam novaca u novčaniku do u kunu. Znam nako odokativno kolko bi tu moglo bit, recmo neću se zajebat jel unutra promaja il imam iljadu kuna, al neću znat imam li 300 il 500 kn.) Uglavnom, mislim da mi niko nikad nije ukro pare iz novčanika koji maltene povazdan nehajno stoji na stolu. (Jesu mi doduše ukrali pare na poslu iz novčanika koji je bijo u torbi i garderobi. :zubo: ) Ne znam...ljude ne doživljavam ko lopine koje će ić čačkat po tuđim novčanicima i krast im pare pa onda ni ne skrivam te stvari.
:facepalm:
Bio je to simbolični primjer... mogao sam reć i: ostavit dijete na čuvanje, otklopljeni lonac s hranom na stolu, štajaznam...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

07 Oct 2016, 19:37

Kako testirati i utvrditi bar približan broj, ali bez fejsbuka?
Ja sam jednom iz neke zafrkancije ( nebitno kako i zašto) radila popis osoba koje bi zvala na pir da ga radim nekom od djece ( hipotetski naravno ne bi li ustanovila kako se uspije napraviti pir za 500 ljudi :zubo: :misli: :ne zna: ). U goste sam uvrštavala rodbinu do trećeg koljena , njihovu djecu, prijatelje i djecu i sve kojih sam se mogla sjetiti pa nisam mogla doći do 250 . Onih drugih fiktivnih 250 sam prepustila drugoj strani svatova :o

Vrlo sam društvena i lako sklapam poznanstva i prijateljstva. Ljudi se rado vežu za mene. Ali ne znam, sad mislim da nema oko mene tih 150 . :misli:


Zašto neko uopće to znanstveno istražuje i ko plaća te institute ? Što mi sad znamo više o tome... :ne zna:

jebomate, ne berem ništa
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Oct 2016, 22:00

Chilimama » wrote:Kako testirati i utvrditi bar približan broj, ali bez fejsbuka?
Ja sam jednom iz neke zafrkancije ( nebitno kako i zašto) radila popis osoba koje bi zvala na pir da ga radim nekom od djece ( hipotetski naravno ne bi li ustanovila kako se uspije napraviti pir za 500 ljudi :zubo: :misli: :ne zna: ). U goste sam uvrštavala rodbinu do trećeg koljena , njihovu djecu, prijatelje i djecu i sve kojih sam se mogla sjetiti pa nisam mogla doći do 250 . Onih drugih fiktivnih 250 sam prepustila drugoj strani svatova :o

Vrlo sam društvena i lako sklapam poznanstva i prijateljstva. Ljudi se rado vežu za mene. Ali ne znam, sad mislim da nema oko mene tih 150 . :misli:
Pojma nemam, i ja sam društvena i ugodna osoba :zubo: al ni u ludilu ih nebi mogao skupit ni 15.
Zašto neko uopće to znanstveno istražuje i ko plaća te institute ? Što mi sad znamo više o tome... :ne zna:

jebomate, ne berem ništa
Plaća valjda dotična država iz nekakvog fonda za znanost.
Zato da se sve bolje razumije. :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

13 Oct 2016, 09:00

Taj Dunbar nijE imo pametnijih poslova nego brojat prijatelje i sad mene dovede do zbunjoze.
kurvanjski avatar, a
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Oct 2016, 13:02

haram wrote::facepalm:
Bio je to simbolični primjer... mogao sam reć i: ostavit dijete na čuvanje, otklopljeni lonac s hranom na stolu, štajaznam...
Uopće te ne berem. Tebi su to slične stvari? Pred kim ostavljaš novčanik i lonac il sa kim ostavljaš dijete?
Ono, bit će da sam skroz čudna :zubo: , al novčanik ostavljam posvuda i skoro pred svima, dijete bih ostavila...a možda bih, uz prijetnju pištoljem, mogla nabrojat 10 ljudi maksimalno, 150 ni u ludilu, a lonac bih ostavila i otklopila pred svakim. :ne zna:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Oct 2016, 14:51

nina williams wrote:Uopće te ne berem. Tebi su to slične stvari? Pred kim ostavljaš novčanik i lonac il sa kim ostavljaš dijete?

Ono, bit će da sam skroz čudna :zubo: , al novčanik ostavljam posvuda i skoro pred svima, dijete bih ostavila...a možda bih, uz prijetnju pištoljem, mogla nabrojat 10 ljudi maksimalno, 150 ni u ludilu, a lonac bih ostavila i otklopila pred svakim. :ne zna:
Pa da ti dok ne gledaš netko pljune unutra, ubaci crknutog miša, kakve lude gljive, itd... i sad ti i tvoji sjednite za stol pa ručajte? :D

Nekako sumnjam i da novčanik ostavljaš da ti se voza na sjedalu u autobusu među ljudima koji nisu u tvom krugu od cca150 znanaca, a ne ostavljaš dijete na čuvanje svima od tih 150 ne zato što ih sve poznaješ toliko dobro pa si sigurna da ga nekima od njih ne možeš povjeriti, nego jer jednostavno ne možeš imati s tolikim brojem osoba dovoljno kvalitetnih društvenih interakcija kojima bi stekla taj stupanj povjerenja. I tvojih 10tak bejbisitera savršeno se uklapa u teoriju:
"Dunbarov broj je teorija koja tvrdi da pojedinac može održavati stabilne društvene odnose sa 100 do 230 drugih ljudi, a prosječno s njih 150. No, čak i Robin Dunbar, antropolog iza ove teorije, kaže kako su ti odnosi različiti. Objasnio je da pojedinci obično imaju 5 iznimno bliskih prijatelja, 10 bliskih (to su valjda ti kojima bi Nina ostavila svoje dijete na čuvanje :D ) , 35 prijatelja s kojima ne komuniciraju redovito (koji ne bi dobili Ninino dijete na čuvanje, ali mogu doć na kavu, donijeti bombone, i štipnuti Ninino dijete za obrasčić :D) te oko 100 prijatelja u vanjskom krugu (to su valjda oni kraj kojih može ostati otklopljeni lonac ili Ninin novčanik)."
http://www.express.hr/znanost/nova-stud ... telja-4874

Niko ne priča kako možeš imati 150 prijatelja od apsolutnog povjerenja, niti su ti svi znanci u istom košu kao i neznanci... jel kužiš sad, Nina?

Evo još par tekstova koje preporučam za čitanje:
http://www.znanostblog.com/dunbarov-broj/
https://www.mentor-coach.eu/HR/articles ... _broj.html
http://www.cracked.com/article_14990_wh ... phere.html :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Oct 2016, 15:06

Chilimama wrote:Taj Dunbar nijE imo pametnijih poslova nego brojat prijatelje i sad mene dovede do zbunjoze.
Ne radi se tu samo o pukim brojevima koji nas se tiču individualno, radi se o objašnjavanju zašto je čitavo društvo takvo kakvo jest.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Oct 2016, 15:12

haram wrote:Pa da ti dok ne gledaš netko pljune unutra, ubaci crknutog miša, kakve lude gljive, itd... i sad ti i tvoji sjednite za stol pa ručajte? :D
Hmmmm...ovakvo nešto nikad mi nije palo na pamet. Ono, nikad, nikad.
Nekako sumnjam i da novčanik ostavljaš da ti se voza na sjedalu u autobusu među ljudima koji nisu u tvom krugu od cca150 znanaca,


Govorijo si o (bar) znancima. Ja u busu nikog ne znam da bi pred nekim ostavla novčanik.
a ne ostavljaš dijete na čuvanje svima od tih 150 ne zato što ih sve poznaješ toliko dobro pa si sigurna da ga nekima od njih ne možeš povjeriti, nego jer jednostavno ne možeš imati s tolikim brojem osoba dovoljno kvalitetnih društvenih interakcija kojima bi stekla taj stupanj povjerenja. I tvojih 10tak bejbisitera savršeno se uklapa u teoriju:
"Dunbarov broj je teorija koja tvrdi da pojedinac može održavati stabilne društvene odnose sa 100 do 230 drugih ljudi, a prosječno s njih 150. No, čak i Robin Dunbar, antropolog iza ove teorije, kaže kako su ti odnosi različiti. Objasnio je da pojedinci obično imaju 5 iznimno bliskih prijatelja, 10 bliskih (to su valjda ti kojima bi Nina ostavila svoje dijete na čuvanje :D ) , 35 prijatelja s kojima ne komuniciraju redovito (koji ne bi dobili Ninino dijete na čuvanje, ali mogu doć na kavu, donijeti bombone, i štipnuti Ninino dijete za obrasčić :D) te oko 100 prijatelja u vanjskom krugu (to su valjda oni kraj kojih može ostati otklopljeni lonac ili Ninin novčanik)."
http://www.express.hr/znanost/nova-stud ... telja-4874

Niko ne priča kako možeš imati 150 prijatelja od apsolutnog povjerenja, niti su ti svi znanci u istom košu kao i neznanci... jel kužiš sad, Nina?
Nis ti to dobro pročito, napisala sam uz prijetnju pištoljem možda 10.
Ono,niko od tih 10 moje dijete čuvo nije. :zubo:
Morebitno zato što mi još nisu prislonili pištolj na glavu, a morebitno su u šumi. :zubo:


Nego, zašto se ti tolko trsiš na meni dokazat da je teorija vaik točna? Ha? :raspa:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Oct 2016, 16:34

nina williams wrote:Hmmmm...ovakvo nešto nikad mi nije palo na pamet. Ono, nikad, nikad.
I misliš da nema ljudi spremnih i za tak nešto?
nina williams wrote:Govorijo si o (bar) znancima. Ja u busu nikog ne znam da bi pred nekim ostavla novčanik.
I ja sam govorijo o znancima u najširem krugu otpočetka, a ti si rekla da bi pred gotovo svima, a to mi zvuči kao... skoro svima.
nina williams wrote:Nis ti to dobro pročito, napisala sam uz prijetnju pištoljem možda 10.
Ono,niko od tih 10 moje dijete čuvo nije. :zubo:
Morebitno zato što mi još nisu prislonili pištolj na glavu, a morebitno su u šumi. :zubo:
Pa dobro, i ja sam to čisto hipotetički naveo, ko i lonac i nofčanik, neznam jel imaš il nemaš išta od pobrojanog :zubo:. Uglavnom, uklapaš se u teoriju solidno, slagala se ili ne.
nina williams wrote:Nego, zašto se ti tolko trsiš na meni dokazat da je teorija vaik točna? Ha? :raspa:
Pa možda zato što imaš velke :cice: ... :ne zna:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

13 Oct 2016, 16:39

Ja bi moje sise pokazala svima i onima preko 150 u krugu.Jel se to računa u dunbara ? :p
kurvanjski avatar, a
Post Reply