kriza srednjih godina

Blago onom tko rano poludi
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 11:31

karambol wrote:

Ne kazem da je mazanje ociju vec dobrodoslo opravdanje pred samim sobom... :cerek:
Cemu uopce traziti opravdanje za nesto sto je dobro???
U cemu uzivam(o) iz dana u dan... :misli:


'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Sep 2013, 11:31

Perzefona » wrote:Meni je najjače kad me, kao razrednicu, majka trinaestogodišnjaka obavijesti da je on u pubertetu. :cerek: Ja tad pomislim da joj kažem: "Ajme, kud baš na njega od cijeloga sela!" Naravno da to ne kažem.

"Da, gospođo, zažmirit ćemo što prostači i psuje, vrijeđa djevojčice, sukobljava se s vršnjacima, ne izvršava svoje školske obaveze. Ne bi on to da nije tog puberteta. On je zbilja zbog svog puberteta u posebnoj situaciji i treba mu sve to tolerirati." Ne, ni to ne kažem. Oslušam i u sebi :rolleyes:
Upravo zato me i nervira što se za ta stanja koristi riječ opravdanje.
Nigdje to neće proći kao opravdanje, niti pred samim sobom. Ako si napravio glupost, gombat ćeš se s tim i nikakva korist od 'opravdanja'.

Nećeš se tim opravdanjem okoristiti, bez brige. 'Dragi, danas sam se pohvatala s kolegom s posla, čini se da sam u krizi, al ne brini, proći će' :cerek:

A naravno je da ljudi svašta pokušavaju zloupotrebiti, pa tako i to.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 11:35

Rekoh, kakva opravdanja, kakvi bakraci...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Sep 2013, 11:47

Euklid » wrote: Cemu uopce traziti opravdanje za nesto sto je dobro???
U cemu uzivam(o) iz dana u dan... :misli:
Ja bih rekla da ti nisi u nikakvoj krizi nego da si se blesav rodio :zubo: :rofl:

Enivej, zaboravih malo prije reći da lajkam sve što je napisala Bara na ovoj temi.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 12:08

Beau wrote: Ja bih rekla da ti nisi u nikakvoj krizi nego da si se blesav rodio :zubo: :rofl:
A, ne, ne... blesav sam bio tamo negdje od 28. do 38.
Sad sam napokon svoj.
Da ne kazem normalan...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

19 Sep 2013, 13:34

Beau » wrote: Upravo zato me i nervira što se za ta stanja koristi riječ opravdanje.
Nigdje to neće proći kao opravdanje, niti pred samim sobom. Ako si napravio glupost, gombat ćeš se s tim i nikakva korist od 'opravdanja'.

Nećeš se tim opravdanjem okoristiti, bez brige.
Kako to misliš, ne koristi se kao opravdanje? A za što se onda koristi?

Ili mi želiš reći da je majka trinastogodišnjaka meni napomenula kako joj je sin u pubertetu da me prosvijetli, u najboljoj namjeri i uvjerenju da ja to ne znam? Ipak, ne dogodi se to svakom, jelte, neke i preskoči. A njenog je baš dohvatilo, nema jadan sreće.

Ne kažem ja da kriza srednjih godina ne postoji. Uostalom, da ne postoji, ne bi ni izraz koji ju imenuje.

Ipak, ja bih rekla da se ona razlikuje u bitnome od ostalih spominjanih stanja kojima je zajedničko obilje hormona. I pubertet i trudnoća i babinje i PMS mogu se obrazlagati erupcijama hormona. U srednjim se godinama, međutim, događa baš obratno - hormoni se prestaju lučiti, barem ovi spolni.

Pa čisto onak medicinski nelogično je da se u srednjim godinama ponašamo jednako kao u pubertetu, a uzroci kojima to tumačimo posve su suprotni.

Možda ja premalo o medicini znam i može biti da se izostanak hormona jednako odražava kao i njihovo preobilno i naglo lučenje. Jer meni je to nelogično. Ne bismo li se zahvaljujući pomanjkanju hormona-okidača trebali osjećati i ponašati staloženije?

Možda ja budem prisiljena sve ovo povući što sam sad pametovala, možda mene menopauza tresne po čelu da ću se vrtjeti kao zvrk i počet ponašat raskalašeno. :o Al sve mislim da su mi već i srednje na izmaku i da bi se već kriza dogodila da je htjela.

Ma hoću reć da mislim da je sve to u glavi više nego u hormonima.
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 13:46

Perzefona » wrote: Ma hoću reć da mislim da je sve to u glaviću više nego u hormonima.
:lektorirano: :raspa:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Sep 2013, 14:06

Perzefona » wrote:
Kako to misliš, ne koristi se kao opravdanje? A za što se onda koristi?

Ili mi želiš reći da je majka trinastogodišnjaka meni napomenula kako joj je sin u pubertetu da me prosvijetli, u najboljoj namjeri i uvjerenju da ja to ne znam? Ipak, ne dogodi se to svakom, jelte, neke i preskoči. A njenog je baš dohvatilo, nema jadan sreće.
Ma velim, pokušava se koristiti, ali samo budala može vjerovati da će mu to proć. Jel joj prošlo? Nije.
Tako da mi je blesavo govoriti da ta opravdanja čovjeku dobro dođu.
Dobro mu dođu da se manje mrzi, da mu vlastito ponašanje bude jasnije, a ne da radi gluposti i pritom prođe lišo.

Uostalom, naravno da se mnogi ljudi i zavaravaju da je raznorazno ponašanje zbog puberteta, krize, ovog onog, to ne osporavam.

Referirala sam se na tvoje da ne vjeruješ u pubertet, pms, krizu, klimaks itd...
Možda sam te predoslovno shvatila....
Zapravo nije mi više jasno što zapravo želiš reć :nogica:

Mislim, kod ljudi se sve to vrlo različito manifestira, pa jednostavno ne možeš gledat po sebi...
Ne kažem ja da kriza srednjih godina ne postoji. Uostalom, da ne postoji, ne bi ni izraz koji ju imenuje.

Ipak, ja bih rekla da se ona razlikuje u bitnome od ostalih spominjanih stanja kojima je zajedničko obilje hormona. I pubertet i trudnoća i babinje i PMS mogu se obrazlagati erupcijama hormona. U srednjim se godinama, međutim, događa baš obratno - hormoni se prestaju lučiti, barem ovi spolni.

Pa čisto onak medicinski nelogično je da se u srednjim godinama ponašamo jednako kao u pubertetu, a uzroci kojima to tumačimo posve su suprotni.

Možda ja premalo o medicini znam i može biti da se izostanak hormona jednako odražava kao i njihovo preobilno i naglo lučenje. Jer meni je to nelogično. Ne bismo li se zahvaljujući pomanjkanju hormona-okidača trebali osjećati i ponašati staloženije?

Možda ja budem prisiljena sve ovo povući što sam sad pametovala, možda mene menopauza tresne po čelu da ću se vrtjeti kao zvrk i počet ponašat raskalašeno. :o Al sve mislim da su mi već i srednje na izmaku i da bi se već kriza dogodila da je htjela.

Ma hoću reć da mislim da je sve to u glavi više nego u hormonima.
Pa ja krizu srednjih godina iskreno ni ne doživljavam kao nekakav pubertet. Više kao nezadovoljstvo, pa onda pokušavaš raznim načinima poboljšat to stanje. Zapravo nemam pojma. Evo blaze kaže da joj frajeri idu na živce. Brijem da manjak hormona može takve simptome izazvat. I umor, razdražljivost i tako dalje.
Ili recimo nezadovoljstvo vlastitim izgledom i starenjem, pa te onda pukne da ideš na botokse i neumjereno se 'popravljaš'. Pa nađeš frajera kao dokaz da još uvijek 'vrijediš'.

A ne pogodi sve ljude jednako, neke uopće. Evo, tebe je zaobišlo.

Ja znam kakav je moj pubertet bio. Grooozan :zubo:
A kod sestre je recimo prošao neprimjećeno :ne zna:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 14:55

Cekaj malo, pa vi govorite o krizi srednjih godina kao necem losem??? :misli:

Di mi je sas nodens da vam pojasni neke stvari...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Sep 2013, 15:26

NO-DENS NO-DENS :lux: :lux: :lux:

Euklide, tako ni meni nije bilo jasno zašto se starcima ne sviđa moje ponašanje, kad dobro vide kako uživam :ex:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 16:23

Beau wrote:NO-DENS NO-DENS :lux: :lux: :lux:

Euklide, tako ni meni nije bilo jasno zašto se starcima ne sviđa moje ponašanje, kad dobro vide kako uživam :ex:
Eto, i sad ti reci da je to bilo nesto lose.
A uzivala si ko svinja u blatu...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Sep 2013, 17:44

Euklid wrote: Eto, i sad ti reci da je to bilo nesto lose.
A uzivala si ko svinja u blatu...
Ah, tebi je sve tako jednostavno :D
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

19 Sep 2013, 20:35

Bara huda » wrote: Radilo se o dosta rastava, razjebavanja familija, trazenju sebe. Dokazivanju sebe.
to sam apsolvirala prije kupnje kreveta-koji-ne-mogu-platiti :zubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

19 Sep 2013, 22:22

blaze » wrote: to sam apsolvirala prije kupnje kreveta-koji-ne-mogu-platiti :zubo:
To oce rec da si napredna za svoje godine? :misli: :zubo:

I ja razmisljam o kupnji finog kreveta, onako nekog ko hotelsk, ali sam prelijena da idem trazit i razgledavat. A i ne vjerujem da bi bilo jeftino to sto bih ja htjela.
Sto si ti odlucila sa svojim narucenim na kraju?
Prodajes bubreg ili otpisujes polog? :D

A sto se tice teme..od krize do zlocina i kazne u dva poteza

Po meni, kriza srednjih godina je uvod u meno/andro pauzu. Ne bih rekla da je to isto kao klimakterij kad osjecas fizicke znakove prelaza u stariju dob.
To je jos doba kad hormoni manje-vise normalno funkcioniraju tako da ne mislim da se radi o manjku hormona koji bi uzrokovao "krizne" osjecaje.

Nekako to dodje vise stanje duha, tijelo se jos uvijek dobro drzi ali psihicki covjek postane nezadovoljan, neispunjen, nervozniji nego inace, depresivan....kako vec kod koga. Kod nekog se ne desi nista, ne osjeca nikakve promjene. S jednim takvim zivim tako da mi je jasno kako ljudi koji to ne osjete ne kuze one druge. Ali je barem stoicki cekao da me prodje. :cerek:

Ne mogu to objasniti, ja samo vidim promjenu u sebi u odnosu na ono prije i ovo poslije. Da sam sad smirenija, opustenija, manje me stvari smeta, lakse se mirim sa onim sto ne mogu promijeniti. Dok sam prije vise bila...to tak mora bit i nema druge. :D

Sto se tice opravdanja i isprika za nesto...pa to mi je bedasto.
Ako si pogrijesio i zasro motku, kakvo opravdanje, kakvi bakraci ce promijeniti stvar?
I kome bi se i zasto uopce trebalo opravdavati?
Nosi se sam sa posljedicama svojih djela. Ili nedjela. Treba gledati kako sanirati stetu na najbolji nacin ako je ucinjena a ne opravdavati sebe ili druge jer je ..eto...takvo doba.
Nedavno je moj sin prvog dana polozenog vozackog ogrebao auto pri parkiranju, ostavio broj, drugi dan obavili formalnosti osiguranja.
Ja kuzim da je neiskusan za odredit potrebnu udaljenost, kuzim i da je bahat i da mu je udarila vozacka u glavu, ali me svejedno cuo sto sam imala za rec. Ne vjerujem da mu se dopalo. :gaah:

Tako da...ako se bude uhvacen s prstima u pekmezu, glupo je ici traziti 'objasnjenja' ili 'olakotne okolnosti'. Vidi sto se dalje moze i nadaj se najboljem. Ako nisi...pa imas srece vise nego pameti. To sto se tice prevara. :cerek:

No kriza srednjih godina nije samo stvar prevara ili rasturanja dugogodisnjih veza, po meni se radi o cjelokupnom psihickom osjecaju unutrasnjeg nezadovoljstva iako nema konkretnih vanjskih okolnosti koje bi mogle biti uzork.
Ok, ako trazis, naci se okolnosti, njih uvijek ima :D , ali je stvar da u tim istim okolnostima ranije nisi reagirao tako.
Po tome je slican pubertetu, u to doba nemas ni briga ni pameti a opet si nesretan.

Ja i nemam dojam da ljudi puno pricaju o svojoj krizi srednjih godina, pogotovo ne kad su u tome. Mozda je nisu ni svjesni dok im se dogadja, a velikog udjela ima i to sto se na KSG gleda prilicno posprdno. Zenama se obicno preporuca kurac kao univerzalni lijek protiv krize (doduse, to im se preporuca i inace kod svakog nesretnog stanja....barem od strane muskog roda ) a muski sami sebi preporuce frisko meso, po mogucnosti, piletinu.
Jebemu, kad bi seks bio tako univerzalni lijek, ne bi trebalo nikakve druge medicine. :D

Da skratim. :rofl:

Kriza srednjih godina je obicno neugodno stanje onome tko je ima. Ne manifestira se kod svih uvijek isto, neke mimoidje, intenzitet je razlicit, ali da je ugodan osjecaj valjda se ne bi nazvao...krizom. :D


Doduse, da se pita Euklida, on bi to nazvao superiskom srednjih godina. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Sep 2013, 23:32

Razgovara odvjetnik s klijenticom koja se želi razvesti.

- Pije li vaš muž?
- Ne, ne pije.
- Droga?
- Ma nema pojma što je droga.
- Malo zarađuje?
- Ne, ima plaću tri tisuće eura.
- Tuče li vas?
- Ne, ne pada mu na pamet!
- Ne brine se o djeci?
- Jako dobro se brine o njima.
- Vara li vas?
- Nikad me nije prevario, nije on takav.
- Ne pomaže vam u kući?
- Pomaže. Radi mnogo stvari.
- Pa koji je onda razlog za rastavu, draga gospođo?
- Sve on to radi, ali da ga vidite s kojim izrazom lica...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

19 Sep 2013, 23:44

:rofl:
Euklid » wrote:Razgovara odvjetnik s klijenticom koja se želi razvesti.

- Pije li vaš muž?
- Ne, ne pije.
- Droga?
- Ma nema pojma što je droga.
- Malo zarađuje?
- Ne, ima plaću tri tisuće eura.
- Tuče li vas?
- Ne, ne pada mu na pamet!
- Ne brine se o djeci?
- Jako dobro se brine o njima.
- Vara li vas?
- Nikad me nije prevario, nije on takav.
- Ne pomaže vam u kući?
- Pomaže. Radi mnogo stvari.
- Pa koji je onda razlog za rastavu, draga gospođo?
- Sve on to radi, ali da ga vidite s kojim izrazom lica...
:rofl: dobar
Da, da, izraz lica je vazan. :D

Smej se kad plakat bi htela
Osmehom gusi sto ti srce skriva
Jer tako se mora pred ovim svetom
Koji u tudjim suzama uziva

Jel su to i tebi pisali u spomenar?
Ako si ga imao...ja sam imala i spomenar i kasnije leksikon. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

20 Sep 2013, 00:11

Imao sam i jedno i drugo.

Meni su upisivane samo loše prikrivene seksualne ponude...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

20 Sep 2013, 10:38

Euklid » wrote:Imao sam i jedno i drugo.

Meni su upisivane samo loše prikrivene seksualne ponude...
A je, malo grubo zvuci kad ti kazu...daj mi, znam da imas. :rolleyes:
Di je nestala lijepa hipokrizija u medjuljudskim odnosima? :ne zna:
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Sep 2013, 22:10

Bogati, Euklide! Ili si jebo u nižim razredima osnovne ili si zakasnio sa spomenarima i leksikonima. :D

Nego, Baro, aj ti nama lijepo reci jesi li ili nisi u toj KSG pa da rijesimo tu dilemu. :D

Znas kad su malog cigu optuzili za nesto pa dosao otac s njim na sud, jer je maloljetan.
Kaze tata cigo: ajde sine, reci sudiji, ako nisi nisi, ako jesi nisi pa da idemo kući.




:D
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Sep 2013, 23:11

Tea Tree » wrote: Znas kad su malog cigu optuzili za nesto pa dosao otac s njim na sud, jer je maloljetan.
Kaze tata cigo: ajde sine, reci sudiji, ako nisi nisi, ako jesi nisi pa da idemo kući.
:rofl:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

21 Sep 2013, 23:47

Tea Tree » wrote:Bogati, Euklide! Ili si jebo u nižim razredima osnovne ili si zakasnio sa spomenarima i leksikonima. :D
:rofl: :rofl:
Ovo mi nije palo na pamet.
Istina, moji su spomenari i leksikoni bili u doba osnovne pa nije bilo nikakvih ponuda. Sad mi je lakse....bolje to nego mislit da sam bila seksualno neprikladna za ponude. :D

Tipujem da je Euklid kasno poceo.
Tamo negdje u srednjoj, da ne kazem na faksu.
Sa spomenarima i leksikonima, jelte. :D
Nego, Baro, aj ti nama lijepo reci jesi li ili nisi u toj KSG pa da rijesimo tu dilemu. :D
Rekla bih da sam vani. :lux:
Barem sudeci po tome kako se sad osjecam u odnosu na osjecanje pred nesto godina.

Nema vise tog osjecaja da nesto fali a ne znam sto, da nesto bi a ne znam sto bi.
Imam i danas losih raspolozenja ali ona su nekako....vise prirodna.
Onako kako i treba biti. Jer ne mozes stalno biti istog raspolozenja, nekad si bolje a nekad losije raspolozen.
Ne mislim pri tome na vanjske okolnosti koje pridonose losem raspolozenju...kao npr...mami mi skoci tlak pa se brinem, ili djeca fusaju u skoli pa se nerviram.
To je ok da se onda osjecam neraspolozeno.
Ali nemam vise onaj osjecaj unutrasnjeg nezadovoljstva kad nemam vanjskih razloga za to.

I spavam puno bolje, nije da spavam po 10-12 sati (kao sto moj muz moze ako ima prilike), ali uspjevam odspavati 6- 7 sati u komadu sto onda nisam mogla.
Legla bih kasno, oko 1-3 u noci i oko 4-5 se budila. I ne mogla vise spavati.
Kad tako zivis dulje vremena....to jebeno iscrpi covjeka. Vidi se na izgledu a da ni ne spominjem konstantni tjelesni umor.
Covjek bi si rado pomogao u tim trenucima ali em ne zna kako, em ne znam da li pomoci ima. Onome tko to osjeti, onome tko ne...njemu ni nije jasno kako ne mozes spavati, a umoran si. Takav je moj muz, njemu nije bilo jasno da ne mogu zaspati a ne mogu ni gledati.

Ali i psihicko raspolozenje mi je bilo lose, vecinom nekako crno, depresivno, povremeni svijetli bljeskovi, uglavnom...ekstremne krajnosti.
Malo sivog, uglavnom crno bijelo...sto nije dobro. Iscrpljuje jako.

Da li sam se rijesila toga za svagda...ne znam.
Ja jos nemam valunge i nemam vanjskih faktora menopauze, ali to je valjda do genetike. :zubo:
Zato mislim da je kriza srednjih godina nevezana s hormonima, barem je kod mene bila. To bi prije bilo neko predklimaktericno stanje a ne pravi klimakterij.
Ali....govorim samo iz svog iskustva i iskustva nekolicine najblizih frendica. :ne zna:
Sve u svemu...drago mi je da me proslo. :lux:


E da, imala sam i par odjevnih nebuloza, promasaja...sto vec u to doba. Da se danas pitam...sto mi je bilo da to kupim. :blaze i krevet:
Mislim....platila jesam ali nikad nisam obukla. :facepalm:
Znas kad su malog cigu optuzili za nesto pa dosao otac s njim na sud, jer je maloljetan.
Kaze tata cigo: ajde sine, reci sudiji, ako nisi nisi, ako jesi nisi pa da idemo kući.




:D
:rofl:
Tako cu i ja....nista ne priznajem, jos sam spospobna za prokreaciju. Daleko joj bila kuca. :zubo:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

22 Sep 2013, 08:39

Tea Tree wrote:Bogati, Euklide! Ili si jebo u nižim razredima osnovne ili si zakasnio sa spomenarima i leksikonima. :D

Nego, Baro, aj ti nama lijepo reci jesi li ili nisi u toj KSG pa da rijesimo tu dilemu. :D

Znas kad su malog cigu optuzili za nesto pa dosao otac s njim na sud, jer je maloljetan.
Kaze tata cigo: ajde sine, reci sudiji, ako nisi nisi, ako jesi nisi pa da idemo kući.




:D
Spomenari su bili ranije

a leksikoni tamo negdje u 8. kad smo isli na one ekskurzije.

E, tamo su mi na pitanje s kim bi htio/la izgubiti junf odgovarale: s onim ko cita ova slova i sl.
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply