Psihoterapija za sve

Blago onom tko rano poludi
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

21 May 2013, 20:50

Malo je nezahvalno govoriti o ovoj temi s obzirom na financijsku situaciju i još uvijek pretežno javno zdravstvo koje imamo, ali nekakva teza bi bila da ukoliko imamo svog zubara, ginekologa i neke druge specijaliste, što mislite o održavanju mentalne higijene u vidu imanja psihoterapeuta?
Psihoterapeutu se uglavnom ljudi obraćaju kad već sve ode nizbrdo i kad problemi dobrano pokvare ne kvalitetu života nego funkcionalnost osobe. Sve ostalo se smatra luksuzom, hirom takoreći. I s obzirom na cijene i jest luksuz. Međutim, koliko smo točno spremni odvojiti za svoje duševno zdravlje, za zdravlje općenito? Je su li nam materijalne stvarčice ipak primamljivije?

Pritom ne govorim o terapiji koja je nužno strukturirana tako da odlaziš jednom tjedno nego da imaš svog specijalista kad ti zatreba ispušni ventil.
Temu zapravo pokrećem potaknuta mišljenjem jedne stručnjakinje iz tog područja da je psihoterapija proces koji traje cijeli život, proces unapređivanja sebe i malo me to podsjetilo na koncept cjeloživotnog obrazovanja. Ne slažem se nužno, ali njen stav me nagnao na razmišljanje. Imamo psihoterapeute kod kojih postoji jasan cilj i zaključak terapije kad se osoba samostalno može nositi s inputom stresa i koji pacijente u tretmanu zapravo tretiraju upravo kao pacijente- ne mislim pritom u derogativnom smislu nego- imaš problem, došao/la si ga riješiti, ajmo to sanirati. Sanacija može trajati i do deset godina, ali podrazumijeva se kraj terapije.

Stoga me zanima koliko je koncept (ako pustimo malo na stranu financijske aspekte priče- s tim da osoba koja mi je to rekla nema financijsku korist od svog stava pa je uzimam ozbiljnije nego nekog tko ima) ulaganja u mentalno zdravlje s obzirom na vrijeme u kojem živimo zapravo racionalan?
Ako je stres najveći neprijatelj zdravlju i uzrok mnogih somatskih oboljenja, nije li logično sebi osigurati stručnjaka koji će pošto je za to obučen, smanjivati taj udio. Jednako kao što vodimo računa o karijesu, jajnicima, prostati itd.

Što mislite?


User avatar
elma
Posts: 3104
Joined: 02 Feb 2013, 01:33

21 May 2013, 23:16

Ja sam za :cheer: :zubo: Ali mislim da bi se to pretvorilo u ona" životni guru/vodič" sranja :ne zna:
Nemam zapravo ništa pametno za reći, ali sam došlo zapišat temu :misli: :zubo:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2013, 00:54

..vidim da imate dvi dole teme. ja sam mislio da je ona druga vam dole tema, a kad ono dvi. :kokice:

ex, evo sam dole i sta sad? :kokice:
Last edited by ..a unda on 22 May 2013, 00:56, edited 1 time in total.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 00:56

..a unda » wrote:..vidim da imate dvi dole teme. ja sam mislio da je onda druga vam dole tema, a kad ono dvi. :kokice:

ex, evo sam dole i sta sad? :kokice:
:facepalm:

:facepalm: :rofl:

Daj, ovo je ozbiljna tema, daj svoj obol. :durica: :raspa:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2013, 00:57

ex anais » wrote:
:facepalm:

:facepalm: :rofl:

Daj, ovo je ozbiljna tema, daj svoj obol. :durica: :raspa:
obol? novaca ocete? ..para? :kokice:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 00:58

..a unda » wrote: obol? novaca ocete? ..para? :kokice:
Ne. :D Ali, kad smo već kod toga, ljudi kupuju ove ajfone, pizdarijice, čekaju se masovni redovi- osim što ja mislim da tima u tim redovima posebno treba ovakva mentalna higijena, pitam se i zašto je najmrže dat pare za nekakav duševan boljitak. :o
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2013, 01:07

ex anais » wrote:
Ne. :D Ali, kad smo već kod toga, ljudi kupuju ove ajfone, pizdarijice, čekaju se masovni redovi- osim što ja mislim da tima u tim redovima posebno treba ovakva mentalna higijena, pitam se i zašto je najmrže dat pare za nekakav duševan boljitak. :o
e. mentalna higijena mi je bolji izraz nego mentalno zdravlje.

ovo sa psihoterapeutima..nista ne razumijem. za deset godina i onako prodje ono sta te mucilo prije deset godina. a da treba radit na sebi, treba. da koji put treba pomoc, treba. ja to jednostavno obrazlazem sebi..ako nisi dio problema, dio si rjesenja. :ne zna:

najvazniji je taj odnos izmedju zelja i mogucnosti. malo promijenit zelje, malo poboljsat svoje mogucnosti i etoga. ali, to ce tesko doc sjedeci i pitat se zasto, zasto, zasto, zasto. bolje nesto radit, bilo sto..pa ce kroz taj se proces vec nesto ocistit.
kako se ono kaze.. gledam i pamtim, slusam i ucim, radim i razumijem. tako nesto je islo.. :kokice:

ovo mobiteli i to.. anek ljudi kupuju, sta sad. vrijeme treba nekako provest, neko ce u redu za ajfon, neko nekako drugacije. :kokice:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 01:13

..a unda » wrote: e. mentalna higijena mi je bolji izraz nego mentalno zdravlje.

ovo sa psihoterapeutima..nista ne razumijem. za deset godina i onako prodje ono sta te mucilo prije deset godina. a da treba radit na sebi, treba. da koji put treba pomoc, treba. ja to jednostavno obrazlazem sebi..ako nisi dio problema, dio si rjesenja. :ne zna
Jeste, ali recimo to tako da se svaki dan nakupljamo emocionalnog smeća i da to treba nekako ventilirat. Netko će ići meditirati, jogirat, đogirat i što sve ne, sve su to vidovi unapređivanja sebe, I guess.
najvazniji je taj odnos izmedju zelja i mogucnosti. malo promijenit zelje, malo poboljsat svoje mogucnosti i etoga. ali, to ce tesko doc sjedeci i pitat se zasto, zasto, zasto, zasto. bolje nesto radit, bilo sto..pa ce kroz taj se proces vec nesto ocistit.
kako se ono kaze.. gledam i pamtim, slusam i ucim, radim i razumijem. tako nesto je islo.. :kokice:
Slažem se, samo nije cilj terapije "zašto, zašto, zašto", ima tu emocionalnih efekata, doduše malkoc presporih za moj ukus, ali ne mogu reći da nema.

Pitanje je koliko smo sami u stanju hendlat sebe i može li se to psihoterapijom dić na viši level i ukoliko može, u čemu je onda razlika između toga i doživotnog obrazovanja. Zašto u znanje ulažemo više nego u duševni napredak (ovo mi je malo nategnut izraz, al ne da mi se sad smišljat bolji).
User avatar
elma
Posts: 3104
Joined: 02 Feb 2013, 01:33

22 May 2013, 01:22

Sad kad si spomenula hendlanje, mislite li da su svi, kako da kažem, "sposobni" za psihoterapiju? Mislim da treba zrno soli da bi se zavirilo u sebe :patetika: :zubo: :facepalm:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 01:23

elma » wrote:Sad kad si spomenula hendlanje, mislite li da su svi, kako da kažem, "sposobni" za psihoterapiju? Mislim da treba zrno soli da bi se zavirilo u sebe :patetika: :zubo: :facepalm:
Nisu. Nekima je bolje ne kopat po sebi. Ozbiljno.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

22 May 2013, 01:27

Ne znam, meni je nekako malčice odbojna pomisao da netko stalno ima uvid u moje duševno stanje. Nekako mi je moja intima malo previše moja (okej, i vaša je ponekad :zubo:) da bih je mogla dijeliti s nekim stalno, osim s nekim pomno odabranim. A i ovo što reče unda - kad govorimo o redovitim kontrolama ili nekom takvom obliku brige za mentalnu higijenu, nisam sigurna koliko mi je to usporedivo s jajnikom i krajnikom. Naime, mentalna higijena podosta ovisi o perspektivi i onako je malo teško izmjerljiva. Ono što mi se danas učini kao dovoljan razlog za "kontrolu", za mjesec dana možda mi bude izgledalo banalno. Tako da sam ipak nekako stava da se ta higijena može vršiti i neredovito ili po potrebi. Za sebe samu ne vidim razloga da budem redoviti pacijent. Al dobro, ja sam ionako teška za otić doktoru. :zubo:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 01:30

Zekoslawa » wrote:Ne znam, meni je nekako malčice odbojna pomisao da netko stalno ima uvid u moje duševno stanje. Nekako mi je moja intima malo previše moja (okej, i vaša je ponekad :zubo:) da bih je mogla dijeliti s nekim stalno, osim s nekim pomno odabranim. A i ovo što reče unda - kad govorimo o redovitim kontrolama ili nekom takvom obliku brige za mentalnu higijenu, nisam sigurna koliko mi je to usporedivo s jajnikom i krajnikom. Naime, mentalna higijena podosta ovisi o perspektivi i onako je malo teško izmjerljiva. Ono što mi se danas učini kao dovoljan razlog za "kontrolu", za mjesec dana možda mi bude izgledalo banalno. Tako da sam ipak nekako stava da se ta higijena može vršiti i neredovito ili po potrebi. Za sebe samu ne vidim razloga da budem redoviti pacijent. Al dobro, ja sam ionako teška za otić doktoru. :zubo:
Yup, to stoji. Ne možeš svakome vjerovati ni sa svakim uspostaviti kontakt.

Ne znam, mene nekad zna fino očistiti od analize. Kad skužim da se jebem u mozak i da napravim petlju "što ako" i mentalno se izjebem do kosti, nekad osjećam kao da mi je spalo deset tona s mene nakon seanse gdje to više emocionalno proživim i otpustim taj višak misli. Nakon šetnje mi se još više zauzla petlja. :zubo: Valjda svatko ima neki svoj mehanizam.
User avatar
elma
Posts: 3104
Joined: 02 Feb 2013, 01:33

22 May 2013, 01:33

Evo pokušala sam razmisliti o čemu bih pričala na tim seansama i oko čega bi mi se eventualno moglo pomoći. Zaključila sam da ne znam što bi meni netko trebao reći, a da mi pomogne bar malo ili me potakne da riješim neke svoje glavne probleme.
No, možda bi meni pomogla sama činjenica da imam nekoga kome mogu istresti sve svoje, kao što dođem na psihokauč, da imam neku svoju "ispovjedaonicu". To bi me možd riješilo stresa držanja tih misli u sebi. A i možda bih prestala tu "ispovjedaonicu" tražiti ovdje i u ljudima iz rl-a.
Tu je opet ovo Zekoslavino pitanje intime, ali mene to ne muči previše- radije se povjerim neznancu, nego nekome koga znam uz kavu :misli:
Last edited by elma on 22 May 2013, 01:34, edited 1 time in total.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 01:34

Ja sam prije puno više razmišljala o sebi.

Znam, ne bi vjerovali. :zubo:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

22 May 2013, 01:34

A nemam pojma, zapravo, morala bih probati da bih mogla reći. Ja tek učim analizirati i imati probleme. Sve donedavno uglavnom sam ih minorizirala i ignorirala. Dok me nisu počeli poukati i podsjećati na svoju prisutnost. No eto, ni tada nisam osjetila baš jako veliku potrebu da ih idem čerečiti uz nečiju pomoć. Volim se samotretirati, osjećam se korisno nakon toga. :zubo:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2013, 01:35

ex anais » wrote:..
Jeste, ali recimo to tako da se svaki dan nakupljamo emocionalnog smeća i da to treba nekako ventilirat. Netko će ići meditirati, jogirat, đogirat i što sve ne, sve su to vidovi unapređivanja sebe, I guess.
a, pa nemoj ga skupljat. stas s njim? prodat za pedeset lipa po komadu? :zubo:

pa ventilira se svakojako..ne nuzno fizickom aktivnosu, ali..ja sam za..tj za mene to funkcionira. vjerujem i za mnogo ostalih ljudi.
pojednostavljeno, vrlo pojednostavljeno receno, covjek je dizajniran za te neke fizicke aktivnosti. ono za sto sigurno nije dizajniran, nije za sjedenje ispred kompjutera i za boravak velikim, ogromnim dijelom svog vremena u zatvorenom prostoru.
treba raznovrsno to rasporedit. i bit dijelom prirode, dijelom tog nekog, urbanog okruzenja, rutine, repetitivnosti, dijelom se razvijat, hranit na drugi nacin, saznavat, ucit, dozivljavat, citat..

ima ona jedna da svaki dan moras napravit nesto novo. npr, bit gdje nikad nisi bio, radit sto ikad nisi radio, itd..detalje sam zaboravio.
nije to bas tako luda misao..

Slažem se, samo nije cilj terapije "zašto, zašto, zašto", ima tu emocionalnih efekata, doduše malkoc presporih za moj ukus, ali ne mogu reći da nema.

Pitanje je koliko smo sami u stanju hendlat sebe i može li se to psihoterapijom dić na viši level i ukoliko može, u čemu je onda razlika između toga i doživotnog obrazovanja. Zašto u znanje ulažemo više nego u duševni napredak (ovo mi je malo nategnut izraz, al ne da mi se sad smišljat bolji).
nisam mislio da je cilj terapije zastokanje i zatokanje. mislio sam na ono kad covjek sam pokusava odgonetnut neka svoja vrzina kola.
u psihoterapije se ne razumijem bas, neke osnovne principe pretpostavljam da razumijem, ali tehnike, prilagodbe, nacine na koji se pokusava izolirati problem, naci problem, pristup, kombinacije, prioriteti, motivacije, put, dinamika.. nemam veze o tome. znam da vec nekako postoje kao modeli, ali..

pa dosta smo toga u stanju hendlat, pitanje je samo volje.,, dosta toga mozemo hendlat, ali radi ovih i onih razloga necemo, mislimo da ne mozemo.
a cesto i glumimo da mozemo i to onda zna bit dosta iscrpljujuce i cesto se tu puca. najcesce nekako, rekao bih..

pa ne znam,. nema tu bas ovako na prvu, neke velike razlike. sve zavisi kako mi dozivljavamo to neko obrazovanje. tj, kako se ono govorilo.. non shole, sed vite discimus. :D
ako ce nam obrazovanje bit kao i bilo sto sto imamo, sto mozemo stavit na sebe, cime se mozemo nekako ukrasit, sto ce bit poruka neka prema vani, onda nema tu velike razlike s onim ajfonima. ako sa znanjem postajemo ono sto jesmo, tj ako jesmo, a ne da imamo, e onda mislim da je to vec nesto drugo.. :D
User avatar
elma
Posts: 3104
Joined: 02 Feb 2013, 01:33

22 May 2013, 01:36

ex anais » wrote:Ja sam prije puno više razmišljala o sebi.

Znam, ne bi vjerovali. :zubo:
:giggle:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

22 May 2013, 01:37

elma » wrote:Evo pokušala sam razmisliti o čemu bih pričala na tim seansama i oko čega bi mi se eventualno moglo pomoći. Zaključila sam da ne znam što bi meni netko trebao reći, a da mi pomogne bar malo ili me potakne da riješim neke svoje glavne probleme.
No, možda bi meni pomogla sama činjenica da imam nekoga kome mogu istresti sve svoje, kao što dođem na psihokauč, da imam neku svoju "ispovjedaonicu". To bi me možd riješilo stresa držanja tih misli u sebi. A i možda bih prestala tu "ispovjedaonicu" tražiti ovdje i u ljudima iz rl-a.
Tu je opet ovo Zekoslavino pitanje intime, ali mene to ne muči previše- radije se povjerim neznancu, nego nekome koga znam uz kavu :misli:
Nije meni čak pitanje znanca/neznanca, ja mogu bez po muke ispričati i znanima i neznanima. Meni je više problem to što mi je nelagodno nečije sudjelovanje u mojoj intimi. A kad bih s nekim razgovarala pet, deset, petanest puta, onda bi me već puno poznavao, pa mislim da bih ga počela osjećati kao uljez.
User avatar
elma
Posts: 3104
Joined: 02 Feb 2013, 01:33

22 May 2013, 01:40

Zekoslawa » wrote: Nije meni čak pitanje znanca/neznanca, ja mogu bez po muke ispričati i znanima i neznanima. Meni je više problem to što mi je nelagodno nečije sudjelovanje u mojoj intimi. A kad bih s nekim razgovarala pet, deset, petanest puta, onda bi me već puno poznavao, pa mislim da bih ga počela osjećati kao uljez.
Kad razmislim, u pravu si. Meni se čini da bih nakon nekoliko puta počela uljepšavati istinu o sebi, tajiti jako poremećene dijelove misli i slično :misli: A možda ne bih, ne znam :misli: :D
User avatar
elma
Posts: 3104
Joined: 02 Feb 2013, 01:33

22 May 2013, 01:44

ex anais » wrote:Ja sam prije puno više razmišljala o sebi.

Znam, ne bi vjerovali. :zubo:

Prvo sam stavila samo :giggle:, ali znaš šta ću ti reć - otkad sam ono napisala večeras na Psihokauču, ja o tome više ne razmišljam, a mučilo me par sati sigurno negdje u "primozgu".
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 01:45

Zekoslawa » wrote:A nemam pojma, zapravo, morala bih probati da bih mogla reći. Ja tek učim analizirati i imati probleme. Sve donedavno uglavnom sam ih minorizirala i ignorirala. Dok me nisu počeli poukati i podsjećati na svoju prisutnost. No eto, ni tada nisam osjetila baš jako veliku potrebu da ih idem čerečiti uz nečiju pomoć. Volim se samotretirati, osjećam se korisno nakon toga. :zubo:
Ja analiziram od djetinjstva. :rofl: :rofl: :rofl:
Dobro, ti nisi neki kandidat onda. Idemo dalje. :o
..a unda wrote:
a, pa nemoj ga skupljat. stas s njim? prodat za pedeset lipa po komadu? :zubo:
:zubo:
pa ventilira se svakojako..ne nuzno fizickom aktivnosu, ali..ja sam za..tj za mene to funkcionira. vjerujem i za mnogo ostalih ljudi.
pojednostavljeno, vrlo pojednostavljeno receno, covjek je dizajniran za te neke fizicke aktivnosti. ono za sto sigurno nije dizajniran, nije za sjedenje ispred kompjutera i za boravak velikim, ogromnim dijelom svog vremena u zatvorenom prostoru.
treba raznovrsno to rasporedit. i bit dijelom prirode, dijelom tog nekog, urbanog okruzenja, rutine, repetitivnosti, dijelom se razvijat, hranit na drugi nacin, saznavat, ucit, dozivljavat, citat..
Jeste, ali je recimo i pitanje kako primaš inpute iz okoline. Ako ih primaš na kriv način, začas se napuni ta neka dozica stresa i prelije. I onda bi se psihoterapija mogla nekako nazvat pokušaj ispravljanja tih krivih drina da ne primaš toliko pritiska izvana u sebe i ne interpretiraš neke stvari na dosadašnji način. Nekad uspijeva, nekad ne.

Možeš ti recimo otić u društvo, ali džabe ti to ako misliš da si vakav, nakav ili evo ti elmim svježi primjer da si po strani i onda se samo puniš negativnom energijom i tako se ispizdiš. Ili ako šetaš pa razmišljaš o koječemu. Ja sam dugo izbjegavala šetnje upravo zbog mentalnog otpada koji se izlijevao u meni dok bih šetala istim stazama. Na netu ti je um zaokupljen nečim i zato ljudi vjerojatno odabiru upravo to jer kad šetaš, ti sam bistriš svoj um, a često se baš onda sve izlije po tebi, em negativne uspomene, em loše misli itd. S vremenom to postane podnošljivije ako se tretira nekako.
ima ona jedna da svaki dan moras napravit nesto novo. npr, bit gdje nikad nisi bio, radit sto ikad nisi radio, itd..detalje sam zaboravio.
nije to bas tako luda misao..
Je, ali trebaš imat motivacije za to.

pa dosta smo toga u stanju hendlat, pitanje je samo volje.,, dosta toga mozemo hendlat, ali radi ovih i onih razloga necemo, mislimo da ne mozemo.
a cesto i glumimo da mozemo i to onda zna bit dosta iscrpljujuce i cesto se tu puca. najcesce nekako, rekao bih..
Nemam pojma, ja sam kroz ovih par godina imala nekih padova, nekih velikih stagnacija, a opet, napravila sam neke stvari koje vjerojatno inače nikad ne bih, neke stvari su mi iz perspektive nekadašnjih vremena nezamislive bile. S nekima nisam zadovoljna, ali to sam više sklona pripisati svojoj inerciji.
I separirala sam se od nekih obiteljskih situacija, drama u smislu da sad kužim da su neke stvari lude i bok, prije sam se s tim ludilom dosta poistovjećivala na nekoj nesvjesnoj bazi. Ali kod mene j eto malo složenije nego kod ostatka vjerojatno.
pa ne znam,. nema tu bas ovako na prvu, neke velike razlike. sve zavisi kako mi dozivljavamo to neko obrazovanje. tj, kako se ono govorilo.. non shole, sed vite discimus. :D
ako ce nam obrazovanje bit kao i bilo sto sto imamo, sto mozemo stavit na sebe, cime se mozemo nekako ukrasit, sto ce bit poruka neka prema vani, onda nema tu velike razlike s onim ajfonima. ako sa znanjem postajemo ono sto jesmo, tj ako jesmo, a ne da imamo, e onda mislim da je to vec nesto drugo.. :D
Ali ja ne govorim o statusnom simbolu nego o ulaganju u sebe. Zapravo smo se malo udaljili od teme što je logično s obzirom da nemate takvih iskustava, početna premisa je bila treba li sebe popraviti i krenuti dalje ili se doživotno "popravljati".
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2013, 01:51

elma » wrote:
Kad razmislim, u pravu si. Meni se čini da bih nakon nekoliko puta počela uljepšavati istinu o sebi, tajiti jako poremećene dijelove misli i slično :misli: A možda ne bih, ne znam :misli: :D
ne bi mogla. tj, unaprijed se zna da ce neko rec o sebi ono sto zeli rec o sebi, da ce trgovat, da ce bjezat od sebe.

ne treba bit neki veliki psiholog kad se nekog slusa da se cuje kako buca o sebi.. :zubo:

ali, problem je najvise ono sto se ne govori o sebi, a nije rijetko..ili cesto se radi o tome da ta osoba i nije nekako svjesna toga, potisnula je to negdje. tako da ne znaci nuzno da se radi o nekom namjernom izbjegavanju, nego jednostavno o nesvjesnosti problema, vlastitog funkcioniranja, konteksta..

taj neki psiholog, sta li je vec, tesko ce njega zanimat necija intima radi vlastite intime, njega zanima problem, barem bi trebao. nesto kao matematicki zadatak ili puzle..ima problem koji zeli rijesiti, tj koji zeli pomoci da ga ti sama rijesis ili da se naucis, osnazis nositi s njim..
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 01:56

Ne znam, ja sam se na terapiji suočila s nekim negativnim stvarima o sebi, odnosno sama sam ih priznavala njoj i sebi. Za koje bih se prije pasivno agresivno borila da nisu istina. :o
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

22 May 2013, 01:59

ex anais » wrote: I separirala sam se od nekih obiteljskih situacija, drama u smislu da sad kužim da su neke stvari lude i bok, prije sam se s tim ludilom dosta poistovjećivala na nekoj nesvjesnoj bazi. Ali kod mene j eto malo složenije nego kod ostatka vjerojatno.
E viš, ja mislim da se od obiteljskih drama i sranja najbolje, najbrže i najefikasnije može separirati - fizičkim separiranjem, a što onda uključuje i eventualno financijsko, svjetonazorsko i svako drugo separiranje. :zubo:

Kad pogledam sebe i svoje sestre, koje su otišle od doma sa svojih 18, one su puno brže neke stvari ubrale, prožvakale i ispljunule nego ja koja sam nešto duže ostala i time imala osjećaj da se iz ove kože ne može. I čitavo to vrijeme imala potrebe za analizama i pretresanjima. Kad sam se pak maknula i fizički i na sve druge načine, nekako je sve to skupa, sva ta identifikacija i ogledanje sebe u njima i njih u sebi, pomalo izblijedjela.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 May 2013, 02:01

Zekoslawa » wrote: E viš, ja mislim da se od obiteljskih drama i sranja najbolje, najbrže i najefikasnije može separirati - fizičkim separiranjem, a što onda uključuje i eventualno financijsko, svjetonazorsko i svako drugo separiranje. :zubo:

Kad pogledam sebe i svoje sestre, koje su otišle od doma sa svojih 18, one su puno brže neke stvari ubrale, prožvakale i ispljunule nego ja koja sam nešto duže ostala i time imala osjećaj da se iz ove kože ne može. I čitavo to vrijeme imala potrebe za analizama i pretresanjima. Kad sam se pak maknula i fizički i na sve druge načine, nekako je sve to skupa, sva ta identifikacija i ogledanje sebe u njima i njih u sebi, pomalo izblijedjela.
To je istina. :/ Sve ostalo ide daleko sporije. A do kraja ne ide nikako ako se ne makneš.
Post Reply